R EIS B0 EKEN Allez, anders dan anders en juist daarom zo leuk REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Kerstshoppen n met 23 december verkoopt P&O Fer ries tweedaagse retourbiljetten Calais- Dover voor 75 gulden per persoon. De auto mag gratis mee en bij de prijs is ook de ho telovernachting (op basis van twee perso nen op een kamer) in Maidstone (Kent) in begrepen. De schepen van P&O varen dage lijks twintig keer heen en weer. Info: P&O Hoofddorp, telefoon 02503 - 21888. Alpin Express klaar In Saas Fee (Zwitserland) is eind oktober bet tweede deel van de Alpin Express in ge bruik genomen. Het Walliser wintersport dorp beschikt nu over twee opstappunten om snel in het Felskinn-skigebied te ko men. Vandaar kan dan met de Metro naar de eeuwige sneeuw van de Mittelalalin (3500 meter) worden gespoord. Een tweede noviteit boven Saas Fee is het feit dat de loude pistebus Fee-Chatz is vervangen oor een sleeplift. Golfreizen Travel Inventors, een golfreizenspecialist uit Gouda, heeft een programma ontwikkeld dat golfers in staat stelt de internationale toernooikalender te volgen. In samenwer king met British Airways zijn de golf-arran- gementen zo samengesteld dat de deelne mers min of meer achter de profs aanrei zen. Daarbij worden topbanen aangedaan in Kenya, Florida en South Carolina. Info: Travel Inventors, telefoon 01820- 82088. Slapen in ijs Zowel in Zweden als in Zwitserland kunnen wintersporters de komende maanden in 'ijshotel' slapen. In Zweden wordt die •gelijkheid geboden in het dorpje Jukkas- jarvi (even buiten Kiruna in het hoge noor den). De iglo zal rond 1 december klaar'zijn. De Zwitsers bouwen een ijsherberg in Sed- vlak onder dé Oberalppas. Wie zich daar te rusten wil leggen, kan beschikken een warme kruik die gratis bij de slaapzak wordt bijgeleverd. Opening: om streeks de kerstdagen. Kaasmuseum In het Waaggebouw te Gouda wordt vanaf mei volgend jaar een kaasmuseum geves tigd. Met ultramoderne methoden zal een beeld worden verstrekt van de connectie tussen de zuivelbranche en Gouda plus de plaats die die twee innemen in de cülturele en economische historie van ons land. Het ligt in de bedoeling het museum buiten het toeristenseizoen op afspraak open te stellen voor groepen Waar zijn ze gebleven, de tijden dat iedereen je onmiddellijk begreep als je zei dat je 'op wintersport' ging? Je ging skiën. Zo simpel was dat. Tegenwoordig zul je dieper op de zaak in moeten gaan. Een bezoek aan de Franse Alpen opent wat dat betreft onbarmhartig de ogen, zeker na een afwezigheid van enkele wintersportseizoenen. Je loopt achter, je hebt jezelf belachelijk gemaakt thuis met de opmerking dat je 'op wintersport' zou gaan. Niemand begreep wat je daarmee bedoelde. Snowboarding, telemarken, deltavliegen, raquets, sleehonderaces, sneeuwscooteren... Ik ga op wintersport. Maar ik weet niet meer waar te beginnen. Achter de hondeslee met veel te omvangrijke moonboots op twee stukjes hout van vier centimeter breed. Zojuist verscheen de vakantiegids 1995 van de Stichting Het Buitenhof, een organisatie die begeleide reizen organiseert voor ver standelijk gehandicapten. Het Buitenhof biedt bestemmingen aan in heel Europa, maar ook in Amerika en Mexico. Verder worden er excursiereizen georganiseerd, per boot, bus, vliegtuig of fiets. De groepen zijn nooit groter dan 40 reizigers. Info: 01740 - 29081. Na 18.00 uur. 010 - 429 38 59. Corsica Ferries Net als de veerdienst van de Franse spoor wegen begint ook Corsica Ferries de ko mende zomer een hydrojet-sneldienst tus sen het vasteland van Frankrijk en Corsica. De Express vaart tussen de havens van Monaco, Bastia en Calvi. Het luchtkussen vaartuig kan 580 passagiers vervoeren en 150 auto's. De overtocht Monaco-Bastia duurt ruim drie uur, die van Monaco naar Calvi iets meer dan twee uur. Info: Anthony Veder Amsterdam, telefoon 020 - 6 241 677. KAgELJANSEN Hel skiën, inclusief langlaufen is hetzelfde