-a.' Fraude in EU is onaanvaardbaar jpll; Buitenland Berlusconi stapt op als jensioenplan niet doorgaat Tropische storm eist zeker vierhonderd levens in Haïti Mindoro rampgebied W7- 'P'MW'U'iU V. Vredesakkoord Angola: eerst zien dan geloven Val van Ierse regering lijkt onafwendbaar President Mozambique stevent af op overwinning Langslaper bijna funest voor herverkiezing Kohl 'OENSDAG 16 NOVEMBER 1994 Dertig doden bij opstand in gevangenis pciers» Algerijnse ordetroepen hebben een massale uitbraakpo- ring uit een gevangenis ten zuiden van de hoofdstad Algiers ring uit een gevangenis IU5.c.o ïard onderdrukt. Bij de actie kwamen zeker dertig gedetineer- len om het leven. De opstand in de gevangenis van Berrou- tghia. waar drieduizend gedetineerden zitten, brak zondag uit oen zo'n twintig gevangenen met messen, vorken en andere |cherpe voorwerpen bewakers aanvielen. 'Zjirinovski geen fascist' ftOSKOuDe voormalige Russische premier Gaidar moet aan de «xtreem-rechtse politicus Zjirinovski een miljoen roebel (ruim 500 gulden) betalen. Het gerechtshof in Moskou oordeelde giste ren dat Gaidar Zjirinovski geen fascist had mogen noemen. Gai- jar had Zjirinovski in een artikel in Izvestia 'de populairste fas cist van Rusland' genoemd. Het hof achtte dat een belediging. Een dode bij verkiezingen Nepal (athmandu Bij de gisteren gehouden verkiezingen zijn in het tuiden van Nepal schermutselingen uitgebroken tussen aanhan gers van diverse partijen. Daarbij viel zeker een dode. Ongeveer 100.000 man ordetroepen en politie waren op de been om de jtembureaus te bewaken en kiezers te beschermen. De verkie- tingsstrijd ging tussen de regerende Congrespartij en een coali tie van linkse partijen. Geen van beide blokken zal een meerder heid behalen. Arme Cubanen zetten kat op menu >once» De economische crisis in Cuba is zo ernstig dat velen hun dieet aanvullen met kattevlees. Dat heeft het hoofd van de Cubaanse Dierenbescherming, Nora Garcia, gisteren gezegd. ,,Je zult in de straten bijna geen enkele kat meer zien, omdat ze wor den gejaagd voor menselijke consumptie", aldus Garcia. De jacht op katten heeft in de hoofdstad Havana geleid tot een rat ten plaag. Ex-Vietnamactivist Rubin zwaar gewond ;os angeles De voormalige Vietnamactivist Jerry Rubin is maandagavond zwaar gewond geraakt toen hij bij het overste ken door een auto werd geschept. De 56-jarige Rubin verkeert in (evensgevaar. De voormalige activist was een van de Chicago Se ven, die werden berecht omdat zij de Democratische Nationale Conventie van 1968 wilden verstoren. De bijeenkomst draaide uit op een bloedige botsing tussen anti-Vietnambetogers en de politie. )me eelco van der linden drrespondent e politieke spanning is in Italië ïer hoog opgelopen na het be- uit van premier Berlusconi om i het parlement de vertrou- jenskwestie te stellen voor de [rvorming van het stelsel van gatspensioenen. Terwijl de ppositie heeft aangekondigd stemming vanmiddag te sa- bteren, maken de bonden zich D voor een nieuwe algemene aking. ,De hervorming van de pen- oenen maakt deel uit van een akket van bezuinigingsmaatre- plen ter waarde van 55 miljard [tlden, die het parlement sa- len met de begroting voor 995 voor het einde van het jaar joet aannemen. Tegen de be- iiinigingen protesteerden afge- jpen zaterdag in Rome ander half miljoen Italianen, terwijl een maand eerder een algeme ne staking plaatsvond. Berlusconi heeft gekozen voor de harde lijn. Gisteren zei hij dat zijn dreigement om op te stappen een door de omstan digheden opgelegde keus is. Volgens hem kunnen de hervor ming van het pensioenstelsel en de bezuinigingen niet langer wachten. ,,1-Iet niet doorgaan daarvan zou bovendien ramp zalige gevolgen hebben voor de lire op de internationale geld markten", aldus Berlusconi. Hij zei te hopen dat met de opposi tie snel weer een relatie kan worden aangegaan 'waarbinnen sprake is van een gezonde par lementaire dialectiek'. Ook no digde hij de vakbonden uit