CDA alleen r in kritiek op milieubeleid? 'Wachtlijsten veroorzaken veel schade bij patiënten' 3IGEN BAAS Software voor iedereen 4 H Randstad Veiling alweer te klein Klacht over advertentie van Zilveren Kruis Trein niet door Groene Hart KLM vliegt vaker op Korea 'Opgegraven kasteel toch van Heren van Amstel' 5,6% r ZATERDAG 19 NOVEMBER 1994 -fc CHEF GERT VISSER. 071 -356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ. 071 Arts over langdurig uitstel operaties: zoetermeer/leiden vervolg voorpagina Huisarts Jonas beseft dat de wachtlijsten overal lang zijn. Maar volgens hem is dat een kwestie van keuzes maken. Als huisarts kan hij in elk geval niet aanzien dat zijn patiënten zó lang moeten wachten als Anne- lies l.ittooij. „Wachtlijsten, daaraan kun je niet altijd ontkomen, dat be grijp ik", zeht huisarts Jonas: „Maar waar ik me het meest aan erger is dat mensen extra schade lijden door dat lange wachten. Extra schade aan de gezondheid, extra psychische schade. Een voorbeeld: mensen slikken pijnstillers. Bij teveel van die pillen kun je een maag bloeding krijgen. Of je kruisban den scheuren definitief door omdat je te lang moest wach ten. Of je raakt overspannen van de onzekerheid en het thuiszitten." „De wachtlijsten ontstaan door een tekort aan specialis ten, aan bedden en aan opera tieruimten. Eenderde van het aantal wachtenden op de niet- spoedeisende lijsten, lijden me dische schade door te lang wachten. Van de spoedeisende wachtlijsten ondervindt twee derde van de patiënten gezond heidsschade door te lang wach ten. Dat vind ik niet accepta bel." „Politici denken misschien dat ze kosten besparen maar het omgekeerde is waar. Al die uitkeringen omdat mensen niet kunnen werken kosten de sa menleving ook veel geld. Op dit moment zie je ook een tweede ling ontstaan in de gezond heidszorg: mensen met geld stappen naar een privékliniek. Dat is geen goede ontwikkeling. Als de prijzen van geneesmid delen worden verhoogd tot Eu ropees niveua is er 1,2 miljard voor extra specialisten. Daar naast moeten er preventieve maatregelen worden genomen zodat mensen minder snel ge zondheidsproblemen krijgen door hun werk." „En wat ik heel stuitend vind is dat patiënten zo slecht wor den geïnformeerd over de wachtlijsten. Annelies wist ab soluut niet waar ze aan toe was. Pas na een telefoontje van mij kwamen we erachter hoe de vork bij het AZL in de steel zat." Volgens Jonas was voor de operatie van de pols een spe ciaal instrumentje nodig waar over de afdeling orthopedie van het AZL niet beschikte. „Dat had Annelies Littooij moeten worden verteld. Dan wist ze tenminste waar ze aan toe was en kon ze andere maatregelen treffen." Annelies Littooij is in middels onder behandeling bij een plastisch chirurg in Nieu- wegein. De hoop op een opera tie in het AZL heeft ze opgege- Verdrietig Het AZL wil niet reageren op de klacht van Jonas. „Als de klacht in behandeling is bij onze klachtencommisie, kunnen we geen commentaar geven. De in formatie is privacy-gevoelig", aldus een woordvoerder. „De wachtlijsten zijn een landelijk probleem en kan inderdaad een uiterst verdrietige zaak zijn voor mensen die ermee te maken krijgen. In Leiden is de situatie onlangs wel verbeterd: in het Diaconessenhuis zijn onlangs een orthopedisch chirurg en een oogarts aangesteld." Het Leidse patiëntenbelan genbureau inventariseert op dit moment de wachtlijsten bij het Rijnlandziekenhuis voor een or thopedische ingreep. Mensen die daarover willen ldagen kun nen bellen met het Regionaal Patiënten/Consumentenplat- form Zuid-Holland Noord, tel 071 - 14 15 62. De Socialistische Partij