'Aegon geeft chefs premie voor ontslag' Binnenland Nieuwe AIDS-reminer stap vooruitmaar geen remedie' AOV'ers moeten loyaliteitsverklaring ondertekenen Stil protest voor Bosnië 1 I 'DA nog altijd op zoek naar zichzelf CNV wil wel praten over 'verlaging' minimumloon Kabinet wil ontslagrecht versoepelen IAANDAG 21 NOVEMBER 1994 Pader dodelijke schietpartij bekent jAARNPolitiemensen verrichten onderzoek op de plaats waar [ort tevoren een 31-jarige man uil Baarn is neergeschoten. Een Fö-jarige plaatsgenoot heeft inmiddels bekend dat hij daar za terdagochtend vroeg twee plaatsgenoten heeft neergeschoten, pe 31-jarige man overleed ter plaatse, het 23-jarige tweede jlachtoffer overleefde het schietincident na een spoedoperatie, voorafgaand was er op de plek des onheils een vechtpartij uitge broken waarbij ongeveer zeven mensen waren betrokken. De [chutter werd later aangehouden. I lij heeft toegegeven dat zijn kogels de beide slachtoffers hebben getroffen. Over de motieven js de politie nog niets wijzer geworden. foto anp Vrouw thuis mishandeld en beroofd blokker Een 58-jarige vrouw uit Blokker is zaterdagavond in haarhuis overvallen en mishandeld door twee inbrekers. De [rouw lag omstreeks kwart over negen op de bank in de woon kamer te slapen, toen ze de mannen in huis ontdekte. Het twee- v te lijf. Zij moest vertellen waar haar geld lag. i zijn met een onbekend bedrag verdwenen. De [touw had een wond in haar gezicht en is door een dokter be nand el d. Illegalen opgepakt in naaiateliers Bij een controle van naaiateliers in Amsterdam zijn is hetjjisteren 48 voornamelijk Turkse illegalen aangehouden. Onder ijke oBe arrestanten bevinden zich ook Egyptenaren, Chinezen, Marokkanen en Nigerianen. Elf illegalen worden uitgezet, 37 an- n vanPeren moeten zelf het land verlaten. De politie heeft achttien ?en ra^aiateliers gecontroleerd, waarvan er acht in bedrijf waren ter- ïtonijwj'ze geen vergunning hadden. De ateliers bleken soms ook ient bfeeen sociale premies af te dragen, icijna °J°TNV wil WW-premie verhogen n. kaflkfrg haag De vakcentrale FNV wil de werkloosheidspremies met ïiddefj J procent verhogen. Dat levert volgens dë bond vierhonderd mddofrjijoen gulden per jaar op, waarmee de bezuinigingen op de ar- 3P gel)eidsbureaus kunnen worden ondervangen. De werkgeversor- noti\|anisaties VNO en NCW zijn daar pertinent tegen. Volgens de Vakbond AbvaKabo verdwijnen 3.500 tot 4.000 van de 8.700 ar beidsplaatsen bij de arbeidsbureaus als de bezuinigingen van in Jotaal 1,6 miljard gulden worden uitgevoerd. Nieuwe TBC-besmettingen op Texel tirEXELDe gezondheidsdienst van Den Helder heeft bij onder- koeken onder honderden inwoners van Texel acht nieuwe be smettingen met longtuberculose gevonden. Het gaat om vier volwassenen en vier kinderen. Er zijn nu veertig mensen be smet, 36 kinderen en vier volwassenen. De TBC is ontdekt bij een docent in Oosterend. Omdat de man talrijke contacten in de kerk en op school heeft, zijn 350 mensen onderzocht. IRust geboden bij privatiseren den haag De overheid moet terughoudender worden met de irivatisering van rijksdiensten. In de toekomst zou dat alleen mder strenge voorwaarden mogen gebeuren. Dat staat in een idvies van de hoogste ambtenaren van de ministeries, de secre- generaal, aan het kabinet. De topambtenaren wijzen er n hun advies op dat de verzelfstandigings- en privatiseringsope- zijn tegengevallen. Ze leveren lang niet de ge- ïoopte financiële meevallers. MC-specialist Dcinner meldt hoopvolle resultaten op congres in Glasgow AIDS-remmer ABT-538 lijkt gelul^n stap voorwaarts in de strijd tegen de a fdelijke infectieziekte. Vandaag maakt Amsterdamse internist Danner op internationaal congres in Glasgow resultaten