meGapooL ï'Mensen mopperen wel, maar blijven niet weg' Samen stappen en naar de film ater wordt veel duurder Regio Zeel klachten over ervoersvergoedingen oor gehandicapten Tweede leven voor keukens en meubels Leidse prijs 9N DERDAG 24 NOVEMBER 1994 <unnen j plaatse 'I mg geve t tamel ioudt del suit deet 'ooP1 n°g 'ang met zoa's ;ie zorg! 't lopen moet met uit\'oering sten va n de Wet Voorzieningen Ge- n toene indicapten in Leiden, die ids april onder de verant woordelijkheid van de gemeen- voorlof vajt Volgens het Provinciaal npr nn rnenwerldngsorgaan Gehan- igen E captenbeleid (PSG) zijn er in loopv. '>den met name problemen tijdelij et vervoersvergoedingen. mtensy ien flink aantal mensen die Britse in aanvraag hebben gedaan, zondag (ten nu nog steeds op hun 2ter reg .rgoeding te wachten. Zij moe- neem n forse bedragen voorschie- n. Leiden onderscheidt zich larin negatief van de omlig- >nde gemeenten", aldus T. ibbe van het PSG. De Socialistiese Partij heeft ch de problemen van de ge- mdicapten met de WVG aan- itrokken. Vanmorgen vroeg i'erhandigde fractievoorzitter Vergeer het rapport 'Ervarin- neem Ie wat :e storn noorde gen van gehandicapten met de WVG in Leiden' aan wethouders H. Koek en P. Langenberg. Een week lang is de partij bezig ge weest met het inventariseren van klachten. Ook de SP constateert dat de administratieve rompslomp rond de vervoersvergoedingen één van de belangrijkste knel punten is. Daarnaast meldt de partij dat onder andere ook de uitvoering van de regeling voor woningaanpassingenstroef ver loopt. Gehandicapten zouden ook hier lang moeten wachten op hun vergoeding en beoorde ling van de aanvragen zou te traag verlopen. Hetzelfde geldt voor rolstoelvoorzieningen. Ver der pleit de SP voor een ver huiskostenvergoeding van mi nimaal vijfduizend gulden bij medische noodzaak (nu 2.500,- gulden) en het niet door laten gaan van korten op de vervoers kostenvergoeding. LEIDEN DORITH LIGTVOET Ze willen samen naar de film of met de kinderen naar een pret park, elkaar helpen met klussen in huis en de kinderen opvan gen. Het FIOM in Leiden is de motor achter een nieuw initia tief dat in maart 1995 van start gaat: een vriendschapsnetwerk voor alleenstaande ouders. Eén keer per maand komen de ouders samen, is de bedoe ling. Bijvoorbeeld in een café of in een andere ontmoetings ruimte. Dan is er gelegenheid om gezellig met elkaar te klets en, leuke en minder leuke erva ringen uit te wisselen en samen iets te ondernemen. Het initiatief voor het netwerk is ontstaan tijdens bijeenkom sten over alleenstaand ouder schap bij het FIOM aan de Lan- gegracht. „We organiseerden Alleenstaande ouders beginnen netwerk avonden over opvoeden in je eentje. Dat deden we omdat al leenstaande ouders zoveel ta ken hebben dat ze snel in een isolement raken. Tijdens de ge sprekken was er veel herken ning. Daar is het idee voor het netwerk uit voortgekomen", zegt N. Humalda, werkzaam bij het FIOM. Het isolement ligt op de loer omdat alleenstaande ouders al les in hun eentje moeten klaren en sociale contacten hierdoor soms versloffen. „Het huishou den, je werk, je oppas, je bent vaak vader en moeder tegelijk", vindt de Leidse M. Greeven. „Op de dagen dat je op je kind past, ben je 's avonds vaak zo moe dat je geen fut meer hebt om dingen te ondernemen." Het is een beeld dat de Voor- schotense I. Jacobs direct her kent. „Als je 's avonds voldoen de energie over hebt om iets te ondernemen, moet je altijd een oppas regelen voor je kinde ren." Beide ouders kenden nauwe lijks andere alleenstaande ou ders en zagen dat als een gemis. „Ie hebt geen bordje op je rug hangen met 'Ik ben alleen staand ouder'. Ook