ouwplan »e Peppel te hoog' Van huisschilder tot marktleider in de Benelux Rijn Veenstreek Peuterprotest tegen sluiting Regenboogschool Eis: 62 mille betalen of half jaar celstraf Incestpleger hoort jaar celstraf eisen voor ontucht met dochters Politiek café Voorschoten Restauratie van sluisje uitgesteld tot voorjaar 'Ik had een slechte periode in mijn leven' Vrijdag is november 1994 eimuidenaren die in de buurt van het terrein De Peppel Lonen, zijn het nog steeds niet eens met de bouw van Ivintig bejaardenwoningen met een gezamelijke recrea- leruimte op die plek. Nu kijken zij nog uit op een speel- |uin en een trapveldje en dat houden ze liever zo. modem complex met twee lonlagen zien de buurtbewo- rs niet zitten, bleek gister- rond tijdens de hoorzitting in de commissie volkshuisves- ing, ruimtelijke ordening en lilieu. Leimuidenaar W. Los, zegt een flink aantal buurt- lewoners te vertegenwoordi- en, heeft vooral bezwaar tegen e hoogte van het gebouw. „Het omplex moet negen meter loog worden. Bovendien komt ir een torentje van ruim acht neter. Dat is toch veel te hoog oor een gebouw van twee ver- pgj^icpingen. Waarom moet dat Waarschijnlijk alleen maar ^^^mdat de architect zich dan lek ker kon uitleven", zegt Los ver- ru" öntwaardigd. ansen De buurtbewoner, die zelf "•"tfrifchuin tegenover het trapveldje kan de Acacialaan woont, heeft pok moeite met de parkeer- ..plaatsen die er volgens het plan '^['/moeten komen.Als ik in de zo mer in mijn tuin zit, krijg ik de hele dag al die uitlaatgassen in mijn gezicht", legt Los uit. „Daar voel ik niks voor. Het lijkt mij een goed plan als er nog eens grondig naar die parkeer plaatsen wordt gekeken. CDA-er Vink was het daar mee eens. „Ik denk dat het best wel de moeite waard is om de verkeerssituatie daar nog eens nader te bezien. We moeten kij ken hoeveel last de bewoners van de parkeerplaatsen kunnen hebben." Commissievoorzitter en wethouder A. Kea (CDA) zeg de Los toe verkeerssituatie rond De Peppel in elk geval verder te bestuderen. Al eerder zijn de plannen voor de bejaardewoningen aange past. Een paar maanden gele den besloot de gemeente Ja- cobswoude, op verzoek van buurtbewoners, dat het hele complex vijf meter naar het westen geschoven moest wor den. Omwonenden vonden dat het gebouw anders te dicht bij de woonhuizen zou komen te nieuwe wetering Niet alleen de ouders en de leerlingen van de Regenboogschool in Nieuwe Wetering voelen zich de dupe worden van de mogelijke sluiting. Ook de ouders van baby's en peuters en de vrouwen uit het dorp die in verwachting zijn, zien de bui al hangen. Zo'n 40 kinderen tot en met vier jaar protesteerden gisteren samen met hun ou ders en vijf zwangere vrouwen in Nieuwe Weterings' enige school. De kans is groot dat de school met ingang van augustus 1996 dicht moet omdat 69 leerlingen volgens het rijk veel te weinig is om het gebouw in stand te houden. Volgens L. Fletterman van het Ac tiecomité Houdt de Regenboogschool open, bliikt ook uit deze actie dat er zeker tot het jaar 2000 groei te verwachten is van het aantal leerlingen op de Regenboogschool. FOTO BEN DE BRUYN Meer sirenes in Jacobswoude jacobswoude cobswoude wordt binnenkort uitgebreid. In totaal komen er zes of zeven sirenes in de ge- bij sporthal De Meerkant in Rijnsaterwoude. De huidige vier sirenes dekken bij calamiteiten niet het gehele gebied. Overigens worden deze sire nes ook vervangen. De nieuwe sirenes gaan niet meer af op de eerste maandag van de maand, maar worden met behulp vai kosten komen van het rijk. gecontroleerd lampen. De oor rekening Trouwen ook op zaterdagmorgen Trouwen in Warmond kan bin nenkort ook op zaterdaginor gen. Daarvoor dient dan wel 918 gulden te