EIDEN Veel kunsthistorici werkloos i Luidruchtige jongeren vergallen woonplezier Scheepswerf-ouderen belastingdienst verkoopt nventaris café High Light Streekschool raakt 200 leerlingen kwijt Een soort wild-west in Leiden, op koopavond nog Soord wil snel maatregelen tegen vernielzuchtige jeugd De banen zijn er gewoon niet IJDAG 18 NOVEMBER 1994 Zakkenrollers actief in Leiden Een 47-jarige Leidse vrouw is gistermiddag rond 15.00 hit het slachtoffer geworden van een zakkenroller op de Haar- emmerstraat. Na in een winkel te hebben betaald stopte ze de lortemonnee in de handtas. Later bleek hij weg te zijn. Er zaten 20 gulden en een bankpasje in. Een zakkenroller heeft gister- ivond rond kwart over acht op het Stationsplein de portemon nee gestolen van een 22-jarige man. In de portemonnee zaten 100 gulden, twee bankpasjes en een OV-jaarkaart. Boodschappen en geld gestolen eiden Twee ongeveer 20-jarige jongens hebben rond half vijf pstermiddag een tas met boodschappen en andere spullen ge stolen van een 43-jarige Leidse vrouw. Zij had boodschappen 'edaan in een winkel aan de Raamsteeg. Toen zij de winkel ver iet, kwamen de twee jongens op haar af. Een van hen greep de et boodschappen. In tas zaten verder een portefeuille met staalkaarten, een pas en een rijbewijs. Weer videorecorder weg uit school eiden Voor de tweede keer is deze week een videorecorder ge stolen uit een school aan de Boommarkt. Gistermorgen liep een nan een lokaal binnen en nam de videorecorder weg. Getuigen irobeerden hem nog tegen te houden, maar de man wist op zijn iets te ontkomen. Dinsdag was er ook al een videorecorder uit de school gestolen. Het is niet bekend of het om dezelfde dader ;aat. Vrijwilligers Tafeltje Dek Je gehuldigd jlden jlden Set wijkcomité in Leiden- oord wil snel maatregelen te- jen met name Marokkaanse lingeren die vernielingen pie len in dè wijk. Na overleg in het (uurthuis met onder meer de Hjkagent is besloten dat er 8 jecember een bijeenkomst 3mt met Nederlanders en larokkanen, wijkorganisatie, olitie en politiek. ,,En daar :ten echt afspraken worden aakt, want ons geduld is p", zegt B. Pater van het wijk- >mité. „Wij weten niet meer at we moeten doen." De SP heeft bij burgemeester wethouders aan de bel ge- sokken. „De wijkvertegenwoor- iging is ten einde raad", zegt ^afé High Light is gisteren gesloten wegens een belastingschuld, iijdens een openbare verkoping is de inventaris verkocht. Voor de omwonenden van het café aap de Oude vest maakt de luiting een einde aan een lange periode van geluidsoverlast. De emeente heeft diverse malen waarschuwingen uitgedeeld. On- ïngs leidden deze waarschuwingen tot de dreiging van een wangsom bij het begaan een nieuwe overtreding. Dit gebeurde adat de eigenaar van de zaak een door de gemeente geïnstalleerde imiter' had verwijderd. Deze geluidsbegrenzer maakte het onmo- elijk om het volume van geluidsapparatuur voluit te zetten. Ook it apparaat is gisterochtend bij opbod verkocht. maria straatsma )e streekschool Leiden krimpt iSteeds minder leerlingen kans om werkgevers te vin waar ze vier dagen per k aan de slag kunnen, naast Ie vijfde dag in de schoolban- Het aantal leerlingen daal- le de afgelopen twee jaar met ri tweehonderd, waardoor docenten ontslagen moes- en worden. Leerlingen kunnen vooral in Ie metaal- en de motorvoertui- ienbranche moeilijk aan een eerarbeidsovereenkomst met ledrijven komen. Zonder zo'n vereenkomst kunnen jongeren Ie opleiding niet volgen. Waren er in 1992 nog 2950 eerlingen die aan de streek- chool werken en leren combi- ïeerden, dit cursusjaar zijn dat 2750. De adjunct-directeur i de school, F. Tetteroo, wijt daling aan de slechte econo- sche.omstandigheden. „Het metaalverwerkingsbe- .jf NEM was een bedrijf waar tijd een aantal leerlingen erkten. Dat is uit de regio ver- Den Oudsten in berden, producent van auto 's door het faillissement verloren plaats.