'Docent moet begrip kweken voor islam' Kerk Samenleving Veiling voor Agathakerk Seminar Utrecht 'druk, druk, druk' met Adventisten Continental Singers in Katwijk WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 979 BUITENLAND KORT Asielzoekers De twee grote kerken in Duits land hebben er bij de regering voor gepleit de 300 syrisch-or thodoxe gezinnen uit Turkije een verblijfsvergunning te ge ven. Zij dreigen uit Duitsland te worden gezet. „Zo kunnen christenen niet met christenen omgaan", aldus hulpbisschop Joseph Voss, voorzitter van de asielwerkgroep van de Duitse bisschoppenconferentie. Eind november neemt de Duitse re gering een besluit over deze groep. De syrisch-orthodoxe christenen worden in eigen land fijngemalen tussen het Turkse leger en de rebellen van de Koerdische arbeiderspartij f'KK, aldus Voss gisteren op een persconferentie in Bonn. Hij noemde het ongehoord dat in de huidige situatie de Duitse overheid deze mensen geen verblijfsvergunning wil geven. Isolement De Amerikaanse Raad van Ker ken (NCC) bevindt zich na de verkiezingen van vorige week, die een ruk naar rechts te zien gaven, nog meer dan voorheen in een isolement. „De kiezers hebben andere prioriteiten ge steld dan de NCC heeft. Maar de Raad laat zich hierdoor niet van zijn koers afbrengen", zei secretaris Joan Campbell na de bestuursvergadering van afge lopen weekeinde. In een brief aan alle nieuwgekozen leden van het Congres roept de Raad hen op 'aandacht te blijven schenken aan de noden van de armen en andere gemarginali seerden'. De NCC keert zich in het schrijven verder tegen de hoge defensieuitgaven. „Veilig heid is niet afhankelijk van wa pens maar van het karakter van het volk." Seksueel misbruik Slachtoffers van seksueel mis bruik door priesters moeten volgens de Amerikaanse bis schoppen meer aandacht krij gen. De betrokken priesters moeten harder worden aange pakt. Dit zegt de Amerikaanse bisschoppenconferentie in een gisteren gepresenteerd rapport Herstel van vertrouwen; een pastoraal antwoord op seksueel misbruik. „Slachtoffers voor op", zei bisschop John Kinney, voorzitter van de commissie die het rapport opstelde. Ver der beveelt de commissie aan dat deskundigen de bisschop pen van advies dienen als priesters in de fout zijn gegaan. Volgens enkele onderzoeken heeft 1 tot 2 procent van de Amerikaanse priesters zich aan seksueel misbruik schuldig ge maakt. Dit leidt niet alleen tot trauma's bij de slachtoffers, maar ondermijnt ook de ge loofwaardigheid van de kerk. Bovendien heeft de RK Kerk in Amerika al ongeveer één mil jard gulden aan schadevergoe dingen moeten betalen. Raad van Kerken De Rooms-Katholieke Kerk in Oostenrijk heeft aangekondigd zich te zullen aansluiten bij de Oostenrijkse Raad van Kerken. Hierin zitten tot op heden de belangrijkste lutherse, her vormde en oud-katholieke ker ken, evenals een aantal kleine re kerken. De RK Kerk is de grootste in Oostenrijk. Dat meldt ENI, het persbureau van de Wereldraad van Kerken en andere oecumenische organi saties. Op een persconferentie zei kardinaal Hans-Hermann Groër van de Oostenrijkse bis schoppenconferentie dat het besluit de uitkomst is van 'vele jaren' discussiëren. Paus Jo hannes Paulus II heeft er zijn goedkeuring aan gehecht. Moslimkinderen moeten ook meer leren over christendom Docenten moeten tijdens hun opleiding meer leren over de islam. Die informatie moeten ze overbrengen op hun leerlingen, zodat die begrip krijgen voor deze godsdienst. Dat zei Selviye Seker, islamitisch raadsvrouw in de Turk se gemeenschap