bekend van drie maanden durende proef met :t middel, maar hij heeft tegelijkertijd gewaarschuwd voor al te hoge ver- nignachtingen. „Het is geen geneesmid- dwaï ?i", aldus Danner. De studie naa vindt plaats in In Nederland mdëte stijgen geleidelijk en heel aad JP3" iraai elm en(4ant nder Het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) gaat kandidaten voor gemeenteraden, pro vinciale staten en het parlement verplichten een loyaliteitsverklaring te ondertekenen. Ook zullen gegadigden voor een zetel een uitgebreide lijst met persoonlijke gegevens en een bewijs van goed gedrag moeten to nen. Verder dienen ze twee of drie referen ties op te geven, die een vertrouwenscom missie nauwgezet zal natrekken. De partij wil daarmee 'affaires zoals met de heer Hendriks' voorkomen, aldus secretaris Dost zaterdag tijdens een ledenvergadering. Hendriks werd enkele weken geleden uit de kamerfractie gezet, omdat hij volgens de leiding van het AOV solistisch en eigenge reid optrad. Het bestuur heeft toegegeven dat het Hendriks in de aanloop naar de ka merverkiezingen te gemakkelijk op de kan didatenlijst heeft gezet, zonder goed op de hoogte te zijn van zijn achtergronden. Door ondertekening van de loyaliteitsver klaring conformeren de AOV-kandidaten zich aan de doelstellingen van de partij en verklaren ze zich loyaal aan het AOV-be- stuur en aan hun fractie. Bovendien belo ven ze hun zetel ter beschikking stellen als ze uit de fractie stappen. Juridisch gezien is dat laatste niet houdbaar, maar we willen daarmee toch een moreel appel doen", al dus secretaris Dost. Ook hier speelt de affai re met het dissidente kamerlid Hendriks een rol. Die besloot na het conflict op eigen gelegenheid verder te gaan in de Tweede Kamer. FNV-bestuurder woedend over bedrijfsplan Verzekeraar Aegon wil leidinggevenden fors extra belo nen als ze de komende jaren hun winstdoelen halen. Die doelen zijn echter alleen haalbaar als ten minste vijf pro cent van het personeel vertrekt. De bonus van drie maandsalarissen is daarmee in feite een ontslagbonus, vindt bestuurder De Graaf van de Dienstenbond FNV. Aegon ontkent dat. den haag Vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië hielden zaterdag op het Binnenhof hun eerste wake voor een einde aan de oorlog in Bos nië. Het comité Voormalig Joegoslavië gaat elke derde zaterdag van de maand zo'n stil protest houden totdat het bloedvergieten stopten er werke lijk vrede is bereikt. foto anp De Graaf baseert zijn harde oor deel op informatie die hij van verschillende kaderleden heeft gekregen over de interne be leidsnota Bedrijfsplannen 1995- 1998. Volgens deze nota moeten de komende drie jaar enige honderden banen verdwijnen bij Aegon Nederland, waarbij 3.100 mensen werken. De Graaf kan de nieuwe plannen niet rij men met de resultaten van de verzekeraar. „Ze behalen in de eerste negen maanden een winst van 836 miljoen gulden. Waar praten we dan over." Sinds mei is Aegon in Neder land opgedeeld in business units, zelfstandige bedrijfson derdelen die elk hun eigen om zet- en winstverantwoordelijk heid hebben. De directeuren van de business-units hebben streefcijfers gekregen over de omzet en winst die ze moeten maken. „Als ik de cijfers zie, concludeer ik dat er de komen de jaren zeker vijf procent per soneel uitmoet om de verwach te winst en omzet te halen", al dus de Graaf. Volgens een woordvoerder van Aegon is de personeelsre ductie overtrokken. Hij erkent dat managers een bonus krijgen bij extra winst. „Die extra winst hoeft echter niet te komen door personeel te ontslaan. Als de di recteur met dezelfde mensen meer omzet en meer winst maakt, is de bonus ook binnen. de i uwe AlDS-rer medische ce ?n het AMC i