De schatkamers van de wetenschap et schots en scheve land van Paulus Potter Cultuur Kunst Drank en lodderoogjes bij Zichy Verbod export Rembrandt Fraaie, krachtige dans Post WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 K RUYGROK, 071-356471, f :i de bezoekers. Kunst en kitsch Hazerswoude hazerswoude In het Dorpshuis in Hazersdorp zijn vanavond drie deskundigen van het veilinghuis Vendu aanwezig om onder meer sieraden, schilderijen, aardewerk en boeken te taxeren. De experts laten vanaf 20.00 uur hun kritische blik gaan spullen v Kaartverkoop Peter Faber - leiden K&O Leiden verkoopt kaarten voor de voorstelling Ole- anna met Peter Faber en Caroline Almekinders op 24 november in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Het stuk van David Mamet gaat over de oorlog tussen de seksen. De toegangskaar ten zijn verkrijgbaar bij het Uitbureau van de volksuniversiteit aan de Oude Vest 45. Noa in Vredenburg utrecht Kort geleden vroeg de Paus haar op het Sint Pieters plein het Avé Maria te zingen. Binnenkort staat ze in het Utrechtse Vredenburg: de Israëlische zangeres NOA. Onder be geleiding van de gitarist Gil Dor geeft ze op woensdag 7 decem ber een muzikale show weg met elementen van Israëlische, Ara bische en Amerikaanse culturen. Het concert begint om 20.15 uur. De kaartverkoop begint vrijdag. Lunchconcert pianisten leiden Hanny Balkenende en Alain Viddeleer geven morgen een lunchconcert in de Kapelzaal van K&O in Leiden. De pianisten wonnen onlangs het Rijnakkoord Pianoconcours. Balkenende speelt onder meer Scarlatti en Kahtchaturian. Viddeleer brengt werk van Chopin, Scriabin en Rachmaninoff. Het concert begint om 12.45 uur. Raadsels in Amsterdamse kerk amsterdam In de Oude Kerk in Amsterdam wordt van 17 tot en met 27 november de manifestatie 'Het raadsel in de oude kerk, verschijnselen van imperfecte coïncidentie' van De Tropisten gehouden. Tropisme is een kunstvorm die zijn best doet de kij ker iets niet te laten zien. Met behulp van geluid, licht, weerspie gelingen en projecties proberen zij in de Oude Kerk dingen op te roepen die er net niet meer zijn. Dialezing Mondriaan leiden Drs. H. Rijken geeft morgen een dialezing over Mondri aan in de K&O Kapelzaal in Leiden. Vanaf20.15 uur komen idee- en en werk van de schilder aan de orde aan de Oude Vest 45, in gang Hazewindsteeg. Museum Boerhaave toont 'vorstelijke instrumenten leiden marco v Het resultaat is er dan ook nat De tentoonstelling staat vol m prachtige wetenschappelijke i: AKO-boekenprijs krijgt andere opzet Peter de Clercq heeft er twee jaar aan gewerkt. „Vooral veel lezen en bepalen wat ik tijdens de tentoonstelling wilde laten zien", aldus de samensteller van 'Het koperen kabinet, de schatkamers van de wetenschap 1550-1950' in het Leidse Museum Boerhaave. In het begin deed hij het werk alleen, maar een paar maanden voor de ope ning 'draaide het hele museum op volle toeren'. met 'vorstelijke rijkdommen', voornamelijk van de Habsbur- gers, verwoede verzamelaars van allerhande wetenschappe lijke instrumenten. „Voor ko ningen was dat vooral een ma nier om hun eigen glorie te to nen. Laten zien dat ze machtig én verstandig waren." Pronk stuk van de tentoonstelling is een klokje uit 1606 dat een goudsmid speciaal voor Keizer Rudolf II maakte. Het klokje is. net als alle an dere koninklijke verzamelstuk- ken, in bruikleen verkregen van het Kunsthistorisch Museum uit Wenen. Met de grootst mogelij ke voorzichtigheid zijn de voor werpen naar Nederland ge haald. „Voor dat klokje, onge veer 12 centimeter