Enquête naar zware misdaad Kristalletje kan het streepje verpletteren Binnenland Nederland krijgt 335 iiiljoen van Europa III///III vanLeest Schip prikt andere boot lek Ministerie niet blij met TV bij arrestatie Kerkhoofd bezoekt Maasstad Gaswinning op Noordzee nog steeds op dieptepunt Asbest vrij bij brand in Alkmaars motorbedrijf TNO wil dat helm voor fietsertje verplicht wordt JNDERDAG 17 NOVEMBER 1994 Ml*Gi mddiardi Wan verkracht moeder uit wraak IP pEDA» Fen 24-jarige man uit Ettcn-Leur die zijn moeder heeft erkriicht, moet anderhalfjaar cel krijgen en TBS met dwangver OITjteging. Dat heeft de officier van jusitie gisteren voor de recht lank in Breda geëist. De man vergreep zich in juni aan zijn 46- en >nge moeder. Hij wilde haar terugpakken', omdat ze zich leeds met hem bemoeide en commentaar op hem had. De man jdu zijn moeder in mei ook al hebben verkracht. De advocaat actie ™oe8 hiervoor vrijspraak, omdat het bewijs te mager zou zijn. belas- mu N°te' van Toekomst in Houten lere [outen Het futuristische Hotel van de Toekomst van ChrietTi- wetge-ulaer komt toch naar Houten. Drie keer nam het college van daar- jurgemeester en wethouders het bouwplan de afgelopen maan- ïn in jen terug omdat de gemeenteraad het dreigde af te wijzen. Het nst te-jotel, waarvan Chriet Titulaer de bekendste initiatiefnemer is, a ge" pïjgt zestig kamers, een restaurant, sauna en theater en is voor- e jien van de meest geavanceerde snufjes. Volgend jaar gaat de (erste paal de grond in. Groot TBC-onderzoek op Texel f ,^eVLDe GGD in Den Helder houdt een groot TBC-onderzoek stad ^er 400 mensen die contact hebben gehad met een leerkracht n tan de school met de bijbel op het eiland. De man bleek vorige "keek te lijden aan besmettelijke, open TBC. Het onderzoek is boot omdat de man ook actief was in de kerk. Vorige week ble ien 32 van de 61 leerlingen van de bijbelschool besmet. Hun toestand is dankzij een vroege diagnose en medicijnen goed. Ze lijn niet besmettelijk voor anderen, zijn niet ziek en kunnen ge hoon naar school. efis- ilt V die tde ivoor Van Dun krijgt eervol ontslag ïze tooN op zand» Burgemeester Van Dun van Loon op Zand krijgt fisca-per 1 januari 1995 eervol ontslag. Van Dun vroeg in augustus trs, pntslag nadat alle fractievoorzitters in de gemeenteraad het ver ver- {rouwen in hem hadden opgezegd. Dat gebeurde kort nadat Van espa- Dun door de rechtbank in Breda was veroordeeld voor het rijden sch pnder invloed. Eerst kreeg hij steun maar later lieten de fractie fciders hem als een baksteen vallen wegens 'indringende feiten' oor pver de eerste burger. Wat die zijn, is tot grote woede van de lko- Burgemeester nooit bekendgemaakt. ;ente Jdate Weer handgranaat in Kerkrade kerkrade In Kerkrade heeft zich vannacht een forse explosie l*J~e~ voorgedaan, die volgens de politie mogelijk is veroorzaakt door n"een handgranaat. Een bushuisje werd weggeblazen, van vijf au- to s sneuvelden de ruiten. Enkele huizen in de buurt hadden ïn ae ijchte schade. Niemand raakte gewond. De explosie was om half ït ver-^p iemancj hoorde een harde knal en zag een lichtflits. De po- jitie heeft de omgeving van het bushuisje afgezet en stelt samen het Explosieven Opruimingscommando (EOC) uit Culem- j een onderzoek in. Het is al de tweede keer in korte tijd dat [erkrade is opgeschrikt door een ontploffende granaat. De eer- ging af in een auto. lijkt 'leid voor om- en bijscholing werklozen »ast lederland krijgt over een perio- e van zes jaar de beschikking ,g de 335 miljoen gulden voor ,e_ éj- en omscholingscursussen se Dor werklozen of werknemers e. 6e dreigen hun baan te verlie- r5e_ en. De Europese Commissie is ging. Interen akkoord gegaan met de loor pewijzing uit het Europees So- iaal Fonds, p Tot nu toe kregen lidstaten al- 995 ten Europees geld om werkjo- Het En te scholen. Op voorstel van gdit cmmissaris Flynn werd