eperkte bouw ■in Groene Hart -Weg Leiden- Alphen is bedreigender dan de HSL' iM 'Jammer dat de jeugd geen interesse Rijn Veenstreek ITERDAG 19 NOVEMBER 1994 Wovu vvinciale staten kiezen voor 16.500 huizen tot het jaar 2005 fc deur naar grootschalige woningbouw in het Groene jart tussen de grote steden is gisteren definitief dichtge- Bgen. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben, al- ans in meerderheid, namelijk besloten dat tot het jaar |05 niet meer dan 16.500 woningen mogen worden ge duwd in de Rijnstreek, Midden-Holland, de Alblasser- kard en Vijfheerenlanden. Eerdere verzoeken van zijn par tij oiji in de dorpen extra te mo gen bouwen liepen op niets uit. Ook gisteren ving het CDA bot. Zo werd het voorstel om meer woningen te bouwen in dorpen als Roelofarendsveen, door pro vinciale staten verworpen. Ook een voorstel om toch in Ter Aar windmolens te bouwen, haalde betekent dat het inwonertal die gebieden niet zal kunnen jgen na de eeuwwisseling, zo :ek bij de vaststelling van het eekplan Zuid-Holland oost. imeenten willen veel meer uwen. Maar de minister van ilkshuisvesting, ruimtelijke jening en milieu, mevrouw r,p I de Boer, liet onlangs weten J )tc moeite te hebben met e btatfjoQ van 16.500 woningen. provincie wil met dit dou- rikaaf urtie bereiken dat gemeenten rsneld oude, in onbruik ge- ikte bedrijfsterreinen gaan bruiken voor woningbouw. IDe kleine kernen in het Groe- t Hart mogen nauwelijks bou rn. Dit baart het CDA grote Irgen. „De leefbaarheid van k platteland staat op het fel", klaagde het christen-de- ocratische statenlid J.A. Klein. maan'; het n In Alphen aan den Rijn mag nog wel flink gebouwd worden. De Gnephoek wordt als moge lijke nieuwe bouwlocatie aange ven. Groen Links vindt die toe wijzing volkomen overbodig. Fractievoorzitter E. Meijer zei gisteren te verwachten dat de eigenaar van het Archeon op korte termijn een deel van zijn park zal aanbieden als woning bouwlocatie. Het archeologi sche attractiepark loopt name lijk niet best. Het definitieve streekplan legt ion IKEUKEN htS BADKAMERS luxe keukens 30 badkamers en een ruime keus: buro's bedden kasten tafels/ stoelen Uw bezoek meer dan waard! KOETSIERSWEG 7, SASSENHEIM TEL 02522-30481 FAX 02522-30563 ZTi i r .m P Zesvoudig 25-jarig jubileum bij Gregoriaans Koor in Hoogmade -KEES VAN KUILENBURG agrariërs iets minder strenge beperkingen op dan het ont werp. De ervaring heeft geleerd dat boeren minder graag de na tuur beschermen als ze knellen de regels opgelegd krijgen. Het is beter, vindt het provinciaal bestuur, wanneer boeren vrij willig als natuurbeschermer op treden. Om die reden zijn regel§ vervangen door vrijwillige over eenkomsten. Het streekplan regelt ook de aanleg van het Bentwoud, bij Benthuizen en Hazerswoude. Er wordt een 'compact bos' van 1000 hectare aangelegd. Groen stroken met een grootte van 800 hectare moeten het bos verbin den met omliggende natuurge bieden. Uiteindelijk bleken noch de SGP noch Groenlinks met het totale streekplan te kunnen in stemmen. Voor de SGP was vooral het Bentwoud struikel blok (ze willen een kleiner bos). Groen Links is om een tegen overgestelde reden tegen: deze partij vindt juist dat het streek plan te weinig bescherming biedt aan de natuur. VRIJE TIJD Botontkalking In multifunctioneel Het Anker aan de Chopinlaan in Hazerswoude-Rijndijk houdt de stichting Aktieve Gezondheids zorg Rijnstreek op maandag 21 november een informatie avond over botontkalking. Aan vang: 20.15 uur. Synagoge In de trouwzaal van het voor malige gemeentehuis aan het Burgemeester Visserpark in Al phen aan den Rijn houdt A. Ringer op maandag 21 novem ber een lezing over de geschie denis van de synagoge in Euro pa en Nederland. Hij vertelt on der meer het verhaal van de sy nagoge in Alphen en toont dia's over de synagogale bouwkunst. Aanvang: 20.00 uur. Erg precies is er niet