Hervormde kerk op zoek naar leefwereld jongeren Kerk Samenleving Pauselijke onderscheiding Hervormden mogen homo naar andere gemeente sturen MAANDAG 21 NOVEMBER 1994 kt REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 BUITENLAND KORT Cuba De Rooms-Katholieke Kerk en de Verenigde Naties gaan zich meer inzetten voor de mensenrechten op Cuba. Curiekardinaal Roger Etche- garay kondigde zaterdag in Havana de oprichting aan van een nationale commissie van 'Justitia et Pax' (Gerech tigheid en Vrede). De VN- commissaris voor de men senrechten kreeg van de Cu baanse regering de verzeke ring dat een aantal gewetens- gevangenen 'zeer binnen kort' zal worden vrijgelaten. Etchegaray, voorzitter van de Pauselijke Raad Justitia et Pax, en VN-commissaris Jose Ayala Lasso hadden ieder af zonderlijk een langdurige ontmoeting met het Cu baanse staatshoofd Fidel Castro. Zaligverklaring Paus Johannes Paulus II heeft gisteren vijf religieuzen zalig verklaard. Eén van hen is de Franse Hyacinthe-Ma- rie Cormier (1832-1916). Zij was vroeger overste van de dominicanen. In 1908 richtte zij de rooms-katholieke An- gelicum-universiteit in Rome op, waar de paus van 1946 tot 1948 heeft gestudeerd. Tijdens een feestelijke kerk dienst in de Sint-Pieterskerk eerde de paus nog twee Franse dominicanessen: Ma rie Poussepin (1653 - 1744), die een onderwijsafdeling van de orde oprichtte die nu 3500 leden heeft over de hele wereld, en de mystica Agnes de Jesus Galand (1602 - 1634). De andere personen die zalig werden verklaard, waren Eugenie Joubert (1876 - 1904) en Claudio Granzotto (1900 - 1947). Deze francis caanse beeldhouwer ont wierp onder meer een Maria- grot in hel Italiaanse Chiam- po, geïnspireerd op het be devaartsoord Lourdes. Jou bert, van de Congregatie van de Zusters van de Heilige Fa milie, wijdde zich op voor beeldige wijze aan de gods dienstige vorming van kinde ren, tot zij op 28-jarige leef tijd aan een longontsteking stierf. Jeruzalem Paus Johannes Paulus II heeft opnieuw de internatio nale gemeenschap opgeroe pen garanties te bieden om de stad Jeruzalem te be schermen als het gemeen schappelijk erfgoed van de belangrijkste wereldreligies. Ter gelegenheid van het aan treden van de eerste Jordaanse ambassadeur in het Vaticaan, Mutasim Ismail Bilbeisi, benadrukte de paus nog eens dat Jeruzalem be hoefte heeft aan internatio nale garanties om haar 'heili ge plaatsen, het leven van haar gemeenschappen, hun respectievelijke wijken en ui teraard vrije toegang voor al le gelovigen' te beschermen. Droogte Christenen in Australië gaan met ongewone methoden de droogte te lijf. De oecumeni sche raad van het bisdom Melbourne heeft besloten kaarten met daarop gebeden voor regen te sturen naar alle katholieke en protestantse kerken in het dioscees. De gelovigen krijgen het advies de gebedskaarten op een zichbare plek in huis op te hangen. Dat moet ze eraan herinneren, dat grote gebie den in het oosten van Australië onder ongekende droogte lijden. Al vier jaar hebben grote gebieden in het binnenland van Queensland en in Nieuw-Zuidwales geen druppel regen gehad. Zo'n vijftienduizend boeren zijn hiervan het slachtoffer. 