Provincie dompelt lkemade in rouw Stoppen met muziekschool Snoopy breidt uit, Duimpje sluit Rijn Veenstreek Alphen spoort groot aantal fraudezaken op Duizenden huizen in het Groene Hart Suurtbus schrapt haltes (tussen Alkemade en Lisse ,Wat? Gaat de muziekschool Hicht? Dan moet .ik helemaal haar het Dorp fietsen!" Nee, jvant ook in Hazerswoude-Dorp baat de muziekschool dicht. [Wie verzint dat dan? Burge meester Boelen zeker."'Nee, het rijn de mensen van de gemeen teraad die dat verzinnen. Die tinden de muziekschool te duur. „Nou, ik vind het gewoon stom." I De 9-jarige Ev het absoluut niet eens met iet voornemen van Rijnwoude om zich terug te trekken uit 'streekmuziekschool Rijnak- coord. Als de plannen door gaan, is het voor haar en de 200 indere Rijnwoudse leerlingen ^vee jaar afgelopen met de nuziekles. Of de leerlingen jnoeten maar privéles gaan ne der Berg men. „Oh, als het nog twee jaar duurt, dan ga ik later wel op keyboard. Dan kan de leraar ge woon thuis komen." Eva is na de vakantie begonnen op de dwarsfluit. Haar dwarsfluitleraar Jos Post vindt het ook stom dat Rijn woude uit de muziekschool wil stappen, al formuleert hij zijn bezwaren anders. „Wat ik heel triest vind, is dat ze suggereren dat de schade die aangericht wordt wel meevalt, dat er op de één of andere manier wel een mouw aan te passen valt. Nou kun je altijd wel ergens een pia nolesje krijgen, da's geen pro bleem. Maar met andere instru menten ligt dat een stuk moei lijker." Toch is Post niet ver baasd over de ontwikkelingen in Rijnwoude. „We zijn er jaren geleden al aan gewend geraakt dat er geen maatschappelijk draagvlak meer is voor een mu ziekschool. Het broeit al bijna tien jaar. De muziekschool wordt gewoon steeds meer ge zien als een kapotgesubsidieerd luxepaardje." Blijft er nog iets over van het Rijnwoudse muziekonderwijs als de gemeente straks uit de muziekschool stapt. „Nee", ant woordt Rijnakkoord-directeur D. Vogel. „Het is volstrekt dui delijk. Als Rijnwoude eruit stapt, dan is het afgelopen met het muziekonderwijs. Elke poging om daar nog iets van op te van gen zal stranden. Dat hebben we in Jacobswoude, dat al eer der besloot om uit de muziek school te stappen, ook gezien. Ook de algemeen muzikale vor ming zal verdwijnen. Rijnwoude moet nadat de gemeente uit de muziekschool is gestapt nog ja ren blijven betalen. Als je er dan van uitgaat dat ze stopt omdat ze het te duur vindt, dan moet je niet verwachten dat ze nog geld over heeft voor andere vor men van muziekonderwijs." Het zal dus in elk geval zon der subsidie moeten. Maar dat hoeft op zich geen probleem te zijn. Teuni Zweeris uit Koude kerk geeft al sinds jaar en dag blokfluitles in Het .Anker in Ha- zerswoude-Rijndijk - hetzelfde centrum dat ook door de mu ziekschool wordt gebruikt. Het lesgeven is voor haar een uit de hand gelopen hobby waar ze niet van hoeft te leven. Ze heeft op het moment dertig leerlin gen en is daarmee een geduchte concurrent van Rijnakkoord. „Voor veel mensen is de mu ziekschool veel te duur", ver klaart ze de grote belangstelling. Ondanks de subsidie is de mu ziekschool nog aanmerkelijk duurder dan de niet gesubsidi eerde klasjes van Zweeris. De Koudekerkse geeft alleen algemeen muzikale vorming en blokfluitles. Wanneer leerlingen na verloop van tijd een ander instrument willen bespelen, moeten ze dus ergens anders heen. „Die gaan dan naar een privéleraar en soms naar de muziekschool. Maar dat laatste komt niet zo vaak voor." Toch staat ook Zweeris zeker niet te juichen bij het naderen de einde van de muziekschool. „Voor bepaalde mensen is het zeker jammer. Vooral voor leer lingen die door willen gaan in de muziek - die bijvoorbeeld naar het conservatorium willen - is het een probleem. Die moe ten dan naar een