ONTHULLEND Rotterdam wil proef met gratis heroïne hl Det tolkestein slikt :ritiek asielwet in MAAR SUSAN VERMOORDDE HAAR EIGEN KINDEREN^ Binnenland RARA-verdachten: We zijn vogelvrij verklaard Kamer steunt Ritzen: minder bezuinigingen 'Consumenten vaak machteloos tegen banken' VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 Arts pleegt ontucht met zwakzinnige yTRECHTEen 74-jarige gepensioneerde huisarts uit IJsselstein is door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot vijftien maanden icel, waarvan vijf voorwaardelijk. De man pleegde een jaar on tucht met zijn gehandicapte ex-patiënte. De vrouw woonde in een aanleunwoning. De arts kwam regelmatig op 'doktersbe zoek' en pleegde dan de ontucht en vertoonde pornofilms. De vrouw, die het verstand heeft van een 13-jarige, was zich van geen kwaad bewust. Ze wist ook niet dat de man allang niet meer werkte als huisarts. Kamer wil softdrugs legaliseren r Koh pEN haag Een meerderheid van de Tweede Kamer is voor legali- tste sering van softdrugs. Dat blijkt uit een onderzoek naar alcohol, drugs en gokken dat de Erasmus Universiteit Rotterdam in op- ;stien dracht van het Algemeen Dagblad heeft gehouden. Aan het on- ?m in|derzoek deden 86 van de 150 kamerleden mee. Alle parlementa- staan riërs die zelf wel eens een stickie rookten, zijn voorstander van wijs, ilegalisering. Verder blijkt een op de drie kamerleden te roken en veertig procent net gestopt. Slechts een enkeling gokt. D66 voelt niet voor WW-sanctie pEN haag D66-fractie in de Tweede Kamer heeft moe plan van staatssecretaris Linschoten (sociale zaken) o die verwijtbaar werkloos zijn geen WW-uitkering n -n ziji ïghet SerinIVolge, ,~.b,D66-kamerlid Schimmel dient ook rekening te worden I 'eVe gouden met de mate van schuld. Zij wijst erop dat dal ook in emer net strafrecht gebruikelijk is. De WW-sanctie is overigens ge- lijf woon een u'twer^n8 van het regeerakkoord. •tels Jen Burgemeester Buren niet vervolgd DP, Gi rderhi buren De hoofdofficier van justitie in Arnhem ziet geen enkele [oen i aanleiding om burgemeester Hommes van de gemeente Buren /ereisl te vervolgen. De eerste burger kwam in oktober in opspraak, omdat enkele inwoners van Buren menen dat hij zich ten on- voort- rechte verrijkt heeft met grondverkoop. Hommes kocht een lap mingi grond in 1977, toen hij nog burgemeester was in Beusichem. Hij en. verkocht de grond later weer met forse winst, maar dat mag ie- ïerktq dereen en dus ook de burgemeester, aldus Justitie, lelmj ^Winschoten nodigt doden uit winschoten De gemeente Winschoten heeft een aantal al jaren /00r" I geleden overleden burgers uitgenodigd voor een informatie- J§eer] avond over wonen in een ouderengemeenschap. Het adressen- rdenj bestand dat voor de uitnodigingen voor deze bijeenkomst wordt r~,u gebruikt, bleek slecht bijgewerkt. „Ai. Dat betreur ik ten zeerste", °e aldus wethouder Bruins. Hij belooft beterschap. De zaak kwam ^en aan het rollen toen familie van een overledene zijn beklag deed. het a4 Een soortgelijke situatie deed zich enige tijd geleden voor in irchiM Veendam toen zes doden werden uitgenodigd voor de opening Telefoon niet langer in staatshand brussel» De Europese ministers van telecommunicatie hebben 1 gisteren een akkoord bereikt over liberalisering van de infra- j| structuur voor telecommunicatie met ingang van 1 januari 1998. Daarmee komt een einde aan de staatsmonopolies op telefoon- Ij netten. Er was eerder al een overeenkomst over de liberalisering 1 van het gespreksverkeer met ingang van dezelfde datum. Een aantal landen, waaronder Nederland, heeft er bij de Europese Ij Commissie op aangedrongen zo snel mogelijk alternatieve net- ,t werken, zoals televisiekabels, open te stellen voor alle diensten v behalve het gespreksverkeer. partij )p KoyVD-leider Bolkestein heeft gis- ulatiéeren de harde kritiek ingeslikt Dver-pie hij eerder deze week uitte de, ojjp een kabinetsplan om de :t be-stroom asielzoekers