Verlies werk in onderwijs Deskundigen beoordelen ongewenste overname Binnenland Protest Papoea's Ministerie ondervraagt 800.000 reizigers Sint oefent dichten Meer 'blauw' op straat Arts schrijft zwangere vrouw gewoon de pil voor WAARDEVOLLE KUNST BIJ VAN TIL van tiMffiSJHUi z: Solidariteit heeft in gezondheidszorg eerste slag verloren ZATERDAG 19 NOVEMBER 1994 I CP'86 niet welkom in Zoetermeer zoetermeer Burgemeester Van Leeuwen van Zoetermeer heeft het voor vandaag geplande congres van CP'86 verboden. Het verbod volgt op een advies van de politie Haaglanden. Die voor ziet 'heftige reacties in de vorm van tegendemonstraties' van op posanten van de ultra-rechtse partij. Wettelijke rente schulden weer 9 procent pen haag De rente die over bedragen die schuldenaren van de rechter aan hun eisers moeten betalen, gaat per 1 janauri 1995 omhoog van 8 naar 9 procent. Dat heeft het kabinet gisteren be sloten. Op 1 januari van dit jaar werd de zogeheten wettelijke rente nog verlaagd van 9 naar 8 procent. Agent aangehouden voor valsemunterij amsterdam De Amsterdamse politie heeft deze week een 29-ja- rige politieman aangehouden op verdenking van valsemunterij en omkoping. Behalve de agent werden een ex-politieman, een restauranthouder en twee vrouwen gearresteerd, alle vier even eens op verdenking van valsemunterij. In de woningen van de verdachten werd een aantal 'gewassen' dollarbiljetten gevonden. Door het 'wassen' is het mogelijk de biljetten met een hogere waarde te bedrukken. Ook werden wapens en munitie gevon den. Ecuadoraanse prostituees uitgezet schiphol» Op Schiphol zijn gistermiddag vijftig Ecuadoranen, die afgelopen maandag tijdens een met veel publiciteit omgeven actie in Amsterdam werden opgepakt, op het vliegtuig gezet. Het gaat voor een groot deel om transseksuelen of deels omgebouw de mannen, die in Amsterdam in de prostitutie zaten. Er zijn ook veertig Dominicanen met het toestel vertrokken, die naar hun land worden vervoerd. 'Nee' tegen winkeltijden afgezwakt den haag Het Vakcentrum Levensmiddelen, de werkgeversor ganisatie van de zelfstandige supermarkten, laat het keiharde 'nee' tegen verruiming van de openingstijden van winkels los. Dit blijkt uit een brief aan de leden. Daarin staat dat het Vakcen trum wil dat ze zich in januari opnieuw uitspreken, aan de hand van de voorstellen tot wijziging van de wet van minister Wijers van economische zaken. Een grote meerderheid van de leden stemde in juni van dit jaar nog tegen ruimere openingstijden. Kleinmetaal: 1,75 procent meer loon den haag De Industrie1 en Voedingsbond CNV eist werkgevers in de metaalnijverheid (300.000 werknemers) 1995 een loonsverhoging van 1,75 procent. Dat blijkt de CAO-voorstellen die de bond gisteren heeft gepubliceerd. Ge combineerd met de door het kabinet aangekondigde lastenver laging en de verwachte verlaging van de WAO-premie komt de looneis van de CNV-bond neer op handhaving van de koop kracht in 1995. Aantal WAO'ers blijft dalen den haag Het aantal mensen met een uitkering wegens ar beidsongeschiktheid is opnieuw flink gedaald. Uit de cijfers van de Sociale Verzekeringsraad blijkt dat het aantal AAW'ers en WAO'ers bijna onder de 900.000 is gezakt. Het ligt inmiddels on der het cijfer van 1992. De telling voor de maand september stokte op 902.600. Dat betekende een daling met 3000 uitke ringsgerechtigden vergeleken met de maand ervoor. De afname heeft alles te maken met de nieuwe criteria waarop arbeidsonge- Schiktén worden beoordeeld dan wel opnieuw gekeurd. Compromis beurs, VEUO en ministeries .jan peter versteece Een college van onafhankelijke deskundigen moet in» de toe komst bepalen of het 'wenselijk' is dat een meerderheidsaan deelhouder zeggenschap krijgt over het beleid van een bedrijf. De Amsterdamse Effectenbeurs, de Vereniging van Effecten Uit gevende Ondernemingen (VEUO) en drie ministeries heb ben deze week dit compromis bereikt, aldus beursvoorzitter drs. B.F. van Ittersum gisteren in Amsterdam tijdens de 16e Dag van het Aandeel. De ministers van financiën en economische zaken