Leidsch Dagblad 7,3% Karadzic dreigt met vergelding n BEL: 071-128030 GOED NIEUWS 06-0331 Leidse jeugd Mary Beij overspoeld door drankzucht en armoe Auto's rijden over lijk in Hazerswoude JINSDAG 22 NOVEMBER 1994 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40627 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Gerd de Ley Wie veel kranten verslindt, begint r op den duur erg bedrukt uit te VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur 16 Natuur en milieu7 Programma's9 Randstad17 Regio11,13,14,15 Religie - Sport 12 18,19 VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Plaatselijk mist In de nacht en ochtend plaatselijk mist en temperatuur 8 graden- Overdag wolkenvelden maar droog. Middagtemperatuur 12 graden Zuidwestenwind, zwak tot matig. Dodewaard blijft open De kerncentrale in Dodewaard blijft via een gedoogvergunning in gebruik. De Raad van State heeft de bezwaren hiertegen van Greenpeace, Natuur en Milieu en Milieudefensie afge wezen, zo is gisteren bekendge maakt. In mei 1992 heeft de Raad van State de vergunning voor de kerncentrale ongeldig verklaard wegens formele fouten. Het mi nisterie van economische zaken moet nu beslissen over een nieuwe vergunningaanvraag. Tot op dat moment werkt de kerncentrale met een gedoog vergunning. Lddsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i |a, dat is goed nieuws Dus neem i' i nu een abonnement. nieuws i tik ement. i Tel: I (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal Ik mijn abonnement: J Per maand automatisch I 29,30) j Per kwartaal via acceptgiro 85,55) I automatisch 84,55) Nr. bank/giro: Of bel 071-128030 politie heeft een onderzoek ?steld naar White Power Me- wijk. Naar nu bekend is ge- irorden ontving een familie van ndiase afkomst vorige week en handgeschreven brief, on- ertekend met White Power lerenwijk. In de brief, opge- "d in het Engels, werd de fa- ie aangeraden uit Nederland ■ertrekken omdat „Nederlan- s geen enkele connectie heb- en met India". Voor zover de politie weet, is slechts één brief verstuurd. We hebben althans één aangif- binnengekregen", aldus poli ewoordvoerder Ton Stuifber- Maar het is mogelijk dat er brieven circuleren. De waarvan wij weten, rept dat er nog een is ver- tuurd." is de tweede keer dat in eiden dreigbrieven zijn ver- tuurd. In april van dit jaar ont- ingen vijf Leidenaars schrijf- els, die ondertekend waren en groep die zich het Na- onale Uitzettingsleger noemt. Vier arrestaties Dp strand van Noordwijk )e Noordwijkse politie heeft anochtend vier mensen gear- :steerd na de vondst van enke- snelle boten op het strand, ermoed wordt dat de vier zijn etrokken bij smokkel. De poli- kamde direct na de arrestatie duinen uit tussen de Lange- elder- en de Duindamseslag, in hoop meer mensen en even- uele smokkelwaar te vinden. het eind van de ochtend ad die zoektocht nog geen re- ultaat. Bij de actie zijn behalve e politie ook de douane en de '.ustwacht betrokken geweest. Volgens politiewoordvoerder Mesker zijn tijdens een pa- rouille op het strand v^noch- end vroeg drie snelle boten en langzamere rubberboot ge- 'onden. De vier mensen die ich bij de boten ophielden zijn jnmiddellijk gearresteerd. De politie sluit uit dat het om vis mat. „Ze hadden absoluut Tiet de spullen daarvoor bij aldus Mesker. De vier 'erdachten, allen Nederlanders, :ijn overgebracht naar het poli- iebureau in Noordwijk. Mesker vanochtend nog niets zeg- over hun identiteit. Tijdelijk aanbod Vaste Termijn Deposito