heeft vragen gesteld aan het Leidse college over de wachtlijsten. aalsmeer Het grootste handels gebouw ter wereld is te klein ge worden. Een jaar nadat de Bloe menveiling Aalsmeer fase vijf van haar nieuwbouwproject afrondde, kampt de organisatie alweer met ruimtegebrek. In oktober vorig jaar werd de 85.000 vierkante meter grote 'fa se vijf' opgeleverd. Daarmee had de bloemveiling de beschikking over een vloeroppervlak van 710.000 vierkante meter. Daar mee werd het complex het groot ste handelsgebouw ter wereld: een prestatie die dan ook in het Guiness Book of Records werd vastgelegd. Aanvankelijk ver wachtte het veilingbestuur pas in januari 1997 nieuwe ruimte no dig te hebben, maar nu al is alles verhuurd. De veiling heeft een Nieuwbduw lijkt noodzakelijk, omdat 'Aalsmeer' de komende jaren verdere groei verwacht. De rol van Aalsmeer als internatio naal distributiecomplex wordt steeds belangrijker, aldus een woordvoerder. FOTO ARCHIEF amsterdam/noordwuk anp utrecht. gpd Een nieuwe spoorlijn voor de hogesnelheidstrein (HST) tus sen Utrecht en Schiphol dwars door het Groene Hart van Hol land en het natuurgebied de Ve nen bij Mijdrecht is definitief van de baan. Zo'n rechtstreekse spoorlijn tussen Utrecht en Schiphol is veel te duur. Bovendien zal hel aantal rei zigers op dit HST-traject bedui dend lager zijn dan via het be staande spoortracé Schiphol- Amsterdam-Utrecht. Aldus het besluit van de 'bestuurlijke be geleidingsgroep HSL-oost', die de komst van de hogesnelheids trein tussen Arnhem, Utrecht en Schiphol voorbereidt. Volgens de voorzitter van de begeleidingsgroep, de Utrechtse gedeputeerde D. Kok, zijn alle betrokken partijen (onder ande re de NS en de provincies Utrecht, Gelderland en Noord - I Jolland) het er nu over eens dat de flitstrein via de bestaande tracés en via de nieuw aan te leggen 'Utrecht-boog', ten zui den van Amsterdam, moet gaan lopen. Het financiële tijdschrift Beleggers Belangen (Bei- Bel) heeft bij de Reclame Code Commissie (RCC) een klacht ingediend tegen ziektekostenverzeke raar Zilveren Kruis. Het weekblad stoort zich aan de hoge rendementen waarmee de verzekeraar schermt in advertenties voor de Zilveren Kruis Aandelen Spaarverzekering, een levensverzeke ring waarbij de ingelegde premies worden belegd in aandelen. Volgens Zilveren Kruis kan met de spaarverze kering een jaarlijks rendement worden behaald van 17,96 procent. Beleggers Belangen heeft grote bezwaren tegen dit gehanteerde percentage. Dank zij de recente beurshausse zijn de afgelo pen jaren inderdaad hoge rendementen behaald. Maar door die opleving is het gemiddelde opge trokken en „zijn de slechte jaren als het ware goedgemaakt". Zou een langere of andere perio de zijn gehanteerd, dan dalen de rendementen. Ook het door Zilveren Kruis gehanteerde reken voorbeeld van 9 procent rendement als pessimis tisch scenario, ervaart BelBel als misleidend. Een gemiddeld rendement van 9 procent is volgens het blad „extreem hoog", laat staan de 12 procent van het geschetste optimistische scenario. Het weekblad noemt het onverantwoord bij beleggin gen in aandelen van dergelijke rendementen uit te gaan. Aanbieders van levensverzekeringen en koop sompolissen laten hun advertenties doorgaans vergezeld gaan van de toevoeging: resultaten uit het verleden kunnen geen garantie zijn voor de toekomst. Zilveren Kruis laat die waarschuwing ook achterwege. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Nico Pot van het Leidse softwarebedrijf NicoSoft. De computerpro gramma's die ik j distribueer zijn heel uiteenlopend. Van spelle tjes tot bijvoorbeeld een spe ciaal boekhoudprogramma voor tandartsen. Ook heb ik voortdu rend nieuwe anti-virus-software beschikbaar. In feite kun je het zo gek niet bedenken of ik kan het leveren. Maar in alle geval len gaat het om shareware, soft ware die in eerste instantie voor iedereen beschikbaar is, die ie dereen ook in zekere mate kan uitproberen. In tegenstelling tot pakketten die je eerst moet ko pen waarna pas blijkt of ze vol doen. Overigens moet wie verder wil met shareware de makers ervan ook betalen. Daar zijn verschillende constructies voor. Een deel van de programma tuur is bijvoorbeeld geblokkeerd en tegen betaling wordt een co dewoord vrijgegeven, in som mige gevallen moet een deel van de software apart worden gekocht. De gebruikers betalen mij amsterdam anp De restanten van het kasteel die in februari dit jaar in een bouw put aan de Nieuwezijdskolk in Amsterdam werden gevonden, zijn wel degelijk afkomstig van het kasteel van de Heren van Amstel. Tot die conclusie komt stads- archeoloog J. Baart na bestude ring van de restanten en diverse andere gevonden voorwerpen. Baart neemt daarmee een standpunt in dat afwijkt van dat van diverse deskundigen, die in de afgelopen weken hun twijfel uitspraken over de ouderdom van het gebouw. Tijdens de bekendmaking van de vondst in maart zei Baart al dat hij er 'voor 99 procent' zeker van was dat het hier ging om het uit het begin van de 13e, eind 12e eeuw daterende kas teel van de Heren van Amstel. Dat kasteel situeert de dichter Vondel in zijn beroemde Gijs- brecht van Aemstel aan de oe vers van het IJ. De afdeling archeologie van de dienst Stedelijk Beheer Am sterdam heeft gevonden aarde werk en de gebruikte klooster moppen onderzocht. Het aard ewerk blijkt vervaardigd in het eerste kwart van de 13e eeuw. Voor de bouw van het kasteel zijn grote gele kloostermoppen alleen een vergoeding van tien gulden per floppy - ongeacht het aantal programma's dat daarop staat- is voor het materi aal en voor de tijd die ik er in steek. Voor de levering van software beschik ik ook over een bulletin board, dat ik samen met een Leids computerbedrijf heb op gezet. Vanaf dat bulletin board, een computer waarmee telefo nisch contact kan worden ge legd, kunnen mensen zelf soft ware kopiëren. De kosten daar voor zijn vergelijkbaar met die van de floppy's. Wie op die ma nier zelf programma's heeft ge kopieerd krijgt na betaling van de kosten ^en codewoord van mij. Nee. ik werk niet met 06- nummers, dat schrikt alleen maar af. Een deel van deze soft ware is overigens gratis beschik baar. met name de anti-virus programma's. Iemand die een virus ontdekt moet direct actie kunnen ondernemen. computerhobby. Voor mijn brood heb ik altijd in de bouw gewerkt, tot ik ben afgekeurd. Daardoor is het nu voor mij noodzakelijk om iets anders te gaan doen. Ik ben al heel lang met computers en software be zig. Daardoor ontstond het idee om niet alleen vrienden en be kenden van dienst te zijn, maar ook andere belangstellenden actief te benaderen. Daar ben ik in het voorjaar mee begonnen. Echt ervan Teven kan ik nog niet. Wel is het zo dat ik het grootste deel van de apparatuur die ik sindsdierf heb gekocht - computers, een fax. een autote lefoon - er inmiddels wel uit heb. Dat het zo snel is gegaan, heeft me wel verbaasd. Mijn uitgangspunt is dat ik er na on geveer een jaar wel een boter ham mee zal kunnen verdienen. Die verwachting lijkt uit te ko men. Vraag naar software is er wel en die zal er altijd wel blijven. Ik ren en wat minder aan bedrij ven. Voor mij is het heel belang rijk actueel te zijn, steeds het al lernieuwste aan te kunnen bie den. Daarom