Leiderdorpse raad boos op wethouder Van Dijk ijn hand was net een rode Oegstgeest nog niet uit de kunst Open Jongerenwerk krijgt plaats bij gemeentehuis Leiden Regio Pegstgeest wil af kan bos Rhijngeest Samenwerking sport Warmond noodzaak Dit is het beste plan dat ooit bedacht is RlJDAG 18 NOVEMBER 1994 Ruiten school ingegooid achtigi hoogte ied st; pPERDORP» Een schoolgebouw aan de Godfried Bomansstraat ir eiderdorp is gisternacht het doelwit geweest van vandalen. Er yverden twee ruiten ingegooid. "Inbraak woning Voorschoten ^joorschoten Uit een woning aan de Johan Wagenaarlaan lt ^oorschoten zijn gistermiddag een stereotoren en videorecorder a estolen. De dief kwam binnen door een bovenraam aan de ji chterzijde van de woning te forceren, li Nieuwe woningen doelwit inbrekers l ^egstgeest De CV-ketel en keukenapparatuur zijn gisternacht Jee weggenomen uit twee woningen aan het Guur Reitsmanhof in kgstgeest. De woningen waren kort daarvoor opgeleverd, maar log niet bewoond. De inbrekers kwamen de woning binnen via en bovenraam aan de achterzijde. Volgens de politie is er veel chade aangericht. nwindi e wolkt gen of wordl ht) vt ledio n gemeente Oegstgeest iderhandeling met de stich- Zuidhollands Landschap I over de verkoop van het js Rhijngeest. Het bos is 5 hectare groot en ligt Endegeesterstraatweg Rhijngeest is nu nog inden van Leiden. De buurge- Vjeente draagt de grond Jiuwing binnenkort over aan iegstgeest. Die wil de in het gelegen Jelgersma-kliniek mden voor de eventuele uit- ieding van het raadhuis en de ist verkopen aan de natuur- st Jichling. Burgemeester S. Scheenstra estigde gisteravond dat lidhollands Landschap inte- heeft in de grond, hetgeen ook staat te lezen in het laatste editie van het orgaan van ZHL. Over de prijs wilde hij niets kwijt, maar volgens ZHL zou het gaan om een bedrag van circa 170.000 gulden. Rhijngeest is een historisch landgoed, waarvan het bestaan al sinds 1765 in de boeken is te rug te vinden. In de vorige eeuw werd er een villa gebouwd met een koetshuis en later kwam daar nog een houten prieel bij. Voor de rest zijn er eiken, beu ken, slingerpaden, rhododen- drongroepen, graslanden en waterpartijen wat volgens ZHL samen een grote natuurwaarde vertegenwoordigt. Verder hui zen diverse vleermuissoorten en vogels in het gebied. Sinds zes jaar is het bos ook een rijksmo nument. Gemeente loopt mogelijk 2,4 miljoen subsidie mis Wethouder van Dijk kan zich de kritiek v r blijft toch optimistisch. e Warmondse sportverenigin- nog niet te trappelen i hun krachten te bundelen, »er met het oog op de an een volwaardige lorthal in de gemeente. Dat |eek gisteravond op een bij enkomst, belegd door een ini- jatiefgroep die de samenwer king op poten wil zetten. De ■fertegenwoordigers van de aan- fezige clubs reageerden nog fat afwachtend. Burgemeester i der Wel, portefeuillehou- der sport, irtitiatiefnemer J. van Gerven en H. Kelder, de voorzit ter van de Sportraad Zuid-Hol land wezen in hun inleidingen op de noodzaak tot samenwer king. Nadrukkelijk werd in het midden gelaten hoe het samen werkingsverband er organisato risch uit zou moeten zien. J. Meershoek, aanwezig na mens de Jeugdraad, zag in zijn vereniging een mogelijk voor beeld voor de sport. In de Jeugdraad zitten vertegenwoor digers van een aantal culturele verenigingen, die geleid worden door een neutraal bestuur. Ondanks prikkelende opmer- ipen/voorschoten 'olg voorpagina avond na kerst staat in zijn ic eheugen gegrift. Met een Iriend was hij het park in ge- aan, met op zak een zelf gefa- iriceerde bom van het kruit van en aantal strijkers. Enige mi- luten later wachtte hij opf de "tmbulance. Met een paar totaal emielde vingers en een bloed- nd gat waar kort daarvoor zijn nkeroog nog had gezeten. Dennis: ,,Ik kreeg die bom :rst niet aan en toen was er in- •ns een forse knal. Ik voelde na lie knal helemaal niets hoor, ik zag een groen licht. Als- »f je dood bent. En dan schiet door je heen wat je