'Er komt niet eens een bus' 'Deze boom had misschien wel gered kunnen worden' Leiden Regio Warmond vervangt houtversnipperaar Bewoners Haarlemmertrekvaart knokken voor behoud woonplezier Bushokje voor de winter vervangen Emancipatieplan roept vragen op Paardenliefhebbers willen in koets worden begraven' WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 Juwelen gestolen uit villa wassenaar Uit een villa aan de Rijksstraatweg in Wassenaar is gisteren een bijouteriedoos met juwelen gestolen. De daders kwamen met pand binnen na het inslaan van een ruit van de keukendeur. Hagenaar gewond bij aanrijding wassenaar Een 41-jarige Hagenaar is gisteren met onbekend letsel overgebracht naar het Westeinde-ziekenhuis in zijn woon plaats. De man raakte door nog onbekende oorzaak op de Rijks straatweg in Wassenaar de macht over zijn bestelauto kwijt en reed daardoor tegen een paal in de groenstrook. Ven'olgens kwam hij op het fietspad terecht en botste tegen een veegauto. De 48-jarige bestuurder uit Nieuw-Vennep bleef ongedeerd. Gloednieuwe auto verdwenen leiderdorp» Bij een garagebedrijf aan de Van der Valk-Bouman- weg in Leiderdorp is gisteren overdag een gloednieuwe wagen gestolen. De auto was nog niet voorzien van kentekenplaten. Dubbel ongeval aan Hofdijck oegstgeest Een auto is gisterochtend geheel uitgebrand aan de Hofdijck in Oegstgeest. Een 27-jarige vrouw uit Lisse zag onder de motorkap van haar auto rook konjen en belde de brandweer, die snel maar te laat kwam. Een 23-jarige Leidenaar liet zich er door afleiden en botste met zijn auto tegen die van een 20-jarige Leidse vrouw. Beide wagens liepen forse schade op. De vrouw moest met nekklachten worden overgebracht naar het AZL. Winkeldief laat buit vallen voorschoten Een onbekend gebleven man heeft gisteren voor een bedrag van vijfhonderd gulden aan goederen gestolen uit een winkel aan het Planciusplantsoen in Voorschoten, man werd niet gelijk geholpen door de winkelier. Een getuige zag ver volgens dat de winkeldief diverse spullen in zijn jaszakken en mouwen stopte. Hij sprak de man buiten aan waarop deze de spullen liet vallen en ervan door ging. De gemeente Warmond wil 40.000 gulden in vesteren in een nieuwe houtversnipperaar. De oude machine, waarmee door de buitendienst snoeihout wordt versnipperd, is versleten. In de afgelopen zomer zijn nog enkele noodreparaties verricht om de versnipperaar in bedrijf te hou den, maar het apparaat dreigt nu definitief de geest te geven. De gemeente heeft eerst overwogen een ma chine te huren. Aangezien dat ruim 17.000 gul den per jaar kost is daar echter van afgezien. De oude machine, een Jensen A300, wordt vervan gen door een Jensen A325. Het apparaat wordt in tien jaar afgeschreven. Leiderdorpse muziekgroep wil niet naar Leiden voor repetities „Dit is ons doodvonnis."' Voorzitter R. Melet van de Lei derdorpse muziek- en showgroep Con Bravura zwaaide gisteravond in de raadzaal van het gemeentehuis woe dend met een brief. Daarin deed het Leiderdorpse colle ge van B en W het voorstel om de repetities naar een mu- ziekonderkomen in buurgemeente Leiden te verplaatsen. Doet Con Bravura dat, dan kan de vereniging volgend jaar weer subsidie krijgen. Anders is het afgelopen. Blijven oefenen in het clubge bouw aan de Beukenschans kan niet, omdat het pand niet vol doet aan de milieu-eisen. Daar voor produceren de muzikan ten te veel lawaai. Wel mogen de muzikanten er van de ge meente bingo-avonden, rom melmarkten en andere activitei ten blijven organiseren. Met de naar Leiden ziet Con Bravura echter helemaal niet zitten. ,,Er komt niet eens een bus bij dat muziekpand," zei voorzitter Melet. Bovendien zouden ze dan samen in één gebouw moe ten oefenen met de Leidse band Con Fuoco. „We zijn rivalen van elkaar. Dat wordt niet musice ren, maar knokken,grapte hij. Een meerderheid van de commissie