Leiden v-ketels niet gevaarlijk EWR schaft verplichte keuring af Trianon moet weer toonaangevend worden Groen Links wil onderzoek laar benzeen bij garages Aandacht voor onderwijs in 'Leiden zoals het was' Oma van Dam (107) nu de oudste 'De Leidse' verandert naam in 'Het Gilde' Groen Links schuift met kandidaten MAANDAG 21 NOVEMBER 1994 Landbouwgif 9 Politie en AID maken in Leiden en wijde om geving bij kwekers tussen 5 december en 31 januari jacht op verboden land bouwgif. 'oningbouwverenigingen ontkennen uitspraak SP ii pa| ie vier Leidse woningbouwverenigingen ontkennen, dat Ie cv-ketels in een aantal complexen dat zij beheren, on- eilig zijn. Woordvoerder C. Vrouwe van Ons Doel zegt 'jgt |at de bewoners geen enkel gevaar lopen. Volgens hem is r geen geheim rapport en is het onderzoek zelfs nog niet Ams fger°nd. be Socialistische Partij (SP) lce™ chreef vorige week dat ze over vee en rapport beschikt waaruit ou blijken dat een aantal cv- etels in huizen van de Leidse orporaties niet deugt. Van de den krijgen. Huurders verstoken 90 onderzochte ketels zouden slechts 34 goed functioneren. Kleiden» Een klant van een benzinestation aan het Levendaal heeft zaterdag met kordaat optreden een overval verijdeld, 's Avonds kwam er in de winkel een klant binnen die een ijsmuts soort bivakmuts over zijn hoofd had getrokken. Hij sprak de pompbediende - een 32-jarige Leidenaar - aan en vroeg hem we> in het Engels om geld. Hij dreigde daarbij met een spuitbus. Zo- kwam het niet, want de klant - een 26-jarige Leidenaar - door de p i haas vandoor. 11e v< duwde de dader hardhandig naar buiten. De pompbediende greep een fles en dreigde die naar de dader te gooien. Die koos ior zijn geld en ging er als Agent voorkomt diefstal leiden Een Leidse politieagent heeft zaterdagmiddag een dief stal in een rijwielhandel aan de Turfmarkt voorkomen. Hij was er getuige van dat een klant twee regenpakken ging passen. Toen de man even later in de winkel terugkeerde, had hij nog maar een pak bij zich. De politieman greep in en hield de man - n 39-jarige Hagenaar - aan. Gealarmeerde collega's fouilleer den de man en troffen het regenpak onder zijn kleding aan. ,j Jongen gewond door autoportier loman leefmans Andere ketels zouden giftige gassen als kooldioxide en kool monoxide lekken, waarschuwde de partij. SP-fractievoorzitter Vergeer eiste dat betrokken be- schadevergoeding de onjuiste afstelling r dan nodig. Volgens Vrouwe klopt er niets Overval verijdeld 0 leiden Bij een onvoorzichtige manoeuvre'van een 37-jarige au- j (omobilist is vrijdagmiddag een 12-jarige Leidse fietser gewond e geraakt. De man had zijn wagen in een parkeervak aan de Mors- 3 weg geparkeerd en opende zijn deur zonder goed op te letten. De langsfietsende jongen kon het portier niet meer ontwijken en 6 viel. Met verwondingen aan het gelaat moest hij naar het Elisa- 1 bethziekenhuis in Leiderdorp worden gebracht. De automobilist hielp de jongen opstaan en liep vervolgens weg. Hij is later aan gehouden. Politiehond bijt jongen tfidenBij de aanhouding van vier Leidse jongens is afgelopen nacht een 14-jarige jongeman gebeten door een politiehond. Dat gebeurde toen het viertal werd aangehouden op verdenking i het plegen van vernielingen aan een abri, een supermarkt een auto aan de Marnixstraat. De jongen werd gebeten toen hij schoppende en slaande bewegingen maakte. Het viertal maakte deel uit van een grotere groep jongens. Bommengooiers