drastisch te grot^jeperken. Na overleg met pre- mauènier Kok en staatssecretaris fcchmitz van justitie zei Bolke gisteren dat hij het kabi- ïetsvoorstel om de toelating in asielzoekers uit zogenoem- veilige derde landen te be- irken, vooralsnog het voordeel in de twijfel geeft. De WD was eerder deze week slecht te spreken toen :hmitz haar oorspronkelijke ilan had aangepast na bezwa- en van D66 en PvdA, die stel den dat ook asielzoekers die via. planden als België en Duitsland de grens passeren hier asiel die jijmoeten kunnen aanvragen. Het kabinet wilde deze groep zon- terugsturen met als ekke argument dat ze maar asiel (hadden moeten) aanvragen bij de ooster- of zuiderburen. In de aangepaste versie van het plan worden deze asielverzoeken wel in behandeling genomen, maar in principe binnen 24 uur afge wezen. Ook hiertegen is beroep mogelijk, maar gedurende de korte procedure krijgen de asielzoekers geen opvang. De WD riep aanvankelijk dat met de aanpassing de kern uit het voorstel was gehaald. Maar volgens Schmitz is daar geen sprake van: het belangrijkste is dat ook in het nieuwe plan de betrokken asielzoekers het recht op opvang wordt onthouden. Schmitz lijkt Bolkestein nu enigszins te hebben overtuigd. Met het veilige-landenplan wordt beoogd even streng te worden als Duitsland, waar het al werkt en tot een scherpe da ling van het aantal asielzoekers heeft geleid. IEESJE WEEKEND, WEETJE ALLES 'Verbeteren gezondheid van junk belangrijkste' De gemeente Rotterdam wil in de loop van volgend jaar een groep junks onder toezicht gratis heroïne gaan ver strekken om te onderzoeken of daardoor hun leefom standigheden verbeteren. GGD en gemeente denken in een later stadium ook aan een dergelijk experiment met cocaïne, zo hebben wethouder Den Oudendammer en GGD-directeur Sturmans gisteren gezegd. periment van zeker drie jaar, waaraan twee groepen verslaaf den deelnemen. De ene groep krijgt het heroïnevervangende middel methadon, de andere groep zal bestaan uit junks bij wie de verstrekking van me thadon niet werkt. Het experi ment moet de belangrijke vraag beantwoorden of het de drug verslaving zelf is die de grootste (gezondheids)schade veroor zaakt, of dat het vaak verwoes- Het Rotterdamse heeft nog een lange weg te gaan. Eerst moet de gemeente raad er nog mee akkoord gaan en vervolgens het rijk. De be trokken ministers Borst van volksgezondheid en Sorgdrager van justitie hebben echter al la ten weten dat zij niet dwars zul len gaan liggen. Rotterdam denkt aan een ex- tende leefpatroon vooral een gevolg is van het vele geld dat het druggebruik de junk kost. De ervaring in Zürich, waar sinds begin dit jaar heroïne wordt verstrekt aan junks, leert tot nu toe dat het hen aardig lukt een geregeld bestaan op te bouwen. Op den duur zou hun gezondheid daardoor ook kun nen verbeteren of in elk geval minder snel verslechteren. De plannen sluiten daardoor aan bij de vernieuwing van het Ne derlandse harddrugbeleid. In plaats van de gangbare juridi sche benadering kiest Rotter dam voor het experiment een medische invalshoek. Uit bezorgheid politieke brok ken te maken, toonden Den Oudendammer en Sturmans zich gisteren terughoudend Razzia Noordoostpolder herdacht EMMELOORDRuim driehonderd oud-onder duikers en polderwerkers hebben gisteren in Emmeloord de grote razzia in de Noordoost polder herdacht. In 1944 trokken vierduizend Duitse soldaten het toen nog moerassige ge bied in om alle onderduikers en polderwerkers weg te voeren. De Noordoostpolder werd in de oorlogsjaren het Nederlands Onderduikers Pa radijs genoemd. Eerst lieten de Duitsers het gebied met rust, maar toen er een nijpend te kort aan Duitse arbeidskrachten wa polder leeggehaald. FOTO» ANP» FRANS 'En je doet er niets tegen amsterdam Hans Krikke is tegen zijn zin in eens een 'bekende Nederlan der'. Nog wat ontdaan en ver ward over zijn nieuwe status heeft hij zelfs nog niet de moed gehad de dozen uit te pakken die hij samen