alle- naal niet meer kunt doen. Ik ag niet veel meer, alles was vazig. Maar mijn hand, dat zag k nog wel een beetje, zag eruft rode tulp. Ik dacht dat nijn hele gezicht was wegge- Stom, want ik kon nog ge- voon praten. In het ziekenhuis 'oelde ik nog steeds niets. Ik wachten tot de operatie- amer vrijkwam. Ze wikkelden 'erband om mijn hand maar ik nerkte dat alleen doordat ik arm op en neer voelde ;aan." Sindsdien, zegt Dennis, is er geen dag voorbij gegaan dat hij niet aan het ongeluk heeft ge dacht. Hij wordt regelmatig met zijn neus op de feiten gedrukt, merkt vaak dat hij met zijn han dicap niet alles meer kan. „Sporten bijvoorbeeld, sla ik over. Als ze op school - ik zit nu nog op het Vlietland - een potje basketballen, sta ik aan de kant. Niemand ziet eigenlijk dat ik een oog mis, er zit een goede prothese in. Maar met één oog minder zie je niet zoveel, is je reactievermogen een stuk min der." Watten „Tachtig procent van de dag dromen gaat over de knal en over de gevolgen. Elke dag moet je er aan denken. Het gaat al een stuk beter. Maar in het be gin schaamde ik me dood, durf de ik mijn hand aan niemand te laten zien. Mijn handschoen had ik volgepropt met watten en die hield ik zelfs in de klas aan. Maar dat houd je niet vol in de zomer. Laatst was het pre cies zo'n avond als toen, die ze venentwintigste december. Heel donker, heel fris. Er kwam een ambulance voorbij rijden. En boem, dan is het er gelijk „Vuurwerk hoeft van mij voorlopig niet meer. Misschien later... Maar ja, zie je het al voor je. Met zo'n hand de winkel in lopen en knallers kopen... Ik steek niets meer af, mijn vrien den ook niet. Dan zouden ze denk ik ruzie met me krijgen. Maar daar hoeven we het niet over te hebben, ze doen het niet. Mijn vriend lag na die knal Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV E31 Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 „Wethouder Van Dijk heeft het erop aan laten komen dat er nu paniekvoetbal moet worden gespeeld. Dat is een heel kwalijke zaak," zegt Groen Links-fractievoorzitter C. Bos. Ook bij de andere fracties in Leiderdorp is sprake van verontwaardiging, boosheid of teleurstelling nu de gemeente mogelijk 2,4 miljoen gulden subsidie misloopt voor 156 woningen in Leyhof. De politiek vindt dat de verantwoordelijke wethouder A. van Dijk (ruimtelijke or dening /BBL) hierover nog veel heeft uit te leggen. project dat goed op de rails was gezet. Van Dijk kon er zo mee verder. Maar hij is er geen stap verder mee dan waar de vorige wethouder was opgehouden." >edl dat Vai Wil Leiderdorp de subsidie bin nenhalen dan dient zij flink op te schieten, zo bleek deze week. De gemeente moet de bouw plannen voor de 36 sociale huur-, 40 sociale koop- en 80 premiewoningen namelijk voor 1 januari indienen. Tot voor kort leefde de politiek in de ver onderstelling dat I-eiderdorp ge noeg tijd zou hebben. Wethou der Van Dijk toonde zich im mers steeds zeer optimistisch over de kans op uitstel van de indieningsdatum tot maart. „Hij heeft ons op een verschrik kelijke manier op het verkeerde been gezet." vindt D66-voor- man E. Grootaarts. „Hij heeft nog anderhalve maand de tijd om het goed te maken." De handelwijze van de wethouder 'verdient niet de schoonheids prijs', zegt WD-raadslid H. Zil- verentant. „Halen we de subsi die niet binnen, dan hebben we een heel, heel groot probleem." „Ik viel van mijn stoel toen ik het hoorde." zegt PvdA-fractie- voorzitter I. Hermans. Toch vindt hij het niet de tijd voor 'politiek gekissebis'. „Dat leidt de aandacht af van de hoofd zaak. en dat is op dit moment het veiligstellen van de subsidie. Daarvoor moeten we alles op alles zetten." Een politieke be oordeling van Van Dijk komt na 1 januari wel, vindt Hermans. Hij denkt wel dat leiderdorp 'een groot politiek probleem' heeft, als de subsidie wordt mis gelopen. „Maar loopt het goed af, dan moeten we ook praten. Want dan hebben we toch een gigantisch risico gelopen." Geen stap Dat er onder