-Vijf jaar zaten daar nog zo'n leerlingen van onze Andere bedrijven willen geen meer omdat ze min- produktief zijn dan 'gewone „Bovendien de subsidié op leer- Beweging 1 q Het omstreden I 1/ kunstwerk 'Door gaande Beweging' houdt de gemoederen al zes jaar bezig in Oegstgeest. Ver plaatsen of laten staan? De Peppel /f Leimuidenaren die d. I in de buurt van speeltuin De Peppel wo nen zien de bouw van twintig bejaardenwonin gen op die plek niet zitten. Lakenhal j- De Leidse Lakenhal D krijgt de komende jaren van de Mondriaan Stichting twee ton om mo derne beeldende kunst aan te schaffen. Procureur eist zwaardere straf tegen Leidse wegpiraat den haag/leiden aad rietveld Een jaar celstraf zou hem zijn eigen bedrijf kosten, betoogde een 31-jarige Leidenaar gister middag voor het Haags ge rechtshof. De rechtbank had de man veroordeeld tot twaalf maanden cel en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid, na een dollemansrit op 4 febru ari vorig jaar waarbij drie poli- tie-auto's zwaar beschadigd raakten. Een veel te zware straf, vonden de Leidenaar en diens advocaat die daarom in hoger beroep gingen. De procureur- generaal wilde er in hoger be roep juist een schepje bovenop doen: vijftien maanden gevan genisstraf en drie jaar zonder rijbewijs. Zwaar onder invloed van al cohol ontvluchtte de man die donderdagavond in 1993 een politiecontrole op de Papenlaan in Voorschoten. Hij doofde de lichten van zijn auto en scheur de door de Stevenshof, over de Haagweg en de Dr. Lelylaan, door de Edelstenenbuurt, over de Vinkweg en vervolgens bijna dwars door de stad. „Een soort wild-west in Leiden. Op koop avond nog wel. Een normaal mens doet zoiets niet", zei de procureur. Tot drie maal toe versperden agenten hem de weg, maar daar trok hij zich niks van aan. Drie politie-auto's raakten zwaar be schadigd. Nadat hij in de berm was geraakt op de Vinkweg overreed hij bijna twee agenten, die lopend op zijn auto af kwa men. Het was volgens de procu reur allemaal voldoende om hem poging tot doodslag en een aantal pogingen tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel ten laste te leggen. Aan de feiten deden de Leide naar en zijn raadsman in de be roepszaak weinig af. De ver dachte kon zich van die, wat hij noemde 'verschrikkelijke dag', ook niet veel meer herinneren. Maar een lange celstraf kon hij niet gebruiken, zei hij. En ook zijn rijbewijs kon hij niet lang durig missen. Dan zou hij het bedrijf, dat hij vlak na de dolle mansrit begon, wel weer kun nen opdoeken. De vier mede werkers zouden dan op straat komen te staan. De procureur-generaal bij het gerechtshof had echter geen medelijden met de Leidenaar. Zij eiste zelfs een fors hogere straf dan de man door de recht bank is opgelegd. „II beroept u nu op dat eigen bedrijf, maar daar bent u mee begonnen toen u al wist dat u een straf boven het hoofd hing." De Leidenaar had weinig keus gehad, zei hij. „Na die avond heb ik tien dagen in hechtenis gezeten en toen werd ik ontslagen. En ik had geen zin om in de steun te lo pen." De procureur hield het erop dat de man zo 'stom' was ge weest om drie keer bewust op agenten in te rijden. „En het is ook nog zo dat u voor die tijd de verkeersveiligheid al een aantal malen eerder in gevaar had ge bracht. Het was bepaald niet de eerste keer dat u dronken achter het stuur zat." I let gerechtshof doet op don derdag 1 december uitspraak. !ertig vrijwilligers van Tafeltje Dek Je zijn gisteravond gehuldigd jor zorgwethouder H. Koek(PvdA) omdat zij zich al tien jaar of nger inzetten voor de maaltijdvoorziening voor ouderen. Ze wer- :n in het zonnetje gezet tijdens het jaarlijkse koud buffet voor alle ÉjO vrijwilligers van Tafeltje Dek Je. De dertig mannen en vrouwen ptvingen een oorkonde en een bos bloemen. Het feest werd ge- jouden in verzorgingstehuis Haagwijk. Veertien procent in Leiden afgestudeerde studenten heeft niets omhanden Leidse kunsthistorici hebben weinig vooruitzichten op een baan. De werkloosheid onder afgestudeerden is hoog: 14 procent heeft niets omhanden. Kunsthistorici mèt betaald werk, werken