FIS-leider verwerpt moorden „Nu minder belasting en straks meer pensioen? Dat wil ik ook!" Buitenland Voldoende steun voor nergieplan Lubbers yirinovskisuikervader oor moedertje Rusland Duitse regering boycot tekst PDS-nestor Heym Onrust in Gaza-strook houdt aan, ook na pro-Arafat demonstratie person \o7d)bWm IINSDAG 22 NOVEMBER 1994 tie- op [.„Leider Nationalistisch Front opgepakt iortmund Duitsland heeft gisteren Meinolf Schönborn, de lei- tier van het verboden extreemrechtse Nationalistisch Front, ge- ong Lrresteerd. Nadat de 39-jarige Schönborn had aangekondigd zijn 'wijk, Activiteiten vanuit Denemarken voort te zetten, was een arresta tiebevel tegen hem uitgevaardigd. Schönborns front wil 'alle buitenlanders terug naar het land van oorsprong' en ontkent de ,9esc jnoord op joden ten tijde van het Derde Rijk. Iden Israël wil niet-koosjer vlees invoeren rdt JERUZALEMVoor het eerst sinds de oprichting in 1948 zal Israël de invoer van niet-koosjere produkten zoals worstjes en inge blikt vlees toestaan. De invoer van niet-koosjer ingevroren vlees nenai^lijft verboden. Vorig jaar blokkeerde premier Rabin een maat- pe regel waarbij de invoer van niet-koosjer bevroren vlees zou wor- tekenjen toegestaan. Hij vreesde dat de ultra-orthodoxe Shas-partij ecle de regeringscoalitie zou verlaten. Om een andere reden is dit Joverigens wel gebeurd. Niet-koosjer vlees is vlees dat volgens joodse wetten r s (zoals varkensvlees). eenIndiërs dood na drinken giftige alcohol in .jnew delhi De politie in de Indiase deelstaat Bihar heeft tachtig Vjjk Dfjverkopers van vergiftigde alcohol aangehouden en hun zaak ge sloten. Dat gebeurde na de dood van 55 personen die de alcohol [hadden gedronken, meldt het Indiase persbureau PTI. In zie- n een Icenhuizen liggen nog vierhonderd personen. Velen van hen lo- 'P,e 'pen het risico hun verdere leven blind te blijven. De dodelijke drank zou zijn gemaakt op basis van industriële alcohol. der Krachtige aardbeving in Irian Jaya JAKARTAIrian Jaya, de meest oostelijke provincie van Indonesië, is gisteren getroffen door een aardbeving met een kracht van 5,6 op de schaal van Richter. Zeker 28 mehsen raakten gewond en diert-.- /aalf huizen werden vernield. Een kleine twee uur later troffen {twee nieuwe bevingen het noordwestelijke deel van het land. ,Van schade of gewonden werd geen melding gemaakt. Water in Sofia op rantsoen sofia In delen van de Bulgaarse hoofdstad Sofia is het drinkwa ter sinds gisteren alleen nog op rantsoen verkrijgbaar. De maat regel is het gevolg van droogte waardoor de watervoorraad van ide stad drastisch is geslonken. Volgens burgemeester Yanchulev zal het water zeker een aantal maanden gerantsoeneerd blijven. Ziekenhuizen en scholen krijgen wel onafgebroken water. Rechter schort nucleair transport op lüneburgDe administratieve rechtbank van Lüneburg heeft gisteren een voor vandaag gepland transport van nucleaire Jjrandstofstaven naar een afvalstort bij Gorleben verboden. De rechtbank oordeelde dat de klacht van een bosbouwer en een visser tegen de opslag van de negen brandstofstaven van de (cemcentrale Philippsburg in Baden-Württemberg daartoe aan leiding gaf. Gisteren betoogden al zo'n tweeduizend mensen te gen het transport. Dode-Zeerollen nu op CD-röm ieruzalem De Israëlische oudheidkundige dienst heeft een CD- rom over de Dode-Zeerollen vrijgegeven. Iedereen die een com puter met CD-speler heeft, kan nu bij de informatie. Aanvanke- ijk had maar een klein groepje onderzoekers inzage in de tekst- rollen die vanaf 1947 in grotten bij de Dode Zee werden gevon den. Waarschijnlijk bevatten de rollen, die voorlopig nog onder werp van onderzoek zijn, veel informatie over oude joodse groe ien die het vroege christelijke gedachtengoed