Sport Becker zit Edberg dwars Edwin Gorter mist thuiswedstrijd tegen Ajax Bert Paauw hamert op teamgeest bij Nederlandse atleten land halsters Saturnus ïopen op een show Leiderdorp maakt pas op de plaats ATERDAG 19 NOVEMBER 1994 en achterstand linten goedmaken, dat is van- vond ongetwijfeld te veel ge- voor de handbalsters an IKS Saturnus. De Leidse redivisionist probeert er in de ijf Meihal tegen Spartak Kiev en show van te maken met eel doelpunten - voor en tegen dat zal wel lukken. Na de 33-16 nederlaag die Sa- ïmus afgelopen zondag leed in je Oekraïne, maakt de ploeg van trainer Zsigmund Makay zich geen illusies meer over plaatsing voor de kwartfinale van het Europa Cup 2-toernooi. In Kiev werd Saturnus op een kansloze achterstand gezet, met name omdat de Kroatische ar biters een staaltje 'thuisfluiten' ten beste gaven. Gisteren arriveerden de speel sters van Kiev in Leiden. Ze ver blijven in hotel Zonne. De wed strijd begint vanavond om 20.30 en wordt geleid door de Spaan se arbiters Fernandez en Per- muy. PSV in de uitwedstrijd tegen Volendam. De doelman is gebles seerd aan zijn linker ringvinger. De 31-jarige oud-ajacied heeft een scheurtje in het bot. De voormalige international wordt ver vangen door Ronald Waterreus. De 24-jarige Limburger maakt daarmee zijn competitiedebuut voor de Eindhovense eredivisie club. Piet Schrijvers laat zich niet gek maken alkmaar Piet Schrijvers, trainer van eerste divisieclub AZ, heeft met verbazing gereageerd op de uitlatingen van voorzitter Sche- ringa. Die maakte donderdag in het televisieprogramma Barend en Van Dorp bekend dat Schrijvers volgende\veek een deel van zijn bevoegdheden kwijtraakt. De oud- doelman van Oranje dis tantieert zich van de uitspraken van de praeses. „Bij mijn weten heb ik een contract tot aan het einde van het seizoen en dat dien ik uit." 'Champions League loopt gevaar' Stockholm De toekomst v Naakt protest van moeder van bokser Uit protest tegen de uitspraak heeft de moeder van de overleden Keniase bokser Robert Wangila voor de ogen van ver bouwereerde rechters een striptease gedaan. De vrouw had de rechtzaak aangespannen omdat haar zoon op een islamitische begraafplaats in Nairobi is begraven. Zij wilde haar zoon op nieuw lafen begraven in een familiegraf. De in juli overleden sportman had in zijn testament laten opnemen dat hij bijgezet wilde worden in het familiegraf van zijn voorouders in het wes ten van Kenia. Na het voor de familie negatieve vonnis in de rechtszaak, die bijna vier maanden duurde, sprong de totaal ontredderde vrouw op een tafel en kleedde zich uit. Waterreus op de plaats van Menzo eindhoven Stanley Menzo is vanavond niet beschikbaar v ropese voetbalbond UEFA. De Zweed kwam gisteren tot die uit spraak na de verloren rechtszaak over de televisierechten van de Champions League. De rechtbank in Bem verwierp het hoger beroep dat de UEFA had aangetekend nadat het Zwitserse mar- keting-bedrijf CWLTelesport met succes bezwaar had gemaakt tegen de Champions League. Youri Mulder scoort voor Schalke'04 gelsenkirchen Zijn debuut in het Nederlands elftal, woensdag bij het duel met Tsjechië (0-0), heeft Youri Mulder goed gedaan. De 25-jarige aanvaller opende gisteravond voor zijn Duitse club Schalke'04 de score in de competitiewedstrijd tegen Dynamo Dresden (4-0). Uitstel tafeltennisteam Den Helder den haag De tafeltenniswedstrijd tussen Shot en Den Helder is uitgesteld. De reden is dat vier van de