Dagje uit met de bus naar Jomanda bloed, dat zou toch goed zijn?' Nieuwe start van contactbeurs voor bedrijven Theo Bakker Mores leren Het Gesprek van de Dag daar weer onder een pijl met: 'Als ik je zie ga je dood.' Ik lees. Onder het kopje 'De Camp zucht onder vandalis me' staat een onthutsende op somming van vernielingen en vandalisme waaronder de buurt lijdt. Zou een krabpaal de oplossing zijn. Ik vraag het de grietjes. Welnee, wat dacht ik dan, als ze rotzooi willen trappen, doen ze het toch wel. In De Camp wordt ingebro ken, gaan ruiten aan diggelen, zijn auto's doelwit van vanda len, poepen en urineren drugsverslaafden in portieken, worden vrouwen lastig geval len, kunnen kinderen niet meer op straat spelen. Had je dat vroeger in die buurt kun nen flikken? Vergeet het. Door De Camp lopen en dan op deuren bonken. Voordatje twee keer had gebonkt, had één van de bewoners al op jouw hoofd gebonkt. De wijk had zijn mores. Als bij mij in de laan een knaap een buur vrouw toetakelt, haar gezicht openhaalt, gebeurt er niks. Als je vroeger zoiets flikte in een van de Leidse achterbuurten werd je opgeknapt. Ik kijk naar de pubers rond de hangplek. Wellicht zijn ze tot vernielingen en vandalisme in staat. Omdat het rotterds zijn? Of omdat er geen grenzen worden gesteld? In de Haver- en Gortbuurt woonde vroeger Henk Hoed. Henk, lief want simpel van geest, moest bij een spelletje met zijn hand op zijn rug gaan staan, waarna één van de drie jongens achter hem met zijn schoen een enorme klap op zijn hand gaf. Raadde Henk wie het deed, dan was hij ver lost. Henk had het altijd fout, maar werd bevrijd door een voorbijkomende buurman die de mishandeling niet kon aan zien. Ieder voor zich en de po litie voor ons allen had je toen nog niet zo. Intussen hoor ik er een beetje bij in het hokje. Het praatje dat we maken is gezellig. Hoe veel moord en doodslag heb ben zij al als de normaalste zaak van de wereld op de t.v. aanschouwd? Hoeveel spelre gels hebben ze meegekregen? Hoeveel regels zijn overeind gebleven in een samenleving die de laatste decennia in mo reel opzicht is uitgehold door politici die de handen niet schoon hielden? De samenle ving als optelsom van buurten is er een zonder mores gewor den. Als nutteloze afkoopsom van onze schuld gooien we dan voor 'die ellendige jeugd' maar krabpalen neer. Ik kijk naar de grietjes en jon getjes, ze ogen aardig. Kunnen zij er wat aan doen. Je zou alle vandaaltjes zo graag een beetje paal en perk gunnen. Zouden er tegenwoordig in eens slechtere mensjes wor den geboren? Iemand heeft een pakkie saffies en deelt uit. Of ik ook een peuk wil. „Noem het maar een herstart", zegt Jan van der' Klugt junior, „of beter, laten we vorig jaar maar niet meetellen. Dit keer gaat de contactbeurs voor be drijven, ofwel de Business to Business, écht door. Daar sta ik voor in. De data staan vast. Op 22 en 23 maart in de Groen- oordhallen. En ik heb al 90 aan meldingen binnen." Een jaar geleden nog poogde de Leidato, want die organisatie steekt ook achter dit evene ment, de contactbeurs voor re gionale bedrijven nieuw leven in te blazen. Dat lukte op laatste moment niet, zodat het initia tief dat ooit vanuit Holiday Inn overwaaide naar de Groenoord- hallen een vroege dood leek te sterven. Bijtijds bedacht Van der Klugt dat dat toch doodzon de zou zijn. „Volgens mij voor ziet de contactbeurs namelijk wel degelijk in een behoefte. El ders in het land werkt het toch ook." Wat dat dat eigenlijk, zo'n