Bakker redt tafeltennissters Benschop kijkt over de rand van het schaakbord Q Jong Oranje komt goed weg met 2-2 Sport WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 Nederlaagtoernooi hij Lugdunum leiden Lugdunum opent op 22 november de nieuwe lichtinstal latie op sportpark De Kikkerpolder. De Leidse tweedeklasser houdt ter ere van die gelegenheid een nederlaagtoernooi om de Crab Kikkerbokaal. Op 22 november begint het toernooi tegen Quick Boys. Daarna volgen UVS (6 december), FC Lisse (31 ja nuari), ARC (21 februari) en Rijnsburgse Boys (7 maart). De wed strijden beginnen allemaal om 20.00 uur. Voor de winnaar ligt er een geldprijs van 1000 gulden klaar. De nummer twee ontvangt 500 gulden. Gerry Francis nieuwe manager Spurs lqnden Gerry Francis is de nieuwe manager van Tottenham I lotspurs. Hij volgt de eind oktober wegens slechte prestaties ontslagen Argentijn Osvaldo Ardiles op. De twaalfvoudige inter national zit zaterdag in de thuiswedstrijd tegen Aston Villa voor het eerst op de bank. Francis nam vorige week ontslag bij Queens Park Rangers, de club van de Nederlandse doelman Sieb Dijkstra. De manager verliet de Rangers omdat het bestuur bui ten zijn medeweten Rodney Marsh de baan van algemeen direc teur had aangeboden. Open brief Gullit aan Milan-fans milaan» Ruud Gullit heeft in een open brief in Im Gazetta dello Sport, de grootste Italiaanse sportkrant, zijn onverwachte breuk met AC Milan uitgelegd aan de fans. „Sinds mijn terugkeer bij AC Milan werd het steeds duidelijker dat er toch veel was veran derd in de verhouding tussen enige spelers en mij. De media be schouwden mij als de speler die de problemen moest oplossen. Niet iedere speler in de ploeg was daar even blij mee." Wiersma nadert koploper Valneris den haag in het Nederlandse kamp begint de hoop op de ze vende wereldtitel van I larm Wiersma toe te nemen. De Fries boekte gisteren tijdens de laatste ronde van de eerste helft van het WK dammen zijn vierde zege. I lij versloeg nestor Iser Koe- perman. Wiersma deelt nu de tweede plaats met Baljakin, met twee punten achterstand op de Let Valneris. „Ik had wel een beetje geluk, want in een aanvankelijk klassiek duel verdedigde hij uitstekend", zei Wiersma. Becker serveert beter dan Ivanisevic frankfurt Boris-boom boom-Becker heeft zijn eerste partij in het Masterstoernooi gisteren gewonnen van een ander service kanon, de Kroaat Goran Ivanisevic. De Duitser won de bijna twee uur durende wedstrijd met 6-3,3-6 en 7-6 (7-5). In Frank furt waren 7000 lawaaierige toeschouwers getuige van zijn over winning. „Ze waren zo luidruchtig, dat het moeilijk was om goed tennis te blijven spelen", zei Becker. Ivanisevic raakte afgeleid door het publiek toen hij op 5-5 in de tiebreak moest Na zijn dubbele fout benutte Becker het matchpoint plaatste forehand volley. middelburg gpd De NTTB dweept nog altijd met de zomerse inspannin gen van bondscoach Peter Engel, die Mirjam Hooman en Bettine Vriesekoop in eikaars armen dreef. Het liefst melkt de tafeltennisbond nog jaren het talent van de late twintiger en 'jonge' dertiger uit. In Middelburg, waar Ne derland met moeite over de rug van de Engelse tafelten nissters tot de kruisfinales (tegenstander Duitsland of Roemenië) van de Superliga doordrongen, kwam het NTTB-gevolg tot de schrikbarende ontdekking dat aan Hooman en Vriesekoop ook een beperkte 'houdbaar heidsdatum' kleeft. voor. Dat had de tweevoudig Europees kampioen zich ten minste van het avondje Zeeland voorgesteld. Ze kreeg uit onver wachte hoek bijval. De 20-jarige Diane Bakker, ter elfder ure op geroepen, las in de tweede par tij Lisa Lomas de les en ver bloemde met die overwinning een beetje het falen van Vriese koop. Met het 'moederschap', dat Vriesekoop