Kankermedicijn wekt enthousiasme en scepsis Fietshelm voor kinderen stuit op omvangrijk verzet Kerosine zonder accijns betekent oneerlijke concurrentie Feiten &Meningen Behandeling RARA-duo lijkt vals spel MAANDAG 21 NOVEMBER 1994 Advocaat mr. Ties Prakken heeft het moei lijk. Zij is de raadsvrouw van de twee jour nalisten die door Justitie zijn aangewezen als leden van RARA, maar heeft niet het flauwste idee waarvan haar cliënten nu ei genlijk worden beschuldigd. Dat is, zacht gezegd, opmerkelijk. Tegen welke verden king moet ze het tweetal precies verdedi gen? Die vraag valt alleen te beantwoorden als bekend is op basis van welke feiten de verdenking is gerezen. Maar dat komt de advocaat niet te weten. Alles wat ze heeft is een fax waarin staat dat de twee inmiddels worden verdacht van deelname aan een criminele organisatie ge naamd RARA. Verder worden de aanklach ten uitsluitend via de media naar buiten ge bracht. Daarbij is de suggestie gewekt dat de verdachten mogelijk betrokken zijn ge weest bij de RARA-aanslagen, zoals die op het huis van oud-staatssecretaris Kosto en op het ministerie van sociale zaken. Meer dan een vage suggestie is het echter niet. In de fax naar de advocaat wordt met geen woord over deze zaken gerept. Ze tast dus volslagen in het duister. Dit maakt geen fraaie indruk. Het valt op zichzelf wel te begrijpen dat Justitie over het onderzoek naar RARA zo weinig mogelijk informatie naar buiten brengt. De persoffi cier van justitie zou zich dan echter ook moeten onthouden van verdachtmakingen via de media. En Justitie moet de regels van het strafprocesrecht in acht nemen, ook als het een onderzoek naar terrorisme betreft. Misschien luistert dat in de RARA-zaak wel extra nauw, want wie de rechtsstaat wil beschermen, moet vooral niet zelf de nor men van de rechtsstaat gaan ondermijnen. Het gaat in het recht nooit alleen om het doel, maar ook om GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker de kwaliteit van de middelen. Een grondbeginsel is dat iedereen voor onschuldig wordt gehouden totdat zijn schuld in rechte is komen vast te staan. Belangrijker nog is in dit geval het grondbeginsel, dat iedereen tegen wie een vervolging is ingesteld er recht op heeft op de hoogte te worden gesteld van de aard en reden van de te gen hem ingebrachte beschuldigingen. Dat moet volgens artikel 6 van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens zelfs „onverwijld en in bijzonderheden" gebeu ren. In de RARA-zaak is daar echter geen spra ke van, integendeel: de feiten worden de advocaat nadrukkelijk onthouden. In het Nederlandse strafrecht bestaat weliswaar geen algemene informatieplicht, zoals in de VS, maar wel heeft elke verdachte het recht kennis te nemen van de processtukken. De inzage van bepaalde stukken kan in het be lang van het onderzoek worden geweigerd, zegt de wet. Maar in deze zaak zijn Alle stukken, zonder enige uitzondering, ont houden aan de verdachten en hun advo caat. Dat is voor zover bekend nog niet eer der vertoond. De boosheid van de advocaat wordt nog begrijpelijker in het licht van de voorge schiedenis. Twee maanden geleden werd bij haar cliënten huiszoeking gedaan. Op hun vraag waarom dat was, kregen ze uit drukkelijk te horen dat ze zelf nergens van werden verdacht. Het betrof een onderzoek tegen NN, de latijnse afkorting voor 'naam onbekend'. Welke verdenking tegen de on bekende bestond, werd evenmin onthuld. Zo'n huiszoeking bij iemand anders dan een verdachte is uitzonderlijk, maar op zichzelf niet verboden. Achteraf is nu echter wel duidelijk geworden dat de twee op het moment van de huiszoeking wel degelijk zelf al verdacht waren in de ogen van Justi tie. Dat is verzwegen omdat anders ook de reden voor de huiszoeking moest worden gemeld. Dit lijkt op vals spel. Justitie mag onder bepaalde voorwaarden spullen in beslag ne men, maar niet op een willekeurige manier. Anders zou de politie overal zomaar huis zoekingen kunnen verrichten om pas daar na, op basis van wat eventueel wordt