bij de 'erziening van de Europese ructuurfondsen echter de mo- lijkheid geschapen om ook ld beschikbaar te stellen aan ;n die nog wel werken door industriële ontwik- lingen hun baan dreigen te xliezen. Het geld dat de Commissie stererf00r deze zaken heeft uitgetrok- lextrj60 is bedoeld voor de acht Irae ^eer welvarende lidstaten van Reserveer nü The Beatles Live At 1 dubbel CD jnet 56 songs waarvan 30 niet eerder regulier versche nen. Alleen dan ben je zeker van de GRATIS exclusieve genummerde hoesafdruk op posterformaat. Gelimiteerde oplage een woor collector's item Let op: oktie geldt alleen bij vanLeest. COMPACT DISCS Haarlem, Grote Houtstraat 130. tel. 023-341669. Leiden. Haarlem merstraat 119. tel. 071-127565 Kamer stemt in met onderzoek naar opsporingsmethoden Er komt een parlementaire enquête naar de opsporings methoden van politie en Justitie om de zware misdaad te lijf te gaan. Dat heeft de Kamer gisteren besloten. De en quête, waarbij mensen onder ede worden gehoord, is deels achter gesloten deuren. De kamer zet het zwaarste onderzoeksmiddel in om zo precies in kaart te brengen wat politie en Justitie allemaal doen in hun strijd tegen de georganiseerde misdaad. den haag gpdbreekt bij 'criminelen', terwijl daarover ook geen duidelijke spelregels bestaan. De IRT-af- faire kostte uiteindelijk twee mi nisters, Hirsch Ballin en Van Thijn, de kop. Een ruime kamermeerder heid, D66 en PvdA, RPF. Groen- Links, Socialistische Partij, Al gemeen Ouderenverbond en Unie 55+, sprak zich op voor hand uit voor een enquête. Gis teravond volgden ook GPV en CDA. De WD wilde liever een minder ingrijpend parlementair onderzoek, maar verzet zich niet tegen de enquête. Om te voorkomen dat geheimen uit lekken, is de enquête voor een deel achter gesloten deuren. Ook wordt de enquêtecommis- Een paar weken geleden stelde de werkgroep-Van Traa voor een enquête te houden. De werkgroep was ingesteld naar aanleiding van alle rumoer over de ontbinding van het Interre gionale Rechercheteam Noord- Holland-Utrecht. Dat team bleek allerlei opsporingstech nieken te hanteren, die zich soms in het schemergebied tus sen legaal en illegaal bevonden. Rechercheurs lieten bijvoor beeld een grote drugzending gaan om zo een beeld te krijgen van de bende erachter. Een in filtrant zou drugs hebben ge kocht. Verder waren er inkijko peraties waarbij de politie in- sie zo klein mogelijk gehouden. Minister Sorgdrager van justi tie vindt het een goed zaak dat de enquête er komt. hoewel ze het niet strikt noodzakelijk vindt. Wel vreest ze de aandacht van de media. Volgens haar kan die ertoe leiden 'dat er een pro ces ontstaat waarin het erom gaat schuldigen te traceren voor uit de hand gelopen opspo ringsmethoden.' Het CDA heeft geen behoefte aan een enquête, maar gaat net als de WD met gemengde ge voelens akkoord. Gevreesd wordt dat hij veel te lang duurt, wat het politiewerk kan frustre ren. De werkgroep-Van Traa gaat ervan uit dal het werk bin nen een jaar is afgerond. CDA en PvdA willen een half jaar. Wie de voorzitter van de enquê tecommissie wordt, is niet be kend. Ouwe rot in de Kamer en de grooste kanshebber voor de post is de PvdA'er Van Traa. D66 heeft het tamelijk onbeken de en onervaren kamerlid De Graaf als voorzitter voorgesteld. Brandweerlieden pompen water uit het ruim v Bij een aanvaring tussen twee binnenvaartsche pen op de Zaan in Zaanstad is gistermiddag een van de schepen lekgeslagen. De brandweer ver wacht te kunnen voorkomen dat het vaartuig zinkt. De opvarenden van beide schepen bleven ongedeerd, zo heeft een woordvoerder van de regiopolitie Zaanstreek-Waterland meegedeeld. De aanvaring had tegen drie uur plaats langs de kade van het zetmeelbedrijf ZBB. Een afme rend schip stootte met zijn anker een al afge meerde aak midscheeps en onder de waterlijn lek. De aak maakte water en dreigde te zinken