Kinderen praten elkaar beetje beter 'Eindelijk zijn we van die modderpoel verlost' Jonge archeologen dromen van een Romeins zwaard Leiden Regio luim twee miljoen welzijnssubsidie Persant Snoep weg drukker door Nil IVI*' *,r A Winkeliers twijfelen aan nut van overvalpreventie 1 INDERDAC 17 NOVEMBER 1994 negmond. 071-35640 den; de /an dezfosENAAREen inbreker in een woning aan de Groen van Prin trerlaan in Wassenaar is gisteravond rond acht uur lelijk ge in weerf>ord in zijn werk. Toen de politie bij het huis aankwam, sloeg ;te valt paan de achterzijde een ruit in en ging zonder buit op de de wintiicht. De politie, die naar de woning was gekomen omdat het oj)raakalarm was afgegaan, kon de man niet meer achterhalen. wordt niets vermist, al stonden er al spullen klaar flsof deï^e woninë w iven en in mee te nerr ideo met bruiloft dochter gestolen iENAARTwee videobanden met daarop de bruiloft van zijn hter. een foto- en een videocamera zijn in de nacht van dins- nsdag tussen een en twee uur gestolen uit de hal van jp motel aan de Zijdeweg in Wassenaar. De vader van de bruid t na afloop in de hal een aantal bezoekers uit en liet zijn tas de spullen een uur onbeheerd achter. jfwaalf hardrijders aangehouden iorschoten De politie van Hollands Midden heeft gisteren bij p snelheidscontrole op de Veurseweg twaalf processen-ver bal opgemaakt. Er werden in totaal 314 voertuigen gecontro- |erd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 73 kilometer per |ir, terwijl ter plaatse maar 50 kilometer per uur mag worden treden. Proef met diabetes-patiënten in Leiderdorps ziekenhuis krijgt navolging Zieke kinderen kunnen elkaar een beetje beter praten. Dat blijkt uit een proef in het Leiderdorpse St. Elisabeth- ziekenhuis, waar diabetes-patiënten met elkaar hun (sui kerziekte bespreken en spontaan tips uitwisselen. Han dige tips over het inpassen van de dagelijkse spuit of het op een aardige manier weigeren van een vies, suikervrij gebakje. paul v m der koou De ziekte verliest daardoor wat nare kanten en het wordt mak kelijker om de dingen te doen waar doktoren en ouders zo op hameren. Dat meldt kinderarts J. Gosen, die zijn experiment gaat uitbouwen tot een landelij ke proef. Voor kinderen in de leeftijd van acht tot twaalf jaar. Om de deelnemende ziekenhui zen op weg te helpen, heeft hij een zogenaamd behandelproto col opgezet. De commissie Chronisch Zieken heeft subsidie toegezegd. Centraal staat het idee dat kinderen eerst in de polikliniek moeten horen wat ze mankeren en welke oplossingen de kinder arts ziet. In de weken daarna gaan ze rond de tafel zitten met 'lotgenoten' en deskundigen, zoals diabetes-verpleegkundi gen en een psycholoog. Hoewel zo'n gesprek in het ziekenhuis wordt gevoerd, moet het vol gens de kinderarts los staan van het medische gebeuren: „Er moet ook echt de lijd voor wor den genomen." Makkelijker Tijdens het jaartje proefdraaien in Leiderdorp, bleken de ver plichte insuline-spuitjes veel makkelijker in te passen in het dagelijke schema dan de deel nemende pubers ooit hadden gedacht. Ook doktoren waren daar zeer blij om. Ze gaven ja renlang de tip om 'op min of meer vaste tijden te spuiten', maar wisten tegelijkertijd dat het bij veel pubers gewoon niet gebeurde: „Zeker in het week einde willen ze uitslapen en voelen ze er weinig voor om om acht uur 's morgens te spuiten. te ga; i sla pen. Ook andere praktische pro blemen kunnen aan de orde ko men