gekeken bij de vaststelling van het 25-jarig jubileum van zes leden van het Gregoriaans Koor in Hoogma de. In elk geval zijn Rie Wolvers, Door van Leijden, Cor Wolvers, Lenie Wijfje, Jo van Elsgeest en Aad van Mil om en nabij een kwart eeuw lid van het paro chiële koor. Komende zondag wordt dat gezamenlijke feest gevierd met een uitvoering tij dens de eucharistieviering in de kerk, gevolgd door een receptie. De zes zijn destijds uit over tuiging lid geworden. „Zij heb ben het rijke roomse leven nog volop meegemaakt. Het grego riaans en latijn maken daar ze ker deel van uit", zegt Aad van Mil. „Wat mij betreft denk ik daar nog steeds zo over. Het is iets heel moois." Een conclusie die wordt gedeeld door de ove rige jubilarisen. „Het koor voegt iets toe aan de kerkelijke vieringen. Jammer dat sommige parochianen daar een andere mening over heb ben. Die kiezen voor een Hol landse viering. Dat kan ook mooi zijn, maar ook voor het gregoriaans moet ruimte zijn. Gelukkig is dat in Hoogmade al tijd het geval geweest", vertelt Jo van Elsgeest. „Al is het wel minder geworden." Dat met name de jeugd ande re interesses heeft is volgens de jubilarissen begrijpelijk, maar wel vervelend. „De meeste le den zijn op weg naar de zestig of er al overheen. Als er geen aanvulling komt van wat jonge ren, is het straks afgelopen. Maar laten we daar nu niet aan denken", merkt Van Mil op. „Als je ziet hoeveel interesse er is voor die cd met die Spaanse monniken, begrijp ik niet dat de jeugd zich niet voor dit koor aanmeldt. Zelf zingen is toch zo aardig." Volgens Van Mil is de 'vergrij zing' van het koor ook in ander opzicht een probleem. ,,lk heb nog een bandje van twintig jaar geleden. Daar hoor je onze vrouwen de hoge C gemakkelijk nu veel minder, wen en vier mat dat worden ge- ding van diriger met andere op halen. Dat is Gelukkig kar compenseerc lossingen. Mi rekening mee houden." Ter gelegenheid van het jubi leum voert het koor - acht vrou Panis Angelicus Eranck en het Ave Ponte. De eucharisti gintom 10.00 uur. Habets benoemd tot ad-interim voorzitter vakbeurs Plantariuni BOSKOOP/HAZERSWOUDE Jan Habets, directeur van Plant Publicity Holland, is benoemd tot ad-interim voorzitter van het bestuur van de Stichting Vak beurs voor de Boomkwekerij. Deze stichting organiseert jaarlijks vakbeurs Plantarium. Habets is hiermee tijdelijk opvolger van de op 21 oktober volkomen onverwacht overleden voorzitter Tjeerd Reitsma. Habets was reeds als adviseur bij Plantarium betrok ken. Het bestuur beraadt zich nog over de definitieve invulling van de De Stichting Oud Alkemade richt volgend jaar een tentoon stelling in over de rweede We reldoorlog in verband met het bevrijdingsfeest dat in mei 1995 precies 50 jaar geleden plaats had. Oud Alkemade roept ieder een op die foto's of ander mate riaal over de oorlog en het be vrijdingsfeest heeft, deze tijde lijk af te staan. Na de tentoon stelling, wordt het materiaal weer teruggegeven. Ook wil de plaatselijke histo rische vereniging in contact ko men met mensen die iets kun- Oud Alkemade zoekt informatie over bevrijding nen vertellen over die tijd. De tentoonstelling in het I listorisch centrum aan de Saskia van Uy- lenburchlaan wordt in februari voor het publiek geopend. Behalve over de oorlog en be vrijding, wordt ook een deel van het centrum Ingeruimd voor een tentoonstelling over het boerenleven. Wie Oud Alkema de aan materiaal en verhalen kan helpen, kan contact opne men met Kees Zoet (01713- 12489). SJaak Koek (01713 12066) en Gerard van der Meer (01713 14636). De tentoonstelling over tuin bouw en het huishouden van rond 1900 is nog tot en met eind december elke dinsdag middag van 13.30 tot 16.00 uur en elke zondagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur te bezichti gen Daarna gaal het centrum een aantal weken dicht zodat voorbereidingen voor de nieu we