Bezuinigingen funest voor Russische leger ■C t'ilU'M H Buitenland DE NIEÜWE WEGWIJZER VflN DE ANWB. Franse jakkeraar slechter af Italiaanse premier wil overleg bonden na nederlaag in Kamer Boegdeur Estonia Europese Unie telt 2,5 miljoen daklozen Nepal op de drempel van communistische monarchie Potvissen op Belgische stranden Gazastrook glijdt snel af naar anarchie ZATERDAG 19 NOVEMBER 1994 5 Deze week o.a. in de vernieuwde Kampioen: e Kerstgroeten uit Oostenrijk; nergens is de kerstgedachte zo levend als daar a De onbekende Mondriaan; een expositie van zijn "gewone", typisch Hollandse landschapschilderijen e Motorrijtuigenbelasting; een meevallertje voor bezitters van caravan, motor en oude auto a Wintersport; wie past er op de kinderen a Voordelig naar het Wereldkerstcircus a Vrijheid op wielen; op een voordeliger manier genieten van een camper a Om te bewaren: "Nederland natuurijs paradijs; de mooiste toertochten in ean overzicht a en de speciale "Wegwijzer Jubileumpuzzel" met fantastische prijzan. De nieuwe Kampioen. Deze week bij u op de mat. ie Helsinki Bergingsploegen hebben gisteren, na dagen uitstel vanwege het ongunstige weer, de boegdeur van de gezonken veerboot Estonia geborgen. Gehoopt wordt dat de afgebroken boegdeur meer informatie kan geven over de oorzaak van de ramp in de Oostzee, die op 28 sep tember aan meer dan 900 opvarenden het leven kostte. FOTO REUTER JAAKKO AVIKAINEN Frankrijk gaat nog harder optre den tegen snelheidsmaniakken. Het parlement besloot gisteren de maximale boete op snel heidsovertredingen te verhogen van 5.000 franc tot 7.500 franc (bijna 2.500 gulden). Bovendien raken overtreders zes punten van hun rijbewijs kwijt. Bij het verlies van twaalf punten wordt het rijbewijs ingetrokken. De maximale boete wordt on der meer opgelegd aan automo bilisten die op autosnelwegen harder rijden dan 190 kilometer per uur. De maximumsnelheid bedraagt 130 kilometer per uur. Binnen de bebouwde kom is een snelheid van 90 kilometer per uur goed voor een maxima le boete. Het Franse wegennet heeft een van de hoogste dodentallen van Europa. Gemiddeld over lijdt iedere 62 minuten iemand op de Franse wegen en raakt ie dere twee minuten iemand ge wond. De Russische defensieminister Pavel Gratsjov heeft giste ren met veel dramatiek het parlement opgeroepen meer geld voor de strijdkrachten beschikbaar te stellen. Vol gens Gratsjov is door de bezuinigingen nog maar veertig procent van het militaire materieel gevechtsklaar. Rij on gewijzigd beleid valt dat tegen de eeuwwisseling tot tien procent terug. moskou» hans geleijnse correspondent Gratsjov moest voor de Doemt verschijnen om zich te verant woorden voor de verslechteren de paraatheid van de strijd krachten en talloze beschuldi gingen van corruptie. De defen beriep cht, op t Volgens Gratsjov heeft defen sie van Financiën nog maar de helft van het voor dit jaar vast gestelde begrotingsbedrag van 38 biljoen roebel (ongeveer 23 miljard gulden) uitgekeerd ge kregen. Daardoor konden de sa larissen niét worden uitbetaald en vyerden onderhoudswerk zaamheden gestaakt. Volgens Cïratsjov keren jonge officieren het leger en masse de rug toe. Alleen dit jaar al zouden 2.600 beroepsmilitairen het uni form aan de wilgen hebben ge hangen. De bewindsman be klaagde zich er ook over er nau welijks mogelijkheden zijn de militairen goed te trainen. Vliegtuigen moeten aan de grond blijven, schepen in de ha vens, aldus Gratsjov. Niettemin hield hij vol dat de strijdkrachten nog steeds hun taak kunnen vervullen. Aan het slot van zijn betoog riep hij pa thetisch dat het leger voorop de strijd ter bescherming rome eelco v correspondent De rust is gisteren weergekeerd in het Italiaanse parlement. De harde opstelling van de vakbon den tegen de bezuinigingsplan nen heeft er voor gezorgd dat premier Berlusconi de onder handelingen met de bonden en een deel van de oppositie wil heropenen. Berlusconi verruilde zijn ob