in de ronde-tafelgesprek- ken. Zoals de rol van ouders, die 'zéér beschermend' kunnen zijn. E.n wat te denken van goedbedoelde, maar slecht uit pakkende gebaren als suiker vrije gebakje op verjaarspartij- tjes? Gosen: „Die gebakjes zijn voor kinderen helemaal niet lekker. Bovendien zijn ze juist slecht voor hun gezondheid. Kinderen spuiten een paar keer per dag een hoeveelheid insuli ne die berekend is op de voe dingsstoffen die ze binnen krij gen. Als de suiker onverwacht achter blijft, dan komt de balans juist in gevaar." De kinderarts: „Het is dus zaak dat ze leren aangeven dat ze dat gebak niet willen." Zijkant Welke ziekenhuizen meedoen aan de landelijke proef, is nog niet bekend. Duidelijk is wel dat het St. Elisabeth-ziekenhuis aan de zijkant blijft staan. Patiëntjes hebben daar al een jaartje met elkaar gepraat. En dan zijn de resultaten moeilijk vergelijken met ziekenhuizen waar dat nog niet gebeurt. Bovendien is in Leiderdorp de opzet anders: ook ouders praten daar met el- Lmi i i \.iii dan niet i«- meten hoeveel de patiëntjes aan elkaar hebben gehad. „En déér draait nu juist alles om in de landelijke proef", meldt Gosen ..Zelfmanagement, noemen we dat met een mooi woord." Samen met de 'Leiderdorpse' psychologe J. de Jonge wil de kinderarts op de proef pro moveren: „Misschien ook kun nen ziekenhuizen hun behan delingen aanpassen als kinde ren aangeven dat iets effectiever kan." hurt in Warmond krijgt nieuw speelterrein imond» frank t speelterrein tussen de Van rdenstraat, de Endepoellaan, Van Duivenvoordestraat en Van der Wijckstraat in War- i nog het domein van graafmachines, maar in ja- iri zal het perfect opgeknapt ,e,roT. Dat is dan vooral dan de dienste van de bewoners, die gdurig bij de gemeente heb- n aangedrongen op de verbe- i het verloederde ter- opas^itje. Een stukje sociale ver- I inving in Warmond. KN Ik kan me niet herinneren het ooit iets anders is ge- st dan een speelplaats, maar laatste jaren was het vooral hangplek voor de oudere i uit de buurt en een hon- zfriuitlaatplaats. Voor kleuters in ieder geval niet meer ïtrekkelijk", zegt Maya van n. Zij nam enkele jaren eden het initiatief om iets de speelplek te doen die direct achter de achtertuin haar woning aan de Ende- ïllaan bevindt. „Voor de kin- uit dft deel vart 'Wtfrrfiöhd dit de enige plaats waar ge- ?eld kan worden. Je loopt hier der al snel tegen de drukke irenweg of tegen de spoorlijn t terrein omvatte oor- ronkelijk een peuterspeel- ntje en crossbaan, maar het iterhoekje was verwaarloosd de crossbaan meestal een idderpoel. Voor de jongeren s het een leuke plek om roqd hangen, maar dat gaf ook 9 erlast. Jongens die op opge- De speeltuin achter de Endepoellaan in Warmond wordt opgeknapt in het kader van de sociale vernieuwing. voerde brommers rondcrossen, stoer gedrag, de bekende tafere len." Van Leuveren hoopt dat de gemeente Warmond een speciale hangplek in het leven roept voor de oudere jeugd. „Want het zou niet prettig zijn als ze hier stralcs weer terugke ren. Dan zijn We niet zoveel op geschoten". De buurtbewoners waren de verloedering van de speeltuin op een gegeven moment zat en schreven een brief aan de ge meente. „Het heeft nog een jaar geduurd voordat kwam omdat er c langdurig ziek v mochten uiteindelijk indienen. Dat was een nogaf Enthousiast De gemeente Warmond is en thousiast over het geslaagde stukje sociale vernieuwing. De betrokkenheid van de buurtbe woners met