Groei blijft achter in provincie 40-50% f SASSENHEIMS 1 VLOERENHUISkZT VEEL KLASSE KEUKENS IN VELE KLEUREN f L LAGE PRIJZEI 1, HOGE KWALITEIT Onenigheid ovei rol bemanning Randstad Startschot nieuwe pier Schiphol Kritiek op houding agenten bij dodelijke schietpartij MEER DAN 80 OPSTELLINGEN ONGESTOORD KOKKERELLEN IN UW NIEUWE KEUKEN.... ■KEUHENUE (jfo, Veel nieuwt gezichten 01 CDA-lijst WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 Regio doet het wel goed rudolf kleun Zuid-Holland zou inmiddels echter de stijgende lijn hebben hervonden. Daar wijst met na me de toename van het uit- zendwerk op, overigens vooral buiten de grote steden. Dat blijkt uit de economische baro meter die de provincie voor de tweede keer heeft gepresen teerd. Vorig jaar werd werd al dui delijk dat de economische ont wikkeling in de provincie zor gen baart. Het bedrijfsleven is relatief minder vitaal dan elders: er wordt minder winst gemaakt en de vermogenspositie is slechter. Die ontwikkeling zet zich nog altijd door. Dat geldt ook voor het gegeven dat de in dustrie wegtrekt naar gebieden waar grond goedkoper is. Het afgelopen jaar ging het echter ook minder goed met de buitenlandse vestigingen. In 1992 haalde Zuid-Holland nog de meeste buitenlandse bedrij ven binnen. Vorig jaar kwam de provincie niet verder dan de achtste plaats. Het beeld is ech ter beduidend beter als de vesti gingen van internationale in stellingen in Den I laag worden mecp'lcld. Bovendien is de werkloosheid verder gegroeid. Met name in de Rijnmond (9.0(H)) en Den Haag (4.500), waar de werkloos heid toch al hoog is, daalde het aantal banen. Daar stond ba nengroei tegenover in bijvoor- rotterdam anp Moslimjongetjes uit de regio Rijnmond kunnen zich straks laten besnijden in buurthuizen en in gebedsruimten. Zij hoe ven hiervoor niet meer naar het ziekenhuis. Dit bespaart geld en de moslims hebben de moge lijkheid om rond de ingreep een feest te houden. Rotterdamse huisartsen worden opgeleid om jongetjes te besnijden. De ziek tekostenverzekeraar Zilveren Kruis betaalt de operatie. Moslims laten zich nu vaak besnijden in hun moederland of door 'kappers'. Dat zijn beunhazen die het vaak niet zo KLM mag toch op Orly vliegen Amsterdam De Franse regering heeft gisteren besloten de KLM alsnog toestemming te geven voor dagelijkse lijnvluchten op het Parijse vliegveld Orly. De luchtvaartmaatschappij zal met ingang van 2 januari tweemaal daags op Orly gaan vliegen. De KLM wilde vanaf31 oktober, de ingangsdatum van de win- terdienstregeling, op Orly gaan vliegen. Toen de Franse regering wilde daar een stokje voor steken, protesteerde de luchtvaart maatschappij bij de Europese Unie. Rechter: schotels moeten weg den haag Schotelantennes die zonder toestemming van de ge meente zijn opgehangen, moeten weg. De president van de I laagse rechtbank heeft de gemeente Den Haag gisteren in het gelijk gesteld, in een zaak die door een schotelbezitter was aan gespannen. I let stadsbestuur is tegen de antennes, omdat deze het straatbeeld zouden verstoren. Volgens directeur P. Veth van schotelleverancier Amstrad is de race nog niet gelopen. „Fr is nog geen definitieve uitspraak van de rechter. Alleen het schor- singsverzoek is afgewezen". 'Milieueisen voor parkeergarages' Parkeergarages mogen alleen worden aangelegd als ze niet voor een onaanvaardbare verhoging van de luchtverontreiniging zor gen. De minister van volksgezondheid, ruimtelijke ordening en milieu (vrom) moet daarom voor de bouw van grote garages een milieuvergunning verplicht stellen. Dat vinden gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Onderzoek leerde de dagelijks bestuur ders dat grote parkeergarages zorgen voor een sterke verhoging van het gehalte aan benzeen in de lucht. Met name in woonwijken vinden de dagelijks bestuurders dat onwenselijk. Het benzeengas komt vrij bij starten en optrekken, ook bij auto's met een drieweg-katalysator. 