gebleven. Ook in de dorpen rondom het bergmas- sief van de Vercors. Autrans, nummer één op langlaufgebied in Frankrijk, boezemt ontzag in met zijn onmetelijke Loipe-net. Zoals de aanpalende oorden Méaudre, Lans en Vercors en het tot een regio omgedoopte Villard de Lans (met olympische uitstraling) en Correncon en Vercors dat ook doen. Tiental len kilometers ski- en langlauf pistes met sneeuw die zo lekker kraakt onder je ski's, maar ver der? Juist, raquets, telemarken, deltavliegen, sleehonderaces en sneeuwscooteren. De winter sporter van nu doet het niet voor minder. Hij wil keuze heb ben. En heeft dat inmiddels ook, in zeer ruime mate. Dodemanstouw We gaan dus op de hondeslee. 's Ochtends vroeg, in Autrans. Een lieflijk wintersportdorp op 1.050 meter hoogte, gelegen in het Regionaal Natuurpark van de Vercors. Vooral bekend om de zogeheten La Foulee Blanche een internationaal langlauf- evenement waar jaarlijks in de maand januari zo'n 15.000 deel nemers van start gaan. Ze heb ben de ruimte, op de 160.000 meter geprepareerde glijstro- ken. Die van ons zijn niet 'voor gegleden'. Wij mogen ons uitle ven op een ondergesneeuwd stuk weiland met een (nu nog) lachwekkend hoogteverschil. We hebben er zin in, en merken dat we met ons beroep in het voordeel zijn ten opzichte van de toerist die zich bij het sleehonden-centrum net iets buiten Autrans meldt. Zij name lijk moeten een cursus van een dag volgen voordat ze echt 'al lez' tegen de poolhonden kun nen roepen. Wij mogen na een uitleg van tien minuten al plaatsnemen op de slee. Met knikkende knieën, niaar een kniesoor die daar op let. Het principe is simpel. Je hebt een slee en honden. In ons ge val twee. Krachtige, sterke pool honden, sommige gekruist me de wolf of de Alaskische equiva lent. De twee honden die mij worden toebedeeld verschillen weinig van de andere koppels. Ze huilen en blaffen onafgebro ken, rukken mijn handen bij kans van mijn armen af en ra ken constant verstrikt in hun tuig. De damp slaat nu al van mijn muts. Je staat met je veel te omvang rijke moonboots op twee stuk jes hout van vier centimeter breed, achter op de slee. Je han den klem je om de boog voor je. ,,Wil je naar links, dan stuur je de honden door je gewicht naar links te verplaatsen." De in structeur is duidelijk. Rechts schijnt volgens hem op dezelfde wijze te gaan... Remmen doe je door je voet op een soort van bereklauw te zetten die je in de sneeuw drukt. „En het belang rijkste", galmt het door het hooggebergte, „is dat je de slee nooit los mag laten. Vergeet dat niet! Vallen is akkoord, maar nooit loslaten. Dan zien we de honden nooit meer terug." Een soort van 'dodemanstouw' dat wij om onze polsen krijgen ge bonden bevestigt het terecht gestelde wantrouwen in deze groep. 'Allez', daar gaan we. De in structeur voorop met zes hon den voorgebonden. En wij de trillende Nederlandse enclave daarachter, volgzaam als nooit tevoren. Omdat honden nu eenmaal honden zijn en die- rqn geen rekening houden met het aantal hondeslee-uren dat de bestuurder achter zijn naam heeft staan dienen de eerste valpartijen zich reeds aan bij de allereerste allez's. Het dode manstouw blijkt een uitkomst, anders was het weiland nu al gevuld geweest met pp hol ge slagen spannen en vertwijfelde Nederlanders in de achtervol ging- Terreinjeep De kracht en snelheid waarmee de huskies onze kilo's over de sneeuw sleuren is verbijsterend. We hadden al een voorproefje gekregen toen zestien wolfach- tigen even daarvoor een zware terreinjeep in beweging kregen, maar toch, de zeven kilometer die we over het terrein glijden worden in bewonderenswaardig tempo voltooid. Hoewel hulp zo af en toe geboden is, zeker wan neer de ijzers in diepe sneeuw terecht komen. Twee equipes belanden in het water, omdat ze een bruggetje missen. Maar ze houden vast aan het span. De begeleider spreekt de gevalle nen lovend toe, zichtbaar opge lucht als hij is dat er geen nacht 