EIDEN P: ketels in huizen van rporaties deugen niet 'Leids Ei' blijft uit Liedjes met een hoepeltje erom verlossend Niet zielig doen, schiet die beesten' MCG dient schadeclaim in achten op duizenden guldens schade door vossen in vogeltuin elefoontje -ketels in woningcomplexen van vier Leidse corpo- deugen niet. Dat beweert de Socialistische Partij over geheime stukken hierover te beschikken. De staan verkeerd afgesteld, zijn vervuild en stoten gassen uit (kooldioxide en koolmonoxide). Bewo- zijn daarvan de dupe, aldus de SP. Ze worden op gejaagd en hun gezondheid is in gevaar. De oor konden gisteren geen commentaar geven op de SP leidt een en ander af uit onderzoek dat tussen no- 1992 en november 1993 gehouden naar het func- van CV-ketels. Van de gemeten ketels werken er oed. De betrokken corpora ties zijn Ons Doel, de Sleutels, Leiden en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Cor Vergeer, fractievoorzitter van de SP, weet niet wie het on derzoek heeft uitgevoerd. Het rapport, dat volgens hem niet voor de openbaarheid was be doeld, is hem toegespeeld. Hij wil niet zeggen wie dat heeft ge daan. Uit het rapport is niet af te leiden hoeveel huishoudens zijn aangesloten op de ketels. De opstellers van het rapport melden dat bij twee ketels de 'giftigheidsindex' gevaarlijk hoog is. Onduidelijk is of de corpora ties al maatregelen hebben ge nomen. Van hun kant kon gis termiddag geen commentaar worden verkregen. Verwezen wordt naar C. Vrouwe, hoofd van de technische dienst bij Ons Doel. Vrouwe is voorzitter van een club waarin de techni sche diensten van de corpora ties zijn verenigd. Zijn reactie komt op z'n vroegst maandag. De SP heeft schriftelijke vragen ingediend over de kwestie bij de directies van de corporaties. De partij wil weten of ze actie on dernemen of dat misschien al hebben gedaan. De fractie dringt er op aan dat de bewoners het geld dat ze te veel hebben betaald door de verkeerde afstelling van de ke tels terugkrijgen. Het zou gaan om een gemiddeld bedrag van 144 gulden per jaar. Verder wil de partij dat de bewoners zo snel mogelijk worden voorge licht over de risico's voor de volksgezondheid en hoe deze kunnen worden vermeden. Vol gens de partij is haast geboden. ,,Het stookseizoen is begon- Toin Duyx met zijn boek Liedjes met een hoepeltje i, dat na twee weken al e Verrassend boek met vele onbekende kinderliedjes schooldirecties in Leiden- zijn teleurgesteld in on- H. Koek die de vorming van wit- zwarte scholen niet langer tegengaan. Directeur J.G. de protestants-christe- basisschool Beatrix begrijpt van haar 'hele rare omme- ,,Het is heel vreemd dat t langer wil proberen om ivolking van scholen een te laten zijn van de zegt Los. „Als je en witte scholen laat be- versterk je de verschillen n beide groepen. Dat kan niet de bedoeling zijn van overheid." [Koek zei woensdagavond te- de gemeenteraad dat ze erlegt bij de vorming van n zwarte scholen. Ze be ft de ontwikkeling welis- iraar als 'maatschappelijk onge- maar ziet geen 'onder wijskundig probleem'. Zwarte scholen kunnen ook best goede scholen zijn, aldus de wethou der. Het verder tegengaan van gekleurde scholen beschouwt Koek niet langer als een doel op zich. Ze neemt hiermee afstand van een eerdere poging om de vorming van witte en zwarte scholen tegen te gaan. Tijdens de vorige collegeperiode pre senteerde Koek een plan (geti teld 'L'eids Ei') dat voorzag in spreiding van allochtone leer lingen over verschillende basis scholen. Spreiding zou plaats vinden na een aantal jaren apart gegeven onderwijs, om taalachterstanden weg te wer ken. Het plan ging niet door omdat de tijdelijke 'apartheid' op weerstand stuitte in de Turk se gemeenschap. De vijf basisscholen die bij het 'Leids Ei' waren betrokken betreuren het dat er sindsdien niets meer is gebeurd. „Ik ben het op zich wel met de wethou der eens dat er op zwarte scho len geen onderwijsprobleem