Geen Gooise 'r' meer op vijftiende CD van 'Kinderen voor Kinderen' 'Een mooi produkt, dat het publiek nog moet ontdekken' Rtv show VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 'De liedjes moeten ook volwassenen aanspreken Het familiegevoel op de set van De laatste carrière In de regel heeft televisie-drama de pretentie in één vloeiende verhaallijn de werkelijkheid van alledag te verbeelden. De realiteit is veelal dat losse, tot in den treure gerepeteerde, gespeelde en overgespeelde scènes als legpuzzelstukjes achter elkaar gemonteerd in een kant-en-klaar produkt aan de kijker worden gepresen teerd. Met daarbij wel de kanttekening dat sommige Ne derlandse soaps volgens de gaarkeukenmethode in el kaar worden gedonderd. Hén draaidag volstaat dan om één aflevering op video te zetten en dat er op z'n tijd eens een richtmicrofoon in beeld komt, moeten de kij kers maar voor lief nemen. Maar de produktie van de EO-serie De laatste carrière laat zich op de set bekijken als een almaar repeterende breuk van hollen, stilstaan, opladen, ontladen en opnieuw opladen. Eenvoudig om dat Nico Knapper het als eindverantwoordelijke regisseur z'n beroepseer te na vindt z'n naam te geven aan pulp. „Het is bar gesteld met som mige series die op de Neder landse televisie worden ge toond. Je ziet het niveau achter uit hollen. Neem Vrouwenvleu gel, dan praat ik over een pro duktie die is onderscheiden met de Televizier Ring. Is heel goed begonnen. Er werd een week voor een aflevering van vijftig minuten uitgetrokken, nu moe ten ze twee maal vijftig minuten per week draaien. Daarmee pleeg je roofbouw op de ac teurs, de techniek en de regie. Bij gebrek aan een referen tiekader ziet het publiek de ver loedering niet toeslaan, maar ik als 'pro' wel. Het zijn de bazen en bonzen die vragen om het massawerk. Nu heb ik zelf ook wel goedkoop gewerkt, zo heb ik Medisch Centrum West opge zet. Maar ik heb een bepaalde lijn en daar ga ik niet onder. De laatste carrière ligt erboven, al leen heeft het publiek de serie nog niet ontdekt." Frustrerend Knap frustrerend vindt Knapper dat. Al calculeerde hij het vante- voren wel in dat De laatste car rière niet onmiddellijk de grote massa zou aanspreken. „Ik heb de mensen van de EO ervoor gewaarschuwd dat ze zich geen al te grote illusies over kijkcijfers moesten maken. De serie is nogal ongelukkig geprogram meerd op de zaterdagavond. Je had op hetzelfde tijdstip De Moppentoppers en je hebt nog steeds te maken met de concur rentie van Paul de Leeuw. Ei genlijk zouden de tot dusver uitgezonden afleveringen her haald moeten worden als aan- keiler van een tweede serie, die alles in zich heeft een lange ter mijn-succes te worden. Mits die op een ander tijdstip gepro grammeerd wordt." De geroutineerde TV-produ- cer/regisseur volgt de produktie van De laatste carrière vooral van afstand. Het werk aan de regietafel laat hij aan anderen over. „Nadat Jan Kéja als regis seur was opgestapt uit onvrede met het EO-besluit Frits Lam- brechts niet als hoofdrolspeler te accepteren, heeft producent Han Peekei mij gevraagd de se rie over te nemen. Daar had ik dus geen tijd voor, gezien mijn bemoeienis met allerlei come dy's. Wel heb ik een grote in- Het familiegevoel op de set van 'De laatste carrière'. V.l.n.r. De elfjarige Nick van Buiten, Diana Dobbelman en Dick Rienstra. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS breng gehad in het script. Fol- kert Oldersma van het schrij verscollectief Foks, Ton Valken burg en ik hebben het script vanaf deel 3 helemaal herschre ven. Wat Kéja had achtergela ten, leek teveel op een detecti veroman. Nu is het een mooi, geloofwaardig typisch Hollands produkt. Mijn ervaring als regis seur draag ik over aan drie jon ge regisseurs. Ik heb ze al aardig losgelaten, en dat is goed. Uit eindelijk is er niets zo vervelend als dat iemand over je schou ders staat mee te kijken." Bemiddeling Het in Haarlem gesitueerde perceel Van Beelslaan 26 heette vorige week twee dagen Huize Kraal. De EO kon dit pand hu ren, omdat de bewoners toch voor een paar maanden naar het buitenland moesten en be reid bleken de meubels elders op te slaan. Ter plaatse werd een aantal scènes opgenomen voor de begin december uit te zenden afleveringen 12 en 13 van de dramareeks, waarin hoofdpersoon Thijs Kraal (Dick Rienstra) de leegte gevoelt van een onvrijwillig VUT-bestaan na een alleszins gerespecteerde loopbaan als werfbaas. De thuissituatie komt onder druk te staan, doordat de plots weinig om handen hebbende Thijs zijn echtgenote Loes voortdurend voor de voeten loopt. Kortom, het verhaal dat menige ouder wordende mens niet onbekend zal voorkomen. Voor Loes, dat wil zeggen voor actrice Diana Dobbelman, was het al vroeg dag. Het opna meschema gaf aan dat de draai dag om kwart voor acht z'n aan vang zou nemen en dan is het wel zaak om een uur of zes de sponde te verlaten. Op haar ge zicht overigens niets dat zelfs maar in de verte aan ochtend humeur deed denken. Camera man Ken Tan: „Nee, dat opge ruimde acteert ze niet, de crew is na een paar maanden één grote familie geworden. We kunnen nu lezen en schrijven met elkaar. De regisseur speelt in dat verband een belangrijke rol. Die maakt of breekt de sfeer. Ik heb het ook meege maakt dat er op de set telkens werd gescholden. En dan ben je snel geneigd te zeggen: bekijk het maar, morgen is er weer een dag." Hoezeer het familiegevoel be zit heeft genomen van alle me dewerkenden aan De laatste carrière, ondervond die morgen Diana Dobbelman nog eens. „Ha, die Loes", was haar ter be groeting toegeroepen, nadat ze haar opwachting had gemaakt. „Heel fijn dat collega's je gaan identificeren met je rol. Daar spreekt waardering uit. Nu al vind ik het jammer dat straks de familie uiteen valt, als de opna men achter de rug zijn." Karakter Toen Dobbelman voor het eerst kennis nam van het script, sprak het karakter van Loes Kraal haar al aan. „Alle facetten van Loes worden met mijn ge voelens gespeeld, maar zij is toch een andere vrouw dan ik. Persoonlijk ben ik niet zo be sluitvaardig als Loes. Dan is het leuk iemand te spelen die wel eens met de vuist op tafel slaat. Een rol gaat organischer groei en, naarmate je die meer speelt. En daarbij heeft de tegenspeler natuurlijk ook een belangrijke inbreng. De Thijs zoals Dick die neerzet is introverter dan de Thijs die Frits Lambrechts ge stalte zou hebben gegeven. An ders gezegd: ik trek nu wat meer aan Dick, waar Frits meer aan mij zou hebben getrokken." Stilte gevraagd voor de opna me van scène 22, deels een tele foongesprek van Dick Rienstra en deels een dialoog onderaan de trap met Cynthia Abrria, in de serie diens opgeschoten dochter Nicole. Rienstra telefonerend: „Is ie er nog niet? Ja, ik kom. Hè, daar gaat onze gezellige avond sa men. Wat egoïstisch? Ik dacht ook aan jou. Tot zo." Rienstra tot Abma: „Kun jij zo even op Jasper passen? Ik moet naar Ina. Dachten we dat we uit de problemen waren... Cynthia Abma: „Wat is er dan?" Rienstra: .Ach, iets met Ina. En nu is Harm er