De grote nutteloze werken Belgische koningen, van losbandig tot verlegen Opkomst van de Vlaamse en Waalse socialisten 269 In de categorie toeristische trips is uit België nieuws te melden: een reisje langs onafgemaakte i verkeersprojecten. Ze lliggen er in alle soorten en maten: tunnels en bruggen die nergens heengaan, doodlopende snelwegen, klaverbladen en metrostations die niet worden gebruikt en een j scheepslift waaraan het werk maar duurt en duurt. j.Kijk nu dan", mompelt Doug- as de Coninck achter het stuur fan zijn auto. „Ze hebben hier bpeens bordjes neergezet. Die jtonden er een paar weken ge- (eden nog niet. Waar komen die nu vandaan?" Even buiten zijn /voonplaats Brussel slaat de ver bazing toe bij de journalist van net Belgische dagblad De Mor den. Terwijl hij dacht op ver- ceersgebied nergens meer ver steld van te kunnen staan. f)p een stuk grond waar zes nelwegen samenkomen en zo naar ineens ophouden, zijn ichtingaanwijzers neergezet. |,ïn ze wijzen ook nog de goede kant op", constateert De Co ninck. „Zo ga je inderdaad naar Gent en Bergen en dat had de weg naar Namen en Luik moe ten zijn. Maar je ziet het, het houdt hier ineens allemaal op." Hij moet een verkeersovertre ding op' de auto-snelweg E19 maken om het spookgebied te bereiken. „Daar staan twee bruggen waar niets onderdoor gaat", wijst hij, rijdend over de ruim vijftig meter brede strook asfalt. „En daar twee bruggen waar niets overheen gaat. En dan zijn er nog twee bruggen waar niets overheen èn niets on derdoor gaat. Vervolgens loopt het hier dus dood. Die snelweg had twee keer drie banen dik naar het centrum van de stad moeten gaan, maar dat heeft Brussel voorkomen. Nu is het Mechelen dat belet dat de weg wordt afgemaakt. Die gemeente wil hier een sporthal neerzet ten." Intussen is van de nood nog enigszins een deugd gemaakt: op het terrein zijn materialen opgeslagen voor 'herstellings werken' op de ring rond Brus sel. „Dit is natuurlijk een per fecte uitvalsbasis", zegt De Co ninck. „Die bordjes zullen wel zijn neergezet voor de vracht wagenchauffeurs. Dat raadseltje heeft hij dus ook weer zelf opgelost, zoals hij dat eveneens deed bij die 51 andere onafgemaakte verkeersprojec ten in België die hij heeft be schreven in zijn boek Blijvende blunders. De grote nutteloze werken. Er zijn er al heel wat toegedekt met de mantel der liefde. De metro's van Luik, Brussel en Charleroi liggen ge heel of gedeeltelijk nutteloos onder de grond. Wel aanwezig, maar aan het oog onttrokken. Andere werken konden niet worden begraven, maar liggen voor iedereen te kijk. Zoals ook de projecten waaraan, voorna melijk uit prestige, nog steeds wordt doorgewerkt. „België moet wereldkampioen zijn op het gebied van de onafgemaak te bouwwerken", denkt De Co ninck, die boeken vol kan schrijven over zijn specialisatie. Het eerste verscheen vorig jaar, het tweede is in aantocht. De Coninck rijdt tegenwoordig op gezette tijden met bussen vol toeristen langs de bewuste pro jecten, „op verzoek van een reisbureau". Van deze nieuwe soort toerisme pikken gelukkig ook minder be kende steden een graantje mee. Blijvende blunders: een niet ter zake doend viaduct en e nergens. KAREL DE VIJFDE (1500-1558) Karei, in 1500 te Gent geboren als zoon van Filips de Schone van Oostenrijk en Johanna (de Waanzinnige) van Aragon, werd op 6-jarige leeftijd heer van de toenmalige Nederlanden. Zijn grootvader Maximiliaan I nam Kareis taak tot 1515 waar. Het begin van zijn regeerperiode was geen succes. Karei was niet o: bepaald hoogbegaafd, stotterde en lispelde, had dezelfde 'waanzinnige' blik in