hun directe omge ving is ermee verbeterd. „De ge meente verwacht dat er nu meer sociaal toezicht komt en dat wij ook van alles gaan orga niseren op het speelterrein. We zijn erg te spreken over het re- een reactie sultaat. maar om nog meer din- ambtenaar gen te gaan doen hebben we maar we toch weer geld van de gemeente plan nodig", stelt Maya van Leuve- >LVAST/MARK LAMERS l gstgeest loman leefmans gemeente Oegstgeest ver- ïelt komend jaar 2.201.718 lden subsidiegeld onder vijf- idertig lokale welzijnsorgani- -stichtingen. Grootver- ners zijn de stichting Welzijn ideren (SWOO) met een half ljoen, de bibliotheek met 4,4 de stichting Kinderopvang drie ton en stichting Jeugd- Jongerenwerk (SJJO) met 2,6 [Vrijwel alle organisaties krij- r geld dat in het afgelo- ii jaar maar moeten het toch let minder doen dan ze voor 195 gevraagd en vaak ook zelf ?root hebben. Zo krijgt de bi- liotheek 30.000 gulden minder dan gevraagd en moet K&O het met ruim 10 mille minder doen. Operettevereniging Trou badours ziet een tekort van 6.000 gulden op de begroting ontstaan. Jeugdhulpverlening Zuid-Holland Noord (JAC) krijgt van Oegstgeest geen cent meer, terwijl dat dit jaar nog 1500 gul den was en bureau slachtoffer hulp en buurtvereniging Bui- teniust kunnen maar de helft van hun aanvragen van respec tievelijk 4 en 5 mille tegemoet Het zogeheten welzijrispro- gramma voor 1995 wordt dins dag 22 november behandeld tij dens de gemeentelijke c sie welzijn. De Persant Snoepweg in Leiderdorp en de provinciale wegen 5 en 6 worden waar schijnlijk drukker door de opening van het tweede gedeelte van de rijksweg 11. Vol gens politiewoordvoerder M. van den Berg krijgt de weg tussen de afslag naar de rijksweg 4 en de Stierenbrug meer verkeer te verduren, doordat op de ANWB-borden op de A4 pas later Leiden-Noord en Lei derdorp staat aangegeven. Bovendien zou het verkeer richting Amsterdam meer via Leiderdorp rijden. „We hebben geen indicatie dat de ver keersdruk in Leiderdorp inderdaad toe neemt door het verkeer dat naar Amster dam gaat of uil die richting komt. Daar voor zouden de gemeenten verkeerstellin gen moeten houden. Maar persoonlijk heb ik wel de indruk, omdat het onlogisch is om via Roomsburg naar Amsterdam te rijden", aldus Van den Berg, die verkeers- deskundige bij de politie is. De gemeente Leiderdorp maakt zich nog geen zorgen over een toename van de verkeersdruk op de Persant Snoepweg. „Wij hebben juist de verwachting dat die weg wat rustiger zal worden", aldus woordvoerder M. Jansen. „Vroeger kwa men mensen van de snelweg af bij de Ho ge Rijndijk, maar nu is de afslag leider dorp pas bij Hoogmade. En het verkeer rijdt door via de provinciale weg 6, denken Leiderdorp houdt wel in de gaten hoe veel auto's er over de Persant Snoepweg rijden. „We kijken naar de mogelijke effec ten. Tellingen moeten dat uitwijzen. Daar voor zijn nog geen plannen, maar als er een aanwijzing is dat het drukker is ge worden op de Persant Snoepweg, zullen die wel worden uitgevoerd", aldus Jansen. De gemeente Zoeterwoude was voor de opening van de rijksweg 11, vorige week, bang dat ook het sluipverkeer via Zoeter- woude-Dorp zou toenemen. Dat valt vol gens Van den Berg voorlopig wel mee. „De drukte is daar wel iets toegenomen gewor den, maar dat komt vooral door de werk zaamheden die op de Hoge Rijndijk bij Groenendijk worden uitgevoerd. Daar is maar één rijbaan beschikbaar, waardoor mensen via Koudekerk