Bijbelse boodschap vaker op tv Kerk Samenleving ZVK wil het Woord van God onvervormd de ether in H ZATERDAG 19 NOVEMBER 1994 REDACTIE* DICKV UIT DE KERKBLADEN Arrestatie Bij het doorgeven van de ko pij voor de kerkbode 'Om de Oude Kerk' van de hervorm de gemeente Katwijk aan Zee, hoorde dominee J. Blom van de overval op een Albert Heijn-filiaal op het Hoornes- plein. „De daders zijn dooi de politie gepakt", zo haakt hij in zijn rubriek onmiddel lijk in op de actualiteit. „Ge lukkig konden de overvallers niet hun gang gaan. Beseffen wij wel, dat dat voor ons, die nog vrij rondlopen, ook geldt. We kunnen niet onze gang gaan. Wc zijn immers ,niet onze eigen baas! Wat is trouwens uw enige troost in leven en in sterven? Toch niet dat u van uzelf bent! Ge lukkig de mens, die gearres teerd is. Op Koninklijk bevel. Maai- als je dan veroordeeld wordt? Als God dan met ons in het gericht treedt? Blijven dan de poorten der gerech tigheid (Psalm 118) niet ge sloten? Weet u wat het won der is? Ten eerste dat u uw Rechter om genade mag bid den. Ten tweede dat de Hee- re Jezus de gevangenis van de dood is ingegaan om voor ons vrijlating te bepleiten. Eil wat mag u dan horen? De straf, die ons de vrede aan brengt was op Hem. Het ge- krookte riet zal Hij niet ver breken en de rokende vlas wiek zal Hij niet uitblussen." In het zwart Een christen dient zichzelf in het licht van God's Woord steeds kritisch af te vragen: waarom doe/wil/laat ik dit?, schrijft dominee P.J. Stam jr. in een meditatie voor het zelfde kerkblad 'Om de Oude Kerk'. „Helaas, in de kerk wordt er heel veel gedaan/gewild en gelaten zonder dat men eigenlijk goed weet waarom.Als voorbeeld noemt hij in deze 'Bijbelse doordenker' het- dragen van kledij van donke re snit. „Zo draag ik ovér het algemeen een zwart pak of een zwart jasje en een zwarte toga. Niet omdat ik zwart zo mooi vind, integendeel. Maar omdat in toenemende mate blijkt dat het goed is wanneer een predikant in onze godde loze cultuur aan zijn 'uni form' kenbaar is," Zonde en dood In een groot deel van de ge reformeerde gezindte (ook in Katwijk) is het eveneens de gewoonte om in 'de wereld van de zonde' in het blauw- /zwart te gaan. Vantiit de Bij bel gezien logisch,meent Stam, want in de Bijbel hoort zwart bij zonde en dood, bij verlorenheid en eeuwig wee. En toch -wil de predikant voor deze gewoonte waar schuwen. „Want door van het zwart onze 'vaste', onze 'normale' dracht te maken, beseffen we ten eerste vaak niet meer de ernst en de diepte van het in het zwart gaan. Dat is heel gevaarlijk, want dan wordt het al gauw =een excentrieke gewoonte en vinden velen het maar wat vroom staan. En ten tweede, zouderrwij door die perma nente zwarte dracht de som bere macht van satan, dood en zonde niet meer eer ge ven dan de souvereine gena de Gods? Permanent in het zwart is te aards, te- werelds gedacht, de overste dezer wereld staat teveel in het midden." Daarom, conclu deert Stam, mag 'zwart' geen kenmerk van Christus' kerk worden. „De levendgemaak- te bruidskerk van de Eleere Jezus mag er ook best af eil toe fleurig uitzien. Een bruidskerk die altijd in het zwart gaat, doet haar witma- kende Bruidegom tekort." De Stichting Zendtijd voor de Kerken heeft al direct bij de oprichting van zich doen spreken. De samen werking met de IKON is met ingang van september 1995 beëindigd en contacten met de Evangelische Omroep zijn al gelegd. Zendtijd voor de Kerken be stond overigens al geruime tijd als samenwerkings verband, maar koos er onlangs voor om als stichting verder te gaan. In de nieuwe vorm hopen de aange sloten kerken slagvaardiger te kunnenrioptreden nu de turbulente ontwikkelingen in het omroepbestel in gang zijn gezet. De geschiedenis van de samenwerking voert terug naar de naoorlogse jaren toen de kerken officieel zendtijd kregen toegewezen. Dat leidde er in de jaren vijftig toe dat de kerken bij elkaar om de tafel gingen zitten om over de invulling ervan te overleggen. Uit eindelijk gingen vijf kerken samen verder in het ver band Zendtijd voor de Kerken (ZVK): de Christelijk Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Kerk (Vrij gemaakt), de Nederlands Gereformeerde Kerken, de Unie van Baptisten Gemeenten en