Peter Scheele, fan van Jezus Rtv show NCRV zendt documentaire over prinses Diana uit 'Het is feest, ik heb er weer een vrouw bij' Jacinta's werk wordt, hik, steeds mooier' MAANDAG 21 NOVEMBER 1994 'Mijn boodschap is niet anders dan die van de EO Beatrix EINDHOVEN TON DE JONG Koningin mocht hij nimmer op de koffie ontvan gen, maar de koning van hemel en aarde klopte zo maar bij hem aan. Zodoende heeft hij een vriend die sterker is dan de dood. „Mwah, niet slecht." Peter Scheele prediker, pionier, televisiemaker, maar vooral: fan van Jezus. Opge staan uit de kerkbanken en met open vizier naar buiten gelo pen. ..Ik hoef niet altijd het. laatste woord te hebben." „Maar als Satan nou eens doet of hij God is?" De aalmoezenier complimen teert de vraagsteller: „Heel juist, jongen! Want feitelijk is het zo dat Satan de God van deze we reld is, zo wordt hij tenminste genoemd. Hij is degene die de macht heeft over deze wereld, hij doet zich voor als God. En omdat niemand gelooft dat de duivel bestaat, geven ze God de schuld van alle ellende die hij veroorzaakt. Vat je 'm?" De prediker in topvorm. Op straat, in een winkelcentrum, of waar dan ook. Er staat Peter M. Scheele op zijn kaartje, Keep Your Eyes Wide Open-director, en zijn prikkelende zendings werk slingert zich nu al vier sei zoenen door de EO-avonden. Het programma heet simpel Pe ter e n duurt niet langer dan een paar minuten. Vluchtige ont moetingen zijn het, van een vent met een sjofel paarde- staartje die na een onschuldige opening even openhartig met je over geloof wil praten, maar toch niet echt opdringerig of belerend wordt. Evangelisatie zonder habijt, kazuifel of witte boord Peter Scheele, 32, hoefde geen domi nee te worden om met zijn overtuiging te koop te lopen: „Wat ik doe: Ik probeer in de schoenen te staan van de men sen die niet geloven. Dus pro beer ik te begrijpen hoe ze den ken over God en de kerk. Daar probeer ik me een beeld van te vormen, om van daaruit een antwoord te geven. Dat is een andere benadering dan wan neer je zegt: Ik heb de waarheid, en die verkondig ik over de da ken en de straten. Wat ik pro beer te doen is samen na te denken." Pruttelende jongeren Hij werkt in Eindhoven, lekker beschut. Hilversum is ver weg, maar ook Peter Scheele leest de ingezonden brieven in Visie, het EO-omroepblad, dus de kritiek op zijn speelse aanpak is hem niet vreemd. Toch, betoogt hij, is zijn boodschap 'qua inhoud en identiteit' niet anders dan die van de EO. „In vorm, woordgebruik en manier ben ik anders, maar inhoudelijk is er geen andere omroep waar ik me meer mee kan identificeren dan de EO." Confrontatie is belangrijk, volgens Scheele. Een gesprek tussen twee mensen die het vanaf het prille begin met elkaar eens zijn, levert duffe televisie op. Dus is er ook vooral tijd en ruimte voor die ongelovigen, die volhouden dat er niet zoiets als een God bestaat, of wel hechten aan een hogere macht, maar die weigeren te benoe men. Alles en iedereen kan op deze kruistocht voor de camera komen, van vooral prutte lende jongeren tot chagrijnige Hoe vaak zullen ze hem hebben geranseld? Dat zo'n tiener roept: „Wat heb je nou aan een God?" En dat Scheele dan geschrokken moet repareren: „Zó! Heel véél!" Wijs geworden: „Mensen zijn vandaag de dag intelligent ge noeg. Dus als je een programma maakt in de zin van: We leggen het je wel effe uit, eenrichtings verkeer, dan is dat een beetje simpel. Dan krijgen de mensen al heel snel het gevoel: We zijn er weer, ik weet welke richting het uitgaat, en dan haken ze af. Ik heb zoiets van: Ik ben over tuigd van de waarde en de waarheid van het verhaal van Jezus Christus, en dat verhaal kan midden in deze wereld overeind blijven staan. Dat be tekent: Nou, kom maar op, ver tel je verhaal