vijf speelsters van Den Helder, onder wie Bettine Vriesekoop, zijn geblesseerd. De com petitieleider van de tafeltennisbond heeft daarop de ontmoeting i het programma gehaald. Van Vlaanderen loopt in Rotterdam den haag Bert van Vlaanderen, de daille op de marathon bij het wereldkampioenschap atletiek van afgelopen jaar in Stuttgart, start op 23 april in de marathon van Rotterdam. Eerherstel voor Noorse sprinter Okeke oslo» De sprinter Aham Okeke is door de Noorse Sport Associa tie (N1F) vrijgesproken van het opzettelijk gebruik van dope. Okeke werd in augustus uitgesloten van deelneming aan het EK atletiek in Helsinld nadat hij positief had gereageerd op een do pingcontrole. Klok werpt Clerc terug den haag Opnieuw heeft het Nederlandse damlegioen bij de wereldtitelstrijd in Den Haag een tegenvaller móeten incasseren. Rob Clerc telde zichzelf uit tegen Cissé door een notatiefout waardoor hij op de klok verloor. Opbeurend voor het Neder landse kamp was de zege van Wesselink op N'Diaye. Koploper Valneris trok zich van al die schermutselingen in het achterveld weinig aan. Hij won opnieuw en bouwde zijn voorsprong uit tot drie punten. Gemakkelijk yi De Nederlandse he- ren volleybalploeg won in de World Super Four gemakkelijk van Ja pan. Aan de zegereeks van de vrou wen van BV Leiderdorp is giste ren een abrupt einde gekomen. De voornaamste kandidaat voor het kampioenschap in de eerste divisie kreeg een pak slaag van Den Helder 2: 70-48. Bovendien verloor de ploeg spelverdeelster Renate Sluys die na een nood schot vlak voor rust door haar enkel ging. „Ik wist al na vijf minuten dat we niet gingen winnen", rea geerde een nuchtere Henk-Jan Piket. „Den Helder speelde veel fysieker en onze 'keyplayers' faalden." De 'superploeg' van coach Henk-Jan Piket blijkt dus niet zo ongenaakbaar als men vooraf wel dacht. BV Leiderdorp, dat evenals de reserves van Den Helder de eerste negen wed strijden winnend afsloot, zingt voorlopig een toontje lager. Voor een eventueel langer ver blijf in de eerste divisie dan het vooraf geplande ene jaar hoeft men nog niet te vrezen. De nummer twee in de eerste divi sie promoveert immers met de kampioen naar de promotiedi- Toch is het een flinke streep door de rekening van BV Lei derdorp. De club verwachtte met het aangetrokken spelers materiaal - de voormalig eredi- visionisten Renate Sluys, Mari anne Schuit en Simone van Meurs - een team in huis te hebben dat de competitie ge makkelijk als kampioen kon af sluiten. Tot nog toe bleek dat ook wel uit de ruime winstmar ges die steeds behaald werden. Het enige gevaar schuilde in onderschatting van de oppo nent en verslapping als gevolg van de gemakkelijke zeges. Den Helder 2 is echter een ploeg die niet te onderschatten valt. De roemruchte damesclub, die met het eerste team veel voudig kampioen van Neder land was, put immers jaarlijks aan een rijk arsenaal van jeugd- speelsters. Speelsters, die in een ander topdivisie team moeite loos mee zouden kunnen draai en en (voorlopig) gestald wor den in het tweede. Piket gaf het ruiterlijk toe. „We hebben ze inderdaad on derschat. Ook na de rust (33-21) ging de knop niet om, terwijl we Sluys kwijt waren. Er is wel hard gewerkt, maar het schotpercen tage (30%) was ver onder de maat. Zij vonden elke keer wel de vrije man en schoten dan ook twee keer zo vaak raak." Het verschil liep zo langzaam op. Leiderdorp bleef van het be gin tot het eind kansloos. Piket: „We zijn