en Leiderdorp, of via de omleidingsweg in Zoeterwoude rij den." Het nieuwe gedeelte van de rijksweg 11 tussen het industrieterrein de Grote Pol der en de rijksweg 4 wordt volgens Van den Berg al intensief gebruikt. „We heb ben de indruk dat de weg ontiegelijk veel wordt gebruikt, zeker door verkeer dat de afslag neemt om naar het industrieterrein of naar Alphen te gaan. En door het afslui ten van de afslag is er duidelijk minder verkeer op de Hoge Rijndijk." W Voor keuken-inbouwapparaten met véél extra's adviseren wij u graag het beste ambitieus plan, dat ondermeer een badmintonbaan omvatte en veel mooie speeltoestellen. We hadden geen idee hoeveel het mocht kosten. De gemeente keurde het plan vanwege de ho ge kosten, omstreeks 58.000 gulden af', vertelt Maya van Na overleg met de bewoners commissie rolde er een plan uit dat ruim 18.000 gulden kost. „Het terrein wordt geëgaliseerd. De speeltuin wordt uitgebreid en er komen enkele eenvoudige speeltoestellen bij. Een klimrek, een zandbak, rekstokken en een brug. Van een glijbaan hebben we afgezien, die nam te veel ruimte in beslag. Verder komt er een fietsbaantje bij voor de kleintjes, wat beplanting, een eenvoudige afscheiding. We gaan zelf de speeltoestellen die er al staan opknappen. De verf is besteld", aldus Van Leuveren. Korevaarstraat II. tel: 071 - 149859 leiderdorp carolien buddingh' De winkeliers in het U'ider dorpse winkelcentrum Santhorst gaan een onderling waarschuwingssysteem opzet ten ter voorkoming van roof overvallen. Dat verklaarde de voorzitter van de Ix-iderdorpse winkeliersvereniging Peter Roe mer gisteren tijdens een voor lichtingsavond over overvalpre ventie. De avond was georgani seerd door de politie, speciaal voor de middenstanders in Santhorst. Het aantal roofovervallen bij winkeliers neemt elk jaar toe. In 1992 vond in de regio Hollands- Midden een kleine tachtig over vallen plaats, het jaar daarop waren dit er ruim negentig. De politie gaat daarom alle winke liers in de regio voorlichten over de dingen die zij zelf kunnen doen om de kans op overvallen te voorkomen. Santhorst beet gisteren het spits af omdat de winkeliers daar een verhoogd ri sico lopen om overvallen te worden. De vele vluchtmoge lijkheden makenn het winkel centrum extra aantrekkelijk voor criminelen. Overigens is het de laatste jaren rustig in Santhorst. Tijdens de bijeenkomst gaf een rechercheur van het roof coördinatie team uit aantal een voudige tips om de kans op een overval te verkleinen: zorg dat je niet te veel geld in de winkel hebt liggen, en laat geldtrans porten niet steeds op dezelfde tijd komen. Daarnaast gaf hij aan dat het verstandig is als winkeliers een onderling waar- schuwingssyssteem ontwikke len. 14 3%gstgeest loman leefaaans -4 ;A'at ze later willen worden, dat u Gieten ze nu al zeker. .Archeo- A3og", klinkt het eensluidend uit Jvee monden. De Oegstgeestse Pngens Maarten Overes en Jo- Is Uittenbogaard, beiden ne ten jaar oud tonen hun impo- pnte collectie van zelf opgegra- jen vondsten. Kilo's potscher- jën, voetjes van glazen en witte ijpjes liggen nu opgeslagen in van de familie Uitten- 'gaard in Haaswijk. Waar het de oud-Hollandse ge- voorwerpen vandaan dat willen ze niet prijsge- „Hier niet ver vandaan *>et Joris geheimzinnig. [Computerspelletjes van Sega In Nintendo zijn aan Maarten |n Joris niet besteed. Veel liever- voorwerpen in de bodem. De hele hete zomer zijn ze daar mee in de weer