voor welzijn vond gisteravond toch dat er voor de vereniging echt niets anders op zit. CDA-burgerlid W. Laman sprak van een 'coulante regeling waar Con Bravura blij mee mag zijn'. De meeste commissiele den spraken bovendien hun twijfels uit of de vereniging ei genlijk nog wel levensvatbaar is. D66-raadslid R.Jolly sprak van 'een reddingsboei voor een drenkeling met kramp in zijn armen'. Daarbij komt voor hen dat nog maar minder dan tien leden van de muziek- en show groep afkomstig zijn uit Leider dorp. Con Bravura kampt met een teruglopend ledental en fi nanciële problemen door de be ëindiging van de samenwerking met een Vlaardingse muziek groep. Er is geen geld voor het indienen van een aanvraag voor een milieuvergunning, wat neerkomt op minimaal 3000 gulden voor een akoestisch on derzoek en 360 gulden le- geskosten. Volgens wethouder C. Kerner (CDA/welzijn) kost aanpassing van het gebouw nog eens ongeveer vier ton. De ge meente voelt er niets voor om een dergelijke hoge investering te doen. De voorzitter van Con Bravu ra vond dat de wethouder niet genoeg had geprobeerd om de muzikanten op een andere ma nier in Leiderdorp te houden. Zo zou de vereniging best willen repeteren in het nieuwe onder komen van drumfanfare Ta- marco, dat wordt gebouwd aan de Splinterlaan. Volgens de wet houder heeft Tamarco echter al eerder aangegeven daar hele maal niks voor te voelen. De clubs zouden elkaar niet goed liggen. C. Bos (Groen Links) en J. Hermans (PvdA) vonden dat Kerner toch nog een bemidde- lingspoging moest wagen. „Ik zie er geen heil meer, maar ik wil het nogmaals met Tamarco opnemen. Dat zeg ik u toe," be loofde de wethouder. Deze oeroude linde aan de Voorstraat in Voorschoten maakte gisteren plaats voor een jonger exemplaar, af komstig van de Leidseweg. De boom leverde gevaar op voor de omgeving. Hij had door een novemberstorm geveld kunnen worden. foto lolk zuydfrduin Voorstraat verliest eeuwenoude linde voorschoten „De gemeente Voorschoten gaat wel erg nonchalant te werk bij het kappen van bomen. Als bewoner krijg je nauwelijks kans om er bezwaar tegen te maken." E. Brussee, voormalig gemeenteraadslid van Voor schoten voor D66 heeft met de nodige ergernis de gang van za ken rond het kappen van een van de lindebomen aan de mo numentale Voorstraat gevolgd. Gisteren werd de boom, die schuin tegenover het Wapen van Voorschoten bij het post kantoor staat, verwijderd om plaats te maken voor een jonger exemplaar dat werd weggehaald ter hoogte van Leidseweg 258. „Toen ik over een kapvergun- ning begon heeft de gemeente heel snel een vergunning afge geven, en is direct aan de slag gegaan. Informatie over het hoe en waarom kon ik bij het ge meentehuis niet krijgen, terwijl er toch een rapport van boom- chirurg Copijn uit Utrecht voor handen was. Ik voel me dan toch met een kluitje in het riet gestuurd. Ik overweeg dan ook een klacht bij de gemeentese cretaris in te dienen", aldus na tuurbeschermer Brussee, die de bomen in de Voorstraat met speciale aandacht volgt. Brussee heeft uiteindelijk maar geen be zwaar ingediend legen het kap pen van de boom. „De boom is gekapt omdat het gevaar In stond dat hij zou omvallen bij harde wind. Dat risico wilde de gemeente niet meer nemen. Ik had het idee dat de boom nog wel te redden was door de repa ratie, waarbij de scheuren wor den gerepareerd, nog een keer uit ie voeren. Daar worden spandraden voor gebruikt, die nog een keer aangespannen hadden kunnen worden. Maar goed, ik heb contact gehad met een medewerker van Copijn en die vertelde dat de boom inder daad niet meer te redden was. De wortels waren slecht en het hechten van scheuren wordt niet meer gedaan. Dus heb ik me daai maai bij neergelegd Maar die informatie had ik ook van de gemeente willen krij- gen Meer Voorstraat die op punt van om vallen staan. „De boom die bij de Bloklaan