looptijd 5 jaar. Wanneer u nu minimaal f 1.000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,3% rente per jaar. Kom longs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder m 'erdwaalde potvis j Potvissen horen niet in de Noordzee. Hoe ze lé aar terechtkomen is de s /etenschap dan ook al euwen een raadsel. „Onderzoek naar a Vhite Power, "n Merenwijk Advocaat Bondscoach Advo caat slaat van zich af en noemt de aanvallen van Ten Donkelaar en Van Hanegem onvolwassen. Berlusconi nu officieel verdacht van corruptie Zangeres zonder Naam biedt burgemeester Goekoop haar autobiografie aan Een boek als een levenslied, zoals zij er zovele heeft gezongen. Mary Beij, alias De Zangeres zonder Naam, schreef haar autobiografie. In dit Verhaal van mijn leven legde zij vast hoe haar jeugd in Lei den begon. Vanavond biedt zij het boek aan Leidens burgemeester Goekoop en aan burgemeester Bec kers van haar woonplaats Stramproy aan. De zange res arriveert om 19.00 uur per limousine bij het stadhuis in de Breestraat. De Leidse jeugd van Mary Beij wordt overspoeld door drankzucht van familieleden, menselijk lijden en armoe. „Mijn moeder is nooit gelukkig gewor den. Haar man-en later ook haar kinderen heeft zij nooit aangekund." Steeds weer valt de nadruk op het zware leven dat moeder had, op de dronken bui en die ze van pa-lief te verduren kreeg, op de ar moede. ,,Mijn vader bleef een egoïst. Hij verdiende voor die tijd een kapitaal van 45 gulden per week, wat voor mijn moeder geheim moest blijven. Ze kreeg 25 gulden huishoudgeld per week en daarvan moest ze een gezin met tien kinderen draaiende houden. Mijn vader hield twintig gulden voor zich zelf, hetgeen hij vooral besteedde aan prachtige kos- Maar, gelukkig, moeder wist zich ondanks alles keurig te kleden en werd in de straat 'de koningin' genoemd. Een titel die Mary ('Maria') later, als 'ko ningin van het levenslied' zou erven. Er volgt het treurige relaas van haar ziekte, waar door zij in het Katwijks Zeehospitium terecht kwam. Waar haar ouders de eerste twee maanden niet op bezoek kwamen. Maar toen zij na drie maanden thuis kwam, was het groot feest: „Iedereen was blij mij te zien, alleen mijn vader reageerde heel koel; 'Zo meid, ben j&al thuis...' Verder niets." Pagina 20: Een boek als een levenslied. Deze week krijgt u een fantastisch jeugdboek van veeïbekroonde schrijvers als Els Pelgrom, Toon Tellegen, Annie M. G. Schmidt Guus Kuijer eva, voor maar f 1.95. Bij aankoop van één van deze actieverpakkingen. Uncle Ben's witte- of zilvervlies- rijstbuiltjes, 4 pakken S 250 g J96" 6.99 Mars, Milky Way of Twix 3 zakken 300 g wrt 11.07 Suzi Wan satehsaus of -sauzenpakket, n nn blikken J4i56" 9.99 of Pedigree Pal, 400eraVm 9.98 Whiskas cocktail, 3 pakken 300 g AST 0.19 Pedigree Pal brokken, a nn doos S3 kilo >9? ö.9b 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Een Sea Harrier-straaljager van de Britse RAF stijgt op van het vliegdekschip HMS Invincible in de Adriatische Zee. Sea Harriers beschermden de bommenwerpers gisteren tijdens hun actie in Krajina. foro reuter Vliegveld Udbina 'Emmentaler gatenkaasna bombardement De Bosnisch-Servische regering van 'president' Karadzic heeft in een reactie op het NAVO-bombardement van gisteren gedreigd met een escalatie van de oorlog in Bos nië. De NAVO zal echter opnieuw bombardementen uit voeren als de Serviërs doorgaan met luchtaanvallen op moslim-doelwitten. Dat heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Warren