Mitterrand zinspeelt op vertrek Buitenland Russische regering ruziet )ver benzinetekort Moskou Ondertekening akkoord Angola weer in gevaar Bosnische Serviërs belagen veilige gebieden, reactie NAVO blijft uit Ierse premier Reynolds stapt op Mes in Amerikaanse verzorgingsstaat VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 7 0P Radioactief afval in China opgegraven peking In het centrum van de stad Harbin, in het noordoosten ill van China, is 240 ton radioactief afval opgegraven dat meer dan verkl J20 jaar in de grond had gezeten. Dat meldde de overheidskrant cent Chinees Jeugdnieuiusgisteren. China heeft zich jarenlang toege- ide 'e^ °P ontwikkeling van zijn zware industrie zonder aan- t verd£'ac'lt te ^estec^en aan gevolgen voor het milieu, vanl p',»Amerikaan steelt condoomautomaat Dver h^wateford» Hij dronk drie biertjes, bezocht het toilet, kwam te men. rug met de condoomautomaat en liep er doodgemoedereerd oen njmee weg. Waarom? „Het enige wat ik mij kan voorstellen is dat 1,9 rnjhij een lang weekeinde voor de boeg had", zo verklaarde de poli- :e wijtjtiewoordvoerder in het in de Amerikaanse staat Michigan gele- :htervqgen Wateford. De condoomdief kan maximaal vier jaar cel krij- jgen. llict Frankrijk arresteert tweede man ETA bayonne De Franse politie heeft gisteren vijf vermeende leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA gearresteerd. On- *ni 5Ü ^er ^en bevindt zich volgens de politie één van de leiders van de Neda terreurorganisatie. De 34-jarige Felix Alberto Lopez de la Calle is fa wordt ervan verdacht de hand te hebben gehad in diverse aan j slagen, waarbij zeker zes doden vielen. vj Vlaamj Dat g Schutter Witte Huis aangeklaagd 'erf wq Washington De man die eind oktober met een automatisch ge- oep vivveer °P bet Witte Huis schoot, is gisteren aangeklaagd wegens ondig]p°g'n8lot moord op president Clinton. Hij kan hiervoor levens- ïvergqkmg krijgen. De26-jarige man werden ook tien andere feiten ten nken] 'aste ge'egd, waaronder het aanvallen van agenten, vernieling tmse n van publiek eigendom en illegaal wapenbezit. 4aan<tyoorma]jg RAF-lid na 22 jaar vrij hamburg Ex-RAF-terroriste Irmgard Möller komt volgende maand na een gevangenschap van 22 jaar vrij. /.ij werd in •ver 1979 tot levenslang veroordeeld voor het plegen van een bom- I aanslag waarbij drie Amerikaanse soldaten omkwamen. Möller al sinds 1972 achter de tralies en is de langst vastzittende uw in Duitsland. 'S VN hebben nog 3,5 miljard te goed gt naq ulden; jgt In bij SI ^jet new York De 184 lidstaten van de Verenigde Naties hebben een iothan schuld van bij elkaar 3,5 miljard gulden aan de volkerenorgani- estigin sat'e- Het grootste deel van dat bedrag heeft betrekking op de land. k°sten voor vredesoperaties. De Verenigde Staten hebben de j grootste schuld aan de VN: 1,2 miljard gulden. Rusland is goede i tweede met een schuld van 960 miljoen gulden. Franse president schetst profiel van zijn opvolger Betoverde koe zakt door dak De Franse president Mitterrand heeft gisteren voeding gegeven aan geruchten over een mogelijk vervroegd af treden. Tijdens een toespraak tot een congres van 6.000 Franse burgemeesters gaf Mitterrand (76) uit de losse pols een profielschets van zijn ideale opvolger. Volgens diverse waarnemers mengde Mitterrand zich door het thema aan te roeren nadrukkelijk in het debat om zijn opvolging. Dit wordt uitgelegd als voorbode van zijn aan staande vertrek. tiet benzinetekort dat Moskou dagen in de greep heeft, k volgens de Russische premier o.jjsjemomyrdin een poging tot hantage van zijn regering