hoog, was een enorme kist nodig, die we het museum in moesten take len", aldus De Clercq. Hij is zelf naar Oostenrijk ge gaan om de stukken uit te zoe ken. Dat ging niet altijd even makkelijk. „Het Weense muse um stelde nogal w den. Begrijpelijk, want de n te instrumenten zijn van schatbare waarde. Maar je i gew ekken de stoute schoen De teressantste heeft De Clercq be schreven in een catalogus. Een passer in leren foedraal, met ge bruiksaanwijzing, uit ongeveer 1600, een mathematisch kastje uit de 17de eeuw en een collec tie microscopen van de bioloog Wouter Hendrik van Seters zijn maar enkele van deze instru- Het meeste van wat er op de tentoonstelling te zien valt, is afkomstig uit verzamelingen. De Clercq: „Seters bijvoorbeeld was bioloog en verzamelde mi croscopen uit de 17de tot en met 19de eeuw. Zo hebben wij een mooi beeld van de ontwik keling van dat instrument. Se ters was geïnteresseerd in de geschiedenis van zijn vak." Op de expositie draait ook een 'stomme film' te zien die Seters in 1924 maakte. Daarin zijn zelfs opnamen te zien van visjes 'onder de microscoop'. Een paar Stadhouders Nu alles in de vitrines staat, be kent De Clercq dat het zweet hem wel eens in de handen heeft gestaan bij het oppakken van bepaalde instrumenten. „We droegen allemaal hand schoenen omdat je van opwin ding wel eens zou kunnen gaan zweten, waardoor een instru ment uit je handen kan glippen. Maar ook omdat je vingers in het messing een onuitwisbare afdruk achterlaten. Dat moet je niet hebben." Om aan belangrijke weten schappelijke instrumenten te komen is het volgens De Clercq nodig om uit te wijken naar vor stelijke verzamelingen in het buitenland. „Ook de stadhou ders legden wel collecties aan. Uit inventarislijsten weten we dat ze heel bijzondere dingen hadden. Maar de Fransen heb ben in 1795 alles weggesleept. Tot op heden is er niets van te ruggevonden. Helaas." De tentoonstelling 'Het kope ren kabinet, de schatkamers van de wetenschap 1550-1950' is tot en met 5 maart 1995 te zien in het Museum Boer haave, St. Agnietenlaan 10 in Leiden. Openingstijden: di-za: 10-17 uur en zo: 12-17 uur. Ca talogus: f 15,00 gulden. Het pronkstuk van de tentoonstelling: een ragfijn klokje uit 1606. R/MUSIUM BOtRHAAVf amsterdam gpd Stichting AKO Literatuur 'rijs is deze week begonnen overleg over een nieuwe ipzet van de prijs. Secretaris - lans Verkruissen wil echter nog ïiets loslaten over de plannen n het bestuur na de tumultu- rlopen uitreiking van de .iteratuurprijs '94 aan G. Durla- iher tijdens een uitzending van fonja Barend. „We doen nooit mededelin- •r bestuursvergaderingen andere opzet bedenken ;ost tijd. We menen trouwens lat er de afgelopen tijd genoeg •ver de AKO is verschenen", al- lus Verkruissen. Volgens zijn woordvoerster leeft Bezige Bij-directeur Albert 'oster nog geen reactie gehad ip de brief die hij direct na de uitzending op 22 oktober aan AKO-voorzitter A. Dreesmann schreef. Daarin stelt hij dat Be zige Bij-auteor Nicolaas Matsier recht heeft op een bedrag van 50.000 gulden, de helft van de prijs van een ton. In de uitzending kregen Dur- lacher en Matsier evenveel pun ten van de publieksjury maar haalde Durlacher meer eerste plaatsen. Omdat Sonja Barend tevoren niet had verteld dat dit de doorslag gaf verkeerde Mat sier korte tijd in de veronder stelling dat hij de helft had ge wonnen. Later bleek dat een van de juryleden zich tijdens de uitzending vergiste en was afge weken van de tevoren bij een notaris opgegeven score. Daar uit bleek dat Durlacher toch met' een