'Mooie woorden hoor, maar nu de praktijk nog De Nederlandse Hervormde Kerk heeft onvoldoende grip op de leefwereld van jongeren. Daardoor zijn geloof en kerk voor de huidige generatie jongeren nagenoeg on zichtbaar geworden. De generale synode in Doorn be sloot daar verandering in te brengen. slechts begripvolle woorden voor de jongeren, die steeds meer moeite hebben de weg naar de kerk te vinden. Vooral de kerk zelf zal moeten veran deren, zo werd gezegd. De ou dere generatie zal op een open, eerlijke en verantwoordelijke wijze met de jeugd moeten om- Slechts een enkel synodelid had daar problemen mee. Be jonge ren serieus nemen, wilde ds. B. van Vreeswijk nog wel. Maar ook hun favoriete popmuziek accepteren, zoals door velen werd bepleit, dat ging de gere- formeerde-bondspredikant uit Veenendaal veel te ver. „Ik kan dat niet." Voor de rest klonken er De jongeren moeten een vol waardige plaats krijgen in de gemeenten, aldus de synode. Jongeren en ouderen moeten 'elkaar ontmoeten in een proces van samen leren'. Ook is er 'zorgvuldige aandacht' nodig voor de geloofsopvoeding in de gezinnen. „Mooie woorden hoor, maar nu de praktijk nog", reageerde desgevraagd Tineke Klei, jeugd werkadviseur in Friesland. De synodeleden waren er volgens haar toch weer te veel op uit om het instituut kerk in stand te houden. Daarmee stoten ze de jongeren juist af. De dominee die opmerkte dat 'de jeugd weer bij Christus moet worden ge bracht' maakte zich volgens Wei schuldig aan zieltjeswinnerij. De kerk moet niet 'krampach tig verontnist' reageren op de tijdelijke afwezigheid van jonge ren in haar midden, zei kerk voogd K. Hoogendoorn uit Heerlen. Ze haken wel weer aan als ze 45 zijn, net zoals in Rus land waar de kerk onder het communistisch regime door oude vrouwtjes in stand is ge houden en inmiddels weer springlevend is, zo betoogde hij. Drs. T. Bouw, werkzaam bij de Landelijke Hervormde Jeugdraad, schrikt daarentegen nog steeds van de berichten over kerkverlating onder jonge ren. „Het hele bestaansrecht van de kerk staat op het spel. Als de kerk niet oppast, mist zij de aansluiting met de volgende generatie. Dat is niet niks." leiden Onder de goedkeurende blikken van pastoor A.M.E.Th. Vreeburg speldde de moe der van Th. van Niekerk haar zoon gistermor gen in de Leidse Lodewijkskerk de pauselijke onderscheiding 'Pro Ecclesia et Pontifici' op. Van Niekerk was gisteren 40 jaar verbonden aan het Sint Lodewijkskoor. Hij kreeg de on derscheiding omdat hij zich van jongs af aan heeft ingezet voor de Rooms-Katholieke Kerk: eerst als misdienaar, daarna als acolyt, koorlid, hulpdirigent en organist. Sinds 1 ja nuari van dit jaar leidt hij als dirigent het Sint Lodewijkskoor. Tegelijk met Van Niekerk vierden gisteren de dames F.MJ. Dingjan, M.MJ. van Leeuwen en P. Trel eveneens een jubileum. Zij waren 12,5 jaar aan het koor verbonden. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Bonders waarschuwen voor breuk doorn anp Het hervormde synodebe- stuur moet het Samen op Weg-proces met gerefor meerden en lutheranen tem peren 'om dreigende breu ken en scheuren in de kerk te voorkomen'. Deze waarschu wing klonk afgelopen vrijdag uit de hoek van de Gerefor meerde Bond, de rechter flank van de Hervormde Kerk. „Het gist op het grond vlak", zei ds. B. van Vreeswijk uit Veenendaal. Hij greep de ratificatie van de besluiten van de triosynode van okto ber aan om het synodebe- stuur op te roepen tot 'grote waakzaamheid en terughou dendheid'. Als volgend jaar de kerkorde voor de toekom stige Samen-op-Wegkerk de finitief moet worden goedge keurd, ontstaan er vast en ze ker nieuwe conflicten. Tijdens de triosynode werd een conflict over de fusie van de landelijke en provinciale apparaten op het laatste mo ment voorkomen. De Bon ders zijn hier nog lang niet aan toe, zo werd toen ge zegd. Om hen tegemoet te komen, werd de 'finale' be slissing over de kwestie tot 1996 uitgesteld. Tegelijk ech ter kreeg het synodebestuur als 'werkopdracht' mee om de fusie al vast voor te berei den. Dit compromis werd in ok tober met grote opluchting door alle betrokken partijen onthaald. Voor de één was dit het werk van de Heilige Geest, voor de