door Moskouse autoriteiten. öTsjernomyrdin zei gisteren tij- iTiens een speciaal kabinetsbe raad dat het tekort en de prijs- Dpdrijving die er het gevolg van js, 'provocaties' zijn om hem te Jwingen tot 'regulering' van de eursprijzen voor olieprodukten. De rijen voor de Moskouse benzinestations zijn hiermee verheven tot een heftig politiek tonflict, dat opnieuw een belas tering vormt voor de verhoudin gen tussen Tsjernomyrdin en president Jeltsin. De Moskouse ,a,aJapans bedrijf ^[jjtlokt voor dood Tjdoor overwerk 1.7 1. OKYO.Rtr 5, 29, /oor de tweede keer binnen een ll3,naand betaalt een Japans be- 2. lrijf smartegeld aan de nabe- 33' itaanden van een werknemer, o] lie is overleden door overwerk. 23, Volgens een woordvoerder van j-' Tsubakimoto kwam het bedrijf 78'sen schikking van 50 miljoen 26. ^en (zo'n 867.000 gulden) over- :en met de nabestaanden van j' >atoru Hiraoka, die in 1988 op o.oo 18-jarige leeftijd aan een hart- 0. itilstand overleed. De fabrikant >ood de familie zijn excuses lan omdat hij geen rekening ïad gehouden met de gezond- ïeidstoestand van Hiraoka, die jverleed na 51 dagen achter el- caar te hebben gewerkt. ^Tussentijdse 'Verkiezingen 127 Tl .Turkije uf^elust 5-jjSTANBUL» JESSICA LUTZ iORRESPONDENT 50, 3e Hoge Verkiezingscommissie loa ii Turkije heeft gisteravond ll6i inaniem besloten de voor 4 de- eajeember geplande tussentijdse larlcmentsverkiezingen af te 14, ;elasten. Het besluit volgde op 50, ;en vonnis, woensdag, van het Constitutionele Gerechtshof, 2\q dat oordeelde dat de Kieswet )ndemocratisch was. Het be- 3«. iluit kan leiden tot vervroegde ügemene verkiezingen. De Commissie heeft het par- 64 ement opgedragen een nieuwe 3}z (ieswet op te stellen. Pas dan !04 nogen er opnieuw verkiezingen 4, litgeschreven worden. Onder a ie huidige wet konden de kie- ters die sinds het voorjaar al' 6i dan niet vrijwillig hun woon- ïoft plaatsen verlaten hebben, niet «temmen. Het gaat hierbij met 96, lame om Koerden. De deelver- 70. aezingen zouden vooral plaats- 31 rinden in de zuidoostelijke pro- rincies met een hoofdzakelijk burgemeester Loezjkov is na melijk een trouwe bondgenoot van Jeltsin. Hij behoort tevens tot de voorstanders van strikte staatscontrole op consumen tenprijzen, terwijl Tsjernomyr- dins regering die zoveel moge lijk wil overlaten aan het markt mechanisme. Vjatsjelav Kostikov, sinds 1992 persvoorlichter van Jeltsin. is af getreden. Kostikov zei op ver zoek van de president op te stappen als onderdeel van grote personeelswijzigingen in het Kremlin. Kostikov staat bekend om zijn strijdlustige en soms onbeheerst taalgebruik jegens Jeltsins vijanden. De president heeft hem gevraagd zijn aftre den niet als een blamage te be schouwen. Bovendien werd gisteren be kend dat Mitterrand morgen een bezoek zal brengen aan het socialistische partijcongres in het Noordfranse Liévin. Ook dat Vredesgroep bemiddelt in strijd Algerije ROME-TUNIS-PARUS AFP-Rtr De katholieke vredesgroep Sant'Egidio heeft gisteren de leiders van de Algerijnse rege ring en oppositie uitgenodigd voor gesprekken in Rome die maandag en dinsdag zullen plaatshebben. De regering in Algiers heeft deelname van de hand gewezen. Leiders van het Islamitisch Reddingsfront (FIS) komen wel. Volgens woordvoerder Mario Marazziti van de vredesgroep is het bedoeling dat de partijen elkaar voor het eerst op een neutrale plaats ontmoeten. „Van een gemeenschappelijke slotverklaring durven we am per te dromen." De organisatoren verwach ten in ieder geval dat de in Duitsland wonende FIS-voor- zitter-in-ballingschap Rabah