if Kameraadschap houdt op als wedstrijd begint' E A| w— Shorttrack verveelt Harold Janssen nooit Sport lATERDAG 19 NOVEMBER 1994 j Wftraathof en Hersman binden strijd aan met andere 'ego'sin schaatskernploeg jeroen en Martin. Het klinkt nog niet zo vertrouwd als Ird en Keessie. Toch zijn Jeroen Straathof en Martin Her- pgman. net als hun illustere voorgangers Schenk en Ver- ierk een kwart eeuw geleden, de beste Holléndse schaat- (enrijders van hun tijd. Als Friesland niet bestond, zou- jen de 22-jarige Zoeterwoudenaar en de 20-jarige Sas- lenheimer ook in de Nederlandse kernploeg de dienst iitmaken. En nu de Noorse veelvraat Johann Olav Koss aangijn schaatsen definitief heeft opgeborgen, lonkt boven- H..hIFen bovenste tree van het wereldpodium. Straathof Jn Hersman dromen van de wereldtop, maar hebben ge- spelluld. ,,In 1998, tijdens de Olympische Winterspelen van agano, moeten wij er staan." JIDEN TIM BROUWER DE KONING jot die tijd hebben de nuchtere Hollanders maar één doel voor jgen: zo hard mogelijk schaat- De olympische rode draad sinds de vorige Winterspe- van Lillehammer 1994 door eider carrière loopt, verliezen daarbij nooit uit het oog. De mmers acht (Hersman) en egen (Straathof) van de olym- ische 1500 meter hebben de pelen van 1998 in hun agen- aangekruist. In Nagano, Ja- het land waar volgens de upillen van Wopke de Vegt de Koss vandaan kan ko- gaat Hersman voor de erste plaats. ,,Daar train ik al jaren voor." Straathof, iets oorzichtiger: ,,Ik ben tevreden ls ik tegen mezelf kan zeggen it ik er alles aan heb gedaan." De weg die beiden hebben itgestippeld, vertoont opval- nde overeenkomsten. In de inters voorafgaand aan Naga- o willen Straathof en Hersman öoral investeren. Te beginnen iet de Nederlandse afstands- ampioenschappen op 16, 17 n 18 december op de Haagse Jithof, waar Straathof en Hers tot de kanshebbers op de 500 meter behoren. Beiden open bovendien uit te groeien |ot allrounders, ook al raken af- jtandskampioenschappen steeds meer in zwang. Straat hof: „In deze jaren krijg je toch de meeste publiciteit als je deel neemt aan de Europese en we reldkampioenshappen all round." Langebaanschaatsen is in de ogen van Straathof en Hersman een wereldsport. En inderdaad, zij hebben al heel wat meer van de wereld gezien dan de Leidse ijshal, de Haagse Uithof en schaatspaleis Thialf in Heeren veen. Als zij hun trainingskamp in het Zuidduitse Inzeil hebben opgeslagen, zijn zij blij met elke dag die zij langer kunnen weg blijven uit ons kikkerlandje. Al zijn er volgens Straathof gren zen. „Na een dag of vijftien heb je het in zo'n trainingskamp wel gezien." „In Inzeil kennen wij inmid dels de weg", zegt Hersman, op het eerste gezicht de spraaklus- tigste van de twee. „De omstan digheden zijn er ideaal. We heb ben meestal mooi weer en kun nen ons er in alle rust concen treren op het schaatsen. In Ne derland is het veel drukker." Straathof: „Thuis zijn er altijd mensen die je moeten spreken. Op Thialf kun je alleen 's mid dags ongestoord trainen, anders zit je midden tussen de recrean ten. En als je in de auto naar De Uithof rijdt, ben je in de spits zeker drie kwartier onderweg. In Inzeil kunnen we alles lopend of op de fiets af." Dat zij 's winters wekenlang van huis zijn, accepteren beiden zonder morren. „Het enige na deel vind ik de hoge telefoonre kening", zegt Straathof, die vanuit het trainingskamp regel matig naar zijn vriendin belt. Vrienden moeten maar van hem pikken dat ze hem zo wei nig zien, vindt Hersman. „An ders zijn zij geen goede vrien den." Hij ziet alleen maar voor delen van zijn keuze voor top sport: „Lekker hotelletje, goed eten en gelukkig geen last van al die verjaardagen. We maken bovendien nog wel eens een leuk uitje. Vorige maand heb ben we de voetbalwedstrijd Bar- celona-Compostella nog be zocht." Dat er minder schot zit in zijn maatschappelijke loopbaan dan in zijn