aangehouden leiden Het vuurwerkteam van de politie heeft afgelopen week einde drie Leidse vuurvflerkbommengooiers aangehouden. Een hen - een 15-jarige bommengooier - had vorige week vuur- werkbommen tegen de voordeur van een woning aan de Tosca- ninilaan gegooid. Daarbij is schade aan de deur veroorzaakt. De ongens bekenden dat een 28-jarige man de bommen voor hen tad gemaakt. Ze hadden besloten de bommen tegen de deur te gooien 'om de bewoners te pesten'. Een 14-jarige jongen uit Voorschoten is zaterdagochtend op de JL.U Voorschoterweg in Leiden aangehouden, omdat hij een strijker afstak. Hij werd op heterdaad betrapt door het vuurwerkteam van de politie. Al snel werd duidelijk dat hij nog meer verboden vuurwerk op zak had. De jongen was om dezelfde reden al eer der dit jaar aangehouden. Hij was zaterdag op weg voor het uit voeren van de 'alternatieve' straf die het bureau Halt hem had Overleden na ongeval leiden Een tachtigjarige Noordwijker die 15 november zwaar gewond raakte bij een ongeval op de Lammenschansweg, is gis termiddag aan de gevolgen van de aanrijding overleden. Zijn 82- jarige echtgenote, die ook zwaar gewond raakte, ligt nog in het ziekenhuis. Gestolen auto uitgebrand leiden De Leidse politie heeft afgelopen nacht onder het talud van de rijksweg A4 ter hoogte van de oprit bij de Hoge Rijndijk een brandende auto aangetroffen. Er zat niemand in. De brand weer heeft het vuur geblust. De auto is nagenoeg uitgebrand. Bij onderzoek bleek het voertuig gestolen te zijn in Diemen. Van de daders ontbreekt elk spoor. !2 eiden iroen Links wil een onderzoek naar de benzeenconcentraties bij lestaande parkeergarages, bij de plek waar de vierde binnenstads- 6 [arage moet komen en bij verkeersknelpunten. Het raadslid M. ll logervorst wijst erop dat het zeer schadelijke benzeen, dat het af- 9 weersysteem aantast en leukemie kan veroorzaken, vooral in en ond parkeergarages een probleem kan zijn. Zeker als bepaalde en om de effecten op het milieu van verkeersmaatregelen t i en. Zij wil dat dit alsnog gebeurt. VRIJE TIJD van de uitlatingen van de SP. ,,De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) heeft het rendement van de ketels onder zocht. Duidelijk is dat niet elke woning te vergelijken is met een ideale proefopstelling. Van het experiment is een verslag ge maakt en met de afhandeling zijn we nog bezig", zegt Vrou- „Uit dat onderzoek is vast ko men te staan dat de gasdruk voortaan bij onderhoud nog be ter gecontroleerd moet worden. Niemand is echter ooit in een risicovolle situatie geplaatst. De rookgassen die naar buiten worden geleid, zijn ook geme ten. Maar een cv-ketel is geen kolenkachel. Die gassen komen niet vrij in de woning", aldus het hoofd technische dienst. Woordvoerder J. van der Erf van de EWR bevestigt het relaas van Vrouwe. Volgens hem zijn tijdens het onderzoek, dat werd gehouden tussen november 1992 en november 1993, in twee gevallen wel 'iets gevaarlijks' aangetroffen. „Maar dat hebben we direct gemeld en daar heeft de woningbouwvereniging toen al direct op gereageerd. Daar zijn we dik tevreden over", al dus Van der Erf. Veertiende aflevering magazine leiden kees v Onderwijs en jeugd. Dat is het thema van de veertiende afleve ring van 'Leiden zoals het was'. Voor de Leidse jeugd begon de kennismaking met onderwijs aan het eind van de vorige eeuw en begin deze eeuw op de be waarschool. Zoals de naam al aangeeft werd het kind op die school