is," zegt D. Dieben van de voor een groot deel 'zwarte' openba re Parkschool. „Het hebben van een achterstand op school heeft vooral te maken met het milieu waaruit je komt, niet met 'wit' of 'zwart'. Maar de vorming van witte en zwarte scholen is na tuurlijk niet wenselijk. Het is zeer spijtig dat er na het Leidse Ei geen ander breed plan is be dacht." Dieben heeft zich in middels ook min of meer neer gelegd bij de voortschrijdende kleurscheiding. „Het is een ge geven en een hele complexe si tuatie. We moeten maar roeien met de riemen die je hebt." Op de Beatrix-school, die na genoeg 'wit' is, is de teleurstel ling groter. Los wil graag meer allochtone kinderen op zijn school, maar denkt dit alleen te kunnen realiseren in samen werking met de andere scholen. „Het is geen goede zaak dat wij in deze wijk bekend staan als een 'witte school'. Wij zitten wat dat betreft met een erfenis: voor 1985 was er op deze pc-school geen plaats voor islamitische kinderen. Nu is iedereen wel kom, maar we zijn nog steeds een witte school. Het lukt niet om daar verandering in te bren gen: we hebben hier maar vier allochtoneleerlingen." Los betreurt het dat de dis cussie over vorming van zwarte en witte scholen is gestopt. ,,lk vind het heel jammer dat het 'Leids Ei' niet is doorgegaan. En daarna kwam er niets meer." A.M.H. de Ligny, directrice van de rooms-katholieke basis school De Singel, heeft geen uit gesproken mening over de wit- /zwartverhoudingen op scholen in Leiden-Noord. „Die black is beautifnl-gcóachie ken ik. Ik durf daar niet veel over te zeg gen. Wij hebben 75 procent Ne derlandse en 25 procent al lochtone leerlingen en zijn wat dat betreft de ideale school. De laatste jaren is die verhouding stabiel." LEIDEN HENNY VAN EGMOND Vele Leidse studenten trokken van kinder dagverblijf naar basisschool. Ze spraken leidsters, ouders en bladerden talloze ord ners door. Op zoek naar de meest gezongen kinderliedjes. Het resulteerde in het boek Liedjes met een hoepeltje erom, dat werd sa mengesteld door Toin Duyx, Leids universi tair medewerker kind- en jeugdliteratuur, en de neerlandica Joke Linders. Het is een verrassend boek geworden, omdat er vele onbekende liedjes in staan. Liedjes die vaak zijn verzonnen door leid sters of kinderen zelf. En dat verbaasde de 38-jarige Toin Duyx, die enkele tienduizen den kinderboeken bezit en dacht dat alles wel op papier zou staan. „Ik werd gebeld door uitgeefster Martine Schaap die jonge kinderen heeft. Zij hoorde hen liedjes zin gen die ze zelf niet kent en vroeg mij een boek te maken over liedjes die op kinder dagverblijven en dergelijke worden gezon gen. Ik dacht: dat is een makkie. Even een paar boeken uit de kast pakken en het is zo gemaakt." Maar dat viel Duyx vies tegen. Seksuele toespelingen „Veel liedjes zijn lang hetzelfde gebleven. In het boek staan liedjes die stammen uit de 18e eeuw. Maar de laatste dertig jaar zijn er enorm veel nieuwe liedjes ontstaan, Kleu- terleidsters hebben ze zelf verzonnen. Me neer Broekhuizen die op de radio Kleutertje Luister deed en jeugdkampen organiseerde heeft er ontzettend veel geschreven. En veel oude liedjes zijn verbasterd tot nieuwe. In vrijwel alle boeken die tot nu toe zijn ver schenen staat vooral dat oude repertoire. In ons boek hebben we veertig procent liedjes opgenomen die ouders van nu herkennen. Zestig procent valt onder de categorie Studenten hebben de liedjes opgespoord. Ze spraken met kleuterleidsters en ouders en bladerden vele ordners met liedjes door. ledereen werd ook gevraagd de liedjes voor te zingen. „Vooral bij de ouders kregen we veel schunnige versies te horen. Talloze va rianten van 'Ik zag twee beren....'