te rug te keren naar de onderhan delingstafel. iexico-stad-port-au-prince» dpa Ie tropische stprm Gordon Eeft in Haïti aan zeker 400 pensen het leven gekost. Was r maandag nog sprake van Dinder dan 100 doden, in de )op van gisteren liep het do- ental fors op. Terwijl de storm isteren de Verenigde Staten jereikte, werd op Cuba het tor- ado-alarm opgeheven. Naar de Haïtiaanse zender \adio Metropole gisteren meld- !e, werden alleen al in de ha- pnstad Jacmel aan de zuidkust pn Haïti 250 lijken geborgen. D Port-au-Prince en omgeving [aren het er ongeveer 120, en log eens 30 in Ganthier, een lorp ten oosten van de hoofd- tad langs de autoweg naar het juutland de Dominicaanse Re publiek. Duizenden Haïtianen zijn dakloos geworden. De rege ring maakte noodhulp vrij tot een bedrag van ruim twee mil joen gulden, de Amerikaanse fe derale ontwikkelingshulporga nisatie Usaid schonk 45.000 gul den. In het oosten van Cuba kwa men bij het noodweer van zon dag twee mensen om bij onge lukken, terwijl het eiland Jamai ca vier doden meldde. De Cu baanse BB hief gisteren het tor nado-alarm op, nadat de tropi sche storm was verdergeraasd richting de Amerikaanse staat Florida. Daar kwam ei bij een auto-ongeluk om het le ven, nadat de met zware regen buien gepaard gaande storm een verkeerslicht buiten wer king had gesteld. Longkanker door roken komt vaker voor bij vrouwen Rokende vrouwen hebben meer kans op longkanker dan man nen die roken. Dat bewijst een studie van Noorse en Britse on derzoekers die gisteren is gepu bliceerd. De onderzoekers we ten nog niet wat er de oorzaak van is dat vrouwen vatbaarder zijn voor longkanker. Zij ver wachten dat in de toekomst meer vrouwen deze vaak do delijke vorm van kanker heb ben dan mannen. De onderzoekers namen erfe lijk materiaal uit de longen van 63 kankerpatiënten. Zij ontdek ten dat het DNA van vrouwen meer was aangetast dan dat van mannen. Het is bekend dat ta baksrook, die zeker veertig kan kerverwekkende stoffen bevat, DNA in de longcellen bescha digt. Dat gebeurt blijkbaar bij vrouwen meer dan bij mannen. Was tot voor kort borstkanker bij Nederlandse vrouwen de be langrijkste vorm van kanker, te genwoordig sterven er meer vrouwen aan longkanker. Bij mannen komt van alle kanker soorten longkanker al jaren het Het scheelde niet veel of Hel mut Kohl was gisteren door al ledaagse probleempjes niet her kozen als bondskanselier. Twee parlementariërs konden de ver gaderzaal van de Bondsdag maar met grote moeite berei ken. Zonder hen was Kohl net één stem tekortgekomen om de vereiste meerderheid te beha len. Ondanks alle waarschuwin gen van zijn fractieleiding ver sliep de CDU-parlementariër Roland Richter zich. Fractiege noten haalden hem uit zijn ho telbed. Een handige taxichaffeur loodste hem vervolgens door al le files op tijd naar het Bundes- haus. Richter liet het wisselgeld voor wat het was en stormde drie minuten voor het eind van de stemming de vergaderzaal binnen. Na het uitbrengen van zijn stem kreeg de nieuweling alsnog een donderpreek te ho ren van fractievoorzitter Wolfgang Schauble. Ook de prominente FDP-par- lementariër Jürgen Möllemann moest hollen. De trein waarmee hij naar Bonn reisde, werd drie kwartier opgehouden toen de machinist in Düsseldorf eerste hulp verleende aan een zwaar gewonde man op de rails. Möl lemann was maar net op tijd zijn stem voor Kohl uit te bren- Steun Oekraïne vuur vernietiging nucleaire raketten I let Westen heeft Oekraïne meer dan 400 miljoen gulden toegezegd om het kernwa penarsenaal in het land te ont mantelen. De regering in Kiev staat voor hoge kosten om de van de toenmalige Sovjetunie geërfde nucleaire raketten te vernietigen. Het Westen had Kiev eerder 300 miljard gulden beloofd. Oekraïne tekende begin van dit jaar het internationale Start- verdrag over nucleaire ontwa- pening, maar het parlement heeft tot nu toe geweigerd in te stemmen met de vernietiging. Daardoor zijn niet alleen de re laties met het Westen