'huskie-zoeken' voor hem volgt. En verder? Verder is het puur genieten. Van de frisse wind in je gezicht, de stilte (de huskies komen tijdens het rennen lucht tekort om te blaffen) en uiter aard het panorama dat Autrans ook vanaf deze positie biedt. El ke hond rent 's winters op deze manier drie tot vierduizend ki lometer, de zeven die wij daar van op onze naam brengen be tekenen een absolute ervaring. Hetzelfde geldt overigens ook voor de sneeuwscooter. Nog nooit gedaan, in de Vercors een must. Mechanische PK's met weer een dodemansknop en een (in dit geval wel geprepa reerd) circuit, wederom op een weiland. Voor 80 francs per kwartier (125 voor een half uur) worden mannen weer wilde jongens en vrouwen zenuwach tig giechelende meiden. Rups band achter, twee korte skies voor. Op de teller staat een maximum snelheid van 160 km per uur. Wij zetten het gas vast op 65 km per uur en belanden zo regelmatig in de Tiefschnee naast het parcours. De spron gen zijn een belevenis, de lan dingen nopen bij vlagen tot een hoge toon. Wintersport anno 1994. Het gaat om de 'vitesse', de snelheid en de kick. VERCORS KORT Een autorit naqr de Vercors kost de Nederlandse wintersporter, die per auto reist, ongeveer 11 uur. Maar ook kan worden gekozen voor de bus (verschillende pendeldiensten), de trein (in Parijs een lastige overstap) en het vliegtuig (de KLM is de enige luchtvaartmaat schappij die meerdere malen per dag in iets meer dan een uur naar Génève of Lyon vliegt). Wie van die laatste mogelijkheid gebruik maakt, moet rekening houden met vrij lange transfertijden naar de skigebieden. Info: Maison de la France (het Frans Verkeersbureau), Prinsengracht 670,1017 KX Amsterdam telefoon 020 - 6 273 318 of het ANVR-Reisbureau. Lopen op raquets (sneeuw- schoenen) gaat langzamer. Een van de reden wellicht vyaarom het meer en meer in de belang stelling komt te staan. In de Vercors zijn tal van scholen te vinden, die lessen geven en be geleiding bieden bij tochten door de talrijke bossen. Wij worden 's avonds met auto's in het bos gedropt. Het vriest 22 graden, het zichtveld wordt be paald door de weerkaatsing van het maanlicht op de sneeuw en de mijnwerkerslampjes die in de groep zijn uitgedeeld. Projectiel Uitleg wordt nauwelijks gege ven. Hoeft ook niet, want zelf kom je er al snel genoeg achter wat je wel en juist niet moet doen. Tot de lolligste handeling binnen de zwoegende meute behoort zonder enige twijfel het van achteren op eikaars raquets stappen. De voorganger krijgt in die gevallen iets van een men selijk projectiel. Als voltreffer wordt een val beschouwd waar bij de schoenen in de raquets achterblijven, en de voorganger gierend van de lach of vloekend en tierend de sneeuw is ingedo ken. Onze tocht neemt drie kwartier in beslag, met als hoogtepunt uiteraard een helling die (al thans volgens de instructeur) rennend en saus peur (zonder angst) naar beneden moet wor den genomen. De groep rea- geert ais in trance. Zoals de valpartij ook gegroepeerd wordt ingezet. Tijdens het diner in de authentieke berghut, speciaal bestemd voor raquetteurs wordt nog urenlang nagepraat en ge lachen over de ervaringen. Wanneer we zo rond de klok van elven de raquets weer on derbinden, roezig door de wijn en de lokale alcoholische brouwsels uit de bergen ont stijgt een mix van oer-Hollandss samenzang en Franse chansons de wit gepiekte dennebomen van de Vercors. Wintersport 1994. Anders dan anders, maar wel zo leuk. Indonesië volgens Dominicus Uitgeverij Gottmer is met grote vaart bezig z'n befaamde Dominicus-serie niet alleen te herschrijven en te actualiseren, maar ook I te restylen. Wat tijd werd. Maar het resultaat mag er wezen. Indonesië, aangepakt door de cultureel-antropologen Rita en René Wassing, kan voorlopig weer enkele jaren mee. Ruim vierhonderd pagina's relevante informatie voor de toerist, die zich op reis over de meest bezochte eilanden van Indo nesië (met Lombok