schaatscarrière neemt de Sassenheimse Heao-student op de koop toe. „Gelukkig kan ik met mijn school in Haarlem het een en ander regelen. Soms maak ik tentamens bij leraren thuis. Op die manier heb ik mijn propedeuse logistiek en economie gehaald. Je moet als sporter wel zelf de contacten leggen. In Nederland heerst na melijk geen topsportklimaat. Dat moet je zelf creëren." Toch klagen de Zuidhollan ders niet over de moeilijke om standigheden waaronder zij hun 'beroep' moeten uitvoeren. Zij beschouwen zichzelf name lijk nog steeds als hobbyisten. „Maar dan bedoel ik wel een uit de hand gelopen hobby", zegt Straathof, die de reis van Inzeil naar Zoeterwoude nog in de be nen heeft zitten. Samen met Hersman, een stel fietsen en voor enkele weken bagage op gevouwen in de door de spon sor beschikbaar gestelde auto van Bart Veldkamp. Voorwaar geen plezierreis, maar dat heb ben zij graag over voor 'de sport die er is'. Hers Martin Hersman (links) en Jeroen Straathof, net terug van hun trainingskamp in Inzeil, staan alweer klaar voor hun volgende man: „Ik train zo'n dertig uur per week. En nog haal ik mijn schaatsen soms stiekem uit de kast." Een nadeel van zijn beroep dat topsport heet, vindt Straat hof de omgang met pers en pu bliek. Toegegeven, er zitten ook leuke kanten aan. Zo heeft de Zoeterwoudenaar een heuse fanclub, die niet eens in zijn ei gen sportgekke woonplaats is ontstaan. Het spontane initia tief van Marga en Anita uit Amersfoort is inmiddels uitge dijd tot 85 personen. „Vergis je niet, het gaat hier niet om ver liefde tienermeisjes. Marga en Anita zijn gek van schaatsen. Zij lopen alle wedstrijden af. In In zeil zijn ze ook nog langsgeko men. Zij rijden er zelf ook hun rondjes. Met hen heb ik een an der contact dan met de door sneefan." Ook in de omgang met de pers is Straathof, inmiddels in het bezit van zijn MTS-diploma, selectief. Sommige media legt hij geen strobreed in de weg. Als de Telegraaf hem echter bena dert voor een verhaal over zijn botsing met een koe in Zwitser land, vraagt hij vooraf inzage in het artikel. „Dan weet ik zeker dat het geen opgeklopt verhaal wordt. Zo'n journalist houdt er bij het schrijven al rekening mee dat ik het stuk nog onder ogen krijg." Hersman, ruim een jaar jon ger dan Straathof, heeft minder ervaring met fans en op sensatie beluste journalisten. „Ik weet nog goed dat ik bij de opening van een sportzaak in de regio aan Hein Vergeer een handte kening ging vragen. Nu staan foto henk bouwman wij zelf in het middelpunt van de belangstelling. Al kan ik in Sassenheim nog steeds rustig over straat lopen. Bij mij staan nog geen mensen op de stoep zoals bij Rintje Ritsma. In Fries land gaat het er anders aan toe." Straathof: „Dat onder scheid met de Friezen zie je ook in de kernploeg." Hersman: „Maar we kijken niet op tegen Ritsma, I alko Zandstra en Ids Postma. Toevallig drie Friezen, daarvóór gaven Hage- laars de t Straathof en Her; i besef fen dat zij zich in een situatie bevinden, die sterk afwijkt van die van de meeste van hun leef tijdsgenoten. „Ik zou nooit van negen tot vijf willen werken", zegt Straathof. „Maar soms word je geleefd. Dan bestaat het gevaar dat je kapsones krijgt." Hersman: „Zo'n kernploeg be staat uit een stelletje ego's bij elkaar. Bij iedereen draait de wereld om hém. Kun je nagaan wat dat voor een coach bete kent, die acht personen in de gaten moet houden. Dat is bijna niet te doen, maar de financiën zijn niet toereikend voor een grotere technische staf." De persoon van de trainer, Wopke de Vegt, kan beider goedkeuring wegdragen. Straat hof, die nog onder Ab Krook heeft gediend, beschikt over vergelijkingsmateriaal. „Iedere coach heeft zijn eigen visie op schaatsen. Maar ik vind het so wie so goed als er na vier of vijf jaar een nieuwe trainer komt." Hersman: „Wopke is van een andere generatie dan Krook en Leen Pfrommer. Hij is ook an