Wonderlijk herstel Pvan Ronald de Boer H BOLLEN Sport Toestand hockeyvelden baart Alecto zorgen Roy in Engelse9 rol KNVB sluit afkoopsom voor Advocaat niet uit De Haas weigerde tafeltenniswedstrijd te verliezen WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 1 Boys, oys) nog Bij zijn vestroj Grasshoppers veegt Rotterdam Rotterdam De YTOUYvenploeg van de Grasshoppers heeft giste ren geen spaan heel gelaten van Rotterdam. In de karig gevulde Wolfert van Borselenhal logen de cijfers er na veertig minuten niet om: 37-88. De Katwijkse vrouwen handhaafden hiermee moeiteloos hun tweede plaats op de ranglijst. Bij rust was het pleit al beslecht. De ploeg van trainer Lance Strong kon met 26- 43 op het bord al bijna niets meer gebeuren. Na rust scoorden de moedeloze Rotterdammers pas na elf minuten. Anja Kuyt was, net als het afgelopen weekeinde legen koploper Den Hel der, topscorer bij Grasshoppers. Zij maakte twintig punten. De van griep herstelde Petra Weeda scoorde net als Marie-josé Al- lers 17 punten, Marloes Driessen 14. KNAU selecteert De Bruin voorlopig den haag De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft Prik de Bruin voorlopig opgenomen in de selectie voor de Olympische Spelen van Atlanta. De Nederlandse recordhouder discuswerpen en kogelstoten is onder voprbehoud gekozen om dat nog steeds een arbitragezaak bij de Internationale Amateur Atletiek Federatie (LAAF) loopt naar aanleiding van de dopingaf- faire van vorig jaar augustus. De arbitrage werd ruim een week geleden op verzoek van de KNAU uitgesteld. De Atlanta/Sydney- selecties bestaan uit: 1: Ellen van Langen, Bert van Vlaanderen, Nelli Cooman, Jacqueline Poelman, Frans Maas, Éster Goossens, Stella Jongmans, Marko Koers, Sharon Jaklofsky, Corrie de Bruin, Erik de Bruin (onder voorbehoud); 2: Chris Tamminga, Laurens Looije, Greg van Hest, Marcel Laros, Marcel Dost, Ru ben van Balen, Jacqueline Goormachtigh, Christine Toonstra, Grete Koens, Luc Krotwaar, Simon Vroemen, Marcel Versteeg. De Leiderdorpse hockeyvereni- ging Alecto kampt met een vel- dentekort. Dat probleem is vol gens de club gedeeltelijk opge lost als er een betere verlichting komt rond het tweede kunst grasveld. De gemeente heeft in eerste instantie geweigerd de kosten (50.000) gulden te beta len. Een voorschot op een le ning voor herstel van de riole ring behoort wél tot de moge lijkheden. Met een nieuwe brief doet de hockeyvereniging opnieuw een beroep op het gemeentebe stuur. Twee raadscommissies praten deze week over het ver zoek, maar een definitief besluit wordt pas genomen als het ad vies van de Sportraad bekend is. Die vergadert maandagavond over de kwestie. AJecto heeft 900 leden, die moeten spelen op twee grasveh den en twee kunstgrasvelden. Het oudste kunstgrasveld is bij na tien jaar oud en nog wel voor twee jaar goedgekeurd maar slecht bespeelbaar. Dat is vol gens vice-voorzitter Jan-Albert Dop dit najaar aan het licht ge komen. De grasmat is slecht on derhouden door het bedrijf dat daarvoor is ingehuurd en de ge meente heeft het onderhoud aan de drainage wat laten ver sloffen. „Daardoor is dit veld bij grote regenval totaal onbespeel baar. In de hoek is de grond licht verzakt, waardoor er grote plassen blijven staan." Het is niet zo dat de vereni ging het onderhoudsbedrijf of de gemeente aansprakelijk stelt. Dop: „Er is een verschil tussen achterstallig onderhoud en een wanprestatie leveren. Van een wanprestatie is in beide geval len geen sprake. Het is meer een samenloop van omstandig heden waardoor het veld min der bruikbaar is." Door de toestand van dit veld is het niet verantwoord om er