vaak in deeltijd, verdienen weinig en hebben vaak een tijdelijke aanstelling. Dit blijkt uit een onlangs verschenen onderzoek naar de ar beidsmarkt voor in Leiden afgestudeerde kunsthistorici. leiden caroline v raadslid T. van Houten. „Op dit moment dreigen de tegenstel lingen tussen de bewoners te verharden, waarbij de Marok kaanse gezinnen die al jaren in Noord wonen de dupe wor den." Van Houten denkt dat de oplossing voor een deel moet worden gezocht in meer politie toezicht op straat. Afgelopen dinsdag werden, terwijl wijkbewoners en politie in buurthuis het Spoortje over het probleem zaten te praten, de banden van een politie-auto lekgestoken. „Da's natuurlijk vervelend voor de politie", zegt Pater, „maar ik vind het prach tig dat de politie nu ook eens keihard geconfronteerd is met de narigheid waar wij elke dag Reguliere banen als conservator in een museum, onderzoeker aan de universiteit of beleids medewerker bij bijvoorbeeld Monumentenzorg zijn schaars. Veel kunsthistorici houden het hoofd daarom boven water met kleine baantjes op freelance-ba- sis: ze geven les, schrijven arti kelen, werken in een boekhan del en gaan mee als reisleider op kunsthistorische reizen. Ondanks de sombere vooruit zichten kiezen relatief veel jon geren voor de studie kunstge schiedenis. Dit jaar hebben 77 studenten zich voor de voltijd opleiding aan de Leidse Rijks universiteit ingeschreven. Daar naast volgen 55 studenten het eerste-jaarscollege van de deel tijd-opleiding. Hoewel de werkloosheid van historici en Neerlandici ook re latief hoog is, respectievelijk 9 procent en 6 procent, spannen kunsthistorici de kroon met 14 procent. De gemiddelde werk loosheid onder academici be draagt in Nederland ongeveer 5 procent. Een van de auteurs van het rapport, de Leidse kunsthistori ca Caroline Han, relativeert de sombere cijfers. „We weten al veel langer dat de kansen op een baan voor een afgestudeer de kunsthistoricus niet zo groot zijn. Dat is op zich niks nieuws. Eerlijk gezegd vond ik de 14 procent werkloosheid nogal meevallen." „Wat mij is opgevallen, is dat veel kunsthistorici allerlei kleine baantjes hebben waarmee ze zich financieel kunnen redden. Op bijstandsniveau weliswaar, maar toch. De meesten zijn heel creatief. Bovendien kwam in het onderzoek naar voren dat de te vredenheid van de werkende kunsthistorici over hun baan groot is." Volgens Han willen veel kunsthistorici in het eigen vak werkzaam zijn. Dat is een extra handicap bij het vinden van werk. Banen als conservator in musea of onderzoeker bij de universiteit liggen nu eenmaal niet voor het oprapen. „Neerlandici of historici gaan wel buiten hun vakgebied aan het werk: bijvoorbeeld als be leidsmedewerker bij de over heid of als journalist. Dat maakt hun kansen op de arbeidsmarkt groter. Maar een kunsthistori cus is vaak een 'vakidioot': hij is bezeten van zijn vak en wil bij wijze van spreken het liefst een baan in een museum. Dat maakt zijn kansen kleiner. Uit het onderzoek blijkt dat de gemiddelde leeftijd waarop voltijd-studenten aan de oplei ding beginnen, relatief hoog is: 22 jaar. Velen komen zes jaar of nog later op de arbeidsmarkt. „Als je met 28 jaar of nog later op de arbeidsmarkt komt, is dat relatief oud. Dit beïnvloedt de kansen negatief." Koppenhinksteeg- plan klap voor linkse organisaties LEIDEN AAD RIETVELD Acht vrije sectorwoningen bedrijfsruimte op de heg; grond: dat plan laat de geme ie i eiden ontwikkelen voor panden van de voormalige steendrukkerij aan de Koppen hinksteeg. Het besluit van bur gemeester en wethouders is eer klap voor de linkse organisatie: die aan de koppenhinksteeg ge vestigd zijn. /.ij willen hun on derkomens zelf kopen en in be de heer nemt Twee weken geleden had de 'aankoopgroep' van de Koppen hinksteeg nog een gesprek met wethouder T. van Rij (PvdA- /volkshuisvesting). Het besluit de ge het minimumjeugdloon gelijk blijft. Op deze manier worden de bedrijven ook niet gestimu leerd. Om het aannemen van de