tentoonstelling kunnen woi den getroffen. '}roene Hart wordt van binnenuit uitgehold i, ko^P het gaspedaal fors in en in frie kwartier ben je er door een. Met de flitstrein duurt het 129.Q°g Seen twintig minuten. Het Iroene Hart van Holland wordt pn alle kanten belaagd. Het be slot er1^ 00S van D°or~ pn valt steeds vaker op die leu- kleine groene wijkjes in de ihtertuin van de Randstad. De plannetjes worden er met open '"nen ontvangen. Er is slechts :'n probleem: al die groene,. carports voorziene lonwijken vreten ruimte, nog dan de zo omstreden logesnelheidslijn. Over het huizf^ft van Holland, en hoe het al De irenlang van binnenuit wordt 1.J&ngetast. yp het ministerie van Volksge- fondheid, Ruimtelijke Ordening Milieuhygiëne fwam halver- 'ege dit jaar het plafond in de de toenmalige mi- lister Alders bijna naar bene- :n. De provincie Zuid-Holland laakte in een persbericht he tend tijdelijk af te willen van die irvelende belemmerende re- iltjes voor nieuwbouw in het roene Hart. Eventjes maar, tot Zodat een aantal 'knel- tunten' kon worden opgelost de bouw van 2500 extra wo- fingen. m on( Alders ontplofte. Tientallen iren 'an8 was ^et Groene Hart an Holland de onomstreden a?u chtertuin van de Randstad, •rovincies, rijk en gemeenten lielden zich redelijk aan ge- chreven en ongeschreven af- te f i praken dat 't hart groen moest lijven. Voorkomen moest wor- len dat heel west-Nederland ou dichtslibben met bebou- ving en wegen. Goed, er wer- len fouten gemaakt, en heel af :n toe werd van de afspraken ifgeweken. Maar over het alge neen was er overeenstemming. in nu dit. Een maand nadat Zuid-Hol- and kond had gedaan van de imslag in het denken lag er een —v )rief van de minister met een onaanvaardbaar'. Hij wees er >p dat met de randstadprovin - T ies Noord- en Zuid-Holland en Jtrecht in november 1993 kei- ïarde afspraken waren gemaakt 'ver 'let aanta' woningen in het Iroene Hart. Die 2500 wonin- ;en extra zaten daar beslist niet ,,Ik constateer dat u zonder nader overlet dig is met de afspraken. Ik acht dat niet aanvaardbaar", zo schreef Alders in Haags jargon voor „ik ben woedend" aan het provinciebestuur. Verloren Een ongelukkig incident? Wel nee. Uit een nota die korte tijd later uitlekte, bleek dat de pro vincie bepaalde delen van het Groene Hart eigenlijk al als ver loren beschouwt. Het westelijk deel van het Groene Hart bij voorbeeld, globaal begrensd door de lijn Leiden-Gouda-Rot- terdam. Kwalitatief kan hier door de oprukkende bebouwing en de vele snel- en spoorwegen al niet meer gesproken worden van een volwaardig deel van het Groene Hart, meent de provin cie. En dus wil ze af van de af spraken uit november '93, en woningbouw en bedrijvigheid toestaan in gebieden waar dat tot nu toe nog taboe was. Alders' opvolger Margreet de Boer reageert hetzelfde als haar voorganger, 'Over mijn lijk', is haar standpunt. „We moeten alle afspraken gewoon intact la ten", vindt ze. „Niet zeggen: vooruit maar, daar kan nog wel wat woningbouw bij, en dat be drijfsterrein mag ook nog wel. Dan gaat het sluipend, maar het resultaat is toch dat het Groene Hart er aan gaat. Aan de andere kant gebiedt de realiteit te er kennen dat je niet altijd nee kunt zeggen. Je kunt niet zeg gen: hier wordt nooit gebouwd. Dat is een illusie. Maar die plan nen van Zuid-Holland, daar zeg ik dus keihard 'nee' tegen. Dat gevecht ga ik aan, dat wordt ru zie. Daar mag men mij ook op beoordelen." Uitgehold Professor R.A.F. Smook, hoogle raar bouwprocessen aan de TU in Delft, kan slechts moeizaam een glimlach onderdrulcken als hij dit soort reacties hoort. Smook weet namelijk precies hoe het werkt: al die mooie woorden van politici ten spijt is het Groene Hart er in al die ja ren alleen maar op achteruit ge gaan. „Het Groene Hart wordt van binnenuit uitgehold zegt hij. „Niet omdat de landelijke poli tiek dat zo graag wil, maar