het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) deel aan het onderzoek. Daar naast zijn centra in onder meer Spanje en Australië bij de experimenten betrok ken. De eerste resultaten geven een ster ke toename van het aantal afweercellen te zien, en het aantal virus-deeltjes sta biliseerde. De HIV Vereniging Nederland is en thousiast en wil een uitbreiding van de proef. Maar evenals Danner waarschuwt Pauw dat 'drie maanden slechts een kor te periode is. Je moet altijd rekening houden met de mogelijkheid dat het vi rus bestand raakt tegen een middel'. Het onderzochte middel is een zoge heten protease-remmer, die behoort tot een nieuwe generatie AIDS-remmers. Bestaande remmers als AZT of DDC be lemmeren de vermenigvuldiging van vi rusdeeltjes in een geïnfecteerde cel. Pro- tease-remmers gaan daarentegen op een geheel andere wijze het virus te lijf: ze verhinderen dat nieuw aangemaakte vi rusonderdelen zich kunnen samensmel ten tot een compleet virus. Van de 84 HlV-geïnfecteerden die aan het onderzoek deelnamen, kreeg aan vankelijk tweederde het nieuwe middel toegediend en een derde een zogeheten placebo (nepmiddel). Na vier weken kre gen alle deelnemers het middel toege diend, zij het in verschillende doserin gen. De hoogst toegediende dosering bleek het meest effectief. Belangrijke bij werkingen werden niet gevonden. Naar verwachting kan de nieuwe AIDS-remmer over ongeveer anderhalf jaar op de markt komen. De deelnemers aan het onderzoek worden nog verder gevolgd om te zien hoe lang het nieuwe middel werkzaam blijft. Waarschijnlijk begin volgend jaar gaat een vervolgstu die van start. Aan het vervolgonderzoek zullen ook andere Nederlandse zieken huizen kunnen deelnemen. de opiniepeilin- )órzichtig i Het was het één-na- atste zinnetje van haar toe- bedoeld als oppep- Jertje voor de CDA-partijraads- prett 1(jen concrete cijferse noemde 'aamemend partijvoorzitter odders-Elfferich wijselijk i stijging van de verbijs- ;f?nde 22,2 procent op 3 mei aar de 23,1 is bepaald geen ;öre om mee voor de dag te ïmen. Anderzijds is het niet zo'n onder, want tegenover een co- litie die het over weinig dingen cht eens blijkt te zijn, staat een lositiepartij die zijn draai be- aald nog niet heeft gevonden, leren met vallen en'op- vatte fractievoorzitter leerma het zaterdag op de par- jraad samen. absoluut waar. Heerma eeft dan nog niet de beschik ing over de cijfers die het actu- liteitenprogramma Brandpunt ten paar uur later zal presente nter Twee van je iQezers 'taP1 ie het CDA op 3 mei trouw °Plijven, vinden dat het CDA nog teèds geen duidelijk en her- etsnienbaar gezicht heeft. En wat r een lellicht nog schokkender is: riekwart van hen weet niet ens dat Heerma inmiddels ,PohtFctieleideris. Vooral dat laatste geeft te ënken. De Friese Amsterdam- 1 lër heeft de eerste maanden eel tijd en energie geïnvesteerd èen reorganisatie van de frac- kandidaat voor het partijvoorzitterschap. nc'ui Spreekbeurten of opzienba- ïnde uitspraken heeft hij nau- auto >élijks gedaan. Heerma heeft et zichtbaar moeilijk met zijn ieuwe rol. Zo ontspannen en - evat als hij opereerde als laatssecretaris en in het aller- erste begin als opvolger van El- Brinkman. zo verkrampt en hypernerveus is hij tijdens de partijraad. Zijn bloedeloze speech is dan ook een bittere tegenvaller voor het partijkader, dat snakt naar een leidsman die hen uit het dorre dal van ge schonden zelfvertrouwen leidt. Zo ver is het nog lang niet. De partij blijft vooralsnog vooral met zichzelf bezig. Terwijl de fractie koortsachtig een effectie ve oppositiestrategie zoekt, gaat de partij door met andere inter ne kwesties. Een commissie heeft de partij-organisatie door gelicht en een aantal ingrijpen de en omstreden