leiding van wet houder Van Dijk nog steeds geen bouwplannen voor Leyhof op papier zijn gezet, vindt de fractievoorzitter van D66 on danks een paar tegenslagen voor de wethouder, overigens onbegrijpelijk. „Leyhof is een Dijk verkeerde prioriteiten stelt. „Hij houdt zich bijvoorbeeld tot in detail bezig met problemen rond bouwvergunningen. Daar mee heeft hij zichzelf populair willen maken." Die indruk heeft ook Groen Links-fractievoorzit ter Bos enigszins. „Hij is veel bezig geweest met postzegel - plannetjes." Alle fracties willen Van Dijk wel de kans geven om zich te herstellen. Hermans l*vdA) wil bij de wethouder 'een actieve houding zien'. CDA-fractievoor zitter A. Roest ook: „Ik verwacht dat Van Dijk volgende week voorstel komt om de subsidie binnen te halen." Hoe Van Dijk het wil klaarspelen om de bouwplannen rond te krijgen, met ol zonder de hulp die de Al gemene Woningbouw Vereni ging (AWL) heeft aangeboden. laakt land .Als het maar voor elkaar komt Wethouder Van Dijk vindt het 'alleszins begrijpelijk' dat de po litiek zo zwaar aan deze kwestie tilt. Hij blijft erbij dat hij sterk de indruk had dat hij wel uitstel had kunnen krijgen 'gelet op ambtelijk contact'. De wethou der wil zich 'tot het uiterste in- Hoog tempo r financiën toonde zich gisteravond zeer bezorgd over het eventuele mislopen van de 2,4 miljoen gulden subsidie voor Leyhof. Wethouder Huigen (Financi en/ WD deelde die zorg. „We doen er alles aan om de bouwplannen in december te presenteren," beloofde zij. De vaart werd er in gehou den door zonder slag of stoot akkoord te gaan met het col legevoorstel om voor de ex- ploitatieopzet in zee te gaan met Kuiper Compagnons uit Rotterdam. Dit bedrijf zal in hoog tempo moeten werken aan Leyhof. Omdat Kuiper ook al het bestemmingsplan Leyhof heeft opgezet, ver wacht de |H)litiek dat sneller kan worden gewerkt dan de twee andere bedrijven die een offerte indienden. spannen' om de bouwplannen voor 1 januari op tafel te kun nen leggen. Over de kans van slagen is hij zeer (opnieuw) op timistisch. kingen van voorzitter A. Claas- sen was de reactie van het pu bliek wat lauw. Ook Th. Vergeer van de ijsclub kreeg de zaal niet mee in zijn stelling dat eerst de gebruikers van de te bouwen sporthal hun krachten moeten bundelen. Hij stelde dat ande ren later kunnen aanhaken. De drie inleiders bestreden deze opvatting: zij vinden dat alle sportverenigingen in een over koepelend orgaan vertegen woordigd n van vorig jaar bijna kotsend in de bosjes. Het zag er zo smerig uit..." Óp straat zie ik nog steeds mensen kijken. Veel mensen vragen me er naar. Op het werk, bijvoorbeeld", aldus Dennis, die als vakkenvuller een bijbaantje heeft bij Albert Heijn. I.ange tijd heeft hij niet gewerkt, dacht hij dat ze hem niet meer nodig zouden hebben. „Ik kwam nog wel eens gewoon langs, even kijken. Tot mijn afdelingschef op een gegeven moment vroeg weer wilde begin- 'Direct volgende week', zei ik gelijk. Het gaat best, ik mis wel een aantal vingers maar grijpen kan ik nog steeds. Alleen precies werk wil niet meer, of heel lang zaam. Ik heb nu net links schrij ven een beetje onder de knie." oegstgeest loman De naam 'Doorgaande Bewe ging' voor het kunstwerk in het Hofbrouckerparkje had niet treffender gekozen kunnen wor den. Ook tijdens de raadsverga dering van gisteravond werd een definitief besluit over ver plaatsing, dan wel behoud van de 'stalen jukken' opnieuw uit gesteld. Daarmee gaat de dis cussie haar zesde jaar in en wordl er in januari opnieuw over beraadslaagd. In de gemeenteraad tekende zich met de WD en Leefbaar Oegstgeest (LO) een meerder heid af vóór verplaatsing van de creatie van kunstenaar I'rans de Witt. De wethouders van beide partijen hadden zich echter uit gesproken voor het laten staan van het kunstwerk. Maar tot een politiek steekspel over deze si tuatie kwam het niet. Hel WD-raadslid I. Kotter- man-Van de Vosse kwam gister avond namelijk met nieuwe in formatie op de