privéleraar en die zitten hier niet zo veel. Bo vendien is het voor de meeste veel te kostbaar." De kans is groot dat de7 af koopsom die Rijnwoude bij het uittreden uit de muziek school moet betalen, aan merkelijk groter is dan het bedrag van één miljoen waar de gemeente nu rekening mee houdt. De gemeente gaat er bij haar berekening van uit dat de afkoopsom op dezelfde wijze wordt bere kend als bij Jacobswoude is gebeurd. Jacobswoude be sloot al eerder uit de muziek school te treden. Volgens di recteur D. V'Qgel van de mu ziekschool is Rijnwoude ech ter niet te vergelijken met Ja cobswoude. Rijnwoude levert de laatste jaren ongeveer 200 leerlingen aan muziekschool Rijnak- 'Rijnwoude niet te vergelijken met Jacobswoude' koord, terwijl Jacobswoude net de 40 haalde. Bovendien blijven na het uittreden van Rijnwoude alleen Leiderdorp en Alkemade over in het sa menwerkingsverband van de muziekschool. Hierdoor heeft het uittreden van Rijn woude veel grotere gevolgen voor de muziekschool dan het uittreden van Ja cobswoude. „Het is een vol strekt andere situatie. De personele gevolgen van het uittreden van Rijnwoude zijn veel groter. Bijna alle docen ten zijn hierbij betrokken. Daardoor krijg je een cumu latie van factoren", aldus de directeur. De afkoopsom waar Rijn woude nu op rekent is onge veer drie maal zo hoog als het bedrag dat Jacobswoude moet betalen. Wordt het be drag dat de gemeente moet betalen aanmerkelijk groter, dan betekent dat dat Rijn woude na het uittreden tien jaar lang meer moet betalen dan wanneer de gemeente in het samenwerkingsverband was gebleven. De accountant zal de afkoopsom pas vast stellen nadat de Rijnwoudse gemeenteraad, over een klei ne twee weken besluit uit de muziekschool te stappen. Bibliobus weer in Oud Ade OUD APE» De bibliobus staat vanaf van middag weer wekelijks in Oud Ade. Voorlopig kunnen de be woners er elke dinsdag terecht tussen kwart voor vijf en kwart over vijf. De bus staat tegenover de katholieke kerk aan de Leids- eweg. De inwoners van Rijpwe- tering kunnen 's avonds in de boekenbus terecht tussen kwart voor zeven en kwart over acht op het Hertogspark. Met ingang van 1 februari 1995 veranderen de tijden. De bus komt in plaats van op dins dag, elke woensdag naar Oud Ade en Rijpwetering. De tijden schuiven een kwartier op: 'Oud- aiers' kunnen tussen vijf uur en half zes in de bus terecht en de Rippers tussen zeven uur en half negen. De standplaatsen blijven ongewijzigd. Het is een uitdrukkelijk ver zoek van de dorpsraad geweest dat de bus weer Oud Ade zou bezoeken. Bijna anderhalf jaar stond de bus alleen op het Her togspark in Rijpwetering omdat de gemeenteraad geen dubbele voorrijkosten (1100 gulden per jaar) meer wilde betalen. Het gevolg was dat vele 'Oudaiers' vanwege de grote afstand geen boeken meer gingen lenen. Gemeente mag komende tien jaar nauwelijks huizen bouwen et provinciebestuur van Zuid-Holland heeft Alkemade in rouw gedompeld. De gemeente mag de komende tien jaar nauwelijks huizen bouwen. Wethouder Nugteren zegt dat dit beleid niet te handhaven is. Fractievoorzitter |Van Duijkeren van de WD noemt het besluit van de pro vincie 'verschrikkelijk'. ,,Ik heb er vreselijk de pest in. klkemade wordt een steriel reservaat." Volgens Nugteren zijn de prij- woningen in de parti- fculiere sector de laatste tijd enorm gestegen. „Onder de wee ton is er nauwelijks meer ?en huis te krijgen. Dat toont de .chaarste al aan. Het is onbe- ijpelijk dat wij onze inwoners doorverwijzen naar de .eidse regio. Ook daar is ichaarste. En dat terwijl Alke- :iade zelf ruimte heeft om te 3 Volgens Van Duijkeren gaat et besluit van de provincie vol trekt voorbij aan de belangen tan de mensen die er werken en wonen. „De mensen zullen dit niet nemen. De