Het lekgeslagen schip was leeg. Het anderi schip is vrijwel onbeschadigd en verloor geen lading. Technici van het Rotterdamse duikbedrijf Smit trachten het lek te dichten. De regiopolitie Zaanstreek-Waterland stelt een onderzoek. Amsterdamse politie verwerpt kritiek op actie prostituées i justitie en de politie Haaglanden hebben kritiek op de handels wijze van het Amsterdamse korps begin de ze week bij de arrestatie van 93 illegale prostituées uit Zuid-Amerika. Televisie journaals brachten beelden van de arresta ties en met die publiciteit zijn het ministe rie en de Haagse collega's 'niet gelukkig'. Volgens de politie Haaglanden was het de bedoeling dat de korpsen uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag deze week zouden optreden tegen illegale Zuidamerikaanse hoeren. Vrijdag vertrekt een vliegtuig naar Zuid-Amerika. Justitie heeft de drie korpsen gevraagd ervoor te zorgen dat dat vol komt. Elk korps zou zelfstandig te werk gaan en Justitie zou voor de persvoorlichting zor gen". aldus een woordvoerster van Haag landen. Ze vreest dat de Zuidamerikanen nu gewaarschuwd zijn en dat een effectief optreden daardoor moeilijker is geworden. Woordvoerder K. Wilting van de Amster damse politie noemt de kritiek 'gelul'. Hij ontkent dat zijn korps de zaak in de publici teit heeft gebracht. „Als de politie in Am sterdam op veel plaatsen invallen doet, komt de pers daar binnen de kortste keren achter." Volgens Wilting heeft het Amsterdamse korps het initiatief genomen om de Ecua- doranen en andere Zuidamerikanen op te pakken. „Deze mensen maakten zich schul dig aan winkeldiefstallen, oplichting, zak kenrollerij. vechtpartijen en het uitgeven van vals geld. We wilden ingrijpen voordat het gierend uit de klauwen liep." Amsterdam vroeg voor de actie onder steuning aan de Immigratie- en Naturalisa tiedienst van het ministerie. Daarop besloot het ministerie ook de twee andere korpsen te benaderen, zodat het te charteren vlieg tuig vol naar Zuid-Amerika terugkon. de Unie. Griekenland, Ierland en Portugal kunnen putten uit een aparte pot. Volgens Flynn is het van belang dat alle acht aan het programma meedoen. Tot nu toe werkt het Verenigd Ko ninkrijk niet mee omdat het een verkapte subsidie aan het be drijfsleven zou gaan. Dat werkt volgens de Britten tievervalsend. Volgens de Ierse c is dat onzin. Alle het bedrijfsleven, met r midden- en kleinbedrijf, komen voor steun in aanmerking. Deze horizontale benadering, gekop peld aan een adequate beoor deling van de aanvragen, moet voorkomen dat sommige be drijven onterecht voordeel ge nieten. Bovendien verwacht Flynn van de privé-sector en de nationale overheid dat zij even redig aan de financiering van de scholingsprogramma's bijdra gen. lmSTERDAM anp t)e winning van gas op de Noordzee blijft dit jaar achter bij de tombere verwachtingen die de industrie ervan had en bevindt zich g. disfiog steeds op een historisch dieptepunt. Dat zei Jean Mathey, se- xetaris-generaal van de Nogepa, de maatschappijen die gas win- en op de Noordzee, vandaag in Amsterdam tijdens het Holland 'ffshore Congress. mt Vorig jaar voorspelde hij dat dit jaar elf exploratieboringen zou- a len plaatsvinden in het Nederlands deel van de Noordzee, maar ■menjiet blijken er niet meer te worden dan zes. Als alle plannen van de toe- naatschappijen op een rijtje worden gezet, komt men voor vol- Diegend jaar uit op zeventien exploratieboringen, maar daarvan kun- m de ien er vijf worden beschouwd als 'restant' van dit jaar. Voor •rdi- Mathey reden te constateren dat de industrie nog steeds niet uit iet dal klimt. Personeel kan niet naar kantoor Het bedrijf, vrijwel alle voorra den en tientallen kostbare mo torfietsen gingen binnen een uur in vlammen op. Ook van de woning boven de hal is niets over. Bij enkele belendende autodealers konden diverse voertuigen tijdig in veiligheid