onder druk komen te staan, maar ook die met Rusland. Om de ont manteling af te dwingen slaakte Moskou gisteren de levering van kernbrandstof aan Kiev. De Oekraïnse president Koetsjma hoopt nog deze week het parlement zover te krijgen de status van kernmacht voor goed op te geven en toe te tri- den tot het non-proliferatiever drag. Hij verlangt dan wel dat hei Westen de veiligheid van zijn land garandeert. Rekenkamer bepleit strafkortingen voor lidstaten yv A1 j A Sjft 'A - Zi' Fraude komt in de hele Kuropese Unie voor en is onaan vaardbaar groot. De voorzitter van de Europese Rekenka mer, de Nederlander André Middelhoek, verwijt de lid staten laksheid bij het controleren van de uitgaven uit de gemeenschapskas. Hij vindt dat het Europees Parlement desnoods straffen moet afdwingen voor landen die be stedingen onvoldoende kunnen verantwoorden. vaardbaar groot is." Als belangrijkste oorzaak noemde hij de gebrekkige con trole door de lidstaten. 1 let pro bleem is dat ze niet erg bereid willig zijn aan de Europese Commissie rekenschap af te leggen over de besteding van Europese gelden, zo constateert hij. In het jaarverslag krijgt de Europese Commissie, die de eindverantwoordelijkheid draagt voor het budget, overi gens ook de wind van voren. Ze heeft veel te weinig greep op de uitgaven, aldus de Rekenkamer. Op hulpprogramma's voor Midden- en Oost-Europa en de voormalige Sovjetunie, die vaak zijn toevertrouwd aan advies- De Rekenkamer, die gisteren in Straatsburg haar jaarverslag over 1993 presenteerde, is be zorgd over het slechte beheer van de gelden in de Europese Unie. Daardoor gaan miljoenen guldens verloren. Er is overigens niet alleen sprake van fraude maar ook van pure verspilling. Noemde de Europese Com missie eind vorige week nog een fraudebedrag van bijna 1,5 mil jard gulden per jaar, Middel- hoek durfde zich gisteren niet te wagen aan een schatting. ..Ik weet alleen dat fraude in alle sectoren en in alle lidstaten voorkomt en dat die onaaii- calapan Bijna zeventig mensen zijn gisteren omgekomen toen een zware aardbeving en vloedgolven het Fi- lipijnse eiland Mindoro troffen. President Ramos, die in Indonesië de economische APEC-top bijwoonde, heeft Mindoro tot rampgebied verklaard. De regering wordt hierdoor in staat gesteld een beroep te doen op noodfondsen. Op de foto een volledig vernielde snelweg. foto rEUTER micuel sandino jorrespondent [ijna twee decennia burgeroorlog heb- jen de Angelozen wantrouwend ge naakt ten opzichte van vredesovereen- iomsten. Toen eind vorige maand werd jangekondigd dat de regeringspartij HPIA en de rebellenbeweging Unita lalf november een akkoord zouden af fluiten, reageerden de meeste mensen [ooral afwachtend. En terecht. Gister- lvond werd weliswaar een bestand on- jertekend; de eveneens voor gisteren {eplande ondertekening van het vredes- [kkoord werd tot zondag opgeschoven, [n niemand durft met zekerheid te zeg- |en of het er dan wel van komt. ten officiële verklaring voor het uitstel [erd niet gegeven, maar de reden was pdereen duidelijk. Unita weigerde zijn landtekening te zetten uit protest tegen let feit dat de MPLA enkele dagen nadat Ie afspraken over het vredesakkoord [aren gemaakt, een grootscheeps offen- iief inzette tegen het Unita-hoofdkwar- lerin Huambo. Pe MPLA op haar beurt verklaarde dat Ie oorlog nog niet over was en kondigde jan dat het offensief niet zou worden itopgezet tot het moment waarop het [redesakkoord in een staakt-het-vuren [oorzag. Vorige week werden de voorbe reidingen getroffen voor een aanval op Jamba, het Unita-bastion in het zuid oosten van Angola waar Unita-leider Jo nas Savimbi zijn basis heeft. De Verenigde Naties, die elf maanden lang aan het vredesakkoord hebben ge werkt, blijven echter optimistisch. Lei ders uit Zuidelijk Afrika, die gisteren bij de plechtige ondertekening aanwezig zouden zijn, gebruikten hun verblijf in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka om met Unita en MPLA te