zijn ogen als zijn moeder en werd geteisterd door hevige jichtaanvallen. Na de dood van zijn beide grootvaders Ferdinand van Aragon in 1516 en Maximiliaan I in 1519 kreeg Karei ook Spanje en delen van Oostenrijk in handen. Over Oostenrijk had hij niet veel meer te zeggen. Bij het in 1521 gesloten Habsburgse Verdelingsverdrag kreeg zijn broer Ferdinand het overgrote deel. Zijn regeerperiode over de Nederlanden werd gekenmerkt door opstanden. Maar in Spanje was Karei succesvoller. Onder zijn bewind breidde Spanje zijn macht uit naar Mexico, Guatemala, Peru, Venezuela, Uruguay en Paraguay. Karei was van 1526 tot 1539 getrouwd met Isabella van Portugal en kreeg een zoon en twee dochters (Filips II, Maria en Johanna). Voor zijn huwelijk had hij bij een dienstbode al een dochter verwekt: de latere landvoogdes Margareta. Erna schonk een poortersdochter hem een zoon: de latere landvoogd Don Juan. JOLANDA OUKES Overal is wel een 'blunder' te bewonderen en het is weer eens wat anders dan de traditionele bezienswaardigheden. Natuur lijk: de oude kathedraal van Doornik (Tournay) is prachtig, met z'n vijf klokketorens. Het belfort in het plaatsje aan de Schelde is het oudste van Euro pa. En het nabijgelegen welva rende Kortrijk (Courtrai) combi neert moderne winkelstraten met historische bezienswaar digheden en een borstbeeld van de dichter Guido Gezelle die er jaren pastoor was. Het populaire beeldje van een aap van de Grand Garde, aan de gevel van het fraaie stadhuis van Bergen (Mons), vraagt er vervolgens gewoon om over de kop te worden geaaid. Dat brengt geluk, heet het in de pit toreske hoofdstad van de pro vincie Henegouwen. Verder is de gigantische Citadel die het schilderachtige Namen (Namur) beheerst, buitenge woon. Tijdens het seizoen van april tot oktober is er van alles te beleven. Erbuiten moet de toerist het doen met de specta culaire panorama's, die hij te genkomt bij een rondje langs het versterkte domein in de hoofdstad van Wallonië. En zelfs Luik, de toegangspoort tot de Ardennen, heeft wel wat meer te bieden dan de mooie natuur in de omgeving en de monumenten in de stad. Al was het alleen maar de Simenon- wandeling. Maar onbedoeld worden bij die tocht langs de herinneringen aan'de schrijver van Maigret de woorden van Douglas de Co ninck (28) weer eens onder streept. En dan niet eens omdat Simenon, althans zijn borst beeld op het Place du Congres, van een verstokte pijproker tot een peukjespaffer is gedegra deerd omdat de steel van zijn rookgerei is afgebroken. „Maar wel omdat mensen van mijn ge neratie het centrum van Luik al leen maar als bouwwerf ken nen", aldus De Coninck. Op het Lambertusplein wordt ook nu nog onverdroten doorgewerkt. „Zonder dat iemand precies En de Belg, hij bouwde voort. „Zit in de volksaard van de Belg", weet de journalist. „Voor de echte Belg is het werk nooit af. Alles is voorlopig en alles zal op een goede dag uitbreiding nemen." Met 'het ontbreken van een globale visie' en 'de te genstellingen in het land' noemt hij de bouwkoorts als een van de redenen waarom er zoveel onafgemaakte projecten zijn. Hij kan zich er niet eens meer kwaad om maken, behalve als er goed functionerende zaken 'mee naar de knoppen zijn ge holpen'. Dat was het geval bij de meest nutteloze projecten. Daar rekent men de scheepslift van Strepy-Thieu vooralsnog niet toe. Wel is er sprake van een miljoenen verslindend pro ject in het gehucht aan de auto snelweg Brussel-Bergen, maar de lift kan nog gaan werken. „Over vier jaar", meldt de func tionaris in een nabijgelegen in- fo-gebouwtje. Maar dat valt te betwijfelen. Zo