hebben beïn- imorese studenten vermist lusland en VS blijven nog achter RUSSEL ANP Mensenrechtengroepen in Indonesië hebben verklaard tientallen Oosttimorese studenten zijn verdwenen na de be setting van de Amerikaanse ambassade in Jakarta ruim een week geleden. De betogers, die protesteerden tegen de Indonesi sche bezetting van hun vaderland, grepen de aanwezigheid van de Amerikaanse president Clinton in Indonesië aan om de aan dacht van de wereld op de situatie in Oost-Timor te vestigen. De rmalige Portugese kolonie werd in 1975 bezet en een jaar la ter door Indonesië geannexeerd. Sindsdien zijn honderdduizen- omgekomgn. let Energiehandvest, het gees- :skind van de Nederlandse ud-premier Lubbers, komt er. Voldoende landen hebben te ennen gegeven dat ze eind vol- ende maand in Lissabon hun andtekening onder het verdrag uilen zetten. Dat maakte het ecretariaat van de energiecon- ie gisteren in Brussel be- end. De overeenkomst regelt wet- elijke garanties voor westerse ledrijven die willen investeren de exploitatie van olie- en asvoorraden in de voormalige iovjetunie. Een meerderheid i van de 50 betrokken lan en heeft verklaard te kunnen i ondi MARYANN BIRD HE INDEPENDENT *>'a het nieuws dat Winnie Man- lela, Zuid-Afrika's Moeder der Va tie, in de New Yorkse wijk larlem zal worden geëerd als Ie koningin van alle mensen 'an Afrikaanse afkomst, komt lit Rusland een veel verontrus- ender bericht. De extremisti- che politicus Vladimir Zji- inovski wil de vader worden 'an het Russische volk. Letter- ijk. De nationalistische politicus |i|ieeft aangeboden het aantal et- lische Russen te vergroten door iveral in het land kinderen te erwekken. Als een Russin'een ind van hem wil, zal Zjirinovski taar halverwege tegemoet ko- staat 'Vlad' natuurlijk be iend als een energieke man. rotterdam gpd De Duitse regering heeft gewei gerd de tekst die Stefan Heym (PDS) als oudste afgevaardigde van de nieuw gekozen Duitse Bondsdag op 10 november in het Rijksdaggebouw in Berlijn uitsprak op te nemen in het Bulletin dat ze wekelijks aan alle media stuurt. In Bulletin 105 van 14 november staan alle tek sten die bij de installatie van de Bondsdag zijn uitgesproken, be halve die van Heym. Staatssecretaris Vogel, woord voerder van de Bondsregering: „Het was inderdaad een politie ke beslissing de tekst van afge vaardigde Heym niet op te ne men. Ik heb niets tegen de heer Heym zelf. Hij is een rechtge aarde anti-fascist, maar hij zit in het parlement voor de PDS. En dat is de opvolger van de com munistische SED uit de DDR. Die partij heeft allerlei slechte dingen gedaan". Op de vraag of deze puri teinse houding niet wat vreemd is nadat de toespraak van Heym integraal op televisie is uitge zonden: „Nee, het betreft hier een publikatie van de Bondsre gering, onder rechtstreekse ver antwoordelijkheid van de rege ring. Als het nu was gegaan om een publikatie van de Bondsdag zelf, dan had niemand onder de toespraak van Heym heenge- kund, maar de Bondsregering leent haar publikaties niet voor verdere verspreiding van tek sten die door een PDS-afgevaar- digde zijn uitgesproken". Ex-president Ben Bella roept op tot dialoog Raban Kebir, de in ballingschap verblijvende leider van het Algerijnse Islamitisch Reddingsfront (FIS) heeft giste ren vanuit Duitsland de moorden op buitenlanders in Al gerije veroordeeld. Kebir zei met de Algerijnse regering in gesprek te willen komen. Andere vertegenwoordigers van het FIS en van andere Algerijnse oppositiegroepen zijn in Rome bijeen om te zoeken naar een oplossing voor het Algerijnse conflict. Ex-president Ben Bella riep daar de strijdende partijen op tot wederzijdse tegemoetkomin gen. ROME Rtr-AFP-DPA ,,Het Islamitisch Reddingsfront moet de democratie erkennen, het