met Jan Müter gisteren bij de politie in Den Haag heeft opgehaald. Ze staan nog onaangeroerd in de ver trekken van het Amsterdamse journalistencollectiefopstand. Krikke en Müter zijn aange slagen door alle verdachtmakin- gen in het openbaar. „Het is ook niet niets. Eerst die fax waarin wordt gesteld dat we lid zijn van RARA. En twee dagen later de verdachtmakingen dat we een of meerdere claimbrie ven hebben geschreven na RA- RA-acties." Krikke is benieuwd hoe de volgende beschuldiging zal luiden. „Misschien dat we zelf de bommen hebben ge plaatst." Krikke had drie jaar geleden op de dag dat een bom het huis van de toenmalige staatssecre taris Kosto in Groot-Schermer verwoestte, een afspraak met de bewindsman. Hij zou een ver haal schrijven voor het Linksra- dicale maandblad NN. Het ge sprek werd door de bomaanslag een week uitgesteld. Krikke schreef daar later nog een uitge breid verhaal over. Maar waarom hij nou ver dacht is, weet hij nog steeds niet. „Krankzinnig. Onbehoor lijk. Dat hou je in een land als het onze toch niet voor moge lijk. Aan alle kanten worden we gebrandmerkt. Er is sprake van een ware heksenjacht. Justitie heeft kennelijk zoveel macht dat wij ongestoord vogelvrij ver klaard kunnen worden. Denk eens in wat dit voor ons werk betekent. We krijgen nu al min der opdrachten. Het heeft ook allemaal zijn weerslag op ons persoonlijke leven. Hoe vertel je al die heisa aan je kind van vijf? De twee hoofdrolspelers in het RARA-drama hebben in middels gesproken met hun ad vocaat, maar veel heeft dat niet opgeleverd. „Juridisch kunnen we geen kant op. We hebben zelfs niet de mogelijkheid die Zandbergen van Justitie via een kort geding te dwingen verdere verdachtmaldngen in de pers achterwege te laten." Krikke: „We houden er reke ning mee dat we binnenkort worden opgepakt en achter slot en grendel terechtkomen. Ik vrees dat ook daar dan weinig tegen te doen valt. Voor mezelf heb ik al wat maatregelen ge troffen voor dat scenario. Wat ik heel erg eng vind is dat Justitie en politie zo veel macht hebben dat ze ongecontroleerd hun gang maar kunnen gaan". Al^rmren Pcobu'rju GPO Prr\ Dwutrn ■IHHiM SPECIAL OFFER IN LEDER DESIGN BIJ VAN TIL Nagenoeg alle wereldmerken vindt u bij Van Til Met zo n 12.000 m" topdesign staan wi] voor de meest complete collectie die u ooit zag. Y UNG over de details. Over de vraag hóe het experiment moet wor den uitgevoerd, toonde Stur mans zich meer mededeel zaam. De heroïne moet onder toezicht ter plekke worden inge nomen. Om een aanzuigende werking te voorkomen, komen alleen Rotterdamse junks in aanmerking die al langer be kend zijn bij de hulpverlening. Een bijkomend positief effect kan volgens Sturmans en Den Oudendammer zijn dat overlast die met het harddrugprobleem gepaard gaat, door het experi ment afneemt. „Maar we moe ten van het experiment om te beginnen niet al te hoge ver wachtingen hebben. De ge zondheid van de verslaafde staat voorop", aldus Sturmans. Eén van die bi|zondere ontwerpen krijgt u nu Special offer: voor een zeer lage prijs in uw bezit Model Alina in leer, Want de spannende bank van Ann Maes is van 5650.- tijdelijk bijna tweeduizend gulden voordeliger dan normaal. Zolang de voorraad strekt in soepel rundleder (kleuren: zwart, groen, rood en blauw). nu slechts 3795.- van tilWiUiUlli DESIGNCENTRUM Pijn voor hoger onderwijs verzocht den haag gpd De Tweede Kamer steunt het verzoek van minister Ritzen om de bezuinigingen op het hoger onderwijs te verzachten. Voor waarde is dat de hogescholen en universiteiten voluit mee werken aan de herziening van het onderwijsstelsel. In dat ge val worden de werkloosheids uitkeringen van ontslagen on derwijspersoneel door minister Zalm (financiën) betaald en is Ritzen bereid het bedrag van vijfhonderd miljoen gulden aan besparingen eventueel te ver minderen. WD en D66 eisen wel dat de minister dan elders op zijn begroting bezuinigt. Dat bleek gisteren tijdens het debat over de