beurs voor bedrijven, wat gebeurt daar? Van der Klugt, die de pro motie van het evenement in handen heeft, moet lachen. „Heel simpel", zegt hij. „Als on dernemer je bedrijf presenteren aan andere ondernemers in de regio. Contacten leggen of die uitdiepen. Natuurlijk, je kunt wanneer je als ondernemer iets nodig hebt, ook de Gouden Gids opslaan en een belletje plegen. Maar het is natuurlijk veel aardiger om in rustige en ontspannen sfeer van gedach ten te wisselen of zaken te doen met andere ondernemers uit de streek. Daarvoor is die beurs." Dus die beurs is niet, gelijk de Leidato Huishoudbeurs, be stemd voor het grote publiek? „Nee. Dat wil zeggen: het is ui teraard niet alleen voor de baas zelf. Het is ook voor het perso neel. Stel dat iemand die in au to's doet op de beurs wil kijken naar nieuwe computers voor zijn bedrijf. Dan is het toch wel handig als hij mensen van dc werkvloer meeneemt om te kij ken. Per slot van rekening moe ten die later met dat nieuwe systeem omgaan. Wijs geworden van het verleden en van zijn ervaring achter de schermen bij de Leidato weet Van der Klugt dat het inrichten van een beurs niet van zelf gaat. „Het is inderdaad anno 1994 niet meer voldoende om een paar stands neer te zetten, er gens in de hoek een organist te laten spelen en vervolgens toe te kijken hoe de mensen bin nenstromen. Dat werkt niet meer. Je zal het aantrekkelijk moeten maken voor zowel de standhouder als zijn bezoeker. Zeker in zo'n enorme hal als de Groenoordhal moet je extra je best doen om er sfeer in te krij gen. Naar voorbeeld van de Lei dato gaan we iets doen met mo de, met kunst en met muziek. Het moet ook echt gezellig wor den." ■Dat het, na het fiasco van vorig jaar, ditmaal wél een succes wordt, staat voor Van der Klugt junior als een paal boven water. „Natuurlijk, het kost best wel moeite om mensen, die je vorig jaar op het laatste moment moest afbellen met de medede ling dat het alsnog niet door ging, nu opnieuw te overtuigen. Maar tot nu toe loopt het bij zonder goed met de inschrij ving. Er hebben zich al 90 be drijven gemeld. Ik ben in totaal op zoek naar tussen de 120 en 150 deelnemers. Dat gaat luk ken. Dit keer kunnen we name lijk een goed en compleet con cept aanbieden." Panorama ingestraald door Jomanda De Haarlemse drukkerij NRM ontving deze week een bijzondere gast. Jomanda, medium te Tiel, straalde in de Waarderpolder de volledi ge oplage van Panorama in. De redactie van het week blad wil weten of de instra ling effect heeft op bezitters van het betreffende nummer. Lezers worden daarom ver zocht de vraag te beantwoor den of er 'iets' of 'niets' met ze is gebeurd nadat ze het weekblad in handen kregen. Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1994 Sombere vooruitzichten jonge onderzoekers Leidse universiteit Brouwer's Tours uit Noordwijk vaart wel bij genezend medium Dondermiddag. Een koude, gure wind jaagt over het veld je aan de Toussaintkade. Er staat een gemankeerd hokje op de groenplek? Stopt er een bus? Het blijkt een 'krabpaal', een van de op diverse plaat sen in Leiden aangebrachte hangplekken voor buurtjeugd. Jeugd die niet be ter zou weten dan vernielin gen aanrichten als dit stalen staketsel hen niet tot een on schuldig samenscholen ver leidde. De jeugd is slecht te genwoordig, zegt men. Je wilt kennismaken, de kloof over bruggen, maar je begeeft je als volwassen kerel toch met schroom naar de twee meis jes en drie jongens die er wachten op niets. De jochies scheuren doelloos rond op hun brommertjes, de meisjes zitten op de stalen bankjes te verkleumen, want enige vorm van beschutting biedt de anderhalve wand niet meer. Wat te slopen viel aan de krabpaal is gesloopt. Beide meisjes van dertien kij ken wel een beetje vreemd op: wat is dat voor een Gog- gomobil denken ze. Maar als ik daar nou zo nodig het LD wil gaan zitten lezen, dan doe ik dat toch. Vanachter mijn krant bestudeer ik de de wandjes. Zorro-achtig be schilderd en volgeklad met 'boodschappen'. 