Kebir en de FIS-vertegenwoor- diger in de Verenigde Staten, Anwar Haddam, de bijeen komst zullen bijwonen. Verder worden vertegenwoordigers van het Nationaal Bevrijdings front, het Front van Socialisti sche Krachten. Harnas en Nahda, de Beweging voor De mocratie in Algerije en de Be weging voor Cultuur en Demo cratie verwacht. Ook de Alge rijnse oud-president Ben Bella is uitgenodigd. De rooms-katholieke vredes groep, die goede contacten heeft met het Vaticaan, behaal de in 1992 een politiek succes toen zij een akkoord tussen de Mozambikaanse regering en de Renamo-rebellen tot stand bracht. werd door 'Elysée-waarnemers' als een signaal in de richting van een vervroegd afscheid uit gelegd van de president. Mitter rand lijdt al enige jaren aan prostaatkanker en gaf onlangs aan dat hij de ziekte niet zou overleven. Het bezoek aan het socialisti sche partijcongres is zeer opval lend omdat Mitterrand, sinds hij in 1981 voor het eerst werd gekozen, nooit meer een con gres van zijn partij bij heeft ge woond. De laatste jaren waren de verhoudingen tussen Mitter rand en zijn partij verre van hartelijk. Nu zijn tweede ambts termijn ten einde loopt, lijkt het tijd voor verzoening. Mitterrands bezoek aan het congres komt de socialisten uit stekend van pas. Terwijl de di verse presidentskandidaten van rechts al weken onderling vech tend over straat rollen, is het eenheid troef bij de socialisten. In afwachting van de kandida tuur van Jacques Delors hebben de socialisten het eeuwige on- derlingu geruzie gestaakt. Ondanks de enorme afstraf fing die de Parti Socialiste vorig voorjaar bij de parlementsver kiezingen onderging, is het ver re van denkbeeldig dat Mitter rands opvolger opnieuw een so cialist is. Volgens de laatste opi niepeilingen zou Delors de Gaullist Chirac ruim verslaan, terwijl een duel tussen premier Balladur en Delors op een nek- aan-nek-race zou uitlopen. Hoewel Delors, voorzitter van de Europese Commissie, nog steeds niet heeft aangegeven of hij 'in' is voor het president schap, zendt hij wel steeds meer voor de socialisten hoopgeven de signalen uit. In een interview zei hij onlangs dat hij nog voor de Kerst zal laten weten of hij zich kandidaat stelt, lot voor kort hield Delors steevast vol dat hij zich daarover pas eind januari wilde uitspreken. In de profielschets die Mitter rand gisteren van zijn 'ideale opvolger' gaf, kunnen waar schijnlijk alle pretendenten zich vinden. „Het is een vereiste dat het staatshoofd van alle Fransen houdt en dat de Fransen dat weten. De Fransen moeten we ten dat degenen die hen rege ren van hen houden. Je kunt niets beginnen in dit land als je er niet van houdt", aldus Mit terrand. Bij de beschieting van gisteren liep ook het presidentiële paleis in de Bosnische hoofdstad Sarajevo veel schade op. De voor zondag geplande on dertekening van het vredesak koord tussen de strijdende par tijen in Angola loopt* opnieuw gevaar. Een bestand dat woens dagavond van kracht werd, is zowel door het regeringsleger als de rebellenbeweging Unita geschonden. De militaire leiders van Unita verlieten gistermiddag woedend de onderhandelingstafel in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. Volgens delegatieleider Manuk- avola heeft het regeringsleger 'geen enkel moment het be stand nageleefd'. Op dat mo ment leverde de Unita strijd met regeringstroepen in de noordelijke stad Uige, die tot gistermorgen in handen zou zijn geweest van Unita. De regering in Luanda be schuldigde ook de Unita ervan de gevechten voort te zetten. De regeringsradio meldde dat de rebellenbeweging