worden gebracht. Vorzover bekend bestond het dak van het uitgebrande pand uit eterniet dakplaten. Deze be vatten asbest. De gemeente heeft een gespecialiseerd bedrijf ingeschakeld om het asbest zo snel mogelijk Ie verwijderen. De stukjes asbest bevinden zich al leen in het afgezette gebied. Zo lang het opruimen niet was vol tooid, konden werknemers van de bedrijven in het gebied niet naar hun werk. Een uitslaande brand heeft gis teravond een bedrijfshal met motorfietsen in Alkmaar volle dig verwoest. Eén brandweer man raakte tijdens het blussen gewond. De materiële schade is zeer omvangrijk. Omdat er asbest bij de brand is vrijgekomen, is een deel van het bedrijventerrein vandaag een tijü afgezet geweest. Een woordvoerder van de brand weer van Alkmaar kon vanmor gen niet zeggen hoe lang het opruimen zou gaan duren. De uitslaande brand ging ge paard met explosies en was tot in de wijde omgeving zichtbaar. Rondvliegend materiaal trof een brandweerman aan hel been. ROTTERDAM De oecumenisiche patriarch Bartholomeos woonde gisteren in de orthodoxe kerk van de Heilige Nicolaas in Rotterdam e bij. Het hoofd van de 250 miljoen orthodoxe gelovigen in de wereld is aanwezig bij de viering van de 25ste verjaardag van de stichting va aarsbisdom van de Benelux. foto anp t Bescherming leidt tot minder kindersterfte plexe vaardigheid die veel kin deren nog niet onder de knie hebben. Ze vallen makkelijk, ook al gaat om slechts een klei ne oneffenheid in het wegdek of een kleine botsing. De onderzoekers wijzen er op dat veel ouders de fout maken door een fiets op-de-groei te ko pen. Die zijn moeilijk onder controle te houden en zijn dus een risicofactor. Ouders zouden meer informatie moeten krijgen over wat een goede fiets is voor hun kind en waarop zij moeten letten bij de aanschaf. De meeste kinderen die na een ongeval in hel ziekenhuis belanden, hebben letsel aan hoofd of schedel. Amerikaanse onderzoekers stellen dat kinde ren die geen fietshelm dragen, zeven keer meer kans hebben op hoofdletsel. De kans op her senletscl is zelfs acht keer zo groot. Kinderen moeten verplicht een fietshelm dragen in het verkeer want dat is veel veiliger en het spaart ziekenhuiskosten uit. Dat zegt het onderzoeksinstituut TNO. Dragen van een fietshelm leidt tot minder kindersterfte, kinderleed en ziekenhuisopna mes en dringt de kosten van de gezondheidszorg terug. Volgens TNO vallen in de groep 5- tot 14-jarigen de mees te verkeersslachtoffertjes onder fietsers. Vaak wordt de beschul digende vinger naar het gemo toriseerde verkeer gewezen maar dat is soms ontrecht om dat er bij de meeste ongelukken (69 procent in 1990) geen auto aan te pas kwam. De meeste kinderen zijn vaak nog te klein om hun fiets goed in bedwang te houden, aldus TNO. Balanceren is een com- Pronk niet bereid tot steunen van gulden Suriname Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking heeft giste ren tijdens een beleefdheidsbe zoek aan Suriname gezegd dat grootschalige economische steun voorlopig nog niet te ver wachten is. President Venetiaan is echter bang dat zonder steun van Nederland de vrije wissel koers van de Surinaamse gul den steeds verder onder druk komt. Dat leidt er automatisch toe dat het leven er steeds duur der wordt. Het land is voor een belangrijk deel afhankelijk van import uit het buitenland. Suri name had graag gezien dat Ne derland via steunaankopen van Surinaamse gulden de koers zou ondersteunen. President Venetiaan twijfelt nu of de Suri naamse regering vast moet houden aan een vrij zwevende koers. Dat is echter een van de belangrijkste onderdelen van het Surinaamse saneringspro gramma, iets waar Nederland dringt en waar ontwik- Nieuw identificatiemiddel is ook onder extreme omstandigheden te gebruiken Het is piepklein; er zitten een paar kris talletjes in. een koperspoeltje en een condensator. Kristaltransponder