Buitenlandspecialisten werken nauwer samen Kerk Samenleving 'Pluriforme islam door overheid niet erkend' 'Paarse' politici debatteren over langdurige werkloosheid Kou blijft op afstand 4't DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 _£N REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 BUITENLAND KORT Zuid-Afrika Het gesprek over eenwording tussen de (zwarte) Vereni gende Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika en de (blanke) Nederduits-Gereformeerde Kerk komt langzaam op gang. Een gezamenlijke com missie, die begin deze maand werd opgericht, komt pas in maart volgend jaar voor het eerst bij elkaar. Dat maakte scriba L. Appies van de Verenigende Kerk. waarin dit voorjaar de zogenoemde dochterkerken voor kleurlin gen en zwarten zijn opge gaan, op de gereformeerde synode in Lunteren bekend. „Wij hebben de verantwoor delijkheid om de blanke kerk mee te nemen in ons vereni gingsproces", zei hij. De sta tus van de Belharbelijdenis en uiteenlopende visies op de functie van de kerkorde noemde hij de belangrijkste struikelblokken voor een eventuele vereniging. Apartheid In de Belharbelijdenis wordt de apartheid fel afgewezen. „Wij vragen van de NGK niet dat ze zich achter de inhoud van deze belijdenis schaart", aldus Apollis. „We willen al leen dat de kerk de status van dit document erkent." Wat de kerkorde betreft heeft Appies de indruk dat de NGK zal proberen via een nieuwe kerkorde de bestaande status quo te handhaven, terwijl de Verenigende Kerk de kerkor de juist als middel ziet om de apartheid in de kerken defi nitief uit te bannen. De gere formeerde synode besloot af gelopen met algemene stem men dat de kerk weer onbe perkt kan beleggen in bedrij ven die investeren in Zuid- Afrika, nu de apartheid in politieke zin is opgeheven. Zij stelt zich achter de op roep van de Zuidafrikaanse kerken aan het bedrijfsleven en buitenlandse investeer ders om een bijdrage te leve ren aan de sociale recon structie en ontwikkeling van Zuid-Afrika. Economie In zijn toespraak tot de syno de benadrukte voorzitter N. Apollis van de Verenigende Kerk nog eens dat de apart heid weliswaar politiek dood is, maar dat economische apartheid nog steeds aan de orde van de dag is. Hij on derstreepte de oproep van de Zuidafrikaanse kerken om in het nieuwe, democratische Zuid-Afrika te investeren. „Wij willen graag dichtbij u en bij uw land blijven", rea geerde de voorzitter van de gereformeerde synode, ds. P. Boomsma. „Wij willen doen wat mogelijk is ter onder steuning van uw kerk en de Zuidafrikaanse maatschap pij." Bovendien garandeerde hij Apollis dat de Gerefor meerde Kerken alles zullen doen 'om de blanke Zuidafri kaanse kerk uit te dagen om de noodzakelijke stappen tot eenwording te nemen'. Yad Vashem In het herinneringscentrum voor de holocaust Yad Vas hem in Jeruzalem heeft een groep van 36 Nederlanders hel erestaatsburgerschap van Israël gekregen. De Neder landers hadden eerder al in Nederland de titel van 'recht vaardigen onder de volkeren' van Yad Vashem ontvangen. Het is de grootste groep landgenoten die ooit deze eer te beurt viel. Ze hebben in de Tweede Wereldoorlog joden helpen ontsnappen aan de nazi's. De ceremonie begon met een kranslegging en het ontsteken van een vuur in de Hal van de Herin nering. Gerefonneerde synode kritisch over uitblijven fusie deputaatschappen Bisschoppen en CDA vrezen aantasting middenveld DEN HAAG ANP De nauwere samenwerking die de afgelopen jaren is ge groeid tussen de buitenlandspecialisten van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, kreeg gisteren de zegen van de gereformeerde synode. Van een fusie tussen de deskundigen (deputaten) op het gebied van oecumene aan de ene kant, en van zending en werelddiakonaat (ZWD) aan de andere kant, is voorlopig geen sprake. lunteren anpeen fusie te zeer en eenzijdig Hoewel er steeds meer overlap pingen zijn in de contacten en activiteiten van beide deputaat schappen, achten zij fusie op dit moment nog niet opportuun. Zij menen dat 'in dit stadium van het Samen op Weg-proces zou vooruitlopen op nog te ne men besluiten over de toekom stige structuur van de Verenigde Protestantse Kerk in Neder land'. Een aantal synodeleden zag niet in waarom het SoW-proces een barrière zou vormen voor fusie. „De olifant heeft een muis gebaardzei ds. F.J.Kok uit Heemstede. Voor hem zou fusie een logisch gevolg zijn van de steeds verdergaande samenwer king tussen de buitenlandspe cialisten. Intensivering van het gezamenlijke overleg was hem te minimaal. „Op den duur kan het muisje een olifant worden", stelde dr. H.J. Kouwenhoven, voorzitter van het deputaatschap ZWD, hem gerust. Hij vond het al heel wat dat de synode de deskundi gen opdroeg het overleg te in tensiveren. „Mocht er in het verleden tussen beide deputaat schappen sprake zijn geweest van een haat-liefdeverhouding, een relatie machthebber-hulp behoevende, dan komt daar met uw besluit radicaal veran dering in", hield hij de synode Hij nam de vrees van een en keling weg dat in de samenwer king de zendingspoot onder de kerken zal worden weggezaagd' of de oecumene in het gedrang zou komen. Vroeger moesten de deskundigen op het gebied van oecumene voor geld aankloppen bij ZWD, nu beslis sen de deputaten gezamenlijk over de uitgaven. AMSTERDAM THEO KRABBEN Moslims in Nederland worden door de overheid belemmerd in de uitoefening van hun grond wettelijke recht op godsdienst vrijheid. Zo verlangt de over heid dat de verschillende isla mitische organisaties zich bun delen in één koepelorganisatie ter behartiging van hun belan gen. Maar daarmee wordt de pluriformiteit in de islam niet erkend. Die pluriformiteit hangt in hoge mate af van het land van hecjcomst van de betreffen de etnische minderheid. Zo lukt het Marokkaanse moslims nog steeds niet om geld te krijgen voor eigen geestelijke verzor gers in de gevangenissen. Dat stelde drs. Abdurrabim el-Manouzi van de Nederlandse Moslimraad op een studiedag over 'godsdienstige rechten van minderheden' in de Amster damse Mozes en Aaronkerk. De Rotterdamse welzijnswerker voor Marokkanen wees er bo vendien op dat er in het open bare, katholieke en protestants- christelijke onderwijs nog veel te weinig nagedacht is over de vormgeving van het islami tische godsdienstonderwijs aan allochtone leerlingen. Uit angst voor hun voortbestaan nemen scholen allochtone leerlingen op, maar men trekt daar geen consequenties uit. „Moslimkin deren moeten zich ook kunnen identificeren met hun onderwij zer. Niet alle leraren moeten to taal 'vreemd' zijn. Dat schept onvrede. Marokkanen moeten de school van hun kinderen ook De rooms-katholieke bisschop pen en het CDA vrezen dat de huidige paarse coalitie te weinig oog heeft voor het belang van 'de levensbeschouwelijke kant van het maatschappelijk mid denveld'. Dat bleek gisteren tij dens overleg tussen een delega tie van de bisschoppenconfe rentie en enkele CDA-afgevaar- digden. Het was het eerste gesprek tussen de bisschoppen en de christen-democraten sinds het CDA in de oppositie is beland. Aan het gesprek namen onder meer kardinaal Simonis, bis schop Van Luyn van Rotterdam en de scheidende bisschop Ernst van Breda deel. Voor het CDA waren onder meer waar nemend partijvoorzitter Lod ders en de Tweede Kamerleden Heerma, Hirsch Ballin en Van Rooy aanwezig. Volgens een woordvoerder van het RK-Kerkgenootschap hebben de bisschoppen be zorgd geconstateerd dat het zo genaamde middenveld van maatschappelijke organisaties bedreigd wordt