Politie op spoor van zwendel met trucks Extra lage hypotheekrente nu 0,4% actiekorting! Immigratiedienst schendt regels in zaak-Aboikonie Binnenland IRT-enquête komt als mosterd na de maaltijd jfe) Kom maar hier, krijg je een knuffel Melkert bezweert partijgenoten dat minimumloon in tact blijft Vastgeketend protest Asielzoekers blijven Tweede Kamer verdelen WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 Copateam-infiltrant voert drugs in den haag De politie Haaglanden heeft tijdens het onderzoek naar een Surinaams drugkartel, waarvan de hoofdverdachte het afgelopen weekeinde is gearresteerd, gebruik gemaakt van een infiltrant. Hij heeft de drugbende geholpen met de slag van vijfhonderd kilo op- 'Boterzachte bezuiniging in akkoord' den haag Voorzitter Van Leeuwen van de CDA-fractie in de Se naat denkt dat het regeerakkoord niet uitvoerbaar omdat de be zuinigingen in het hoger onderwijs, en op de ambtenarensalaris sen 'boterzacht' zijn. Dat zegt hij in het blad van het christelijk werkgeversverbond NCW. Van Leeuwen heeft moeite met de be zuinigingen in de sociale zekerheid, en de Algemene Weduwen- en Wezenwet en de korting op de partnertoeslag voor AOW'ers met een aanvullend pensioen. Truck met kilo's heroïne onderschept brussel De Belgische rijkswacht heeft gisteren tijdens een routi necontrole op de autosnelweg Antwerpen-Lille tien kilo heroïne aangetroffen in een Nederlandse vrachtwagen. De rijkswacht van Gent vond tevens vijf kilo poeder waarvan de samenstelling niet bekend is. De twee inzittenden zijn aangehouden. Zaïrese bezetting beëindigd burcum» De dertig Zaïrese asielzoekers die sinds gistermorgen het asielzoekerscentrum in Burgum bezet hielden, hebben hun actie gisteravond beëindigd. De Zaïrezen hebben een gesprek gehad met mensen van Justitie en de Centrale Opvang Asielzoe kers (COA). Ze hebben hun kritiek op de lange asielprocedures geuit. De actie is rustig verlopen. den haag gpd Met de uitzetting van de Suri naamse informant Aboikonie hebben ambtenaren van de Im migratie en Naturalisatie Dienst (IND) het Nederlandse recht en het beleid van minister Sorgdra- ger en staatssecretaris Schmitz (justitie) met voeten getreden. Dat bleek gisteren tijdens een kort geding tegen de uitzetting voor de rechtbank in Den Haag. Het afgelopen weekeinde werd bekend dat ook interna tionale mensenrechten met de l omstreden uitzetting zijn ge- t le. schonden. Bij de behandeling van het kort geding bleek dat de re Europese Commissie voor de Rechten van de Mens op de dag 0pj, dat de Surinamer op het vlieg as' tuig is gezet, aan de Nederland er, se autoriteiten heeft gevraagd B. de uitzetting op te schorten, tot -jt de zaak daar was doorgelicht. )e_ Volgens de regels bij justitie n moet aan zo'n verzoek worden ej yoldaqn. ,je In een uitgelekte brief van de a I Iipmigratiedienst?t^at dat het ;ro Een parlementaire enquête naar de opsporingsmethoden I van politie en Justitie is niet no dig. Aan het eind van dit jaar is er namelijk al voldoende (poli- kjj tieke) controle. Dat zegt de Rot- terdamse hoofdofficier van jus- )e titie mr. L. de Wit. 3p Eind dit jaar gaat de vaste Ka- mercommissie aan het werk die s de werkwijzen van politie en at Justitie onder de loep neemt. e Deze commissie vergadert altijd besloten en krijgt geheime in formatie over bijvoorbeeld in kijkoperaties (inbraken door de sei politie bij criminelen) of infiltra- j ties in bepaalde onderzoeken. Daarmee is volgens De Wit de J politieke controle voldoende ,n verzekerd. De commissie rap- ^1 porteert vervolgens weer aan een landelijke commissie die de helmond Scheidsgerecht geeft gynaecoloog gelijk Elkerliek Ziekenhuis mocht vrouwenarts