geweest. Met speelgoed hoeft Sinterklaas niet aan te komen, boeken over ar cheologie en een metaaldetec tor staan wèl op het verlanglijst je. Want later willen ze een groot museum opzetten met al hun vondsten. En dat moet worden bekostigd uit de ver koop van oude, Romeinse mun ten die ze binnenkort denken te gaan vinden. Doen de jongens eerst nog geheimzinnig over hun vind plaats. al snel geven ze toe dat ze het grootste gedeelte van hun vrije tijd doorbrengen in de onbebouwde gedeelten van de Morsebelpolder. Die is voor een groot deel afgedekt met een laag grond die waarschijnlijk af- van de Leidse laat-middeleeuw- se historie ligt dus nu bijna voor het oprapen voor de twee ar cheologen in spe. Op school mogen ze binnen kort een vitrine inrichten met daarin hun belangrijkste opgra vingen en de rest is in dozen ge sorteerd. De pijpjes hangen in een zelfgemaakt kabinetje met de jaartallen erbij. Veel waarde vertegenwoordigt hun toch al grote collectie niet. Maar de jongens dromen om niet alleen Leidse scherven en pijpjes op te graven, maar ook Romeinse krijgsuitrustingen. Daarom vin den ze de aandacht van de loka le pers eigenlijk heel gewoon. De verslaggever van deze krant krijgt aan het einde van het in terview te horen: .Ach. als we binnenkort een echt Romeins De winkeliers leken niet echt onder de indruk van de preven tiemogelijkheden. Volgens ve len heeft preventie geen nut als de daders van een overval niet zwaarder worden gestraft. „Er zijn toch geen cellen, en in de strafbepaling wordt er met de moeilijke jeugd van de daders rekening gehouden. Zo is hel mogelijk dal dit soort lui otn de haverklap bij ons de boel weg plunderen", reageerde één van de middenstanders. Afgeschrikt De rechercheur bestreed dit. Hij stelde dat overvallers worden afgeschrikt als ze weten dat de winkelier preventiemaatregelen heeft getroffen. „Als ze zien dat het niet mogelijk is om binnen een paar seconden goederen of geld te stelen, dan zullen ze niet snel geneigd zijn de overval te plegen", zei hij. Een winkelier waarbij de laatste jaren regelmatig werd ingebroken, vroeg waarom de daders niet verplicht worden de schade terug te betalen „Des noods met schrobben, maar het is toch vreemd dat zij ons nooit iets terug hoeven te betalen?" De preventie-adviseur van de politie kon melden dat een da der vaak geen geld meer heeft, maar dat er regelmatig terugbe talingsregelingen worden ge troffen via de Sociale Dienst. Toch waren er ook tevreden middenstanders. De eigenares se van bakkerij Hendriks vertel de dat ze blij was met een voor lichtingsavond over preventie mogelijkheden. „Ik geloof echt dat het bij ons een keer gaat ge beuren. Ik wil me daar zoveel mogelijk op voor kunnen berei den." Forensen belastinn in Warmond De gemeente Warmond gaat in 1995 forensenbelas ting heffen. Voorheen was sprake van woonforensen- belasting. De belasting moet worden betaald door mensen die een vakantie woning of een tweede wo ning in Warmond in ge bruik hebben, en dat gedu rende meer dan negentig daifen per jaar. De belasting wordt gein- ven op grond van brandver- zekeringswaarde of ver koopwaarde. Als de woning minder dan 25.000 gulden waard is, is 350 gulden ver schuldigd. Gaat het om een woning tussen de 25.000 en 50.000 gulden, dan wordt de belas ting 446 gulden en is de wo ning meer dan 50.000 gul den waard dan wordt het l.iin l •,:;2 goldi-n

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15