zijn in prin cipe voorstander van dit soort zelfregulering. Vanuit de poli tiek zal echter vastgehouden worden aan de eis dat zowel de overvaller als het belaagde be drijf zich uiteindelijk tot de rechter moet kunnen wenden om de beslissing van de com missie te toetsen. Deze afspraak is een uitvloei sel van de recentelijk opgelaai de discussie in de effectenwe reld rond beschermingscon structies, waarmee bedrijven een ongewenste overname kun nen tegenhouden. In de zoge noemde bijlage X van het fond senreglement, nog maar kort geleden ingevoerd als tijdelijk compromis tot april volgend jaar. staat dat bedrijven ten hoogste twee beschermings- Heti t dui- Universiteiten en hogescholen hebben gelijk met waarschuwing De voorgenomen bezuiniging van 500 miljoen gulden op universiteiten en hogescholen leidt volgens ambtenaren van het ministerie van onderwijs tot het verlies van 3.750 tot 5.000 volledige arbeidsplaatsen. Dat kost aan extra wachtgelden voor ontslagen personeel jaarlijks 260 tot 350 miljoen gulden. den haag anpleden van de werkgroep in twee maanden tijd op geen enkel on derdeel overeenstemming heb ben bereikt over mogelijke be zuinigingen in het hoger onder wijs. De ambtenaren van On derwijs hebben de bezuini gingsvoorstellen van Financiën steeds van de hand gewezen. Het gaat om bezuinigingen die niet te maken hebben met de voorgenomen wijziging van het stelsel van hoger onderwijs. Die stelselwijziging levert na melijk pas na deze kabinetspe riode wat op, terwijl in het re geerakkoord toch een bezuini- De ambtenaren Ritzen (onderwijs) bevestigen daarmee de waarschuwing van de universiteiten en hogescho len dat de voorgenomen bezui niging tot massa-ontslagen zal leiden. De berekeningen staan in het rapport van de werkgroep die de haalbaarheid van bezui nigingen op het hoger onder wijs heeft onderzocht. Daarin zaten vertegenwoordigers van Financiën, Onderwijs en exter ne deskundigen. Uit het rapport blijkt dat de ging van 500 miljoen in 1998 is opgenomen. Om die reden heeft de werk groep vijf aspecten tegen het licht gehouden die mogelijk op korte termijn geld kunnen ople veren: de ontwikkeling van het aantal studenten, een herverde ling van taken binnen het hoger onderwijs, een beperking van de organisatiekosten, terugdrin ging van het wetenschappelijk onderzoek en overheveling van taken en verantwoordelijkhe den naar de instellingen. Het grootste verschil van me ning bestaat over de gevolgen van de ontwikkeling van het aantal studenten. Financiën, Onderwijs en de externe des kundigen hanteren allemaal verschillende ramingen en zijn het oneens over de kosten per student. Volgens ambtenaren van On- den haag Papoea's demonstreerden gisteren voor de Indonesische ambassade in Den Haag om hun ongeboegen kenbaar te maken over het be leid van Djakarta in Irian Jaya. Ze vinden dat Indonesië de plaatselijke bevolking onderdukt en monddood maakt. De Papoea's willen dat de Vere nigde Naties zich weer gaan bezighouden met het voormalige Nederlandse gebiedsdeel. foto anp marcel antonisse constructies mogen hebben om een vijandelijke overname te voorkomen. De invoering van de commissie zal waarschijnlijk niet voor die tijd rond zijn en daarom zal de huidige regeling enige maanden langer van kracht blijven. Sommige meerderheidsaan deelhouders vinden dit 'dicht timmeren' van een onderne ming veel te ver gaan. Onlangs lekte uit dat de ministers Zalm. Sorgdrager en Wijers van resp. Financiën, justitie en economi sche zaken wetgeving voorbe reiden om meerderheidsaan deelhouders met name onder grote institutionele beleggers meer invloed te geven. De beurswereld reageerde onge rust, zodat in allerijl gesprekken werden aangevraagd met de be trokken ministeries. overigens nog i delijk hoe het 'panel' er uit gaat zien. Bestuursvoorzitter J. Kalff van de ABN AMRO neigt naar ervaren 'oude, wijze mannen'. Voor Van Ittersum is het be langrijker dat ze onafhankelijk zijn. Het idee is dat ze na een bepaalde periode gaan bekijken of een beschermingsconstructie nog wel 'billijk' is. Het gaat dan