ders in de omgang. Dat werkt verfrissend." Toch zal geen coach erin sla gen de acht individuen waaruit de mannenkernploeg bestaat helemaal op één lijn te krijgen. „Daarvoor zijn wij allemaal te verschillend", zegt Flersman. „We kaarten wel samen en gaan hebben als mannen onder el kaar onderling geen proble- Maar om nu te zeggen dat Straathof en Hersman, die nog geen twintig kilometer van el kaar af wonen, de deur bij el kaar platlopen, dat niet. „Ik ben wel eens bij Martin geweest en hij weet sinds vandaag ook waar ik woon. Door het schaatsen hebben wij elkaar leren kennen. Wij zijn geen vrienden, maar wel méér dan collega's. Noem ons maar kameraden. Maar bij de start van de wedstrijd houdt die kameraadschap op." 'engdige Leidenaar in nationale seniorenselectie fl I I door: Gert-Jan Onvlee 1 1CHTERLIJN JIDEN )0 ^estien jaar is hij pas, en hij zit nu al in de Nederlandse short- rackploeg. Harold Janssen is roeg gekomen, maar i$ de Lei- tenaar ook een blijverdje? „Ik nog lang niet. Ik moet ooral sterker worden. Mijn k loogtepunt moet liggen op de Mympische Spelen over vier Nagano. En daarna, ach vat ik dan doe weet ik nog niet. ihorttracken is leuk, maar niet Willes." Het verhaal van een am- litieuze jonge sportman, die 2t wat nog gebeuren noet. iede. Beuljjr )SV' it de Fr« larold Janssen zit in zijn ïingspak in de luie stoej pap jjn moeder. De schema' oi :ijn kersverse bondscoach Peter ■laar Ireukel die hij net nog ;hors jestuderen, legt hij even weg. hlmaDm het over zijn grote hobby lebben: de shorttrack. Dag ^ey a< lag uit is hij bezig met deze val i iport en vervelen doet het hem onegi s OVf :n. In seizcpj spel n§: Toch acht Janssen de kans ;root dat hij op zijn 25e iets to- :aal anders zal doen. „Weet je, ontzettend leuk. Alles wat ior het shorttracken doe en heb ik er voor over. Ik ver- I lien hier niets mee. Het kost geld. Het enige wat de bond en sponsor betalen zijn de trainin- en, ijsuren, vliegtickets en kle- ing. Maar mijn schaatsen zijn iet de hand gemaakt en kosten lijna 1200 gulden. Die móet ik zelf betalen." Zijn moeder schraapt even haar keel. „Eh, betaalt m'n moeder natuur lijk", herstelt hij snel. „Rijk zal je hier dus nooit van rorden. Daarom moet je op tijd toppen. Ik ga door totdat teveel nderen me voorbij gaan it schaatsen. Dan ga ik wat anders doen, want de lol gaat er op die manier snel af. Een eigen sport- ak lijkt me later wel wat." Om die zaak later te kunnen ope- 'olgt Janssen nu een oplei- ding aan de detailhandelschool. Momenteel'loopt de oud-l/TS- stage bij slagerij Koekenbier. In het weekeinde schaatst lanssen, die op zijn negende shorttrack begon, zijn wed strijden. Onlangs was hij in zijn rste toernooi van het seizoen in Groningen nog winnaar. Het betekende de 42ste zege voor de sprinter. In februari zijn de leugd Olympische dagen in An- lorra, waar hij zich op ver- leugt; daarvoor nog de wereld kampioenschappen in Calgary, beide toernooien wil hij A eei ft StiOp vlammen. „Harder 1 niet, ik ga alleen meer aandacht besteden aan duurwerk en krachttraining." Hij beseft dat hij het van zijn kracht zal moeten hebben in de strijd tegen de oppermachtige Chinezen en Koreanen in An dorra. „Zij zijn maar 1.50, 1.60 lang," zegt de Leidenaar, die zelf 180 centimeter meet. „Zij zitten zó veel lager. Dat halen wij nooit. Ze kunnen in elk gaatje schieten. En een beuk uitdelen doe ik niet zo snel. Ik moet er op kracht langs, ik moet er meer voorwerken." lanssen roemt de centrale aanpak van bondstrainer Breu- kel. „We doen nu meer als groep. Krachttrainingen, schaatstrainingen, de techniek. Dat deed de vorige bondscoach Gijs Rijneveld minder goed. Bij hem was iedereen individueler bezig en had ook twee verschil lende wedstrijdschema's, een voor de club en een voor de kernploeg. Peter heeft met onze clubs geregeld dat we overal hetzelfde schema kunnen rij den. Onze tijden verbeteren