9 twffeu ASC is weer trots op het vlaggeschip WFASTRIJD WEFlf r Geen bloemen, wel veel beren op het ijs Sport DE \nciF h% WIE ZEI DAT VAN DE MAANDAG 21 NOVEMBER 1994 Bij ASC schamen de leden zich niet meer voor de ver richtingen van het eerste elftal. Sterker, ze vinden het tegenwoordig weer leuk om langs de kant te staan of om op de statige tribune te zitten. Gisteren in de derby met UDO ver diende de good-old een punt (het werd 0-0) en een bescheiden applausje van de aanhang. „Keurig ge daan, jongens." OEGSTGEEST ROB \emco Teitler 3t Wim van Harskamp twijfelde [^Ulbf de laatste minuut tussen Jan *9 level en Remco Teitler. beiden ''jsb an ASC. ..Jan Hevel is een voet- zo auer met uitstraling. Zulke spe- heb ik vanmiddag niet ge- Hij organiseerde zijn ploeg Is laatste man goed. En hij eeft een goede trap. Jammer at zijn ploeggenoten er weinig ,or %ee deden. „Ik heb gekozen voor Remc ^8^ 'eitler omdat hij uis heeft. En dan bedoel ik met rendement, met drei- r naar het doel toe. Hij draai- makkelijk »"7» mnn DenT J V, Vorig seizoen keurde niemand ASC 1 een blik waardig. Het vlaggeschip oogstte hoon en er gernis. Nu was de club daar ge deeltelijk zelf schuldig aan. ASC is een vereniging waarbij het eerste elftal nu niet bepaald op grote steun van de achterban hoeft te rekenen. Als de tap maar loopt en de kantine gezel lig volzit, dan is het goed, zo werd er jarenlang aan de Kem- penaerstraat geredeneerd. Ton Kohlbeck, de nieuwe voorzitter van ASC, beaamt dat 'de boel in slaap was gesust'. „Dat had heel veel te maken met het 100-jarig bestaan van de club. Daar is heel veel tijd en geld in gaan zitten. Toen dat ju bileum er eenmaal opzat, had niemand puf meer om aan dat eerste te denken." Tot eind vorig jaar. Kohlbeck: „Er liepen leden rond die moei te hadden met de prestaties van het eerste. Die waren niet den derend. Dat had een oorzaak. Er was geen geld voor een trainer, dus werd er maar wat aan ge rommeld. ASC is geen club die het vizier op het eerste richt, maar je hoeft je aan de andere kant niet te schamen voor je club." 'Zelfreinigende krachten' be gonnen zich daarom te roeren. Het roer moest om bij ASC. Ko hlbeck: „Als het goed gaat met het eerste, gaat het goed met de club. Dat heb ik me nog nooit gerealiseerd. En dan blijkt dat ASC de kracht heeft om het roer om te gooien." Er werd in eerste instantie een betaalde kracht (Wally Gal- èyenoord-trainer Wim van lanegem in het Algemeen l" agblad: Sommige spelers voelen zich iet op hun gemak in lietNeder- mds elftal. Ik heb een speler in e selectie, op wie ik nog maar ortgeleden een middag moest tpraten om hem zover te krij- en dat hij toch naar het trai- ingskamp van Oranje vertrok. .dti, EU ir goed dat ik geen onclscoacli van Nederland ben. ben bang dat ik snel door de midige Oranje-se- 'ctie heen ben en p 1 januari bij de jedstrijd van de ud-internationals kijken of er \og spelers zijn om selecteren lammer Ton Sij- rands in de Tele- raaf: Mijn vrouw en ik het besef at wij ons nooit en koophuisje kun- •eroorloven; we iijd( ovi- V0< WK bij voorbeeld. Golfer Rolf Muntz in Trouw: „Nu ik toevallig de Tourkaart heb bemachtigd, ziet dat er uit als een groot succes. Iedereen denkt dat ik nu alles gehaald heb. wat er maar te halen valt. In al die euforie staat niemand erbij stil dat dit pas het begin is. Cees Bovelander, vader van Floris Jan, over de magie van