protesten tegen het Groene Hart-beleid zullen toenemen", voorspelt hij. „Ie mand uit oost-Groningen vond werk in Roelofarendsveen. Een huis was er echter niet voor hem. Dagelijks moest hij vier, vijf uur reizen, totdat hij uitein delijk een veel te dure flat in Oude Wetering vond. Dat is toch bedroevend?" Onder aanvoering van Van Duijkeren deed de gemeente raad een jaar geleden een klem mend beroep op de Tweede Ka mer, de staatssecretaris voor de volkshuisvesting en provinciale staten om extra woningbouw toe te staan. Alleen op die ma nier kon er iets aan de woning nood worden gedaan. Volgens Van Duijkeren is er zeker ruimte voor 1500 woningen, zonder dat dat inbreuk doet op het polder landschap, zo benadrukte hij in die brief. Met name in de Go- gerpolder zou een geschikte lo catie zijn. De brief en de gesprekken met provinciebestuurders die daarop volgden baatten niet. De* provincie deed de deur voor woningbouw in Alkemade vrij dag op slot, omdat dc gemeente in het Groene Hart ligt. En voor alle Groene Hart-gemeenten geldt een restrictief woning bouwbeleid. Zowel Nugteren als Van Duij keren blijft ondanks deze te leurstelling hoop houden op 'extra lucht voor Alkemade'. „Van elke inspraak bij herzie ningen van het streekplan zul len wij gebruik maken in de hoop dat we alsnog extra mo gen bouwen", zegt de wethou der. Van Duijkeren: „Ik hoop dat de verschillende bestuur Wethouder W. Nugteren: „Onbegrijpelijk dat wij mensen moeten doorverwijzen naar Leiden, terwijl daar ook geen ruimte is." foto ben de bruyn ders in de toekomst alsnog de moed kunnen opbrengen om met de woningbouwcontingen- ten in bepaalde gebieden te schuiven." Overigens verwacht Van Duij keren dat de onvrede onder de burgers over het provinciebe- sluit bij de statenverkiezingen wel tot uiting zullen komen. „Bijvoorbeeld door niet te stem men of door een stem op de laatste man van de partij uit te brengen. Dat laatste brengt im mers ook tot uitdrukking dat je wel op die partij stemt, maar je met het beleid niet helemaal eens bent." Van Duijkeren zegt zelf op de laatste man van de WD-lijst te zullen stemmen. Verschuiving bij kinderdagverblijven in Leimuiden LEIMUIDEN LIESBETH BUITINK Kinderdagverblijf Snoopy in Leimuiden overweegt uit de breiden met een tweede /groep en een groep voor na-schoolse opvang te beginnen. Een ander kinderdagverblijf in het dorp, Duimpje, gaat vanaf 1 januari dicht. Het kinderdagverblijf met vijf kindplaatsen aan de Ieplaan sluit, omdat de beheerster gaat verhuizen. Snoopy koestert de, wensen een jaar na de opening van het kindérdagverblijf aan de Griede. „We hebben een vergunning voor 24 kindplaatsen, maar we zijn begonnen met één groep van twaalf kindplaatsen. Die is nu voor tachtig procent bezet. Onder meer door de sluiting van Duimpje krijgen we steeds meer aanmeldingen. Gezien de groei zijn we snel toe aan een tweede groep, al is het maar voor bepaalde dagen. Vooral naar de maandag, dinsdag en donderdag is veel vraag", aldus directrice Jolanda van Tol. Snoopy is gevestigd in onge bruikte idaslokalen van basis school de Schakel en heeft daar nog één ruimte leegstaan. „Die zouden we kunnen gebruiken voor een tweede groep. Maar als er eerder behoefte blijkt te zijn aan na-schoolse opvang, is het lokaal ook daarvoor bruik baar." De stichting kinderopvang wil in januari een enquête versprei den onder ouders van school gaande kinderen om de behoef te aan na-schoolse opvang te peilen. „Er schijnt veel belang stelling voor te zijn. Na-school- se opvang is bedoeld voor kin deren die na schooltijd een honk nodig hebben, waar ze kunnen theedrinken, hun ver haal kunnen vertellen en kun nen spelen." Van Tol verwacht dat bij vol doende animo de na-schoolse opvang in het najaar van 1995 kan beginnen. „We