In België blijf je gewoon mee-eten Opmars Belgisch bier is iets van de laatste tien jaar 260 Beroemde E LG E N Pauwel Kwak Schenktemperatuur 8 graden Alcohol 8,5 procent Hoge gisting Kleur roodbruin Bosteels in Buggenhout Pauwel Kwak is het pa- radepaardje van brou werij Bosteels. Deze Oostvlaamse brouwerij stamt uit 1791, maakt voor de Belgische markt een standaard pils, maar is in Nederland vooral be kend door zijn gerstewijn zoals Kwak wordt aangeduid door de brouwer. Het hoge glas in de houten standaard, een van de duurste speciaalbiergla- zen, is zowel een zwak als een sterk punt van Kwak. Enerzijds worden men sen hierdoor nieuwsgierig naar de smaak van het bier, anderzijds zijn er re latief weinig cafés, die het merk verkopen. Het opmerkelijke glas wordt grif gestolen... Pauwel Kwak is een licht zoet en aangenaam smakend bier, enigszins verraderlijk omdat het lichter smaakt dan het in werkelijkheid is. De Koninck Schenktemperatuur 6 graden Alcohol 5 procent Hoge gisting Kleur amber De Koninck in Antwerpen Brouwerij De Koninck maakt net als Palm een typische Belgische ale. De smaak is verwant, maar duidelijk anders. De Koninck heeft een minder uitgesproken 'zoetje'. De brouwerij dateert uit 1833 en maakt al sinds jaar en dag hetzelf de goed-doordrinkbare bier, dat rond. sterk en uitgebalanceerd smaakt en tot ver buiten de gren zen populair is. Een duidelijke hit bleek vorig jaar de speciale Cuvée Antwer pen, die werd gemaakt vanwege de uitverkiezing van Antwerpen als Europe se cultuurstad. Dit zwaardere bier (7,5 procent) is ook in Nederland zeer goed ontvangen. DOOR JAN PETER VERSTEEGE, FOTO'S: HANS VAN WEEL Nederlanders dronken na de Tweede Wereldoorlog vrijwel al leen pils. Hoewel een enkeling wel eens een bockbiertje of een glas oud-bruin nam, duurde het tot in de jaren zestig tot de be langstelling voor gerstenat wat breder werd dan Heineken, Am- stel of Grolsch. Een enke'le kas telein importeerde zelf, een en kele groothandelaar ging de boer op met Zottegem, Duvel of Westmalle, maar echt aanslaan deed de Belgische import niet. De laatste tien jaar is dat an ders. Jeroen Steen winkel van de Haarlemse groothandel Deux Bieres weet het nog goed. Heel gestadig begon het avontuur voor veel bierdrinkers. Jaar na jaar wisten steeds meer mensen hoe Palm, Hoegaarden Witbier en Grimbergen Dubbel smaken. „Nu stabiliseert de import", zegt Steenwinkel. „Maar dat komt vooral omdat er steeds meer Nederlandse speciaalbie- ren bijkomen." Naast de 'grote merken' zijn veel amateurbrouwers aan het speciaal-bierbrouwen geslagen. Nederland heeft nu zo'n 35 brouwerijen, die samen rond de 240 verschillende bieren ma ken. Dat lijkt veel, maar het klei nere België brouwt meer dan twee keer zoveel verschillende bieren! De Belgische omzettoppers in café, slijterij en supermarkt zijn Palm. Hoegaarden Wit, De Ko ninck, Duvel en Grimbergen Dubbel, hoewel ook de abdij van Westmalle en Leffe Brune behoorlijk populair zijn. Voorzitter Frank Boogaard van de drieduizend leden tellende Nederlandse bierconsumenten vereniging PINT geeft bij het ontwaken van die belangstelling alle credits aan de Belgen. „Zij hebben een belangrijke voor trekkersrol vervuld", zegt hij in zijn boek BIER. overgodennat en moutpulp. „Bovendien heb ben de Belgen een andere men taliteit. Genieten mag en ze ne men de hele familie mee naar de kroeg. Op biergebied hebben ze een eeuw voorsprong." Rauw gebakken mosjelen, zoals ze worden geserveerd in 'Het Nieuwe Palinghuis' in Antwerpen. Duvel Schenktemperatuur 8-12 graden Alcohol 8,5 procent Hoge gisting