aan getroffen, een verdenking op te vatten. Dat mag niet, want nogmaals: het doel heiligt niet de middelen. Voorlopig overheersen de raadsels in de ze zaak. Bijvoorbeeld: waarom zijn de ver dachten niet gearresteerd? Misschien om dat iedereen die wordt vastgezet direct op de hoogte moet worden gesteld van alle fei ten die tegen hem zijn ingebracht. En die feiten, als ze al bestaan, houdt Justitie ken nelijk liever achter. Bijwerkingen blijven onderzoekers frustreren ,Bij chemotherapie tegen borstkanker heb ik nog nooit een medicijn gezien dat zo veel effect heeft", roept internist-oncoloog dr. W. ten Bokkel Huinink enthousiast. Opgewonden vertelt hij over Taxotere, het nieuwe middel dat wordt gebruikt bij chemotherapie om kanker te behande len. „Tien jaar lang hebben we honderden medicijnen getest die helemaal niets deden. Nu heb ben we een middel dat de tumor zeker in het beginstadium actief aanpakt. Ja, dat vind ik schok kend". Ik ■AAI tori fe-j ItTi.: Ten Bokkel Huinink, werkzaam in het Antoni van Leeu wenhoekziekenhuis in Amsterdam, is een van de spre kers op het internationale congres voor chemotherapie dat het afgelopen weekeinde in Lissabon begon. Het is een soort 'kankermarkt' waar artsen hun nieuwste on derzoeksresultaten presenteren. Nederland speelt een leidinggevende rol op het congres, omdat hier interna tionaal vooraanstaand onderzoek wordt gedaan op het gebied van chemotherapie. De deelnemers hebben dan ook veel belangstelling voor Taxotere, het middel dat is afgeleid van het al be kende Taxol en dat onder meer in het Antoni van Leeu wenhoekziekenhuis en de Rotterdamse Daniël den Hoedkliniek wordt onderzocht. Borstkankerpatiënten hebben 60 tot 70 procent kans dat het medicijn de tu mor aanpakt. Datzelfde geldt voor de helft van het aan tal longkankerpatiënten die niet eerder met chemothe rapie zijn behandeld. Het woord 'doorbraak' is echter een groot taboe onder de congresgangers. Want Taxotere garandeert geen overleving, maar slechts een tijdelijke, betere conditie van de patiënt. Waarom is Ten Bokkel Huinink dan toch zo razend enthousiast? De oncoloog: „Het is een actief middel tegen kanker dat in de toekomst in het beginstadium van de ziekte kan worden gebruikt. Neem bijvoorbeeld een borstkan- kerpatiënt. Die heeft na de operatie nog zo'n veertig procent kans op uitzaaiing van de kankercellen. Een ac tief medicijn als Taxotere zou dit kunnen voorkomen. Daarmee wordt uiteindelijk de overlevingskans van de patiënt groter". De chemotherapie, die al sinds 1940 bij kankerpatiën ten wordt toegepast, staat echter bekend om de nare bijwerkingen. In totaal zijn er zo'n vijftig soorten mid delen voor deze behandeling. Het probleem is, dat de medicijnen niet gericht de kwaadaardige kankercellen aanvallen, maar ook gezonde cellen een flinke tik ge ven. Dat geldt ook voor Taxotere. De patiënt kan last krijgen van haaruitval, loslatende nagels, misselijkheid, diarree en benauwdheid. Ook komt het voor dat er te weinig witte bloedlichaampjes worden aangemaakt, waardoor de patiënt sterker vatbaar wordt voor infec ties. Tijdens een discussie over de kwaliteit van het onder zoek naar medicijnen tegen kanker uitte de Franse hoogleraar E. Cvitkovic felle kritiek op de ontwikkeling van een middel als Taxotere, omdat het zoveel bijwer kingen heeft. Hij vraagt zich af of het wel zin heeft geld te steken in-dergelijk onderzoek. „Zo'n medicijn is niet goed genoeg. Patiënten kunnen hiermee niet overle ven. Bovendien moeten ze daarnaast andere medicij nen gebruiken om de bijwerkingen te onderdrukken. Wat schieten we hier mee op?", aldus Cvitkovic. Ook de Ierse oncologie-verpleegkundige K. Redmond heeft twijfels over het eindeloos testen van medicijnen op uitbehandelde patiënten. „Voor hen is er geen enke le kans op genezing. Ze weten dat ze slechts meewer ken voor de wetenschap, maar toch beschouwen ze zo'n onderzoek als hun laatste redding. En dan doet het veel pijn als ze ervaren dat ze er zelf geen enkele baat der bij hebben. Dat leidt