de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten. Doel van dit 'verbond' was het woord van God onvervormd de ether in te sturen. Dominee H.J. Siegers uit Ommen, secretaris van de nieuwe stichting, zegt, terugblikkepd op die jaren: „Terwijl de andere kerken hun zendtijd in feite aan het IKON hadden afgestaan, wilden deze vijf hun ei gen verantwoordelijkheid behouden. Wel werzorgde de IKON sinds 1976 technisch gezien de uitzendingen voor de ZVK-groep. Daartoe werd een contract met de IKON gesloten, dat voor de ZVK-uitzendingen de technische faciliteiten leverde en bijvoorbeeld de be nodigde mankracht als regisseurs en producenten." Nu anno 1994 hebben deze kerken opnieuw beslo ten dat een betere profilering van de bijbelse getuige nis noodzakelijk is. De stichting zal zich daarvoor in zetten. De Bond van Vrije Evangelische Gemeenten heeft overigens afgehaakt en is niet tot de Stichting ZVK toegetreden. Deze zendgemachtigde blijft ook gebruik maken van de diensten van de IKON. Kerkdiensten trekken al gauw zo'n 300.000 kijkers Meer kerkdien sten op radio en televisie. Daarvoor zet de onlangs opgerichte Stichting Zend tijd voor de Kerken zich in. En wie denkt dat daar geen belangstelling voor is heeft het mis. Onderzoek van de stichting heeft uitgewezen dat televisiekerkdiensten al gauw zo'n 300.000 kijkers trekken. Dominee H.J. Sie gers uit Ommen hoopt dat er straks ook voor de ker ken meer zendtijd beschik baar komt als Veronica de finitief de commerciële weg inslaat en een 'gat' op Nederland 2 achterlaat. Maar hij blijft realist: „Elke week een kerkdienst op te levisie, dat zou al mooi zijn." OMMEN RON MAAT Ds. Siegers is niet alleen predi kant van de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) in Ommen, maar tevens behoorlijk thuis in kerkelijk medialand. Hij is se cretaris van de Stichting Zend tijd voor de Kerken (ZVK) en te vens voorzitter van de deputa- ten van de aangesloten kerken, die waken over de invulling van deze zendtijd. Met de oprichting van de stichting en de opvallende breuk met de IKON is gekozen voor een radicale koerswijzi ging. Maar Siegers spreekt liever van een samenloop van om standigheden, die niet los kan worden gezien van de naderen de aardverschuiving binnen het omroepbestel. „Allereerst was daar de nieu we Mediawet. Alle zendge machtigden moesten opnieuw zendtijd aanvragen en dat voor 1 december melden. De nieuwe machtiging zal gaan gelden voor een periode van tien jaar. We gingen ons toen bezinnen op onze positie en legden con tact met de Evangelische Om roep. Wij hebben de wens om de kerken meer aan het woord te laten, hun stem in de ether sterker te laten klinken. De EO voelde daar wel voor terwijl de IKON daartoe niet bereid was. Dus als wij ons willen profileren en via de EO meer zendtijd krij gen, zullen wij dat niet laten. We werden daarbij gesterkt door de gedachte dat Veronica uit het bestel stapt, waardoor op Nederland 2, waar ook de EO uitzendt, meer ruimte beschik baar komt. Dat alles bij elkaar leidde voor ons tot de conclusie: meer uitzendingen als -we niet met de IKON, maar met de EO verdergaan." „We zijn daarnaast nog in ge sprek met de NCRV en het is niet onmogelijk dat we met de ze omroep tot een vergelijk ko- Dominee HJ. Siegers: „Elke week men", vervolgt Siegers. Hij wijst er nog eens op dat het een tech nische samenwerking betreft;. Er is dus geen sprake van dat de stichting de toegewezen zend tijd bij een omroep zal inleve ren. „En", aldus de Ommer pre dikant, „het wordt of de EO, of de NCRV, we gaan maar met één technische partner in zee." Vervreemd Een andere reden van de breuk tussen de Stichting ZVK en de IKON is dat beide partners sinds het begin van de samen werking in 1976 nogal van el kaar vervreemd zijn. Siegers: „Tot enkele jaren geleden wa ren we goede partners. Maar de aanpak van de IKON, de wijze waarop de boodschap wordt ge bracht, is volgens ons verder af komen te staan van wat wij zelf als kerken willen. We waren daar niet meer zo gelukkig mee. Wij willen met het uitzenden van kerkdiensten het bijbelse woord uitdragen. De IKON brengt de boodschap anders over en vindt die kerkdienstuit zendingen achterhaald. Volgens Siegers is het besluit om de band met de IKON te be ëindigen in elk geval