niet schorsen en mogelijk vier pasgeboren ba by's overleden. Daarover loopt nog steeds een gerechtelijk vooronderzoek tegen twee andere leden van de maatschap. Zij hebben zich in middels ook moeten verant woorden voor het medisch tuchtcollege dat hen veroor deelde tot respectievelijk een geldboete en een waarschu wing. Door de schorsing is ten on rechte de indruk gewekt dat de bewuste man niet goed zou hebben gefunctioneerd als vrouwenarts, aldus het Scheids gerecht, en dat hij betrokken zou zijn geweest bij de dood van de baby's. Het Elkerliek Zie kenhuis schorste hem toen hij zich niet wilde neerleggen bij maatregelen om de sfeer in de maatschap te verbeteren. De arts wilde dat niet, omdat de af spraken waren gemaakt toen hij in het buitenland was. De gynaecoloog en zijn raads man reageerden gisteren zeer verheugd op de uitspraak. De arts wil zo snel mogelijk weer aan het werk. verzoek te laat kwam omdat Aboikonies vliegtuig al was ver trokken. Volgens prof. dr. H. Meijers (voorzitter van de per manente commissie van des kundigen in internationaal vreemdelingen-, vluchtelingen- en strafrecht) had dat echter nooit reden mogen zijn om niets te doen. Aboikonie zat in een KLM-toestel en zat dus nog op Nederlands grondgebied. Aan boord geldt het Nederland se recht. Als het toestel al was geland had de Nederlandse re gering via haar ambassade in Paramaribo de Surinaamse au toriteiten moeten verzoeken om Aboikonie weer mee terug te De Haagse rechter doet vol gende week uitspraak. Tijdens het kort geding is ook gebleken dat een IND-ambtenaar een dag voor de uitzetting de mare chaussee van Schiphol heeft ge vraagd of Aboikonies naam van de passagierslijst kon worden gehaald om de pers te mislei den. Hoofdofficier vindt controle nu al genoeg den haag anp opsporingsmethoden toetst. Ook controleert het Openbaar Ministerie de politie en contro leert de rechter vervolgens weer of bepaalde opsporingsmetho den als bewijs mogen dienen. „Ik zou niet weten wat voor zekerheden hier verder nog aan toe te voegen zijn", aldus De Wit. Hij zat in een werkgroep die heeft voorgesteld alle op sporingsmethoden vooraf te la ten toetsen. Dit gebeurde naar aanleiding van de werkwijze van het omstreden Interregio nale Rechercheteam Noord- Holland-Utrecht (IRT) dat begin dit jaar is ontbonden. Het IRT zou bepaalde opsporingstech nieken, zoals infiltratie, hebben gebruikt die juridisch niet door de beugel kunnen. De Kamer besluit vandaag of er een parle mentaire enquête komt. Tot nu toe was een meerderheid voor. Het Elkerliek Ziekenhuis in Hel mond heeft een gynaecoloog ten onrechte geschorst. Het zie kenhuis heeft eveneens fout ge handeld door een overeen komst met hem op te zeggen. Dat concludeert het Scheidsge recht voor het Nederlandse Zie kenhuiswezen in een beroeps procedure, die de specialist had aangespannen. Het ziekenhuis moet de vrou wenarts publiekelijk rehabilite ren en een vergoeding betalen voor alle geleden en nog te lij den schade, zo heeft het scheidsgerecht bepaald. De hoogte daarvan wordt in een aparte procedure vastgesteld. De gynaecoloog maakte sa men met vier collega's deel uit van de aan het ziekenhuis ver bonden maatschap gynaecolo gie. Die kwam eerder dit jaar in opspraak, omdat de artsen ab soluut niet met elkaar overweg konden. Daardoor en ten gevol ge van de organisatorische wan orde in de maatschap zijn twee Nederlander reist elk jaar vaker over de grens Dit voorjaar en zomer hebben Nederlanders 7,8 miljoen va kanties in het buitenland door gebracht. Dit is een toename van 15 procent in vergelijking met 1993 en een voortzetting van de trend van steeds meer vakanties in het buitenland. Het aantal