hockeyclub Bloemendaal in Vrij Nederland: „Bloemendaal bestrijkt het tota le leven. Je kunt hier beginnen op je ze vende en doorgaan tot je dood. Bloemen- daal-voor- zitter Lo omen met eens in 'anmerking voor en hypotheek. We ebben ons eigen amblcid. onze huurwoningen landelijke rust van Voorst. In taterieel opzicht wens ik niet te Het gaat mij om de spor- ,v" anv. etN Lm Ie ivoerder Marc Delissen van iet Nederlands hockeyteam in Volkskrant: Ik ben niet gefrustreerd, voel ook niet miskend, alleen heb k wel eens de indruk dat de lockeyer uit het westen het niet :etten dat hij door die klei- le Delissen is voorbij gestreefd, kkom uit Zuid-Limburg en be- J, ioor dus een schuchter manne- te zijn dat praat met een h achte g. Dat ik met dat chliché- deeld heb afgerekend, wordt mij door iedereen in clank afge komen. dem: We leven in een tijd waarin de nythevorming rond sporters lauwelijks meer bestaat. Cruijff f Bergkamp, Litjens of Van den 'fonert. het is een wereld van 'rschil. Tegenwoordig krijg je ver je idolen alles te zien, te ho en te lezen. De media heb- zich zo niassaal op de spor- ers gestort dat er geen ruimte neer is voor mythevorming. En 'an denkt een bondz'n beleid zo unnen wijzigen dat interna- ionals weer op een voetstuk wo- gezet. Wat een domheid. La- ze zich liever druk maken anderezaken, om de zesde laats van de vrouwen bij het Noortwijk in VN: Ikgeloof wel dat de Bloemen daler wat arroganter en bekak ter overkomt dan iemand uit Het Gooi. Dat heeft met presen tatie te maken. De auto is hier precies de Volvo en de BMW die je verwacht. En de jas die we aanhebben is net wat meer de jagersjas dan bij de anderen. Bloemendaal-hockeyer en in ternational Remco van Wijk in VN: „Onze ouders rijden heus niet allemaal in een Volvo met een tussenhekje voorde labrador, hoor. En ook bij ons vind je op standige jeugd meteen voorkeur voor Guns 'n Roses of keiharde housemuziek. Bloemendaal-hockeyer en in ternational Erik Jazet in VN: Bij Klein Zwitserland kunnen ze hun eigen jeugd niet eens in •bedwang houden. Er wordt daar in de kleedkamers flink gejat en op het veld slingeren ze je de grofste ziektes naar het hoofd. Bloemendaal-hockeyer en in ternational Erik-Jan de Rooij in VN: „Hockey heeft het imago dat het nooit echt topsport is, dat we al lemaal een pilsje pakken, en dat is Qok wel correct. Alleen wordt er altijd zo de nadruk op gelegd. Journalisten willen altijd dat sfeertje erin houden: kratten tot aan het plafond. Maar in voet balkantines wordt ook gedron ken. Wim vcm Harskamp ASC'er Lambertus ontwijkt de uitgestrekte benen van Patrick de Poorter. lert) aangesteld. De trainer van de B-selectie van UVS bleek over een aanmerkelijke zuig kracht te beschikken. Kohlbeck: „Die mensen zijn niet door ons gehaald, die zijn met de trainer meegekomen. Wij zijn een amateurclub in zijn meest pure vorm. Wij lopen niet met Felix- kattebrokken op ons shirt en we laten ons ook niet in met een of andere geldschieter als Cor Sip." Wel denkt ASC aan onkosten vergoedingen als de club weer terugkeert in de KNVB. Want dat laatste is wel de bedoeling. „Op zijn minst", verwoordt Ko hlbeck de ambities van zijn club. „Zowel met het cricket als het voetbal moet het vooruit. ASC is een club die barst van de tradities." Daar horen prestaties bij en een mooi complex. Nu man keert er aan het veldje, dat ligt ingeklemd tussen de woonhui