weer tot extra psychische probli men. Daarom moeten alleen nog medicijnen wordei sMS getest die duidelijk méér effect hebben. Anders is het jjst de ellende niet waard. Bovendien koeten dergelijke o 'e derzoeken ons handen vol geld. Ook Ten Bokkel Huinink noemt de bijwerkingen van Taxotere „frustrerend", maar dat is voor hem geen n $a den om met dit onderzoek te stoppen. In het Antoni fdj' van Leeuwenhoekziekenhuis wordt op dit moment t keken hoe de bijverschijnselen met andere medicijni kunnen worden terugdrongen. De internist-oncolooj „Ik ben oud genoeg om te hebben meegemaakt dat - van de ene op andere dag een geweldig medicijn kan worden ontdekt. Dat zag je met Cisplatin, een midde tegen zaadbalkanker. Mannen met deze kwaal haddi geen enkel vooruitzicht en opeens was de kans op ge ,ej, nezing bijna honderd procent. Dat houdt mijn motivfcatl tie op peil". ;ak LISSABON CARINE NEEFJES Als het aan TNO ligt, fietsen alle kinderen tussen de vijf en veer tien jaar binnenkort met een helm op. In het geel of oranje, dat maakt niet uit. Als ze maar iets op het hoofd hebben. Zo'n helm zou een hoop fietsertjes- leed bij verkeersongevallen kun nen voorkomen. Dat klinkt mooi en is in landen als Duitsland en Denemarken al heel gewoon, maar de bescher mers van verkeersdeelnemers zijn helemaal niet zo enthou siast. „Misschien gaan automo bilisten nog wel veel harder rij den als ze weten dat die kinde ren toch een helmpje op heb ben", zo wordt opgemerkt. Volgens gegevens van de Lan delijke Medische Registratie lo pen in Nederland jaarlijks onge veer duizend jeugdige fietsers tussen de 0 en 19 jaar hoofd- en hersenletsel op bij verkeerson gevallen. Dat is ongeveer de helft van alle verkeersslachtof fers in die leeftijdscategorie. Uit een studie die de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) vorig jaar deed, blijkt dat het dragen van een helm op de fiets de kans op hoofd- en hersenletsel acht maal kleiner maakt. De conclusies van TNO zijn dus niet nieuw, maar vinden vooralsnog weinig gehoor bij de belangenorganisaties van fietsers. Marion Schreuder van de Pressiegroep Kin deren Voorrang! vindt het „persoonlijk een akelig idee" om haar kinderen met helmen op naar school te sturen. Als woordvoerster van de pressiegroep zegt ze: „Voor ons is die helm een soort lapmiddel. Je kunt beter het verkeer aanpassen aan de langzame deelnemers, zodat die zonder helmen over straat kunnen". Veilig Verkeer Nederland (WN) denkt er )d< Ronan Pensee (links) en Gert-Jan Theunisse leiden de dans in de Amstel Gold Race 1990. Wielerprofs zetten vaak een helm op, omdat ze weten dat die bescherming biedt. Voor fietsende kinderen lijkt een helmpje daarom ook een goede gedachte. Maar de zaak blijkt watsingewikkelder te liggen. archieffoto anp cor mulder net zo over. Woordvoerder B.J. Wouden berg: „Helmen? Daar willen we helemaal niets van weten. Als we zo doorgaan kun nen we de kinderen straks wel een com pleet pantser aandoen: volop reflecterende kleding, kniebeschermers, lichtjes om de armen en benen, noem maar op. Laten we nou eerlijk zijn, dat is toch de omgekeerde wereld?" Fietsers zelf zijn trouwens ook niet zo hap pig op de helm. Ja, bij het recreatieve ge bruik van racefiets of mountainbike, dan is het verstandig en staat het stoer. Maar uit bovengenoemde SWOV-studie blijkt ook dat zowel volwassenen als kinderen bij het alledaagse fietsen, dus van en naar school of werk, geen helm willen dragen. Dat zou een uiterlijk teken van onkunde, zwakheid of angst zijn. Een helm staat 'stom' en zit volgens de geïnterviewden niet lekker. Door de week geen helm, luidt dus het algemene oordeel. Tom Godefrooij van de fietsersbond ENFB sluit zich daar bij aan. „Wij hebben er een beetje moeite mee dat het fietsen als ex treem gevaarlijk wordt bestempeld. Lopen in het verkeer is net zo riskant. Voetgangers zouden dan ook een helm op moeten. En als je kijkt naar het aantal hoofdkwetsuren bij automobilisten, zouden die ook maar beter een helm op kunnen zetten". Godefrooij