door Engel min of meer is opgedrongen, hoeft de Duitser voorlopig niet bij Gerdie Keen aan te komen. Engel maakte de nummer twee van de laatste Europese kampioen schappen al rap na zijn aanstel ling duidelijk dat de inwoonster van Randwijk nog veel moet le ren om in de voetsporen van Vriesekoop en Hooman te kun nen treden. Keen is niet helemaal doof voor de adviezen van Engel. Nu ze niet meer met noppen speelt komt ze de bondscoach al enigszins tegemoet. „Ik kon met noppen niet drie, vier keer ach- Het wel en wee van de erfgena men haart Engel zorgen. Op eentje na dan. Ook de Duitser werd volledig verrast door de aangename invalbeurt van Dia ne Bakker, die tot nu toe in slechts twee interlands figureer de. Voor het overige had Engel zich in Middelburg omringd met een stel zieke, zwakke of misselijke speelsters. Hooman (maag- en darm klachten), Emily Noor (schou derblessure) en Melissa Muller (oorontsteking) zijn verre van fit. Hooman verloor in de voor bije dagen zelfs zo veel gewicht dat Engel het niet verantwoord vond om haar meer dan een dubbelspel te laten spelen. Noor dreigde door te spelen de rest van het seizoen op het spel te zetten en Muller kwam zelfs voor de laatste groepswedstrijd in de Superliga haar bed niet Vriesekoop stond er gister avond in Middelburg alleen Bettine Vriesekoop was gisteren tegen Engeland matig op dreef. ter elkaar spinnen. Ik had altijd het gevoel meteen hard te moe ten slaan. Nu ik al een tijdje met een glad rubber op mijn batje speel gaat het beter." Engel twijfelde gisteren zelfs lang of hij Keen wel zou opstel len, maar met een zieke Hooman en een geblesseerde Noor kon de Duitser niet veel anders. Het irriteert Keen dat De i de v zestig reld is nog verre van Europese top. Daar is ze nu zelf ook ach ter. „Ik kan van heel veel speel sters verliezen als ik zelf even iets minder speel." SPORT OP TV 16 30-17 30 EURO: Paardesport v 18.30-19 30 EURO GPmagazmi 18.39-18 47 Ned 2 Sportjournaa 18.45-19.10 RTLSport. 19 30-20 00 EURO Eurosportnie 19 30 20 00 BRT 1- Sport 19 30-20 30 Super Sport golf, V Qualifier 19 35-20 00 RTL 5 Voetbal voor 20 00*20 25 BRT 2 Sport Extra 20 30-20 40 RAI UNO Sport 22 00-23 00 EURO Motoren-a 220fF2Z20RTL5;Voetbal n« 3.00-01.00 EURO: V gewicht Michael Moorer-George Forem, vanuit Las Vegas) Leidse werkt aan nieuw openingsrepertoire voor Olympiade Haar boterham zou zij niet met schaken willen verdienen. Daar voor zet Anne-Marie Benschop, tot nu toe één keer senioren- kampioene van Nederland, te weinig opzij voor haar sport- loopbaan. Soms knaagt het aan de Leidse historica, die met de nationale vrouwenploeg van 30 november tot en met 17 decem ber aan de Olympiade in Mos kou deelneemt, dat zij niet méér uit haar mogelijkheden haalt. „Maar ik houd er niet van om eenzijdig bezig te zijn." Aan de andere kant wil Ben schop ook niet zonder schaak bord door het leven. Voor een evenement als de Olympiade duikt de 25-jarige werkneemster van de Europese ruimtevaart organisatie F.slec in Noordwijk zelfs diep in de schaakboeken om haar openingsrepertoire uit te breiden. „Omdat ik in de computer sta, kan iedereen zien wat ik speel. Dat ga ik verande ren. Maar zelfstudie was altijd mijn zwakste punt. Dat merkte ik aan de vooruitgang die som mige talentvolle jongens boek ten. Die waren zo fanatiek dat ze veel gingen studeren. Dat kon je aflezen aan hun resula- Haar afkeer van zelfstudie had ongetwijfeld te maken met het gemak waarmee Benschop als jeugdspeelster kwam. zag en regelmatig overwon. Schaken leerde zij als zevenjarige van haar vader. Op de Sint Jan Bap tist school werd ook veel aan dacht aan de denksport be steed. Benschop was erbij, toen de school de Nederlandse titel mee naar Wassenaar bracht. Als lid