in Nederland, bij de presentatie van het project Tnsh'allah - islam in de westerse wereld' in het Amsterdamse Soeterijntheater. ren over het christendom. Net als Seker pleitte de Utrechtse imam Hamzah Zeid Kailani voor wederzijds begrip. „De islam heeft inmiddels vaste voet gekregen op Europese grond. Je zou verwachten dat dat een positieve invloed heeft op de relatie tussen moslims en Europeanen, maar het tegen overgestelde is het geval", con stateerde hij enigszins verbit terd. „Als enkele moslims iets verkeerd doen, krijgt de islam de schuld." Hij riep moslims en christe- Zelf gaf Seker vijf jaar lang isla mitisch godsdienstonderwijs op een openbare school in Deven ter. „Er is meer nodig dan drie kwartier per week", stelde ze vast. „Juist voor niet-moslim- kinderen." Islamitische kinde ren zijn bijvoorbeeld het doel wit van pesterijen omdat ze geen varkensvlees mogen eten of een hoofddoek dragen. „Dat heeft te maken met onbegrip." Ze vindt overigens dat moslim kinderen ook meer moeten le nen op elkaar 'in vredesnaam op een positieve manier te be naderen' en niet in uiterlijkhe den te blijven steken. „Meisjes mogen geen hoofddoek dragen op school omdat dat opvalt. Maar sommige westerlingen hebben een oorbel in. Valt dat dan niet op?" Kailani riep de Nederlanders op zich op de kern van de problemen te con centreren. „We hebben elkaar hard nodig en kunnen veel van elkaar leren." Hij prees het 'zeer noodzake lijke' initiatief van het Soeterijn vier maanden lang de islam in de westerse wereld centraal te stellen. Het Soeterijn is een po dium voor niet-westerse cultuur van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Elke maand is er een ander thema. In novem ber is dat 'Moslims en kunst en cultuur'. Nederlandse hindoes weerleggen kritiek op wereldcongres India Nederlandse hindoes hebben op een wereldcongres in de Indiase hoofdstad New Delhi kritiek op hun beleid weerlegd. „Doordat wij in Nederland be zig zijn met de integratie in een multiculturele samenle ving, ontstaan er in India vra gen als: waar zijn jullie mee bezig", zegt voorzitter S. Te- warie van Sanatan Hindoe Pa rishad Nederland. Het driedaagse congres, ge organiseerd door Brahman In ternational, ging over de incul- turatie van hindoes. De mo derne tijd vraagt om aanpas singen. „Weliswaar houden we ons in het Westen aan de oude boeken, maar onze kinderen leven er niet meer mee", aldus Tewarie. „Ook de positie van wou wen is hier anders dan in In dia. Hier dragen ze een rok, daar nog de sari. Hier zijn ze mondig en min of meer aan de man gejijkwaardig. In India is daar nog geen sprake van", aldus Tewarie. Ook inzake bruiddschatten is er een groot verschil. Als een hindoejongen en een -meisjes in Nederland verliefd op elkaar worden en de ouders stem men er mee in, dan gaan ze trouwen. Vragen waren er ook over gemengde huwelijken in Ne derland. „Uiteraard hebben wij ook liever dat hindoes on der elkaar trouwen, maar in een multiculturele samenle ving gebeurt dat niet altijd. Dan moet er in overleg oplos singen worden gevonden, bij voorbeeld in verband met de Een laatste punt was aids. In India is homoseksualiteit nog taboe. De Nederlandse delega tie heeft onder meer gepleit voor meer voorlichting aan jongeren om- aids te voorko- lisse De teller bleef in 1993 steken op een bedrag van boven de 100.000 gulden. En voor dit jaar rekent het Actiecomité Kerkevei- ling uit Lisse minstens op een evenaring van deze opbrengst. De restauratiewerkzaamhe den aan de monumentale Agathakerk mogen dan al een