hockey op hoog niveau op te spelen, volgens de vereniging. Ook heeft de club het advies ge kregen onvde hogere jeugd- en seniorenteams er niet langer op te laten trainen. Uitwijken naar het tweede kunstgrasveld is echter moeilijk, vanwege de te zwakke verlichting, 's Avonds is trainen op dit veld te gevaarlijk, in de wintermaanden kunnen er na 14.30 uur geen wedstlij- den meer op worden gespeeld. De vereniging heeft zelf geen geld om sterkere lampen te plaatsen. „Als de gemeente niet wil r erken nader beraden. Het wordt dan heel moeilijk om de wedstrijden en trainingen over de velden te verdelen. Het kan betekenen dat sommige teams vaker op het gewone gras moeten spelen. En die grasvelden zijn een pro bleem. Leiderdorp ligt in een grasvelden zijn daardoor hoogstzelden spelen. Het wordt ook vaarlijk, ik heb er zelf een keer mijn enkel op gebroken", aldus el ge- Dop. Volgens de vice-voorzitter houdt Alecto al geregeld acties# om geld bijeen te krijgen voor verschillende activiteiten. De 50.000 gulden voor de verbete ring van de verlichting is echter een te grote uitgave. Om in de toekomst beter op zulke grote uitgaven voorbereid te zijn, is er een rapport ge maakt met een visie op de toe komst. Alecto wil hockey op hoog niveau blijven spelen of zelfs op topniveau, maar komt de komende jaren voor nog gro tere investeringen te staan. De vervanging van de toplaag op het oudste kunstgrasveld - over twee jaar aan de orde - kost bij voorbeeld 300.000 gulden. Dop wil nog niets vertellen over de inhoud van het rapport, omdat dat op de ledenvergadering van 22 november wordt gepresen teerd. „Het zou onkies zijn te genover onze leden om daar- over nu al iets te zeggen." :hef Opstelling Oranje op laatste ogenblik op losse schroeven e ich- cr in als veede De medische wonderen zijn de wereld nog niet uit. Ro nald de Boer had zichzelf met een rugblessure afgeschre ven. Patrick Kluivert had zich stiekem al uitgelaten over zijn aanstaande debuut. De zeventiende man was opge roepen en 's morgens eindelijk aangekomen. Oranje was - na een aanloop vol hindernissen - dan toch nog klaar voor de interland tegen Tsjechië. Totdat Ronald de Boer tijdens de allerlaatste training ineens opstond uit de sportieve dood. De Ajacied speelt vanavond vermoede- nÏordwuk ype minkema kan heFstellen.'* „Wij zijn niet vaak gebles seerd", hadden de broers ooit laten vallen. „Als het ons dan een keer overkomt, dan herstel len we meestal snel." M^ar dat het zó snel zou gaan, had ook Ronald de Boer niet kunnen denken. Maandagmiddag strompelde hij nog over het trainingsveld. Een dag later was alles ineens anders tijdens de laatste training. Ronald de Boer liep heen en weer tussen de twee zijlijnen in het duister van het B-veld. Rob Ouderland, fy siotherapeut van Oranje, hield de Ajacied gezelschap. Onder de lampen van het hoofdveld glom Youri Mulder, Oranje's nieuwste nieuweling, gpd-verslaggever Niets is meer zeker bij het Ne- i derlands elftal. Bondscoach Dick Advocaat wil maar niet vertellen of hij straks naar PSV gaat. John de Wolf kwam naar Noordwijk om te vertellen dat hij weer vertrok. Bryan Roy blijft aan de linkerkant, verzekerde Advocaat afgelopen zaterdag 1 nog. En die geblesseerde spe- 1 Iers, verzekerde bondsarts Frits Kessel, die zijn maandag al weer topfit. Arnold Scholten, waar zat hij toen zijn vaderland hem zo hard nodig had? Op de elfde van de elfde eventjes Den Bosch in. Ook nummer zeventien, Youri Mulder - het 'noodver band' - was maandagavond nergens te vinden. Zelfs afge- i schreven voetballers zijn blijk baar niet af te schrijven. Ronald de Boer was daar zelf het meest