van schaakclub Wassenaar streed de jonge schaakster ver volgens mee om landelijke ere plaatsen. „Op mijn negende werd ik gedeeld vierde tijdens het Ne derlands kampioenschap in de categorie tot dertien jaar. Daar na heb ik altijd in de top van mijn leeftijdsklasse meege draaid. De successen beteken- Anne-Marie Benschop: „De omgang met de wordt steeds leuker, vooral met leeftijdsgenoten als Jeroen Piket e den een stimulans. In 1991 werd ik Nederlands kampioene bij de senioren. Nog belangrij ker vond ik dat ik in datzelfde jaar een zonetoemooi won. Ik was ervan overtuigd dat ik nog nieuwe mogelijkheden kon ont wikkelen." Hoe anders verliep het de vol gende jaren. Omdat zij het te druk had met haar studies ge schiedenis en internationaal recht, zag Benschop zowel in 1992 en 1993 af van deelname aan het NK. Toen zij dit jaar op het hoogste nationale podium terugkeerde, moest zij genoe gen nemen met de tweede plaats. De hoofdprijs was weg- schaken. „Dat geldt het schaakfirmament, Erica Szi- va. De voormalige Hongaarse neemt tijdens de Olympiade dan ook plaats achter het eerste bord, Benschop achter het tweede. Hoewel hun enige onderlinge partij in remise eindigde („Maar ik had moeten winnen"), ver leent zij Sziva zonder morren voorrang. De nationale kam pioene is namelijk wél fulltime bezig i voormalige Oostblok. Staats subsidie is broodnodig om vTouwenschaken hogerop te 'de beste van het Westen'. „Een klassering in de top tien is al een hele klus, want na het uit eenvallen van de Sovjetunie hebben we er veel sterke schaakrepublieken bijgekregen. Dit wordt mijn derde Olympia de. Leuk dat het dit keer in Moskou is. Die stad verbind ik altijd onlosmakelijk aan scha ken. Wedstrijden in teamver band zijn heel anders dan indi viduele toernooien. De omgang met de mannen wordt steeds leuker, vooral met leeftijdsgeno ten als Jeroen Piket en Loek van Wely. De vorige keer in Manilla hebben wij zelfs nog met zijn allen naar een voetbalwedstrijd van het Nederlandse elftal zit ten kijken." Maar Benschop gaat niet in de eerste plaats voor de gezel ligheid naar Moskou. Zij wil zo wel met de ploeg als individueel een goed resultaat neerzetten. „Daarbij is vooral de laatste ronde van belang. Wij begon nen de vorige Olympiade goed. Dan is het frustrerend als je door een tegenvallende laatste ronde ver terugvalt." Hoewel het haar persoonlijke score nadelig kan beïnvloeden, hoopt Benschop in Moskou één van de befaamde Hongaarse zussen Polgar als tegenstander te treffen. Toch zou Benschop met geen van de schaakwonde ren willen ruilen. Zij schaakt niet alleen, maar speelt ook graag viool en piano en pakt af en toe haar tennisracket of de racefiets. Daarnaast is zij druk doende met het samenstellen van het jubileumboek van haar huidige vereniging, het bijna honderd jaar oude Leidse Schaak Ge nootschap (LSG). „Dat be schouw ik als een leuke combi natie van mijn hobby en studie. Weet je dat er aan het begin van deze eeuw ook al een vrouw lid was van LSG? Zij wordt aange duid als mejuffrouw Splinter en was één van de sterkste schaak- sters uit de tijd rond 1900. Na twee jaar verdween zij uit Lei den omdat zij in het buitenland ging werken. Dat is het laatste wat ik van haar weet." DUIVENTIL Engel altijd laat de opstelling prijs geeft en zij niet langer de vaste nummer drie in de natio nale ploeg is. Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wimvan Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. Of faxen: 071-321921 chaatstaient Bob de W J long(Leimuiden) heeft tijdens de wed strijden om de Residentie Cup met 2.01.76 op de 1500 meter de oude tijden van Jeroen Straathof (1.59.20) en Martin Hersman (2.00.08) benaderd. De 18-jarige schaatser won ook het eindklassement in Den Haag. Marco van der Ing (schaatsclub Alkemade) werd derde bij landelijke sprintwed strijden in Deventer. Van der Ing heeft zich nu geplaatst voor de NK supersprint Junior wielrenner Tijs Wilbrink (Swift- /Casba) vertrekt naar het hoge noorden. De Leidenaar sluit zich aan bij de Noordelijke Wie lervereniging (Groningen). Vital Timmermans en Gerrit Gerrit sen kozen voor WV Roosendaal In het landelijke wielerklasse- burger Piet Kralt op de vierde plaats geëindigd. Ton van Duy- venbode (Noordwijk) staat tien de. Kampioen van Nederland, René van der Salm (wordt zater dag bij Swift/Casba gehuldigd) moet over naar de A-amateurs Joop Niezen, technisch direc teur bij de Noordwijkse Hockey Club (NHC), wil talentvolle jeugd onderbrengen in één team onder de noemer HC Bol lenstreek Bij de Nederlandse kampioenschappen gewichthef fen (jeugd) behaalden de Leide- naars De Tombe en Bonna (LKV Spartaan) de titel Zaterdag 19 november is de Artesia-loop in Koudekerk. Een dag later wordt er gelopen in Park Cronesteijn (Leiden) Marcel van der Ploeg (Sportschool Aad van der Luit) behaalde in Gouda de tweede dan •Kunstschaatsvereniging Rijnland houdt zondag 20 no vember nationale kürwedstrij- den in de ijshal van Leiden Liefst 110 leden van de gymnas tiekvereniging DOS (Alphen aan den Rijn) namen met wisselend succes deel aan springwedstrij- den in Den Haag Veldrijder Bram de Groot (Zevenhoven) won ook de veldrit in Schijndel. De Groot neemt ter voorberei ding op het NK neo-amateurs in Soestduinen deel aan interna tionale wedstrijden in Zwitser land Thomas Bos wil van voormalig schaatser tot ge- wichtheffer uitgroeien. Hij misJ te de Olympische Winterspelen van 1994. maar hoopt in de zo mer van 2000 naar Sydney te reizen om daar deel te nemen I aan de Olympische Zomerspe len De KNVB heeft het op zondag 30 oktober afgelaste voetbal programma van West 2 opnieuw vastgesteld voor zon dag 18 december. Op zaterdag I 17 december wordt incidenteel ingehaald. De achtste finales om de Amstel Cup (Quick Boys, FC Lisse en Rijnsburgse Boys) hebben voorrang* Het is nog niet zeker of de Nederlandse kampioenschappen wielrennen ook in 1995 weer in Meerssen worden gehouden. De organisa tie wil meer geld van de Lim burgse gemeente. Het gemeen tebestuur is niet van plan om meer bij te dragen Judoka Pa trick van Kalken (Lisse) won voor de vijfde keer achtereen het Nederlands jeugdkam pioenschap judo tot 60 kilo Bij voetbalvereniging Leiden zijn de bestuursleden Karei Kwestrq Marcel Rietbergen, Hennie Nieuwenhuizen, Simone van de Heden en Onur Ozyigit niet meer herkiesbaar Oud-schaat ser Thea Limbach is door NOC/NSF aangesteld als chef de mission voor de Nederlandse ploeg die deelneemt aan de Jeugd Olympische Winterdagen in Andorra In sportcentrum Eendenkooi (Zoeterwoude) is j op 23 november een voorlich tingsbijeenkomst voor gymnas-j tiekverenigingen Hockeyclub LOHC kiest dinsdag een nieuwe voorzitter. Marijke Fleuren is j gekozen in het bondsbestuur van de KNHB Het program mablad van voetbalclub Ajax is voor de vijfde maal gekozen als beste van Nederland. NAC en Feyenoord volgen op de tweede en derde plaats Joop Gijsman I (roeivereniging Die Leythe) is I genomineerd voor de KNRB- prijs 1994 in de categorie vere nigingsactiviteiten Zondag 20 november spelen de DIOK oude meesters thuis een wedstrijd te gen hun leeftijdsgenoten van Hilversum Hassan Asbai (Al- phia) heeft overschrijving aan gevraagd naar Alphense Boys. Asbai moet voortaan op zater dag werken Joëlle van Koets veld maakte haar come back bij het shorttrackschaatsen. Van Koetsveld heeft de Leidse club IHCL verlaten en is nu lid van Trias Leeuwarden •Voetbalver eniging Kickers '69 heeft in Me dical Fitness en Brand en Van Wijk twee nieuwe hoofdspon- SCOREBORD PRIJSVRAGEN 31-38-41-43-45-4 3 9-13-18-21-23- 2.16,6 - 1.18,3, 2. Gais Montana, 3. Sabi Dicks. Toto; winnend 3,10 pla 1,40 1,90 2,90 koppel 5,60 trio 70,90. 