nu al", aldus Janssen. Die moeten volgens hem ook beter wil Nederland weer bij de beste drie van de wereld ko men. Hij vindt dat de Neder landse ploeg makkelijk terug kan naar het niveau van de gou den tachtiger jaren toen Charles Veldhoven, Jeroen Otter (de huidige bondscoach van de Ver enigde Staten), Erik Duyvelshof en Peter van der Velden furore voor ons land maakten. „Ons land stond toen in de top drie van de wereld. We zijn afgezakt door te weinig trainingsfacilitei- Janssen hoeft zich hier geen zorgen meer over te maken. De Koninklijke Nederlandse Schaats Bond(KNSB) en Inter nationale Schaats Unie(ISU) hebben immers besloten dat 35 procent van de aandacht naar shorttrack zal gaan. Hier horen ook de trainingsfaciliteiten bij. Het lange-baanschaatsen zal het, ondanks de populariteit en de traditionele toppers, met veel minder aandacht moeten gaan doen. „En dat wordt tijd," vindt Janssen. „Ik begrijp niet dat ie dereen maar zo gek is van dat lange-baanschaatsen. Bij ons staan er altijd maar een paar man te kijken, terwijl het toch veel spannender is. Bij de all rounders weet je van te voren wel wie de kampioen zal wor den. Wij rijden met vier man te- Harold Janssen, stagiar bij slagerij Koekebier: „Rijk zal je met shorttrack nooit worden. Daarom moet je op tijd stoppen." foto loek zuyderrduin gen elkaar, en niet tegen zo'n China. Ik hoorde van Jan Hoog- net als hier in Thialf. Ik zou dat suffe klok. Bij ons is het veel eveen dat het daar bij short- toch wel mooi vinden, als wij meer een loterij. Nee, dan in trackwedstrijden stampvol zit, dat ook zouden hebben." Mariska de Haas speelt even niet voor Rijnsoever. De Katwijkse tafeltennisster houdt niet van opzettelijk ver liezen. Op zich lovenswaardig: een redenering waar geen speld tussen valt te krijgen. Je doet aan sport om te presteren. Op welk niveau ook. En presteren betekent zo veel mogelijk win- Zo gesteld ziet het er allemaal heel simpel uit. Natuurlijk had Mariska de Haas gelijk toen ze een paar weken terug weigerde op het verzoek van haar coach in te gaan om haar partijen te gen Shot 'te laten lopen'. Shot zou door een dikke winst op de Katwijksen alsnog in de promo tiepoule belanden en het min der sterk geachte Flotak zou door dat resultaat, als kind van de rekening, met Rijnsoever in de degradatiepoule terecht ko men. Waardoor de Katwijkse formatie een betere kans zou hebben om aan degradatie te ontkomen. Bij die redenering echter, begint te schoen te wringen, wordt de gedachte van De Haas ('Ik speel om te winnen') minder sterk. Immers: met welke doelstelling is De Haas met Rijnsoever de competitie ingegaan? Ik neem aan dat dat was om 'zo hoog mogelijk te eindigen'. En mis schien dat daar dan wel bij is gesteld dat 'degradatie moest worden voorkomen Als je als ploeg hoger kunt ein digen door een wedstrijd te ver liezen, moetje dat dan niet doen? Je zou toch wel gek zijn als je het jezelf moeilijker maak te door twee, of drie partijen ex tra te winnen? In strijd met de statuten of het wedstrijdreglement van de Ne derlandse Tafeltennis Bond (waarin ongetwijfeld is opgeno men dat je als ploeg of speelster wordt geacht je sportieve belan gen zo goed mogelijk te verde digen) kan dat allemaal ook niet zijn. Want uiteindelijk ben je op dat moment als team druk doende om er een zo goed mo gelijk eindresultaat uit te sle pen. De NTTB (in dit geval de com petitiecommissie van de I laagse regio) buigt zich inmiddels over deze zaak. Er zal wel geen sanc tie uitrollen, omdat alle betrok kenen, op Mariska de Haas na, ongetwijfeld zullen doen alsof hun neus bloedt. Seponeren wegens gebrek aan bewijs, zo iets. Ik vind dat bij voorbaat jammer. Want nu zullen we nooit weten of Riinsoever-coach Bonsen het allemaal fout heeft gezien, of dat het door de bond gehan teerde poule-systeem dit soort kronkels in de hand werkt. Ik bedoel maar: in een 'gewone' competitie