moet niet OJV belangrijk detail het kanaal VORMGEVING: Ruud Blokhuizen, kim Entius, Peter Lodewijks voorpagina: Ralph Kleinhout r fotoredactie: Hans van Weel InfografiekeN: Fred van Gelderen uthografie: Jan van den Brink, Simon ar Eenbaas, Mark Elsendoorn, Peter van pen Elshout, Jeroen Heringa r BIJDRAGEN: Frans van den Berg. Rob van pe Dobbelsteen, Ronald Frisart, Onno ravermans, Peter Heerkens, Henriëtte ie Iran der Hoeven, Cees van Hoore, Hans ,r Jacobs, Theo van der Kaaij, Aly Knol (correspondent te Brussel), Kees van der n Linden, Frans Nypels, Jolanda Oukes, Jan n Preenen, Gerard van Putten, Annemiek fuygrok, John Schoorl, Homme piebenga, Letty Stam. Paul de Tombe, Pan Peter Versteege, Paul de Vlieger, Peter de Vries (correspondent te BrusseH, Vanaf 1847 tot 1884 hadden de li beralen het in België voordurend voor het zeggen. Pas in 1884 was het de beurt aan de katholieken, maar zij hielden het dan ook wel dertig jaar achtereen vol. Sedert 1860 waren er in België so cialistische groeperingen actief. In 1877 werden in Vlaanderen en Brabant Socialistische Partijen opgericht. Twee jaar later kreeg Wallonië zijn Socialistische Partij. Op 4 augustus 1914 vielen de Duitsers België binnen. Het Belgi sche leger trok zich terug tot ach ter de rivier de Ijzer, waar tot 1918 De opvolger van Leopold II, neef Albert, onderscheidde zich in de- ,ze oorlog door rond Diksmuide en Veurne met zijn manschappen stand te houden tegen de Duit- In 1919 wordt in België het alge meen kiesrecht ingevoerd, het geen de positie van de socialisten versterkt. Vanaf dat moment kun nen zij zich wat omvang betreft meten met de katholieken. Op 10 mei 1944 vielen de Duitsers opnieuw binnen. Koning Leopold III, die inmiddels zijn vader Albert was opgevolgd, capituleerde en- riüülÉÉÉïiSHita gehoor te geven aan de wens van het kabinet om uit te wijken naar het buitenland. Alleen de minis ters vertrokken. In Londen werk ten zij met de uitgeweken Neder landse regering aan een grotere samenwerking. Dat resulteerde op 5 september 1944 in de op richting van de Benelux. De regering-Pierlot keerde op 8 september 1944 terug in Brussel. De koning was intussen naar Duitsland weggevoerd en werd drie maanden later door de Ame rikanen bevrijd. De Belgen, zowel Vlamingen als Walen, waren ver- vonden dat de koning had ge heuld met de vijand. Tijdens de volksraadpleging van 1950 stem de een kleine meerderheid echter voor terugkeer van de koning. In Wallonië braken daarop ernstige rellen uit, die Leopold tot aftreden dwongen. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Boudewijn. Op internationaal gebied ging België steeds meer meetellen. Het land sloot zich aan bij het Verdrag van Brussel (1948), de NAVO (1949), het EGKS-verdrag (1951) en het Verdrag van Rome en Eur atom in 1959. In 1960 deed België «üUaüUÉiiifa De rellen die daarop uitbraken, dwongen België tot een gewapen de interventie. Op binnenlands gebied deed in 1960 de term federalisme zijn in trede. Dat leidde tot de oprichting van nationalistische Vlaamse en Waalse groeperingen, die pleitten voor twee aparte staten. De twis ten speelden zich vooral af in de gebieden rond de taalgrens. Sinds de federalisering van België (zie de eerste pagina) hebben beide groepen een zekere mate van on afhankelijkheid. JOLANDA OUKES waarin de schepen terecht moe ten komen nadat ze 73 meter zijn opgetild nog worden aan- gelegd. Ook de onderbroken ring rond Kortrijk en de weg bij Doornik die bij de taalgrens ophoudt, kunnen zijn verontwaardiging niet wekken. Dat wordt anders bij de metro van Charleroi met zijn