. Veel kin derliedjes hebben pornografische elemen ten of bevatten seksuele toespelingen. Zo gaat 'Kleine Katrijnje achter haar gordijntje' over een hoer waar papa op bezoek gaat. Voor ouders is het daardoor des te leuker om te zingen." „Het kinderlied bestond vroeger overi gens niet. Vroeger had je volksliederen waarin het dagelijks leven werd beschrev jaar hebben veel kinderen setterecorder gekregen. De zijn heel groot. Ji jes. 'n plastic cas- verkoopcijfers l1 ziet ook in steeds meer klaslokalen cassetteband - ikinstru- 1 dat de Later zijn i olksliederen de kinderlied- 1 ietzelfde geldt voor de kerst liedjes die uit de kerkliederen komen." Populair Volgens Duyx is het zingen in kinderdagver blijven en op scholen ook de laatste tien jaar veel populairder geworden. „Bij de lite raire opvoeding is het lied de poëzie voor het kind. I let zingen is ook heel functioneel: het gebeurt voordat kinderen gaan eten of slapen en vaak moeten ze er allerlei bewe gingen bij maken zodat het goed is voor de motoriek." Duyx wijst ook op de explosieve groei van het aantal kinderen dat een cassetterecor der heeft. „Vroeger was er geen ouder die z'n kind een diamanten naald op een plaat liet knallen. Maar de afgelopen tien, vijftien ir een belangrijk dee dwenen." liet boek van Duyx en Linders speelt in op de toegenomen populariteit van net kin derlied. Het is een heel toegankelijk boek geworden dat fraai is geïllustreerd door veertien tekenaars. „Kinderen kunnen het boek door de illustraties 'lezen'. Hoewel de illustratoren een redelijk vriie opdracht hadden, merken we dat de tekeningen en teksten één zijn. Kinderen herkennen door de tekeningen de liedjes, dat hebben we vastgesteld. Soms gaan ze het liedje na het zien van de tekening zelfs zingen." Het blijft overigens niet bij het boek. De liedjes worden ook allemaal opnieuw op muziek gezet dooreen componist. Een koor uit Enschede zingt de liedjes. In januari ver schijnen de eerste twee compact-discs. In totaal komen er vijf uit. In de eerste weken dat het boek uit is, blijkt het uitstekend te verkopen. „Inmiddels is de uitgeverij al bezig met de derde druk. Het is bestseller, dat Is duidelijk. Alleen al alle dagverblijven waar we zijn geweest en de ouders die we hebben gesproken willen graag een exemplaar hébben.' 'Liedjes met een hoepeltje erom, de meest gezongen kinderliedjes', samenstelling loin Duyx en Joke Linders, ultg. Van liolkema Warendorf, ƒ39,95. De stichting tot behoud coninklijk militair invalidenhuis j KMI) verwacht in de loop pe komende week het verlos- >ende telefoontje van de afde- 06 S( ing burgerzaken van de ge- ieente dat de 4500 handteke- Bg^iingen binnen zijn. De handte1- ceningen zijn nodig /raag voor een referendum de toekomst van het KMI geldig maken. Volgens woordvoerster ribbels heeft de stichting al leer dan 4500 handtekeningen linnen. Ze houdt echter reke- ling met zo'n tien procent afge- ceurde steunbetuigingen, crijgen ook handtekeningen ïest en Leiderdorp. Daar op zich wel blij mee - de n 1ï cwestie leeft klaarblijkelijk ook 7sbuiten de stadsgrenzen lurgerzaken moet deze handte- sië keningen afkeuren. Zelfs hand- ekeningen van personen die iegn nmiddels zijn overleden, tellen buffer kan dus geen kwaad. Je hoort mij dus niet zeggen: stop we zijn Chocoladeletters Ivan nutsbedrijf voor Stevenshof Mie bewoners in de Stevenshof ontvingen gisteren een chocola deletter van de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland. Met het cadeautje betuigde het nutsbedrijf nogmaals zijn spijt over de op 3 november ge- j maakte fout, die als gevolg had dat door alle leidingen in de Stevenshof 'oud drinkwater' stroomde. Het nutsbedrijf heeft in totaal 4500 letters W huis-aan-huis bezorgd. De lekkernij was ver gezeld van een Sinterklaasrijm. 'Wij hopen dat deze letter W u zal bevallen en dat wij nooit meer uw weekend zullen ver- knallen', aldus de directie. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Een echte diertentuin heeft Lei den niet. Wat er nog het dichtst bijkomt is de vogel- en natuur tuin van Sam Botermans aan de Ommedijkseweg. Achter zijn huis heeft hij circa vijfduizend vierkante meter grond met slootjes ingericht als padden stoelkwekerij en haven voor di verse soorten exotische water vogels. De laatste tijd slaan wil de vossen echter meedogenloos toe. Met enige regelmaat wor den de verminkte resten van kippen en ganzen aangetroffen. „Het afschieten van de vossen is de enige remedie, daar moeten we niet zielig over doen", aldus Botermans. Op het punt waar de grenzen van Leiden, Valkenburg en Wassenaar elkaar raken, liggen naast de A44 tien huizen onder de rook van een autosloperij. Een van de bewoners van dat buurtschapje is Botermans, een groot natuurliefhebber. Hij heeft een lap grond achter zijn huis, ingeklemd tussen de slo perij en het Valkenburgse Meer, gepacht van de provincie. In dit geheel afgerasterde ge bied kweekt hij diverse soorten zwammen, beschermt hij de natuurlijke begroeiing en houdt hij schafrelkippen en watervo gels zoals de Australische Cas- cara, die opmerkelijk genoeg in Het Hollandse najaar broedt omdat zijn biologische klok nog op het vaderland is ingesteld. Tussen de groepjes kleurrijke Roodhalsganzen, Zwarthals- zwanen uit de Falklands en an der beschermd gevogelte lopen nog een paauw en een big die luistert naar de naam Sidonia. „Ik leef zogezegd 'terug naar de natuur'. Ik verbouw bijvoor beeld mijn eigen onbespoten groenten en eet mijp eigen pad destoelen of geef ze aan een restaurant. Ik heb redelijk veel aanloop van bezoekers die vaak niet begrijpen dat ik als dieren vriend in mijn huis opgezette exemplaren heb. Als het om dieren gaat, reageren mensen op lief en aaibaar. Maar dat sen timent hebben ze weer niet als er van dieren schoenen worden gemaakt", aldus Botermans. Het zijn volgens de vogeltuin- Tegen een 51-jarige Leidse is gisteren drie jaar cel geëist om dat zij bemiddeld zou hebben in minstens'twaalf schijnhuwe lijken in Amsterdam, Nieuwer- kerkaan de IJssel en i >ordre< in, waarbij zij ook voor valse papie ren zorgde. Voor haar bemidde ling zou ze betaald zijn. De vrouw zegt inderdaad betrok ken te zijn geweest bij een aan tal huwelijken, waarbij een ver blijfsvergunning het enige doel was. Zij ontkent echter ook maar iets te maken te hebben met net vervalsen van geboorte aktes en ongehuwd verklarin gen, papieren die bij een huwe lijksvoltrekking nodig zijn. De Leidse wordt ervan ver dacht dat zij de huwelijken van begin lot eind heeft geregeld en daar bovendien flink aan ver diende. De twaalf huwelijken die volgens de officier van justi tie allemaal schijnhuwelijken waren, werden gesloten tussen illegaal in Nederland verblijven de buitenlanders en mensen met de Nederlandse natioinali- Drie jaar cel geëist voor schijnhuwelijken teit. In ieder geval tien van de betrokken partners bekennen dat de huwelijken die zij zijn aangegaan, schijnhuwelijken zijn en dat er geld en valse ak ten mee gemoeid waren. Één van hen verklaarde onder druk te zijn gezet om mee te werken, niet aleen door de de Leidse verdachte maar ook door een advocaat die familie van haar is. Mensen die via een schijnhu welijk een verblijfsvergunning probeerden te verkrijgen betaal den gemiddeld zo'n 25 duizend gulden, waarvan de partner vijf tot tienduizend kreeg, liet res- terendp bedrag ging naar de verdachte. In naar woning in Leiden werden bij huiszoeking kwitanties gevonden met daar op de data van rond de huwe lijksvoltrekkingen. De leidse verklaarde tegenover de presi- dent van de ret htbank, M. Tan- de Sonnaville, dat hel leningen betrof. )pk werden in baai wo ning blanco akten gevonden. Ambtenaren van de burgerlij ke stand van de betreffende ge meenten bevestigen dal de hu welijken naar alle waarschijn lijkheid niet 'echt' zijn omdat men er op een gegeven mo ment achter kwam dat de pa pieren nier deugden. Dok i iedewerker den dat er valse papieren wer den gebruikt. Tijdens het onderzoek naar de totstandkoming van de schijnhuwelijken werden tele foongesprekken