via de school van de kinderen ont moet je lotgenoten niet. Ik heb op school trouwens niet zo veel contacten, juist doordat ik werk", zegt Jacobs. Het is overigens niet de be doeling dat het netwerk een grote klaagzang op het alleen staand ouderschap wordt. Gree ven: „Het lijkt me leuk om din gen waar je tegenaan loopt te bespreken en dingen te delen. Met de ouders stappen bijvoor beeld of dingen met de kinde ren doen. Nu doe ik veel dingen alleen met mijn zoon. Voor hem lijkt het me leuker als er meer kinderen bij zijn." Jacobs lijkt het ideaal om we derzijdse kinderopvang te kun nen regelen. Dat schept de mo gelijkheid zelf leuke dingen te ondernemen. „Ik ben nu bij voorbeeld geen lid van een sportclub. Dat lidmaatschap kost op zich al veel geld, maar het wordt nog veel duurder doordat je altijd oppas moet re gelen. Die kosten zijn bijna niet op te brengen." De vrouwen hopen met onge veer twintig mannen en vrou wen van start te gaan. De kern groep van het netwerk wil in maart beginnen. Gezocht wordt nog naar een enthousiaste en actieve voorzitter, die hieraan een dagdeel per week kan wer ken. Informatie is in te winnen bij N. Humalda: 071 - 226199. DORDRECHT ANP Afgedankte keukens, meubels en tapijten hoeven niet meer te worden verbrand of ge stort. Het provinciale afvalverwerkingsbe drijf van de provincie Zuid-Holland (Proav) ziet mogelijkheden om dit materiaal voor hergebruik geschikt te maken. Vloerbe- dekkking kan worden verwerkt tot lami naat. Van meubels en inbouwkeukens kun je de grondstoffen terugwinnen. De eerste onderzoeken wijzen er volgens projectleider Van Kuijck op dat recyclen op korte termijn mogelijk is: „Leveranciers van keukens krijgen steeds vaker de vraag of zij de oude keukens van hun klanten willen te rugnemen. Daarom hebben ze ons ge vraagd wat wij ermee aankunnen." Twee maanden geleden begon de Proav met een onderzoek naar hergebruik. De eerste resultaten zijn volgens de projectlei der hoopvol. Het hout van keukenkastjes is gemakkelijk opnieuw te gebruiken. De in- bouwapparatuur gaat naar sloopstraten. Daar worden de kunststoffen in korrelig poeder veranderd en de metalen terugge wonnen. (Ly Vethouder ziet bevestiging beleid in Winkelatlas De opbrengst van de naheffin- gen (boetes) daalt, terwijl steeds meer geld in de meters wordt gestopt. Die andere plaatsen komen zichzelf nog tegen. Het is onvermijdelijk dat daar in de nabije toekomst ook moet wor den betaald en dan wordt dat niet zomaar geaccepteerd." Garage Als er knelpunten zijn in het parkeren dan moeten die vol gens Walenkamp niet worden gezocht in de aantallen plaatsen (nu 6.000), maar vooral in de spreiding. „Het westelijk deel van het centrum, de Pieters- en Academiewijk is relatief slecht voorzien. Daar moet iets gebeu ren, er moet een garage komen. Daar is overeenstemming over binnen de raad, ook Groen Links deelt die mening. Ook daar ziet men nu in dat met een parkeergarage het blik van de straat kan worden gehaald. Een parkeergarage aan de Boom- markt heeft dan nog mijn voor keur, maar het gaat hoe dan ook om centrum-west. Op de helling Die parkeergarage maakte tot nu toe steeds deel uit van het Sleutel hofplan voor een luxe winkelcentrum tussen Bree- straat en Boommarkt. Een plan dat inmiddels uit financiële overwegingen op de helling moet. Maar dat betekent vol gens Walenkamp niet dat er niets gebeurt. „Het is exact wat we missen. Zo'n centrum zorgt voor een loopvierkant in de stad, terwijl nu alleen de Don- kersteeg de Haarlemmerstraat en Breestraat verbindt. We heb ben een circuit nodig waardoor het mogelijk wordt een route langs aantrekkelijke winkels te lopen." De vertraging heeft in