worden neerge teld. Trouwen in het gemeente huis kost van maandag tot en met vrijdag 366 gulden, met uit zondering van tnaandagmor gen. Dan is trouwen namelijk gratis. VRUETIJD 1 run/den haag n h Video-recorder ontvreemd moet' roelofarenpsveenIn een woning aan de P. de Jongstraat in Roelofarendsveen is gisternacht ingebrokenrOm binnen te ko men werd de achterdeur opengebroken. Er werd onder meer den I een videorecorder weggenomen, ruir Golf van inbraken in Alphen alphen aan den run Inbrekers hebben gisteren drie flatwoningen al in Alphen bezocht. Bij alle woningen kwamen de dieven binnen door de deur aan de voorzijde open te breken. Uit een woning I aan de Klompenmaker werden sieraden weggenomen. Een ste- raifóren en een horloge werden gestolen uit een woning aan de A^ezembinder. Een paspoort en girobetaalkaarten werden ont vreemd uit een woning aan de Acaciastraat. Een dag daarvoor werd een inbraak in een woning aan het Topaasplantsoen ont dekt. De inbrekers kwamen hier binnen via een openstaand raam aan de voorzijde. Gouden munten met een totale waarde van 450 gulden werden meegenomen. Vrij nieuwe auto's gestolen ien aan den run Twee vrij nieuwe auto's - een bestelwagen ;en personenauto - zijn gisteravond tussen half zeven en tiei r negen gestolen uit de Mandenvlechter in Alphen. De auto' en allebei van dezelfde eigenaar en zijn nog geen jaar oud. Middag voor vrouwen leiderdorp Marjolein Meijers houdt op 24 november in De Mu- zenhof in Leiderdorp een speciale middag of avond voor vrou wen, die een activiteit doen, zoals lesgeven in allerlei kunsttech nieken, of andere zaken zoals het geven van lingerie-party's, iets wat Meijers zelf doet. Het is de bedoeling dat in De Muzenhof allerlei marktkraampjes komen te staan met demonstratiemate riaal. Ze is nog op zoek naar meerdere vrouwen die hieraan mee willen doen. Tel: 01712-2611, Marjolein Meijers. De 29-jarige man uit Alphen werd gisteren bij de Haagse rechtbank door officier van jus titie mr. M. Renckens voor de keuze gesteld: ruim 62.000 gul den betalen of zes maanden ge vangenisstraf. Dat geld is vol gens haar de winst die de man heeft gemaakt uit de handel van cocaïne en xtc-pillen van sep tember vorig jaar tot januari dit jaar. De Alphenaar ontkende ech ter dat hij ook maar iets aan de handel heeft verdiend en maak te duidelijk dat hij het geld niet heeft. In juli veroordeelde de Haagse rechtbank hem al tot twee jaar gevangenisstraf voor de handel in verboden midde len. Die straf zit hij nu uit. De zitting van gisteren betrof alleen de behandeling van de vorde ring van 62 mille. Raadsman P. van Riessen be toogde dat de winst hooguit 17.000 gulden was en dat de rest van het bedrag alleen maar omzet is. „Het geld heeft hij niet en dus zal het in de praktijk er op neerkomen dat hij celstraf krijgt. Hij krijgt een dubbele straf en dat is niet eerlijk. Dit staat zelfs op gespannen voet met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. In au gustus komt hij weer vrij. Geef hem de kans om dan een nieuw leven te beginnen in plaats van dat hij zijn tweede straf moet gaan uitzitten." De officier van justitie was echter onverbiddelijk. „Dat het geld al uitgegeven is. is geen re den om dan maar geen straf te geven." De rechter doet donderdag 1 december uitspraak. Disco Buurtvereniging Vreugdeoord aan de Vorselenburgstraat in Al phen aan den Rijn houdt mor gen een disco voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Er wordt een house-danswedstrijd gehouden. De disco duurt van 19.00 tot 21.00 uur en kost 1,50 gulden voor leden. Niet-leden betalen 2,50 gulden. Cadeaumarkt Een kerst- en cadeaumarkt wordt morgen gehouden in buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan in Alphen aan den Rijn. Van 11.00 tot 16.00 uur zijn er stands van onder meer Unicef, de Wereldwinkel en het Wereldnatuurfonds. Communicatie 'Communicatie met het onbe wuste' is de titel van een work shop die morgen en zondag wordt gehouden in Alphen aan den Rijn. Er wordt gebruik ge- marietakroft maakt van onder meer gestalt technieken en psycho-energeti ca. Informatie: 01720-22236. hoogmade/den haag Toneel De toneelvereniging Ontwikke ling en Vreugd treedt morgen en op zaterdag 26 november op met de klucht 'In ieder badje een ander schatje'. De voorstel lingen in het Dorpshuis in Ha- zerswoude-Dorp beginnen om 20.00 uur. voorschoten dio Voorschoten Lokaal wordt van 19.00 tot 20.00 uur een sa menvatting uitgezonden op de frequenties van Radio Rijnland FM kabel 88.1 en Antenne 105.7 of op TV-krant Kanaal 2. Er wor den waarschijnlijk ook televisie opnamen gemaakt die in de loop van december worden uit gezonden. Inwoners van Voorschoten kunnen vragen voor de politici opsturen aan Radio Voorscho ten Lokaal, Postbus 167, 2250 AD Voorschoten. Ook tijdens het politiek café kunnen vragen worden gesteld. Radio Voorschoten Lokaal houdt zaterdag 26 november tussen 16.00 en 18.00 uur een politiek café in het Wapen van Voorschoten. De plaatselijke politiek vormt het onderwerp van gesprek. Het gaat met name over wat er sinds de verkiezin gen in maart is bereikt. Vertegenwoordigers van de vijf fracties in de gemeenteraad zullen aan de tafel plaatsne men. H.W. Aalders zal als ge spreksleider optreden. Tijdens de wekelijkse zendtijd van Ra- ter aar»het alsmaar uitblijven van de restauratie onherstelbaar in ver val raakt. Vorig jaar liep het opknappen van het sluisje ook al vertraging op omdat er een bezwaarschrift was binnengekomen tegen de werkwijze. Op het sluisje groeit de zeldzame en beschermde steenbreekvaren. Deze zou door de opknapbeurt verloren gaan. Het bezwaarschrift werd inge trokken toen de gemeente Ter Aar en het waterschap besloten om maatregelen te treffen waar door het plantje kan worden ge spaard. De gemeente Ter Aar heeft 57.000 gulden beschikbaar gesteld voor de opknapbeurt. Het waterschap draagt 5000 gulden bij. Het sluisje in Ter Aar wordt pas in het voorjaar van 1995 geres taureerd. Eigenlijk had het een jaar geleden al opgeknapt moe ten worden. Het markante uit de vorige eeuw stammende bouwwerkje aan de Aardamse- weg lekt aan alle kanten. „Door privé-omstandigheden heeft de aannemer gevraagd of het werk enige tijd kan worden uitge steld". zegt D. Grootveld van het Waterschap De Oude Rijn stromen. „Wij hebben daar be grip voor, maar dan moet het ook wel dit voorjaar gebeuren." Het waterschap is de eigenaar van het sluisje. Grootveld ver wacht niet dat het sluisje door Gekweld is hij door zelfmedelij den. Al sinds augustus verblijft de 47-jarige man uit Hoogmade in de gevangenis. En dat terwijl hij onschuldig is. zo beweerde hij gisteren bij de Haagse recht bank. De man wordt ervan ver dacht van 1984 tot april dit jaar ontucht te hebben gepleegd met zijn inmiddels 15-jarige dochter. Ook zou hij haar een keer hebben verkracht. Boven dien wordt hij verdacht van in cest met zijn inmiddels 11-jari ge dochter. Officier van justitie mr. D. Kuipers achtte dit alles bewezen en eiste een gevange nisstraf van anderhalf jaar waar van zes maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Uit verklaringen bij de politie en de rechter commissaris blijkt dat hij de ontuchtige handelin gen tegenover hen wel bekende, zo wreven rechters A. van Hae- ringen en E. Timmermans hem gisteren fijntjes onder de neus. „Die verklaringen zijn allemaal onder dwang afgenomen. Ze hebben het mij gedicteerd op gelegd", sputterde