punt verschil had ge- beeldende kunst recensie. ingridappels Expositie 'Dionysos. kunst en wijn gaarse kunstenaars in galene Zichy, Steen straat 7 te Leiden. Geopend 18 uur, zaterdag 11-17 uur Te bezichti gen tot 1 december 12- "Wees dronken. Altijd. Niets an ders doet er toe." Het zijn woor den van Baudelaire. Het is het leven van Dionysos alias Bac chus. En het was het uitgangs punt van Zichy voor een op dracht aan 15 Flongaarse kun stenaars. De meeste van hen waren al eerder te zien in deze galerie. Uiteraard staat in deze expo sitie de (uitwerking van) drank centraal. Vlak naast een boer met rode neus en door de drank bepaalde blik is een in lende doek en druivebladeren geklede figuur te zien. In kennelijke staat hangt hij over een tafel, zowel droefenis als komische weerloosheid uitstralend. Het tafereel en het personage zijn duidelijk gebaseerd op klassieke voorbeelden uit de kunstge schiedenis, en zo wordt sterk de suggestie gewekt dat we naar een hevig beschonken Christus kijken. Zowel het schilderij met de boer als met de Christusfiguur zijn van de hand van Jnos Ló- rant. Zijn stijl is donker, zowel wat betreft de sfeer als het kleurgebruik. Maar zijn zwaar moedige ernst wordt gebroken door milde humor, ingebracht door details als het wat malle kransje op het hoofd van Chris tus, of de wilde woestheid in de ogen van de boer. Hét thema 'Dionysos' leent zich daar na tuurlijk uitstekend voor, en dit lijkt voor de meeste exposanten op te gaan. Toch zijn er ook enkelen die de geest van Dionysos op een andere manier hebben willen vangen; in een dans of stilleven. Heel verstild is hierbij het werk van Péter Földi. Hij wordt als de filosoof in deze groep be schouwd, maar had deze keer misschien een wat minder upol- linische benadering kunnen ne men. Bernie Aulsema - de enige Nederlandse in deze expositie - levert met haar dansers een heel mooi aandeel. In een enke le lijn heeft zij de dansers weten te vangen. Sober, sterk en le vendig. Iemand die het tegendeel ver tegenwoordigt is Ernö Tóth. Zijn werken knallen op een aan gename wijze. Tegen een zeer rode achtergrond staat, als bij een laatste Avondmaal, een ta fel met aanzittenden. Alleen zit hier in het midden een zacht aardig ogende duivel. Bovenin zweeft een auto voorbij met daarin hardnekkig aan de fles lurkende wezens. Hier wordt het feest van de drank gevierd, op een bijna venijnige wijze. Hier proefje de ware Dionysos. Ook Sndor Ruttkay heeft de ware geest te pakken. In zijn pastelschets kijken een man en vrouw je in liggende omhelzing aan. Hun blik is verrukkelijk ge troffen; verheerlijkt en lodderig. De ware dronken overgave wordt hier subtiel en moddervet getoond. Wat betreft de ware Dionysosgeest ondervindt Rutt kay concurrentie van enkele als boerenkoppen versneden wijn- kurken en beschilderde wijn flessen die achterin de galerie als stille getuigen van een ge slaagde opening zijn achterge bleven Els Pelgrom schrijft lx >ckcn weekgeschen k AMSTERDAM ANP De auteur Ills Pelgrom schrijft her Kindcrboekenweekge- schenk 1995. De Kinderboeken week heeft volgend jaar als on derwerp 'Kal en Mond', begint op 4 oktober, Werelddierendag, en duurt tot en met zaterdag 14 oktober. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van hel Nederlandse Boek (CPNB) mee gedeeld. l is Pelgrom (19.12) kreeg Gouden Griffels voor haar boeken 'De kinderen van het Achtste Woud'. 