staat is er mis schien nog wel erg aan toe. De gemeente heeft in de zeventiger jaren de bomen wel voor veel geld laten herstellen, maar later verzuimd een plan op te stellen om de zaak regelmatig bij te houden. Daardoor zijn nu dt\ problemen ontstaan." Volgens I'. Quist van de afd ling Groen van de gemeen Voorschoten is het indordaa niet de gewoonte om kapve gunningen te hanteren. „Dat j niet helemaal correct, maar ot als gemeente kapvergunninge aan jezelf te gaan verlenen lijl wat omslachtig. Tot nu toe wa het ook nooit een probleem. I maart was in een plaatselij blad te lezen dat de gemeent van plan was te boom weg ti halen, dus het publiek was u| de hoogte. De hoorn viel ech niet meer te redden, we hebbel het maximale gedaan. Eer schriftelijk rapport over de toe stand van de boom heb ik niet anders had ik het ht wel aan de heer Brussee laten lezen", steil Quist loman leefmans „De Haarlemmertrekvaart moet blijven zoals die nu is: een buurt waar veel verschillende mensen elk op hun eigen manier met plezier en zonder onderlinge problemen wonen. Daar zullen wij zo nodig voor vechten." Dat schrijven 55 bewoners die aan de rand van de Broek- en Si- montjespoldcr wonen in een brief aan de provincie, verge zeld met een handtekeningen lijst. De provincie behandelt vol gende week de grenscorrectie waardoor de Oegstgeestse pol der - ten westen van de Mercn- wijk - door Leiden wordt inge lijfd. De twee betrokken ge meenten konden het in de afge lopen maanden niet eens wor den over de manier waarop de Broek- en Simontjespolder moet worden bebouwd. Een be langrijk strijdpunt vormde de ontsluiting van de nieuwe wijk, waar circa duizend woningen komen, en de vraag of deze op Oegstgeest of Leiden moet zijn gericht. De provincie nam de rol van scheidsrechter in deze dis cussie op zich en heeft Ixiden voorlopig het voordeel van de twijfel gegeven. De bewoners van de Oegst geestse Haarlemmertrekvaart en de aangrenzende Ix-idse Haarlemmerweg hebben juist hun twijfels over de nog weinig concrete plannen van Ixriden. In de bouwplannen die Oegst geest had, was veel polderland schap onaangetast gelaten. „Ons bekruipt een gevoel van onbehagen hij het idee dat Lei den misschien andere plannen heeft. Wij zijn bang dat Lelden onze belangen wil opofferen aan hel realiseren van een 'goudkust' langs de Haarlem mertrekvaart", zo staat in de be wonersbriof. Dót de polder in naam der volkshuisvesting, moet worden bebouwd, daar twijfelen de hui dige bewoners aan de zuid westrand niet aan. „Wij ver wachten dat u (de provincie, red.) bij uw besluit over grens wijziging onze belangen zwaar zult laten meewegen." Volgende week woensdag en donderdag komt dit onderwerp bij de pro vincie aan de orde. leiderdorp jaap v Het verloederde bushokje bij het St. Elisabeth ziekenhuis in I-eiderdorp wordt nog voor de winter vervangen. Het nieuwe hokje moet echter grotendeels door de gemeente zelf worden betaald. Een poging om ver voersmaatschappij Zuidwest Nederland mee te laten betalen is mislukt. Alleen het St. Elisa beth ziekenhuis draagt vijfdui zend gulden bij in de kosten. Dat betekent dat de gemeente zelf tussen de 25 en 30.000 gul den moet neertellen voor een nieuwe abri. Dat bleek gister avond in de commissie verkeer. 'keetje' schuin tegenover de hoofdingang van het zieken huis. Omdat de halte commer cieel onaantrekkelijk is, valt het namelijk buiten het onderhoud van het bedrijf dat de abrirecla me exploiteert. Voor het be staande bushok is al een nieuwe bestemming gevonden: Het zal dienst gaan doen als jongeren- hangplek. Als de hangplek in De Bloemerd is ingericht zal het 'keetje' op een van de vier nieu we hangplekken worden ge plaatst. De commissie voor verkeer in Leiderdorp kan zich goed vin- over de herinrichting van de Berkenkade. Het aangepaste plan houdt in dat er tien par keerplaatsen minder voor het