heet deze nieuwe Nederlandse uitvinding. Klein van formaat, maar groot qua mo gelijkheden. Een serieuse bedreiging van de steeds verder oprukkende streepjescode. Dankzij de uitvinding van de Duitse professor H. Butterweck, die signaalver werking doceert aan de Technische Universiteit in Eindhoven, kunnen sto merijen straks de was automatisch se lecteren, komt rekening-rijden tech nisch dichterbij en zou een mens niet eens meer een paspoort nodig hebben. Een kristaltranspondertje in het oor en alle gegevens zijn te allen tijde voorhan den. heerlen r bruuns Streepjescodes zijn niet meer weg te denken uit het dagelijks leven. Inmid dels is 99 procent van de levensmidde len voorzien van de foeilelijke tralietjes, maar ze staan ook op gasmeters, bloed monsters. auto-onderdelen, kranten op de oren van koeien. Onder zware omstandigheden zoals hit te, hoge druk, zuren en straling zijn de streepjes echter onbruikbaar. Ook an dere electronische identificatiemidde len, de conventionele 'transponders'. werken niet onder extreme omstandig heden. omdat de magneetjes en chips veel te kwetsbaar zijn. Bovendien zijn die transponders duur: tussen de acht en veertig gulden per stuk. Bedrijven die onder zware omstandig heden werken, vestigen nu hun hoop op de vinding van professor Butterweck. Een paar jaar geleden heeft hij een vin ding gedaan die geniaal is door haar eenvoud. Quartzkristalletjes, beter be kend als de 'motortjes' van de meeste horloges, blijken ook zeer geschikt te zijn als informatiedrager. Kristalletjes zijn bovendien heel goed koop te produceren; de belangrijkste grondstof is zand. De transponders kunnen goed tegen hitte, want er zitten geen chips in. Het aantal kristalletjes bepaalt de unieke identificatiecode. Zwakke, onschuldige electronische vel den zijn al voldoende om de kristalletjes te herkennen. Twee ondernemers in Baarn, Gard van Hoof en I lenk Bosma, gaan proberen de transponders met kristalletjes aan de man te brengen. Zij hebben inmiddels goede contacten met de wasserij-indu strie. De wasbazen zoeken al jaren wan hopig naar een manier om wasgoed au tomatisch te sorteren. Nu draaien de machines vaak halfvol om te voorko men dat wasgoed van concurrerende ziekenhuizen door elkaar raakt. Een enorme energieverspilling. Tot nu toe was geen enkel herkenningssysteem be stand tegen de hoge druk en de tempe raturen in een wasserij. Met een transp onder met kristalletjes aan ieder laken genaaid, kan al het wasgoed moeiteloos bij elkaar worden gestopt. De transponder is al vier jaar geleden uitgevonden. De techniek is echter nog niet massaal opgepikt, omdat iedereen nét had geïnvesteerd in chip-technolo gie. Nu ook die methode zijn nadelen blijkt te hebben, zien Van I loof n Bot* ma hun kans schoon. Bij het ministerie van economische zaken hebben zij sub sidie aangevraagd vooreen haalbaar heidsonderzoek. Naast het voorbeeld van de wasserijen zijn er nog veel meer toepassingsmoge lijkheden. Het kristalletje zou de labels kunnen vervangen die nu kleding in een winkel tegen diefstal beveiligen. De be veiligingsplaatjes die sommige grote warenhuizen nu aan hun produkten hangt, jagen te pas en te onpas klanten in andere winkels de stuipen op het lijf. Ons transpondertje kan dat veel beter, zegt Van I loof. Als middel om auto's te identificeren is de kristaltransponder veel goedkoper dan de kwetsbare electronische transp onder die de ANWB nu voor veel geld op de markt brengt. Omdat de gegevens in het kristaltranspondertje ook nog ra zendsnel leesbaar zijn, is hij prima ge schikt om het rekeningrijden technisch haalbaar te maken. Een normale chip is op afstand leesbaar in een tiende van een seconde; het kristalletje heeft er slechts twintig microseconde voor no dig. Dat maakt gas minderen om je te laten identificeren niet nodig.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3