niet, die drinkt zich misschien wel een stuk in z'n kraag weet jij veel. Wat een toestanden. Eenvoud Tekst, uitblinkend in de een voud van het woord, ter lengte van hooguit twee minuten. Maar voordat zo'n fragment goed en wel uitzendwaardig op film staat! Welgeteld twaaif maal moest de scène gespeeld worden. De ene keer omdat het geheugen Rienstra een stonde in de steek liet, de andere keer omdat hij niet voldoende power gaf aan z'n tekst. Dan was er ook nog een kapstok die het tweegesprek uit het licht zette, een richtmicrofoon die het beeld overschaduwde en een fotograaf die niets vermoedend aanbelde tijdens de opname. Veeleisende knaap inderdaad, regisseur Harm-Ydo Hilberdink, sical hebben gedaan op hun ba sisschool en dan een liedje in sturen, weet je wel. Volwasse nen die jongerentaal gebruiken, dat klinkt absoluut niet. Liedjes over typische kinderproblemen, daar hou ik ook niet van. Mijn dochter zet een nieuwe Kinde ren voor Kinderen-plaat drie da gen lang achter elkaar op en als het dan typische kinderliedjes zijn, zou ik daar als ouder hele maal gek van worden. De on derwerpen moeten ook volwas senen aanspreken." Te vals Het joch Daan Speelman heeft op een zaterdag in maart op eens twee blauwe ogen. „Wij mishandelen ze niet hoor", grapt Jan Rietman tijdens de ge luidsopnamen in de Wissel oordstudio's. Rietman, die borg staat voor de muzikale leiding en produktie, zit voor Kinderen voor Kinderen achter de knop pen. De eerste opnamedag was een ramp, vertelt hij. Alles ging traag, de kinderen waren onge concentreerd, zongen vals en moesten om de tien minuten naar het toilet. Met heel veel moeite zijn er drie liedjes 'inge zongen'. „Soms is het echt een verloren zaak, dan zijn ze on rustig, vervelend. Moet je na een half uur stoppen. Maar ja, het zijn kinderen hè, je kunt er niets tegen doen. Als het op is, is het op. Je kunt niet hetzelfde van ze vragen als van volwasse nen." Het opnemen van een liedje blijkt iets heel anders dan het zingen van een liedje. Regel voor regel, woord voor woord moet het perfect zijn. De ene herhaling na de andere volgt. Dan is het weer te hoog, dan weer te laag gezongen. Dan zet er eentje te laat in, dan zingt een ander weer 'hij' in plaats van 'ik', dan is het weer te snel en dan weer te vals. „Nee, het mag niet lager, want dan vallen de vazen van de muur", grapt Rietman. „Ik hoor zoveel ge fluister tussendoor, dat kost te veel concentratieverlies", waar schuwt Lustenhouwer. Na twee uur staat het refrein van De wij de wereld op band. Tijd voor een eet- annex speelpauze. Na anderhalve maand in de studio zitten de geluidsopna men erop. Tijdens de wekelijkse repetities in het VARA-gebouw worden nu de plannen voor de televisie-opnamen besproken. Tijdens de ouderavond worden maar welgemoed gingen Rienstra en Abma telkenmale op herhaling. Cynthia Abma: „Vervelend om zo'n scène zo veel keren over te moeten doen? Valt wel mee, hoor. Dat is nu eenmaal het vak." Dick Rienstra: „Als ac teur streef je perfectie na. Elke keer probeer je nog meer karak ter aan je tekst te geven. Tot de scène er goed op staat. Dat ge voel kreeg ik pas, toen we voor de twaalfde keer bezig waren. Beter een scène een keer teveel gespeeld, dan genoegen nemen met broddelwerk." Hoewel niet deel uit makend van het tableau de la troupe van acteurs en actrices, speelt Ton Valkenburg een dragende rol in De laatste carrière. Zij het dan achter de schermen. In de reeks komt hoofdfiguur Thijs Kraal in aanraking met de geestelijke ge zondheidszorg, vanwege