'Sheila is ge stoord op Toenid'. Heel poë tisch: 'Erna is een hartstikke aardig meisje.' Maar ook: 'Mi chel uit Voorschoten' met er onder 'fuck Leidenaar' en Een dagje Jomanda. Voor de een het laatste sprankje hoop op genezing, voor de ander dé manier om weer eens ouder wets de slappe lach te krijgen. Een tochtje voor huisvrouwen én chronisch zieken; met dui zenden tegelijkertijd reizen ze af naar Tiel. De heerschappij van het dorp in de Betuwe is Flipje ruw ontnomen. Jomanda heeft er de touwtjes strak in handen. Brouwer's Tours uit Noordwijk maakt al jaren tochten naar jo- manda, maar sinds een paar maanden rijden er elke werek zes tot acht bussen vanuit de re gio naar het 'Genezend medi um'. Week na week brengt on- der anderen chauffeur Leo van der Zalm uit Noordwijk, 300 nieuwsgierigen en behoeftigen naar de helende sessies van de I vrouw in het blauw. „Ik heb ze ntooi jong en oud, maar de meeste :t toé zijn toch wel boven de vijftig, Maar jongeren zie je ook wel, onalf hoor. Eigenlijk gaat iedereen wel naar Jomanda", zegt Leo. Die zich wijselijk niet u;tlaat ntivi over zijn geloof in het spektakel el in Tiel: „Er zijn mensen die zich val er heel prettig bij voelen". j Donderdag, negen uur 's mor- gens, Centraal Station Leiden. I Enkele tientallen mensen staan j te blauwbekken in de kou. Pre cies op tijd draait de bus van Brouwer's met Leo achter het IE stuur, perron N van de bus- maatschappij op. Kwebbelend en lacherig stapt de meute in. j Na korte stops in Noordwijk, yaj Noordwijkerhout en Waddinx- veen- »Ja mevrouw, ze komen ii overal vandaan", drukt Leo het I gaspedaal in. Tiel, here we come. stinj Schoolreisje hooi Het lijkt een schoolreisje. Al j gauw gaan de zakken si^oep rond. Met 51 passagiers van wie arinj 47 van het vrouwelijke geslacht :n d| is het gekakel niet van de lucht, ndel De achterbank wordt ingeno men door een Leidse familie met een onnavolgbare opbouw e| van schoonzussen, zussen, nichten en moeders. „Noemt ons maar de Partridge-family, want met ons achternaam hoe ven we niet in de krant". Ze zijn voor de grap meege gaan. „Het kwam op een ver jaardag ter sprake en ach, we hadden wel weer eens zin in een dagje uit. Gewoon maar eens kijken wat er daar zoal ge beurt", zegt Heieen. Mathilde voegt er direct aan toe dat zij er geen ene moer van gelooft: „Kijk, dat kèn natuurlijk niet. Er rijdt een trein voorbij en hup, die hele trein is in één keer in gestraald. Sorry hoor, maar dat geloof ik dus niet,". Ook de twee huisvrouwtjes, zoals ze zichzelf noemen, Elly Broekhof en Carla van der Zalm uit Noordwijk gaan mee om het eens mee te maken. Maar twij felen behoorlijk aan het waar- De 'Partridge-family' doet een daggie uit. Naar Tiel ditmaal, naar Yomanda. foto holvast/mark lamers heidsgehalte. „Mevrouw, ik had een versleten knie en nou heeft Jomanda die voor mij genezen. Ik ben nu vier keer geweest en de eerste keer al heeft ze me spiritueel geope reerd. "Echt waar, de ochtend nadat ik