Kleur blond Brouwerij Moortgat-Breendonk Een zacht en verradelijk bier, waarvan de wortels teruggaan naar de Schotse hooglanden. Toen de Schotse ales in België in de mode waren, tussen de Eerste en de Tweede Wereld oorlog, besloot brouwgeleerde Jean de Clerck een fles Schotse McEwans onder de loep te ne men. Waarschijnlijk interesseer de hij zich vooral voor de smaakkenmerken van de gist. Toen hergistte McEwans voor een deel in de fles. Aan de hand van De Clercks bevindingen brouwde de familie Moortgat een zwaarder bier, het huidige Duvel. De verlei delijke kleur en geur doen menigeen verlangen naar de volgende fles. Het bier is een soort tripel met een sterke hopgeur. Het belangrijkste verschil tussen Belgische en Nederlandse eetgewoonten is dat in 70 procent van de Belgische gezinnen 's middag 'warm' wordt gegeten en 's 'avonds een boterham. En die avondboterham dan niet om zes uur, maar pas rond zevenen. Bezoek je in België een bedrijf, dan is het heej gewoon datje gastheer of - vrouw vraagt: 'Blijf je mee-eten?' DOOR HENRIETTE VAN DER HOEVEN Dat dan de middagpauzes in die bedrijven wel erg lang worden, ontkent Walter Vanstraelen, directeur van het Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam. „In de bedrijfsrestaurants en op scholen gaat het om goede, eenvoudige maal tijden. De middagpauze is echt niet langer dan in een Nederlands bedrijf." Omdat niet alle bedrijven een keuken hebben, wordt er tussen-de-middag ook veel buiten- de-deur gegeten. Wat weer tot gevolg heeft dat je veel goede middenklasse restaurants hebt, want Belgen weten te genieten van een een voudige, goed klaargemaakte maaltijd. Ze heb ben er ook wat meer geld voor over, zijn wat royaler, dat is Walter Vanstraelen bijvoorbeeld bij de slager opgevallen. „De vleeswaren wor den bij ons dikker gesneden. Als een Neder lander een ons koopt, kopen wij zeker ander half ons." Het is duidelijk, de avondboterham wordt goed belegd. Vanstraelen, die al zo'n negen jaar in Neder land woont, staat zelf graag achter het fornuis. En om dat met succes te doen, kan hij het niet af met de produkten van een Nederlandse su permarkt. Zo haalt hij bijvoorbeeld zijn mos terd en augurken altijd in België. „Wij houden van echte zure augurken en van pittige mos terd. Jullie neigen met veel zoet-zuur wat meer naar het Scandinavische. Wat wij met jullie ge meen hebben, is dat ook bij ons aardappels geen groente zijn." Hoewel Belgen in onze ogen koken als de Fransen is er ook een fantastische regionale keuken. In de Vlaamse keuken bijvoorbeeld is de invloed van de Franse haute cuisine nauwe lijks te bespeuren. In haar boekje De Echte Vlaamse Keuken schrijft Wina Bom: 'In Vlaan deren heeft men plezier in lekker eten, men stelt zich open. voor een goede tafel. Wat wij in Nederland 'Bourgondisch' noemen is in wezen Vlaams, de Bourgondische hertogen leerden het goede leven kennen in hun Vlaamse ge westen.' Het boekje staat dan ook vol met heel smake lijke, niet al te moeilijk te bereiden gerechten zoals witloofsoep, Gentse waterzooi en boter melk (karnemelk) met rozijnen. De echte Vlaamse keuken, een Kosmos-uitgave (culinai re boekerij), is in elke boekwinkel te koop. Voor deze gelegenheid ontsluierde Walter Vanstraelen enkele van zijn keukengeheimen, daarbij zijn gunsten eerlijk verdelend over Walonië, Vlaanderen en Brussel. LUIKSE SALADE (2-3 personen) Nodig: 500 gram sperziebonen; 200 gram kleine aardappels; 100 gram mager spek; 200 gram uien; 10-20 centiliter rode wijnazijn, boter om te bakken. Sperziebonen niet te gaar koken en even weg