drie steden in de zuidelijke provincie Cuando Cubango had aangevallen. Daarbij zouden twaalf mensen zijn omgekomen. De ondertekening van het vredesakkoord had aanvankelijk op 15 november moeten plaats- Jonge vluchtelingen verzamelen zich rond e van de Angolese hoofdstad Luanda. De Bosnische Serviers hebben gisteren twee plaatsen die door de VN tot veilig gebied zijn uit geroepen beschoten. VN-actie naar aanleiding van de aanval len bleef uit. Regeringstroepen in Velika Kladusa, in het noordwesten van Bosnië, wer den belegerd door rebellerende moslims en Servische troepen. De Bosnische Serviërs voer den beschietingen uit op Saraj- avo en de noordoostelijke stad Tuzla, die in handen is van de regering. Beide steden zijn door de VN aangewezen tot veilig gebied. In een resolutie van de VN-Veiligheidsraad staat dat aanvallen op een van de zes veilige gebieden beant woord kunnen worden met NAVO-luchtaanvallen. Een re actie van de NAVO bleef echter De Verenigde Staten gen inderdaad steun aan het Bosnische regeringsleger. Be halve een geldbedrag van ruim negen miljard gulden denken de VS aan training van het voornamelijk uit moslims be staande regeringsleger. Dat hebben goedingelichte kringen rond het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken en defensie vandaag gemeld. Ano nieme diplomaten suggereer den gisteren al dat de VS de moslims trainen en van strate gische informatie voorzien. Vertegenwoordigers van het Amerikaanse Congres hoorden in een bijeenkomst achter ge sloten deuren dat hun regering zowel 'lichte' als 'zware' steun aan de Bosnische regering overweegt zodra de VS beslui ten tot eenzijdige opheffing van het internationale wape nembargo tegen de Bosnische moslims. Vorige week besloot Was hington eenzijdig te stoppen met de controle op het naleven van het wapenembargo. Veel Europese regeringen hebben troepen in Bosnië, in het kader van de vredesoperatie van de Verenigde Naties. Zij vrezen dat een hardere opstelling van de VS leidt tot represaillemaat regelen van de Bosnische Ser viërs tegen de VN-troepen- macht. CORRESPONDENT De Ierse premier Albert Reynolds is gisteren afge treden. De positie van Reynolds was onhoudbaar geworden nadat de Labour Party woensdag uit de regering was gestapt. Reynolds' partij Fianna Fail heeft geen meerderheid in het parlement. Aanleiding voor de stap van Labour was de be noeming van een omstreden officier van justitie tot president van het Hooggerechtshof. Reynolds had de man, Whelehan, vorige week benoemd. Aan liet begin van deze week was al duidelijk dat Labour de regering zou opblazen als Whelehan niet zelf ontslag zou nemen. De ironie wilde dat de opperrechter gisteren, luttele uren nadat Reynolds was gevallen, uit eigen beweging aftrad. Whelehan was omstreden omdat hij een Noor diers verzoek om uitlevering van een priester ze ven maanden lang had genegeerd. De priester, die in Noord-Ierland een groot aantal kinderen seksueel had misbruikt, ging uiteindelijk uit zich- Een koe die op weg naar liet slachthuis de henen nam en via een helling op het dak van een huis belandde, heeft in de Kameroense hoofdstad Yaoun dé voor nogal wat opschud ding gezorgd. I)e bewoners, de familie Nomo, zijn ervan over tuigd dat het dier door vijan den van de familie op het dak is getoverd en hebben de wo ning te huur aangeboden. i23-jarige Marguerite mo zat rond middernacht een film te kijken, toen mei veel kahaal de koe door het dak zakte en ietwat voorbarig op de eettafel landde. Marguerite greep haar baby uit de wieg en vluchtte in paniek naar huiten. De koe wist