'Kleine Sofic en liinge Wapper" en 'I)e eikelvre ters. In september dit jaar ont ving Pelgrom voor haar gehele oeuvre de Theo Thijssen-prijs. den haag eric bos Paulus Potter (1624-1654) schil- lerde ooit een stier en werd er wereldberoemd door. Maar hij «childerde veel meer. In het dauritshuis in Den Haag is nu :en unieke tentoonstelling te met Potters uit de hele we- eld onder de titel: 't Land van. 'aulus Potter. En wat onmid- lellijk opvalt aan het het nog ta- nelijk uitgebreide oeuvre van jong overleden Enkhuizer ichilder 'Pouwel' Potter zijn de ims zo merkwaardige, one- •nwichtige details. Bekend is dat de koeienhoe- lerop de 'Stier' (1647) onmoge- ijk verkort is afgebeeld en dat perspectief niet helemaal dopt, zodat de totale composi- :n nogal verwrongen in- lmk maakt. Datzelfde geldt 'oor de stier op 'Twee koeien een stier' (1647). Of het ireemde perspectief van 'De Volfshond' (1652) uit de Her- nitage. Maar de wolfshond zelf, >f de koeien uit 'Koeien op weg ïaar de weide' (1647) maken luidelijk: hier is een meester- ichilder bezig geweest. De vlie- ;en op de huid van de beroem- le 'Stier' bijvoorbeeld zijn zo le- ensecht geschilderd dat je de ïeiging krijgt ze weg te jagen. Het oeuvre van Paulus Potter een wonderlijk samenraapsel an hoogstaand Hollands Mees erschap en een schilderkunde ran het tweede garnituur. Bij (een andere meester zie je zul- wisselende resultaten, alsof twee Pottws hebben geleefd >f dat er verschillende kunste- uaars aan één en hetzelfde doek )f paneel hebben gewerkt. In ijn korte leven werd hij vooral >ekend om zijn vele veeschilderijen'. Bij andere kunstenaars is vee de stoffering an een 'Hollands landschap', >ij Potter zijn ze onderwerp. Op 'Het boerenerf, de pissen- ie koe' (1649) staan alle boer- ierijdieren keurig - maar toch ïeel losjes geschilderd - afge- >eeld. 'Het boerenerf werd ove- igens in opdracht van prinses toialia van Solms (de echtgeno- e van Frederik Hendrik) ge schilderd voor boven de schoor- londen rtrgezocht van twaalf miljoen gul cien of meer. Als het bod serieus is, kan het ministerie de uitstel termijn met vier maanden ver lengen. De twaalf miljoen gul den is het bedrag dat het Getty museum in Californië voor hel uit 16.13 daterende meesterwerk heeft betaald aan Perry St. Ger mans, eigenaar van een groot landgoed in Cornwall. Dit mu seum liep eerder al het beeld 'De drie gratiën' mis dal ook Groot-Brittannië niet uit mocht. De Britse regering heeft gisteren de uitvoer van een schilderij van Rembrandt tegengehouden in de hoop dat een koper op staat die het doek voor Groot- Brittannië kan behouden. Het i naai rfgoed weigert tot januari 1995 en exportvergunning te verlu ien voor het schilderij 'Daniël n Cyrus voor de afgod Baal', 'ot die tijd wordt een Brits bod Potters Boerenerf: een 'lawaaiig' tafereel vol beesten tegen een scheve horizon. Den Haag. Maar de prinses keurde het af vanwege de pis sende koe, een volgens biograaf Arnold Houbraken 'al te vuil voorwerp voor Hare Hoog heid, om dagelyks te bespiege len'. Lawaai Maar misschien beviel haar ook niet het lawaaierige van dit pa neel van 81 bij 115,5 cm, alsof derd. Los van het geklater van de pissende koe en het geloei, geblaat, gemekker, gehinnik en gekraai daaromheen, krijst rechts op het tafereel ook nog eens een kleuter die door een blaffende hond wordt bespron gen, terwijl een oude boer met zijn hoed probeert de hond weg te slaan. Het meest curieuze aan 'Het Boerenerf is echter dat de horizon, en parallel daaraan is niet duidelijk. Ook de samenstellers van de ca talogus is het ontgaan. Het oeuvre van Potter, de ra ke tekeningen, de qua niveau sterk wisselvallige schilderijen en soms vreemde voorstellin