niet inge geven door morrende achter bannen, die zich zouden storen aan de eigenzinnige aanpak van de IKON. Dergelijke geluiden zijn wel eens vanuit de achter ban waargenomen, maar ze hebben geen gewicht in de schaal gelegd bij de deputaten die het besluit hebben geno men, verzekert de voorzitter van deze deputaten. Een derde maar zeker niet onbelangrijke reden om de nu gekozen weg te bewandelen ligt op het financiële vlak. „Toen we het contract met de IKON slo ten gold de toenmalige Om roepwet. Daarin werd bepaald dat zendgemachtigden weinig geld kregen, terwijl anderzijds alle faciliteiten ter beschikking werden gesteld. Nu, onder de nieuwe Mediawet, is dat anders. Een zendgemachtigde krijgt geld voor de benodigde uitga ven. Het bedrag dat wij krijgen is veel hoger dan wat onze uit zendingen kosten. De IKON vond dat het geld, dat wij over hielden, behoorde bij het be drag dat aan de gezamenlijke kerken ter beschikking was ge steld en dus door de IKON kon worden besteed. Wij willen on ze eigen verantwoordelijkheid houden en zelf de bestedingen bepalen. Ook dat heeft ertoe ge leid dat we het contract met de IKON hebben opgezegd." Accent Nadat de kandidaat-zendge machtigden op 1 december hun aanvraag hebbpn ingediend, moet mei volgend jaar duidelijk worden hoeveel zendtijd is toe gewezen en aan wie. Maar wat kunnen de Nederlandse kijkers en radioluisteraars nu verwach ten? Het bijbelse woord vaker op televisie en radio: wat gaat dat inhouden? Siegers moet een duidelijk antwoord voorlopig nog schul dig blijven. „Ik reken erop dat we per jaar minimaal de zend tijd krijgen die we nu hebben: zeven uur televisie en dertig uur radio. Maar wat we kunnen gaan doen is afhankelijk van de tijd die we krijgen. Het accent zal natuurlijk komen te liggen op het uitzenden van kerkdien sten. Maar nu al tonen we, voorafgaand aan een kerk dienst, een voorfilmpje over kerkgemeente en de plaats waar de kerk ligt. Wij streven ernaar iedere zondag een bepaalde hoeveelheid zendtijd te krijgen, bij voorbeeld in samenwerking met onafhankelijke kerken, zoals de Pinkstergemeente." Dominee Siegers beseft terde ge dat het invulling geven door de kerken aan radio- en televi sieprogramma's een unieke po sitie is. „In de wet is vastgelegd dat kerken kunnen uitzenden via de media. Dat is uniek in Europa." Het stemt hem niet vrolijk dat de positie van dit be stel wordt ondergraven door het vertrek van Veronica, terwijl de TROS over samenwerking praat met CLT, het moederbedrijf van RTL 4 en 5. De Stichting Zendtijd voor de Kerken hoopt dat het bestel in stand kan worden gehouden, zodat zij de reformatorische boodschap uit kan blijven dra gen. „Reformatorisch, bijbelge- trouw, de bijbel als het onfeilba re woord van God", verduide lijkt Siegers. „Dat is niet alleen een bood schap voor onze kerkleden, maar voor de hele samenleving. Je hebt mensen die nu van hun Kerk zijn losgeslagen en die via meer regelmatige uitzendingen misschien weer meer band met de Kerk krijgen. Dat ligt in de lijn van de nazorg die we nu al bieden. Na een televisie-uitzen ding krijgen we nu al verschei dene telefoontjes. En je hebt natuurlijk een categorie mensen die niet naar de kerk kan ko men. Ouderen, mensen die ziek zijn, die kunnen dan toch de kerkdienst volgen. HET WEER Donkere dogen November 1994 solliciteert met overtuiging naar een plaatsje bij de allerwarmste slachtmaanden van deze eeuw. Nu de laatste decade aanbreekt is er nog altijd geen aan wijzing, dat er einde komt aan de reeks van thermische hoogstand jes. Integendeel, een nieuwe golf warme oceaanlucht drijft het kwik tijdens dit weekeinde tot 13 a 14, mogelijk plaatselijk 15 graden op. De komende nacht zakt het kwik niet lager dan circa 12 graden. Normaal mogen we in november een maximum van 9 graden ver wachten en een nachttemperatuur van 3 graden.... Onder de huidige, subtropische omstandigheden is het nauwelijks voor te stellen dat we vorig jaar rond deze tijd hadden af te reke nen rrtet een extreme kouinval. Op zondag 21 november 1993 was het puur ijsmutsenweer. Het kwik bleef midd.en overdag steken bij -4 graden; een krachtige oostenwind maakte het venijnig koud, terwijl er al wat sneeuw vielEen enorm Eu ro-Aziatisch hogedrukgebied met geruime