leerlingen weer aantrekkelijker te maken zouden de kosten moeten dalen", vindt Tetteroo. Ook nemen volgens de ad junct-directeur de onderhouds werkzaamheden in de motor voertuigenbranche af. „Tegen woordig gaan auto's langer mee. Dat zorgt dus gewoon voor minder werk." De belangstelling voor het leerlingwezen wordt volgens Tetteroo ook iets minder. „Dit hangt samen met de economi sche situatie. Nu deze wat slechter is, willen meer jongeren eerst leren voordat ze werk zoe ken." Toch komt het ook voor dat leerlingen graag de oplei ding willen volgen, maar dat ze geen arbeidsovereenkomst kun nen bemachtigen. „We moeten soms mensen weigeren omdat ze geen arbeidsplaats hebben. Dit is de verantwoordelijkheid van de jongeren, ze moeten hier zelf voor zorgen", aldus Tette- De Leidse scholengemeen schap Emilie knappert, die ge deeltelijk opleidingen in het leerlingwezen geeft, heeft ook te maken met een terugloop van het aantal leerlingen. Volgens L Harskamp, medewerkster van de scolengemeenschap, ligt dit aan een vermindering van de belangstelling van jongeren. Het aantal leerarbeidsplaatsen leiden caroune van Herman (27) is kunsthistoricus. En werkloos. Hoewel: de Leide naar werkt 20 uur in de week in het plaatselijke Museum van Volkenkunde. Hij werkt in de depots om de beelden daar voor het verval te behoeden. Maar hij krijgt er geen cent voor. „Het is niet eens hoogge schoold werk, maar toch, het is iets. Ik doe het om werkerva ring op te doen. En contacten. Om zo de kansen op een nor male, betaalde baan te vergro ten. Bovendien vind ik het leuk werk en heb ik aardige colle- Herman studeert 's avonds aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunst in Den Haag. De Leidse kunsthistoricus wedt op twee paarden: hij wil straks zijn brood verdienen als beel dend kunstenaar maar is ook bereid zijn kunsthistorische kennis te gelde te maken. Als assistent-museumconservator bijvoorbeeld. „Ik heb in elk ge val meer kans met twee diplo ma's op zak." Herman (een gefingeerde naam) wil niet met zijn echte naam in de krant. Hij wil liever geen negatief bordje om zijn hals met 'werkloos academi cus' erop. In feite is hij niet werkloos. Hij werkt wel dege lijk. In een museum, alleen krijgt hij daarvoor niet betaald. Daarnaast is hij nog in oplei- ding. De Leidenaar weet uit eigen ervaring hoe moeilijk het is om een betaalde baan te bemach tigen. Hij heeft ooit een ten toonstelling samengesteld in het Delftse l.egermuseum. Die is met gejuich ontvangen, zelfs de pers was lovend. Maar een vaste aanstelling zat er vervol gens niet in. „De banen zijn cr gewoon niet." Toch heeft de kunsthistori cus absoluut geen spijt van zijn opleiding aan de I-eidse uni versiteit. „Kunst is niet alleen een hobby van me. Ik vind het ook nuttig en belangrijk om er mee bezig te zijn. Dat de kan sen op de arbeidsmarkt slecht zijn, dat wist ik van tevoren. Ik firobeer me nu zo nuttig moge- ijk te maken. Als ze me vragen voor een lezing of iets derge lijks, dan doe ik dat. Ook voor eenboekenbon." ..Als je als kunsthistoricus helemaal niks omhanden hebt. dat lijkt me erg moeilijk. Dan word je moedeloos, denk ik. De meeste kunsthistorici die ik ken en die in die situatie zitten, laten zich omscholen. Daarom wed ik ook op twee paarden. En ik blijf bézig. Ik kijk er niet op neer met mijn handen te werken in de lakenhal. Ik haal mijn intellectuele kick wel er gens anders vandaan." buiten n ander plan te ont- zegt woordvoerder ivoost, een streep kening. „Het is bij- :hrijnend dat dit plan zo kort na dat gesprek erdoor gedrukt wordt", zegt Provoost. „Denk je een opening te heb ben en dan wordt de deur weer dichtgegooid." In de panden aan de Koppen hinksteeg vestigde zich in 1990 politiek informatiecentrum De invalshoek. Sindsdien zijn cr tal van linkse organisaties bijgeko men: maandolad i Peueraar, Kraakspreekuur I.eiden, jonge renorganisatie Rebel, de RWW- vereniging en Fabel, een club die steun geeft aan illegalen. Er zijn al ettelijke plannen