leger moet zich op zijn ei gen terrein terugtrekken en uit de politiek gaan", aldus Ben Bella. Voor het eerst sinds de annu lering van de tweede ronde van de verkiezingen in januari 1992 ontmoeten vertegenwoordigers van het FIS en de overige oppo sitiepartijen elkaar. De twee daagse bijeenkomst is georgani seerd door de rooms-katholieke basisgemeente Sant'Egidio. De basisgemeente wil een vreedza me oplossing zoeken voor de Algerijnse burgeroorlog. Sant'E gidio heeft eerder succesvol be middeld in de burgeroorlog in Mozambique. FIS-leider Kebir kon slechts bellen vanuit zijn ballingsoord, omdat hij volgens ambtenaren misschien Duitsland niet meer in zou komen als hij naar Italië zou afreizen. Kebirs asielaan vraag in Duitsland is nog niet goedgekeurd. Volgens de nieu we Duitse asielwet zou hij, als hij vanuit Italië naar Duitsland zou terugkeren, uit 'een veilig land' komen. Op basis daarvan zou zijn asielaanvraag dan wor den afgewezen. De regering in Algiers veroor deelde de bijeenkomst gisteren al scherp, omdat de 'binnen landse problemen alleen in Al gerije kunnen worden opgelost'. De regering benadrukte nooit om 'buitenlandse bemiddeling te hebben gevraagd'. Een PLO-aanhanger zwaait Arafat met een bosje bloemen lof toe. Zo'n 15.000 n straat op om steun te betuigen aan de PLO-leider. 'Buitenlanders veroorzaakten bloedbad' met de ver dragstekst. Daaronder zijn alle lidstaten van de Europese Unie, Japan, Armenië, Wit-Rusland, Kirgizië, de Baltische staten en Moldova. De belangrijkste partners, Rusland en de Verenigde Sta ten, hebben nog niet gerea geerd. Maar volgens een woord voerster van de Europese Com missie zal Moskou zich begin volgende maand aansluiten. Onzeker is nog of de Verenigde Staten dan zullen volgen. We gens de federale structuur van de VS zou de centrale regering in Washington het verdrag moeilijk kunnen opleggen aan de9deel)staten. Patriottendisco in China verplicht Peking aptische liederen. De 55 liedjes ko men uit films waarin het socia lisme en oude revolutionairen worden geprezen. Zaaleigena ren die de laser disc niet voor de jaarwisseling aanschaffen, ra ken hun vergunning kwijt. Maar of hij in staat moet wor den geacht een wezenlijke bij drage te leveren aan de bevol kingsdichtheid van een onme telijk groot land als Rusland, valt te betwijfelen. Misschien kan Cuba uitkomst bieden. Daar wordt in laborato ria buiten Havana uit suikerriet het cholesterol verlagende mid del PPG geproduceerd. Het zijn echter vooral enthousiaste min naars die het goedje kopen van wege de vermeende potentie verhogende kwaliteiten. Cynici zeggen dat deze werking te ver klaren valt uit de suikers die in de bloedbaan komen. Eigenlijk is Zjirinovski het aan het Russische yolk en aan de medische wereld verplicht om de kleine gele PPG-tabletjes te gaan slikken en de proef op de Een avondje uitgaan in China moet de vaderlandsliefde schra gen. Het ministerie van cultuur heeft de 200.000 nachtclubs en karaoke-zalen opgedragen een laser disc te kopen met patriot- Ramp Estonia kwam niet door menselijk falen helsinkiAP Het is geen menselijke fout ge weest waardoor de veerboot Estonia in september is gezon ken. Dat heeft een lid van de onderzoekscommissie over de ramp gisteren gezegd. De ramp met de Estonia heeft aan onge veer negenhonderd personen het leven gekost. „We kunnen uitsluiten dat de boegdeur open was (gelaten)", zei het Finse commissielid. Onderzoek van de deur, die vrijdag door dui kers van de Oostzeebodem werd gelicht, heeft uitgewezen dat de hydraulische grendels stevig vast zaten op het mo ment van het ongeluk, zei Karp- pinen. De 56 ton wegende laaddeur werd op 28 september tijdens een storm afgerukt, waa schip binnen een half i liep en zonk, n van de ruim duizend