de Hoogma- denaar tegen. „Ik voel mij gees telijk en lichamelijk mishan deld." „Hebben ze u geslagen dan", vroeg rechter hem verbaasd. „Nee. maar ze hebben wel een keer Hink op mijn tenen gestaan en mij gees lelijk de grond in geboord." Zijn oudste dochter had vol gens rechter Van I laeringen een hele gedetailleerde en geloof waardige verklaring afgelegd. Maar volgens de Hoogmade naar had ze dat vermoedelijk gedaan omdat ze graag bij haar vriendin wilde zijn. Bovendien was ze helemaal in de ban van de Eper-incestzaak, aldus de verdachte. De rechter geloofde hier helemaal niets van. Volgens de rechter en de officier van jus titie zat hier een man in het ver duchtenbankjc die de feiten niet onder ogen wil zien, die 'alles verdringt en ontkent tegen be- De Hoogmadenaar vond het echter al erg genoeg dat hij nu ergens anders verblijft dan zijn gezin omdat anderen vinden dat hii 'iets heeft uitgehaald dat niet door de beugel kan'. Vol gens raadsman C. Meijnen is niet zonder meer bewezen dal er dingen zijn gebeurd die niet door de beugel kunnen. Hij pleitte voor meer onderzoek en - onder begeleiding - een zo snel mogelijke hereniging van de man met zijn gezin. Eventu eel is een alternatieve straf in de vorm van dienstverlening op zijn plaats, meent Heijnen. Uitspraak 1 december. n da| ft hé ÜB Alphens bedrijf De Graaff en Baas bestaat 75 jaar Zes maanden cel of dienstverlening voor incest Aanvankelijk waren de Alphe- naren Willem de Graaff en Dirk Baas actief als huisschilder. Schilders die, zoals gebruikelijk die tijd, zelf hun verf maak ten. „Dat laatste deden zij zo goed dat in 1919 werd besloten 1 een verffabriek te beginnen", vertelt huidig direc teur J. Westerveld van het be drijf dat deze week het 75-jarig bestaan viert. Een elektrische verffabriek aan de Rijn in Gouwsluis. „Veel bedrijven gebruiken nog stoom, maar De Graaff en Baas lieten drie elektrische motoren plaat- De Graaff was een echte ondernemer en Baas meer een boekhouder", aldus Westerveld. De verf werd geleverd aan schilders in Alphen en omge- troeé^ng, maar er werd ook 'geëx porteerd' naar Gelderland. Dan werden de potten verf per handkar of met de paard en wa- et station gebracht." 1 de jaren dertig werd ;t4overleefd, maar verf maken in de oorlog was niet mogelijk. Wel werd er wat handel ge voerd. „De bezetter moest pre- 1 wat er was ingekocht ook weer uit ging. Na de oorlog moest het bedrijf dan sk weer worden opgestart." Aan het eind van de jaren veertig werd ook de eerste CAO van kracht en werden salarisre- vastgesteld. „Bedrijven in een stedelijk gebied, zoals bij voorbeeld Scheerder in het Al- 'hense centrum mochten meer ook liever naar Scheerder. Als oplossing werd schoenengeld bedacht en mochten werkne mers jaarlijks ook vijftig gulden aan verf meenemen", weet Westerveld. In 1954 overlijdt Willem de Graaff op 78-jarige leeftijd. Naast Dirk Baas werd dochter Ger de Graaff aange steld als nieuwe directeur. Vooral Ger de Graaff had het moeilijk in die jaren. „In een ge sprek met de toenmalige burge meester Bruins Slot klaagt zij haar nood omdat zij een echte vakman mist in het bedrijf. De burgemeester wist raad. Zijn neef Zwaantinus Naber was huisschilder in Meppel en juf frouw De Graaff moest maar eens met hem gaan praten. Na ber werd mede-directeur, om dat Baas zich terugtrok." Mammen Een ramp voltrok zich in maart 1965. Bij een brand ging de fa briek in vlammen op. „Tijdens het verwarmen van een vat lak op een gasstel was de slang van de butaanfles losgeschoten en het daaruit stromende gas vatte vlam. Her en der werden ma chines geregeld en twee weken later werd in een loods weer be gonnen", aldus de directeur. „Dankzij wederom de burge meester