3,10 plat 90 (Bos Yc •nd 2.20 plaat: 0 154.90 ne ilfde koers. 2000 m: 1 Gijsbert I 0EFENT0ERNEE NEDERLANDSE NENPLOEG Tweede wedstrijd: land 65-74 (27-39) WERELDBEKER DRIEBANDEN Caudron (Bel) 15-14 15-2 (1 500/1.230) Kwartfinales: Jaspers - Za- netti (Ita) 3-2 (15-10 0-15 14 15 15-4 15 7, moyenne 2.269/2,040) Halve fina le Jaspers - Burgman 3-0 (15-10 15-2 15-12/moyennes 1.451-0.800) Finale Koeperman (VSt) 2-0, Jan sen - Durdyev (Toe) 2-0, Burleson (Sur) - Tspzjov (Rus) 1-1, Clerc - Schwarzman (Oek) - Cissé (Fra) N Diaye (Sen) 1-1. V; (Ivo) 1-1 Stand: 1 V plaats 4,50 9,60 koppel 13,40 139,60. Omzet totalisator: 202.214,00 TAFEL TENNIi I Europe's! superliga Nederland - Engeland 4-2 Vriesekoop Gordon 21-19 16-21 19-21. Bakker - Lo- 17 21-19. Keen - Holt 1 ïsekoop/Hooman - Lorna 1-14, Vriesekoop - Lomas een - Gordon 21-14 21-17 Rode groep: Bruguera (Spa/3) Chang (VSt/6) 7-6 7-5. Agassi (VSt/2) - Berasate- gui (Spa/7) 6-2 6-0, Witte groep: Becke- (Dui/5) - Ivanisevic (Kro) 6-3 3-6 7-6 New York MASTERS Eerste ronde: Halard (Fra) - Sanchez-Vica- rio (Spa/2) 6-2 1-6 7-6, Date (Jap/8) Hack (Du.) 6-3 6-0, Graf (Dui/1) - Schultz irington/Stafford (Can/VSt! ansen 12, 5. Aman, I, 9. Gantwarg, Koe- i, Tspzjov 10, 13 PAARDESPORT Eerste ronde: 8astin DRAVERIJEN Eerste koers. 2000 m: 1 Hellas K (Grift) 2.36,8 - 1 18,4. 2 Harold Wielinga, 3 i,2. Oekraïne 278.300, 3 De belangrijkste spelers van Jong Oranje lieten pas geleden een hartekreet horen. De talen ten van Nederland willen in de nationale voetbalwereld graag serieus worden genomen. Daar voor moeten ze beter spelen dan gisteravond in de wedstrijd tegen Tsjechië. De labiele ploeg van bondscoach Israel kwam in Utrecht goed weg: 2-2. Het was een duel in groep 5 van de kwalificatiestrijd voor het Europees kampioenschap voor spelers onder 21 jaar. Slechts de groepswinnaars plaatsen zich voor de laatste acht. De eerste vier en de beste verliezer van het EK kwalifice ren zich voor de Olympische Spelen in Atlanta. Na de neder laag in en tegen Noorwegen (1- 0) en het nieuwe puntverlies te gen de nog ongeslagen koplo per Tsjechië kunnen de jeugdintematonals voorlopig een EK- of olympisch startbe wijswei vergeten. Aanvoerder Davids, dankzij de Europese avonturen van Ajax verreweg de meest ervaren spe ler, en PSV-aanvaller Peter Hoekstra klaagden in de aan loop naar de derde kwalificatie wedstrijd over een gebrek aan belangstelling voor long Oranje. Volgens hen zouden de KNMI. de media en het publiek te wei nig oog hebben voor de presta ties van het jeugdteam. „Alles en iedereén is gericht op het Nederlands elftal, niemand kijkt naar ons om", luidde de kritiek van het toonaangevende duo. Het openingsdoelpunt van Ma- kaay kwam volledig uit de lucht vallen. Vervolgens bogen de Tsjechen de achtestand om in een 2-1 voorsprong. Dankzij een doeltreffennde schuiver van Hoekstra in de slotfase bleef de wanhopig knokkende Israel- Nederland: Nloens (Excelsior); Vier klau (FC Utrecht), Van Bronckhorst (Feyenoord), Oulida (Ajax), Ebbinge (FC Groningen. 80. Lindenbergh/De Graafschap); Wiekens (Veendam), Hoekstra (PSV). Davids (Ajax); Playfair (PSV. 46. Rorije/Go Ahead Eagles). Ma kaay (Vitesse). Laros (Willem II) Tsjechië: Postnlka (Hradec Kralovc); Sloncik (Banik Ostrava). Galasek (Ba nik Ostrava). Votava (Sparta Praag), Ci- zek (Banik Ostrava); Dostalek (Boby Bmo, 74. Kovar/Sigma Olomouc), li- rousek (Union Cheb). Novotnv (Slavia Praag), Valnoha (Boby Bmo); Lokvenc (Sparta Praag), Cupak (Bobv Bmo. 55. Vavra/Slavia Praag).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 26