stinate houding van eerder deze week voor een meegaande hou ding, nadat de regering een af getekende nederlaag had gele den in de Kamer van Afgevaar digden. De Kamer nam drie amendementen aan op de om streden hervorming van het stelsel van de staalspei De wijzigingen, die onder het behoud van koopkracht ga ingediend laliliepart- randeren. wa door Berluscor ner lj>ga Nord. De bonden en de oppositie noemen het aannemen van de amendementen 'een eerste stap in de goede richting'. De behan deling van de begroting en de bezuinigingsmaatregelen raakte gisteren door het veranderde klimaat in een stroomversnel ling en verwacht wordt dat de Kamer van Afgevaardigden van daag haar goedkeuring geeft. Van een oplossing van het politieke conflict dat deze week ontstond door met name de houding van Lega Nord, is ech ter nog geen sprake. Berlusconi heeft gekozen voor een milde houding, omdat de regering in de Senaat, die zich vanaf maan dag buigt over de begroting, niet kan rekenen op een meer derheid. Lega Nord blijft een onzekere factor. Partijleider Hossi behaal de een persoonlijk succes door de kant van de bonden en de oppositie te kiezen. Hij zegt zo te handelen om te voorkomen dal lu i sot tale i onflkt esca leert, tnaar lijkt vooral bezig te zijn met het vormen van een al ternatieve regeringscoalitie. Bossi sloot deze week een over eenkomst met secretaris But- tiglione van de oppositionele christendemocratische PPI. Daarin wordt gesproken over een mogelijke samenwerking. Elf klimmers in Himalaya omgekomen kathmandu Elf leden van een Duitse expeditie zijn afgelopen zondag in de Himalaya verrast door een lawine en omgekomen. Dat hebben reddingswerkers gisteren vastgesteld. De groep on dernam een poging de 6.091 meter hoge top van de berg Pisang te beklimmen. De bevroren lichamen van de expeditieleden negen Duitsers, een Zwitser en hun Nepalese gids werden gisteren gevpnden. VS-sancties tegen Zwitserse bedrijven bern» De Amerikaanse regering heeft sancties ingesteld tegen twee Zwitserse bedrijven omdat die in strijd met Amerikaanse regels goederen aan Libië hebben verkocht. Dat maakte het Zwitserse ministerie van handel gisteren bekend. De goederen zouden zijn gebruikt voor het maken van chemische wapens. De sancties, die een jaar zullen duren, maken het de bedrijven on mogelijk om handel te drijven met de Amerikaanse overheid en om goederen naar de VS te exporteren. linond Dood pinguïnkuikens een raadsel en e port stanley De dood van zo'n 20.000 kuikens in een kolonie koningspinguïns op het eiland South Georgia (1300 kilometer jedri ten zuiden van de Falkland-eilanden) is een raadsel voor des- w stU|, kundigen. Sommigen wijten de sterfte aan ondervoeding, ande- Dleiste ren zeggen dat de jongen zijn verstikt als gevolg van ongewoon en zware sneeuwval. Bloempot maakt einde aan bankroof athene Door met een bloempot de met een pistool zwaaiende overvaller op het hoofd te slaan, heeft een klant gisteren in de Griekse hoofdstad Athene een einde gemaakt aan een bankroof. De 40-jarige overvaller ging tegen de vlakte, waarna de gealar meerde politie hem in de boeien kon slaan. Fins parlement voor toetreding EU helsinki Het Finse parlement heeft zich gisteren met 152 tegen 45 stemmen uitgesproken voor toetreding tot de Europese Unie. De Finnen stemden op 16 oktober met 56,9 tegen 43,1 procent voor de Unie. Premier Aho toonde zich opgelucht over het resul taat. Leden van zijn Centrumpartij, die tegen aansluiting bij de EU waren, hadden de stemming enkele weken uitgesteld om het Zweedse referendum over de EU af te wachten. Na het Zweedse 'ja' gaven zij hun verzet op. Handelstekort VS toegenomen Washington Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans is toegenomen van 9,7 miljard dollar in augustus tot 10,1 miljard dollar in september. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekend. De stijging kwam als een verrassing. Hoewel het tekort is toegenomen, sloot de dollar de handel op de Europese wisselmarkten af met een hogere koers. Griekenland zit Macedonië dwars 'Bewijzen voor fraude in EU zijn er niet' De Europese Hekenkamer heeft 'een loopje geno men met tie waarheid' bij zijn beschuldigingen over diefstal en verspilling van gemeenschapsgelden. Dat verklaarde secretaris ge nenal i> WUUamaon, de hoogste ambtenaar vtan de Europese Commissie, gis teren naar aanleiding van het jaarverslag over 1993 van de Hekenkamer. De voorzitter van de Re- leenkamer, de Nederlan dei a. Middelhock. noem de dinsdag in het Euro pees Parlement de fraude in de Unie 'onaanvaard baar groot'. I lij verweet de lidstaten laksheid bij het controleren van de uiinn ven uil de gemeenscha)» kas, De Europese Com missie kreeg ervan langs Wegens slecht beheer. Met hun rapport heb ben tie controleurs hun collega's in Brussel dulde lijk geïrriteerd. Bewijzen dat tie fraude met Europe ■e gemeenat hapagelden op grote schaal gebeurt, zijn er niet, aldus Willi amson. Hij wees erop dat in het jaarverslag zelf slechts één geval van frau de werd genoemd. Ook over gevallen van verspil ling geeft de Hekenkamer onvolledige informatie, al dus Williamson. Do topambtenaai be streed de beeldvorming van een verspillende, steeds meer geld uitge vende Europese Unie Hij gaf wel toe dat het finan cfeal management betei kan, maar het grootste deel van deze taak ligt bij de lidstaten. Om dat werk zelf te doen, moet de Commissie 4.000 man ex u.i hebben, aldus Willi Parijs en Londen richten samen commando op Frankrijk en Groot-Brittannië hebben gisteren op een een daagse top in Chart res de op richting aangekondigd van een gezamenlijk luchtmacht-com mando. I let commando, dal zijn hoofdkwartier krijgt op een RAF basis ten westen van I on den, moet in actie komen bip vredeshandhavende en huma nitaire taken. De groep zal in het begin bestaan uit tien offi eieren. De eerste commandant Ook werd de oprichting van een werkgroep aangekondigd die eventuele Britse deelname moet bestuderen aan de bouw van een groot Europees militair transportvliegtuig (Fl A). Dat is een project waarin Frankrijk al samenwerkt met Duitsland, Ita lië, Spanje en Portugal. I)c lup wiis ren r.m v een Frans-Britse samenwerking van de grond te krijgen binnen de Europese Unie en vooral bij het Franse streven naar een ge zamenlijke Europese defensie politiek. Tot dusver was in dit opzicht vooral sprake van een 'as Parijs-Bonn'. Franse functio narissen zeiden na afloop dat Duiden meer open staat voor de pogingen om lot een gecoör dineerde Europese aanpak te komen, omdat de 'speciale rela- de Britten met de VS Betogers Dili slaags met politie en omstanders diliRtr-AP Enkele honderden Oosttimore se demonstranten zijn gisteren in de hoofdstad Dili slaags ge raakt met omstanders en met de Indonesische oproerpolitie. Zo'n vijfhonderd demonstran ten verzamelden zich bij de ka thedraal van Dili en droegen spandoeken met de tekst 'Lang LeveOósl Hmor*. De rellen braken uit toen jon ge demonstranten met knup pels insloegen op twee mannen die zij ervan verdachten spion nen van de regering te zijn. Bui tenlandse journalisten die tus senbeide kwamen, liepen ook enkele rake klappen óp. Het is niet bekend hoeveel gewonden <r /i|n gewBen. De Indonesische politie heeft buitenlandse journalisten giste ren gewaarschuwd de onrust in Oost-Timor niet verder aan te- wakkeren. „We hebben regels, dwing ons niet om deze te ge bruiken", zo dreigde politiechef Andreas. I lij doelde daarmee op uitzetting. De 29 Oosttimorezen, die sinds vorige week op het terrein van de Amerikaanse ambassade verblijven, hebben een aanbod van Portugal afgeslagen om hun politiek asiel te verlenen. Een woordvoerder verklaarde dat de actie is bedoeld is om de ver zetsstrijder Gustnao vrij te krij gen en niet om het land uit te komen. Defensieminister eist meer geld voor strijdkrachten van Russische belangen. Maar Gratsjov beklemtoonde dat dit niet het