personeel van het waterschap De Oude Rijnstromen worden aangelegd, er op twee plekken een parkeerverbod wordt inge steld en er aan een kant een parkeerschijfzone voor kortpar- keerders komt in het gedeelte van de Hoofdstraat vanaf de Kastanjelaan tot aan de Dr. van Rhijnstraat. De oorspronkelijke plannen leverden veel protest op bij de Werkgroep Herinrich ting Hoofdstraat maar na on derhandelingen met de ge meente en het waterschap werd '■'■"""'"""""■■l" I^iil 'Jongens leren om minder agressief met vrouwen om te gaan „Het verbaast me dat er alleen wordt gesproken over zelfverde digingscursussen voor meisjes. Moet je niet tegelijkertijd jon gens leren om minder agressief met vrouwen om te gaan?" Bur gerlid R. Vons van Groen Links vond gisteren tijdens een com missievergadering over het 'sec torplan emancipatie' dat het college van B en W soms te zeer de nadruk had gelegd op de emancipatie van alleen de vrouw. Volgens haar is emanci patie een zaak van beide sexen. Over het algemeen reageerde de politiek positief op de nota waarin B en W aangeven wat ze willen doen om te bevorderen dat Leiderdorpse vrouwen en mannen gelijke kansen krijgen. Zo wil de gemeente ondermeer de kinderopvang verder ontwik kelen, meer bekendheid geven aan de meidentelefoon en het meldpunt voor discriminatie, bevorderen dat vrouwen in be sturen gaan zitten en kijken of er een 'thee-café op zondag voor vrouwen met verschillende culturele achtergronden' in het leven kan worden geroepen. Bij de uitvoering van een groot aantal plannen wil het college het Vrouwenoverleg Leiderdorp een coördinerende rol geven. In dit overleg zijn diverse plaatse lijke vrouwenorganisaties verte genwoordigd. WD-raadslid M. Nienhuis vond het 'een aardig plan'. „Maar sommige dingen zijn achterhaald." Het baart haar zorgen dat het college het Vrou wenoverleg zoveel taken toe schuift. Ze vroeg zich af of deze club dat allemaal wel kan be happen. De toon van de nota beviel D-66 raadslid R. Jolly niet. „We moeten oppassen om niet hetzelfde toontje te gebrui ken als in de emancipatienota van 1989. In vijf jaar is veel ge beurd. De vrouwenemancipatie is krachtig voortgeschreden." Verder kreeg hij het gevoel dat de gemeente zich wil bemoeien met zaken die haar niet aan gaan. Daarbij doelde hij onder meer op het streven van het col lege om te komen tot een gelijk aantal mannelijke en vrouwelij ke huisartsen in Leiderdorp. Hierin heeft de gemeente geen enkele zeggenschap. Dat is een zaak die artsen onderling moe ten regelen. Wethouder C.Ker ner (CDA/welzijn) was het niet met Jolly eens. „Er zitten pun ten in waar je als gemeente geen invloed op hebt, maar dat laat onverlet dat je toch een sig naal kunt afgeven." HANDEL EN WANDEL „Paardesport is geen hobby, het is een virus. Je wordt ermee be smet en komt er nooit meer vanaf. Mensen die een paard hebben zijn vol van hun dier, hebben er alles voor over. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de woon plaats van onze klanten. Ze ko men uit Den Helder, België en noem maar op om hier ruiter sportartikelen te kopen." Cees Staats, eigenaar van de Leidse ruitersportwinkel De Bles, kan merken dat paarden populair zijn. De winkel die pas twee jaar aan het Levendaal is gevestigd, loopt goed. Zo goed zelfs dat hij dinsdag naar een enorme bedrijfshal aan de Fruitweg verhuist. De hal heeft een oppervlakte van 500 vier kante meter, terwijl de huidige winkel slechts zeventig vierkan te meter telt. De hal biedt echter niet alleen meer verkoopruimte, maar heeft ook plaats voor de koetsen, wagens en de paarde- tram die Staats verhuurt. Het vervoeren van bruidsparen, het opluisteren van feestjes met paardetrams; zelfs het rijden van speciale begrafeniskoetsen wordt door Staats en zijn perso neelsleden verzorgd. In de nieu we hal kunnen de vaak zeldza me en antieke voertuigen, waar mee zelfs