haar bestaan een dag te rekken, maar is toen toch naar het slachthuis afge voerd. De familie Nomo kreeg 150 gulden schadevergoeding, maar wilde geen dag langer in lu t huis verblijven» Politie Egypte doodt leider radicale moslims Egyptische veiligheidstroepen hebben onlangs een leider van de radicale moslimorganisatie (laina'a al-Islamiyyu gedood. Ook drie andere leden van de beweging kwamen ,om. Dat maakte het Egyptische ministe rie van binnenlandse zaken gis leren bekend. De schietpartij had plaats in de buurt van de Zuidegyptisehe plaats Aswan. De gedode leider Alulel-Galil bracht zes jaar in Afghanistan door, waar hij moslimmilitan ten trainde die aan de fcijdc van het verzet meevochten tegen de Sovjettroepen. Daarna hielp hij vele militanten via Sudan terug te keren naar Egypte, /«-n keet de Abdel-Galil ongeveer een taai geleden terug neei Egypte Hij zou onder meer verant woordelijk zijn voor een serie explosies die eerder dit jaar plaatsvond hij bankgebouwen, aldus het ministerie. hebben, maar werd echter uil- gesteld tot 20 november, nadat het regeringsleger Huambo, een bolwerk van Unita, had aange vallen. Voorafgaande aan de on dertekening begonnen de strij dende partijen overleg over een definitief staakt-hei-vuren. Het woensdag afgekondigde maar nu weer geschonden bestand had tot doel die onderhandelin gen te vergemakkelijken. zelf naar Belfast. Daar zit hij nu een celstraf van vier jaar uit. Eianna Fail kiest morgen een nieuwe leider. De grootste kanshebber op het leiderschap is de 43- jarige minister Ahern (financiën). De vraag is of Fianna Fail onder Aherns leiderschap wel aan vaardbaar is voor de labour Party. Alleen in dat geval kan de huidige coalitie worden voortgezet. Britse politici reageerden met grote terughou dendheid op de crisis in Dublin. De regering-Ma jor heeft laten weten de vaart in het vredesproces te willen houden. Sinn-Fein-leider Gerry Adams, die de IRA vertegenwoordigt, verklaarde dat hij bereid is tot samenwerking met 'welke premier ook'. Hij zei dat het vredesproces niet afhankelijk was van personen, maar drong aan op snelle be zwering van de crisis. Adams deed zijn uitlatin gen tijdens een bezoek aan Londen. I let was voor het eerst sinds bijna drie jaar dat Adams voet zet te op Engelse bpdem. De Britse regering hief vori ge maand een verbod op om naar I ngeland te Meesterspion Topaas krijgt twaalf jaar cel ©«tel Duitse rechtbank heeft i de meesterspion Rupp, beter bekend onder zijn codenaam To paas, tot twaalf jaar cel ver oordeeld. Rupp. een West- duitscr die bij «Ie NAVO werkte, gaf twaalf jaar lang geheime documenten van het bondgenootschap door aan de DDR. Rupps Britse vrouw Ann-Christine kreeg 22 maanden voorwaardelijk wegens medeplichtigheid aan verraad. De aanklager had 15 jaar tegen de spion geëist. Rupp liep in juli vorig jaar tegen de lamp na een onder zoek van het archief van de Stasi. De Oostduitse geheime dienst had verzuimd een aantal compromitterende documenten te vernietigen na de Duitse eenwording in 1990. (Jit de stukken bleek dat Rupp, werkzaam op de economise he afdeling van de NAVO in Brussel, tussen 1977 en 1989 (hitaendim pa gina's zeer geheime docu meuten had doorgesluisd naar Oost-Berlijn. CORRESPONDENT De Amerikaanse bijstandstrekkers lijken de eerste slachtoffers te worden van de ruk naar rechts na de Gongresverkiezingen van vorige week. De nieuwe Republikeinse meerderheid heeft zich voorgenomen een einde te maken aan de vooral door de De mocraten opgebouwde verzorgingsstaat. En daarbij wordt de botte bijl niet geschuwd. Iedereen is