'Je kunt er doen watje wilt' Tips voor het omgaan met Nederlanders 'Beaujolais Primeur is gelijk Hollandse Nieuwe' Rijmen op de computer Het Gesprek van de Dag WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 Wijnkenner Kees Klerks opent seizoen: Hij beseft dat hij zich op glad ijs begeeft met zo'n vergelij king, maar desondanks durft Kees Klerks 'm wel aan. „Be aujolais Primeur", herhaalt hij ergens halverwege zijn openingszin nog maar eens, „Beaujolais Primeur is gelijk Hollandse Nieuwe. Daar moet je niet moeilijk over doen, die moet je gewoon naar binnen laten glijden. Zo ongecompliceerd mogelijk. En vervolgens constateren dat het seizoen weer is be gonnen. Of het nou om wijn of om haring gaat." Morgen is het weer zover: dan pronkt de Primeur weer in de winkel. Voor veel men sen reden om op die vaste donderdag in november naar de slijter te snellen om voor weinig geld een aardig wijn tje in huis te halen. Prettig geprijsd, soepel van smaak en beperkt houdbaar, dat zijn zo'n beetje de trefwoor den die Kees Klerks gebruikt. De grootste slijter van de streek mag er zelf graag open trekken. „Jazeker, ik ben een absolute liefhebber. Van de mythevorming rond de Beaujolais Primeur, zoals die een aantal jaren geleden werd gecultiveerd, moet Klerks niet zoveel hebben. „Vroeger had je dat gedoe met ronkende motoren, snel le auto's, helicopters en vliegtuigen om die eerste fles maar zo snel mogelijk op die bewuste donderdag na 0.00 uur in Holland te krijgen. Al lemaal leuk natuurlijk, maar niet meer dan een verkoop stunt. Tegenwoordig hebben wij hier de flessen al op maandag in huis. Je mag ze alleen niet voor donderdag in de verkoop doen. Dat is nu eenmaal traditie." Aan de andere kant heeft Klerks een nog grotere hekel aan, wat hij noemt, „Van die typische wijnsnobs die doen voorkomen als zou een Pri meur helemaal niets voor stellen. Dat zijn dezelfde ii- Wijnkenner Kees Klerks. guren die zeggen dat een wijn onder de 25 gulden die naam niet eens mag mag hebben. Klinkklare onzin natuurlijk. Het aardige van Beaujolais is, zoals ik al zei, dat je er hele maal niet moeilijk over moet doen. Die is gewoon lekker licht, smaakt naar fruit, naar frambozen en is qua prijs nog niot door de markt verziekt. En dat moet zo blijven, al ver dien ik dan nog geen twee kwartjes op een fles." Zijn goedkoopste Beaujolais- primeur van '94 - volgens Klerks een prima jaar - kost 5,95. „Dat is toch geen geld, niet? Verder hebbben we nog een Villages Primeur van 6,95 en een Pial Nouveau van 9.95. FOTO HENK BOUWMAh Allemaal nog onder een tien tje, dus voor iedereen betaal baar. Of de Nederlander de Primeur op prijst stelt? Dat mag je wel zeggen, ja. Die vliegt bijna letterlijk de winkel uit." Wat is nu het unieke aan een Primeur? „Dat-ie zo jong is. Kan alleen maar omdat ze in het Beaujolais-gebied de gamay-druif gebruiken. Hoe ze daarachter gekomen zijn dat die wijn zo jong drinkbaar was? Geen idee. Dat vermeldt de historie niet. Met een Pi- not-druif lukt het in elk geval niet. Dan is de wijn na een paar maanden nog zo wrang als het maar zijn kan." 'Voor een buitenlander lijkt het soms alsof er in Nederland geen normen zijn. Dat is niet waar, maar soms lijkt het wel zo. Buitenlandse kinderen den ken soms dat op school alles mag. Want op school mogen de onderu'ijzers worden tegenge sproken, je mag 'je' en 'jij' te gen ze zeggen en er worden soms proppen papier door de klas gegooid. Buitenlanders vinden het in een land altijd moeilijk om de regels te ont dekken die daar gelden. De Ne derlanders kunnen u de regels ook niet vertellen: Die regels kennen ze onbewust. Dit is één van de 99 tips die Hans Kaldenbach geeft in zijn boekje 'Doe maar gewoon', een handleiding voor het omgaan met Nederlanders. De om gangsregels in ons land zijn voor de Nederlanders zélf zo vanzelfsprekend, maar buiten landers daarentegen kunnen er vaak geen soep van koken. De cultuurverschillen leveren soms grappige, maar ook lastige situ aties op. Hoe ga je daarmee om als niet-Nederlander? Kalden bach schreef de ongeschreven regels. Voor Nederlanders zelf is het boekje als een spiegel, die soms vermakelijk en soms een beetje gênant kan zijn. Als Koen