spooklijnen en spooksta- tions. „Het absolute hoogtepunt in de verzameling. Op een heel klein stukje van het aangelegde metronet komt één keer per twintig minuten een rijtuig langs. En dat terwijl Charleroi zo ongeveer het mooiste tram net van de wereld had. Dat heeft men volledig lafen ver kommeren. Daar kan ik me wel kwaad om maken. Dat is triest", zegt De Coninck. „Maar het is allemaal ook zo verdomd goed zicht baar", concludeert hij meteen daarna. „Daarom mag je dit al les eigenlijk niet gebruiken als graadmeter voor het functione ren van de politieke besluitvor ming. Laten we het er maar op houden dat het leuk is om-naar te kijken." Beroemde E L G E N Als België zich in 1830 losmaakt uit het koninkrijk der Nederlanden is het zaak zo snel mogelijk een staatshoofd te vinden. Het oog valt op Leopold van Saksen-Coburg-Gotha, telg uit het roemruchte Duits geslacht. Hij is welis waar nog nooit in België geweest en bovendien protestant, maar hij brengt de binnen de Europese verhoudingen van dat moment niet onbelangrijke steun van Groot-Brittannië met zich mee. Leopold is namelijk weduwnaar van de in het kraambed gestorven Charlotte, prinses van Wales. Na haar dood heeft Leopold in Londen eigenlijk niets meer te zoeken. Leopold bestijgt op 21 juli 1831 de Belgische troon. Hij moet vorm geven aan de Belgische staat 1 en de opdringerige Nederlanders bui- I ten de deur hou- den, al heeft hij 1 daar geen dagtaak J aan. Een koning die in staatszaken J geen bevrediging 1 kan krijgen heeft altijd nog de mo- 'Orléans en gelijkheid tussen de koninklijke lakens aan zijn trekken te komen. Om zijn (tweede) vrouw Louise-Marie d'Orléans, met wie hij in 1832 trouwt, bekommert hij zich weinig, maar wel genoeg om bij haar drie nakomelingen te verwekken. Louise sterft op 39-jarige leeftijd aan TBC. Het is dan al een pu bliek geheim dat de koning een maïtresse heeft, Arcadie Meyer, die het leven schenkt a eopold I fc 0 L O F 0 N twee'bastaardzoons', Georges en Arthur. eOORDINATIE: Willeke Heijkoop n\ Z^n 0VeriSenS niet EINDREDACTIE: Onno de enige onwettige kin deren van de vorst. De strapatsen van Leo- pold I zijn kinderspel in vergelijking met de repu tatie die zijn oudste zoon en opvolger Leopold II verwerft. De koning kent de hoeken en gaten van het Parijse Maxim's en het Folies-Bergeresbeter dan zijn eigen paleis in Brussel. Zijn vrouw, aartshertogin Marie- Henriëtte, wil hij al vanaf de eerste huwelijksnacht niet meer zien. Alleen in belang van de monarchie is Leopold toch nog een paar keer langs geweest. Marie-Hen- riëtte baart hem drie dochters maar geen troonopvolger. Vlak voor zijn dood trouwt Leopold met zijn laatste maitresse, de prostituée Blanche Dela croix. Bij hun eerste ontmoeting is het meisje 17 en de koning 65 jaar. Leopold II, die in 1835 de troon be stijgt, komt ook om andere redenen in opspraak. Hij stuurt verschillende ex pedities naar Afrika. De Brit Stanley onderzoekt voor Leopold de Kongo, dat in 1885 tijdens een conferentie in Berlijn door de ko loniale mogendhe den als persoonlijk eigendom van de Belgische koning wordt erkend. Het grondstoffenrijke Kongo wordt uitge perst, maar leven behalve geld ook veel problemen op. Uiteindelijk ziet de koning zich in 1908 genoodzaakt zijn Astrid en Leopold III. Nuchter en afstandelijk, zo gaan de Belgen met hun koningshuis om. Geen jaarlijkse défilés op het paleis. De verjaardag van de koning wordt zonder uiterlijk feestbetoon gevierd. Pas bij het overlijden van koning Boudewijn bleek dat Vlamingen en Walen toch wel warm kunnen lopen voor hun vorst in dit verdeelde land bij uitstek