1 let is nog niet dui delijk wat precies de gezondheids- en milieurisico's zijn van (te- Weel benzeen. Bouwgrond in Randstad betaalbaar i voor nieuwbouw in de stadsgewes- i, Den Haag en Utrecht gaan gemid deld 65.000 gulden per woning bedragen. Deze prijs is geba seerd op de verwerving van grond, de aanleg van straten en groen, eventuele bodemsanering en extra openbaar vervoer. De bewoner betaalt voor deze locatiekosten ongeveer tweederde deel via huur- óf koopsom. De rest is voor rekening van Rijk en gemeenten. Dat concludeert de Rijksplanologische Dienst. De locatiekosten zijn even hoog als vijftien jaar geleden, toen veel woningen in groeikernen werden gebouwd. De bewoner betaal de toen echter slechts éénderde deel van de kosten. De economische groei in Zuid-Holland is vorig jaar ach tergebleven bij het landelijke gemiddelde. Vooral de in dustrie in de stedelijke gebieden Rotterdam en Den Haag deden het slecht. De verhoudingsgewijs gunstige ontwik keling in Leiden en de Bollenstreek kon dat niet goed maken. Daar deden met name de dienstverlening en de 'kennis-intensieve' bedrijvigheid het goed. beeld de Leidse regio, in met name de dienstverlening. Maar het totaal in Zuid-Holland daal de niettemin met 5.000. Overi gens hoort de werkloosheid bui ten de Rijnmond en Den Haag wel tot de laagste van Neder land. Voor de Leidse regio en de Bollenstreek meldt de barome ter een percentage van ruim drie procent. De bedrijvigheid in Zuid-Hol land groeide met name langs de snelwegen, zoals de A4 en de A13. Een bedreiging voor de economische groei in Zuid-Hol land is het tekort aan bedrijfs- Gemiddeld kan de provincie nog zo n vier jaar vooruit met de uitgifte van ter reinen. Daarna dreigt een te kort. Als het om kantoren gaat doel met name Den Haag, en in mindere mate Rotterdam het goed. Zoeterrneer is in opkomst, zozeer zelfs dat de huren al ho ger zijn dan in Rotterdam. Op termijn moet Zuid-Hol land het volgens de barometer vooral zoeken in 'kennisinten sieve' bedrijvigheid. Juist de Leidse regio scoort in dit op zicht hoog. Daarnaast heeft Zuid-Holland veel mogelijkhe den op de congresmarkt. Behal ve in de grote steden beschikt de provincie over goede facili teiten daarvoor in Noordwijk en Noordwijkerhout, terwijl ook geconstateerd wordt dat univer siteitssteden Leiden en Delft in opkomst zijn. Amsterdam Staatssecretaris A. van Dok-van Weele heeft gisterochtend op luchthaven Schiphol het startsein gegeven voor de bouw van de noordelijke uitloper van de D-pier. Zij deed dit door het storten van beton voor de eerste kolom. Met de noordelijke uitbreiding van de pier is, inclusief platformen, rijbanen en passagiersbruggen, een bedrag gemoeid van 128 miljoen gulden. Het nieuwe pierdeel is klaar in de zomer van 1996. De uitbreiding is nodig vanwege de groei van het luchtverkeer in Europa. De zuidzijde van de uitloper biedt plaats aan ze ven toestellen van het type Boeing 737. Aan de noordkant kunnen zowel grote als kleinere toestellen parkeren. De uitbreiding van de D- pier wordt 260 meter lang, 32 meter breed en 15 meter hoog. Het is de vierde pier-uitbreiding die Schip hol binen vijfjaar realiseert. In totaal kwamen er sinds 1989 38 nieuwe gate-opstelplaatsen bij. De nieuwe D-pier krijgt 37 plaatsen en wordt daarmee de langste op Schiphol, met de meeste gates en passagiers. Rond de pier worden voorzieningen aange bracht die het gebruik van de hulpmotoren in de staart van het vliegtuig voor de opwekking van elektriciteit en het gaande houden van de airconditioning, overbodig maakt. In 1997 moeten alle 80 opstelplaatsen van dezelfde snufjes zijn voorzien, hetgeen een energiebe sparing oplevert van 85 procent. Dat is verge lijkbaar met het jaarlijks energieverbruik van