binnenlandse vakanties, zo deelde het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) deze week mee, daalde dit jaar met 6 pro- Frankrijk is met twee miljoen bezoeken onbedreigd vakantie land nummer één. Het aantal reizen naar Spanje (900.000) nam met de helft toe. Daardoor staat dit land nu ten koste van Duitsland (750.000) op de twee de plaats. Ook andere Zuid- europese bestemmingen ston den volop in de belangstelling. De interesse in deze landen steeg met minimaal 26 (Italië) en maximaal 243 procent (Por- tugal). Het aantal vliegvakanties nam dan ook met een kwart toe. Ook de ANVR, de koepel van reisorganisatoren, presenteerde deze week cijfers over het sei zoen. Daaruit blijkt dat deze zo mer 9 procent meer georgani seerde reizen werden geboekt. Nederlander in cel wegens belediging koning Marokko den haag anp Een 21-jarige Nederlander is in Marokko gisteren veroordeeld tot vijf jaar cel wegens beledi ging van koning Hassan II en enkele Marokkaanse politie agenten. Volgens zijn advocaat spreekt de Nederlander met Marokkaanse achtergrond Ara bisch noch Frans, hij vraagt zich dan ook af in welke taal de bele digende woorden zijn geuit. De verdachte is enige tijd geleden opgepakt tijdens ruzie in een Marokkaans café en zit sinds dien vast in Cassablanca. In Nederland nog geen arrestaties; in Frankrijk drie Emancipatieraad: Kraamverlof en deeltijdwerk voor vaders ettelijk Op zoek naar bewijzen van grootscheepse internationale zwendel met gestolen vrachtauto's heeft de politie giste ren huiszoekingen verricht in binnen- en buitenland. Honderd politiemensen namen deel. Er werden 23 auto's en vrachtwagens, een caravan en zes vuurwapens mee genomen. In Frankrijk werden drie mensen opgepakt, in Nederland nog niemand, maar dat gebeurt later nog, zo verwacht de politie. Om De huiszoekingen in Nederland hadden plaats in Uden, Best, Veldhoven, Valkenswaard en Urmond. Daarnaast waren er invallen in Hamont (België), Ni ce en Avignon (Frankrijk). Bij het gerechtelijke vooronderzoek werken de politiekorpsen van Gelderland, Brabant en de dou anerecherche samen. Het vermoeden bestaat dat de bende schade heeft aangericht van vele miljoenen gulden de daardoor behaalde winst te kunnen afpakken, nam de poli tie gisteren ook persoonlijke ei gendommen in beslag. Het onderzoek naar de zwen del begon zeven maanden gele den. Het spitst zich volgens een politiezegsman toe op acht ver dachten en een autohandelaar in Best. Een dealer in het Gel derse Varsseveld ontdekte het afgelopen voorjaar bij toeval dat de tweedehands vrachtwagen die hij pas daarvoor geheel te goeder trouw had gekocht, gestolen bleek te zijn. Na een onderzoek bleek dat zeven an dere, eveneens net aangeschaf te trucks, ook van diefstal af komstig waren. Het gaat in alle gevallen om wagens van het merk Iveco. Op dat moment was het de Franse politie al opgevallen dat sinds augustus vorig jaar op merkelijk veel vrachtwagens van het betreffende merk ver dwenen. De in Nederland te ruggevonden voertuigen had den kentekenbewijzen die ver moedelijk in maart 1993 zijn buitgemaakt bij een gewapende al op een politiebureau in Narbonne. Betaald kraamverlof dagen, gedeeltelijk bet, derschapsverlof en een recht op deeltijd voor Dat zijn enkele maatregelen die ervoor moeten zorgen dat man nen meer worden betrokken bij de zorg en opvoeding van hun kinderen, aldus tieraad i advii nana pa r.aken ei het Zuidfra De politie de gestolen het bedrijf ii gingen. gaat ichtai dat ter Melkert van so. werkgelegenheid. De Emancipatieraad vreest een tweedeling op de arbeids markt. omdat bijna alle man nen een volledige baan hebben en vrouwen hoofdzakelijk in deeltijd werken. Vrouwen on