maar. Leg me maar uit waarom je NIET ge looft. Maar geef mij dan de ge legenheid om daar kritische aantekeningen bij te maken, omdat het op bepaalde punten niet klopt." Slecht woord Toch kwam er sleet op de Peter methode. Na ruim 100 afleve ringen knaagde nog regelmatig het idee dat die paar minuten niet afdoende waren om tot de bodem althans: diep genoeg te gaan. Daarom start Schee le in januari een langere variant op het programma, Peter Vrien den InteraJctief, waarbij hij wil lekeurig probeert vriendschap pen te sluiten en die kennisma kingen later nog eens de revue laat passeren. „Ik zeg altijd maar zo: Een goeie vriend is nooit weg, ook niet als hij Jezus heet. Kijk, als je vrienden bent met iemand die rijk is, en hij deelt dat met je, ben je zelf ook een beetje rijk. Als je bevriend bent met ie mand die populair is, mag je daar zelf ook een beetje bij in de schaduw lopen. En als je een vriend hebt die sterker is dan de dood, nou: Mwah, niet slecht." Noemt zichzelf 'fan van Je zus', eerder dan 'christen'. Ver warrend woord, christen: „Als ik vroeger met mensen zat te pra ten, snapten ze er helemaal niks van, als je zei dat je christen bent. Dan denken ze aan Ame rikaanse televisiedominees die oplichters blijken te zijn, of aan de protestanten en katholieken in Ierland, die mekaar het leven zuur maken. Noem maar op. Er bestaan dus ontzettend veel vooroordelen over. Bovendien: Jan en alleman noemt zich christen. Wat bedoel je daar dan mee? Dus is het eigenlijk een slecht woord, een slechte bena ming, want je zegt er helemaal niks mee. Nou, dan kun je de term beter niet gebruiken." Dus toen hij de term 'fan van Jezus' een keer voorbij hoorde komen, bleef die prompt han gen. Later zou Scheele in Eind hoven de 'fanclub voor Jezus' oprichten. Die predikte geregeld Het Woord op een soortgelijke manier als nu in het televisie programma: buiten de deuren van de kerk. „Zonder God had ik het nooit gered, natuurlijk: „Ik sta er open voor dat God mijn leven leidt." Dat God zo nu en dan eens een deurtje opengooit, dat je in je wanhoop over het hoofd had gezien: „Dat is ook wat ik tegen God zeg: U moet maar deuren openen en deuren dichtdoen, als ik een kant op ga die U niet wilt." Antwoord op recente onthullingen van Charles HILVERSUM SUSANNE VAN VELZEN De NCRV heeft beslag weten te leggen op de documentaire Diana, her new life. In Enge land wordt de film zaterdag 19 november door ITN uitgezonden, waarna het TV-ver- haal van de Engelse prinses over de hele we reld gaat. Diana, her new life is gebaseerd op het gelijknamige boek van Andrew Morton dat één dezer dagen verschijnt. De NCRV zendt de film maandag 21 november uit. Volgens Cees Labeur, eindredacteur van NCRV's Hier en Nu, is het een opzienbaren de documentaire en is het een soort ant woord op de recente onthullingen van Prins Charles over onder meer zijn 'liefdes leven' met Diana. „De prinses werkt zelf niet mee aan de documentaire, maar er komen wel mensen aan het woord uit haar zeer directe omgeving, mensen uit de hof houding. Zo vertelt onder andere een lijf wacht van Diana zijn verhaal." De docu mentaire belicht het leven van de prinses na haar scheiding van tafel en bed van prins Charles. Aan de documentaire wordt op het mo ment nog gewerkt door produktiemaat- schappij Granada TV. Veronica en TROS hadden volgens Labeur ook belangstel- De documentaire Iaat z ling voor de uitzendrechten van de docu- na r scheiding mentaire, maar de NCRV had de eerste es" optie op het programma. De film duurt 52 minuten is inmiddels aan zo'n 30 lan den, waaronder Amerika, verkocht en moet door de NCRV integraal worden uitgezonden. De produktiemaatschappij heeft hele strikte regels verbonden aan het uitzenden film. Zo krijgen de omroepen de de