ongeveer 25.000 huishoudens. FOTO CAPITAL PRESS Portugezen kritischer dan Nederlanders den haag bill a; purmerend gpd Vier Purmerendse agenten die op 6 juli dit jaar betrokken wa ren bij de schietpartij waarbij een 39-jarige Vietnamees werd gedood, wisten dat het slachtof fer was gewapend. Bovendien was het hen bekend dat hij in brak in zijn flatwoning, waar hij eerder die middag was uitgezet. Dat blijkt uit het onderzoeks rapport van de rijksrecherche over de dodelijke schietpartij. Uit de verklaringen van de agenten valt op te maken dat zij al tijdens hun rit naar de flatwo ning door de meldkamer van de politie werden gewaarschuwd. Bovendien zagen de agenten toen ze op de galerij voor de woning stonden Tran in de keu ken staan met drie messen in zijn hand. De informatie in het recher che-rapport is opmerkelijk aan gezien tot nu toe steeds werd aangenomen dat de agenten op een normale inbraakmelding waren afgegaan. Ze zouden to taal overrompeld zijn geweest toen Tran uit een bovenlicht kroop en met de messsen op een hoofdagent afstormde. De Alkmaarse advocaten van de nabestaanden zullen op zeer korte termijn beslissen of ze op grond van de nieuwe gegevens een rechtszaak aanspannen. vervolg voorpagina De Portugese luchtvaartautori teiten zijn aanzienlijk kritischer over de rol van de cockpitbe manning bij de ramp met de DC-10 van Martinair op Faro dan de Nederlandse Raad voor de Luchtvaart. Dat bleek giste ren tijdens de presentatie van het Portugese onderzoeksrap port in Den Haag. De Portugezen verwijten de gezagvoerder een te passieve houding tijdens de landing. De hoge daalsnelheid van het vlieg tuig was volgens het onder zoeksrapport mede een gevolg van het handelen van de co-pi- loot en daarna van het te laat ingrijpen van de gezagvoerder. Hoewel ook de Portugezen als hoofdoorzaak van de ramp de extreem slechte weersomstan digheden noemen, voegen zij daar nog een handvol bijko mende oorzaken aan toe: de in stabiele nadering van de lan dingsbaan, het voortijdig terug nemen van motorvermogen waarschijnlijk als gevolg van een ingreep door de beman ning, de verkeerde windinfor- matie die de verkeerstoren van Faro doorgaf, het ontbreken van landingslichten op de baan en een verkeerde inschatting van de bemanning van de toestand op de door regen overspoelde landingsbaan. De Raad voor de Luchtvaart daarentegen legt volledig de na druk op het slechte weer. De hoge daalsnelheid van het vlieg tuig - vlak voor de landing - is volgens de Raad uitsluitend hieraan te wijten. De Portuge- zen menen echter dat de be manning wellicht eerder had kunnen ingrijpen. Letterlijk stel len zij dat de gezagvoerder „te passief reageerde en te laat ex tra motorvermogen gaf'. Hygiënische besnijdingen in buurthuizen en gebedsruimten nauw nemen met de hygiëne. I let Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam voelde er niet veel meer voor om deze ingreep uit „We vinden het geen hoofd taak van het ziekenhuis. De kin deren zijn tenslotte niet ziek. De behandelingen kosten ons ook geld dat wc liever aan iets an ders willen besteden. Boven dien is een besnijdenis in het ziekenhuis een klinische bedoe ling. Er is geen gelegenheid voor festiviteiten. Ouders vinden dat toch vervelend. Dat konden we ons goed voorstellen", aldus woordvoerder G. Madern van het ziekenhuis. TEVENS NOG ENKELE SHOWROOM KEUKENS MET KORTINGEN VAN Kom nu naar het InterKeukenGilde, zoek uw droomkeuken uit en u kunt óók nog me, de he,e were|d telefoneren Zélfs als u staat te koken. Bij aanschaf van een nieuwe keuken krijgt u van ons namelijk een prachtige Siemens telefoon kado. Een stijlvolle Euroset 830 waar u handsfree mee kunt telefoneren (tijdens het gesprek haalt u rustig de kip uit uw hete oven). Een telefpon die bovendien is voorzien van een antwoordapparaat! Keukens van het InterKeukenGilde Hoogwaardige keukens in alle soorten, kleuren en maten voor elk budget. Met inbouwapparatuur van de bekendste merken En de vakmensen van het InterKeukenGilde adviseren u niet alleen over aanschaf, maar ook over plaatsing en installatie, Zij zijn immers dé keukenspecialisten. 