vooral om gevallen waarin ie mand zeventig of tachtig pro cent van de aandelen in zijn be zit heeft en niets te vertellen heeft. Telefoonboek vol met fouten utrecht gpd telefoonboek van PTT-Telecom dat deze week is verspreid in de provincie Utrecht, staat boordevol fouten en bevat tal van slordigheden, waardoor misverstanden kun nen ontstaan. Tientallen bedrij ven en particulieren staan niet vermeld onder de rubriek waar ze hadden willen staan of zijn uit de telefoongids-nieuwe-stijl verdwenen. Van verschillende kanten wordt de PIT gedreigd met juridische stappen. De fouten en slordigheden zijn aan het licht gekomen na een groot aantal reacties op het telefoonboek Utrecht, dat als eerste telefoongids-nieuwe-stijl is uitgekomen. Behalve dat na men van bedrijven en particu lieren spoorloos zijn verdwe nen, staan straatnamen vaak slechts gedeeltelijk alfabetisch gerangschikt. Daardoor is het vrijwel ondoenlijk snel num mers op te zoeken. In een reactie geeft PTT-Tele com de gemaakte fouten en slordigheden toe, maar zegt dat het aantal klachten meevalt. Om verdeelsleutel opbrengst openbaar vervoer te bepalen den haag gpd Reizigers in het stads- en streekvervoer lopen deze maand grote kans een enquê teur tegen het lijf te lopen, die alles wil weten over reisafstan den, routes, opstapplaatsen en vervoerbewijzen. Het ministerie van verkeer en waterstaat onderzoekt landelijk het reisgedrag in verband met de verdeling van de opbreng sten uit de kaartverkoop over de vervoersbedrijven. Er zullen aan het eind van deze maand 800.000 reizigers moeten zijn benaderd. In ongeveer veertig gemeen ten worden zo n 100.000 reizi gers aangesproken met vragen over hun reis. Er wordt onder meer gevraagd naar de in- en uitstaphalte, met welke lijn wordt gereisd en welke ver voersbewijs er in gebruik is. Tij dens deze ritten tellen de on derzoekers het aantal reizigers dat gedurende de rit in- en uit stapt. Tevens worden zo'n 700.000 schriftelijke enquêtes gehou den. Reizigers krijgen de formu lieren op een groot aantal ver kooppunten uitgereikt bij de aankoop van een strippenkaart of abonnement. In februari en maart volgend jaar volgt een enquête onder studenten. I let is nu nog te vroeg om naar hun reisgedrag te informeren, om dat de week- en weekendkaart inge- pas per 1 november voerd. Het onderzoek, dat 18 miljoen gulden kost, is in han den van NEA Transportonder- zoeken -opleiding in Rijswijk. De verdeling van de inkom sten uit kaartverkoop is voor het laatst vastgesteld in 1992. Het ministerie bekijkt of die verde ling met ingang van 1996 moet worden bijgesteld. Uit de resul taten zal een nieuwe verdeel sleutel worden gehaald. Van be lang is ook het aantal kilometers dat door de reizigers is afgelegd. Aan de hand daarvan verdeelt de overheid het beschikbare subsidiegeld ovt maatschappijen. derwijs loopt het aantal ontsla gen in het hoger onderwijs ver der op als de instellingen zoals de wachtgelden. Elke wegbez.ui- nigde arbeidsplaats leidt door de extra aanslag op het wacht geldbudget tot het verlies van nog eens vier of vijf volledige banen. De ambtenaren van Onder wijs zijn er bij de berekening van het aantal ontslagen van uitgegaan dat van de 500 mil joen bezuinigingen zo'n 375 miljoen uit de personeelslasten van de instellingen komt. Zo'n 80 procent van hun totale bud- gel gaat daar namelijk aan op. De waarschuwing in het rapport is afkomstig van Ritzens ambte naren, maar de berekeningen worden niet tegengesproken door de andere leden van de werkgroep. utrecht Ook Sinterklaas nam gisteren een kijkje bij de beurs van de Hobby Computer Club in Utrecht. De Sint zocht kennelijk naar moge lijkheden om het maken van gedichten te vergemakkelijken. De beurs, die ook vanadag nog wordt gehouden, trok gisteren zoveel belangstel lenden dat de politie bezoekers verzocht de auto thuis te laten. Er was geen parkeerruimte meer. foto anp Raymond rutting In het kader van de operatie 'meer blauw op straat' komen er tot 1998 zo'n 2.700 extra agenten bij. Het kabinet heeft daar gisteren 300 miljoen gul den voor