haal ik program ma's uit Duitsland en Amerika. Meestal 's nachts, telefonisch. En dan hoop ik maar dat de computer de verbinding goed verbreekt... Binnenkort kan ik ook software via de satelliet ont vangen. Maar het liefst werk ik toch vanaf cd's, die bieden de meeste zekerheid om de infor matie onbeschadigd en zonder virussen op flop te zetten. Hoe dan ook bied ik mijn afnemers de zekerheid dat alles wat hier de deur uitgaat twee keer, met verschillende programma's, is gescand op virussen." NicoSoft is bereikbaar via 071 - 235007 of 2279006 (Bulletin Board). tekst: rudolf kleun» De KLM vliegt met ingang van 1 april volgend jaar drie keer per week op Seoel in Korea. Op dit moment doet de KLM twee keer per week Seoel aan. Korean Airlines krijgt dezelfde rechten als KLM en mag dus volgend jaar eveneens drie keer per week op Schiphol gaan vlie gen. KLM en Korean Airlines hebben verder overeenstem ming bereikt over meer sa menwerking, onder meer op het gebied van het vrachtver voer. Volgens een woordvoerder van het ministerie van ver keer en waterstaat verliepen de onderhandelingen met de Koreanen buitengewoon moeizaam. Betrokken partij en zijn maar liefst drie jaar met elkaar in de slag ge weest, alvorens een definitief akkoord werd bereikt. Betere controle op stortplaatsen Een frontale aanval van het CDA op milieu-gedeputeer^oi H. van der Vlist, is gisteren voor de christendemocratie op een fiasco uitgelopen. Het CDA verwijt de PvdA-gedfip; puteerde laksheid en onzorgvuldigheid in de zorg vofip vervuilde terreinen en drong aan op het aftreden van Va-pj der Vlist. Het CDA kreeg gisteren tijdens een vergaderiijge van provinciale staten geen enkele bijval: Van der Vljjb mag blijven. terstand de stabiliteit van fep damwand aantastte. Doortj die damwand niet niet steü den haag monica wesseling Stadsarcheoloog voor 99 procent zeker: van 30 tot 33 centimeter ge bruikt. Bij opgravingen in 1979 en 1987 van de oudste huizen van de aangrenzende nederzet ting zijn op de stookplaatsen fragmenten van identieke kloostermoppen gevonden. De ze huizen dateren uit het begin van de 13e eeuw. Uit onderzoek van de univer siteit van Groningen blijkt dat het funderingshout dateert uit de periode van 1175 tot 1220. De houtconstructies onder het kasteel bestaan voornamelijk uit delen van schepen. De ou derdom ervan is ook bevestigd door het Centrum voor Scheepsarcheologie van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek. Op de vraag hoelang de Van Amstels in het kasteel hebben gewoond, kan Baars nog geen antwoord geven. Vast staat dat de Van Amstels rond 1280 uit het kasteel zijn verdreven door de graven van Holland. Toch zijn zij er later weer terugge keerd. Maar in 1304 kwam daaraan een einde, toen het kasteel werd verwoest door een groep burgers. Baart gaat verder met graven. Hij wil de restanten van het hele kasteel blootleggen. De bedoe ling is dat het in de toekomst een museum wordt. Wel heeft hij op vragen van GroenLinks moeten toezeggen binnen drie maanden inzicht te geven in de vervuiling van alle provinciale stortplaatsen en de manier waarop die vervuiling wordt gecontroleerd. Directe aanleiding voor de motie van het CDA was het op treden van Van der Vlist verle den week in Nova. De gedepu teerde gaf daarin ruiterlijk toe dat de overheid, in dit geval dus de provincie, een steek heeft la ten vallen in de zorg voor ver vuilde terreinen. Het tumult ontstond nadat bekend werd dat het EMK-terrein in Krimpen aan den IJssel bijzonder milieu gevaarlijk is. Dat is niet tijdig door de provincie onderkent. Het CDA vindt dat Van der Vlist daarmee de provincie