de op name van z'n moeder int verpleeghuis. De daarmeel bandhoudende problematil.00 Valkenburg geheel en al|,24 kend, hetgeen in het scripj.31 uiting komt. Immers, tal vaj ren voerde hij de directie een verpleeghuis. Op zekere besloot Valkenburg z'n goe( taalde baan eraan te g( Speciaal voor het projet laatste carrière trok de EO voor drie jaar aan als redact .01 /adviseur. Valkenburg: wat is zekerheid in het le Moet je dan je hele leven zelfde doen? Na drie jaar we wel weer. Er zal heus| wel werk voor me te virt zijn." Valkenburg voelt zich niet toe aan z'n laatste carii zo veel is wel duidelijk. 1.21 1.32 Ruim een half jaar twee keer per week repeteren, een maand lang je vrije zaterdag inleveren voor geluidsopna men, twee maanden lang je weekeinde en je vakantie dagen opofferen voor TV-opnamen. En dat allemaal gra tis. Wie is er tegenwoordig nog zo gek? Kinderen voor Kinderen, 42 stuks tussen de 8 en 15 jaar. Een verslagge ver volgde het circus rond de vijftiende CD van begin tot het eind. Acht nieuwe kinde ren schuifelen begin februari bloedner veus de VARA-kantine binnen. De oudgedienden zijn er al en begroeten elkaar uitbundig. Nieuwe brillen, beugels en kap sels worden luidruchtig bewon derd. De nieuwelingen schuiven bij elkaar aan tafel, maar niet voor lang, want Majel Lusten houwer, de leider van het koor, roept de bende tot de orde. Hij stelt vijf nieuwe jongens en drie nieuwe meisjes voor aan de groep, laat de stoelen opstellen in rijen van drie en gaat aan het werk. Regel één: ,,Als ik praat zijn jullie stil." Regel twee: „Kauwgom uitje mond." Hij zet een canon in met de titel b'ietsie foetsie is mijn fietsie, oefent met tempowisselingen, oude liedjes en met allemaal tegelijk stop pen en beginnen. „Want het al lermoeilijkste bij het opnemen van de liedjes is het gelijk te houden", roept hij. Alles wat lijkt op de klank van de Gooise 'r' wordt afgestraft. Lustenhouwer stoort zich er vreselijk aan. Alles wat op een 'kakkoor' lijkt, moet worden vermeden, vindt ook Marijke Van Egten, verantwoordelijk voor de produktie van Kinderen voor Kinderen. Ze zoekt altijd naar kinderen uit alle lagen van de bevolking. Toch lukt het niet helemaal de indruk van 'Hol lands welvaren' weg te nemen. Niet alleen zien de meeste kin deren er bijzonder smaakvol en modern gekleed uit, ook de Gooise 'r' blijft regelmatig te rugkomen. Dirigent Lustenhou wer vraagt wie er een solo wil zingen. Voorzichtig gaan wat vingertjes de lucht in. De eerste gaat met een rooie kop de mist in, de tweede doet het met een bibberstemmetje, nummer drie heeft het duidelijk vaker ge daan. De vraag wie solist wordt is echter nu nog niet van be lang. Twee keer per week van half vijf tot half zeven moeten de kinderen na school komen re peteren in Hilversum. En dat doen ze, op een wintersportva kantie na, heel trouw. Zelfs als Nederland eind februari onder een heel dik pak sneeuw en ijzel ligt. als er honderden ongeluk ken zijn gebeurd en er die dag maar liefst 360 kilometer file staat, zijn de meesten aanwezig. Er moet hard worden geploe terd. Nieuwe liedjes worden woord voor woord, zin voor zin geoefend. De kinderen leren de liedjes thuis uit het hoofd. Ook Lustenhouwer heeft huiswerk, want aan de nieuwe liedjes moet worden gesleuteld: aan de toonsoort bijvoorbeeld, die vaak te hoog is voor kinderen. Leraren Henk Westbrock is de project leider, de man achter de liedjes. Hij vraagt en selecteert dit jaar op, het thema 'verhuizen'. „Ik weet precies wat ik hebben