derbreken vaak hun loopbaan om voor de kinderen te zorgen. Daar kan volgens het adviesor gaan alleen verandering in ko men door 'zorgtaken zichtbaar te maken in de arbeidspatronen van mannen'. De raad wil dat tie overheid het voorbeeld geeft. „Regel je het in CAO's dan geldt het alleen maar voor mensen die onder die CAO vallen. De overheid moet als een bok op Tot 31 december op de Postbank Oriëntatiehypotheek. D e hypotheekrente kan stijgen en dalen, dat is algemeen bekend. Een rentestijging wilt u het liefst ontlopen en van een rentedaling wilt u profiteren. Dat is logisch. De Postbank introduceert een hypotheek die daarin voorziet: de Oriëntatiehypotheek. De rente staat de eerste twee jaar vast en kan dus niet stijgen. Gaat de hypotheekrente dalen, dan POSTBANK kunt u daarvan uiteraard wèl profiteren! U bepaalt in deze twee jaar namelijk zélf het moment waarop u de rente voor een nieuwe periode vastlegt Ter introductie geldt nu tot 31 december 1994 de actiekorting. Informeer dus direct bij uw makelaar, verzekeringsadviseur of hypotheekbemiddelaar of bel gratis 06-0012 de haverkist leggen voor e op dit soort dus voorzitte '.itten en de basi: m algemeen rech lorzieningen", al Den Ouden-Dek Jongen die peuter verdronk,gaat naar inrichting maastricht ruswuk Staatssecretaris Terpstra van Welzijn nam gisteren in Rijswijk een rapport in ontvangst van de 5-jarig over kinderen het met Down syndroom. Het meisje kon rekenen op een warm onthaal en een lekkere knuffel v ervaringen beschreven van ouders van deze kinderen met onder andere hulpverleners. Eveline Kamperman uit Gouda in Terpstra. In het rapport staan de foto anp ruud hoff De 13-jarige jongen die in juli een 5-jarige kleuter in een zwembad in het Limburgse Sus teren verdronk, moet een psy chiatrische behandeling krijgen in een gesloten inrichting. Dit besloot de Maastrichtse recht bank gisteren overeenkomstig de eis van de officier. Doodslag achtte iie rechtbank niét béwe zen, wel mishandeling met de dood tot gevolg. De sterk verminderd toereke ningsvatbare jongen bekende op de fatale dag net kind een paar keer onder water te heb ben geduwd. Het kind overleed een dag later in het ziekenhuis. De 13 jarige MAVO-scholier liep tegen de lamp toen hij zich bij een badmeester als getuige van de verdrinking meldde. Na zijn aanhouding werd hij drie maanden opgesloten in een in richting. Zijn advocaat, mr. G. Linders, zei gisteren blij te zijn met de uitspraak. In principe kan de jongen tot zijn 21ste in een inrichting worden behan deld. Hij kan echter ook eerder vrijkomen. Net als hij volwasse nen wordt ook in het jeugdrecht om de twee jaar bekeken of voortzetting van de TBS-behan deling nog wel nodig is. den haag-amsterdam Minister Melkert van sociale zaken bestrijdt met klem dat hij uit zou zijn op een algemene verla ging van het minimumloon, zoals zijn partijgeno ten in de PvdA-fractie vrezen. Zijn voorstel om bedrijven toe te staan langdu rig werklozen ónder het minimumloon in dienst te nemen, is uitsluitend bedoeld om mensen met heel weinig kans op de arbeidsmarkt 'een steuntje in de rug te geven'. „De ontheffing is af hankelijk van de overeenstemming van de sociale partners. Het minimumloon blijft volledig in- r zegt dat in een reactie op het uiter mate kritische onthaal van zijn voorstellen om de arbeidsmarkt te versoepelen. Werkgevers en werknemers zijn woedend over die plannen. Ook de PvdA-fractie toont zich bezorgd. Zij liet gisteren bij monde van kamerlid Van Zijl weten dat ze Melkert voor een 'indringend gesprek' zal uitnodigen als ze tot de conclusie komt dat de minister het regeerakkoord inzake het minimum loon te ruim heeft geïnterpreteerd. Uit