opvaren den nog aan boord. Tot de deur beschikbaar kwam, konden de onderzoekers niet vaststellen of een technisch mankement, een slecht ont werp of menselijk falen het niet deugdelijk sluiten van de deur de oorzaak is geweest van het afbreken van de deur. Het ongeluk is waarschijnlijk veroorzaakt door een combina tie van een ongelukkig ontwerp en ongewoon laachtige golfslag. De massale pro-Arafat demonstratie gisteren in de Gazastrook heeft de bezorgdheid over een dreigende burgeroorlog in het sinds mei door Pa- lestijnen bestuurde gebied niet kunnen wegne men. De PLO en de radicale Palestijnse Hamas- beweging bereikten geen overeenstemming over maatregelen om een einde te maken aan het bloedvergieten. Volgens een van de bemiddelaars tussen de twee partijen is er wel een lijst met punten van overeenstemming, maar heeft Harnas die lijst nog niet ondertekend. PLO-leider Arafat wil niet ingaan op de belang rijke voorwaarde van Harnas dat het Palestijnse bestuur zich verantwoordelijk stelt voor het ont ketenen van het bloedbad vrijdag tussen haar aanhangers en de Palestijnse politie. Het doden tal van die confrontatie is gisteren opgelopen tot veertien. Bij de gevechten vielen meer dan twee honderd gewonden. Arafat hield 'buitenlanders' verantwoordelijk voor het bloedige treffen vrijdag. Volgens hem is er een samenzwering om de Palestijnse eenheid te verstoren. Veel van de slachtoffers zijn volgens Arafat door plastic kogels gedood. „Wie heeft er plastic kogels, wie gebruikt dumdum kogels?", vroeg de PLO-leider. „De Israeli's", antwoordde zijn gehoor in koor. De Israëlische regering houdt zich zo veel mo- Een thuisbankier vraagt nu een offerte aan. betaalt u maandelijks premie waarbij ccn a; koopsomstorting ook t Cjeld opzij zetten voor later en daar nu al fiscaal profijt van hebben. Dat kan bij de Postbank op twee aantrekkelijke manieren. Met een Postbank Koopsompolis en een Postbank Privé Pensioen. In beide gevallen is de maximale aftrekpost per persoon f 5.496,- en f 10.992,- voor gehuwden. Bij een Koopsompolis betaalt u één malig een bedrag. De Postbank garandeert u een kapitaal dat aan het einde van de loop tijd wordt omgezet in periodieke uitkeringen (de lijfrente). In het geval van een Privé Pensioen OC^ o/U mogelijkheden behoort. Het ren- dement is dan wat hoger dan bij een éénmalige Koopsompolis. Welke vorm het beste bij u D past, kunt u lezen in een overzich- telijke folder. Iedereen die minder belasting wil betalen en later meer financiële armslag wil, doet er verstandig aan om vrijblijvend, de folder cn een offerte aan te vragen bij Klantenservice Verzekeringen. Het telefoonnummer is (020)6 814 814. POSTBANK Arrestatiegolf gemeld in Irak NICOSIA Rtr-UPI eigt te exploderen. „Het tolereren van een politiemacht die niet onder controle staat van een overheid betekent vragen om een burgeroorlog." De radicale beweging Harnas wil vrijdag een grote demonstratie houden in Caza, een week na de bloedige botsingen tussen haar aanhangers en de Palestijnse politie. Het Israëlische leger heeft zijn stellingen versterkt aan de toegang tot de ne derzetting Netzarim, midden in de Gazastrook. De betoging wordt gehouden ter nagedachtenis van Imad Akel, ex-militair leider van Harnas. Spe ciale eenheden van het Israëlische leger doodden hem vorig jaar. Functionarissen van de fundamentalistische beweging zeiden voor het protest toestemming van het Palestijnse Gezag van Yasser Arafat te hebben. Harnas heeft in pamfletten en via leuzen op muren de bevolking van Gaza tot deelneming aan de beloging opgeroepen. De Palestijnse politie heeft in een poging de spanningen in Gaza verder omlaag te brengen 23 aanhangers van de fundamentalistische bewe ging Islamitische Jihad vrijgelaten. Na