overwegen om alleen na-schoolse opvang op te richten, omdat buiten schoolse opvang voor de leiding betekent dat er wordt gewerkt op vervelende tijden. Vlak voor schooltijd, tussen de middag en na school. Dan werk je de hele dag, maar vang je maar zo'n vijf uur kinderen op. Alleen na schooltijd en bijvoorbeeld in de schoolvakanties, is beter te or ganiseren. De enquête moet uitwijzen waar behoefte aan is." Innen geld lukt nog niet Volgens Van Tol kan een groep na-schoolse opvang wor den opgericht, als er aanmel dingen voor zes tot acht kinde ren zijn. Onduidelijk is nog waar de groep terecht zou kun nen. „In ons tweede lokaal, als we dat niet gebruiken voor een tweede kinderopvang groep. Maar we zijn ook in onderhan deling met de Schakel. Omdat de na-schoolse opvang na schooltijd is, zouden we mis schien een ruimte van de basis school kunnen gebruiken. En het is eventueel mogelijk om in onze Snoopy-peu terspeelzaal aan de Dr. Strapenséastraat de kinderen op te vangen. De peu terspeelzaal is na schooltijd niet meer bezet en de ruimte is ide aal. Alleen de afstand vanaf de scholen is wat groter", aldus Van Tol. Alphen is door een actiever be leid veel meer fraudezaken met uitkeringen op het spoor geko men. De gemeente heeft echter lang niet al het verschuldigde geld kunnen innen. Dat blijkt uit het onderzoek dat is gehou den door het rijksconsulent schap naar de uitvoering van de Algemene Bijstandswet in 1993. De rijksconsulent beveelt de ge meente dan ook aan om extra aandacht te besteden aan het innen van de bedragen. Op deze kanttekening na, heeft de rijksconsulent dit keer geen al te grote kritiek op de ge meente. Dat was in voorgaande jaren wel anders. In 1991 kreeg Alphen een boete van 100.000 gulden omdat er het een en an der mis was met de afdeling so ciale zaken. Het rapport over 1992 was al beter en deze ten dens heeft zich in 1993 voortge zet. De consulent vindt dat Al phen goed heeft ingespeeld op nieuwe wetgeving. Wethouder F. Dales (D66/sociale zaken) is opgelucht, maar constateert vervolgens ingetogen: „We zijn er nog niet. Er moet blijvend aandacht geschonken worden aan de kwaliteit." Uit het onderzoek kwam ver der naar voren dat de afhande lingstermijn van aanvragen wel eens te wensen overliet. In on geveer tien procent van de ge vallen werd de aanvaardbare termijn overschreden. De ge meente voert aan dat door wis seling en werving van personeel en de extra aandacht voor her onderzoeken de afhandelings- duur is opgelopen. Inmiddels is die al weer teruggebracht tot 30 40 dagen. Woningbouw om nieuwe natuur te betalen l^idse regio, de Duin- en Bol lenstreek, Haaglanden, Rijn mond en het Westland. De nota maakt duideljjk dat lot het jaar 2005 in de Zuidvleugel 150.000 huizen moeten worden ge bouwd en tussen 2005 en 2015 nog eens 100.000. Gedeputeerde L. Stolker (PvdA, ruimtelijke ordening) noemde gisteren een hek om het Groene Hart 'simpel': „We willen de meest waardevolle na tuurgebieden van dat Groene Hart behouden, maar daar is geld voor nodig". Niet alleen tussen Ix'iden en Alphen zijn huizen gepland. Tussen Zoetermeer en Gouda (langs de A12) biedt de provin cie bedrijven een plek aan, tus sen Dordrecht en Gorinchem en tussen Moerkapelle-Nieu- werkerk is na 2005 wonen mo gelijk. De verdeling van de 4000 huizen over de vier genoemde bouwlocaties heeft de provincie nog niet gemaakt. DEN HAAG MONICA WESSELING Het Groene Hart raakt na het jaar 2005 zijn beschermde sta tus kwijt. De provincie Zuid- Holland staat in het gebied tus sen de vier grote steden de bouw van 4000 woningen toe. In deze regio moeten langs de Nil op de lijn Leiden-Alphen aan den Rijn kleinschalige be drijfsterreinen en woongebie den met verspreid liggende hui zen komen. Met de bouw daarvan wil