begroting van Onderwijs, Guituur en Weten schappen. Met deze minieme 'handreiking' aan het hoger on derwijs wil de minister de im passe doorbreken die is ont staan door de weigering van universiteiten en hogescholen om voor 1996 om hul miljard te bezuinigen. Zij willen dal eerst de bezuiniging van tafel gaat voordat wordt gesproken over de herziening van het ho ger onderwijs en een kortere studieduur. De 'verzachting' van de be zuinigingen heeft hen echter niet van mening kunnen veran deren. „De mist is alleen maar dichter geworden", reageerde voorzitter Van Lieshout van de gezamenlijke universiteiten. De voorzitter van de HBO-raad, Van der I lek, vindt dat niets we zenlijks is veranderd. „Die be zuiniging ligt nog keihard op ta fel." Ritzen wil dat het hoger on derwijs 'de kans aangrijpt' mee te praten: „Anders scheert de overheid de instellingen zelf'. In tegenstelling tot de PvdA zijn de regeringspartijen WD en D66 minder gul voor de univer siteiten. Zij willen dat elders op de begroting van Ritzen wordt bezuinigd, als het hoger onder wijs de minister ervan overtuigt dat de vijfhonderd miljoen aan besparingen niet haalbaar zijn. Ritzen suggereerde echter dat hij dan naar het kabinet gaat om daar de rekening in te die- De PvdA wil dat de Nieuwe waakhond voor banken en verzekeraars amsterdam raymond peil Banken die klanten aan het lijntje hou den, verzekeraars bij wie consumenten tegen een muur lopen: de klachten zijn legio en algemeen. Hoogste tijd voor een nieuwe waakhond die banken en verzekeringsmaatschappijen scherp in de smiezen houdt en steun en toever laat kan zijn voor de niet altijd even mondige consument die stuit op de weerbarstige machtspositie van deze dienstverleners. Dat waren de beweegredenen van Ronald Hilgersom en Anton Weenink om de Vereniging Consument Geld zaken op te richten. Hilgersom, voor malig directeur bij de VSB Bank en al enkele jaren actief in verschillende con- sumentengerichte organisaties, en Weenink, afkomstig van Consumenten - Commissie voor Europa, lijken uit het juiste hout gesneden. Weenink: „Consumenten staan vaak machteloos tegen banken, die immers veel meer verstand zeggen te hebben van geld. Op een klacht volgt nogal eens een onbevredigend antwoord en daar na blijft de deur dicht". Hij haalt recent onderzoek aan, waaruit blijkt dat bijna dertig procent van de klanten ontevre den is over zijn bank. Dat is ten minste drie keer zoveel als bij de meeste bedrij ven. Hilgersom en Weenink schudden in hun kantoor in Amsterdam-West de praktijkvoorbeelden van al wat er mis gaat moeiteloos uit de mouw. Zo steunt Consument Geldzaken een 60-jarige klaagster die een volstrekt nutteloze koopsompolis in de maag werd ge splitst door een overijverige bankbe diende. „Bij veel koopsompolissen krijg je, als je er tussentijds mee ophoudt je zal het ingelegde geld plotseling maar snel nodig hebben maar een deel uitgekeerd. In folders of offertes wordt dat maar spaarzaam vermeld", zegt An ton Weenink. De gedupeerde vrouw stak haar spaargeld in een koopsompo lis zonder dat haar een belastingvoor deel van enige omvang wachtte. Een andere bank boekte het tegoed van een Zilvervlootrekening over naar een vrijwel bankroet bedrijf, terwijl de handtekening onder de opdracht zicht baar niet klopte. Hilgersom verwijst verder naar een cliënte die 50.000 gul den 'kwijt' is sinds de fusie van AB- N AMRO. En weer een andere bank be schikte over videobanden van 'spookopnamen' voor een bedrag van 2.800 gulden, maar liet dit bewijsmate riaal vernietigen. Het duo is vanzelfsprekend bekend met het feit dat bankconsumenten hun klacht bij de Geschillencommissie Bankbedrijf in Amsterdam of de Ge schillencommissie Bankzaken (Post bank) in Den Haag kunnen neerleggen. Maar: „Veel mensen kennen die clubs niet. Banken wijzen zelden op het be staan van die commissies. Als mijn bank nu gewoon een regeltje onderaan het bankafschrift print: 'Indien u het oneens bent met de