verbaasd over. De coach en de dokter hadden het al langer zien aankomen. Kessel: „Zo zie je maar hoe snel een voetballer de De warming up was voorbij. Bondscoach Dick Advocaat husselde met de gele hesjes en ineens stapte Ronald de Boer uit het duister. Een tel later stond Ronald de Boer weer in de spits, alsof er niets was ge beurd. Scherp, fris, kleunend met Stan Valckx. De Ajacied scoorde zelfs in het trainings partijtje. De Boer vertrok zoals hij was gekomen. Hij leek op te lossen in de avond van Noordwijk. Broer Frank speelde voor pers chef. „Hij heeft nog pijn", zei de verdedigende helft van de twee ling. „Hij zal wel spelen, want wij kunnen wel wat pijn verdra gen." Mulder was dus uiteindelijk voor niets naar Noordwijk geko men. Paniek en stress voor niets. Het management van Oranje belde maandag de hele familie - inclusief vader Jan - af. De aanvaller van Schalke '04 was spoorloos. Zondag had hij nog opgetreden in een musical, met de hele selectie als vrouw verkleed. Toen Mulder eindelijk de telefoon opnam, was het ook niet zomaar gedaan. Hij moest zijn ingelopen wedstrijdschoe nen ophalen in Gelsenkirchen. De vervanger van Ronald de Boer zou pas dinsdagochtend in Noordwijk kunnen zijn. De de butant in de selectie zou die avond nog twee telefoontjes plegen. Eén om te vragen hoe dat hotel eigenlijk heette waar hij moest zijn. En een tweede om uit te vissen hoe hij naar Noordwijk moest rijden. Allemaal vergeefse moeite, achteraf. Mulder zit vanavond vermoedelijk met zijn wed strijdschoenen op de tribune. Btyan Roy heeft zijn zin. Hij mag vanavond tegen Tsjechië op zijn favoriete plaats spelen. De nieuwe schaduwspits krijgt van bondscoach Dick Advocaat echter wel de nodige raadgevingen mee. Roy vlast al langer op een positie in het centrum van de aan val. Advocaat heeft dat steeds tegengehouden. De coach vond dat Roy aan de linkerkant moest blijven. Het systeem van Not tingham Forest, zei Advocaat, was niet te vergelijken met dat van Oranje. De coach is nu toch om. Tactisch gezien kon hij ook weinig anders, omdat Peter van Vossen in het centrum niet uit de voeten kan en zich aan de linkerkant nuttiger kan maken. Advocaat, die Roy en De Boer een aardige combinatie noem de, zei na de laatste training wel hij nog een gesprek met Roy zou voeren. „Ik zal hem op zijn verantwoordelijkheden wijzen", zei de bondscoach. Roy zal verdedigend meer moetén doen dan bij Forest. Tijdens het trainingspartijtje van gisteravond was daar al iets van te zien. „Bovendien", zei Advocaat, „wordt er verdedigend meer worden gevraagd van de middenvelders Win ter, Jonk en Witschge.'.' De vermoedelijke opstelling van Oranje: De Goeij; Valckx, Blind, Frank de Boer; Winter, Jonk, Roy, Witschge; Taument, Ronald de Boer, Van Vossen. utrecht. anp Het mogelijke vertrek van bondscoach Dick Advocaat naar PSV is binnen het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB nog geen gespreksontwerp. „Officieel we ten we van niets", gaf penningmeester Theo Aalbers gisteravond in Utrecht te kennen. „Maar als mocht blijken, dat de ambities van Advocaat inderdaad bij PSV liggen, moeten we snel gaan praten." Wat AaJbers weet over de ontluikende - liefde tussen PSV en Advocaat, weet hij uit de krantén. Aanvankelijk nam de oud voorzitter van FC Utrecht de berichten niet serieus. Maar de opmerkelijke ontboeze ming van de begeerde Haagse trainer maandag tijdens een informele persbijeen komst in Noordwijk („Er is interesse, meer zeg ik niet") heeft ook Aalbers aan het denken gezet. „Die uitspraak van Advocaat heb ik al lerminst voor kennisgeving aangenomen", stelde de Utrechtse