geweest was had ik echte littekens op mijn knie. Mijn man heeft ze ook gezien, en die gelooft eigenlijk niet in Jomanda. Kan je nagaan", zegt mevrouw C. Steenvoorden uit Noordwijk, „Ik ben al 74 jaar maar dolblij met Jomanda. „Ik ben ook overspannen, maar daar heeft ze nog niets aan kun nen doen". Ook een echtpaar uit Wasse naar maakt voor de zoveelste keer de tocht. Meneer vertelt vijftien jaar geleden 'burnecl out' te zijn geraakt. „Ik kon en kan niets meer. Ben doodmoe. Art sen kunnen niets vinden. Tot nu toe heeft deze vrouw ook niets voor me kunnen doen, maar ze zeggen dat je moet vol houden. Dus ga ik maar weer". Mevrouw Van Veen uit Zoeter- woude-dorp twijfelt nog. „Ik loop bij allerlei specialisten en die kunnen me niet helpen". Inmiddels draait Leo de par keerplaats van de evenemen tenhal in Tiel op en worden we 'uitgeladen'. Nog een uur voor de healing begint. Een uur waarin de sessiehal veel weg heeft van een huishoudbeurs. Dezelfde indringende geur van frituurvet, overal plastic beker tjes, blikjes en lege verpakkin gen van snoep en andere ver snaperingen. Het enige verschil met de huishoudbeurs is het enorme aantal invaliden en zie ken. De healing begint met het geza menlijk zingen van de Song of Light. Mensen krijgen de hand opgelegd, worden op het podi um opgeroepen of uitgenodigd het ingestraalde water tot zich te nemen. Gegil, geschreeuw en gehuil breekt uit. Opeens valt een aantal mensen op de vloer en blijft daar levensloos liggen. „Die zitten vast", zegt een ken ner naast me. Weer anderen lo pen verdwaasd in het rond als hebben ze te veel stickies ge rookt. „Die zijn onder narcose", is de uitleg die prompt gegeven wordt. Jomanda zegt iedereen vooral niet bang te zijn. Ringen kun nen spontaan van de ene naar de andere vinger vliegen. Pijn kan weggaan maar ook opeens ontstaan, boeren, huilen of juist lachen is allemaal heel begrijpe lijk. Velen gooien de remmen los en er wordt geschreeuwd, gejankt en over de vloer ge kropen dat het een lieve lust is. Met een zalvende stem wordt vervolgens de ene na de andere 'geheuld'. Sommigen komen om de genezende werking van 'de schakel tussen hemel en aarde' zoals Jomanda ook wel heet, voor een ander op te halen. Honden, poezen, konijnen en cavia's: voor alles en iedereen mag om Jomanda's hulp ge vraagd worden. Jurk Aan de vrouw zelf is overigens niets bijzonders te zien. Een blauwe, fraai gedrapeerde jurk, een microfoon voor haar mond en goudkleurige schoenen met hoge hakken die aan het eind van de dag behoorlijk zullen knellen. De twee uur zijn voorbij; er wordt door velen voor een weeshuis aan ingestraalde Spa Blauw ingekocht (voor de he lende werking thuis) en de te rugtocht kan beginnen. De Leidse familie op de achter bank weet het nou zeker: „Vol slagen nonsens. Dat gillen ook, dat je hoorde. Dat stond vol gens mij op een bandje. En dan die mensen die zo lagen te rol lebollen en verdwaasd rondlie pen. Dat kan toch niet." Spijt van hun keuze voor een dagje uit hebben ze geenszins: „Wel nee meid, we hebben weer eens lekker gelachen." Ook Elly en Carla gaan scepti scher terug dan ze gekomen zijn: „Ze lult je de oren van het hoofd, maar er komt niets uit d'rhanden". Gelukkig is mevrouw Steen voorden opnieuw opgeknapt van Jomanda. „Kijk, ik voel het morgen pas echt goed, maar ik vunu nei wei weei eig mjii Haar buurvrouw in de bus, me vrouw Moerbeek uit Noordwijk, is voor het eerst mee. „Maar niet voor het laatst. Ik voelde me lekker licht in mijn