als het 'nieuwe para dijs') niets wil laten ontgaan. Degelijk, over zichtelijk en veel praktische informatie. Dominicus' Indonesië, uitgeverij J.H. Gottmer Haarlem, prijs 39,90. Herdrukt werden ook: Denemarken 29,90), Rodos 27,90), Zuid-Duitsland 29,90), West en Zuid-Turkije 29,90), Turkije 34,90), Sardinië 27,90), Portugal 29,90) en de Caribische Eilanden 34,90). Nieuw in de serie zijn: Zuid-Spanje 29,90), Polen 29,90), Berlijn/Rotsdam 29,90), Nederlandse Antillen/Aruba 32,90) en Noordwest Spanje 32,90). Langs hofjes In wat in het jargon van de uitgever 'De Langs Serie' wordt genoemd, verscheen 'Langs Hofjes' van Ilse Dorren. Het is een verslag van een tocht langs een van de grootste schatten van Nederland en Vlaan deren: de binnenhofjes. Reisgidsen, ge schreven in de ik-stijl komen helaas te wei nig voor. Djt boekje is het bewijs van die stelling. Bij Dorrens manier van schrijven mogen misschien enige vraagtekens wor den geplaatst, persoonlijk is het in elk geval wel. Bovendien weet de schrijfster waar ze het over heeft. Helaas had de opmaker een totale off-day. Nog nooit gezien: zo'n aardig boekje in zo'n slome opmaak. Langs Hofjes, Uitgeverij Kosmos Utrecht, prijs 39,90. RvdD Stadstippel in Zutphen Samen met de VW organiseert de ANWB deze maand een bijzondere wandeling door de historische binnenstad van Zutphen. De route begint bij het vroegere Wijnhuis, dat nu dienst doet als VW-kantoor. De deelne mer maakt kennis met onder meer De Munt en delen van de oude vestingwerken, zoals de Drogenapstoren en de Bourgonje toren. De route voert verder langs het 's- Gravenhof (de middeleeuwse gebouwen van de Graven van Zutphen), de St. Wal burgskerk, de kanunnikenhuizen aan het Kerkhof, grote koopmanshuizen en het voormalige logement 'De Wildeman', dat tegenwoordig onderdak biedt aan het mu seum Henriëtte Polak, met een uitgebreide collectie moderne figuratieve kunst. De routebeschrijving kost 2,75 en is tot eind november verkrijgbaar bij de VW/ANWB, Groenmarkt 40 (van maandag tot en met zaterdagochtend) en in Ijssalon Venezia naast de VW (op zaterdag en zondag van 13 tot 17 uur). Info: 05750- 19355. Wandelen rond dierenpark Dierenpark Amersfoort vormt deze maand het uitgangspunt van twee ANWB-wande- lingen van respectievelijk vijf en elf kilome ter door de natuurgebieden Birkhoven en Bokkeduinen. Het zeventig hectare grote recreatiegebied heeft een gevarieerde fauna en flora. De wandelingen voeren onder meer door fraaie beukenlanen en langs een bosvijver. De routebeschrijving is voor drie gulden te koop bij de kassa van Dierenpark Amersfoort, Barchman Wuytierslaan 224 in Amersfoort, dagelijks van 9 tot 17 uur. Info: 033-61 66 58. Twee eeuwen Sint in Gorinchem Het oer-Hollandse Sinterklaasfeest raakt door de oprukkende kerstman steeds meer in de verdrukking. Het museum 'Dit is in Bethlehem', gevestigd in Gorinchem, wil de goedheiligman weer in het zadel helpen. Dat moet dan gebeuren via de tentoonstel ling 'Twee eeuwen Sinterklaas en Pieter baas'. Op de expositie trekt een bonte stoet sinterklazen en zwarte pieten voorbij in de vorm van prenten, kaarten, boeken, curiosa en speelgoed. De tentoonstelling maakt duidelijk dat het oude vertrouwde beeld van de kindervriend is gebaseerd op een prentenboekje uit 1850, geschreven en geïl lustreerd door de Amsterdamse onderwijzer J. Schenkman. Bij hem komt Sinterklaas voor het eerst per stoomboot uit Spanje, controleert hij wie zoet of stout is geweest en noteert hij alles in zijn grote boek. Schenkman bedacht ook de Zwarte Piet die zoete kinderen beloont en stoute in de zak stopt. De tentoonstelling duurt tot en met 6 december en is geopend van woensdag tot en met zondag en op 5 en 6 december van 14 tot 17 uur. Info: 01830-32821. Het bergmassief van de Vercors, een beeld v Buitenhofgids Het Waaggebouw in Gouda waarin een kaas- zal worden gevestigd. foto pi

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27