geweest om de panden te slopen of op te knappen, maar die verdwenen tot nog toe altijd in de vuilni- In juni van dit jaar besloten de linkse organisaties een on derzoek te doen naar de moge lijkheid om de panden zelf te kopen. „Maar wij zijn natuurlijk niet erg kapitaalkrachtig. Van Rij liet in het gesprek ook al snel weten, dat hij twijfelde aan de financiële haalbaarheid", zegt Provoost. „Maar hij gaf ons wel het advies een plan uit te wer ken en dan bij hetn terug te ko- men. Dat leek hoopvol, maar nu is het er alleen maar hopelozer op geworden." Provoost denkt dat de ge meente er niet veel voor voelt de linkse organisaties aan de Koppenhinksteeg te laten zit ten. „Wij zijn denk ik niet inte ressant genoeg. Het moet in I .eiden tegenwoordig allemaal duurder en sjieker. Wij passen natuurlijk niet erg in dat plaatje. We gaan binnenkort nog wel verder praten, maar het is er al lemaal niet gemakkelijker op geworden." 'Harde muziek en scheurende brommers en ze vernielen alles leiden annet van aarsen Een mooi uitzicht, heerlijke huizen. Alle be woners van de Scheepswerf - een nog nieuw complex seniorenwoningen aan de Zijl - zijn het er over eens. Maar sinds een paar maanden wordt hun woonplezier ver gald. De ouderen hebben last van de groep jongeren, die onder de poort en aan het wa ter een vaste stek heeft gevonden. De bewo ners hebben een lange lijst klachten voor-' zien van ruim vijftig handtekeningen - net zo veel als het aantal woningen - afgeleverd bij politie en woningbouwvereniging Zijl en Vliet. „Ik snap best dat jongeren hun eigen plek willen hebben, graag bij elkaar komen", zegt een van de bewoonsters. „Ik ben zelf ook jong geweest. Maar ze maken zo'n her rie. Harde muziek en scheurende brom mers. En dan die troep, ze vernielen alles. Ze ruimen de rommel niet op. Ik ben wel heel vriendelijk. De jongeren wordt veel verweten. Vol gens de brief bij de handtekeningenlijst schreeuwen ze voortdurend, stompen ze op de ramen, klimmen ze op de balkons en trekken ze palen uit de grond. Een ongeveer achtjarig jongetje rijdt bij tijd en wijle met een vierwielig motorvoertuig over gras en stoep, volgens de bewoners een plaag voor passanten. En nog niet zo lang geleden wer den wat jongeren betrapt terwijl ze aan het oefenen waren op het omdoen van een condoom. „Hier, onder de poort", zegt een andere bewoonster. „Je zou je eigenlijk doodlachen, maar het is toch wel erg." Zij wil desnoods dat de politie de jonge ren een straatverbod geeft. „Of ze moeten die poort helemaal afsluiten, dan zijn wij gered. Ik woon op de derde etage, het la waai hoor ik niet zo goed als beneden, maar ik heb toch wat mensen horen zeggen dat ze eigenlijk weer willen verhuizen." Haar buurman: „Die steiger, die ze hier aanleg gen. Die geef ik nog geen twee maanden. jongens zijn deze week al begonnen aan het werkbootje, dat hier ligt." Bij woningbouwvereniging Zijl en Vliet zijn ze al enige tijd op de Hoogte van de problemen. D. Barnhoorn, hoofd bewo nerszaken: „Het is een ongewenste hang plek aan het worden, daar zijn we ons van bewust. We hebben de indruk dat de over last op enkele plekken in Leiden erger is, maar we moeten hier - aan de Scheepswerf - erger voorkomen. Want voor de bewoners - oudere mensen - is het allemaal erg las tig." De woningbouwvereniging zou op dit moment met de gemeente in gesprek zijn. „We bekijken de mogelijkheid om de poort op één of andere manier voor brommers af te sluiten", aldus Barnhobrn. Ook de politie heeft de Scheepswerf in middels op de prioriteitenlijst gezet. „We gaan er vaker langs", zegt de wijkagent. „We houden het goed in de gaten. Maar het probleem is hier natuurlijk ook een beetje dat, zodra je je hoofd laat zien, de jongeren I In Adi< Ja, ik wil een referendum over het bestemmingsplan Hoge Rijndijk 25 en omgeving, (Het Koninklijk Militair Invalidenhuis). Uvfedl ca.» nfefirtc.ni *00 VB I*wlr*> pin l <W kHaftrnktfit njk hl—Wf <tc Lr»

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17