de provincie geld verdienen om kostbare natuur te kunnen aan leggen, zoals het Bentwoud bij Benthuizen en het gebied rond de rivier de Rotte. Het piassen- gebied (Kagerplassen), het veenweidegebied en het zuide lijke deel van de Zuidplaspolder blijven onbebouwd. Dat blijkt uit de gisteren ge presenteerde Strategienota Zuidvleugel: een plan voor de ruimtelijke ontwikkeling van de bovenlicht. (EMADE/LISSE .KROFT Diefstal uit woning m pen run» Uit een huis aan de Krammer in Alphen zijn I gisteravond de videorecorder en een kleurentelevisie gestolen. I Banden 20 auto's lekgestoken aan den run Bij een garagebedrijf aan de Gerard Dous- f traat in Alphen zijn dit weekeinde van 20 auto's een of meer banden lekgestoken. Veertien voertuigen zijn eigendom van he I bedrijf, de overige van klanten. Ook aan de Oudshoornseweg I werden twee banden van een auto lekgestoken. veen. „Om de rit te bekorten, hebben we de halteplaatsen waar nauwelijks mensen op stapten, geschrapt. Dit is bij voorbeeld het geval in Oude Wetering: de bus stopt niet meer aan de Bruggestraat, de Noordschans, El Barco en bij de Spreng en de Rabobank. Het begin- en eindpunt blijft het winkelcentrum De Meerkreuk in Oude Wetering." Verder maakt de bus geen ommetje meer door Buitenkaag en ver valt de slinger langs de bejaar dencentra in Lisse. De chauf feur rijdt rechtstreeks naar win kelcentrum Blokhuis en keert terug. Het lijkt er op dat de buurtbus hoe langer hoe meer een ver voermiddel wordt voor mensen die goed ter been zijn. De af stand naar een halteplaats wordt immers steeds groter. Die bewering wordt echter vurig be streden door Koek. Met nadruk stelt hij vast dat als iemand langs de route zijn hand op steekt, de chauffeur heus wel zal stoppen. „De chauffeur is zelfs bereid om oudere mensen thuis op te halen. Maar dan moeten ze het van te voren wel even la ten weten. Dat is nu ook het ge val met een bewoner van de Westmeerlaan. Hij belt 's avonds op en zegt dat hij de an dere dag met de buurtbus mee wil. Die halen we dan op. En als een passagier even tegen de chauffeur zegt 'ik woon daar, wil je me daar afzetten', dan is hij ook bereid om dat ommetje te maken. We hebben zes mi- gen van mij best met wat extra's worden opgevuld." /oor de tweede keer dit jaar ivordt de dienstregeling van de luurtbus tussen Alkemade en ingekort. In één uur tijd de bus van Oude Wetering aar Lisse weer terug zijn in 'ude Wetering. Het bestuur Jhoopt door middel van deze aatregel meer passagiers in de is te halen en mikt daarbij 'ooral op schooljeugd en werk- ieden. Verschillende halteplaat- Oude Wetering, Buiten- i Lisse komen te verval len. De nieuwe dienstregeling gaat 1 december in. De buurtbus, die wordt be stuurd door vrijwilligers, rijdt sinds mei vorig jaar tussen Alke made en de Bollenstreek. Aan vankelijk duurde een rit van Oude Wetering naar Lisse. en terug twee uur. Gemiddeld trok de bus zo'n negentig passa giers. Als daar geen verandering in zou komen, zou de buurtbus worden opgeheven. De grens 3r subsidie in aanmer- ^king te komen ligt rond de hon- P derd. F" Het tij keerde. Na de instel- rrj ling van de anderhalf uurdienst -■in maart van dit jaar, nam het aantal reizigers toe tot gemid deld 103. Door er nu een één- aurdienst van te maken, mikt tiet bestuur van de buurtbus op gemiddeld 125 reizigers per week en is het gevaar yan op- leffing helemaal geweken. Om de rit in éérwuur te kun- jnoen volbrengen, hoeft de chauf- lifeur het gaspedaal niet dieper in Ijte trappen. „We houden een ge- llmiddelde snelheid aan van 36 Jjkilometer per uur", zegt dienst leider J. Koek uit Roelofarends- Het kinderdagverblijf Snoopy in Leimuiden. Overwogen wordt een tweede groep in te stellen. ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15