beslissing van uw bank, kunt u.... enzovoorts.", suggereert Hilgersom. Zijn collega Weenink heeft niet zo'n positief oordeel over de geschillencom- „Zij werken aan de hand van steid." De Commissie Bankbedrijf handelt bijvoorbeeld alleen klachten die niet ouder zijn dan een half jaar. Weenink: „Wat is er dan makkelijker voor de bank om tijd te rekken?". Daar komt bii dat uitspraken van de commissies wel openbaar worden ge maakt, maar de ervaring van Consu ment Geldzaken leert dat bankmede werkers daar weinig weet van hebben. Hilgersom: „Bankpersoneel gaal soms raar om met klanten. Ik ken een oudere dame die met een spaarbankboekje van 50.000 gulden bij de bank kwam en werd geconfronteerd met de vraag: is dat crimineel geld?" Voorlopig geldt voor de kersverse ver eniging Consument Geldzaken het motto 'klein beginnen'. Het tweetal voelt dat niet als een zware last. Anton Weenink trekt de vergelijking met de Consumentenbond: „Zo'n Consumen- tengeldgids kost tonnen, dat kunnen wij nooit behappen. Maar er is een dui delijke taak voor ons weggelegd. De Consumentenbond kan niet iedereen van dienst zijn". I Geldzaken, AHC-gebouw, Don- aangeeft of de strikte afspraken uit liet regeerakkoord kunnen worden nagekomen. Ritzen wil een woensdag gereed gekomen ambtelijk advies over de univer siteiten eerst in het kabinet spreken, voordat hij de conclu sies openbaar maakt. De WD wil dat staatssecreta ris Nuis eerder met de stelsel wijziging begint dan in het laatste kabinetsjaar. Op die ma nier kan ook sneller worden be zuinigd. Oppositiepartij CDA toonae zich tevreden over de 'ruimte' die de coalitie aan uni versiteiten en hogescholen heeft geboden, al bleef het volgens woordvoerder Van de Camp 'mistig' hoe groot die ruimte is. De bezuinigingen zelf blijven volgens de christen-democraten 'ondoordacht'. Bijna 15.000 studenten en scholieren uit Amsterdam en wijde omgeving hebben giste ren luidruchtig en ludiek hun ongenoegen geuit over de be zuinigingsplannen. Ook in Leeuwarden, Nijmegen, Tilburg en Sittard waren studentenpro testen. Duizend nieuwe banen in zorg op de tocht Meer dan duizend nieuwe ar beidsplaatsen voor langdurig werklozen in de zorg staan op de tocht. Het omzetten van de twee miljard korting op de WW- premie in een korting op de zie kenfondspremie werkt voor tie zorgsector desastreus uit. Vol gens de Nederlandse Zorgfede ratic, de werkgevers in de zorg, zou de lagere WW-premie de werkgevers in de zorg 130 mil joen gulden opleveren, terwijl de lagere ziekenfondspremie volgens eerste berekeningen hooguit 40 miljoen in het laatje brengt. Tijdens de CAO-onderhande- lingen in mei kwam de NZf met het kabinet een verlaging van de WW-premie overeen, waar van de opbrengst zou worden besteed aan enige duizenden extra arbeidsplaatsen voor laag en ongeschoolde werklozen. In ruil daarvoor zagen de bonden af van een loonsverhoging. Het nieuwe kabinet besloot de verlaging van de WW-premie voor werkgevers om te zetten in een lagere ziekenfondspremie door een groter deel van het loon vrij te stellen van zieken fondspremie. Voor het bedrijfs leven als geheel maakt dat niet uit, omdat de lastenverlichting twee miljard gulden blijft. Voor de zorg ligt dat anders, ledereen betaalt WW-premie, maar het ziekenfondsvoordeel tje strijken werkgevers alleen op voor werknemers die in het zie kenfonds zitten. In de zorg zijn echter relatief veel werknemers particulier verzekerd, zodat de omzetting van de lastenverlich ting de zorgwerkgevers veel geld kost. In een brief vragen de werk gevers nu de Kamer om minis ter Borst te verplichten de toe zeggingen in mei na te komen. Zo niet. dan staan meer dan duizend van de in mei overeen gekomen nieuwe arbeidsplaat sen op de tocht. In de CAO is namelijk de ontsnappingsclau sule overeengekomen dat deze kan worden opengebroken als het nieuwe kabinet de toezeg gingen van het kabinet Lub bers-Kok niet nakomt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3