zen rond de Kempenaerstraat, niets. Maar het is allemaal veel te klein. Ruimte voor uitbrei ding is er niet. ASC schikt zich in zijn lot. Kohlbeck: „Deze plek is toch geweldig." De meeste seniorenteams moeten vanwege het veldente- kort hun thuiswedstrijden spe len bij UDO en Oegstgeest. Wel is de club van plan om een half kunstgrasveld aan te leggen op de plek van het huidige gravel- veld. Daar kan dan op getraind worden (ASC 1 traint nu bij UVS) en bovendien biedt dit terren dan plaats aan de 100 F- junioren die ASC rijk is. Die op FOTO LOEK ZUYDERDUIN latere leeftijd overigens vaak gaan hockeyen. Net als ASC koestert buur UDO ambities. De club van voorzitter Cees van der Star heeft de weg naar boven weer gevonden. De nieuwe trainer Nico van der Salm heeft het eer ste elftal een ferme injectie ge geven. Van der Star: „Het is de laatste jaren fout gegaan met de discipline. Die was er niet en de spelers hadden we ook al niet. Je kunt de ballen er als voorzit ter nu eenmaal niet zelf inschie ten. Daarom zijn we op zoek ge gaan naar een jonge, ambitieu ze trainer en het resultaat is er ASC: Eindenhof 6; Kriek 6, Hevel 7, Backs 6, De Groot 6; Ere selink 6, De Wolf 6, Paul Wisselink 6: lambertus 6 (Tjoha Perez 0 (Carlos Perez 5Teitler 7 UDO: Schouten 7; Van Abswoude 6, De Jong 6, De Poorter 1 Knetsch 6; Kompier 5, Van Heek 6, Stuifzand 6; Van Zaaner neel 6, Werner Knetsch 7 (Bram Veldman 6) Scheidsrechter Mulders 7 Het is stil in de hal als de mu ziek gaat spelen en de kunstrijd ster over het ijs zwiert. Als het gekras van de kunstschaatsen zelfs niet meer is te horen en het geluid van „het cassette bandje verstomt, dan wordt het tijd voor het publiek om in actie te komen. Geen bloemen maar beren vallen voor de deelneem sters neer. Ze rapen die op, zwaaien even en verdwijnen dan naar het gat in de boarding waar de trainster staat te wach ten. Het is allemaal net echt, maar ook weer net niet. Neem bijvoorbeeld de cijfers van de jury: die komen nauwelijks bo ven de drie. De nationale kürwedstrijden in de Leidse Ijshal brengen schaatssters en schaatsers op de been van zestien verschillende clubs uit het hele land. De aspi ranten D, C, B en A strijden om de eer. Dat zijn. niet de beste kunstschaatsers van Nederland: die hebben immers al zo veel testen gehaald dat ze zichzelf junior of senior mogen noe men. Sabrina Cendral is lid van de Kunstschaatsvereniging Rijn land en aspirante D. De 12-jari- ge schaatsster, die een jaar gele den van Leiden naar Den Haag verhuisde, maar de KSV Rijn land veel te leuk vindt om te verlaten, staat derde. Ze is rede lijk tevreden over haar kür op een medley van musicalliedjes. Alleen de wage-priouette ging mis. Eerst zat er een stand-pi rouette in haar kür, maar haar trainster vond dat ze daar de wat moeilijkere wage-pirouette van moest maken. „Maar ik kan hem nog niet zo goed." Daiikzij de redelijk hoge cij fers van de jurering staat ze nog derde als de laatste van de zes tien D-rijdsters het ijs op gaat. En die doet het net even beter dan Sabrina, die eerst tot haar teleurstelling maar later toch wel tot haar tevredenheid op de vierde plaats eindigt. Ze heeft tenslotte al eens als derde op het erepodium gestaan. Sabrina Cendral is een van de acht meisjes.van de selectie- groep van de Leidse club. Deze leden blinken uit door talent en motivatie, en hun ouders kun nen de 1800 gulden