Selleslags het boekje van Kaldenbach inkijkt ver schijnt er al snel een brede grijns op zijn gezicht. Blijkbaar herkent hij de Nederlandse ei genaardigheden die de schrijver opsomt. Koen is een Erasmus- student uit België. „Het klopt bijvoorbeeld inderdaad dat de Nederlanders informeler zijn. In een restaurant zou een ober kunnen vragen 'Wat moeten jullie hebben?' In België is dat ondenkbaar. Ik moet zeggen dat ik die directheid wel kan waar deren, in België is men soms misplaats formeel. Angel Calle, afkomstig uit Span je is het eens met zijn vriend. Maar hij voegt daar meteen aan toe dat de Nederlanders niet echt open zijn. „Ik ontmoette laatst iemand in een bar met wie ik in gesprek raakte. Twee dagen later zag ik het meisje in de supermarkt, maar toen ik haar wilde aanspreken liep ze me heel koel voorbij. Je legt dus misschien snel contact maar dat is dan vrij oppervlakkig. Na even denken zegt Koen, „Het is misschien een cliché, maar de zuinigheid van Neder landse mensen is toch ook iets dat me wel opvalt. Het calvinis- Buitenlanders kunnen nu lezen hoe ze moeten omgaan met Nederlanders. me maakte de Nederlanders nijver en zakelijk, en toch ook krenterig. Men heeft ook nog al tijd dat paternalistisch toontje tegenover de Belgen, ook buiten de moppen om." De Vlaming ergert zich er echter niet aan. „Het amuseert me meer dan dat ik me er aan stoor." Dorota Niedziolka komt oor spronkelijk uit Polen en rea geert een beetje afhoudend op de vraag of zij 'typisch Neder landse' gewoonten en om gangsregels kent. „Tja, ik vind het wat vervelend om aandacht te schenken aan de verschillen tussen de culturen. We zijn alle maal maar mensen. Bovendien is het studentenleven overal wel vergelijkbaar." Ze zegt wel dal bepaalde dingen haar opvallen aan Nederlan ders. „Nederlanders zijn bij voorbeeld niet echt open, veel mensen horen bij een 'groepje' en daar kun je soms maar moeilijk tussen komen." Toch vind ze deze verschillen abso luut niet van belang. De uit België afkomstige schrij ver en docent Frans aan de Leidse universiteit reageert op een soortgelijke manier. „Ik ben eem humanist en geen nationa list. Ik houd er niet van om cul tuurverschillen te benadrukken. Vooral niet in deze tijd. Na de val van de Berlijnse muur is het ethnisch denken weer sterk op gekomen, de behoefte aan een eigen identiteit neemt toe en dat vind ik een slechte zaak." Toch meent ook Verhuyck dat er wel verschillen zijn in ge woonten tussen culturen, en herinnert zich een voorval toen hij zo'n 16 jaar geleden naar Nederland kwam. „Ik was op een congres in Amsterdam waar een internationaal gezelschap aanwezig was. Veel van de deel nemers vonden de lunch nogal tegenvallen. Er werd namelijk zure melk, eeh... karnemelk ge serveerd met van die zompige broodjes,vertelt Verhuyck. „Wat ik ook wel typisch vind is de evidentie waarmee Neder landers verjaardagen vieren, dat heeft hier een hoog must-gehal- te", is zijn mening. „Zo herinner ik me een lezing, iemand kon niet komen want hij 'had een verjaardag'. In België zou dit ex cuus niet werken." De docent kan zich voorstellen dat mensen moeite hebben met het ontdekken van de geldende regels in Nedeland maar zelf heeft hij er weinig moeite mee. „Ik ben nu al lang geïntegreerd en bovendien verschilt de Belgi sche cultuur natuurlijk niet zó veel van de Nederlandse", aldus Verhuyck. Anorexiadag in Brabant De Stichting Anorexia Ner vosa houdt op 26 november een contactdag in Eindho ven, de tweede van dit jaar. De bijeenkomst is bedoeld voor mensen die aan deze ziekte lijden - of aan Buli mia Nervosa - en hun fami lieleden, vrienden en ken nissen. Doel van deze contactdag is dat mensen ervaringen kunnen uitwisselen. Onder leiding van deskundigen wordt vooral in groepsver band gepraat. De stichting, die in 1978 werd opgericht, stelt zich ten doel hulp te bevorderen aan personen die aan deze eetstoornissen lijden en hun gezinsleden. Volgens de stichting is de hulpverlening, ook de pro fessionele nog steeds zeer beperkt. Men kan zich schriftelijk opgeven voor deze dag bij Organisatie LC/CN, Vin cent van Goghstraat 4, 2391 VB Hazerswoude. Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden I beloond met een cadeauboni van 25 gulden. Aan hoefijzervormige bars of aan leestafels. Overal zie je ze zitten. De stamgasten. Ze behoren bij het meubilair van café of kroeg. Meestal hebben ze hun vaste stek, nooit hoeven ze te bestellen, want de kastelein kent het recept. Als ze doodgaan, durft een tijdlang niemand op hun plaats te gaan zitten. Alsof ze er nog zijn. In aflevering 8 aandacht voor café De Spons aan de Korte Mare in Leiden. Een momumentale uitspanning met een fraaie veranda. En met een stamgast uit Valkenburg. Een vrouw voor de verandering. Saskia van Haaren. Nog niet eens zo heel lang gele den was het café het domein van de man. Als er al eens een vrouw binnenkwam, was dat een vrouw van lichte zeden. Tenminste, dat dachten de mannen die er zaten. Het kwam niet in ze op dat de bezoekster wellicht was gekomen om rustig een drankje te drinken. Een vrouw in het café was loslopend wild. En daar mocht op worden gejaagd. En al komt daar langzamerhand verandering in, nog steeds zijn er mannen genoeg die in bijna elke vrouw die over de drempel stapt een potentiële verovering zien. Maar niet in café De Spons, zegt Saskia van Haaren (32). Daarom heeft ze ook geen enkele moeite om uit te leggen i het etablissement aan Saskia van Haaren achter een tafel in De Spons. „Je kunt hier als vrouw rustig alleen binnen stappen." De Sponseen monumentale kroeg de Korte Mare in Leiden nu juist haar favoriet is. Daarom reist ze nog steeds na haar verhuizing naar Valkenburg drie jaar gele den naar De Spons. „Hier kun je als vrouw alleen naar binnen stappen. Hier komen niet van die jonge gastjes binnen die denken dat ze je wel even kun nen versieren. En ik spreek echt niet alleen voor mezelf hoor. Al le vrouwen die hier komen den ken er hetzelfde over." Saskia hoeft in elk geval niet zo nodig meer naar een andere kroeg. Ook al deed ze dat vroe ger wel. „Je weet wel hoe dat gaat. Als je vijftien, zestien bent, ga je stappen met je vrienden en vriendinnen. Dus ik ook. Dan gingen we naar allerlei kroegen en discotheken. Maar ik hier eenmaal was ge weest, was ik min of meer ver kocht. Al snel leerde ik hier ook allerlei mensen kennen." Dat was een jaar of elf geleden, schat ze zelf. In de beginperiode van de kroeg, die volgens eige naar Henk, die samen met Mar jolein de scepter zwaait in de kroeg, een jaar of twaalf, dertien bestaat. Daarvpor was het een slijterij en een café samen. En in een nog wat grijzer verleden functioneerde het gebouwtje als een uitspanning voor paarden. „Iedereen die met paard en wa gen naar Haarlem ging, langs de Haarlemmertrekvaart, stopte hier", zegt Henk. „En wie uit Haarlem kwam, deed datzelf de." Dat heeft hij van horen zeggen. Want het gebouwtje van De Spons is al heel oud. „Van 1600 of zo", vertelt Henk. „Ooit was het een herberg. Het is nu in elk geval een monument. Onlangs is het nog helemaal gerestau reerd." Buiten is het pand geschilderd in de kleuren groen en (gebro ken) wit. Binnen zet een bor deaux-rode kleur de toon. „Ei genlijk is het een bordeaux kroeg en geen bruine kroeg", lacht Saskia. Qua kleur, bedoelt ze, want qua sfeer is De Spons wèl een echte bruine kroeg. „Je kunt hier doen wat je wilt: een biljartje leggen, poolen en dar ten. Of je gaat gewoon even rus tig de krant lezen als je binnen komt. Dat is nooit anders ge weest en het zal ook wel nooit anders worden." Geen wonder dat ze zich thuis- voelt, zegt ze. „Ik kom hier elke weekend. Niet alle dagen hoor. Dat is afhankelijk van wat voor 'n afspraken ik heb op vrijdag, zaterdagen zondag. Doorde weeks stap ik wel eens op koop avond binnen. Je weet wel, de stad in en dan even een pilsje pakken. En ik stap hier wel eens binnen na een zware werkdag. Even een uurtje lezen. Of ge woon niks zeggen. Vaak komen de mensen hier na hun werk nog even binnenstappen. Om een uurtje of vijf. Dat kan hier ook. En om een uurtje of zeven gaan ze weer naar huis orn te eten. Hebben ze lekker even uitgerust." Zij doet dat aan het eind van de middag geregeld als ze van haar werk op de Emily Knappert - school komt, een opleiding voor kappers en kapsters in Leiden. Daar staat ze in de kantine. Dat betekent niet dat ze in De Spons extra op de bediening