kon het bedrijf een stuk grond kopen aan de Produktie- weg en in 1967 werd een nieu we fabriek geopend." In 1972 werd het bedrijf over genomen door het Duitse che mieconcern Kluthe uit Heidel- berg. Dit bedrijf maakt chemi sche produkten voor de metaal- J. Westerveld: „Hoewel het bedrijf volledig geautomatiseerd is. kom je hier en daar toch ook nog wel wat oude machines tegen." HENK BOUWMAN „Een belangrijk r Westerveld die vanaf dat jaar in dienst is. „Vanaf die tijd maak ten we behalve verf ook chemi sche produkten. Autolakken en mische produkten zijn we nu absoluut marktleider in de Be nelux Ons bedrijf, dat kort gele den voor een groot deel is ver nieuwd. behoort tot de modern- Het Alphens bedrijf, met 53 ook niets. Een rij volle vracht mensen in vaste dienst, brengt wagens die begint bij ons be jaarlijks 11.000 ton aan produk- drijf tot aan de snelweg voorbij ten op de markt. Een vertwin- Bodegraven. Zo leg ik altijd uit tigvoudiging ten opzichte van wat er jaarlijks bij ons de deur oude wetering/den h marieta kroft Een jaar gevangenisstraf van een half jaar (lelijk Ik )i 11 Ie een I I j.n ige 111,111 uit Oude Wetering gisteren bij de Haagse rechtbank tegen zich eisen. In plaats van celstraf mag hij ook kiezen voor dienstverle ning. De man wordt ervan ver dacht tussen 21 juni 1985 en 15 januari 1987 ontucht te hebben gepleegd met zijn dochter die toen 13 jaar oud was. In die pe riode zou hij ook een keer heb ben geprobeerd om haar te ver krachten. De Qudeweteringer heeft alles bekend: Het meisje kreeg allerlei psy chische aandoeningen. „Beseft u wel wat u haar allemaal heeft aangedaan", vroeg rechter E. Timmermans hem op strenge toon. „Ia. Ik zat in een slechte periode van mijn leven. Ik zocht iets bij mijn vrouw, wat zij mij niet kon geven", verklaarde de man die een verdoofde indruk maakte. Dat hij toen niet naar de dokter of psychiater is ge stapt in plaats van naar zijn dochter te grijpen kwam, 'om dat hij nergens heen dorst'. Toen het slachtoffer 14 jaar was, ontdekte de moeder de in cest. Het gezin heeft onmiddel lijk hulp gezocht bij de Riagg. Aangifte werd niet gedaan. De verdachte kreeg allerlei fobieën en raakte verslaafd aan alcohol. Toen de vrouw besloot om te scheiden van haar man, deed het slachtoffer alsnog aangifte. Dat was begin dit jaar. In ver- opgenomen in het centrum voor verslavingszorg Zeestraat. Uit een psychiatrisch rapport blijkt dat de Oudeweteringer in liente mate verminderd toere keningsvatbaar is. Herhaling van incest lijkt uitgesloten. Ge vangenisstraf werd ontraden door de psychiater omdat het de vraag is of de verdachte dat wel geestelijk aan kan. Bij het uitspreken van de eis sprak officier van justitie D. Kui pers de Oudeweteringer verma nend toe. „U hebt op volstrekt intolerabele wijze inbreuk ge maakt op de integriteit van net slachtoffer. U bent bovendien voorbijgegaan aan uw verant woordelijkheid die u als vader had. Het slachtoffer draagt dit levenslang met zich mee. Raadsman I. Singh van de verdachte vond de onvoorwaar delijke straf niet terecht, on danks dat die in dienstverlening kon worden omgezet. „Hij werkt voor honderd procent mee met alle hulpverleningsin stanties. Daarbij komt dat de dochter alleen aangifte deed onder druk van haar moeder en omdat zij wilde dat haar vader geholpen zou worden. Ze wilde niet dat haar vader zou worden gestraft." De verdachte: „Ik be sef wat ik haar heb aangedaan en ik hoop dat ze ermee kan le ven." Het laatste woord had rechter Timmermans: „De laatste zin uit de aangifte van uw dochter luidt: ik zal nooit vergeten wat mijn vader mij heeft aangedaan." De rechter doet 1 december

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21