tijd een kerndruk van bo ven 1050 millibar liet de Russi sche Beer los in de Lage Landen. De tweede novemberhelft bleef liefst 7 graden kouder dan nor maal. Met een gemiddelde van - 2.9 graden werd de laatste novem- berdecade de koudste van deze eeuw. Nederland bereidde zich voor op de harde winter, die door sommige deskundigen in het voor uitzicht was gesteld. Maar in de cember trok de natuur - grillig als altijd - de zaken recht: de eerste wintermaand viel 2 graden te warm uit. Het werd een kletsnatte maand met veel wateroverlast. Sneeuw- en ijspret bleef uit tot de tweede helft van februari. Actueel: Dit weekein de zal wat doen denken aan de donkere dagen voor kerst. Er blijft veel bewolking, waaruit het af en toe regent of motregent bij een krachtige zuidwester. Maandag draait de wind bij naar west en stroomt er iets drogere lucht bin nen met wat minder hoge tempera tuur. Een hogedrukgebied boven ZW-Europa, tot op grote hoogte ge vuld met warme lucht, blijft zeker tot het midden van de week weer- bepalend. De regenkansen nemen geleidelijk af. De zuidwestenwind wordt minder krachtig, maar uit die hoek blijft onveranderd milde lucht op ons afkomen met maxima van ca. 12 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en regen of motregen. Vooral zondag ook enkele opklaringen. In Schotland waait een harde zuidwestenwind. Middag- temperatuur van 10 gra t 16 graden in het zuidoosten van Engeland. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen of motregen. Middagtempe- ratuurrond 13 graden. Noord- en Midden-Frank- Veel bewolking en vooral in het westelijk deel enige tijd regen. In het oosten droger en mogelijk zondag ook af en toe zon. Middag- temperatuur tussen 12 en 15 graden. Overwegend zonnig en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Mid- dagtemperatuur rond 20 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur circa 24 graden. Spanje: Droog en zonnig, in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Maximumtemperatuur van 20 graden langs de Golf van Biskaje tot 25 langs de zuidelijke Costa's en in de omgeving van Benidorm, Canarische Eilanden: Veel zon, plaatselijk ook enkele wolken velden. Droog. Middagtemperatuur on geveer 26 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig en droog. Maximumtemperatuur vlak aan zee rond 23 graden. Droog en zonnig, maar in het noorden zaterdag ook enkele wolkenvelden Mid dagtemperatuur tussen 22 en 26 gra- Zuid-Frankrijk: Zaterdag nog wolkenvelden, vooral in de westelijke departementen, maar vrijwel overal droog. Langs ae Middellandse Zee flink wat zon. Zondag breiden de opklaringen zich uit. Middagtempera tuur uiteenlopend van 16 graden ten noorden van Bordeaux tot 20 graden in Perpignan ën Nice. Flink afnemende Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur circa 23 graden. Vrij zonnig en droog. In het noorden eerst op veel plaatsen mist. Middagtem peratuur van 13 graden op de Po-vlakte tot 20 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Min der wind. Middagtemperatuur tussen 20 23 graden. vooral in het zuiden met veel neerslag. Langs de westkust overwegend droog en perioden met zon. De noordelijke wind boven de Egeïsche kans op storm groot. Middagtempera tuur tussen 10 en 14, langs de westkust ongeveer 16 graden. Turkije en Cyprus: Veel bewolking en buien, vaak met on weer. Vooral langs de Turkse zuidkust en op CyphJs kan plaatselijk bijzonder veel neerslag vallen. Langs de Turkse west kust komen zware valwinden voor. Maxi ma van 10 graden bij de Dardanellen tot 23 op Cyprus. Duitsland: Zaterdag van het westen uit regen. Zon dag aanhoudend regenachtig, het zuiden droger en kans op zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 12 graden. \y 4A )j 22 Y 24 1 r 25 V LwtfO' '®-L (- (Lm Ai 2 ïSff rw» fÊfL sn«ü £gj& opklaringen hagc ZOTn|g 19 temp L lagedruk H hogedruk Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZATERDAG 19 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.06 Zon onder 16.40 Maan op 17.38 Maan onder09.00 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.49 15.52 Laag water 23.41 11.57 Weerrapporten 18 Bordeaux Brussel Cyprus LasPalmas half bew. Luxemburg motregen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19