contributie voor drie trainingen in de week betalen. Voor jonge kinderen die alleen op zaterdagochtend trainen is kunstschaatsen niet zo duur: 225 gulden. Maar wie meer aandacht en tijd wil moet daarvoor in de buidel tasten. Het huren van het ijs is duur voor de vereniging, verklaart Er waren gisteren heel wat zweefstanden te z niet in de prijzen viel. Birgitta van de Bosch van de LSV Rijnland. De kunstschaatsvereniging bestaat sinds de opening in 1972 en heeft na wat slechte ja ren nu negentig leden. Toen de vereniging èn de ijshal niet be paald ruim in het geld zaten, stroomden de leden ook niet bij bosjes toe. Nu een stichting de ijsbaan beheert, is er weer geld om zaken aan te schaffen als fi op de Leidse ijsbaan. Deze is v ijsmachine en een frituurpan. De club hoopt dat ook de plannen voor verbetering van de kleedkamers snel uit de ijskast komen want dan is er misschien ook einde lijk een ruimte met spiegelwand voor balletlessen. Want die heb ben de kunstrijders eigenlijk broodnodig, zegt de Leidse trai ner Robbert Duyverman. Kunstschaatsen lijkt een beetje op turnen. Wie klein is en niet te zwaar, daarbij beschikt over een goed ontwikkelde mo toriek en goed zijn evenwicht kan bewaren kan hoge punten scoren op het ijs. Hoge punten, voor Neder landse begrippen dan. Want het kunstrijden blijft in het lange- afstandland ver achter. Wat wil je ook, zegt Birgitta van de Bosch, met maar een ijsbaan in het hele land die in de zomer ook open is (Den Bosch) en piet een schaatsbond die alle priori teit geeft aan het lange-afstand- rijden. Op het ijs is een jongen zich aan het inrijden. Hij draagt een lange donkerblauwe broek, en een glimmend wit overhemd met lange mouwen. Dat is ver plicht. Hij heeft de hele baan zes minuten lang voor zichzelf, voordat hij ook alleen aan zijn kür van 2.5 minuten begint..Als Duyverman hem in actie ziet. trekt hij een zuinig gezicht. „Hij buigt zijn knieën niet waardoor hij geen vaart kan maken. Bo vendien mist hij het ijsgevoel, dat zie je direct." Maar wat maakt het uit, de beker heeft hij al binjien. „Kunstrijden is een meiden- sport, in Nederland althans", zegt Birgitta van den Bosch. De leden van de KSV Rijnland vari eren in leeftijd dan wel van 4 tot 44 jaar, het merendeel is jong en van het vrouwelijk geslacht. Er zijn vier jongens lid. „Hou je bloemen eens wat la ger", roept een moeder die een foto wil maken van haar doch ter op het podium. Sabrina Cendral staat net naast de drie besten, in haar rood-zwarte jurkje. Dezelfde creatie als Kata- rine Witt droeg, jaren geleden in Calgary. Ze heeft groene oog schaduw op, en lippenstift. „Dat moet, dat geeft meer uitstraling op het ijs. Anders ben je zo wit." Dan is het tijd voor de prijs uitreiking bij de mannen. Stoer en enthousiast schaatst de jon gen naar het erepodium. Maar voordat hij de hoogste trede kan beklimmen gaat hij onderuit. De weg naar de top is voorals nog erg glad. Maar het deert hem niet. Alsof er niets is ge beurd schaatst hij zijn ererond je, met beker en bloemen in de hand. Het is allemaal net echt, maar ook weer net niet. Opvallend Aanwezig Naam: Folkert Wesselius Club: Rijnsburgse Boys leeftijd: 26 jaar Beroep: gemeenteambtenaar Rijnsburg olkert Wesselius voetbalt sinds vorig seizoen in het twee de elftal van Rijnsburgse Boys. De Fries is met dertien doelpunten uit elf wedstrij den topscorer van zijn