lel. Wel dat ze af en toe een handje helpt. „Want er worden hier veel dingen georganiseerd. Een kinderbingo op zondag bijvoor beeld. Dan begeleid ik de kinde ren en ik draai een bingootje." Evenementen en De Spons, ze horen bijelkaar, vindt Saskia. ,,'s Zomers plukken we wel eens een voetbalelftal bijelkaar en spelen we tegen andere cafés. Zelf doe ik dan ook gewoon mee. Krijg je een T-shirt van De Spons en een koud buffetje na afloop. We hebben ook geroeid tegen andere kroegen. En De Spons was één van de eerste ca fés met een dartteam." Kortom, De Spons doet veel voor zijn klanten. Een dagtocht je naar een brouwerij bijvoor beeld, of een karaoke avond. Of een Beaujolais Primeur Party, die voor morgen op hel pro gramma staat. „I let is gewoon leuk om mee te doen", lacht Saskia, die zegt graag actief te zijn. „Straks als we oud zijn, gaan we wel wat rustiger leven." Want ook in haar huis in Val kenburg, waar ze met haar vriendin woont („ik ben baarbij De Spons tegengekomen") is genoeg te doen. „Af en toe wat opknappen, je kent dat wel." Tijd om nog meer aan te pak ken, heeft ze niet. „Vorig jaar nog zouden we gaan tennissen. Nou, meestal kwam het daar niet van. Als het mooi weer was, zaten we op het terrasje bij De Spons. De hele middag zon. Dat is hartstikke leuk. Af en toe komt er iemand aanschuiven. Je ziet hier alles en iedereen voor bij komen. Ook 's winters ja, als we binnen zitten. Dat is wel eens lachen als de brug glad is. Maar het voornaamste is, dat ik hier onder de mensen ben. Daar hou ik van." Zeker als er gepraat kan wor den. „De bar loopt hier rond. Dat is ook ideaal. Je hebt zo contact met iemand. Komt ook door de muziek. Rustige muziek op een rustig volume.' En dat is nog zo'n pluspunt ten opzichte van andere kroegen. „Als je daar naar buiten stapt heb je vaak een ruis in je oren van alle her rie. Hier niet. Nou ja, af en toe als er een bandje speelt. Dat moet kunnen. Joh, ik hoop dat er hier voor mij nog veel jaartjes bijkomen." Saskia van Haaren is een wan delend reclamebord voor De Spons. HERMAN JOUSTRA» Wie kent het niet je speelt Zwarte Piet en moet dan gaan rijmen zonder te slijmen of de buurman te lijmen Maar dan opeens, dan zit je vast. De rijmwoorden zijn op, de fantasie ver te zoe ken. Daar is wat opgevonden. De SDU, de drukkerij die tot voor kort de respectabe le Staatscourant uitgaf, komt de pseudo-sinterkla zen dit jaar te hulp met de spiksplinternieuwe moder ne Rijmschijf. Voor de com puter. Bruikbaar voor DOS en Windows. Stopje hetjlopje liet jiopje in het pc-tje dan weet je het zit goed het rijmt zoals het moet Vieze woorden staan er ge lukkig ook op. „De gangba re ten minste. Zoals pies en poep en ook wel een paar lichaamsdelen. Maar geen enge ziektes of echt aan stootgevende dingen", zegt Sylvia Janssen van de SDU. De rijmwoorden - er staan ruim 100.000 woorden op de schijf - zijn voor een be langrijk deel afkomstig van de verslagen van hel 'gebabbel' in Tweede Ka mer. „En dus staat er ook wel wat vaktaal op zoals het beleggingsgebeuren, afpro- cederen, en belubheren. Ook de krant heeft als basis voor de woordenschijf ge diend." Een beetje creaticvcling wat voor dingt) kan zelf wel bedenken dat wat op zaten dit op zit rijmt. Dat zou je denken. De belangstelling voor de rijmschijf blijkt echter gigantisch te zijn, „I Jet rijmwoordenboek is ook heel populair en dit is eigenlijk de moderne vari ant ervan", aldus Jansen. De rijmschijf biedt ook soe laas voor rijmers die bui tenlandse woorden door hun rijmpjes vlechten. Op carpoolen rijmt autostoelen en depot krijgt hbo, zo laat het schijfje weten. 1 Jet idee dat voor de echte taaifanaat het schijfje te min zou zijn, blijkt een mis vatting. „De echte taai freaks willen alles hebben wat met taal te maken heeft." Op het schijfje is een grapje uitgehaald: zodra er een 'window' wordt aangeklikt, verschijnt op het scherm een knipogende Vondel. Die voor zijn Gysbrecht - het Hemelse gerecht heeft zich ten langen leste erbar- met over mij en mijn be nauwde veste - heeft hij geen schijfje nodig gehad. MONICA WESSEUNC 'Ik houd er niet van om cultuurverschillen te benadrukken

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23