wijst erop dat hoofdletsel niet de enige vorm van kwetsuur is bij fietsers. Brit se en Amerikaanse onderzoeken tonen aan dat knieën, ellebogen en schouders zeker zo kwetsbaar zijn. „Dan zou je die dus ook moeten beschermen." Schreuder ziet het al voor zich: „Straks kun je alleen nog maar in een soort astronautenpak over straat". k Schreuder als Godefrooij gaa er van uit dat de meeste ongt vallen met kinderen in het ve keer worden veroorzaakt doe automobilisten. Het onderzo - van TNO wijst echter uit dat i§I in lang niet alle gevallen zo is In 1990 bijvoorbeeld kwam e e bij 69 procent van de ongelul?n ken met jonge fietsers geen to aan te pas. Volgens TNO worden de meeste ongelukke !n veroorzaakt doordat kindereiv' hun fiets niet goed in bedwaï:n kunnen houden. De fiets is vaak te groot om goed in bal^ te houden. Er is dan weinig n dig voor een valpartij. WN vindt bovendien dat er eindelijk eens eisen moeten worden gesteld aan fietsen. Woudenberg: „Nog steeds w< den er ondeugdelijke fietsen geïmporteerd, waar van alles snel afbreekt of waarmee kin deren vallen omdat ze bijvoo^. beeld veel te gemakkelijk de nen tussen de spaken krijgen Die wankele balans van kinde ren op de fiets zou voor de EI FB de enige reden zijn om de D(y helm te verplichten. „Hun vo tuigbeheersing is inderdaad at; minder en de kans op valpart ,j.a en dus groter", erkent Go- ?rt defrooij. „Maar zo"n helm is niet de prett ste manier om leed te voorkomen. Hoe vi a. voelt een kind zich nog? Door zo'n helm worden ze in hun bewegingsvrijheid enoi a^ beperkt. Mensen vallen af en toe en soms bezeren ze zich. Dat is nu eenmaal zo. Mi dat risico moeten ook kinderen leren om gaan. Wij steken liever onze energie in he kindvriendelijker maken van het verkeer, dan in kindonvriendelijke verpakkings maatregelen". ZWOLLE EVELIEN DE JAGER ►PP Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. De aanhangers van de Vereniging Milieudefensie weten dat inmiddels maar al te goed. Zeker als het gaat om hun pleidooi om accijns in te voeren op kerosine (vliegtuigbenzine). Al in 1987 werd in het Europees Parlement gezegd dat accijns heffen een goed idee was, maar dan wel over de hele wereld. In maart dit jaar werd in datzelfde parlement nog geopperd dat het misschien, wellicht zelfs vóór het jaar 2000, lukt om binnen de Europese Unie en op intercontinenta le vluchten zo'n belasting in te voeren. Zolang wil de milieubeweging echter niet wachten. Vorige week bracht Milieudefensie op Rotterdam Air- port een wielklem aan bij een vliegtuig met Deense en Nederlandse Europarlementariërs. Het toestel zou juist op weg gaan naar Straatsburg. Door TV-beelden en artikelen in de pers is heel Nederland herinnerd aan het feit dat op kerosine nog steeds geen accijns wordt geheven, terwijl de luchtx'aart bepaald niet de milieuvriendelijkste bedrijfstak is. Op trips van rond de duizend kilometer is een trein per zogenoemde reizigerskilometer gemiddeld vijftig tot tqchtig procent zuiniger dan een vliegtuig en een auto vijftig procent. Op kortere vluchten tot rond de vijfhonderd kilometer is de bezuiniging nog groter. Woordvoerder Kees van Hoogelander van Milieude fensie wijst er op dat dat blijkt uit een rapport van het Centrum voor Energiebesparing en Schone Tech nologie. Reden voor Milieudefensie om voor reisjes als naar Straatsburg het vliegtuig te ontraden. Uiteraard werd vorige week de soep niet zo heet ge geten als ze werd opgediend. Na een kort oponthoud en nadat de Koninklijke Marechaussee vier arresta ties had verricht wegens vernielen van een hekwerk, werd de klem weer verwijderd. De Europarlementari ërs konden hun reis vervolgen met in hun midden Hedy d'Ancona (PvdA). Die had nog juist wat tijd over om voor de RTL-camera te zeggen dat dp actie haar sympathiek was. Dat is uiteraard koren op de molen van de milieu-ac tivisten. De komende weken staat de Europese richt lijn voor de harmonisatie van motorbrandstoffen weer op de agenda van het Europees Parlement. Om de twee jaar wordt die opnieuw