Bartholomeos eert 'broer' Willebrands J Kerk Samenleving Spiritualiteit belangrijke inspiratiebron popmusici Tienerfestival Oceanische warmte - v DONDERDAG 17 NOVEMBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 HET WEER BUITENLAND KORT Slagvelden De zogenoemde 'veilige ge bieden' in het vroegere Joe goslavië zijn weer slagvelden geworden omdat de Verenig de Naties de veiligheid ervan niet kunnen garanderen. Bo vendien verhinderen de Ser viërs de aanvoer van voedsel en medicijnen naar deze ge bieden. IKV-secretaris Mient Jan Faber, die gisteren uit Bosnië terugkeerde, noemde als voorbeeld de Bosnische stad Tuzla, die op een bevol king van 100.000 inwoners ongeveer 63.000 vluchtelin gen herbergt. Het vliegveld van Tuzla werd in april offi cieel geopend door de spe ciale VN-gezant voor het vroegere Joegoslavië, Akashi. Maar omdat de strijdende partijen hel niet eens konden worden over controle op het vliegveld, is er nog geen vliegtuig geland. De interna tionale gemeenschap heeft het in politiek en militair op zicht volledig laten afweten, zegt Faber. De stemming in Bosnië is dal er tot de laatste man zal worden doorgevoch ten. Niemand is bereid een stap terug te doen. Tweede resolutie De conferentie in Tuzla over lokale democratie en weder opbouw in Bosnië heeft er bij de VN op aangedrongen in een tweede resolutie van de Veiligheidsraad de VN-troe- pen in staat te stellen veilige gebieden als Tuzla daadwer kelijk te beschermen. De plaatselijke VN-commandant had tegen Faber gezegd pre cies te weten vanaf welke heuvel de Serviërs de stad beschieten. Het zou geen en kel probleem zijn die stelling uit te schakelen, 'maar we mogen nietsdoen'. Kennelijk moet Tuzla eerst in elkaar worden geschoten, voordat de Verenigde Naties iets doen, aldus Faber. Wederopbouw De internationale gemeen schap wacht met wederop bouw totdat er volledig vrede is. Onzin, zegt Faber. Weder opbouw is ook een weg naar vrede. De conferentie, geor ganiseerd door de gemeente Tuzla, de Helsinki Burgeras semblee en het Interkerkelijk Vredesberaad, besloot tot de oprichting van een stichting die in Bosnië kleine bedrijfjes gaat opzetten. Enkele grote Europese steden, die op de conferentie vertegenwoor digd waren, zoals Londen, Stockholm, Barcelona en Bologna, maakten in dit ver band afspraken met Tuzla. Schoolgebed De herinvoering van het schoolgebed op Amerikaanse scholen is na de verkiezings overwinning vorige week van de Republikeinen een stuk dichterbij gekomen. Presi dent Clinton heeft al laten weten dat hij niet langer bij voorbaat tegen een desbe treffend wetsvoorstel van de Republikeinen is. Tot dusver zei hij altijd dat een verplicht gebed tot discriminatie van een minderheid kan leiden. Clinton zei nu dat de debat ten over het schoolgebed ge leid hebben tot een herople ving van de discussie over normen en waarden. Het is van belang dat de kinderen op school begrip krijgen voor bepaalde fundamentele waarden. Daartoe behoort volgens Clinton ook het recht van de mensen om hun ge loof te belijden. De Republi kein Newt Gingrich is van plan een amendement op de grondwet in te dienen dat het vrijwillig schoolgebed weer toestaat. HILVERSUM» ANP „We geloven dat de geest afwezig is, maar de geest verdwijnt nooit zegt popzanger Leonard Cohen, terwijl hij in een bootje door de Amsterdamse grach ten vaart. „Een mensenleven is altijd spi ritueel. De geest houdt de hele wereld gaande, of je je dat nu realiseert of niet." De filosofieën van Cohen vormen de rode draad door de documentaire 'Spirit, show songs' die vanavond door de IKON wordt uitgezonden. Programma maker Paul Hegeman laat daarin pop sterren als Tori Amos, Brendan Parry (Dead Can Dance) en de hiphopper Guru (Gangstarr) aan het woord over de relatie tussen hun muziek en spirituali teit. De Senegalese zanger Youssou N'Dour ontleent veel steun aan zijn - islami tische - geloof. „Iedereen is op het mo ment zoekende", constateert hij. „Dat deprimeert me. Het is belangrijk dat je een geloof hebt en een taak moet vervul len. Door alles wat de