zetten. Aardappeltjes zachtjes in boter bakken. Spek in stukjes snijden en léokant bakken. Ui en in stukjes snijden en in de boter smoren. Nu alles samen in een schaal doen en met bo ter enwat water nog even doorwarmen. Tot slot de azijn (naar smaak) toevoegen. Geheel lauw-warm serveren. FAZANT OP Z'N BRABANTS (4 personen) Nodig: 1 fazant (eventueel in stukken ge hakt), boter om in te braden, zout, peper, tijm, laurier, 8 flinke stronken witlof, suiker. Fazant bestrooien met peper, zout en de krui den en in boter bakken tot ie mooi bruin is. Fazant moet wel gaar zijn, reken voor totale braadtijd op 30 tot 45 minuten. Witlof 10 mi nuten bovenop de fazant laten 'meebakken'. Dan de groente uit de pan halen en in een aparte pan op een laag vuur bakken in boter onder toevoeging van suiker. Af en toe voor zichtig een scheutje water toevoegen. De geca- rameliseerde witlof smaakt heel apart. BRUSSELSE FILET AMERICAIN (4 personen) Nodig: 600 gram gemalen biefstuk, 2 eieren, 3 eetlepels Franse mosterd, zout, peper, 0,5 liter hazelnootolie, witte azijn of sap van een citroen, 2 uien, potje kappertjes, Worchester- saus. Eieren splitsen. Dooiers in een schaal doen sa men met de mosterd, zout, peper en hazel nootolie. Alles met een garde goed kloppen. Daarna witte azijn of citroensap toevoegen. Nu de kleingesnipperde uien aan de mayonai se toevoegen met het potje kappertjes en 5 eetlepels Worchestersaus. Dit aan het gemalen vlees toevoegen en goed mengen. Het mengsel moet een mooie roze kleur krijgen. Het geheel in een passende schaal doen en een half uurtje in de koelkast laten opstijven. Serveren met frites en een salade. Brugse Tripel Schenktemperatuur 6 graden Alcohol 9,5 procent Hoge gisting Kleur blond De Gouden Boom in Brugge In Brugge werden aan het einde van de vorige eeuw meerdere tri pels gebrouwen. De Tripel van T, ïSgSfpT brouwerij De Gouden Boom bor- r "/fy yppijlr duurt dus voort op een rijke brou- werstraditie. Het bedrijf is een Ti li il '111111 voortzetting van de brouwerij 't l' i C r Hamerken, waar al in 1699 bier V werd gemaakt. De naam De Gou den Boom werd uit historisch oogpunt in 1983 ingevoerd. In WÊgg ij.- - 1486 was een'gouden boom'de prijs vooreen groot toernooi voor ridders op de Grote Markt. De huidige brouwer, Paul Vanneste, is een achterkleinzoon van Jules Vanneste, die in 1872 't Hamerken overnam van de toenmalige eigenaar Schaeverbeke. Ofschoon fris gedronken, heeft de Brugse Tripel een volle, rijke smaak. Volgens Vanneste komt dit door ei gen bronwater en de lange kooktijd tijdens het brouwproces. Westmalle Dubbel/T ripel De volledige naam van de abdij luidt Onze Lieve Vrouw van het Heilige Hart. Ze bevindt zich omgeven door olmen en hoge muren vlakbij het Noordbelgi- sche dorp Westmalle. De abdij werd gesticht in 1794 en de broeders begonnen met brou wen in 1836. Eerst alleen voor zichzelf, maar later vanaf 1870 ook voor de buitenwacht. In 1920 begon de abdij op com merciële wijze te brouwen. Dub bel en Tripel worden in Nederland, maar ook in de rest van de wereld, hoog gewaardeerd. Er wordt nog steeds gebrouwen in koperen ketels, die verwarmd worden door gasvuur. Ene broeder Thomas moet zich ooit eens Schenktemperatuur 12-14 graden Alcohol 6,5 en 9 procent Hoge gisting Kleur donkerrood en oranjegeel Trappistenabdij Westmalle Speciale Palm Leffe Bru Schenktempera| 10-12 grap/ Alcohol 6,5 proj Hoge gig Kleur b - Belbrew, Leuven/Saint Guij Het bier Leffe, dat nu zo in Leuven (Tripel) a} t /QbA - Mont Saint Guibert (de i) wordt gebrouwen, werd c j spronkelijk gemaakt doo? - y l>rrft broeders