bankdirecteur. „Ik neem die woorden mee in de vorming van mijn mening. Voorlopig is er nog geen probleem. Als zich een probleem rond Ad vocaat voordoet, moeten we dat oplossen. Ik sluit daarbij niet uit dat we een afkoop som voor hem vragen. Aalbers, die vorig jaar met Advocaat een contract tot de zomer van 1998 afsloot zonder ontbindende clausules, stelt de vrijage van PSV niet op prijs. „Ik vind het een beetje vreemd, maar ik neem niemand iets kwalijk. Zo werkt het nu eenmaal in de voetballerij. Wat zijn contracten tegen woordig nog waard? Alles is mogelijk, dus ook een tussentijdse transfer van Advo caat. Maar leuk is anders." I-rank Arnesen, ook bij het duel van Jong Oranje tegen Jong Tsjechië in Utrecht aan wezig, kon en wilde de belangstelling van PSV in de bondscoach niet meer ontken nen. „We hebben interesse in Advocaat", gaf de technisch manager van de Eindho- vense club toe. „We hebben een lijst met kandidaten gemaakt en Dick staat daarop. We willen voor iedereen zo snel mogelijk duidelijkheid hebben, maar gaan daarbij niet overhaast te werk. We willen het juiste traject volgen, zoals we ook doen bij spe lers die nog onder contract staan bij een andere club. Verder geef ik nergens com mentaar op." Mariska de Haas. KATWIJK rob onderwater Mariska de Haas. mocht niet winnen. Twee weken geleden achtte coach Bonsen van de Katwijkse tafeltennisclub Rijnsoever het beter om de par tij tegen Shot te loten lopen. Het klink gek. maar het eerste vrou wenteam zou daar beter van worden. Shot bereikte door de 'geschonken' zege de play-offs en het zwakker geachte Hotak voegde zich met Rijnsoever in de degradatiepoule. Rijnsoever verloor twee weken geleden in derdaad met 10-0. Zonder Ma riska de Haas. Het onsportieve gedrag vorm de voor de Katwijkse aanleiding om de herfstcompetitie niet meer voor de eredivisie uit te komen. Omdat ze niet op com mando wilde verliezen. Degra datie zal door haar afwezigheid elijks meer te vermijden zijn. Daarmee is voor Rijnsoever de kous niet af. Hotak heeft bij de NTTB schriftelijk om ophel dering gevraagd over het gedrag van Rijnsoever. De bond heeft zich inmiddels over de kwestie gebogen. Harry van Kempen, lid van de competitiecommissie, gaat af op de woorden van Rijnsoever-voorzitter Henk Kreft. „Die zegt dat de zaak ge nuanceerder ligt. En daarom kunnen wij niets doen." Rijnsoever kan hoog en laag springen, De Haas komt niet meer in actie. Twee weken gele den kwamen trainer Bonsen en diens dochters Maroesja en Co- ra, de teamgenoten van De Haas, op het idee om de partij tegen Shot met 10-0 te laten lo pen. De Haas kwam in opstand. Het sportieve hart van de tafel tennisster klopte. Het idee om niet voor de overwinning te vechten, stond De Haas niet aan. Ze kwam in gewetensnood. Ze hakte uiteindelijk de knoop door en zegde af voor de be wuste wedstrijd. Die afzegging zette kwaad bloed bij Rijnsoever. Maroesja Bonsen probeerde De Haas met verbaal geweld op andere ge dachten te brengen, maar De Haas bedankte voorde eer. Ook coach Bonsen ving bot. De Haas: „Ik heb hem geprobeerd uit te leggeq dat ik er niet achter stond." Dat uitleggen ging moeilijk. „Want coaches zijn eigenwijs", aldus De Haas. Daarom heeft zij vorige week maar een brief ge schreven aan coach Bonsen om haar verhaal nog maar eens uit de doeken te doen. Tot verbijs tering van Bonsen meldde De Haas dat ze de herfstcompetitie geen bal meer zou slaan. Een antwoord heeft ze nog niet ge had. De Haas: „Ik kan het ten opzichte van de andere ploegen niet maken om nu ineens wél mee te doen. Ik vind het ver schrikkelijk, want ik speel graag. Maar ik wil mijn tegenstanders