ligt het allemaal veel simpeler. Dan moet je in elke wedstrijd, in elke partij wel ge woon voor de winst gaan... Damon Hill zei afge lopen weekeinde niet in opzet te ge loven. De auto van Michael Schumacher was praktisch on bestuurbaar geworden, dus de crash die vervolgens ook Hill de koers en het wereldkampioen schap in de Formule 1 kostte, was een toevallige, zij het verve lende samenloop van omstan digheden. Knap toch, dat je je zo profes sioneel kunt opstellen als Hill dat deed. Ie zou hem bijna een wereldtitel gunnen. Maar die zat er dus dit jaar niet in door dat 'ongelukje'. Nou, ja, ongelukje. Ik heb zel den iemand zo bewust zijn wa gen richting een andere auto zien sturen als Schumacher dat deed. Zelfs in hel verkeer van Parijs kom je dat soort acties maar wéinig tegen. Dat zegt toch wel wat. En dan dat toneel stuk direct erna. Schumacher zou helemaal kapot hebben ge zeten. Het verdriet van een sportman, heette het. Natuurlijk zat Schumacher op dat moment stuk. Maar de enige reden was natuurlijk dat hij niet wist of hij Hill voldoende had geraakt. Dat bleek dus wel het geval te zijn. Zodat Schumacher zich als wereldkampioen mag gaan voorbereiden op weer een nieu we cyclus om de wereldtitel. Op de kermis waarschijnlijk, in de botsautootjes. Want die on zekerheid na zo'n botsing zal hem echt niet lekker zitten. Er moet worden getraind. De vol gende keer moet het direct goed raak zijn. voor zijn doel? Een redelijk actuele vraag na het optreden van de invaller doelman van FC Utrecht, vriend René Ponk. Tot tweemaal toe werd Ponk (door Vurens en Boerebach) met een verrassen de lob geklopt, bijna vernederd. De commentator vond het fou ten van Ponk, maar dat viel wel mee. Als doelman moet je je doel 'verkleinen' op het mo ment dat de vijand in schietpo- komt. Ie calculeert moment het risico van een boogbal in. Ponk had zondag echter de pech dat zowel Vurens als Boe rebach in staat is tot het verzen den van zo'n leep balletje. Maar vooral had Ponk het misfortuin dat de commentator van Studio Sport niet begrijpt hoe je je als doelman moet opstellen. In combinatie met de eerste regel rechte blunder (een bal door ar men èn benen laten gaan is echt het summum) moet dan ook gevreesd worden voor de toekomst van Ponk als topkee- komen. Volgend jaar speelt-ie bij zon daghoofdklasser Holland. Als ze 'm daar tenminste willen heb ben. De strijd om de IJssel Cup ligt weer achter ons, het schaatssei zoen is begonnen. Het moge duidelijk zijn dat de tijd dat ik me daarop verheugde al weer een tijdje achter me ligt. Veroni ca dobberde nog op zee, ik was jong en wilde ook wat. En coach Anton Huiskes en schaatsers als Jan Bols, Ard Schenk, Kees Ver kerk (hij vooral, door die bont muts van zijn moeder) en zelfs Eddie Verheyen, ach ze spraken me gewoon aan. De huidige generatie doet dat niet. Aardige jongens hoor, daar niet van. Maar ze zijn het niet helemaal. Te jong, te weinig in houd, dat soort dingen. De één is gek van auto's en verbouwt z'n huis, de ander gaat in de zo mer surfen. Ik bedoel maar: de heroïek gaat er toch wel van af. Daarbij hebben ze natuurlijk de pech dat ze dit seizoen hele maal geen serieus internatio naal weerwerk zullen treffen. De periode na Koss zal de geschie denis ingaan als het tijdperk waarin de Nederlandse sub-top nog in staat bleek alle interna tionale 'toppers' weg te schaat sen. En dat met een twee derangs-coach als Wopke de Vegt aan het roer. Gelukkig is het vrouwen schaat sen er ook nog. Daar verwacht ik dit seizoen aanzienlijk meer van. De vraag of Annamarie Thomas deze winter al definitief aansluiting zal vinden met de top, maakt dit schaatsja^r op voorhand interessant. Maar laten we er wel van genie ten. Want voor we twee seizoe nen verder zijn is die spanning ook al weer verdwenen. Dan heerst Thomas als een Koss. Helaas.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25