wil." Ongevraagd ontvangt hij jaar lijks toch nog vierhonderd cas settebandjes met liedjes. Ook al laat hij zich graag verrassen, veel van wat hij binnen krijgt is 'ongehoord oubollig' of 'heel gezocht'. Hij wil de 'troep' graag laten horen. „Je hebt van die le raren die zelf wel eens een mu- Zingen tot je erbij neervalt in de studio tijdens de geluidsopnamen. Zin voor voor zin moet perfect op band staan. foro gpd Moeder 'zitvlees' (Carola Hamer) met haar kinderen kijken naar een TV-reportage van journalist Nokki Holtrip. De kinderen hebben niet veel make-up nodig. Wat 'pancake' op het ge zicht en wat 'gel' in het haar is alles. foto gpd vooral de ouders gewaarschuwd voor sterallures. Van Egten legt nog een keer uit dat het onmo gelijk is om 42 hoofdrollen te verzinnen. Ook de beperkingen die de Arbeidsinspectie stelt ko men aan bod. De televisie-op names mogen alleen op zater dag en tijdens de schoolvakan ties worden gemaakt. „Voorop staat dat iedereen een leuke pe riode moet hebben met een hoop lol. Alleen is het net zoals bij het voetballen: de ene keer zit een speler op de bank, de andere keer staat-ie in het veld. Wat blijft is dat elke bijdrage be langrijk is." Dozen De ouders droppen de kinderen 's ochtends vroeg bij Boerderij Stofbergen in 's-Graveland. Hoewel het kwik op deze dag in juli de dertig graden weer dreigt te passeren, zijn ze allemaal verplicht gekleed in de winter collectie '94 van Mexx. Ze zijn er niet minder druk om. De boer klost op oranje klompen tussen het kroost door. Nederland speelt vanavond een belangrijke WK-wedstrijd. Regisseur Eric Blom vertelt dat hij zelf ook nog een beetje kind is en dat hij het leuk vindt om met kinderen te werken. „Volwassenen stellen te veel vragen, bemoeien zich er te veel mee. Acteurs doen het effe tussendoor, trekken een trucen- doos open. Kinderen niet. Al zijn we professioneel bezig, voor de kinderen is het een feest. Ze zijn niet stuk te krijgen. Mij kun je na een lange dag aanvegen, hoor." Blom houdt niet van comple te koren die braaf hun liedjes staan te zingen. Hij boetseert de opnamen tot één doorlopende videoclip over een boerenfami lie en een grotestadsfamilie, die vanwege een foute projectont wikkelaar met elkaar worden opgescheept. Het weiland voor de boerderij wordt gebruikt om de scènes voor het liedje dozen op te nemen. Een spelregisseu- se heeft de kinderen tijdens de wekelijkse repetities al geleerd wat er gedaan moet worden. Zij dirigeert iedereen naar het wei land. vraagt iedereen stil te zijn en een doos te pakken. De kin deren moeten een muur bou wen. „Band loopt, stilte tie, actie!" De kinderen één voor één met een doos 5 de muur. Blom stopt vrijwe iree middellijk. Veel te sloom. op Als het tempo goed is, luk ivó< opstapelen niet. Als het wel |onj vindt de regisseur het toch j,en een beetje kaal. Pas na vijf hollen en opstapelen krijge ;!ve kinderen het groene licht, oer tig maken ze gebruik vanjderl; aanbod hun truien en te trekken. Blom is alwei met het voorbereiden volgende scène: het van de muur. De kinde ten achter een hoge lege dozen gaan staan dwars doorheen renner lijkt gemakkelijker gezeg gedaan. De keurige stape bij het minste zuchtje Na een paar bouwen, bieden de dozen echter kinderen rennen twee ke< veel plezier door de ken vlak voor de camera grond en dan is het goedJVan 'crew' kruipt voor de afspe4mrr stallatie, de kinderen gaan*en< drinken. |ze£ (Uitzending, morgenavif^ 19.15 uur, Nederland 3)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14