uitzendbanden pas in handen nadat het programma in Engeland op TV geweest is. In hoeverre het verhaal in de documentaire op waarheid berust, is niet bekend. Volgens La beur is het feit dat het verhaal gebaseerd is op het boek van Andrew Morton geruststellend. „Hij schreef eerder een onthullend boek over Diana, waarvan de inhoud niet tegengespro ken is door de prinses." De NCRV zond eerder dit jaar het televisiepor tret van prins Charles uit. Het interview dat BBC-verslaggever Jonathan Dimbleby met hem had zorgde in Engeland voor opschud ding, omdat hij in het gesprek bekende Diana ontrouw te zijn geweest tijdens hun huwelijk. Ruim twintig miljoen Britten volgden eind juni dit jaar het 2,5 uur durende interview via het commerciële station ITV. Ruim een week later zond de NCRV de internationale versie van een uur uit. Jonathan Dimbleby is even eens de auteur van de onlangs verschenen biografie over prins Charles. In het boek, waar de prins zijn medewerking en goed keuring aan verleende, wordt een heel ne gatief beeld geschetst van de Britse konin gin en haar echtgenoot. (Diana na de scheiding, vanavond, 22.47 uur, Nederland 1) echtgenoot van Di. Charles, de ontrouwe Koos Postema i Algemeen DagblaJ „Nou is die (Vij tor) Deconinck nai de TROS gegadf Dat had-ie ni( moeten doen, da kun je eigenlijk ij ter meteen van het dak sprii gen. Wie gaat er nou naar zoj omroep die geen idee van (j toekomst heeft? Een pretoq roep die z'n pret is kwijtgeraal^ JED .29 idem: „Ik ga door omdat ik verdP-59 ook niks kan. Ik vind het leii om te doen, maar verder kanj niks. En ik ben een werkzaal mens. Ik ben nog van de gen^-28 ratie die geleerd heeft dat nil werken niet behoorlijk is." j Anton Heyboer neemt plaats in NCRV-stoel Bonte kleuren, ingeni euze fantasiebeesten en fluorescerende vruchtbaarheidssymbolen (m/v) sieren de wanden. Artis tiek uitgedoste figuren bewegen zich over het hoogpolig tapijt. Er wordt ludiek kunstzinnig ge confereerd. En daadkrachtig in genomen, hetgeen de mystieke stemming nog in niet geringe mate verhoogt. Een kleine der tig jaar na dato is Amsterdam weer voor heel even gebombar deerd tot 'Magies Centrum'. Centrale plek is ditmaal niet 'Het Lieverdje', maar het nabij gelegen Amsterdam Renaissan ce Hotel. En de instigator van nu is niet anti-rookmagiër en witte fietsenmaker Robert Jas per Grootveld, maar kunstena res Jacinta Heijmans, in smake lijke samenwerking met Ver- bunt Wijnkopers. Met 'daad krachtig innemen' wordt hier dan ook niet gedoeld op de geestverruimende consumptie van nederwiet, maar op het professioneel naar binnen wer ken -pardon, proeven- van Be- aujolais Nouveau. Een grote schare wijn- en kunstminnaars is naar het Amsterdam Renais sance Hotel gekomen voor de officiële déblocage van dit tong- strelende herfstneutje, gecom bineerd met de vernissage van Heijmans' nieuwste expositie 'Magisch Universum'. Terwijl Rob Hoeke en Paul Lagaay op de achtergrond hevig boogie-woogiën, doen de kunstverzamelaars een rondje langs de gouaches en schilderij en. De electronische zakagen da/rekenmachine/minicompu ter een moderne variant op het vertrouwde Hema kladblok in de aanslag, want de wer ken van Heijmans worden in middels als een solide investe ring gezien. „Ik neem Evolution voor in de slaapkamer." „En ik Separate Reality. Leuk voor op kantoor. Aftrekbaar ook, haha. Je moet er diep in kijken, dan zie je steeds meer." „In je glas?" Stopera-architect Cees Dam schenkt de glazen vol. Rechts Ja cinta Heijmans. foto frank fahrner eigenlijk de schilderijen." Privé's Philip Scheltens sluipt rond, op zoek naar society en krijgt een Nouveau'tje geof freerd door Margreet de Vries, Neerlands koningin van de pi kante lingerie. Yoka Beretty staat in stille bewondering staat