door 'veralge menisering'. Vanwege de toene mende schaalvergroting is het voor levensbeschouwelijke ver banden vaak moeilijk om zich te handhaven. Uit het oogpunt van efficiency dwingt de over heid hen vaak te fuseren met al gemene organisaties. De bisschoppen menen dat daardoor het pluriforme karak ter van het maatschappelijk middenveld in het gedrang komt. „Het CDA erkent dat de politiek mede schuldig is aan de aantasting van de pluriformi teit", aldus de woordvoerder. De overheid 'belemmert het grondwettelijk recht op godsdienstvrijheid'. FOTO HENK BOUWMAN ervaren als hun school. Ook Hanneke Gelderblom- Lankhout voerde op de studie dag van de Landelijke Overleg groep 'Joden-christenen-mos lims' het woord. De joodse D66 senator vond het een 'denkfou de huidige paarse regering als ook verkeerd." Juist onder een anti-religieus kabinet te be- 'paars' kan de discussie over schouwen. „Sommigen denken verplichte vrije christelijke dat er mensen in zitten met de feestdagen verder gevoerd wor- lijfspreuk 'alle godsdiensten de den, want die discussie is de af- wereld uit, te beginnen in Ne- gelopen jaren door het CDA ge- derland'. Dat lukt niet en het is blokkeerd. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd: te Musselkanaal en te Onstwedde als past. medewerker t.b.v. het werk te Vledderveen (Gr.) en te Mussel: F. Verkade, past. mede werker te Nieuwolda. Beroepen te Bodegraven: W.M. de Boer te Moordrecht; te Zeevang c.a.: G.K. Verheule, kandidaat te Beets, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: teGroningen-Zuid: G. Zo mer te 't Harde; te Garrelsweer i.c.m. Ten Post: A.M. de Hullu te Rozen burg, te Veendam: W. Noordzij, kan didaat te Kampen GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Hamilton (Can.): C.A. van Dieren te Stolwijk. SCHUMAN - De gereformeerde synode heeft dr. N.A. Schuman benoemd tot bijzonder hoogle raar liturgiek aan de Theologi sche Universiteit van de Gere formeerde Kerken in Kampen, Hij is aangenomen voor een pe riode van vijf jaar op basis van 0,3 werkweek. Schuman blijft verder universitair docent aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Serie advent-hooggetijden in verwarmde Hooglandse-winterkerk (ook hooggetijden genoemd) die van mei tot september in de Hooglandse Kerk worden ge houden. Nu het monumentale gebouw zodanig is aangepast dat het ook in de wintermaan den kan worden verwarmd, be staat de mogelijkheid ook de advent-hooggetijden op deze plek te houden. De eerste bijeenkomst staat komende zaterdag (26 novem ber) in het teken van Gezang 25, op een tekst van J.W. Schulte Nordholt. De hooggetijde be gint om 14.30 uur en iedereen is welkom. De 'winterkerk' is toe gankelijk via de ingang Nieuw- straat (onder de toren). Om de voorbereiding op het Kerstfeest te 'verdiepen' wordt in de Hooglandse Kerk in Lei den een serie van vier advent- hooggetijden gehouden. Het gaat om korte bijeenkomsten waarin zowel liturgie als over weging worden verzorgd door leden van de Binnenstadsge meente van hervormd- en gere formeerd Leiden. Ook worden er adventsliederen gezongen. De hooggetijden worden in de middaguren gehouden, steeds op een zaterdag. .De reeks is te vergelijken met de momenten van bezinning me tijd wordt beknibbeld. „Van een minimum is eigenlijk al lang geen sprake meer: het is gewoon niet genoeg om aan de huidige samenleving deel te nemen", aldus de organisatoren van de discus sie-avond. Daar tegenover staat het gegeven dat 'er eigen lijk genoeg werk te done is. Veel mensen werken te lang of onder te grote druk. En veel werk wordt eenvoudig niet gedaan. Er is zogenaamd geen geld voor. Maar geld is er eigenijk genoeg, het wordt alleen op een verkeerde manier besteed'. De 'paarse' politici zullen tijdens