proppen. Vol gens haar hoeft de gemeente bij een verhuizing van 'Doorgaan de Beweging' niet zo bang te zijn voor de financiële gevolgen, bijvoorbeeld voor een claim van de kunstenaar. Ze had daar wat jurisprudentie over opgezocht. Of het college van B en W naar aanleiding van deze informatie eens kon uitzoeken wat het ver plaatsen van het kunstwerk zou kosten en wat de kansen op een claim zouden zijn, zo vroegen WD en LO. Bezwaar De 31 meter lange 'Doorgaande Beweging' stond oorspronkelijk in Haaswijk maar moest plaats maken voor een rotonde. Er werd in 1990 een nieuwe locatie gevonden in het Hofbroucker- De discussie over 'Doorgaande Beweging' duurt al zes jaar. parkje maar dat vond geen ge nade in de ogen van de omwo nenden. Ze maakten officieel bezwaar en werden geholpen door enkele juridische slordig heden van de gemeente, die de toegezegde evaluatie na één jaar niet nakwam en een ver keerde bouwvergunning afgaf. Dat werd rechtgezet en het kunstwerk bleef staan. De plaat selijke kunstcommissie, enkele individuele fans van het kunst werk, de fracties van D66, Pro gressief Oegstgeest (PrO) en CDA èn de kunstenaar zelf wil len ook geen verandering in de ze situatie aanbrengen. „Ik heb de alternatieven niet onder zocht en de financiële kant van een verplaatsing niet bekeken want het college staat op het standpunt dat het kunstwerk moet blijven staan", aldus wet houder G. van Eisen (PrO- /kunst). Toch moet hij dat nu wel gaan doen, in opdracht van IX) FOTO HttLCO KUIPERS en WI). En de kans is niet on dent baai dal als Ni|ki dal fl nanciële risico's van een verhui zing aanvaardbaar klein zijn, in januari ook daadwerkelijk be sloten wordt tot het weghalen van de Jukken. Dan moet naar een nieuwe plek worden uitge zien of een koper worden ge vonden en zou de discussie over 'Doorgaande Beweging' weer van vooraf aan kunnen be ginnen. VRIJE TIJD voorschoten Het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten wil het Open Jongerenwerk on derbrengen in de nieuwbouw van het gemeentehuis aan de Leidseweg. De gemeente was al van plan om de kantoorruimte achter het gemeentehuis, aan de kant van het Burgemeester Berkhoutpark, uit te breiden. In een moeite door kan echter ook het huisvestingsprobleem van de jongeren worden opgelost. Het bestemmingsplan staat na melijk de komst van een jonge- rensociëteit toe, zodat snel met de bouw van een onderkomen voor de momenteel onbehuisde jongeren kan worden begon nen. Op maandag 28 november wordt in het gemeentehuis een informatie-avond voor de direc te omwonenden over het plan gehouden. Aanvang 20.00 uur. De Voorschotense jongeren kunnen op dit moment nergens terecht. Diverse jeugdsociëtei- ten in de wijken zijn gesloten, kort nadat de stichting Open longerenwerk haar activiteiten tijdelijk had stopgezet. De stich ting kon niet meer uit de voelen in gebouw Het Onderdak aan de Prins Bemhardlaan, waar na klachten van omwonenden over overlast aan strenge voorwaar den moest worden voldaan. De gemeente zoch al geruime tijd naar een alternatief. Lange tijd werd gedacht aan een nieuwe ruimte bij sporthal De Vliet- horst, daarna kwam het par keerterrein van zwembad het Wedde als geschikte lokatie voor een nieuw onderkomen in beeld. Vanwege een noodzake lijke wijziging in het bestem mingsplan zou dat echter jaren kunnen gaan duren. Het ge meentehuis voldoet bovendien als lokatie veel beter aan de ei sen die ten aanzien van een jongerencentrum worden ge steld. Het gaat dan om zaken als sociale veiligheid en ligging ten opzichte van de woonbebou wing. Architectenbureau Topos uit Waddinxveen zal een plan ont werpen waarbij kantoorruimte en jongerensociëteit gecombi neerd worden. Vast staat dat het Open Jongerencentrum twee bouwlagen zal omvatten, een kelder en een verdieping op de begane grond. Activiteiten die voorschoten H. Zweekhorst van de stichting Open Jon gerenwerk Voorschoten is opgetogen over het plan van de gemeente Voorschoten. „Dit is echt geweldig, het