het erover eens dat het huidige bijstandsstelsel onbetaalbaar is geworden en bovendien aanmoedigt om in de bij stand te blijven. Ook president Clinton voorspelde aJ tijdens de campagne van 1992 „het einde van de verzorgingsstaat zoals wij die nu kennen". Maar die belofte heeft hij tot nog toe niet waargemaakt. De Republikeinen hebben Clinton en de ve le miljoenen bijstandstrekkers nu echter ruw wakker geschud. Het omverhalen van het bijstandsstelsel is een topprioriteit ge worden. De komende maanden zullen zij concrete besluiten nemen die veel bijstand trekkers vooral ongehuwde moeders en hun kinderen hard zullen treffen. En de Democraten zullen er niet veel tegen kun nen doen. Newt Gingrich, de nieuwe voorzitter van het Huis van Afgevaardigden en de leider van de 'rechtse revolutie' in de VS. wil alle bijstand al na twee maanden schrappen. Wie dan geen werk heeft, krijgt niets meer. krijgen geen bijstand meer. Volwassen on gehuwde moeders moeten een middclbare- schooldiploma hebben of halen om steun M krijgen. Gingrich vindt dat de kinderen van die moeders voor adoptie moeten worden aan geboden of in weeshuizen gestopt. Daar moet dan extra geld voor komen. En de moeders? Die moeten dan maar de straat op. Want geen geld betekent geen huis, geen huis betekent geen werk. en geen werk geen geld. Wie niet wil werken, komt bij het groeiende leger van nu al een miljoen dak lozen. Eigen schuld, zegt Gingrich. Maar hanen liggen met 6,5 miljoen werklozen nu eenmaal niet voor het opscheppen. Ook Clinton wil miljoenen uit de bijstand halen, maar daarnaast 15 miljard dollar stoppen in banenprogramma's om hen weer aan het werk te helpen. Van dat soort dure over heidsinitiatieven willen de Republikeinen echter niets weten. Veertien miljoen gezinnen met kinderen krijgen nu bijstand. Dat kost jaarlijks 40 miljard gulden. Aan voedselbonnen wordt bovendien voor 22 miljoen mensen jaarlijks 28 miljard gulden uitgegeven, en aan huur subsidies voor 5,6 miljoen gezinnen nog eens 30 miljard. Meer dan twintig miljoen gezinnen moeten rond zien te komen met minder dan 9000 dollar (15.000 gulden) per jaar. Dat iemand nu onbeperkt in de bijstand schrijding, zeggen ook de Democraten. Clinton wil de bijstand na twee jaar stop pen. Intussen kunnen bijstandstrekkers worden opgeleid of omgeschoold. In twee- maanden is dat uiteraard onmogelijk. Maar de Republikeinen zien daarbij nauwelijks een rol voor de overheid weggelegd. Jin grich vindt dat de bijstand overgenomen moet worden door particuliere instellingen. Clinton en de Republikeinen zijn het er over eens dat het grootste probleem het groeiende aantal ongehuwde moeders is. Een op de vier ongehuwde vrouwen heeft kinderen. Tweederde van de zwarte kinde ren wordt geboren in een-oudergezinnen. Voor blanken is dat een op zes, voor I Jispa- nics een op vier. Een op de twee ongehuw de vrouwen zonder middelbare-schooldi- ploma heeft nu een kind. Clinton ziet zich gedwongen mee te gaan in de richting van het beperken van bijstands- rechten voor ongehuwde moeders. Maar hij wil ook de vaders, die vaak met de noorder zon vertrekken, dwingen de zorg voor hun kinderen op zich te nemen. De kritiek op de Republikeinse voorstellen komt al op gang. Ook in zijn eigen partij vinden sommigen Gingrich te ver gaan. Zijn voorstellen zullen waarschijnlijk door hel Huis van Afgevaardigden worden aangeno men. In de Senaat, waar een wetsvoorstel volgens de wet alleen in overleg met de op positie tot stand kan komen, zal dat echter minder gemakkelijk gaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7