tussen de ver dachte, haar dochters en be (rokkenen afgetapt. Hieruit bleek volgens de officier v;jn justitie de omvang van de zaak. „Er dora open gegaan," aldus de of ficier. Reden voor het onder zoek was dat het aantal ver dachte huwelijken vorig jaar in Amsterdam, dat wordt geschat op ongeveer duizend. De verdachte is eerder ver oordeeld voor valsheid in ge schriften in 1989. De uitspraak De Australische Cascara broedt in de herfst omdat het dier de jaargetijden uit het land van herkomst aan houdt. Ook deze watervogel loopt de kans ten prooi te vallen aan vossen. foto holvast/marklamers beheerder diezelfde sentimen ten die hem indirect duizenden gulden schade hebben berok kend. Men heeft bedenkingen als het gaat om het door jagers laten afschieten van vossen die ooit in het nabijgelegen duinge bied zijn uitgezet. De dierenbe scherming staat dan op haar achterste poten. „Maar het zijn er inmiddels honderden. Als je ziet wat die rovers voor een slachting onder de vogels aan richten, denk ik,'wie lijdt nu het meest?. Ze verscheuren de gan zen en springen de kippen zo de boom uit en bijten de kop eraf', zegt Botermans. Tijdens een rondleiding toont hij de zwaar toegetakelde resten van een gans, die vorig week einde door een vos is aangeval len. De veren zijn verward, de kop en snavel onherkenbaar aangeknaagd. Hoe de roofdie ren door de omrastering ko men, is vaak onduidelijk maar niet voor niets hebben ze altijd het voorvoegsel 'sluw' gehad. „Vroeger kwam er wel eens een vos. Nu is het bijna om de drie dagen raak. Ik koop ook geen nieuwe vogels meer, dat wordt me zo te duur met prijzen van rond de zeshonderd gulden per stuk. Zelf schieten kan en wil ik niet, maar laten ze in hemels- doen." Het Medisch C boortenregeling (MCG) heeft een schadeclaim van ongeveer een ton ingediend bij het rijk. De Leidse kJiniek hoopt op een vergoeding van gederfde in komsten, wegens een inmiddels geschrapt verbod op reageer buisbevruchting. Na jaren van onzekerheid lijkt het MCG nu definitief door te mogen gaan met reageerbuis bevruchting. Het ministerie voor volksgezondheid probeer de jarenlang een einde te ma ken aan deze praktijk, omdat het MCG niet voldoet aan de normen van een ziekenhuis. Dit leidde een paar jaar geleden tot een sluiting van drie maanden van de IVE-afdeling. Minister E. Borst-Eilers zei deze week echter dat ze zich -soepel tegenover de Leidse kli niek wil opstellen: hel MCG krijgt vrijwel zeker een vergun ning voor IVF (in vitro fertilisa tie, ofwel reageerbuisbevruch ting). „De schadeclaim hebben we heel bescheiden gehouden," zegt W. Beekhuizen, arts-direc teur van het MCG. „Als stichting mogen we bovendien toch geen winst maaken." De schadeclaim bestaat voor een deel ook uit de in de jaren opgelopen advo- caatskosten. Meer dan vijf jaar heeft de kliniek geprocedeerd over IVF-behandelingen. Nu de vergunning in zicht is wil Beekhuizen investeren in nieuwe technieken. u<-t MCG wil een installatie aanschaffen voor het invriezen van embryo's en beginnen met 'micro-injec tie' van eicellen. Met behulp van laatstgeboemde techniek worden vrouwelijke eicellen met een mannelijke zaadcel in gespoten. Deze behandeling is bijzonder geschikt voor echtpa ren van wie de man 'slecht sperma' heeft. Beekhuizen: „Dit soort investeringen hebben we jaren laten liggen, uit onzeker heid over onze toekomst." Met een vergunning kan het MCG ook haar klantenkring uit breiden. „We hebben tot heden alleen een soort restgroep be reikt die nas een aantal behan delingen niet meer in de zie kenhuizen terecht kon. Als wij een vergunning krijgen kunnen we iedereen behandelen, omdat de ziektekostenverzekeraars de behandeling dan vergoeden." Zondag 22.20 uur Priester op de bres voor terroristen Kruispunt kro/RKK AÏERDAG 19 NOVEMBER 1994 nwjrf SGR geheim rapport wijst op gevaarlijke situaties

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11