gen - zoals 'Het leven van de ja ger' (ca 1650) uit de Hermitage, een soort geschilderd stripver haal - laten een gemengde in druk achter. Maar er is één as- ken iets bijzonders meegeeft en dat is de lichtval. Potter sugge reert dat hij in de vroegste och tenduren buiten zat te schilde ren, terwijl de laagstaande zon het vee in een even dramatisch als poëtisch tegenlicht zette. Potter zat uiteraard niet buiten, maar voerde dat als een soort handelsmerk in zijn atelier in: heel mooi strijklicht, waardoor het doodordinairste koeiepor- FOTO PR/MAURITSHUIS iets heel Daarin toont Potter zich een ware meester. 't Ixind van Paulus Potter. Mauritshuis, Den Haag, Open: di tm za 10-17 uur, II 17 uur. T/m 5 februari 1995. Ca talogus: 'Paulus Potter, schil derijen, tekeningen, etsen'. (Uitg. Waanders, Zwolle) 208 paperback f 45,00. Gebonden: f een groot aandeel. Het werve lende duet van Karin Post en Dries van der Post in 'Kaders' wordt omringd door verschui vende blokken en strepen. Deze onrust werkt op de dans in en geeft er iets panisch aan, maar de grote slappen en gebaren hebben ook een komische wei king. 'Tango', ook gedanst door Karin Post en Dries van der Post, is geïnspireerd door de be wegingen van de tango: ener giek, gracieus. In de dans wor den lichtbeelden geprojecteerd die een telkens wisselende ruimte suggereren: begrenzen de of juist wijkende wanden die dan plotseling weer verdwijnen. Juist omdat de vloer waarop zij dansen niet zichtbaar is, heeft dit een spannende werking. In deel 3, 'Set go', zien we op de achterwand een patroon van gekleurde vierkanten, van el kaar gescheiden door dikke zwarte strepen, eveneens een ontwerp van Peter Struycken. Op jazz achtige muziek maken Karin Post en Irma Baal je speei- se bewegingen, die mooi en met hurnor ontwikkeld worden. De lichaamshoudingen en bewe- ■taan (un au eens ptyk op, hebben dan weereen contraste- rend tempo en vormen fraaie combinaties. De danseressen zijn feilloos op elkaar afge stemd. Onafgebroken is er een vrolijke, relaxte verstandhou ding te zien. Belangrijk in de vormgeving zijn de kostuums van Meta Struycken. De lijnen en kleuren weerspiegelen het patroon van de achterwand. Met de lijnen op de strekkende of buigende ledematen wordt i fraai effect bereikt. Vormgeving speelt in de cho reografieën van Karin Post een grote rol. Abstracte lichtontwer pen bepalen het toneelbeeld in de drie onderdelen van het pro gramma "l ake'. De telkens van kleur veranderende stippen op de achterwand in deel 1, "Fake 1, 2, 3, 4, 5', zijn van Peter Struycken. Tegen dit decor ma ken zes danseressen in wisse lende samenstelling bewegin gen die vooral opvallen door zorgvuldigheid. Het tempo be gint laag en wordt op een mooie manier opgevoerd tol een snel heid die toch ingehouden blijft. Wel worden de fraaie lichaams houdingen soms gewijzigd door plotselinge impulsen. Details in de bewegingen, het gebruik van de ruimte, de hel dere manier waarop Post de rijkdom aan bewegingen een plaats in het geheel geeft en de wisseling van combinaties tus sen de danseressen vormen de kracht van dit dansstuk. De contacten tussen de danseres sen wordt zeer beperkt gehou den. Er zijn enkele duet-passa ges en er is regelmatig oogcon tact. Deze afstand sluit goed aan op de heldere opbouw van deze choreografie, waarin ver der opvalt dat er ook tussen dans en decor een afstand blijft bestaan. Het tweede programma-on derdeel bestaat uit twee korte filmpjes, 'Kaders' en 'Tango'. Dok hierin heeft

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21