praten. Na afloop toonde de Zuidafrikaanse president Mandela zich zeer optimistisch. De MPIA had zich bereid verklaard tot een staakt-het-vuren voorafgaande aan de ondertekening van het akkoord. Gis teravond laat werd een bestand gesloten dat voorziet in stopzetting van de vijan delijkheden vanavond om 20.00 uur plaatselijke tijd. Het geldt tot een'for- meel bestand van kracht wordt in het kader van het vredesverdrag van zondag. Het bestand is in wezen een concessie van de regering aan de rebellen om er voor te zorgen dat Unita het vredesver drag zal ondertekenen. Mandela kaartte de belangrijke vraag aan wat dit akkoord precies gaat inhou den. Er was tijdens de langdurige burge roorlog al eerder een vredesovereen- komst. Op 31 mei 1991 zetten Savimbi en de Angolese president en MPLA-lei- der Eduardo do Santos hun handteke ning onder een akkoord dat voorzag in verkiezingen ruim een jaar later. Die ver kiezingen werden ook gehouden. Maar Unita beschuldigde de MPIA van fraude en een week na het sluiten van de stem bussen begonnen de gevechten op- De afgelopen twee jaren zijn volgens hulpverleners bloediger geweest dan de jaren voor het vredesakkoord. Volgens een deze week verschenen rapport van de Amerikaanse mensenrechtenorgani satie Human Rights Watch zijn er sinds het oplaaien van de burgeroorlog zo'n 100.000 mensen omgekomen. De orga nisatie beschuldigt beide partijen van martelingen, willekeurige executies en het ronselen van kinderen die vaak al op acht- of negenjarige leeftijd als soldaat naar het front worden gestuurd. Volgens Human Rights Watch moeten de Verenigde Naties een wapenembargo tegen zowel Unita als MPIA afkondigen. De Angolese regering is volgens het rap port de grootste wapenimporteur in zui delijk Afrika. De MPIA heeft de afgelo pen jaren voor ruim 6,3 miljard gulden aan wapens geïmporteerd. De belang rijkste leveranciers waren Rusland, Bra zilië, Noord-Korea, Spanje, Portugal, Bulgarije en Oezbekistan. De aankopen zijn betaald met een voorschot op de Angolese olie-inkomsten van de komen de z i jaa Met al die wapens is de MPIA er deson danks niet in geslaagd Unita echt te ver slaan. De regering heeft de kuststrook en de meeste grotere steden in handen, maar de rebellenorganisatie beheerst grote delen van het platteland. Unita is weliswaar niet in staat de MPIA te ver slaan, maar de organisatie heeft de macht om de hele infrastructuur te ver lammen. Als belangrijke voorwaarde voor een succesvol vredesakkoord wordt de on middellijke stationering van een VN- macht gezien. Er is sprake van 6.000 tot 7.000 blauwhelmen, die zich vooral moeten toeleggen op de demobilisatie van de beide legers. De les die de Vere nigde Naties van 1992 hebben geleerd, is dat verkiezingen zinloos zijn als beide partijen hun militaire macht behouden. In de tussentijd moet het vredesakkoord leiden tot een overgangsregering. En uit eindelijk moeten er nieuwe verkiezingen komen of moet Savimbi zich alsnog be reid verklaren de uitslag van de verkie zingen in 1992 te erkennen. Maar voor lopig is de VN al blij als zondag echt de handtekeningen onder het vredesak koord komen te staan. Reynolds struikelt over pedofiele priester londen cees van zwEEDEN Wat de excuses voor Labour onvoldoende lijkt te maken, is het feit dat Reynolds weigerde een promotie van de gewraakte (ex-)officier van justitie onge daan te maken. De man werd vorige week door Reynolds be noemd tot president van het Hooggerechtshof. In zijn lange rede tot het par lement zei Reynolds de late uit wijzing van de priester te be treuren. Reynolds slak vervol gens de loftrompet over La- bour-leider Spring, wiens rol in het totstandbrengen van vrede in Noord-lerland 'onmisbaar en heel belangrijk' was geweest. Als de Ierse regering vandaag ten val komt, heeft president Robinson twee opties. Waar schijnlijk zal ze verkiezingen uitschrijven, die dan zouden plaatsvinden in de tweede week van december. Maar ze kan ook een poging doen de breuk