recht in de ogen kijken. Eerlijk heid gaat bij boven alles." Harry van Kempen, afdelings voorzitter van de Haagse regio en lid van de competitiecom missie, zit in zijn maag met de kwestie. „Hotak heeft mij ge vraagd om de zaak te onderzoe ken. Ik ben op de hoogte van het verhaal van Mariska de Haas. Ik heb de voorzitter van Rijnsoever daarmee geconfron teerd. Hij heef) me verteld dat de zaak wat genuanceerder ligt. Dat Mariska de Haas verkeerde conclusies heeft getrokken." De Haas weerlegt de woorden van voorzitter Kreft. „Dat is de zaak omdraaien. Dat is volstrekt be lachelijk." „Maar", vervolgt Van kern pen, „als blijkt dat er gesjoe meld is, dan duiken we er als bond alsnog in. Ik heb ook mijn twijfels. Maar ik heb de voorzit ter van Rijnsoever op zijn ver antwoordelijkheden aangespro ken en ik neem aan dat hij de waarheid spreekt." Coach Hans Bonsen, de be denker van de snode plannen, onthoudt zich van elk commen taar. „Zo lang deze zaak bij de bond onder de hamer is, is voorzitter Kreft de spreekbuis." Henk Kreft kan ook al geen antwoord geven. Hij zit voor za ken in Londen. Voorlopig traint Mariska de Haas nog steeds bij Rijnsoever. Niet met haar ploeggenoten, want dat ligt een tikkeltje gevoelig. „Of ik bij Rijnsoever blijf spelen? Ik weet het niet." kw IE 12 Pim Langeveld zat vo- rige week in een hutje van Grond Do rado op de Limburgse hei. De commotie rond zijn persoon, wij bedoelen de in Zeist ge maakte vergelijking met een drugsverslaafde, ging volledig langs hem heen. Terwijl Pim met zijn voetbalmaatje Kees Krayenoord gestrekt lag in het zwembad om bij te komen allev erd er achter de scher gemopperd over ontoelaatba re voetbaltaal i 'de aanvaller, ogend als een regelmatig be zoeker ran Perron Nul in het KNVB blad Voetbal Totaal. Katwijk-voorzitter De Best uitte zijn ergernis in de afde lingsvergadering, waarna het 'l.eidse' fondsbestuurde in Sassenheim aanwezige com petitieleider Daan Schutting voor zijn karretje spande. Af gelopen zaterdag kwam de excuusbrief vanuit Zeist. Voor I.angeveld is daarmee de kous niet af. Hij eist een recti ficatie. Zaterdag nam het slangenmens kennis van de pennevruchten van Jaap Wa genaar. i-angeveld: „Ik wilde het eerst niet gelo ven. Ik lachte er nog om. want ik dacht dat ik in de maling werd genomen. Het was bittere ernst. Een maal geconfronteerd met de gewraakte passage, sloeg Lan- geveld de schrik om het hart. Langzaam begon hij van bin nen te koken. „Ik werk me de hele week de kolere. En dan word ik door iemand van de KNVB vergele ken met iemand die zich de hele dag volspuit met drugs. Weet je voor wie het nog het ergst is? Voor mijn moeder. Ze mogen best kritisch over mij schrijven, maar dan moet het wel binnen proporties blij- Hij is voorzitter De Best in eerste instantie dankbaar dal de club in het geweer is geko men. Dat iemand van de KNVB zich schuldig heeft ge maakt aan de misplaatste ver gelijking, ergert l-angeveld in hoge mate. I-angeveld: „Er lopen wel duizend voet- ballers rond met lange haren. Zijn dat allemaal drugsver slaafden in de ogen van die journalist?" Vraag aan Jaap Wagenaar, schrijver van het bewuste ar- tikel. Waarom dacht hij aan Perron Nul toen je Pim l-an geveld zag voetballen? Hij sjokte over het veld en dat gecombineerd met zijn lange haren. Toen ik het opschreef wist ik wel dat ik misschien el lende zou krijgen. Maar ik vond het hypocriet om het om die reden toch niet te doen De consternatie kun je begrij pen? Wagenaar: „Ik ben de hele week wegge weest. Ik hoorde van voorlich ter Gei Stolk het één en ander. Maar ik kan begrijpen dat mensen hebben gereageerd. Als journalist