beste plan dat de gemeente ooit voor het jongerenwerk heeft bedacht. In feite gaat het om het plan dat we voor Het Wedde hadden ontwikkeld, dat nu is overgezet naar de uitbreiding van het gemeentehuis. De plaats is ideaal. In de bocht bij het gemeentehuis, nabij het oorlogsmonument, op meer dan honderd meter afstand van woningen. Van overlast van brommers kan geen sprake zijn. want het gaat om een punt in Voorschoten met al heel veel verkeerslawaai. We zijn hier heel erg gelukkig mee. We kunnen straks heel veel doen met die kelderruimte, bandjes laten oefenen en dergelijke." Zweekhorst verwacht dat het nog wel een jaar zal duren voordat het jongeren centrum er staat. „Bezwaren indienen van wegen een wijziging in het bestemmings plan kan niet. Dat is een groot voordeel, maar er moet nog wel het een en ander ge beuren. De gemeenteraad moet het plan bijvoorbeeld nog goedkeuren. Maar voor ons is het een enorme inspiratie om er weer stevig tegen aan te gaan. Als stich tingsbestuur waren we overigens niet op gestapt. wat veel mensen schijnen te den- delijk stopgezet." Om het tussenliggende jaar te overbruggen heeft de stichting een nieuwe opzet voor het jongerenwerk be dacht. „In Het Onderdak gaan we per 1 januari alleen nog maar hele rustige activiteiten organiseren. Voor disco-avonden gaan we het Cultureel Centrum gebruiken. Dat zijn de plannen die we aan de gemeente gaan voorleggen. Overigens moeten we nog wel op zoek naar een nieuwe jongerenwerker, maar ik verwacht dat we die snel kunnen vinden", aldus Zweekhorst. veel lawaai veroorzaken, zoals de disco-avond, worden in de kelder gehouden. Dat maakt het eenvoudig om het geluid af te schermen. Geluidsarme activiteiten wor den op de begane grond gehou den. Hier komt een kleine ruim te voor activiteiten en een kan toor. Het gebouw wordt ook voor minder valide jongeren toegankelijk. De ingang van het jongerengebouw wordt gericht op de bocht bij het gemeente huis. zodat sociale veiligheid en sociale controle goed uit de verf kunnen komen. "bezighouden met huisvesting Als de gemeenteraad instemt van gehandicapten. De nieuwe met het plan komt de tijdelijke vleugel van het gemeentehuis kantoorruimte, die in 1993 ach ter het gemeentehuis is ge plaatst, te vervallen. In deze ruimte zijn momenteel de amb tenaren ondergebracht die zich kost 1,2 miljoen gulden. Twilight Zone De Zwolse band 'I,ovebite' en de Haagse coverband 'She gave me water' treden vanavond op bij Twilight Zone in boerderij Ter Weer aan de Deijlerweg in Wassenaar. De optredens be ginnen om 22.30 uur, maar de zaal is vanaf 20.00 'uur al open. De toegang is gratis. Ruilbeurs In buurthuis Het Spoortje aan de Bemhardkade in Leiden houdt ruilvereniging Konings- kerk vanavond een ruilbeurs voor verzamelaars. De beurs duurt van 19.00 tot 22.00 uur en de entree bedraagt 1,50 gulden. Boekenmarkt In het Excelsior-gebouw aan de Schoolstraat in Wassenaar wordt vandaag en morgen een boekenmarkt gehouden. Mu ziekvereniging Excelsior ver koopt de hoeken op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 16.00 uur. Speelgoedbeurs De Tuinstadstaalwijk houdt morgen een speelgoedbeurs in gebouw De linde aan de He renstraat in leiden. De beurs duurt van 1030 tot 15.00 uur. Meiden Jongerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat in leiden houdt morgen een meidencul- tuurdag. Van 14.00 tot 17.00 uur worden er vier workshops gege ven over muziek, dans en thea ter. Deelname kost 7,50 gulden, 's Avonds treden de meiden op vanaf 21.00 uur. De toegang is dan gratis. Fancy fair In dienstencentrum De Ronde dans aan de Julianastraat in loei den wordt morgen van 10.00 tot 16.00 uur een lancy fair gehou den. Boeken In de centrale.bibliotheek aan de Nieuwstraat in leiden wordt morgen en zondag een verkoop van afgeschreken gehouden. Zttadag'-'in i"00tol i('"o uur 12.00 tot 16.00 ar zijn dé boeken voor 1 gul- ?n of 2,50 guide ekoop.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19