de aanslag op drie Israëlische legerofficieren van 11 novem ber bij Netzarim zaten 120 aanhangers van deze beweging vast. Eerder waren al twaalf Jihad-leden in vrijheid gesteld. Een beter pensioen regel je gewoon bij de Postbank. In Irak zijn onlangs ruim dui zend politieke tegenstanders van het regime gearresteerd. Onder hen zijn veel officieren uit leger en luchtmacht, alsme de religieuze functionarissen. Dal heeft een radiozender van de Iraakse oppositie gisteren ge meld. Het radiostation dat ban den heeft met het Iraakse Na tionale Congres, een samen bundeling van oppositiegroe pen. meldde dat de arrestanten worden beschuldigd van pogin gen de regering ten val te bren gen. Slechts een van hen werd met name genoemd: kolonel Mohammed Mazoum al-Dali- mi, commandant van de lucht machtbasis al-Bakr, 95 kilome ter ten noorden van de hoofd stad Bagdad. Smartegeld voor slachtoffers van A-bommen tokyo-genéve ap Japan gaat smartegeld betalen aan de overlevenden van de Amerikaanse atoombomaanval len op Nagasaki en Hiroshima in 1945. De regering wil de slachtoffers of hun nabestaan den 100.000 yen (1.750 gulden) aan obligaties geven. De slacht offers vinden dat beledigend weinig. Bij het bombardement op Hi roshima kwamen 140.000 men sen om, bij dat op Nagasaki 70.000. De Japanse overheid draagt al bij aan de medische kosten voor 334.000 overleven den van deze aanvallen. Vorig jaar werd daaraan 200 miljard yen (ongeveer 350 miljoen gul den) besteed. De Internationale Commissie van Juristen vindt dat de Japan se regering ten minste 40.000 dollar zou moeten betalen aan iedere vrouw die in de Tweede Wereldoorlog voor het Japanse leger als 'troostmeisje' heeft moeten werken in bordelen. Ook Egon Krenz moet voor de rechter komen De voormalige Oostduitse lei der Egon Krenz. en zes andere kopstukken van de communis tische partij in de vroegere DDR worden voor de rechter gesleept. Ze moeten zich ver antwoorden in verband met de dood van mensen die probeer den te vluchten over de Ber- lijnse Muur of andere grenzen van de DDR. Dat hebben bron nen bij Justitie gisteren gezegd. De berechting van de 58-ja- rige Krenz en andere nog le vende leden van het laatste DDR-Politburo zal het tweede grote proces zijn tegen voor malige Oostduitse leiders sinds de val van de Muur in 1989. Eerder stonden onder anderen oud-partijchef Erich Honecker en ex-premier Willi Stoph te recht. Bij het nieuwe proces staat in de beklaagdenbank onder anderen de voormalige partij chef voor Oost-Berlijn, de nu 65-jarige Günter Schabowski. Op 9 november 1989 was hij verantwoordelijk voor het ope nen van de Muur, hoewel hij dat per abuis deed. Het had pas de volgende dag moeten gebeuren. De andere aange klaagden zijn: DDR-ideoloog Kurt Ilager (82), Harry Tisch (67), Horst Dohlus (69), Günter Kleiber (63) en Erich Mücken- berger (84). Tribunaal komt op voor rechten van kinderen Een groep Nobelprijswinnaars, ex-politici, rechters en artsen heeft gisteren een tribunaal op gericht voor de rechten van het kind. Tot de 21 oprichters beho ren Nobelprijswinnaar Elie Wie- sel, de voormalige VN-topman Javier Perez de Cuellar en de Franse oud-minister Bernard Kouchner. Elk jaar sterven veertien mil joen kinderen door honger, ziekten en mishandeling en miljoenen andere kinderen zijn dakloos en worden uitgebuit, aldus de oprichters op een pers conferentie in Parijs. De vijf rechters die het tribunaal gaan vormen, zullen gevallen van misbruik van kinderen wereld kundig maken en straffen aan bevelen tegen regeringen, in stellingen, organisaties en indi viduele personen. Het hoofd kantoor van het tribunaal komt in de Canadese stad Montreal; in Parijs wordt een bijkantoor geopend.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5