van de KNVB kun je zoiets niet maken, maar, hart klopte harde Dat kloppende hart heeft er voor gezorgd dat de KNVB met het schaamrood op de kaken een excuusbrief heeft gestuurd en in de eerstvol gende Voetbal Totaal een rec tificatie moet plaatsen. Een strafmaatregel voor zon- daar Wagenaar lijkt ons wel op zijn plaats. Een 80-urige werkweek met Pim Langeveld in de haring. Kwaak lurkte zon- dagmiddag om een uurtje of drie in de Do- cos-kantine nietsvermoedend aan zijn pijppie bier. Normaal gesproken rent hij op zijn vrije dag met een vlag langs de kalklijn. Maar zijn duppie LF(had vrij. Althans, de tuchtcommissie van de KNVB legde de vierdeklasser een verplichte vrije dag op na on geregeldheden twee weken geleden tegen I eylingen. Daarom toog Van der Kwaak met een aantal clubgenoten naar de Mors om Docos- UDWS ie bekijken Staat tij dens de pauze ineens zijn voorzitter, I lenk Nieuwen - burg, voor zijn neus. ie. wil jij v r l/DWS ../Ie, vlaggen.' Was dat schrikken. De vaste linesman van de fu sieclub, DickSiera, had zijn vlag in een hoek gesmeten 1 lij was het gemopper (om het maar zachtjes uit te druk ken) van de l JI )WS spelers zat en hield het voor gezien. Omdat ci .in UpwSgeenca pabele vervangers aanwezig waren (misschien waren ze er wel. maar hadden ze ineens iets anders te doen,.), klopte de club bij Van der Kwaak aan. UDWS. Die letters willen in het Kanariestadion van Flip Massaal nog wel eens 'ver keerd' vallen. Tussen l-FC'ers en UDWS'ers botert het niet altijd. Maai au dei Kwaak deed niet kinderachtig. Van der Kwaak beleefde i niet ile meest prettige wc strijd uil zijn loopbaan. bg. Dieptepunt vormde de schop die UDWS'er Thompson uit deelde aan scheidsrechter Siecker. Van der Kwaak he keek het Van een afstand. Na afloop sprintte Van der Kwaak als een haas richting scheids rechter om eventuele heet hoofden op afstand te hou den. Dat lukte. „Daarna heb ik me als een speer omgekleed en ben een biertje gaan halen bij LFC. Nooit meer UDWS? Van der Kwaak: „Nou. zo vaak zal het niet voorkomen. Maar ids ze weer komen, dan doe ik het weer. Ik kan ook m'n been breken en dan ben ik ook blij als iemand anders mij vervangt. DUIOK weten niet half hoe uniek zijn. De Leidse 'rugbv-ladies moesten er door anderen op worden geattendeerd, dat zij na zeven competitie-wedstrij den in alle opzichten ongesla gen waren. Geen nederlaag geleden, geen try tegen gekre gen en zelfs een doelsaldo dal op nul eindigde. Zo iets was bij het l.eidse rugby-bolwerk, vooral verwend door de pres talies van de DIOK-mannen, nooit eerder voorgekomen. „liet was o gevallen". zegt capta iwlfn sop „Het stond in het competitie zicht dal de rugbybond 'stuw lichtji meteen maar uitvergroot en opgehangen. Verder zijn weer heel nuchter mee omgegaan. Alle zwakke tegenstanders hebben we namelijk in het be gin van iic i ompetitie om motDm resulteerde In ovtt winningen van 60-0en 53-0. Op zich niets bijzonders, want andere teams behaalden soms nog grotere scores. Onze verde diging sluit alleen wat heter. Toen DIOK afgelopen zondag voor het eerst serieuze tegen stand ondervond van de ge vreesde Elephants uit Eindho ven, was het meteen raak, of liever mis met de DIOK-mel- den Tolsma: „We wonnen die topper uiel en dat is het belangrijkste. Maar onze unieke reeks werd abrupt afgebroken. Elephants benutte namelijk een penalty- kick. goed voor drie punten. Stom dat je zo n overtreding begaat. Vanaf de eerste mi nuut hadden we al een voor sprong. Maar ook zonder unieke ret gaat het rugby-leven in Lm- rob onderwater ks tim brouwer de koning

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27