elftal, dat bovenaan staat. In zijn debuutjaar in Rijnsburg mocht hij vier keer invallen in het eerste. Dat deed hij za terdag ook tegen Schevenin- gen. In blessuretijd maakte hij het winnende doelpunt. Wanneer wist je dat je in mocht vallen? „Nou, ik speelde om half elf gewoon met mijn eigen team (waarvoor hij hel tweede en derde doelpunt maakte, red.) toen de trainer een kwartier voor het einde aan me vroeg of ik bij één op de bank wilde gaan zitten. Natuurlijk wilde ik dat en hij haalde me er vervolgens uit. Wat zei de trainer na afloop tegen je in de kleedkamer? Hij feliciteerde me. Maar het was allemaal een beetje chaotisch. Hij kwam later binnen, omdat hij iets moest zeggen voor de lokale radio. Wij liepen al lang polonaise en het was groot feest, leder een viel elkaar om de hals en daar deed hij toen ook maar Gaan we je nu vaker zien in het eerste? „Ik ben bang van niet. Met Jeffrey van Driel in de basis, kom ik er denk ik moeilijk tussen. Vorig jaar was hij nog geblesseerd, mcu de ik ook alleen i het s :peel- i het eind paar keer de op- mee. In principe stelling van het eerste team vast. Ik hoop op invalbeur- Dus volgende week weer ge woon spelen met je eigen team? „Ja, maar dat is ook leuk hoor. „Ik heb vanmiddag gekregen wat ik had verwacht. Ik heb vorig sei zoen Teylingen een aantal keren gezien, dus ik wist wat me te wach ten stond. Het viel me niet mee. maar ook niet tegen. Wat ik aardig vond is dat beide ploe gen wilden voetballen. ASC en UDO spelen in grote lijnen hetzelfde spelletje. Aanvallend met drie spitsen. Het verschil zit 'm in de fy sieke kracht. Bij ASC wemelt het van tengere jongens. Die moeten het meer hebben van tech niek en snelheid. Er lo pen bij ASC een paar handige dribbelaartjes, maar het ontbreekt ze, wat ik althans nu ge zien heb. aan doelma tigheid. Het zag er alle maal aardig uit, maar het rendement was ver te zoeken. En daar gaat het nog altijd om in het voetbal. Ik had verwacht dat UDO in de tweede helft met de wind mee zou toeslaan. ASC had in eerste instantie veel moeite met de wind. Te genwind hoeft geen na deel te zijn. Maar dan moet het positiespel goed zijn verzorgd. Daar lagen de problemen bij ASC. Ze kregen de bal niet meer naar voren. UDO maakte juist handig gebruik van de wind. De ploeg speelde direct en probeerde de spitsen in stelling te brengen. Voorin speelde Werner Knetsch een goede wedstrijd. Althans, voor afdelingsbegrip pen. Hij is handig, maar hij maakte op mij een wat slome indruk. Met een beetje meer felheid komt hij veel beter tot zijn recht. ASC was gisteren voor mij de ploeg die het beste voetbal speelde. Jan Hevel bracht lijn in hef spel, dat deed hij beter dan zijn collega Ronald de Jong van UDO. Het slechte veld speelde ASC parten. UDO had er ook last van, daardoor kun je het de voetballers niet aanreke nen dat het niet denderend was. Een gelijkspelletje gaf de verhoudingen het beste weer. ASC was iets beter, UDO daarentegen was fysiek sterker en was uit dode mo menten gevaarlijk. Wat me wel duidelijk is, is dat de KNVB voor beide ploegen te hoog gegrepen is. Je ziet het aan Teylingen. Dat heeft het nu moeilijk in de vierde klas. Je hoeft in de afdeling geen goede ploeg te hebben om de promoveren. Als je een handige voetballer hebt die er een stuk of twintig inschopt, kom je al heel ver.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23