bewaard, tot dat moeder het 's middags weer kwam op halen. In 1860 konden de kinderen naar de openbare lagere school. Konden, want de leerplicht werd pas veertig jaar later inge voerd. Vooral in de volksbuur ten was het schoolbezoek ma tig. De jeugd moest al vroeg aan de slag om wat bij te verdienen. Die eerste lagere scholen in Lei den werden door de gemeente naar stand ingedeeld. Hoe ho ger de afkomst, des te uitgebrei der was het onderwijs. In het magazine wordt ook uitgebreid ingegaan op de schoolstrijd in Leiden. Pro- Kinderopvang onbereikbaar De centrale organisatie kinder opvang Leiden verhuist per 28 november naar het adres Schut tersveld 1. De organisatie is nu nog gevestigd aan de Dolhuis- steeg 7. Door de verhuizing is de kinderopvang deze week van woensdag tot en met vrijdag te lefonisch niet bereikbaar. De te lefoonnummers blijven overi gens ongewijzigd. testanten en rooms-katholieken wilden eigen scholen en die dienden ook bekostigd te wor den door het Rijk. Pas in 1920 werd de gelijkstelling een feit. Ook royaal aandacht voor het vervolgonderwijs in de Sleutel stad. Zoals bij de stichting van een HBS voor meisjes in 1880. „Middelbaar onderwijs, evenals de sterke herseninspanning is schadelijk voor de physieke ont wikkeling van vele meisjes", werd gehoord tijdens het debat over deze school in de Leidse gemeenteraad. Op het gebied van beroeps onderwijs was Leiden er vroeg bij. In 1785 was er al een vorm van technisch onderwijs in de avonduren. Die groeide later uit tot een 'middelbare school voor theoretische vorming van am bachtslieden'. Ook de Leidse Kweekschool voor Zeevaart is een voorbeeld van vakonder wijs. Pas na de eerste wereld oorlog kwamen er speciale op leidingsmogelijkheden voor meisjes. leiden Het is een kwestie van stug volhou den, maar mevrouw C. van Dam-Groeneveld uit de Groenoordstraat heeft het dan toch maar bereikt. Ze werd gisteren 107 jaar en is de oudste inwoner van Leiden. Burgemeester C. Goekoop, de buurtbewoners en de familie kwamen haar feliciteren in buurthuis Groen- oord waar ze haar verjaardag vierde. Mevrouw Van Dam, beter bekend als Oma van Dam, genoot van alle aandacht. Ze laat niet na te benadrukken dat ze nog 'heel goed bij' is. En dat is ook zo: ze leest veel en weet precies wat er in de wereld gebeurt. Oma van Dam heeft tien kinderen, van wie ze er al drie heeft overleefd. En ze mag zich met twee achterachterkleinkinderen ook betovergroot moeder noemen. Mevrouw Van Dam woont nog thuis. Ze wordt verzorgd door haar 65-jarige zoon Cor. Ze heeft nog genoeg vertrouwen in de toe komst om in nieuwe gordijnen te investeren. Omdat het koor Stem des Volks haar gratis toezong kon het op die manier uitgespaarde geld als bijdrage in de kosten dienen. Onder alle bloemen en andere cadeaus was er giste ren ook weer een gelukstelegram van de ko ningin, het derde dat ze in de afgelopen jaren kreeg. Na afloop van de receptie ging Oma van Dam met haar familie naar de Chinees. Ondanks haar gevorderde leeftijd geniet ze van lekker eten en ze mag nog steeds alles hebben. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS leiden loman leefmans „De naam De Leidse werd met alles geassocieerd, van kinder koren via conserven tot wollen dekens. En als er al aan een school werd gedacht, dan ging men er van uit dat het wel een binnenstadschool zou zijn", zo schrijft waarnemend directeur K. Bun van De Leidse. Daarom heet de school vanaf aanstaan de woensdag beroepencollege Het Gilde voor MAVO, VBO en 1VBO. De scholengemeenschap aan de Boerhaavelaan maakt sinds augustus vorig jaar deel uit van een gefuseerde groep van RK- scholen in Leiden zoals Bona- ventura, Agnes en de Johannes XXIII MAVO in Roelofarends- veen. De onderwijsinstellingen blijven een grote mate van zelf standigheid houden. Het afgelopen schooljaar is op De Leidse een onderzoek ge daan naar de positie die deze school inneemt in de regio. De school kwam zó goed uit de bus dat volgens Bun zelfs enige trots op z'n plaats is. Alleen de naam De verplichte keuringen van installaties voor gas, elektriciteit en water zijn afge schaft. Klanten van de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) zijn nu zelf ver antwoordelijk voor de veiligheid van instal laties in woningen. Om de klanten te wijzen op de veranderde rol van de EWR begint vandaag een grootscheepse voorlichtings campagne. Alle klanten in het EWR-gebied ontvangen een informatiebrochure getiteld 'Van nu heeft u de leiding'. De EWR verandert van controleur in ad viseur en gaat concurreren met particuliere installateurs. Als nieuwe service kan het nutsbedrijf veiligheids- en installatie-advie zen geven. Voor een globaal veiligheidsad vies betalen EWR-klanten 55 gulden. Een uitgebreid advies over installaties kost 155 gulden. De afspraak om de verplichte keuringen af te schaffen, is landelijk gemaakt met de verenigingen van energiebedrijven, ge meenten en installateurs. „Mensen willen tegenwoordig niet betutteld worden. De weerstand tegen monopolies wordt steeds groter. Wij willen daarom niet langer poli- tie-agentje spelen," zegt EWR-directeur J. Haijkens. „Daarom doen wij een stapje te rug. Het zal ook niet lang meer duren totdat we ook bij de levering van gas, elektricteit en water te maken krijgen met concurren tie. In Engeland kunnen mensen voor ener gie al kiezen uit meer leveranciers." Het afschaffen van verplichte controles heeft tot gevolg dat de EWR alleen nog in stallaties kan afkeuren als ze een direct ge vaar opleveren voor derden. De tijd leek gisteren even stil te hebben- gestaan bij bioscoop Trianon in de Breestraat. Enige medewerkers van de verlopen bioscoop, die nieuw leven wordt ingeblazen door Jan Boer en Ben Luykx, hadden zich ge huld in de klassieke portierslde- ding. En binnen werd 'Kort Amerikaans' vertoond, naar het boek van Jan Wolkers. De film is voor een deel in Leiden opge nomen. Het verhaal speelt zich af in de oorlogsjaren. Trianon komt er ook in voor. De Stichting Vrienden van Trianon draaide de film en vier de een feestje, omdat zijn giste ren precies een jaar bestond. Zo bedankte de stichting de dona teurs voor hun bijdrage. Voor zitter Cobi Bordewijk herinner de zich de oprichtingsdag nog goed. „Het was toen tien graden onder nul, heel wat kouder dan nu. We werden gefotografeerd voor Trianon, we mochten als vrienden van de bioscoop niet eens naar binnen. Dat is geluk kig met de nieuwe eigenaren anders geworden." De stichting heeft een heel gevecht moeten leveren om het LVC uit Trianon te houden. „We hebben niets tegen het LVC, maar een discotheek in dit ge bouw, daar moet je niet aan denken. En de gemeente was er niet eens echt op tegen. Maar gelukkig is besloten de bestem ming niet te veranderen." De stichting heft zich niet op, nu het hoofddoel is bereikt. „Er is nog genoeg te doen. De res tauratie wordt moeilijk en kost baar, de exploitatie is niet ge