om dat het laatste woord bij de ge meenten ligt. Zolang de inkom- /v Het begerig oog van de familie Doorzon valt steeds vaker op die leuke kleine groene wijkjes in de achtertuin v -- i de Randstad. foto cpd den zijn aan het aantal inwo ners zullen ze blijven proberen dat inwonertal te vergroten. Want dat betekent ook meer geld voor scholen en voor de in frastructuur en soms zelfs voor de wethouders zelf. Op lokaal niveau is er altijd behoefte aan groei. En als die groei er een maal is, ontstaat vanzelf de be hoefte aan aanvullende v mngen. Smook pakt er een atlas bij, samengesteld uit satellietfoto's. Hij wijst op de nieuwbouw van plaatsen als Bodegraven, Woerden, en de nietige plaats jes Kamerik en Zegveld. Provin cie en rijk stribbelen vaak lang tegen, maar de gemeenten hou den net zo lang hun poot stijf tot ze hun zin krijgen. „Het gaat daar in Kamerik misschien maar om veertig woningen, maar als je die van alle kernen bij elkaar optelt gaat het om ve le duizenden. En de overgang van zo'n wijkje naar het groen is vaak zo slecht, dat het wel heel makkelijk wordt er nog een stukje aan vast te breien." Smook heeft een uitgespro- toekomst van het Groene Hart. Hij begrijpt niet waarom nog steeds niemand aan de nood rem trekt. „Wij permitteren ons een bijna Amerikaanse leefwijze in een daarvoor veel te klein land: iedereen zijn eigen huis met tuin. Negentig procent van de bevolking wil zijn eigen huis je-boompje-beestje. De gemid delde woningbezetting zakt naar 1,8 persoon per woning. Dat gaat zich wreken. Je moet naar een andere bouwwijze toe. Er kan ook in woonlagen ge bouwd worden, zonder dat dat meteen naar de Bijlmer riekt. Huis, tuin, parkeerplaats en speelvoorziening^n kunnen ook in etagebouw worden verwerkt. Kijk naar Amsterdam-Zuid, daar heb je het ook, en dat concept werkt nog steeds. Berlage heeft dat indertijd uitstekend begre pen." Geld Smooks pessimisme wordt ge deeld door Harro Kraal, Groene Hart-deskundige bij de stichting Natuur en Milieu. Gelaten i landse deel van het Groene Hart de afgelopen jaren meer is ge bouwd dan in de grote steden er omheen. En juist die steden zouden de oplossing moeten bieden. Kraal: „Door het rijk zijn een aantal plaatsen aange wezen voor de opvang van wo ningzoekenden: Wateringen bij Den Haag, Zoetermeer-Oost, Vleuten-De Meern bij Utrecht. Plaatsen dicht bij de stad, met goed openbaar vervoer, ruim opgezet. Alleen is met de bouw nog steeds niet begonnen. Een kwestie van geld: de gemeenten willen meer hebben dan het rijk wil geven". Kraal heeft de afgelopen we ken de benen uit zijn lijf gelo pen om de dames en heren po- iitici in Den Haag ervan te over tuigen dat geld dan toch maar te geven. „Zonder dat geld lukt het die gemeenten niet om kwalitatief goede wijken neer te zetten, met veel groen en goed openbaar vervoer. De kwaliteit van de bouwlokaties staat onder druk, je krijgt van die steen klompen, waar de kwantiteit belangrijker is dan kwaliteit. wel wilden wonen haken af en kijken naar die charmante klei ne plannetjes in het Groene I lart. Ook al omdat hel zo lang duurt voor er werkelijk wordt gebouwd in Zoetermeer-Oost en Vleuten-De Meern. Er moet gewoon snel begonnen worden met de bouw daar, want in Ou dewater, Boskoop, Moordrecht en Moerkapelle liggen de be stemmingsplannen al klaar." Kraal wijst op de wegenkaart aan waar het Groene Hart verlo ren gaat. „Het gebied lussen Gouda en Rotterdam is vrijwel geheel dichtgeslibt met infra-* structuur en bebouwing. Trekje de lijn naar boven door, dan zie je een stedenring ontstaan die dwars door het Groene Hart heenloopt, via Gouda, Alphen en leiden." Het idee van Zuid-Holland om het gedeelte westelijk daar van niet langer als verboden ge bied te beschouwen is dan toch zo gek nog niet? Kraal reageert even furieus als De Boer. „Als je daaraan toegeeft is dat het be gin van hel einde. Dan