godsdienst je leert, ben je beter toegerust voor het leven." „De islam heeft zijn aanhangers iets te bieden", beaamt Cohen. Die godsdienst 'stilt de honger van de mens naar disci pline en orde'. De 'ware energie' komt volgens hem uit de extreme hoek. „Hoe laakbaar de gedachten van extremisten ook zijn, ik heb toch bewondering voor hun aanpak. Hun reactie is vol energie. Het is de reactie van een organisme dat wil overleven." Hegeman filmde Brendan Parry in zijn tot studio en woning ingerichte kerk op %het Ierse platteland. De zanger van Dead Can Dance laat een pessimistisch geluid horen: „De invloed van mensen op deze planeet is destructief', meent hij. Het is volgens hem nodig om een stapje terug te doen, maar 'de locomotièf is niet te stoppen, hoe hard we ook remmen'. De Amerikaanse hiphoppers Guru en KRS One worden afwisselend in beeld gebracht. „De boodschap van de straat ist de enige boodschap", stelt KRS One, die eruit ziet als een straatjongen, maar vol gens de programmamaker metafysica doceert aan de universiteit. Hij heeft moeite met georganiseerde religie, om dat mensen met dezelfde ideeën een soort 'bende' vormen om zich tegen an deren te beschermen. Hegeman (42), die in het verleden een aantal popprogramma's voor de VARA maakte, heeft veel moeite moeten doen om de popsterren goed in beeld te krij gen: N'Dour had ten tijde van de opna men net een wereldhit gescoord en werd halverwege het gesprek weggerukt door 'Wedden dat'. Amos kon slechts een uur tje vrijmaken in de kleedkamer voor een optreden in Scheveningen. En in Parijs liet Hegeman Loreena McKennitt een hoge ladder beklimmen voor een mooi shot, bij gebrek aan een inspirerende omgeving. „Je moet sterk in je schoenen staan om spiritueel bezig te zijn in dit com merciële circus", concludeert Hegeman na al deze ontmoetingen. Met zijn docu mentaire vecht hij de veelgehuldigde op vatting aan dat popzangers leeghoofden zijn. „De gemiddelde popmusicus heeft meer te vertellen dan de meeste literato ren en filmmakers", durft hij te beweren. .Li alphen aan den rijn De Alphense stichting Local Gospel Projects or ganiseert op 26 november een tienerfestival in de plaatselijke Sava- torikerk. Aan het festival werken mee het Alphense tienerkoor Be Glad, het jeugdkoor Celebration uit Nieuw-Vennep en de Praise Ma kers uit Schiedam. In het openingsprogramma treedt het nieuwste kinderkoor van Alphen op, het evangelische 'Shalom' dat in januari van dit jaar werd opgericht. Het festival begint om 19.30 uur en toe gangskaarten kosten in de voorverkoop 7,50 gulden en voor kinde ren tot en met 12 jaar vijf gulden. Aan de zaal moet 2,50 gulden meer worden betaald. Kaarten voor dit concert zijn onder meer te verkrijgen bij de VVV in Alphen aan den Rijn en muziekhandel Het Anker. foto pr Oecumenisch patriarch brengt bezoek aan Nederland rotterdam anp Oecumenisch patriarch Bartholomeos, het geestelijk hoofd van 250 miljoen oosters-orthodoxe christenen, heeft op de eerste dag van zijn bezoek aan Nederland twee grote Nederlanders geëerd: Erasmus, 'de beroemd ste Rotterdammer', en 'onze geliefde broeder kardinaal Willebrands'. Kardinaal Willebrands, des tijds hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid dei- christenen, 'heeft gedurende vele jaren een belangrijke rol gespeeld in de wereldhistori sche en verrassende toenade ring tussen de kerken van Rome en Constantinopel', zei de 54- jarige patriarch. Voor zijn be noeming was Bartholomeos vijftien jaar lid van de theologi sche commissie van de Wereld raad van Kerken. De patriarch, geboren op het Turkse eiland Imbros, wees in zijn toespraak ook op de onlos makelijke band van de Griekse Erasmus heeft meer dan wie ook ertoe bijgedragen dat de Westeuropese geleerden oog kregen voor de klassieke Griekse beschaving. „In deze stad is de bewondering voor de Griekse oudheid begonnen", zei Bartholomeos tijdens een kerk dienst in de grieks-orthodoxe Nikolaaskerk in Rotterdam. On der de aanwezigen bevonden zich kardinaal Simonis en bis schop Van Luyn, de oud-katho lieke aartsbisschop