het debat moeten aangeven wat ze aan deze problematiek gaan doen. De bijeenkomst wordt gehouden in het Anthonius Zalencentrum aan de Lange Mare 43 in Leiden en begint om 20.00 uur. De taakgroep 'Arbeid' van de Raad van Kerken in Leiden en de werkgroep 'Armoede dichtbij' van de Leidse studentenekklesia organiseren morgen een discussie-bijeenkomst over de (uitzichtsloze? situatie van de langdurig werklozen. Het thema luidt 'Hebben ze ons nog wel nodig?' en in het fo rum nemen plaats de Tweede Kamer-leden Jan van Zijl (PvdA), Jan Hoekema (D66) en Anne Lize van der Stoel (WD). De discussie wordt geleid door Hans de lar Mar, ex-wethouder van sociale zaken in Leiden. Centraal in de discussie staat de grote groep mensen waarvoor op de arbeidsmarkt al vele ja ren geen plaats meer is. Hun inkomen bestaat uit een uitkering waarop door de overheden al gerui- DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON leidsch dagblad Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE BM. Essenberg.G P Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel dag 9.30- 11.30 uur 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam berichten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.30-17.00 uur. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vnj van 8 30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet (incl. BTW) per acc giro autom bet. per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18.00-19.30 uur, zat. 1000-12.00uur Tel 071-143241 HET WEER Nu de laatste week van november is ingegaan, kan het haast niet an ders of deze herfstmaand stevent op een splinternieuw warmterecord af. De kaarten voor de komende dagen wijzen nog altijd niet op op een weersomslag met belangrijk kouder weer. Een blik in de jaar boeken leert, dat november 1938 met een gemiddelde temperatuur van 8.7 graden koploper in deze eeuw was. Nog zachter bleef het in 1899 met in De Bilt een gemiddel de van 9.1 graden. Als de laatste dagen van november zich mild blij ven gedragen komen we in 1994 uit op 10.5 of 11 graden. Het is dus niet uitgesloten dat deze no- vembermaand even warm wordt als een gemiddelde(l) oktobermaand (10.5 graden). Het kwik steeg gisteren weer moei teloos tot 12 a 13 graden. In een wat toegenomen zuidwestelijke stroming werd lucht van subtropi sche oorsprong binnengevoerd. Zoals gebruikelijk was die lucht soort erg vochtig en we beleefden een donkere dag onder een vet wol kenpakket. Achter een zwak kou front komt er in de loop van van daag wat drogere en iets minder zachte lucht binnen. Neerslag valt f 'e di er niet of nauwelijks en het wolll dek breekt af en toe open. Zulke heldere perioden kunnen de komende nacht weer plaatse I tot mistvorming aanleiding geve Morgen overdag blijft het tameli rustig herfstweer met een r zon, wolkenvelden en nog op ee r enkele plaats mist Met 9 of 10 graden is het nog steeds aar) de milde kant. Een nieuw hogedrulf- gebied boven Frankrijk houdt de actieve oceaandepressies uit deet buurt; een diepe depressie zorgtf1 boven het noorden en oosten va n 1 Europa voor sneeuwval en toeneind mende winterkou. ids Bij ons blijft de stroming voorloj westelijk, zodat die kou op afsta blijft. Frontuitlopers kunnen noj juist tot ons land doordringen. E,- regenzone passeert in de loop v;;ltlt vrijdagnacht, waarna het tijdelij et opklaart Een volgend frontensy ;en teem nadert snel over de Britse fri landen en deze kan rond zondag ttei ochtend een paar millimeter reg afleveren. De westenwind neem de loop van het weekeinde wat kracht toe, maar het echte stornl geweld blijft zich op zeer noordef13^ ke breedten afspelen. caf HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag Noorwegen: Overwegend bewolkt en vooral langs de kust van tijd tot