ander het re sultaat van slim onderhande len en 'onzindelijke manipu latie'. Met name de Bonders begrepen enkele weken na dato de strekking van het be sluit nog niet. „Er heerst gro te verwarring en onzeker heid." Kerkeveiling Agatha succes De kerkeveiling van de St. Agat- haparochie in Lisse is afgelopen vrijdag een groot succes gewor den. Aan het einde van een enerverende avond stopte de teller op een bedrag van 93.600 gulden, een dikke driehonderd gulden meer dan de veiling van vorig jaar. Samen met de giften, de verkoop van bollenpakket- ten, de opbrengst van adverten ties en de lotenverkop, kwam de organisatie uiteindelijk op een bedrag van ruim 125 duizend gulden. De opbrengst wordt be steed aan de restauratie van het kerkgebouw, die in volle gang 'We sluiten elkaar uit en willen toch één zijn. Dat is de misère en grandeur van de Hervormde Kerk' doorn anp Hervormde gemeenten die gewetensbezwaren hebben tegen homoseksualiteit, mogen homo's vragen het avondmaal elders te vieren. Dit heeft de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk afgelopen zaterdag uit gesproken. Om 'onrust en verwarring' aan de avondmaalstafel te voorkomen, kan ook aan kerkleden die 'om des gewe tens wille' homoseksualiteit afwijzen, worden gevraagd in de eigen gemeente tijdelijk af te zien van het avond maal. De maatregel, die door 27 van de 75 synodeleden werd afgewezen, mag niet worden gezien als een vorm van kerkelijke tucht. „Het is juist de bedoeling tucht te voorkomen", zei synodebestuurder ds. Y. de Groot. Met vele anderen gaf hij toe dat het een 'beschamen de oplossing' is voor een probleem dat de Hervormde Kerk al jaren scherp verdeeld houdt. De noodmaatregel bewijst dat 'de eenheid van de kerk nog niet allerwege gestalte kan krijgen in de gezamenlijke viering van het heilig avondmaal'. Het is van belang dat zowel de homo's als de gewe tensbezwaarden zich veilig voelen in de kerk en daar vrijelijk over hun opvattingen kunnen spreken, aldus de synode. Zolang dit klimaat van veiligheid ontbreekt, kunnen 'zonodig' beide partijen de vraag krijgen van het avondmaal af te zien. Dit is een grote stap terug, zeiden diverse synodele den. Zij verwezen naar het synodebesluit van 1989 dat elke vorm van tucht wegens homoseksualiteit van de hand wijst. Na bezwaren vanuit de behoudende hoek van de kerk werd dit besluit enkele maanden later uit gelegd als een dringende oproep terughoudend met tucht te zijn. Ook het Landelijk Koördinatiepunt Groepen Kerk en Homoseksualiteit (LKP) vindt het besluit van de her vormde synode een verslechtering ten opzichte van 1989. „Het komt er op neer dat homo's zo stilletjes mo gelijk moeten ophoepelen", zo reageerde zondag Gea Zijlstra, vice-voorzitter van het LKP. Zij vindt het geen verbetering als homo's in bijvoor beeld de Gereformeerde Bond binnen de Nederlandse Heivormde Kerk het avondmaal elders gaan vieren, want deze mensen willen juist in hun eigen gemeente ruimte krijgen voor hun seksuele geaardheid. Ze kan zich niet voorstellen dat mensen met gewetensbezwa ren voortaan zullen afzien van het avondmaal. „Dat zóu betekenen dat in een Gereformeerde-Bondskerk niemand meer naar het avondmaal gaat. Dat kan niet de bedoeling zijn." De weerstand tegen homoseksualiteit leeft niet alleen in de behoudende hoek, maar in heel de kerk, onder streept ds. B. Weegink van de hervormde gemeente van Katwijk aan Zee afgelopen zaterdag. Bovendien gaan bonders en confessionelen niet 'hard en onpastoraal' om met homo's, vulde zijn collega H. Klink aan. Ho mo's zoeken uit zichzelf al vaak hun heil in een andere gemeente. Adviseur L. Korevaar bevestigde dat er de afgelopen vijf jaar slechts een enkel geval van tucht wegens ho moseksualiteit heeft plaats gehad. Hij geneerde zich voor de noodmaatregel van de synode. „We komen er niet uit. We sluiten elkaar uit en willen toch één zijn. Dat is de misère en grandeur van de Hervormde Kerk." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON EEN ARABISCH SPREEK- VUOORD 2EG»T DUiZEWD RU'ITERS KUNNBfJ EéM NAAKTE MAN NiET UIT SCHUDDEN EEN) NEDERLANDS sPReeKWooRj? ZE&T r KRLJ6 DE KOEREN lf.idsch dagblad Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE B.M Essenberg, G.P Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (ad|). OMBUDSMAN R D Paauw, tel dag. 9.30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES: Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08.30-17.00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij van 8 30-17 00 uur Telefoon071 -143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet (ind. BTW) peracc.giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal 85.55 84,55 pcriaar 329.30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland, per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj. 18.00-19.30 uur, zat 10.00-12 00 uur. Tel. 071 -143241 HET WEER Warmterecord rond 10 gra- De tweede helft van 1994 zal on getwijfeld de geschiedenis ingaan als een periode van uitersten. Sinds eind juni van dit jaar valt er voor de liefhebber van extreem weer van alles te beleven. Na een betrekkelijk kalme periode van zes maanden begon eind juni een zo mer met uitgesproken mediterrane trekjes en vanaf dat moment moes ten de record lijsten voortdurend worden bijgewerkt. Na de warmste zes weken in meer dan 300 jaar volgde de 'zondvloed'; een direct gevolg van de hoge zomertempera- tuur. In het tijdvak van half augus tus tot eind oktober viel er onge woon veel neerslag. Het duo sep- tember-oktober was vooral in het noordwesten van het land record- nat. In november droogde het op, maar tegelijkertijd keerde het sub tropische temperatuurniveau te rug. Na drie weken ongehoorde no- vemberwarmte leven we 4 tot 5 graden 'boven onze stand' - een vergelijkbare positieve afwijking als in de afgelopen julimaand. De na tuur raakt er van in de war; op ver schillende plaatsen in het land ste ken voorjaarsgewassen zoals sneeuwklokjes de kopjes uit de warme aarde. Afgelopen zaterdag spoelde een nieuwe partij zeer milde en vochti- HETWEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Zweden: Tamelijk bewolkt maar in het midden en zuiden ook enkele opklaringen. Op de meeste plaatsen droog. Maxima van rond het vriespunt in het noorden tot 8 graden in het zuiden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en in het noorden en westen kans op een bui, vooral vandaag. Middagtempera- tuur ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Nu en dan zon. In Schot land. en morgen ook in het zuidwesten, meer bewol king en af en toe regen. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. België ën Luxemburg: Wolkenvelden en vooral morgen kans op wat regen. Minder zacht met maxima Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en in het noorden en wes ten kans op wat regen. In het midden ook nu en dan zon. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden. Portugal: Vrij zonnig en droog. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Middagtempera tuur rond 20 graden. Madeira: Geleidelijk meer bewolking en morgen een kleine kans op regen. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden. Spanje: Droog en overwegend zonnig, in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Maxi mumtemperatuur van ongeveer 18 gra den in het noorden tot 24 in het zuiden. Canarische Eilanden: Vandaag nog perioden met zon maar morgen meer bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur op de zuids- tranden ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en droog. Maximumtemperatuur vlak aan zee rond 21 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi ma aan zee omstreeks 22 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog. Plaatselijk kans op mist. Middagtemperatuur uit eenlopend van 13 graden bij Bordeaux tot 20 graden bij Perpignan. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur circa 23 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en droog. In het noorden kans op mist. Middagtempera tuur uiteenlopend van ongeveer 13 gra den in het noorden tot 20 graden in het midden en zuiden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Op Kreta, Rhodos en de Cycladen en Sporaden nog flinke regen- en onweers buien maar van het westen uit steeds meer zon en droog. Vandaag nog storm boven de Egeïsche Zee; daarna minder wind. Geleidelijk iets oplopende tempe raturen tot tussen 15 en 20 graden mor gen Turkije en Cyprus: Vooral in het zuiden en op Cyprus be wolkt en flinke buien; soms met onweer en plaatselijk erg veel neerslag. Aan de westkust meer zon en bijna overal droog. Maxima van 10 graden bij de Dardanel- len tot 23 op Cyprus. Duitsland: Perioden met zon en droog maar van daag in het noorden en noordoosten eerst nog bewolkt en wat regen of motre gen. Geleidelijk iets minder zacht met morgen maxima rond 9 graden. Zwitserland: Perioden met zon en droog, maar aan de noordkant van de Alpen ook wolkenvel den. Middagtemperatuur rond 13 gra den; morgen iets lager. Oostenrijk: Zonnige perioden en droog. In het noor den ook wolkenvelden. Middagtempera tuur ongeveer 11 graden, morgen iets lager. Polen: Vandaag naar het zuidoosten wegtrek kende bewolking en regen; morgen over wegend droog en af en toe zon. Middag temperatuur tussen 5 graden in het noordoosten en 10 in het zuidwesten. geoceaanlucht u breedten over ons l< het warmtefront u NO-Groningen n tend nog even af t de eerste vorst van deze maand.i de loop van het weekeinde schoft melde het kwik voortdurend tusfW 13 en 15 graden. In De Bilt snef 1 velde het zoveelste warmterecorl i Zondagochtend werd een mini mum genoteerd van 13.8 gradej Dat betekende de warmste nacT in de tweede novemberhelft in 4 ze eeuw. Vorig record: 22 novei ber 1947 met 13.1 graden. De zeer vochtige oceaanlucht wi- in de afgelopen nacht vervangen door wat drogere en minder zacjL lucht. De sterke stijging van de ipé rometer wijst op de vorming van™} een hogedrukcentrum in onze n bije omgeving. Dat zorgt de kom de 48 uur voor tamelijk rustig eipia droog weer. Het is een paar gra<^Ql afgekoeld, maar met een maxim t van 11 a 12 graden blijft het aa R1 de zachte kant. Vanaf woensdag oe avond nemen de regenkansen w fp toe. De wind, die zich tijdelijk w heeft ingehouden, begint dan wfiOi aan te zwellen uit west tot noorc west. Op de lange duur koelt he nog iets verder af zonder dat er r~~ zicht is op winterse verschijnsel DINSDAG 22 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.11 Zon onder 16 Maanop 20.19 Maanonderll Waterstanden Katwijk Hoog water 05.18 17.31 Laag water 00.55 13.37 Weerrapporten 20 november 19 Eelde Eindhoven Den Helder Vlissmgen Maastricht Cyprus Dublin Frankfurt Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas zw8 15 13 half bew windst 22 10 Mallorca onbew Spht Stockholm z Warschau r Wenen z Bangkok c Buenos Aires c Casablanca r Johannesburg c Los Angeles c New Orleans z New York z Tel Aviv c BOES JA. NAAE NAAE- OM W/A JE DAW N/ET M '/J VE!ENDJE WOEDEN O

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8