voorstellen tot verbetering van de structuur ge daan. Zo moeten de CDA-be- stuurdersvereniging en het CDA-Vrouwenberaad verdwij nen en wordt de macht van de provinciale voorzitters vergroot. Daarnaast komt er een strate gische beraadsgroep die de po litieke koers moet bijstellen. Dat betekent weer een paar maan den van afwachten. In februari worden de eerste voorstellen verwacht, een paar maanden la ter zal de discussie pas worden afgerond. In die tijd moeten de CDA'ers het dus doen met een verkiezingsprogramma dat ei genlijk al als verouderd en niet- b ruikbaar wordt gezien. Niet ieder lid is hier gelukkig mee. De Rotterdamse CDA-wet houder René Smit heeft al ge waarschuwd dat 'het CDA uit elkaar kan vallen als dit het ant woord is op de verkiezingsne derlaag'. Volgens hem is inhou delijke bijstelling niet het be langrijkste probleem voor het CDA. Tenslotte is Hans Helgers, de beoogde voorzitter, klaar om te gaan luisteren naar zijn achter ban. Daarmee begint hij echter pas in februari, want zo staat het in de partij-regelementen. De afdelingen moeten zijn kan didatuur eerst nog officieel be krachtigen. Ook hier dus tijd verlies, terwijl de man al staat te trappelen om te beginnen. Lubbers buigt zich over inhoud CDA den haag gpd Het CDA gaat zijn politie ke koers bijstellen. De grootste oppositiepartij zal daartoe een 'strategi sche beraadsgroep' instel len die over drie maanden met de eerste voorstellen moet komen. Oud-pre mier Lubbers en oud-mi- nister Kooijmans van bui tenlandse zaken zullen daarbij een prominente rol spelen, zo heeft de par tijraad zaterdag in Utrecht besloten. De commissie die het verkiezingsprogramma zal herzien, moet oplossingen zoeken voor 'de vraag stukken van de eeuwwis seling'. Welke dat zijn wil het partijbestuur overla ten aan de nog samen te stellen beraadsgroep, een 'denktank' van vooral CDA-ideologen. Onder druk van de partijraad moet deze studiecommis sie echter in elk geval pro blemen als werkloosheid (met name onder al lochtonen), de positie van de ouderen, het milieube leid en de internationale rechtsorde in de lange ter mijnvisie betrekken. In tegenstelling tot de vakcen trale FNV is het CNV wel bereid om te praten over het plan van minister Melkert van sociale za ken om het minimumloon voor langdurig werklozen voor maxi maal twee jaar te verlagen om hen zo aan de slag te helpen. Het CNV heeft daar 'ernstige bezwaren' tegen, zo zei voorzit ter Westerlaken op een jubile umbijeenkomst van het CNV in Amsterdam, maar hij voegde daar direct aan toe: „Maar als de minister toch vasthoudt aan zijn plannen heb ik het volgen de antwoord. Laat het aan CAO- partijen over of zij kunnen in stemmen met zo'n maatregel in hun bedrijfstak". Westerlaken verbindt daaraan echter wel de voorwaarde dat de betrokkenen een dienstver band voor onbepaalde tijd krij gen. Daarmee wil het CNV voorkomen dat werkgevers na twee jaar nieuwe goedkope werklozen aantrekken. Verder vindt de vakcentrale dat de werklozen in die twee jaar moe ten worden geschoold en dat ze 'binnen afzienbare tijd' uitzicht Het kostbare tijdverlies door alle interne kwesties, samen met het gebrek aan sturing en herkenbaarheid van de politieke leiding vormt een fors risico voor het CDA. Zo'n vacuüm kan niet te lang duren. Een partij kan dan gaan zwalken of wordt helemaal onzichtbaar. Dat straf fen de kiezers genadeloos af. HEINZ WITTE BONEN IN TOMATENSAUS blik 420 gram van 129 Geldig van maandag 21 november woensdag 23 november 1994 den haag anpmoeten hebben op ten minste het minimumloon. Van zijn kant verzachtte Melkert zijn dreigement om al leen CAO's met afspraken over meer werk voor kansarme groe pen aan de hele bedrijfstak op te leggen. Van overeenkomsten