te lij- correspondent In een wanhoopspoging zijn politieke leven te redden, heeft de Ierse premier Reynolds giste ren zijn excuses aangeboden voor een blunder van zijn offi cier van justitie. Het is echter zeer de vraag of die excuses vol doende zijn voor coalitiegenoot I.abour. Aangenomen wordt dat vandaag, als het parlement over stemt, het doek voor Reynolds valt. De excuses van Reynolds be troffen het falen van de officier van justitie om een katholieke priester naar Noord-lerland uit te wijzen. De man werd daar gezocht wegens seksuele han delingen met minderjarigen. In middels is de priester door een rechtbank in Belfast veroor deeld, maar de Ierse officier van justitie vertraagde vorig jaar de uitwijzing met zeven maanden. maputo dpa-afp-r Meer dan twee weken na de presidents- en parlements verkiezingen in Mozambique zijn nog steeds niet alle stem men geteld. Maar op basis van het tellen van 95 procent van de stemmen, lijkt de zit tende president Chissano ze ker van de overwinning. Hij leidt met 54 procent van de stemmen, zijn belangrijkste rivaal Dhlakama kreeg 34 pro cent van de kiezers achter zich. Ook Chissano's partij, het Bevrijdingsfront van Mozam bique (Frelimo), stevent af op een overwinning. Zij heeft tot nu toe 45 procent van de stemmen. Dhlakamas Rena- mo mag rekenen op 34 pro cent en verwerft een meer derheid in vijf van de elf pro vincies. De voormalige rebel lenleider heeft al laten weten de uitslag ondanks 'onregel matigheden' te respecteren. Dhlakama wil samen met de nieuwe regering aan de nationale verzoening werken. Dat schrijft hij in een brief aan VN-secretaris-generaal Boutros Ghali. De VN hielden krachtens het vredesakkoord van 1992 toezicht op de ver kiezingen. bureaus, houdt Brussel ook 'on voldoende greep'. Daardoor ontstaan doublures en gaan sommige projecten voorbij aan de economische omstandighe den en de prioriteiten in betrok ken landen. Aan Albanië en Bal tische staten is overbodige voedselhulp 'verstrekt. Tonnen graan lagen weg ie rollen in de pakhuizen. Middelhoek wil dat het Euro pees Parlement effectiever ge bruik maakt van zijn bevoegd heden. Bovendien wil Middel hoek landen die bepaalde uitga ven niet voldoende kunnen vet antwoorden, korten op de gel den die zij, in de vorm van bij voorbeeld landbouwsubsidies, uit ile Europese kas krijgen. Rapporteur Piet Dankert denkt dat de Commissie zo'n stap niet zal aandurven. De Eu rosocialist hoopt vooral op nau were samenwerking met natio nale parlementen om verbete ring in de situatie te brengen. Israël en OESO praten over lidmaatschap De Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (OESO) heeft toegegeven 'zeer voorlopige contacten' te hebben gehad met Israël. De or ganisatie ontkent dat Israël het lidmaatschap heeft aangc- vraagd. Volgens de Franse krant l/i Tribune studeert de OESO op «■n toecredlngnanvraag vin b raöl, dat in het verleden bij de OESO zijn neus stootte wegens de Palestijnse kwestie. Clinton maant Suharto wegens mensenrechten Als Indonesië het niet zo nauw neemt met het naleven van de mensenrechten, kan dat de be trekkingen met de Verenigde Staten belasten. Dat heeft presi dent Clinton vandaag gezegd tegen zijn Indonesische ambt genoot Suharto. Tijdens bilaterale gesprekken met het Indonesische staats hoofd heeft Clinton 'in stellige en krachtige bewoordingen' de kwestie van de mensenrechten ter sprake gebracht. Na het hij- top van landen in Azië en het gebied rond de Stille Oceaan (APEC) bracht Clinton een een daags staatsbezoek aan Indone De mensenrechten in Indo nesië kwamen tijdens de APEC- top in de schijnwerpers als ge volg van protesten door Oostti- morezen. Zij uitten hun protes ten zowel op hun eiland als in Jakarta. Sinds zaterdag houden 29 activisten de Amerikaanse ambassade in de Indonesische hoofdstad bezet. Clinton heeft er bij Indonesië ook op aangc drongen de greep op Oost-Ti- r te verlichten. BONN Rtr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7