tijd regen, in het noorden mogelijk over gaand in sneeuw. Vandaag aan de kust flink wat wind. Middagtemperatuur van +6 in het zuidwesten tot iets onder nul langs de grens met Zweden. Zweden: Naast wolkenvelden vooral in het zuiden ook opklarin gen. Op de meeste plaat sen droog. Maxima van daag van -5 in het noorden tot +8 ten zuiden van de grote meren; morgen met name in het midden en zuiden kouder. Denemarken: Flink wat wolkenvelden en mogelijk wat regen of mot regen. Geleidelijk iets fris ser, met morgen maxima rond 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden maar ook af en toe zon. Op de meeste plaatsen droog. In Schot land en Ierland wel kans op wat regen. Middagtemperatuur 10 tot 14 graden. België en Luxemburg: Rustig weer met grote kans op mist. In de middaguren hier en daar wat zon. Droog. Middagtemperatuur van 7 gra den in gebieden waar de mist hardnek kig is tot 12 graden elders. Noord- en Midden-Frankrijk: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Verder naast wolkenvelden ook hier en daar flink wat zon. Droog. Middagtem peratuur eerst iets boven de 10 graden, morgen iets lager. Spanje: Droog en op de meeste plaatsen veel zon. Kleine kans op mist. Maximumtem peratuur in het noorden en in het bin nenland tussen de 15 en 20 graden; maxima langs de Costa's en in Andalu- sië in het algemeen iets boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon, maar geleidelijk ook en kele wolkenvelden. Op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon, hier en daar ook mist. Morgen waait de Mistral. Mid dagtemperatuur vandaag variërend van 15 graden bij Bordeaux en op het Cen traal Massief tot 19 graden plaatselijk aan de Middellandse Zee en de voet van de Pyreneeën; morgen is het op de meeste plaatsen iets frisser. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon, ook kans op enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur circa 21 graden. Italië: In de Povlakte op veel plaatsen hardnek kige mi.st. Elders in Italië flink wat zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, in het noorden rond 12 gra- Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon, op Corsica ook wolkenvelden. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Droog. Middagtempe ratuur ongeveer 19 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden, ook kans op enkele wolkenvelden. Droog. Op de zuidelijke eilanden afnemende wind. Middagtem peratuur van 15 graden in 'het noordoos ten van Griekenland tot 19 op de Ioni sche Eilanden en Kreta. Turkije en Cyprus: Langs de westkust en later ook zuidkust en flink wat zon, op Cyprus vandaag nog kans op een enkele regen- en onweers bui. Maxima van 15 graden langs de westkust tot 18 op Cyprus. Duitsland: In het noordoosten wolkenvelden en kans op wat regen of motregen. In het midden en zuiden rustig weer met in de nacht en ochtend kans op mist, 's mid dags ook wat zon. Middagtemperatuur van 8 tot 12 graden, in hardnekkige mist lager en morgen overal wat lager. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral in de dalen gro te kans op hardnekkige mist In de ber gen ook perioden met zon, morgen voor al aan de zuidkant van het Alpenmas sief. Middagtemperatuur in de dalen on geveer 9 graden, morgen van het noor den uit kouder, Oostenrijk: In de nacht en ochtend in het laagland kans op mist Verder naast wolkenvel den vooral in de bergen ook kans op zon. Middagtemperatuur op veel plaatsen in de dalen eerst ongeveer 10 graden, mor gen enkele graden lager. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.16 Zon onder 16 Maan op 23 .41 Maan onder 12 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.08 19.28 Laag water 03.06 15.36

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10