middels wel gevolgen, erkent ook Walenkamp. V D heeft bijvoorbeeld zijn investeringen op een laag pitje gezet. Walen kamp: „Men wacht af wat er gaat gebeuren, dat kan ik me wel voorstellen. Maar dat bete kent niet dat ze niets meer wil len." Walenkamp ziet door de Win- kwaliteit ervan. De huurprijzen geldt dat de omzet relatief laag Over de ogenschijnlijk snelle lopen dan zo hoog op dat veel is en er veel personeel loopt, doorstroming van winkels in de winkels het al naar korte tijd op- Die houden het dan niet lang Haarlemmerstraat zegt hij. „Het geven. Om je dan te handhaven uit, behalve de zaken die er van succes van een winkelstraat kan in de praktijk funest zijn voor de succes van een winkelstraat kan heb je een hoge omzet nodig, oudsher, in eigen panden zit terwijl voor veel kwaliteitszaken ten." Walenkamp: „Mensen mopperen wel over Leiden, maar ze blijven niet weg." kelatlas ook opnieuw bevestigd dat het sterke punt van Leiden de historische binnenstad is. Het water, de kleine winkeltjes aan en om de Langebrug, maar ook de Haarlemmerstraat. De gemeente moet volgens hem vooral de omstandigheden scheppen die de middenstand stimuleren. Daarin past de her inrichting van de Beestenmarkt, maar ook een opknapbeurt voor de de Haarlemmerstraat: nieu we bestrating en verlichting. Die zouden er in 1996 moeten komen. „Er is geloof ik in twin tig jaar niets aan de bestrating archieffoto loek zuyderduin Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV E|9 Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee EkI Tel. 01718-28554 PEUGEOT De watertoren in Katwijk. De kans is groot dat in 1996 anderhalf keer zoveel voor drinkwater betaald moet worden dan nu. foto wim dijkman De Belg dr. V. Gastronovo (36) heeft gisteren de leidse Henny Dirven-priis ontvangen voor zijn baanbrekende onderzoek naar borstkanker. Hij onder zoekt de mechanismen die uit zaaiing van borstkanker veroor zaken, De Henny Dirven-prijs is vernoemd naar de gelijknamige vrouw die in 1989 aan borstkan ker is overleden in Den Bosch. Castronovo kreeg 10.000 gulden en een bronzen beeldje Kappers knippen voor Aids-fonds Vier Leidse kappers doen zon dag mee aan een actie voor het Aids-fonds. Tussen een en vijf uur 's middags kunnen klanten er terecht voor een knipbeurt. De kappers rekenen de normale prijs en storten de volledige op brengst in het fonds. Vorig jaar leverde een soortgelijke actie 6500 gulden op. Om zoveel mo gelijk klanten in de stoel te krij gen wordt er zondag niet ge wassen, gepermanent of ge verfd, maar alleen geknipt. orse prijsverhoging Den Haag straks ook in Leiden De kans is groot dat inwoners van Leiden en omgeving in 1996 anderhalf keer zoveel voor drinkwater betalen als nu het geval is. Dat is het gevolg van de op handen zijnde samenvoe ging van het waterbedrijf van de EWR met het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland dat nu met name J4 de Haagse regio voorziet. Na de 9 fusie zullen de huidige EWR-ge- bruikers dezelfde prijs in reke ning gebracht krijgen als de Ha- genaars. Het Duinwaterbedrijf Zuid- Holland besluit morgen over zeer drastische prijsverhogin gen die noodzakelijk zijn om een miljoenentegenvaller op te vangen bij de renovatie van een transportleiding van de Maas bij Bergambacht naar Den Haag. Dat project is 138 miljoen gulden duurder uitgevallen dan verwacht. Mede om die strop J op te vangen wil het bedrijf de waterprijs twee keer met zestien procent verhogen, met ingang van 1 januari 1995 en 1996. De prijs stijgt daardoor uiteindelijk v van 2,29 tot 3,10 gulden per kuub. Landelijk ligt de gemiddelde prijs nu op 1,75. Maar in Zuid- Holland is het water hoe dan ook al