Christopher gisteren ver klaard. BRUSSEL/DEN HAAG GPD De NAVO voerde gistermiddag met 36 gevechtsvliegtuigen, waaronder zes Nederlandse F- 16's, een luchtaanval uit op het vliegveld van Udbina in de Ser vische enclave Krajina in Kroa tië. De souschef operaties van de Nederlandse luchtmacht, commodore Vogelspoel, noem de de actie, die drie kwartier duurde, succesvol. Volgens hem ziet het vliegveld eruit als 'een Emmentaler gatenkaas'. De Amerikaanse admiraal Leighton Smith, commandant van de NAVO-zuidflank, zei ech ter dat de gaten in de start- en taxibaneil van Udbina gemakke lijk in enkele dagen zijn te repa reren. De chef van de Kroatische luchtmacht, generaal Imre Ago- tic, hield het op drie dagen. Be halve Nederlandse toestellen waren er ook Amerikaanse, Britse en Franse vliegtuigen bij de actie betrokken. De NAVO opereerde op ver zoek van de VN-vredesmacht in Bosnië. Vanaf Udbina voer den de Kroatische Serviërs af gelopen vrijdag en zaterdag luchtaanvallen uit op de Bosni sche moslimenclave Bihac. Mi nister Van Mierlo van buiten landse zaken was vantevoren telefonisch benaderd om toe stemming voor de actie. Hij gaf die vooral omdat de Serviërs gebruik hadden gemaakt van fragmentatiebommen en na palm. Bij de aanval, die tegen 13.00 uur begon, hebben de zes Ne derlandse toestellen de andere NAVO-vliegtuigen beschermd, verkenningsvluchten uitge voerd en zelf vier bommen af geworpen. Volgens Van Mierlo was er voor de Nederlandse deelname sprake van 'een aan vaardbaar risico'. Minister Voorhoeve van defensie prees later 'de moed en professionele wijze' waarop de actie is uitge voerd. Bij het ministerie van defen sie kwamen gisteren enkele honderden telefoontjes per uur binnen, nadat bekend werd dat Nederlandse F16's hadden deelgenomen aan het bombar dement. Familie en vrienden van de Nederlandse militairen in Bosnië zijn bang dat de Ser viërs wraak nemen. Afgelopen weekeinde be paalden de Verenigde Naties dat de Servische aanvallen vanuit Krajina onaanvaardbaar waren. Dat maakte de weg vrij voor vergeldingsacties. Na spoedberaad in Brussel bleek ook de NAVO bereid actie te on dernemen. Het was de zesde keer dat de NAVO luchtacties uitvoerde in de oorlog om ex-Joegoslavië. Met de inzet van 36 toestellen was het de meest omvangrijke actie tot nu toe. Naast deze jachtbommenwerpers waren er ook nog 14 ondersteunende vliegtuigen in de lucht. Pagina 2: Commentaar: NAVO en VN redden hun gezicht. Drinkwater wordt Dc Italiaanse premier Silvio Berlusconi wordt officieel ver dacht van corruptie. Dat ont hult de krant Corriere della Sera vandaag. Volgens de doorgaans goed geïnformeerde krant heb ben de magistraten van het Milanese anti-corruptie-team Schone Handen Berlusconi's naam toegevoegd aan het 'register van de verdachten', vanwege zijn bemoeienis met twee omkopingsgevallen van de fiscale recherche. Berlusconi zou in 1991 hij was toen nog niet politiek actief betrokken zijn geweest bij de betaling van 150.000 gulaen aan de belastingdienst om een grondige controle van de boe ken van de uitgeverij Mondado- ri te voorkomen. In 1992 zou 120.000 gulden zijn uitgekeerd om problemen te voorkomen bij de verzekeringsmaatschappij Mediolanum. Beide bedrijven maken deel uit van Berlusconi's holding Fininvest. In het kader van hetzelfde on derzoek werden eerder dit jaar Berlusconi's broer Paolo en het hoofd belastingzaken van Finin vest, Sciascia, gearresteerd. In een reactie toonde de pre mier zich vanmorgen