Norbertijnen de Abbaye Notre Damr V J Leffe vlakbij de stad Dim Volgens de overlevei Ka moet het al in de dertiö za eeuw zjjn gebrouwen Kv broeders zijn nu niet ni ee bij de produktie betrokl Ee Op dit moment worden vijf soorten gemaakt, van welke met name de Bij la; in Nederland erg populair is. Ook de iets zwaardere Tripel (8,4 procent) e? de Radieuse (8,2) doen het niet slecht. Verder zijn er nog de Blonde (6,6) ei v' Vieille Cuvee (8,2). De Leffe Brune heeft een rijke, volle, maar ongecorn Rc ceerde smaak met een licht zoet zweem in de afdrir ëc Hoegaarden Witbier Schenktemperatuur 5-6 graden Alcohol 5 procent Hoge gisting Kleur lichtgeel De Kluis in Hoegaarden De Verboden Vruc R Schenktemperatuur 12 graden Alcohol 5 procent Hoge gisting Kleur amber Brouwerij Palm in Steenhuffel Het meest populaire Belgische biertje in Nederland is zonder twijfel de Speciale Palm. De pro- duktie hiervan wordt zes weken per jaar stilgelegd. In die tijd wordt het iets (0,5 procent) zwaardere kerstbier Dobbel Palm gebrouwen. Sp ciale Palm is een amberkleurige Belgische ale, afgeleid van de Britse pale (=bleek) ales. Het is geen zwaar bier met zijn vijf procent, maar heeft wel eet volle, hoppige smaak. Een doordrinkbier, dat met name in Nederland aanslaj De brouwerij dateert uit 1747 en is nog zelfstandig. fll Schenktemperatuur 12 gra mm §L Alcohol 9 proc Hoge gis Kleur donkerb De Kluis in Hoegaar l Kluis uit Hoegaarden is maakt ter gelegenheid een stadsfeest in het n gelegen Diest, beroemd Ms V zijn a'es- De Kluis probet Unlm iets nieuws in die richtin i NqaBIffi; jmaken en voegde daai tract van de passievn aan toe. Het resultaat is donkere gerstewijn, iets en met een rijke, kruit geur en smaak. Het et stelt een schilderij voor van Rubens met een blote Adam en Eva bij boom'. Export naar de VS stuitte op een verbod van het Bureau van Alco Tabak en Vuurwapens vanwege de vermeende aanstootgevendheid van etiket. Toen men doorkreeg dat op het etiket het schilderij van Rubens afgebeeld, deed men niet moeilijk meer. De Kluis spon garen bij de comi tie, want Playboy wijdde een halve pagina aan de aanvankelijke censi In de vijftiende eeuw vestig de zich in Hoegaarden een aantal monniken, dat zowel bier als wijn produceerde. Rond 1500 had Hoegaarden zijn eerste brouwersgilde. De meeste leden waren boe ren, die van hun eigen tarwe en haver bier maakten. Door de opkomst van pils ver dween een belangrijk deel van de Hoegaardse brouwtraditie. In 1966 besloot voormalig melkman Pieter Celis opnieuw Hoegaards witbier te brouwen. Het specifieke van witbier is het gebruik van tarwe, citrusschillen en koriander. Het frisse, lichtzoete bier is in België een hit en de laatste jaren in Nederland markt leider op het gebied van witbier. Sint-Norbertus (1080-1134) sticht te zijn orde vlakbij het Franse Reims. In 1128 zorgde hij voor een Belgische evenknie in het dorp Grimbergen, even boven Brussel. Op alle Grimbergen-etiketten staat een feniks, een vogel die uit de as herrijst. Dit slaat op de abdij, die vanaf haar oprichting vier maal door brand is verwoest en telkens weer werd opgebouwd. Grimbergen wordt sinds enkele decennia niet meer in Grimbergen gebrouwen, maar bij de tweede brouwer van België, Alken Maes. Met name de donkere Dubbel valt op door zijn typische ietwat bitte- i re en tegelijk licht-zoete caramelsmaak en is in Nederland het populairst, Grimbergen Dubbel Schenktemperatuur 10-12 graden Alcohol 6,5 procent Hoge gisting Kleur donkerbruin Alken Maes-Kontich Waarloos

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 38