vastgesteld. Een uit stekend moment om accijns in te voeren voor de burgerluchtvaart, vinden de milieu-activisten. Enkele jaren geleden werd die ingevoerd voor privé-vluch ten (nu 52 cent per liter). Waarom zou het bulkver- voer van personen en vracht door de lucht niet een zelfde bedrag aan accijns kunnen betalen, redeneren Milieudefensie, de stichting Natuur en Milieu en de Initiatiefgroep 'Wijs op weg' in koor. Het doet de Nederlandse milieubeweging vast plezier in d'Ancona een pleitbezorger aan haar zijde te we ten. De afgevaardigden van Groen Links en D66 in het Europarlement zullen zeker &n soortgelijke duit in het zakje doen. De eerder genoemde Van Hoogelander heeft goede hoop dat ook het CDA zijn beste beentje zal voorzetten. Het blijft echter een zaak van de lange adem. Niet voor niets wordt al vanaf 1987 wereldwijd door de politiek gesproken over wereldwijde invoering. Het haalt kennelijk wei nig uit. Wat Milieudefensie betreft mag best vast in Europees verband worden begonnen. Een accijns van bijvoor beeld 52 cent per liter kerosine, zoals nu voor privé- vluchten, betekent dat een liter brandstof de grote luchtvaartmaatschappijen 89 cent gaat kosten. Nu is die prijs nog 37 cent. Tickets worden dan zo'n twintig procent duurder, heeft Milieudefensie becijferd, en ook de prijs per kilo luchtvracht gaat vermoedelijk fors omhoog. Dat zou best eens tot minder luchtverkeer kunnen leiden. Iets dat de zakelijk betrokkenen oliemaat schappijen, vliegtuigindustrie, luchtvaartmaatschap pijen, luchthavens, vakantie-industrie en tal van toe leverende bedrijven snel in de portemonnee voe len. Positief voor het milieu is echter dat vakantie gangers dan wellicht vaker met de auto of het spoor reizen. Al ziet de milieubeweging uiteraard het liefst dat mensen in zijn algemeenheid minder ver reizen zodat niet zoveel brandstof hoeft te worden ver stookt. Voormalig milieuminister Alders, partijgenoot van d'Ancona, heeft zowel in Europees verband als bij de Verenigde Naties namens de Nederlandse overheid aandacht gevraagd voor de kwestie. Hij pleitte in New York voor de internationale invoering van bij voorbeeld een milieudollar per vliegticket. De wereld wilde er (nog?) niet van horen. Dat geldt overigens ook voor de uitkomst van een onderzoek van de Europese Federatie van Verkeer en Milieu van vorig jaar. In dat rapport stellen onder zoekers dat het wegverkeer, maar ook het luchtver keer onvoldoende meebetalen aan zogenoemde 'ex terne kosten' van het totale personen- en vrachtver keer in Europa. Die extra kosten bedragen jaarlijks een slordige 250 miljard gulden, waarvan Nederland ongeveer tien miljard voor zijn rekening neemt. Het gaat om kosten om milieuvervuiling tegen te gaan, voorzieningen tegen geluidhinder, kosten van onge vallen maar ook het aanleggen van infrastructuur (wegen, spoorlijnen en luchthavens). Aan de politiek in Nederland ligt het niet. De meeste partijen hebben aangegeven dat ze graag een ac cijnsheffing zien op kerosihe. Voormalig minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat zei echter voorjaar nog dat een eenzijdige Nederlandse stap je luchtvaart het land uit jaagt. Ze merkte op dat op landingen in Nederland al een milieuheffing wordt geheven en dat een milieuheffing op vliegtickets in en de maak is. Accijns op kerosine is volgens haar een brug te ver. De milieubeweging wil zich echter niet neerleggen bij die patstelling. Zij redeneert dat, waar elke polit ke partij de mond vol heeft van het milieu, het lo- y gisch is om naast kilometers in de auto ook die in lucht te belasten. Natuurlijk vinden luchtreizigers le, niet leuk. Maar, zegt Milieufedensie, vliegen is nu ee| veel te goedkoop. Woordvoerder Van Hoogelander 3 e „Wie de cijfers kent, kan alleen maar tot de conclu! komen dat door accijnsheffing achterwege te laten oneerlijke concurrentie is met het vervoer per auto trein. De vraag is of je dat in stand wilt houden". HAARLEM JAN PETER VERSTEEGE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2