fors duurder dan dat ge middelde. Zo rekent de EWR nu al 2,17 (excl BTW) en stijgt dat straks tot 2,56. Het Waterlei dingbedrijf Zuid-Holland Oost dat de Rijnstreek bedient rekent nu 2,24 en verhoogt dat per 1 januari tot 2,40. Investeringen Die prijsverhoging hangt vol gens een woordvoerder vooral samen met de steeds hogere kosten van waterzuivering. „Er moet flink worden geïnves teerd." Ook het Duin waterbe drijf Zuid-Holland wijst er op dat niet alleen de Bergambacht leiding reden is voOr prijsverho ging, maar dat er meer kosten verhogingen zijn verrekend. Vennootschapssecretaris J. Scheerstra van het Duinwater bedrijf meent daarom dat de verhoging door zijn bedrijf niet zo extreem is als ze lijkt. „De EWR voert per 1 januari zelfs een forsere verhoging door dan wij. In 1995 rekenen zij 2,56 per kuub en wij 2,66. Het verschil is dan nog tien cent, dat is minder dan nu. En het is nog niet be kend wat zij volgend jaar zou den doen." Het waterbedrijf van de EWR is een voortzetting van de vroe gere Leidse Duinwater Maat schappij. Die fuseerde tegen de zin van de provincie met de EWR. De provincie wilde het bedrijf samenvoegen met het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland. Dat leidde uiteindelijk tot een conflict waarin de Raad van Sta te uitsprak dat het Leidse bedrijf wel degelijk moest samengaan met het Duinwaterbedrijf. Dat dit nog niet is gebeurd heeft te maken met onenigheid conflict over de'prijs die voor de over gang moet worden betaald. In middels is de zaak voorgelegd aan de rechter, terwijl er ook nog wordt onderhandeld. De rechterlijke procedure kan vol gens Scheerstra („Vergelijk het maar met een onteigeningspro cedure") nog een half jaar lo pen. Maar het is ook mogelijk dat er al eerder een schikking wordt getroffen. y etaald parkeren is in Leiden een geaccepteerd ver- chijnsel. Het moeizaam vinden van een plaatsje op bij oorbeeld zaterdag is bovendien voor consumenten geen r-eden om de binnenstad te mijden. Wethouder Joop Walenkamp van economische zaken is blij met die con- lusie die onlangs werd getrokken in de Winkelatlas voor 1 uid-Holland. „De mensen mopperen wel, maar ze blij- en niet weg", vat Walenkamp de situatie samen. Maar", haalt hij een andere onclusie uit het breed opgezet- onderzoek aan, „dat betekent iet dat de tolerantie eindeloos Consumenten worden steeds exibeler in de keuze van een inkelcentrum en rijden mak elijker naar andere plaatsen, 'e mogen niet tevreden ach terover leungn. Stilstand is ach teruitgang." De Winkelatlas voor Zuid- Holland is het resultaat van een breed opgezet onderzoek in op dracht van de kamers van koop handel, de provincie en de grote steden Den Haag en Rotterdam. Uit het onderzoek blijkt ook dat de consumenten nog altijd graag in de steden winkelen. Ondanks de opkomst van nieu we regionale centra (Alphen aan den Rijn, Zoetermeer) zijn de omzetten in de steden niet te ruggelopen. De steden hebben echter niet van de groei van de bestedingen sinds 1988 geprofi teerd. Hun relatieve marktposi tie in Zuid-Holland is daardoor teruggelopen. Leiden is overi gens, na Rotterdam en Den Haag, nog altijd het derde koopcentrum van de provincie. Als het om het betaald parke ren gaat, meent Walenkamp overigens dat Leiden niet in het nadeel is ten opzichte van plaatsen waar dat nu nog gratis is, zoals Zoetermeer. „Betaald parkeren heeft hier een lange traditie. De eerste meters zijn in 1970 geplaatst. Je ziet dat het nu een gaccepteerd verschijnsel is. etaald parkeren, zoals hier in de garage aan de Hooigracht, wordt steeds meer geaccepteerd, zo weet alenkamp. archieffoto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11