eigenlijk te kijk heeft gezet. „Ik blijf erbij dat we fouten hebben gemaakt. Dat erkennen leek me beter dan opeens de onnozele te gaan spelen. Maar het gaat te ver dit falen te gene raliseren. Het milieubeleid van Zuid-Holland gaat meestal goed", pareerde de PvdA'er de aanval. Van der Vlist mag dan de aan val hebben overleefd, de proble men op het EMK-terrein zijn nog steeds niet opgelost. Amb tenaren van de provincie heb ben twee jaar geleden al gezien dat de waterstand in het vuilde- pot te hoog was, maar niemand heeft begrepen dat de hoge wa rneer staat, dreigt de zwaarva v vuilde inhoud van het EMK-tek|« rein, de Hollandse IJssel in j, stromen. Lj „We zullen in Krimpen héjee snel maatregelen nemen. M%jj er moet ook worden voorkomen dat zoiets ooit weer kan geb»ht ren. De zorg voor vuilstorplaa[e sen is specialistenwerk", aldL jr Van der Vlist. De gedeputeerfoc komt binnen drie maanden rube een voorstel om de nazorg vohe vervuilde, maar al wel gesaneqar de terreinen, in een aparte w gespecialiseerde organisatie oj g der te brengen. Lk Er bestaat nu al een landelijjrt| organisatie: de Stichting Njoo zorg. Deze stichting heeft tot ij toe uitsluitend Zuidhollandj vuilstortplaatsen (zoals Maasvlakte) in beheer. De gedj puteerde gaat bekijken of j landelijke stichting een provi ciale kan worden. Het is overigens niet de eersT" keer dat Zuid-Holland zich v^ v tilt aan het milieu. Enkele ja%jj geleden ging de provincie vol j miljoenen guldens het schip jV; toen niet tijdig subsidie wefch aangevraagd bij het rijk vojdj bodemsanering. Naar aanUw, ding van het debacle is een o^ril derzoeksrapport opgesteld. ljei dit rapport 'Zand erover' is o|n( voldoende lering getrokken, y werd gisteren statenbreed gn constateerd. kw Andere aanpak rampen Schiphol schiphol anp Schiphol neemt maatregelen om beter in te kunnen spelen op rampen op en bij het vlieg veld. Zo wordt de aanschaf on derzocht van een rupsvoertuig, dat op drassig terrein kan rij den. De aanpassingen zijn een gevolg van een evaluatie van een ongeluk met een Cityhop per waarbij drie doden vielen. Dat vliegtuig stortte op 4 april neer in een drassig weiland. De brandweer stuurde geen wa gens het weiland op, omdat het onzeker was of de zware brand weervoertuigen in de modder zouden blijven steken. Een be hulpzame boer zette zijn trek ker in waarmee gewonden wer den afgevoerd. Er zijn inmiddels proeven ge nomen met drie verschillende terreinvoertuigen. Binnenkort wordt besloten over de aan schaf. Bij het ongeluk bleek ook dat apparatuur om de romp open te knippen niet goed vol deed. Er zijn inmiddels nieuwe hydraulische tangen aange schaft. Ook moeten procedures voor de alarmering van perso- UW SPAARGELD VERDIENT 1 ROPARCO. O ROPARCO-RENTE 5,3% WINSTDELING 0,3% 'e lv< ac »o co nr GEMIDDELD OVER DE LAATSTE 5 JAAR. pg Sparen bi) Roparco betekent profijt van een hoge rente, een unieke winstdeling en veel vrijheid. Per 17 september 1994 is de rente 5,3%*, exclusief winstdeling. Deze bedraagt over de afgelopen 5 jaar gemiddeld 0,3%. U ontvangt meer informatie door de bon inge vuld op te sturen. Ook kunt u even bellen, van maandag tot en met zaterdag van 8 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. OPENEN. STORTEN. OPNEMEN MET EEN TELEFOONTJE. 06-8380 Stuur mij vrijblijvend informatie over Roparco. Voorletters: Postcode/Plaats: Telefoon: Ik heb wel/geen Rogiro Rekening. >u Verzend de bon in een envelop zonder postzegel naar: Robeco Groep, Antwoordnummer 5555,3000 VB Rotterdam. RO B ECO/q GROEP Met gemak betrouwbaar beleggen. L

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12