het symbool van de eenheid. DOOR HANS JACOBS bezittingen over te maken aan de staat. Het gedrag van 's konings vrome broer Filip vormt een schril contrast. Het is ook deze tak van de koninklijke familie die voor de erfopvolging moet zorgen wanneer Leopold in 1909 sterft. Filip, die eerder de Griekse en Roemeense troon weigerde, is dan ook al overle den, evenals zijn oudste zoon, Boude wijn. De kroon valt daardoor toe aan prins Albert. Albert en Elizabeth heb ben drie kinderen. De oudste volgt zijn vader, die in februari 1934 bij een rotsbeklimming om het leven komt, op als Leopold III. De Vlamingen hebben nu eindelijk eens een ko ning die 'fatsoenlijk Ne derlands' heeft geleerd. Leopold's grootste ver dienste is echter zijn hu welijk met de beeldscho ne Zweedse 'sneeuwp rinses', Astrid. Het paar krijgt drie kinderen: Josephi ne-Charlotte (nu groothertogin van Luxemburg), Boudewijn en Albert. Het koninklijk geluk duurt echter niet lang. Leopold verliest in augustus 1935 tij dens een autorit in Zwitserland de macht over het stuur. De jonge Astrid (29) komt bij het auto-ongeluk om het leven. Astrid wordt door haar vroege dood een mythe. Leopold wordt mede daar- Albert vestigt zijn reputatie in de Eerste om zijn tweede huwelijk, met Liliane Wereldoorlog als hij met het restant van zijn troepen in een uithoekje van België stand houdt tegen de Duitsers. Ook Alberts vrouw Elizabeth maakt in die tijd indruk door als 'gewoon' ver pleegster te helpen met het verzorgen van de gewonden. Elizabeth zet zich bijzonder ii schone kunsten. Het prestigieuze Koningin Elizabeth- concours is daar een overblijfsel van. Baels, dochter van de gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen, nooit vergeven. Liliane, prinses van Réthy, is zelfs al zwanger wanneer de koning in december 1941 met haar trouwt. Leopold is tijdens de Duitse bezetting in België gebleven, tegen het advies van zijn regering in. Leopold dacht België op deze wijze beter te dienen. De koning, die aan het einde van de oorlog naar Duitsland wordt overge- r de bracht, wordt echter colloboratie ver weten. Hij mag na de Belgische bevrij ding niet zonder meer terugkeren. Leo pold's broer Karei, graaf van, Vlaande ren, wordt regent. Hij kwijt zich goed van zijn taak, die hem echter voor de rest van zijn leven vervreemdt van Leo pold. Uiteindelijk moet een volksraadpleging beslissen over de terugkeer van de vorst. De voor- en tegenstanders be- vinden«ich aan gene zijden van de taalgrens: Vlamingen in meerderheid voor, Walen en Brusselaars tegen. Bel gië balanceert door deze zogenoemde 'koningskwestie' herhaaldelijk op de rand van een burgeroorlog. Leopold keert in 1950 temidden van heftige on lusten terug, maar geeft de troon na enkele weken op ten gunste van zijn zoon Boude wijn, die in 1951 op 21-jarige leef tijd koning wordt. Boudewijn geldt als verlegen en gesloten en staat nog lang onder invloed van zijn vader. Pas in 1960 na zijn huwelijk met dona Fabiola is er sprake van een ommekeer. Hij groeit in zijn rol van verzoener tussen de ri valiserende bevolkingsgroepen. België heeft dan al met pijn in het hart af scheid genomen van Kongo (nu Zaïre), waarvoor de koning een bijzondere be langstelling blijft houden. Boudewijn en Fabiola blijven tot hun grote verdriet kinderloos. Prins Filip, de oudste zoon van Boudewijns broer Albert, wordt getipt als troonopvolger. Maar wanneer Boudewijn in 1993 overlijdt, worden de regels van de erf opvolging strikt gevolgd en bestijgt Al- bert II de troon. Boudewijn en Fabiola

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 43