hier flink op ons ge zicht gegaan. We weten weer waar we staan. Het geeft in ie der geval stof tot nadenken." Scores Leiderdorp: Sluys 11, Van Meurs 9. Sampras als lachende derde naar halve finale Boris Becker heeft de Amerikaanse nummer één van de wereldranglijst, Pete Sampras, een waardevolle dienst bewezen. De Duitser schakelde in de derde en laatste wedstrijd in de witte groep van het ATP Masters-toernooi in Frankfurt Stefan Edberg uit: 6-7 6-4 7-5. Alleen bij winst had de Zweed zich voor de halve finales geplaatst. Sampras eindigde, achter Becker, als tweede in de groep. Hij zette de Kroaat Ivanisevic met 6-3 6-4 opzij. grijpen, maar bij 5-3 en 30-15 in het zijn voordeel schatte de Duitser een lob van Edberg ver keerd. De Scandinaviër kreeg weer lucht en veroverde, na een tiebreak, de eerste set. Becker wanhoopte niet en trok de tweede set met 6-4 naar zich toe. Zijn plaats in de halve finale was veiliggesteld, maar de drievoudige Wimbledon win naar rook bloed. De 32ste ont moeting tussen beiden eindigde in stijl. Met een miniem ver schil, 7-5, versloeg Becker uit eindelijk Edberg, die onder de indruk was van zijn tegenstan der. „Boris speelt op het top punt van zijn kunnen. Ik ben benieuwd hoe lang hij dat vol houdt." Becker ontmoet in de halve eindstrijd de nummer twee van de rode groep, Sergi Bruguera. De Spanjaard verloor gisteren' het duel om de koppositie van André Agassi: 6-4 1-6 6-3. De Amerikaan maakt tot dusver een ijzersterke indruk. Hij won al zijn partijen. Aan zijn landge noot Sampras de moeilijke taak een einde te maken aan de ze- Uiterste In de" witte groep won Becker al zijn wedstrijden. Tegen Edberg had hij aan één set genoeg om zich te plaatsen voor de halve fi nales. Maar Becker wilde meer: de eerste plaats in de poule. Daarvoor moest de Duitser het uiterste van zijn krachten ver gen. De eerste set lag voor het door. Vorig jaar tuimelde hij voor het eerst sinds zijn zege op Wimbledon in 1985 uit de top tien. In 1994 kwam hij echter sterker dan ooit terug. Hij ver overde zijn plek bij de beste acht tennissers ter wereld. Zijn opmars lijkt nog niet voorbij. Voor de zevende keer in zijn loopbaan bereikte hij de laatste vier op de Masters. In tegenstelling tot Becker had Sampras veel moeite de halve finales te bereiken. De Amerikaan oogde niet fit. Ge lukkig voor hem duurde de par tij tegen Ivanisevic niet lang. Beide serveerkanonnen stonden slechts één uur en drie minuten op de baan. Op het snelle tapijt van de Festhalle ontwikkelde zich een typisch service-volley spel. Rally's waren zo zeldzaam als water in de woestijn. Met 6-3 6-4 stribbelde Ivanisevic, die zijn derde nederlaag moest slik ken, nauwelijks tegen. Frustraties In plaats van zijn energie in het spel te steken, reageerde de Kroaat zijn frustaties af op de leiding. Hij schold een vrouwe lijke lijnrechter in de tweede set uit. Het leverde hem een waar schuwing en een strafpunt op. „Die waarschuwing heb ik ver diend", zei hij na afloop. „Ik zei een paar nare dingen. Maar de straf is onterecht. Ik vertelde iets aardigs tegen de lijnrechter het Kroatisch. Zij dacht dat het Engels slechts. Daarvo niet worden ges Ze raft?" Boetegrens De kans bestaat dat de ATP, de spelersvakbond, Ivanisevic van wege zijn gedrag in Frankfurt een schorsing van twee maan den oplegt. De finalist van Wimbledon overschreed name lijk. voor dit jaar, de boetegrens van 16.500 gulden. „Ik heb me dit seizoen goed gedragen", al