hoofd. Ook fijn warm en loom". Een ontnuchterende opmerking dat het in de zaal toch wel erg be nauwd was, legt ze razendsnel naast zich neer. De Wassenaarse meneer houdt het nu voor gezien. „Nou doe ik het niet meer. Ik hak de knoop door. Ik ga niet meer". Datzelf de neemt mevrouw Van Veen uit Zoeterwoude zich voor, al is ze vol bewondêring over Jo manda: „Prachtig zoals zij dat doet. Daar moet toch wel iets van waar zijn". Voor chauffeur Leo zit een ge wone werkdag er weer op. Van morgen vroeg is hij met zijn vrouw voor veertien dagen naar Gran Canaria vertrokken. „Ge woon simpel liggen op het strand. Dat doet een mens pas goed". MONICA WESSELING Je bent jong, je hebt ambitie en je wilt verder de wetenschap in. En dan het liefst aan de univer- siteit. Dan wordt het moeilijk, erg moeilijk. Jeanette den Toon der, assistent in opleiding (aio) aan de Leidse vakgroep Frans, I schat haar toekomstkansen j somberin. De 25-jarige onderzoekster zit I in haar kleine kamertje aan de Leidse Van Wijkplaats: de letter- I enfaculteit. Ze heeft net een brief gekregen van de universi- I teitssecretaris. Daarin staat dat j de Leidse Rijksuniversiteit het 'heilloze voorstel' van minister Ritzen om een half miljard op het hoger onderwijs te bezuini gen, afwijst. „Maar wat moetje met zo'n brief?", vraagt ze zich af. „Het enige dat de brief bij me losmaakt is de vraag: hoe kan ik mezelf ondanks die be- zuingingen zó presenteren dat ze me zien staan?" Haar kansen om een vaste baan te bemachtigen aan de Leidse universiteit worden er niet gro ter op. De 40- en 50-jarigen die al jaren bij de vakgroep Frans werkzaam zijn, beletten haar door te stoten. En de huidige bezuingingsplannen van minis ter Ritzen zijn zelfs voor deze groep bedreigend. „Een beetje nieuw bloed, frisse ideëen, dat zou toch best goed zijn voor de universiteit?", probeert ze nog. Toch klaagt ze niet. Jeanette den Toonder werkt hard aan haar proefschrift en geeft colle ge Frans. Datgeen wat er van haar als aio wordt verwacht. Maar ze vindt het het leukste werk dat er is, leuker dan lesge ven op school bijvoorbeeld. „Ik heb dat eens een halfjaartje ge daan op een mavo maar ont dekte al snel dat dat niks voor Jeanette den Toonder werkt in het l< mijn toekomst." mij is. Laat mij maar onderzoek doen." En Jeanette den Toonder'is niet de eerste de beste. Naast haar studie Franse taal- en letterkun de, behaalde ze haar diploma Algemene Literatuurweten schap. Voor beide afstudeer scripties kreeg ze het cijfer 8,5. Uit de tientallen kandidaten 1 de rijksuniversiteit aan de Witte Singel in Leiden. „Ik probeer optimistisch te blijven c voor de aio-plaats bij Frans, werd zij gekozen. Inmiddels is ze anderhalfjaar aio in Leiden. En ze is vastbe sloten om haar proefschrift bin nen vier jaar af te ronden. „Dan worden mijn kansen op een on- derzoeksplek na mijn promotie groter". Den Toonder doelt op de ^chaarse onderzoeksbeurzen voor jonge getalenteerde onder zoekers: de zogeheten postdoc aanstellingen, KNAW- en NWO- beurzen. Ze beseft terdege dat haar kansen op een dergelijke beurs klein zijn. „Maar ik doe wat ik kan." „Ik probeer optimistisch te blij ven. Ik hoop op een tijdelijke aanstelling na mijn promotie. Als universiteiten moeten be zuinigen, dan hebben ze baat bij tijdelijke contracten. Ik wil best twee of vier jaar aan het werk bij de universiteit. En daarna weer verder zien. Je moet toch iets." CAROLINE VAN OVERBEEKE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17