voor My guardian Angel. Een doek dat helaas voor Yoka niet te koop is. Het fungeert na melijk als persoonlijke bescher ming van de kunstenares. Een soort hemelse bodyguard, zeg maar. Die zijn werkzaamheden tot grote tevredenheid uitvoert: kortgeleden werd Heijmans on verhoeds door haar eigen auto handrem vergeten aange reden. Aan welke klapper ze slechts een psychedelisch blauw-groen-paars linkerbeen overhield. Magisch! Decoratief Tijd voor het officiële gedeelte. Stopera-architect Cees Dam be- hij dat mag doen is hem een ge noegen, want hij bewondert het werk van Heijmans zeer. „Het is decoratief. In de goede beteke nis van het woord, namelijk als verrijking van ons bestaan. Het is het resultaat van lang opge- er is méér dan de toeschouwer op het eerste gezicht waar neemt. Er is een realiteit onder de oppervlakte. Beelden die al heel lang in haar broeiden, bloeien nu op. Zoals champag ne die heel lang in de fles zit voor hij er bruisend uitkomt." Bij het woord 'fles' wordt er terstond een reuze exemplaar het podium op gesleept, dat door Dam en Heijmans een drachtig wordt ontkurkt. Géén champagne, maar Beaujolais Nouveau. Verse oogst 1994. De genodigden drinken hem welis waar al een uurtje of wat „Dat werk, hik, van Heijmans wordt, hik, steeds mooier" maar dat was een min of meer geheim voorproefje. Pas nü is de Nouveau officieel gedeblok keerd. Met andere woorden: er kan gedronken worden. Leve de kelders van Verbunt. En hon derdduizend zoenen en bossen bloemen voor Heijmans. Piet Has, autohandelaar an nex kunstminnaar annex stoe terijhouder uit Hoorn, heeft eens iets heel anders meege bracht dan een bloemetje. stenares een stamboom en een foto van een buitengewoon ont roerend pasgeboren veulentje. En hoe heet het lieve diertje? U raadt het al: Jacinta. Dat is nog eens een cadeau, en we wensen Jacinta een buitengewoon voor spoedig, en uiteraard heel ma gisch, paardeleven. Overwogen wordt om haar in het voorjaar met paardvriendelijke verf psy chedelisch te beschilderen. Ik houd u op de hoogte. Verrassing Als de gemoederen weer wat bedaard zijn en de laatste Nou- veau-fijnproever in wankele staat het pand heeft verlaten, wacht er nog een aangename' culinaire verrassing. Gedurende de periode dat Heijmans' werk er de wanden siert nog tot en met 18 januari 1995 serveert het Amsterdam Renaissance Hotel een speciaal 'Magisch Universum Diner', kunstzinnig samengesteld door chefkok Ul- rich Franzmann. En een select gezelschap van Uitverkorenen mag dat nu gaan voorproeven. Hongerig verplaatsen we ons naar het restaurant, waar onder de rijkstromende begeleiding van een zoveelste kratje Nou veau vier gangen magische heerlijkheden voor ons uitge stald worden. Paté van diepzee- vis, paddestoelensoep, met mierikswortel ingewreven bief stuk en tot besluit een bont 'Pi- casso'-dessert dat je zó aan de muur zou kunnen hangen wat betreft compositie en kleur. Aangezien je het ook kunt opeten, kiezen we gemakshalve voor het laatste. Magisch is leuk, maar je moet het niet overdrijven. Slotconclusie van de kenners: de Beaujolais Nouveau 1994 is voortreffelijk op dronk, de expo sitie van Heijmans een aanrader en wie na al het modieuze Ca jun en Zuidoost Timboektoe- nees ook wel eens 'mystiek' wil dineren, kan daarvoor opper best terecht in het Amsterdam Renaissance Hotel. Het 'Magies Centrum' versie jaren negentig kortom, mag een geslaagde 'happening' genoemd worden. De stoel van Rik Felderhof staat vanavond bij kunstschil der Anton Heyboer. Heyboer is wellicht de meest spraakma kende kunstenaar van Neder land. Niet zozeer vanwege zijn werk, maar vooral door zijn exorbitante manier van leven. Hij weet zich omringd door de liefde van vijf zorgzame vrou- In het programma leggen de vrouwen uit waarom