geval is als de Docma instemt met verdere bezuini- gingen. I lij wil voor volgend jaar minstens 115 biljoen roebel toe gewezen krijgen, maar in de nieuwe begroting is voor defen sie 'slechts' 15 biljoen uitgetrok ken. Gratsjov roerde het veelbe sproken thema van massale corruptie in de legertop niet aan. Vermoedelijk voelde hij zich gesterkt door het besluit de vele kritiek op defensie niet om te zetten in de eis tot ont slag van de minister. Boedapest Griekenland heeft gisteren de toelating van buurland Macedonië tot de CVSE (Conferentie over Veiligheid en Samen werking in Europa) geblokkeerd. Athene gebruikte daarvoor zijn vetorecht. De Grieken eisen van Macedonië dat het land zijn Grondwet en zijn vlag verandert om aan te tonen dat het geen aanspraak maakt op Grieks grondgebied. parus afp sen zonder eigen woonstek. Landen als Ierland, Portugal Spanje en Griekenland scoren één dakloze per duizend bur gers. Daarbij tekent de federatie wel aan dat 'de zuidelijke lan den minder nauwgezet het aan tal daklozen registreren'. De rechten van de Europese daklozen verschillen per land. Fransen en Britten hebben 'recht op een woning'. In vijf andere landen, waaronder Ne derland, assisteert de regering daklozen bij het vinden van een woning, waar zij volgens het rapport van de federatie 'indi rect recht op hebben'. In de overige landen moeten de dak lozen het zonder overheidshulp stellen. Zeker 2,5 miljoen de Europese Unie zijn dakloos. Zij leven op straat of slapen in een bed van de een of andere liefdadigheidsinstelling. De Fe deratie van met Daklozen Wer kende Europees Nationalè Or ganisaties (Feantsa) heeft deze cijfers op een rij gezet. De Fran se federatie werkt in opdracht van het Europees Parlement. De meeste daklozen leven in Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk. Absoluut zowel als re latief scoren deze landen met gemiddeld acht daklozen op de duizend inwoners het hoogst. In België, Italië en Nederland le ven twee van de duizend men- Nepal schrijft volgende week geschiedenis. Koning Birendra zal dan een communistische premier beëdigen. Daarmee wordt Nepal 's werelds enige communistische monarchie. Nog niet alle stemmen die op 15 november zijn uitgebracht zijn geteld, maar de voorlopige uitslagen wijzen erop dat de communisten genoeg zetels binnenhalen om de nieuwe re gering te kunnen vormen. In 155 van de 205 kiesdistricten waren de stemmen gisteren ge teld, en de Verenigde Marxis ten-Leninisten (UML) hebben in 75 kiesdistricten gewonnen. Dat is goed voor even zoveel ze tels in het parlement, het Pra- tinidhi Sabha. Nepal, dat nooit is gekoloni seerd, heeft in vroegere eeuwen onder feodale heerschappij ge staan. Het land in de Himalaya bleef afgesloten van de buiten wereld. Pas in de jaren vijftig gingen de grenzen schoorvoe tend open voor contacten met de buurlanden India en China. De eerste ervaring met de parlementaire democratie was een kort leven beschoren. Ko ning Mahendra, de vader van de huidige monarch, ontbond in 1960 het parlement, verbood alle politieke partijen en gooide de gekozen leiders in de gevan genis. Dertig jaar later kwam er een einde aan deze absolute monar chie toen een volksopstand ko ning Birendra ertoe dwong de politieke partijen te legaliseren en vrije verkiezingen te houden. tel aviv ad bloemendaal correspondent De ontwikkelingen in de Gazastrook vol trekken zich volgens een even triest als voorspelbaar scenario. De combinatie van een slecht geconstrueerde overeenkomst tussen Israël en de PLO, onoverbrugbare te genstellingen binnen de Palestijnse ge meenschap. zwak leiderschap en westerse apathie moet op den duur wel leiden tot anarchie. Door het ontbreken van een sterk centraal gezag valt de samenleving uiteen in elkaar bestrijdende belangengroepen. Toen Israël het bestuur in Gaza en Jeri cho overdroeg aan de PLO wist het dat de problemen om de hoek lagen. De akkoor den van t)slo en Cairo vonden geen genade