de eisen voor de CAO-onderhandelingen in de metaalnijverheid die de Industriebond FNV gisteren bekendmaakte, blijkt dat de bond zich niets aantrekt van de eisen die Melkert aan de CAO's heeft gesteld. Pas als de CAO aan die eisen voldoet, zal hij hem algemeen verbindend verkla ren. Dat betekent dat de CAO dan ook geldt voor bedrijven die niet bij de werkgeversorganisaties zijn aangesloten. Melkert wil dat in de nieuwe CAO's veel aan dacht wordt besteed aan de lagere inkomens groepen. Hij denkt dat extra werk wordt gecre ëerd voor laag en ongeschoold personeel als in de CAO's het 'gat' tussen de laagste CAO-loonschaal en het minimumloon wordt opgevuld. Bovendien verwacht hij dat werkgevers en vakbonden in de contracten 'aanloopschalen' op minimumniveau opnemen. Hoewel de Industriebond FNV 'er veel aan ge legen is om tot een algemeen verbindend ver klaarde CAO te komen', ziet onderhandelaar S. van Hoek niet veel in de eisen uit Den Haag. „Er is in de bedrijven niet zo heel veel behoefte aan mensen die de boel een beetje komen aanvegen", zegt zij. Zij is bang dat de plannen van Melkert al leen maar leiden tot lagere lonen over de hele li nie en ten koste zal gaan van de huidige werkne- anmerkelijk duurder zijn. Schmitz kan het niet goed doen den haag gpd Voor een hypotheek kies je gewoon de Postbank. CDA en WD hebben scherpe kritiek op de 'ommezwaai' van staatssecretaris Schmitz (justi tie) inzake asielzoekers uit zoge naamd veilige derde landen. Kwam Schmitz maandag nog tegemoet aan kritiek van PvdA en D66, nu krijgt ze van het CDA en WD weer de wind van voren. Aanleiding is dat ze ook kansloze asielzoekers een gang naar de rechter niet wil ontzeg gen. In Schmitz' eerste voorstel hebben asielzoekers die via een veilig land (als België of Duits land) naar Nederland zijn geko men, geen recht op asiel. Tegen die beslissing mochten ze niet in beroep gaan. In het nu aangepaste voorstel mag dat wel. Het voorstel sluit aan bij de procedure zoals die gevoerd wordt in de aanmeld centra bij Rijsbergen en Zeve naar. Asielzoekers uit veilige landen die daar asiel aanvragen, krijgen binnen een etmaal te horen of ze kansrijk of kansloos zijn. Ze mogen wel naar de rechter stappen om hun afwij zing aan te vechten, maar krij gen in de tussentijd geen opge- vang of geld. Schmitz denkt dat haar voorstel de stroom asiel aanvragen indamt. CDA en WD betwijfelen dat, omdat Neder land lang zo streng niet is als Duitsland en dus altijd een aan zuigende werking op asielzoe kers zal houden. Strippenkaart minder simpel te vervalsen den haag anp De strippenkaart voor het open baar vervoer is vanaf eind deze maand minder fraudegevoelig. De nieuwe kaart is dermate be veiligd, dat namaak ervan op kleurkopieerapparaten zinloos is. Op de rechterkant van de af druk verschijnt dan de tekst On geldige Kopie. Dit heeft Vervoer Bewijzen Nederland, de organi satie die de produktie en ver spreiding van de vervoerbewij- zen regelt, vandaag bekendge maakt. Het is de bedoeling dat per 1 januari uitsluitend nog nieuwe strippenkaarten te koop zijn. Vervoer Bewijzen Nederland drukt jaarlijks meer dan 72 mil joen strippenkaarten en onge veer 8 miljoen abonnementen. utrecht Een student natuurkunde heeft zich In de Universiteit van Utrecht vastgeketend aan haar stoel om zo aan te geven hoe ze zich voelt onder de tomeloze bezuinigingsdrift van de overheid. Ook giste ren waren er weer tal van protestacties door boze studenten. Zo werd onder meer de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universi teiten aan het Leidseveer in Utrecht bezet evenals het Grafisch Lyceum in Eindhoven. foto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3