Heyboer zo'n grote aantrekkingskracht op hen heeft. Ze worden ook apart door Rik Felderhof geïn terviewd. „Niemand zag me staan", vertelt Joke. „Mijn man had een vriendin en ik moest op zolder slapen. Toen ontmoette ik Heyboer en ik wist dat ik de rest van mijn le ven bij hem wilde blijven. Ik heb nog even naar huis ge beld, maar ben nooit meer te ruggegaan." Marike kreeg een lift van Heyboer. „Bij de eerste par keerhaven vroeg hij: 'Wil je mijn vriendin worden?' Ja, zei Marike. Bij de tweede parkeer haven vroeg hij: 'Wil je mijn vrouw worden?' Ja, zei Marike. En zo kwamen ze naar huis waar Heyboer tegen zijn ande re vrouwen zei: „Het is feest, ik heb er weer een vrouw bij." Van jaloezie is geen sprake, zeggen de vrouwen. Heyboer is gewoon te veel voor één vrouw. Hij is de essentie, de kern en dat zie je ook in zijn werk. „Ik schilder uit mijn bal len", zegt de meester. „En die potentie komt over, of niet soms?" Maria, de eerste vrouw, on derhoudt de contacten met de buitenwereld. Petra met haar kleurige gewaden runt het winkeltje aan de overkant van de straat waar het werk van Heyboer wordt verkocht. En Joke houdt zich de hele dag bezig met de verzorging van haar grote meester. (De Stoel, vanavond, 22.00 uur, Nederland 1) Anton Heyboer, omringd door zijn zorgzame vrouwen. foto pr Gesprek in Woensdagedit) op Radio 1 Presentator: „Wat wordt he weer regen? |J.OO Weervrouw: „Nee, wat bijP-24 en." J°-30 Presentator: „Dat is hetze» de." Weervrouw: „Behalve dan dj het bij buien af en toe droog ij In het noorden van het lan| vandaag overigens zó veel bu en, dat het lijkt alsof het gent" !2.01 Zangeres Gloria Estefan Veronica: „Ik ben ervan overtuigd di mijn baby zingend zal arrivereij Ze beweegt af en toe alsof 4 aan het dansen is. Ongelofelijk Ik heb tot mijn 'vijfde' maarP-^' gezongen, dus het kindje heef via mijn slokdarm veel van dl klanken op kunnen vangen Toen ik de liedjes een tijdje laty uit mijn CD-speler liet schallen reageerde de baby op dezelfa3-^3 momenten op precies dezelfa Gloria Estefan brengt een zeer Lmt muzikale baby ter wereld. ihaarr FOTO ARCHlfin ee liitsli Maarten 't Hart in VARA Tvj^enl Magazine: Jeipei „Meteen na het boekenbiuthe heeft 'Opzij' een groot interview"L met me gedaan. Maar het femr?ts|. nisme zelf is inmiddels ook ven anderd; het is lang niet zo fel ejichti dogmatisch meer als vijftiejerme jaar geleden. De feministen kaf ik dus nu niet meer pesten eu,an sarren, dat is wel jammer. En dbeite kerken lopen ook al leeg. Uuitsi; moet snel weer iets anders zoe ken om tegenaan te trappen." i De schrijver Morton over dcci Britse koninklijke familie Ir Humo: „Veel vrienden hadden Chai les gewaarschuwd: Diana is r voor jou, maar de prins is d zijn vader het huwelijk in get stuurd. Dat is een zwakheid i zijn karakter. Lulletje roz ter." Acteur Mickey Rourke i Studio: „Ik weet dat ik bij de studio' niet de meest getapte figutl ben, maar ik ga niet op mijt krent zitten wachten tot een ij nadere studiobons zegt: heeft zich nu een paar fikm goed gedragen, laten we 1 maar een job geven. Ik ga r eigen films maken. Onderwèj zal ik fouten maken, een dag komt het allemaal sa| men. Niet van dat Oscar-gedoff' dat is allemaal shit." Actrice Sela Ward in Veron „Ik zal blij zijn als de zwan gerschap voorbij is. Ik blijf n naar beneden kijken en c dan: 'Mijn God, wiens lichaai is dit nou eigenlijk?' Ik heb i absoluut geen controle ovèff Wat als ik net als een luchtbal^ Ion wordt opgeblazen? Het v\ ken is ook lastig. Zit ik in de r ke-upkamer. moet ik er na minuten toch echt even tussenuit. Dan beland ik weer met mijn hoofd in de wc-pot en moet dan met m'n bleke snoet weer terug sloffen en doen als of alles normaal is."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14