in de ogen van veel Palestijnen. Het was niet eens de hele PLO waarmee premier Ra bin de principe-overeenkomst sloot, maar in feite alleen Arafats Fatah-beweging en een paar splintergroepjes. En ook binnen Fatah bestaat nog altijd een sterke opposi tie. Na iedere aanslag door een islamitische groepering roepen de Israëli's Arafat op vooral hard op te treden tegen Harnas en de Islamitische Jihad (Heilige Oorlog). Als hij dat nalaat, zo wordt gezegd, dan zal het vre desproces aanzienlijke vertraging ondervin- wel even duren voor Arafat zijn gezag kan uitbreiden tot de Westelijke Jordaanoever. Arafats tegenstanders hebben hem steeds gewaarschuwd dat 'Gaza en Jericho eerst' in feite 'Gaza en Jericho en niet verder' bete kent. De Israëli's, zo redeneerden ze, zullen er alles aan doen om de Westelijke Jordaan oever met de vele nederzettingen te behou den. Dat Arafat akkoord is gegaan met een regeling waarbij Israël zijn nederzettingen in de Gazastrook mocht behouden, heeft zijn positie evenmin goed gedaan. Als de PLO-voorzitter niet snel het be stuur op de Westelijke Jordaanoever kan overnemen, en hij dus een soort burge meester van Gaza blijft, loopt zijn toch al wankele positie acuut gevaar. De Israëlische generaal Rothschildt. die nauw betrokken is bij de onderhandelingen met de Palestij nen. zei deze week dat Hamas in snel tem po bezig is de sociale en medische diensten van de Gazastrook over te nemen. Naarmate Arafats regering aan gezag in boet en ontwikkelingen als die van giste ren dragen daar aanzienlijk toe bij stijgt de ster van de radicale islamieten. Uit dui zenden kelen klonken gisteren leuzen als 'Dit is erger dan wat de joden ons hebben aangedaan' en 'Arafat collaborateur'. In de komende dagen zal voor de zoveel ste keer duidelijk worden in welke vicieuze zich bevindt. Arafat, zal willen proberen minstens een soort wapenstilstand te berei ken met Harnas. Hij zal daarbij aanvoeren dat de Palestijnen niet moeten toegeven aan 'Israëls wens voor een burgeroorlog'. Als Harnas akkoord gaat met een wapen stilstand dan zal het in ruil daarvoor op zijn minst de vrijlating verlangen van islami tische gedetineerden. Laat staan dal Arafat in die omstandigheid nog nieuwe arresta ties onder de radicalen zal kunnen verrich ten. Israël zal zich daarover luidruchtig ver ontwaardigd tonen en het tempo van de onderhandelingen verder vertragen. Het paaien van Harnas zal Arafat dus uiteinde lijk zijn positie kosten. Maar ook de andere weg hard optre den tegen de islamitische extremisten houdt yoor Arafat grote risico's in. De isla mitische groepen in de Gazastrook beschik ken over een uitgebreide wapenvoorraad en naarmate de Palestijnse politie meer acti visten doodschiet of arresteert groeit de kans dat die arsenalen tegen het Palestijnse gezag zullen worden gebruikt. De Israëli sche regering zal voor een moeilijke beslis sing staan als de zaak volledig uit de hand loopt, of als de macht in de Gazastrook zal worden overgenomen door radicale isla- macht kwijt en zo werd Nepal in 1990 een constitutionele mo narchie. De Congrespartij was de grote winnaar van de verkiezingen van 1991. De regering kwam in juli echter ten val door een scheuring binnen de Congres partij. Daarom waren de tus sentijdse verkiezingen van afge lopen dinsdag noodzakelijk. brussel» Aan de Belgische kust zijn gisternacht vier dode potvissen aangespoeld. Drie ervan zijn gevonden tussen Koksijde en Oostduin- kerke, de vierde is aangetroffen bij Nieuwpoort. De drie bij Koksijde zijn oude mannetjes met een lengte van ongeveer veertien meter en een ge wicht van tussen de vijftig en zestig ton. De potvis bij Nieuwpoort be vindt zich nog voor de kust. De brandweer probeert het dier op het dro ge te slepen. Het gemeentebestuur van Koksijde wil de dieren zo lang mogelijk op het strand laten liggen als toeristische attractie. FOTO REUTER PETER MAENHOUDT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7