makkelijk. We willen om de zo veel tijd een Trianonmiddag met vertoning van een oude bleek een struikelblok. Woens dag zal wethouder II. Koek (PvdA/onderwijs) de nieuwe naam van de school officieel onthullen. „De naam behoeft geen toelichting. Al in de mid deleeuwen zorgden de gilden voor de opleiding van gezellen tot meesters. Onze schoolmees ters zetten dat voort", aldus Bun. Werkzaamheden op de Houtlaan De kruising Houtlaan/Rijnsbur- gerweg wordt vanaf vandaag aangepast. De uitvoegstrook naar links op de Rijnsburgerweg wordt anders. De afwikkeling van het verkeer dat linksaf wil, evenals het verkeer dat recht door gaat, zal soepeler verlopen, waardoor de Houtlaan beter be reikbaar wordt. De middenge leider wordt verwijderd en de verlichting wordt verplaatst. De uitvoegstrook wordt aangege ven met een witte markering. De werkzaamheden duren on geveer een week. De werkzaam heden worden mede op verzoek van het Diaconessenhuis ge daan. den haag monica wesseling Voor de v i gisteren de film 'Kort Amerikaans' vertoond. film organiseren. En verder is er de werkgroep Leidse bioscoop geschiedenis. Die gaat in 1995 een boek uitbrengen over de bioscopen van 1908 tot 1950. Het spreekt vanzelf dat Trianon in dat boekje een prominente plaats inneemt. En wie weet, misschien kan Trianon weer de toonaangevende bioscoop van Leiden worden", aldus Borde wijk. De manier waarop men sen vroeger naar de bioscoop werden gelokt werkt soms op de lachspieren, zo is al uit het on derzoek gebleken. De première van Ben Hur in 1927: 'Breek uw spaargeld aan, leen het geld desnoods, maar laat deze unie ke ervaring niet aan U voorbij gaan'. Of de wervende tekst bij een komische film: 'Een kleer maker is aanwezig om de tij dens het lachen afgesprongen knopen weer aan te zetten'. Exploitant Jan Boer toonde zich gisteren gematigd optimis tisch over de toekomst. „Er moet nog wel aardig wat gebeu ren om hier een aanvaardbare FOTO HOLVAST/MARK LAMERS filmzaal van te maken. Repara ties aan het dak, oplopende rij en stoelen, meer filmzalen, om maar een paar dingen te noe men. Maar geleidelijk komen we er wel. Ik stel me ook zo voor dat we het toneel achter het scherm kunnen gaan gebruiken voor jazzconcerten en dat soort zaken", aldus Boer. Erik Meijer van Groen Links stapt na der tien jaar op als lid van provinci ale staten. Op de lijst voor de verkiezing in maart volgend jaar staat hij op de dertigste plaats. Zelfs de grootste optimisten verwachten niet dat hij nog in de staten wordt gekozen. De eerste drie plekken op de kandidatenlijst worden ingeno men door vrouwen. Lijsttrekker is Cecile van Laar uit Gouda. Zij speelde een belangrijke rol in de gifaffaire rond de Coupépolder in Alphen aan den Rijn. Van Laar heeft de afgelopen 3,5 jaar in de staten gezeten. Nieuwkomer en direct al op nummer twee is Emma Kraak uit Ter Aar. Zij was zeven jaar raadslid en een jaar wethouder in het dorp. Derde staat Mirjam de Vries uit Zoetermeer. Groen Links is voornemens bij de statenverkiezing geza menlijk met De Groenen een lijst te vormen. Nummer 4, 8 en 12 op de gezamenlijke lijst zul len worden ingenomen door le den van De Groenen. Dat bete kent dat nummer vier op de Groen Links-lijst, de Leidenaar Hans Feddema, vroeger voorzit ter van de voormalige EVP (Evangelische Volks Partij), een plaats opschuift na de samen voeging. Plaats vijf wordt inge nomen door Pieter de Jong uit Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7