behoorlijke eind gevorderd zijn, er is nog een flink bedrag nodig om de 'Kathe draal van de Bollenstreek' weer in de oude luister te laten verrijzen. De catalogus voor de kerkeveiling van ko mende vrijdag (18 november) telt bijna 900 kavels. Veilingmeester Ad van Zeist zal de ar tikelen in hoog tempo onder de hamer moe ten brengen om de lijst binnen de daarvoor beschikbare tijd af te werken. De lijvige cata logus is inmiddels in Lisse en omgeving in een oplage van ruim 3000 exemplaren ver spreid. Veel van de artikelen voor de kerkeveiling zijn beschikbaar gesteld door de plaatselijke middenstand. Maar de verkooplijst telt ook veel curieuze aanbiedingen, waaronder een Brabantse Broeder (een soort krentebrood), die door pastor Van der Voort persoonlijk in Udenhout is opgehaald. Aan het eind van de veiling heeft de trekking plaats van de loterij 'Samen Sterk voor de Agathakerk'. De totaal opbrengst van een ton in '93 was inclusief de verkoop van loten en bollenpakketten. De kerkeveiling wordt gehouden in de M.V.O.-Luciaschool aan de Achterweg in Lis se en begint om 20.00 uur. FOTO DICK HOCEWONINC Onder de titel 'Boeddhisme in de wereld' wordt op 25 en 26 november een seminar gehou den in <^e Dharmadhatu aan de Geversstraat 48 in Oegstgeest. Het programma begint op vrij dagavond om 20.00 uur en ein digt op zaterdagmiddag 18.00 uur. Meer informatie via tele foonnummer 071-174575 (T. van der Reijden). BEROEPINGSWERK te Dubbeldam. Toegelaten tot de evangeliebedienin en beroepbaar: G. Lustig, Tromp straat 78. 1271 TC Huizen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naarOud-Beijerland: drs. P. van Die te De Lier. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Voorthuizen: drs. A. Boshuizen te Amsterdam-Tuinste- den-Zuid-West. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen te Uddel: C. Hogchem te Bedankt: voor Oosterland: C A. van Dieren te Stolwijk; voor Amsterdam- Noord en voor Berk Gunst te Tholen; voor Dirksland: B. van der Heiden te Hardmxveld-Gies- DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Roden: mevr. drs. G.P. Laan, die dit beroep heeft aangeno men, en hier reeds werkzaam is. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor Amersfoort-West: E. Heres te Assen-Noord. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Ermelo: J.J. van Ec- keveld te Zeist. utrecht gpd Utrecht wacht het grootste con gres ooit in Nederland gehou den, en dus verkeren de Spoor wegen, het Gemeentelijk Ver voerbedrijf Utrecht (GVU), de middenstand, hotels, PTT-Tele- com, Arke-Reizen, de Jaarbeurs en de gemeente momenteel in gespannen afwachting van na dere orders, wensen en bijzon derheden vanuit het hoofdkan toor van de Zevendedags Ad ventisten in de Verenigde Sta ten De Zevendedags Adventisten vormen een religieuze groepe- ring met wereldwijd circa 17 miljoen aanhangers, van wie ongeveer 12.000 in Nederland. In juni '95 houden ze hun vijf jaarlijkse wereldcongres in de stad Utrecht. Daar worden 30.000 bezoekers verwacht, on geveer evenveel als het aantal inwoners van Houten. De Zevendedags Adventisten werden in 1860 in Washington gesticht als afsplitsing van de Adventisten. Zij beschouwen de zevende dag, zaterdag, als rust dag. De beweging heeft overal ter wereld scholen en in Chi cago en in het Keniaanse Nairo bi een universiteit. In Huis ter Heide bestaan een basisschool en een bejaardenhuis, Apel doorn heeft een verzorgingshuis op Adventistische grondslag. Voor het congres zijn alle twaalf congreshallen afgehuurd. De minder draagkrachtige be zoekers