wordt het Groene Hart in no-time vol- Probleem is alleen dat dezelf de minister Alders die zo ver ontwaardigd reageerde op de plannen van Zuid-Holland, eer der wel akkoord ging met de bouw van duizenden woningen nabij IJsselstein, aan de oost kant van het Groene Hart. Dat al eerder waren Vlders heefl daai fout gemaakt", „Want als het dai i niet i i die lokati aangev s die dereen zich zo druk maakt over de aanleg van de HSL door het Groene ii.hi. Als de politiek toch zou besluiten de trein niet over het bestaande spoor tussen Rotterdam en Amsterdam te lei het liefst dwars den, dan m door het G hij. „Eerst Ha kant? De provincie Zuid-Hol land zal daarnaar verwijzen als ze zelf met plannen komt. I let is te hopen dat De Boer pal blijft Paurd van Troje Dan is er ook nog die HSL, de hogesnelheidslijn die volgens tegenstanders dwars door het t Jroene i lart snijdt maar <iii vol gens voorstanders nauwelijks raakt. Aanvankelijk leek zelfs met de komst van het paarse kabinet iedereen overtuigd van de noodzaak dit flitstracë door hetïroene I lart aan te lemen. Inmiddels lijkt dat beeld enigszins genuanceerd te moe ten worden. Zo wint de opvatting terrein dat de trein maar over bestaand spoor moet rijden. Binnen de Tweede Kamer begint zich zelfs een meerderheid af te tekenen voor dat idee. WD, F*vdA en CDA zien het wel zitten. D66 ziet meer in een lijn ten westen van Zoetermeer, in plaats van oostelijk daarvan. De HSL zou dan het laatste open stukje tus sen Den Haag en Zoetermeer moeten doorsnijden. Voor professor Smook is dat laatste zo ongeveer het grootste schrikbeeld. „Daarmee haal je echt het Paard van Troje bin nen", reageert hij.,„Hoe weste lijker je de HSL legt, hoe meer hij een alibi vormt voor verdere verstedelijking. Er is een grote kans dat gemeenten als Hoog made en Leiderdorp dan zeg gen: waarom zoveel infrastruc tuur voor die ene IISL? Waarom niet meteen een lokale lijn er naast gelegd, met stations in onze gemeenten? En iedereen weet dat dat weer bedrijvigheid aantrekt, en daarmee de be hoefte aan woningen. Waar vind je daar de ruimte voor? In het Groene Hart. De aanval is s ker je trouwens moe .*ken of er wel werkelijk behoefte is aan die HSL Is dat zo, probeer 'm dan over be slaand spoor te leiden. Lukt dat niet, leg 'm dan maar aan zoals we dat vroeger deden, dwars door de polders. Leg 'rn echt door maagdelijk land en pró bet i nie latei ival it andere infras bebouwing, dan voorkom je dichtslibben." Stomme trein Die HSI. is overigens helemaal niet de grootste bedreiging van het Groene Hart, meent Smook. „De weg van Leiden naar Al phen, dat is veel erger. Die lokt bedrijvigheid uit. Dat is veel dreigender dan een stomme trein die nergens stopt", Zoals hij ook het naar elkaar toegroei en van Vleuten De Meern en IJsselstein, en van daaruit naar Woerden als dreigender be schouwt. Of van Rotterdam Nieuwerkerkaan den IJssel naar Gouda, en van daaruit naar Al phen en Leiden. Moeten we dan toch het idee van een groot groengebied tus sen Amsterdam, Den I laag, Rot terdam en Utre< hl maai laten varen? „Absoluut niet", schrikt Harro Kraal, „je moet ei alleen wel op een andere manier mee omgaan. En wat minder toege ven aan de woonwensen van de consument. Stap af van dat idee dat iedereen zijn auto voor de deur moet hebben. Zorg dat het openbaar vervoer zo goed is dat je alle kanten op kan." „En houd als overheid de ste debouw zoveel mogelijk in ei gen hand", adviseert Smook. „Hoe meer je overlaat aan 'de markt', aan projectontwikke laars, hoe meer ruimte er wordt geclaimd. Ze willen namelijk ze kerheid, en het concept van de ruime eengezinswoning met parkeerplaats biedt die zokei heid: dat wil iedereen wel. De prijs die je daarvoor betaalt is ruimte. De kwaliteit van het Groene Hart verliest het dan van de commerciële waarde van

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15