uitgetrokken. Justitie krijgt in dezelfde periode 165 miljoen gulden voor onder meer de versterking van het enkele honderder ra cellen Volgen H ;r kok komen totaal bijna 4.000 agenten bij, omdat een eerdere bezuini ging die 1.000 agenten hun baan zou kosten, is geschrapt. Van de 2700 ex er 700 bestemd delingenpolitic. agenten zijn Dokter berispt voor zorgeloos gedrag den haag anpbraken geen sprake was en deelde de patiënt mee dat een zwangerschap zeer onwaar schijnlijk was. De vrouw kreeg een andere anticonceptiepil voorgeschreven. Vier weken later ging de pa tiënt weer naar de arts omdat ze hoofdpijn had. Over het uitblij ven van de menstruatie werd niet gesproken. Door een com puterstoring kon tie arts niet bij zijn patiëntenadministratie. Een andere huisarts constateerde in maart 1992 dat de vrouw al twintig weken zwanger was. Het Gentraal Meaisch Tucht college oordeelt dat de huisarts alleen tijdens het eerste consult zorgvuldig heeft gehandeld. I let college vindt dat de dokter in ja nuari een zwangerschapstest had moeten doen. De betrok ken arts vindt dat zij niet on zorgvuldig heeft gehandeld, on der andere omdat de kans dat iemand zwanger raakt terwijl zij het type pil slikt dat de patiënt gebruikte te verwaarlozen is. I let Gentraal Medisch Tuchtcol lege heeft een huisarts een be risping opgelegd omdat zij 'al te zorgeloos was hij een mogelijke zwangerschap' van een paliën- te. De vrouw had de huisarts een paar keer bezocht omdat haar menstruatie uitbleef terwijl zij de pil slikte. De arts deed geen zwangerschapstest. Een andere huisarts constateerde la ter dat de vrouw twintig weken zwanger was. De zaak speelde rond de jaar wisseling 1991-1992. De toen 19-jarige vrouw bezocht haar huisarts omdat ze een week overlijd was. De doktêr weet het uitblijven van haar menstruatie aan langdurig pilgebruik. Een maand stapte de vrouw weder om naar haar huisarts. Ze was nog steeds niet ongesteld ge worden. Haar huisarts conclu deerde dat er van zwanger schapsverschijnselen als pijnlij ke borsten, misselijkheid en ACHTERGROND DEN HAAG ANS BOUWMANS Designcentrum Van Til is goed voor 12.000m? uitzonderlijk wooncomfort. De collectie onderscheidt zich in modern meubeldesign, exclusief klassiek en bij zondere slaapkamerinterieurs. Op elk gebied zijn nagenoeg alle topmerken present. De schitterende presentatievorm is een bron van inspiratie voor iedereen. NU is zo'n bezoek extra interessant: bij Van Til gaat Woonkunst tijdelijk verge zeld van waardevolle Beeldende Kunst! U ontvangt gratis een gesigneerde en genummerde zeefdruk van Patty Harpenau bij bestellingen v a. min. f 10.000.-. Er zijn 3 verschillende afbeeldingen naar keuze. Het geheel gaat in een luxe lijst (128 x 98 cm). De tandarts gaat grotendeels uit het ziekenfonds en half Nederland schrikt zich een hoedje. Vooral de zwakkeren in de samenleving ervaren het als een aan slag op hun portemonnee. De vakcentrale FNV ziet Jiet als een breuk In het Nederlandse stelsel van ge zondheidszorg: Een flinke barst in de solidariteit tus sen gezonden en zieken, jong en oud, grote en kleine gezinnen, arm en rijk. fundamentele omwenteling van verzorgingsstaat tot 'nachtwakerstaat', die eindigt met een mini-stelsel ir gezondheidszorg. De Nederlandse situatie vertoont op dit moment een grote gelijkenis met een ander scenario: zorg die voor iedereen van A tot Z toegankelijk is, met een sterke nadruk op solidariteit. Dit scenario leidt volgens het rapport 'Gezondheidszorg geordend' wel tot een 'bijna onvervulbare vraag', en dus tot problemen. Daardoor ontkomt de overheid er uiteindelijk niet aan het brede gpakket te verkleinen, zo constateren de DESIGNCENTRUM medicijnen uit het pakket. En dan krijgen we obk nog een eigen risico van 200 gulden. Deze maatregelen komen harder aan bij mensen die ziek, bejaard of arm zijn. Is daarmee de kem van het Nederlandse gezondheidszorgsysteem de solidariteit aangetast? Nee, zegt de politiek. We hebben nog steeds een breed, toegankelijk en betaalbaar pakket waarin datgene zit wat nodig is en dat houden we. Organisaties van zieken en gehandicapten nemen stelling: eigen betalingen zijn een financiële drempel, ze belemmeren de toegankelijkheid van de zorg en tasten de solidariteit aan. En de cynische hurger denkt: 'Kom nou. /Ms we eenmaal deze weg opgaan, waar is dan het einde?' De solidariteit heeft de eerste slag verloren. Op alle fronten wordt er geknaagd aan de wortels van de Nederlandse verzorgingsstaat. Als de studiefinanciering en de sociale verzekeringen zijn teruggebracht tot bodemvoorzieningen, komt dan de gezondheidszorg aan de beurt? 