dus Ivanisevic, die vorig jaar eveneens de boetegrens over schreed. „Het grootste deel van de boetes komt voort uit het niet verschijnen op persconfe renties." Sampras dacht daar anders over. Volgens hem heeft de nummer vier van de wereld nog steeds grote problemen met zijn mentaliteit. „Hij kan veel beter spelen als hij zich niet zo op fokt. In mentaal opzicht zou hij zich volwassener moeten gedra- Wereldpodium Voor de schaatsers 3 Jeroen Straathof en Martin Hersman lonkt de bovenste tree van het we reldpodium. SCOREBORD PRIJSVRAGEN LUCK*10 Vrijdag 18 november: 5-14-18-28-29- 30-35-38-42-44-45-46-50-51-54-55- 59-63-67-73 (onder voorbehoud) (Rus) 1-1, Valneris (Let) - Durdyev(Toe) 2-0, Merins (Dui) - Koeperman (VSt) 1 1, Milsjin (Oek) - Galasjov (Rus) 0-2, Gantwarg (WRu) Wiersma 1-1, Ba i 1-1, Alias (NAn)-Bur- n (Rus) 1-1 Stand: 1 Valneris 18, 2. Baljakin, Wiersma 15, 4. Aman, Ba, Gantwarg, Jansen 13, 8 Clerc, Koeperman, N'Diaye, Schwarzman, Tsjizjov 12. 13. Wesselink 10, 14. Cissé Merins 9, 16. Galasjov 8, 17. Burleson, Durdyev 7. 19. Alias, Milsjin 5 GEWICHTHEFFEN 275 (120/155), 3 Mintchev (Bul) 270 (122,5/147,5), 4 Vargas (Cub) 267,5, 5. Lan Shizang (Chi) 265 Trekken: 1 Mutlu 130 kg (wr), 2. Var Yanhong (Chi) 180,5 kg stoten 100,0), 2. Kunjarani (Ind) 172,5 (77,5/95,0), 3. Chu Nam mei (Tai) 160,0 (72,5/87,5), 4. Tsai Huey (Tai) 155,0, 5. Mintscheva (Bul) 155,0. Trekken: 1. Yun Yanhong 80,5 kg (wr), 2. Kunjari 77,5, 3. Chu Nam Mei 72,5. GOLF ZIMBABWE OPEN Stand na de tweede ronde: 1Johnstone (Zim) 132 slagen, 2. Williams (GBr) 133, 3. Pitts (VSt) 134, 4. Hutchmgs (ZAf) 135, 5 DeW.tt(ZAf) 137 PAARDESPORT •r (Zwi) Sunderland 1220-57,58, 5. Lansink Cartier 1190-55,50 (Dui) Taggi 0-34,06, 3. BeerbaumR(Dui) Gaylord 0-34,36, 4. Nieberg (Dui) Ni stria 0-35,11, 5. John Whitaker (GBr) Randi 0-35,85, 6. Thomas Fuchs (Zwi) Sorian 4-35,09, 7. Ehrens Stolen Thun der 4-36,76, 8. Markus Fuchs (Zwi) Adelfos 8-34,30, 9. Kristoffersen (Den) Bachus 8-38,09, 10. Ahlmann (Dui) Al datus 12 58,51 DUITSE TITELSTRIJD 500 m: 1 Wichmann 37,82, 2. Jankowski 38,02, 3. Adeberg 38.06. 1500 m: 1 Spielmann 1.57,20, 2. Adeberg 1 57,23, 3 Tonat 1.57,26 Vrouwen, 500 m: 1. Schenk 40,36, 2. Garbrecht 40,64, 3. Niemann 40,88, 1500 m: 1 Niemann 2 05,60, 2. Ade berg 2.07,70, 3. Pechstein 2.09.89 Goran Ivanisevic verliet de Masters zonder winst. De Kroaat verloor ook van Pete Sampras. SQUASH TWEEDE DIVISIE: Wijsman-Charring- ton, 3-9, 5-9, 3-9, Rance-Dawes, 4-9, 0-9, 2-9, Van Di|ke-Alleda, 1-9, 7-9, 2- 9, De Zwart Sillman, 2-9, 1-9, 8-10 DERDE DIVISIE: De Vreugd-Van der Berg, 9-1, 9-6, 9-4, Graaff-Whitworth, 10-8, 7-9, 0-9, 1-9, Klingen-Van Kuyk, VROUWEN FOTO»REUTER EERSTE DIVISIE: LSRC-KAMPONG 2. Corsius-V.d. Boogaard, 3-9,4-9,2-9, Ook Erik Mykland niet inzetbaar i Grondelle-Bleyenburg, 5-9, 6-9, 9 Frankfurt MASTERS Witte groep: Becker (Dui/5) - Edberg (Zwe/8) 6 7 6 4 7-5, Sampras (VSt/1) De beroepscommissie van de KNVB wei gert Edwin Gorter bij voorbaat het voor deel van de twijfel te geven. Het Zeister college verleende gisteren de spelmaker van FC Utrecht geen opschorting van de straf, die de tuchtcommissie woensdag bekendmaakte. Gorter, wiens zaak in hoger beroep maandag dient, blijft derhalve geschorst voor de competitiewedstrijd tegen Ajax, morgen in het uitverkochte stadion Nieuw Gklgenwaard. De beroepscom missie kan in voorkomende gevallen tot uitstel van de straf overgaan als er sprake is van 