van Utrecht Glazemaker en voorzitter Huys- mans van de Raad van Kerken. cultuur met het christendom. De Griekse immigranten in Ne derland vertegenwoordigen ook het orthodox christelijke geloof, waarbinnen de Griekse cultuur zijn historische vervulling heeft gevonden. De aartsbisschop van Con stantinopel draagt sinds de vijf de eeuw de titel van oecume nisch patriarch. Hij is de „primus inter pares" (eerste on der zijns gelijken) van het or thodoxe episcopaat. Bartholo meos werd in 1991 gekozen tot opvolger van Demetrios I. Het 25-jarig bestaan van het aartsbisdom van België, dat ook Nederland en Luxemburg om vat, is de aanleiding van het be zoek. België telt vijftien Griekstalige en twee Neder landstalige parochies, Neder land heeft twee Griekstalige en twee Nederlandstalige paro chies en een klooster. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Rijssen (deelgemeente De Open Hof): J.G. van den Boogaard te Drempt en Oldenkeppel Aangenomen: naarGarijp-Oudega (Sm): T.T, Osinga, kandidaat te Oos- terbierum. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Klundert: dr. H A. Speelman te Wilsum en Kamperveen (part-time). NED.GEREF. KERK Beroepbaarstelling: F. Pomstra, Loe- nermark407, 1025 TK Amsterdam. Tentoonstelling kindertekeningen in Leidse Bakkerijverlengd leiden Deze vakanties worden door gebracht in de omgeving van het Baikalmeer in Rusland. Op de tekeningen die de kinderen daar maken is vaak het leed, maar ook de hoop op een bete re toekomst te ontdekken. Ook in 1995 wordt - mede door de financiële steun van de kaarten- kopers - weer een vakantiereis gepland. De expositie in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44B is te be zichtigen tijdens kantooruren en verder op telefonische af spraak. De tentoonstelling 'Kinderen uit Tsjernobyl tekenen voor leven' in De Bakkerij is verlengd tot 24 november. Met deze expostie wil het Knooppunt voor jonge renpastoraat en diaconaat de gevaren en de gevolgen van een kernramp onder de aandacht brengen. Door kaarten van de tekeningen te verkopen is het verder mogelijk om voor de Russische kinderen een vakan tie met geneeskundige behan deling te bekostigen. 'Beginselloze ego-massa vormt gevaar voor de samenleving' Nederland is en blijft een chris telijke natie, ook al zou de meerderheid van de bevolking tot geen enkele kerk meer beho ren. Met instemming citeerde de Katwijkse dominee P.J. Stam jr. gisteravond dit standpunt van wijlen prof. dr. Gerretson. „Eeuwen christelijke vorming en doordrenking van onze cul tuur kan niet zomaar ongedaan worden gemaakt", meende Stam, die voor de RPF-afdeling Rijnsburg sprak over het thema 'christenen als minderheid'. Maar met die eerste vaststel ling was de predikant er overi gens niet. Aan de hand van zes actuele voorbeelden typeerde hij de huidige samenleving als 'post- en a-christelijk'. „Het volk zakt weg in een vage, grijs- grauwe mengeling van semi-li- berale en neo-humanistische New Age-gedachten. Men heeft geen beginsel meer, behalve het 'ik doe wat ik wil'." Hoe nu als christenen in een dergelijke samenleving te staan? Daar was Stam duidelijk in. „Niet met het 'Lubbers-denken' van het maximaal haalbare, het compromis-denken. Dat dwingt geen respect af. Christenen die nen vast te houden aan het: Men moet Gode meer gehoor zaam zijn dan mensen." Juist deze houding heeft de geschiedenis voor rampen be- Dominee PJ. Stam jr.: „Het volk zakt weg in een vage, grijs-grauwe mengeling van semi-liberale en neo-humanistische New Age-gedach- tenfoto dick hocewoninc waard en mede gevormd en be paald, meende de dominee. „Daardoor hebben koningen en regeerders steeds weer ontdekt, gehoord en geleerd dat hun macht niet absoluut is en dat de menselijke rede niet absoluut is. Ja, juist deze standvastigheid van christenen in minderheids situaties hebben begrippen als tolerantie, vrijheid van geweten en godsdienst, naastenliefde, barmhartigheid, opofferingsge zindheid en respect ook staat kundig gestalte gegeven." Dat is geen 'vrucht van de ak ker van de menselijke rede, maar van Gods openbaring', hield Stam zijn gehoor voor. „Juist deze onbuigzame christe nen waren dikwijls de beste, flinkste en meest gezagsgetrou we staatsburgers. Niet de chris tenen vormen een gevaar voor de samenleving, maar de intole rantie van de toleranten, de on verdraagzaamheid van de ver- draagzamen, de beginselloze ego-massa." Stam besloot met de vaststel ling dat 'men als christen nooit een meerderheid kan zijn'. „Want het christelijk geloof eist zelfverloochening en dat druist tegen alles in de wereld en de mens in." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON /\lle cRi/vursJeuew resEN D6" MUUR LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv. DIRECTIE B.M Essenberg.GP Arnold (adj). J Kiel(adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw. tel dag 9 30- 11 30 uur 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES: Postbus 54, 2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam benchten071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vnj. van 08.30-17.00 uur: Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vn, van 8 30-17 00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bijvooruitbet (ind. BTW) peraccgiro autom. per maand per kwartaal 85,55 per jaar 329,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN 8EZORGING mat/mvnj 18 00-19 30uur. zat 10 00-12 OOuur Tel 071-143241 ƒ29,30 84,55 328,30 De weerkaarten voor de komende da gen laten er geen twijfel over bestaan: november 1994 bouwt voort op de in geslagen weg. Koude luchtmassa's komen er helemaal niet meer aan te pas; tijdens het weekeinde wordt ons land opnieuw overspoeld door zeer zachte oceaanlucht van subtropische oorsprong De eerste vijftien dagen van de slachtmaand hebben een nieuw warmterecord opgeleverd. De gemiddelde etmaaltemperatuur in de Bilt bedroeg 11.2 graden; normaal mag over deze periode op niet meer dan 6.7 graden worden gerekend. De ze extreme afwijking danken we voor al aan de hoge maxima (tot rond 20 graden tijdens de eerste dagen van deze maand en de ongehoord warme nachten. Ter illustratie: op mijn sta tion te Haarlem lagen de minima tij denszeven novembernachten hoger dan 10 graden. Afgelopen maandag daalde het kwik zelfs niet verder dan 13.3 graden Nooit eerder deze eeuw was de eerste novemberhelft zo warm; we moeten terug naar 1938 om enigszins verge lijkbare temperaturen aan te treffen. Toen was het gemiddelde 10.8 gra den. Interessant detail: Na de novem- berwarmte van dat jaar volgde in de cember een extreme koudegolf. Van 17 tot 26 december 1938 werd in De HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Tamelijk veel bewolking en vooral lang de kusten enkele buien, in het noor den met sneeuw. In het zuidoosten opklaringen en vrij droog. Maxima langs de kusten van 1 graad in het noorden tot 6 in het zuiden; rond Oslo maxima nabij het vriespunt. Zweden: Naast wolkenvelden vooral in het zuiden ook flink wat opklaringen. In het noor den plaatselijk wat sneeuw, in het zuiden nu en dan regen. Middagtem- peratuur woensdag van -7 graden in het uiterste noorden tot +3 ten zuiden van de grote meren. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien. Middagtemperatuur rond 6 gr< Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Vandaag eerst nog opklaringen, later be wolkt en perioden met regen of motre gen. Middagtemperatuur in het zuiden oplopend naar ongeveer 13 graden, in het noorden maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag af en toe zon en kans op een bui. In de avond van het westen uit re gen en tamelijk veel wind. Morgen aan houdend bewolkt en regenachtig Mid dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag af en toe zon, ook hier en daar een bui. Morgen overwegend bewolkt, perioden met regen of motregen en plaatselijk veel wind. Middagtempera tuur vandaag ongeveer 10 graden, mor gen vooral in het westen enkele graden Portugal: Zonnig, in het noorden misschien enke le wolkenvelden. Droog. Middagtempe ratuur rond 21 graden. Madeira: Zon afgewisseld door enkele wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur circa 23 graden. Spanje: Langs de Golf van Biskaje en rond de Pyreneeën enkele wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Elders overwegend zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, vandaag in het noordwesten iets lager. Aan de Costa's ten zuiden van Benidorm en in Andalusië maxima rond 24 graden. Canarische Eilanden: Veel zon, plaatselijk ook enkele wolken velden. Droog. Middagtemperatuur on geveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag vooral bij de Pyreneeën plaat selijk nog wat regen, verder droog en pe rioden met zon. Morgen overwegend veel bewolking en af en toe regen of motregen, aan de Middellandse Zee kust perioden met zon en droog. In de omgeving van het Rhonedal waait de Mistral. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden, bij Perpignan maxima rond 20 graden. Italië: In het midden en zuiden vooral vandaag enkele buien, mogelijk met onweer. Ver der overwegend droog en van tijd tot tijd zon. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, in de Po-vlakte enkele graden lager. Griekenland en Kreta: Toenemende bewolking, gevolgd door buien, mogelijk met onweer. Vandaag rond de Egeïsche Zee nog droog en flin ke perioden met zon. Middagtempera tuur vandaag van 16 graden in het noor den tot 20 m het zuiden. Morgen iets la gere temperaturen. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Morgen aan de Turkse zuidkust en op Cyprus opnieuw enkele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur van 17 graden langs dé Turkse westkust tot 23 op Cyprus. Duitsland: Vandaag wisselend bewolkt en enkele buien. Morgen regen. Maximumtempe ratuur ongeveer 9 graden, morgen in het zuiden zachter. Zwitserland: Aan de zuidflank van de Alpen droog en perioden met zón. In het noorden van daag een enkele bui, morgen perioden met regen. Sneeuwgrens vandaag rond 1200 meter, morgen stijgend. In de da len maxima van 9 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en vooral aan de noordzijde van de Alpen nu en dan regen, sneeuwgrens ongeveer 1300 meter. Aan de zuidflank van de Alpen waarschijnlijk droog en nu en dan zon. Maxima in de dalen ongeveer 8 graden, morgen in het westen iets hoger. Bilt een gemiddelde etmaaltemn| ratuur bereikt van -9.0 graden; de koudste decemberdecade van deze.55 eeuw. F2" ert Je ziet wel vaker dat extreem weeri>° het ene in het andere uiterste valt 5 a Begin november 1980 viel de wrni^c zeer resoluut in met een recordvroau,- ijsdag in de Bilt. Later in de maaniTj werd het uitermate zacht, alsof de j tuur de afwijkingen naar boven en tp11 neden wilde rechttrekken. Moment^ hebben we te maken met een betri. kelijk koele, polaire luchtstroom. ji Vooral de bovenlucht is wat kouderj dat wordt zichtbaar gemaakt in de ast vorm van hoog opbollende stapelwikc| ken met zo nu en dan een felle bui De eerste voorloper van een nieuwe8® partij zachte ocaanlucht bereikt on?11 in de loop van vanavond met toeneèt 1 mende regenkans. Morgen overdagiet kan het tijdelijk wat opklaren onder een zwakke rug van hogedruk. Een volgende golf oceanische warmte bTv reikt ons al weer in de avond. Daar# keert het sombere weer terug. KracL> tige tot harde zuidwestenwinden, ja gende wolken en perioden met reg^n| vormen het weermenu tijdens het weekeinde. Het kwik loopt weer opjen ver boven normaal met maxima rony,- 13 graden U VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.02 Zon onder 16. Maan op 16.24 Maanonder07. Waterstanden Katwijk Hoog water 03.12 15.20 Laag water 11.26 Weerrapporten 16 november 19 uur: Eelde Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Inrisbruck half bew. halt bew half bew. half bew regenbui licht bew. half bew. regenbui licht bew Locarno Luxemburg Madrid Malaga. Mallorca ■i 21 14 1 -5 11 7 i et 20 11 )Qt 5 0 C 11 8 "81 10 7 0 101 20 11 a 17 9 or— onbew. nw4 Buenos Aires half bew. Casablanca half bew Johannesburg onweer/ New Orleans zwaar bei New York zwaar bei Tel Aviv regen/ i Ska. 23 1' t*et< - ;3of r BOES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14