verbolgen over het feit dat een medewer ker van justitie de informatie aan de pers heeft toegespeeld voordat hij zelf was ingelicht. „Dit is een duidelijke schending van het ambtsgeheim", zei hij in Napels in de marge van de VN-conferentie over georgani seerde grensoverschrijdende misdaad. Hij denkt er niet aan af te treden: ,,Ik weet absoluut zeker dat ik geen misdaad heb gepleegd." Burgemeester negeert stoplicht en schept meisje CAPELLE AAN DEN USSEL GPD Burgemeester J. Verbree van Capelle aan den IJssel zal waar schijnlijk 'lichamelijk letsel door schuld' ten laste worden gelegd, nadat hij vorige week een rood verkeerslicht negeerde en een 11 -jarig meisje aanreed. Het meisje liep een zware hersen schudding en verschillende kneuzingen op. Ze is inmiddels ontslagen uit het ziekenhuis. De maximale straf die de bur gemeester riskeert, volgens arti kel 25 van de Wegenverkeers wet, is drie maanden gevange nisstraf, een geldboete van vijf duizend gulden en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. In ieder geval krijgt hij een geld boete van 150 gulden voor het rijden door rood licht. De burgemeester heeft het meisje zaterdagmiddag thuis bezocht. „Met haar en haar ou ders heb ik een goed gesprek gehad, waardoor ik mij nu weer in staat voel om te werken." Na het ongeluk stortte de burge meester naar eigen zeggen vol ledig in. Verbree zegt door „een onverklaarbare reden" het rode licht in eerste instantie niet te hebben gezien. „Toen ik het zag, was het al te laat." tientjes duurder DEN HAAG ANP Het drinkwater wordt duurder. De Tweede Kamer stemt met een aantal uitzonderingen in met een heffing van 34 cent op een kubieke meter grondwater voor drinkwaterbedrijven en een heffing van 28,50 gulden per ton gestort afval. Dat gaat de doorsnee burger volgend jaar ettelijke tientjes of meer kosten, afhankelijk van de vraag of het waterleidingbedrijfoppervlakte- water benut of water in de grond infiltreert. De Kamer ging gisteren for meel akkoord met de verfij ningsregeling op de grondwa ter- en afvalstort die milieu vriendelijke produktieprocessen ontziet. Zo wordt de produktie van papier uit gebruikt papier ontzien voor de heffing op het storten van ontinktingsresidu. Verder wordt gebruik van grondwater voor het spoelen van retourverpakkingen (glas, pet-fles) vrijgesteld. Zeker drie automobilisten zijn vanmorgen tussen vijf uur en half zes in dichte mist op de Ge- meneweg tussen Hazerswoude- Dorp en Hazerswoude-Rijndijk over een stoffelijk overschot van een nog onbekende man gere den. De man lag op de rijbaan halverwege de Galgweg en het Kromme Jaagpad. Hoe het slachtoffer om het leven is ge komen, is tot nu toe onduide lijk. Ook valt nog niet te zeggen hoe de man op de weg terecht is gekomen. Op de plaats waar de man lag, is geen enkele aan leiding om de weg over te ste ken. De politie sluit een misdrijf niet uit. Het slachtoffer is een blanke man van naar schatting tussen de 25 en 35 jaar oud. De recher che heeft een team van zeven man op de zaak gezet. In ver band met het onderzoek ter plaatse was de Gemeneweg vanmorgen tot even na acht uur afgesloten. Bij de politie hadden zich vanmorgen drie automobilsten -Ai»--* - N' 'V De recherche was vanmorgen langs de Gemeneweg nog druk bezig met sporenonderzoek. gemeld die op de Gemeneweg 'ergens overheen waren gere den'. De politie verziekt men sen die omstreeks dezelfde tijd over de weg zijn melden op telefoon

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1