'bijzondere omstandigheden'. De tuchtcommissie sloot de veelbe sproken middenvelder voor zeven wed strijden uit na zijn wandaad in de wed strijd tegen PSV. Gorter stak zijn tegen strever Van der Doelen met een prie mende vinger vlak onder het rechter oog. Op basis van de televisiebeelden stelde de tuchtcommissie een onderzoek Het bestuur van FC Utrecht legde zich neer bij de uitspraak van het rechtscolle ge, Gorter daarentegen hoopt met de hulp van zijn advocaat Keje Molenaar de beroepscommissie te overtuigen van zijn goede wil. Hij rekent op een strafvermin dering van ten minste drie wedstrijden. De Noorse international Erik Mykland mist eveneens de topper tegen Ajax. Zijn overgang naar Utrecht is nog altijd niet rond. De voorzitter van de Noorse club Start eist een transfersom van ruim één miljoen gulden, na afloop van de huur termijn van vier maanden overeenstemming beslaat. Het bestuur van Utrecht houdt echter vast aan een bedrag van 3,5 ton. Die ver goedingssom bedong de club eerder de ze week bij de zaakwaarnemer van Myk land, die over een volmacht van Start be schikte. De Utrechtse clubleiding wil, in dien komend weekeinde geen oplossing brengt, de zaak aankaarten bij de KNVB en eventueel de UEFA. De international liet gisteren weten nog altijd graag naar de Domstad te komen. (Kro/4) 6-3 6-4. Eindstand: 1Becker 3-6, 2. Sampras 3-4, 3. Ed erg 3-2, 4. Ivanisevic 3-0 (Dui) 7-5 6-4 Dubbel, tweede ronde: Cash/Siemerink (Aus/Ned) - Black/Foster (ZimA/St) 6-3 6-7 7-6 VROUWEN New York MASTERS Kwartfinales: Sabatini (Arg) Halard (Fra) 2 6 6-2 6-3 Dubbel, halve finales: Novotna/Sanchez Vicario (Tsj/Spa/2) - Navratilova/Bolle graf (VSt/Ned/3) 6-2 6-4 EASTBOURNE Halve finales: Basting - Seibold (Dui) 6 1 6-1, De Weille-Schmidle (Dui) 6-3 6- Dubbel, kwartfinales: Georges/Tijssen (Fra/Ned) - Basting/De Weille 6-4 6-4 e finales: Sidall/Wright (GBr) Ge- orges/Tijssen 7-6 6-4 iieuwegein gpd Der moest drastisch om. )aarover was iedereen het eens de EK atletiek in Helsinki, vaar Nederland op alle fronten aaide. Bert Paauw, technisch lirecteur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, look daarom nog dieper in de )oeken, belegde nog meer ver- ;aderingen en investeerde nog neer tijd in contacten met bui- enlandse collega's. Voornaam ste conclusie: het moet weer ;en eer zijn om deel uit te ma in van de KNAU-selectie. Het resultaat van 'duizeling- vekkend denkwerk' werd deze veek door Paauw gepresen- eerd. Als zo vaak na een rigo- euze ingreep was het gedaan net de unanimiteit. Een aantal ttleten dat werd geconfronteerd was liever op de oude voet ver der gegaan. Dus kreeg Paauw, die de selectie terugbracht van 53 tot 23 atleten, alles en ieder een over zich heen. De 46-jarige beleidsmaker blijft er onbewogen onder. „Je moet de realiteit onder ogen zien. We zaten te ruim in ons jasje. Dat is niet goed als je mid delen maar beperkt zijn. We hebben in onze nieuwe plannen de Olympische Spelen nóg cen traler gesteld. Niet dat we nu de EK's en WK's laten verslonzen, maar Atlanta 1996 en Sydney 2000 moeten voor de KNAU én de atleten het hoogtepunt wor den. Selectie 1 bestaat uit een, zeg maar, elitegroepje van elf atleten, van wie wij verwachten dat ze in Atlanta minimaal een finaleplaats kunnen bereiken. In selectie 2 zitten overwegend top in Sydney moet liggen. De samenstelling van die tweede groep is, ik erken dat, vrij arbi trair. Sydney is tenslotte nog ver weg." Tonnie Dirks ageerde