kroonprins Willem- Alexander werd vervoerd, straks uitgebreid worden bekeken. „Aan de Fruitweg kunnen we straks bijna al onze activiteiten in één ruimte concentreren. We hebben bovendien veel meer vierkante meters en onze klan ten zullen er minder parkeer problemen hebben", zegt Staats. „Alleen mijn twaalf paar den zal ik in leiderdorp moeten laten staan." Staats denkt dat de kracht van zijn bedrijf stoelt in de veelzij digheid ervan. Naast de verkoop van artikelen verhuurt hij koet sen, verkoopt hij paarden en re gelt hij verzekeringen voor de dieren. „Daarnaast functione ren we in de winkel vaak als ad viseurs. Klanten vragen me raad over een probleem met hun paard terwijl ze vaak al een die renarts hebben ingeschakeld. Ze willen mijn mening ter con trole. Het is leuk om te merken d n ili Imu nogal eens-bij het Cees Staats met zijn hond in paardesportwinkel De Bles. 'In de winkel functioneer je vaak als adviseur1. Enthousiast Bij het indelen van de nieuwe bedrijfshal merkte hij dat het nog passen en meten wordt straks. Als hij meer ruimte zou hebben, zou hij meer koetsen h wagens aanschaffen. En thousiast verhaalt hij van antie ke koetsen die een personeelslid ■ji het buitenland wist te vinden n die inmiddels vakkundig zijn opgeknapt. In Polen bevindt zich een antieke lijkwagen met e kandelaars en engeltjes er op, die Staats graag zou willen importeren. „Maar het is een wagen van meer dan honderd jaar oud, dus hij mag niet wor den geëxporteerd", zegt hij met spijt in zijn stem. Steeds meer Nederlanders wil- t persoonlijk tintje aan hun begrafenis geven. De vraag r dergelijke antieke lijkwa gens stijgt dan ook. „Juist paar denliefhebbers willen in zo'n koets worden begraven", weet Swaal. „Vroeger heb ik wel eens iemand in een oude boerenkar rzijn graf moeten rijden. De kar werd getrokken door zijn ei- wens van de overledene en die werd gerespecteerd Mie Li Burgemeester P.H. Schoute opent vrijdag 18 november aan de Luifelbaan 56 in Wassenaar het vernieuwde chinees-indi- sche restaurant Mie Li. Na de opening wordt er vuurwerk af gestoken en wordt ook een zo genoemde leeuwendans uitge voerd. Goedheiligman Sint Nicolaas arriveert op zater dag 19 november aan in Alphen aan den Rijn. Om 10.00 uur meert hij aan aan de Prins Clauskade. Per koets rijdt hij daarna naar het Burgemeester Visserpark. Om 11.15 uur begint de Sint aan een rondrit door het centrum van Alphen. Die voert hem via de Ambonstraat, Wil lem de Zwijgerlaan, Van Eijk- straat. Ten Harmsenstraat, straat, Raadhuisstraat, Hof- zichtstraat, Toussaintstraat, Toussaintplein, Aarhof, Boet- zelaerstraat, Pieter Doelmans traat, Paradijslaan en Hoflaan naar de Julianastraat. Ook in winkelcentrum De Herenhof maakt de Sint zijn opwachting. Dat gebeurt rond 10.00 uur. De festiviteiten duren daar tot on geveer 14.00 uur. Sint Sint Nicolaas komt op zaterdag 19 november ook aan in Ha- zerswoude-Dorp. Per boot arri veert de Goedheiligman om 13.30 uur aan de Burgemeester Warnaarkade en maakt daarna per paard een rondrit door het dorp. Die eindigt in het Dorps huis, waar toneelvereniging Ontwikkeling en Vreugde een kindermatinee verzorgt. Kaar ten 2,50 gulden zijn vrijdag 18 november tussen 16.00 en 17.00 Kinderfeestjes Kinderboekenwinkel Kraai Ko aan de Nieuwe Rijn (ter hoogte van de Vestestraat) houdt ko mende maand een aantal acti viteiten voor kinderen. Op vrij dagmiddag 2 december mogen peuters en kleuters hun schoen komen zetten. Bij gebleken braafheid doet Sinterklaas daar vervolgens een pakje in die de volgende dag kan worden opge haald. Op zaterdag 24 decem ber wordt er bij Kraai Ko een videodag gehouden. De hele dag worden kinderfilms ver toond. Poppenkast is er op woensdagmiddag 28 december om 15.00 uur. Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071-321921

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17