waarin de sociale partners zulke afspraken niet maken, wilde hij alleen de 'goede doelen' (bij voorbeeld werkgelegenheids projecten, kinderopvangregelin gen) algemeen verbindend ver klaren. Op de CNV-bijeenkomst nuanceerde de bewindsman dat standpunt. Als er geen of onvol doende 'goede doelen' in een CAO slaan, wil Melkert alleen de loonschalen niet algemeen verbindend verklaren, maar re gelingen over bijvoorbeeld va kanties, werktijden, onkosten vergoedingen, enzovoorts wél. CAO-coördinator De Waal van de FNV vindt de toezegging van Melkert niet ver genoeg gaan. De federatieraad van de FNV, waarin alle vakbonden en het FNV-bestuur zijn vertegen woordigd, beslist vandaag hoe de plannen van Melkert worden aangevochten. Het gaat niet om personeels aantallen, maar om winstge vendheid." Volgens de woord voerder is de bonus een norma le manier van flexibele beloning voor managers. Aegon heeft volgens De Graaf op papier een aardig sociaal be leid, maar in de praktijk blijkt het bedrijf spijkerhard voor het personeel. De Graaf meent dat Aegon de onrust onder het per soneel aan zichzelf heeft te wij ten. „De directie weigert al twee jaar met ons afspraken te ma ken over de reorganisatie. Ze praten alleen met individuele personeelsleden. Daardoor ko men de plannen stukje bij beetje naar buiten en dat ver- oorzaaktonrust." Om in te schatten hoe breed de onrust onder het personeel is, heeft de bond voor 28 no vember in Leeuwarden een spe ciale actiebijeenkomst belegd. PTT haalt fout telefoonboek snel terug UTRECHT GPD-ANP De produktie en distribu tie van nieuwe telefoon boeken voor heel Neder land loopt weken vertra ging op nu PTT-Telecom dit weekeind heeft beslo- ten het honderden fouten bevattende nieuwe Utrechtse telefoonboek opnieuw te drukken en uil te geven. De affaire kost PTT miljoenen guldens, nog afgezien van dreigen de schadeclaims. In het telefoonboek stonden tientallen bedrij ven en particulieren niet vermeld onder de rubriek waar ze hadden willen staan. Bovendien zijn veel abonnees, vooral bedrij ven, helemaal verdwenen. Naar aanleiding van de misser in Utrecht is ook de produktie van de tele foonboeken voor Delft en Eindhoven stilgelegd. „We hebben de pers stopgezet omdat we deze gidsen eerst extra willen controle ren", aldus een woord voerder. Volgens hem zijn de fouten het gevolg van een mislukte koppeling van databestanden. Van de 365.000 Utrechtse tele foongidsen waren er in middels zo'n 100.000 ver spreid. De rest kan vol gens PPT meteen bij het oud papier. Bedrijven die vanwege financië le problemen personeel willen ontslaan, kunnen hun perso neel straks eerder op straat zet ten. De opzegtermijn gaat straks in op het moment dal de ont slagaanvraag wordt ingediend, terwijl die termijn nu pas gaat lopen als de aanvraag is goed gekeurd door het arbeidsbu reau. Het kabinet wil daarmee de flexibiliteit van de arbeids markt vergroten. Daarnaast wil het kabinet het aantal bezwaren tegen ontslag beperken door een versoepeling van de wetgeving. Nu maken werknemers in dé helft van de gevallen voor de vorm bezwaar vanuit de veronderstelling dat ze anders geen recht op WW hebben. Het kabinet wil nu in de wet opnemen dat bij een door het arbeidsbureau goedge keurd ontslag om bedrijfseco nomische redenen de werkne mer altijd recht op WW heeft. Het kabinet ziet overigens af van een fel omstreden versoe peling van de ontslagprocedure, waarbij ontslag niet langer vooraf wordt getoetst door het arbeidsbureau, maar achteraf door de rechter. Vanuit de vak beweging was hiertegen veel verzet omdat een achteraf door de rechter afgekeurd ontslag in de praktijk nauwelijks meer valt terug te draaien.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3