eind vorige week tegen de KNAU- plannen. Voor hem was - net als andere 'oudjes' als Carla Beurs- kens, Elly van Hulst, Marti ten Kate, Anne van Schuppen en John Vermeule - geen plaats meer in de selectie. Een diskwa lificatie, maar bovenal een fi nanciële strop. Dirks zag zijn maandelijkse toelage terugge schroefd tot nul gulden. „Andere atleten kunnen tus sentijds via aansprekende resul taten een heroverweging af dwingen", aldus Paauw. „Maar dan moeten ze in samenspraak met hun persoonlijke trainer wel een plan presenteren waar- dat ook voor hen het bereiken van de Spelen het hoofddoel is. Als ze de vakgroepcoördinator overtuigen, valt er altijd met mij „Maar van Dirks kan ik niet anders concluderen dan dat hij de grote toernooien niet zo seri eus neemt. Tonnie wil heel veel wedstrijden lopen, het nodige start- en prijzengeld binnenha len. Het is hem van harte ge gund, maar hij moet nu niet zielig doen. Hij liet dit seizoen de EK lopen, hoewel hij zich had gekwalificeerd. Omdat hij meer heil zag in een marathon in het najaar, waarvoor hij start- geld kon toucheren. Daardoor lopen jongens als Dirks zich over de kop, komen ze in de lappenmand terecht. Voor hen is niet het sportieve element, maar het financiële aspect van een wedstrijd het hoofddoel ge worden." „We hebben, naast de con centratie van de middelen, nog drie pijlers in ons beleidsplan blijkt er bij individuele sporters, en hun trainers, veel te weinig aandacht voor de meerwaarde van teamgeest. Als je een atleet in contact brengt met collega topsporters, al dan niet atleten, kunnen ervaringen worden uit gewisseld. Wanneer je merkt dat een ander dezelfde, of een nog grotere bevlogenheid heeft, werkt dat inspirerend." Paauw pleit dan ook voor regelmatige 'theekransjes'. Het ideaalbeeld heeft veel weg van het zogeheten Noorse model. Paauw hoopt hij onder het motto 'wat de Noren kun nen, kunnen wij ook' geld vrij te maken voor meer wetenschap pelijke begeleiding en kennis vergroting van zowel het (bonds)trainerskorps, de vak groepcoördinatoren als de per soonlijke trainers. Met name die „kennis moeten halen en over dragen." De Leidse Hilversummer denkt er aan de 'macht' van de privé-trainer terug te schroeven. De vakgroepcoördinatoren van de KNAiJ gaan intensievei over leg met atleten en hun trainers voeren, zodat zaken als vorm verlies eerder aan het licht ko men. „De persoonlijke trainers hebben in de loop der tijd mis schien wel iets te veel verant woordelijkheden gekregen. Na tuurlijk zijn persoonlijke trai ners belangrijk en moeten ze nadrukkelijk betrokken blijven bij de begeleiding. Wij zouden de complete begeleiding van een atlete als Ellen van I-angen niet kunnen bekostigen. Maar overleg met anderen schaadt absoluut niet. De weg naar de top kunnen we alleen gezamen- TURNEN Dortmund WK LANDENTEAMS VROUWEN Stand na verplichte- en keuzestof: 1. Roemenië 386,878 punten, 2. Verenig de Staten 385,577, 3 China 385,527, 4. Rusland 385,515, 5. Oekraïne 382,254, 6. Wit-Rusland 379,292, 7. Frankrijk 370,017, 8. Spanje 369,077, 9. Japan 368,466, 10. Canada 366,626, 11. Hongarije 364,301, 12. Groot-Brittannië 361,716. Eerste zes plaatsen zich voor de finale. Individueel klassement: 1. Podkopajeva (Oek) 78,222, 2. Milosevici (Roe) 0Bc]fethB8Md34OiftHi«Eta) 77,772, 4 Dawes (VSt) 77,673, 5. Kosjetkova (Rus) 77,561, 6. Tsjorkma (Rus) 77,510, 7. Pisjkoen (WRu) 77,273, f

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23