5tap dus eens binnen bij het Interkeuken-gllde en ontdek hoe de wereld voor u open gaat Meesters in maatwerk I v\ 5 JAAR GARANTIE VAKMANSCHAP EN SERVICE WATERVASTE PUNTEN DESIGN- EN DEKORELEMENTEN IN VELE KLEUREN ruime KOETSIERSWEG 7, SASSENHEIM |7j TEL 02522-30481 maandags gesloten LÏh Die laatste opmerking v een grote verrassing voor Raad. In een eerder concej rapport had deze zinsnede ri gestaan. De voorzitter van Raad voor de Luchtvaart, G. 1 dewes, zei dinsdag niet te i grijpen waarom die opmerkj aan het rapport is toegevoej „Er is geen rechtvaardiging vo deze verwijten richting de j loot. We staan er ook niet zq der meer achter". Het rapport gaat naar min ter Jorritsma van verkeer en \j terstaat. Zij moet beslissen' het duidelijk genoeg is. Toch) de Raad naar alle waarschü lijkheid de minister advisei opheldering te vragen bij Portugezen. Temeer daar sinds het verschijnen van l concept-rapport geen nieui feiten omtrent de oorzaak i toedracht van de ramp zijn 01 dekt. De Raad voor de Luchtvaj meent dat de twee vliegers a reet en volgens het instruct boekje hebben gehandeld. De stichting Anthony, die: de belangen behartigt van e groot aantal slachtoffers en n bestaanden van de vliegrarn gaat volledige schadeloosstj ling eisen bij Martinair. Hij j ook dat de nabestaanden smj tegeld krijgen, maar daar vot ziet de Nederlandse wetgevj niet in. Woordvoerder Söteman v de stichting noemt het rappi 'vernietigend' voor Martinf „Duidelijk is dat de beman had moeten besluiten de 1. ding af te breken. Het Portugj rapport stelt de vliegers verantwoordelijk. Ik ben blij de Portugezen voet bij hebben gehouden en zich door de Nederlanders heb! laten overhalen hun rapport wijzigen". den haag monica wesseling Het CDA Zuid-Holland veel nieuwe kandidaten strijd om de gunst van c zers. De kandidatenlijst v verkiezingen van provinci staten, begin volgend jaar, acht nieuwe CDA'ers op kiesbare plaatsen. Voor acht deren, onder wie A. Vlugt uit Koudekerk Rijn, is het statenlidmaatscl vermoedelijk verleden tijd. regiogenoot staat op de plaats, waardoor alleen groot aantal voorkeursten •hem nog in de staten zou kt| nen brengen. Onverkiesbaar (op plaats 3| maar wél op de lijst, staat A. M Bochove, voormalig wethouó en huidige raadslid in Leid< De Hillegommer J. Draijer, d enkele weken geleden mevroj Vroegindeweij (burgemeesj van Ter Aar) opvolgde, heeft een verkiesbare plaats gekj gen. Vroegindeweij mol stopen omdat de wet een co) binatie van het burgemeest) schap en statenlidmaatschj niet toestaat. Het CDA heeft nu 23 ledenl het 'parlement' van de provj cie. Op de nieuwe lijst staat I nummer 15 de Leimuiden? L.E. van der Sar. Twee plaats lager staat Voorschotenaar j statenlid H. Horlings. Numnj 20 is de Leidse C. Kramp-Hl tink, oud-raadslid in Leiden I nummer 22 is regiogenoot; Démoed uit Hazerswoude. M zijn 23 jaar moet hij de jongeij binnen het CDA vertegenwoj digen. De lijst wordt aangevod door de huidige fractievoori ter J. Heijkoop uit Oud-Albli De leden moeten zich nog i koord verklaren met de kanf datenlijst: dit gebeurt tijdei een ledenvergadering op 24 ij vember. Kapitein dronkei achter het roer rotterdam gpd De Rotterdamse rivierpoli heeft gisteravond in de vaargeul van de Nieuwe Wati weg een 61-jarige sleepbootl pitein naar de kant omdat zijn vaargedrag opviel. De blaastest verklaarde De kapitein bleek 1,7 prom alcohol in z'n bloed te hebbi Hij kreeg een vaarverbod van uur en een proces-verbaal het in gevaar brengen var scheepvaartverkeer.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22