1 let ligt niet voor de nand, gezien de waarde die Nederlanders hechten aan een gelijke gezondheidszorg voor iedereen. Maar een groepje deskundigen dat zich heeft gebogen over de toekomst van de Nederlandse gezondheidszorg schetst het wel als een van de vier mogelijke scenario's. Een ïken De verwijdering van de tandartskosten uit de verplichte De tandarts gaat grotendeels uit het ziekenfonds en fundamentele omwenteling van verzorgingssta; verzekering is echter pas de eerste grote stap in de half Nederland schrikt zich een hoedje. Vooral de 'nachtwakerstaat', die eindigt met een mini stelsel in de versobering van het stelsel. De kosten in de zorgsector rijzen de pan uit door de vergrijzing, de toename van het aantal langdurig zieken en door de opmars van nieuwe technologieën. Er moet wat gebeuren, zegt minister Borst (volksgezondheid, welzijn en sport) in haar begroting. Anders kan de overheid niet garanderen dat goede zorg voor iedereen bereikbaar blijft en ook alle Nederlanders de verplichte ziektekostenverzekering kunnen betalen. Er is een hoop geld te besparen jn de gezondheidszorg zelf. Medicijnen zijn te duur, dokters weten niet hoe ze 'nee' moeten verkopen, apothekers vangen te veel extraatjes, ziekenhuizen en specialisten werken niet doelmatig genoeg, patiënten verwachten te veel van de geneeskunde. Daar gaat Borst wat aan doen. Wat precies maakt ze begin volgend jaar bekend. Zeker is dat Borst het stelsel niet helemaal overhoop wil gooien. Ze doktert een plan uit om de financiering te veranderen en iedereen hetzelfde verplichte verzekeringspakket te geven. De gezondheidszorg (kosten difjaar: 60 miljard gulden) wordt betaald met deels inkomensafhankelijke premies die alle Nederlanders samen ophoesten. Rijk of arm, iedereen krijgt dezelfde specialist aan zijn bed. Dat wil het kabinet zo houden, want een tweedeling is uit den boze. Ook de solidariteit wil het kabinet in stand houden, maar niet voor honderd procent. De politiek heeft enige jaren geleden de 'eigen verantwoordelijkheid' ontdekt. Sommige zorg kunnen mensen ook wel zélf betalen. Na jarenlange discussies over 'noodzakelijke' zorg heeft dit kabinet de koe bij de horens gevat. Het eerste wapenfeit: tanden vullen is niet essentieel. Het tweede volgt volgend jaar fysiotherapie en nog een deel van de Theorie en praktijk komen overeen. Niks aan de haitd dus. We zitten nog in het goede scenario waar bijna alles kan. Ook al is het sneu dat de bijstandsmoeder ondanks goed poetsen de behandeling van haar ontstoken kies zelf moet betalen. I n ook al is het wrang dat een reuma-patiënt langzaam gehandu apter wordt omdat ze geen geld heeft voor een wekelijks bezoekje aan de fysiotherapeut. Maar het rapport 'Gezondheidszorg geordend' bevat ook slecht nieuws. Bij een economische recessie blijkt het 'iedereen krijgt hijna alles'-principe geen stand te houden. Ook in de gezondheidszorg overvleugelt de economische realiteit in slechte tijden de solidariteit. En wat dan? De belangrijkste conclusie die je uit de vier scenario's kunt trekken is dat een betaalbaar en toegankelijk stelsel alleen in stand blijft als mensen zich samen verantwoordelijk blijven voelen. Als de overheid er met haar streven naar 'eigen verantwoordelijkheid' niet tegelijkertijd in slaagt de solidariteit te behouden, wacht de tweedeling. Tussen rijk en arm, gezonden en zieken, werkenden en niet-werkenden. In economisch barre tijden ligt dit crash-scenario op de loer.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3