kunnen overnachten op slaapzalen in de Jaarbeurs of in een camper op de parkeerter reinen. „We zorgen voor alles, bed, beddegoed, sanitaire voor zieningen". zegt Krems. Dertigduizend congresgan gers twee weken lang in goede banen leiden, vergt een onge looflijke organisatie. „En juist nu ben ik om één of andere re den uit het Compuserve-be- stand gestoten", verzucht do minee C.E. van der Ploeg, woordvoerder van de Neder landse tak van de Adventisten in Bosch en Duin. „Ik kan alleen faxen naar de organisatie in Amerika, maar tot nu toe lukt de communicatie niet erg". Utrecht zal tussen 21 juni en 11 juli 1995 weten dat er 30.000 Adventisten binnen zijn gren zen verkeren. Al was het alleen maar door de vele billboards. „Géén reclame voor de kerk", zegt dominee Van der Ploeg. „Wel een manier om uit te leg gen waarom er zoveel adventis ten rondlopen. We hoeven ten slotte geen produkt aan de man te brengen, we hebben geen be hoefte aan ronselen." De Amerikaanse zanggroep 'Continental Singers' maakt momenteel, begeleid door een live-band, een toernee door Ne derland. Het gezelschap treedt vanavond op in dé Triumfator- kerk aan de Piet Heinlaan 7 in Katwijk, aanvang 20.00 uur. The Continental Singers brengen tijdens deze toernee de musical 'Dreamer, the story of Joseph' voor het voetlicht. Dit stuk, dat in Amerika de 'Dove Award' heeft gewonnen, vertelt in dans. drama en muziek het verhaal van 'dromer' Jozef. Kaarten voor dit optreden kosten 17,50 gulden voor vol wassenen, kinderen tot 12 jaar betalen 7,50 gulden. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON A\EER ToUTEW ÏN DAGVAAR DINGEN MééR VRIJSPRAAK MééR ONTSNAPPINGEN LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J. Kiel (ad|); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R D. Paauw. tel. dag 9 30- 11 30 uur 071 -356215. of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon071-356356 telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bi| vooruitbet (met BTW1 per |aar VERZENDING Ian Jen i 85.55 329.30 R POST lerichten 071 -323508 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING t 10 00-12 OOuur Tel.071-143241 HET WEER Hagel en onweer De herfst heeft zich tot dusverre vrij rustig gedragen boven de Atlanti sche Oceaan. De stormdepressies, in deze tijd van het jaar toch een normaal verschijnsel tussen 40 en 65 graden noorderbreedte, zijn nog niet erg explosief gebleken. Super depressies. met een kerndruk van 930 tot 950 millibar, waren de laatste jaren regelmatig op de weer kaart te bewonderen. De meeste la gedrukgebieden van de afgelopen weken kwamen niet eens aan een kerndruk van 970 millibar toe. In de zuidelijke oceaangebieden tussen 15 en 40 graden noorderbreedte kwamen de tropische depressies maar moeizaam op gang. In septem ber en oktober - het hoogseizoen voor 'hurricanes' - was er nauwelijks enige activiteit. Vorige week werd ter hoogte van Bermuda pas de de tweede orkaan van het seizoen - Flo rence -gesignaleerd. Europese meteorologen houden die tropische creaties goed in de gaten; zij kunnen als ex-tropische depres sies naar ons werelddeel reizen en het weer danig in de war schoppen. Gordon, de tropische storm die de fgelopen dagen behoorlijk heeft hetCaribischge- n opmerkelijke laatbloei bied. i In onze omgeving wijkt het weer va de komende dagen niet zoveel af van wat we normaal mogen verwac ten. Tijdelijk is er wat lucht van sul polaire oorsprong binnengestroomi Dat geeft het karakteristieke beeld van stapelwolken en soms een bui met tussendoor felle opklaringen. De laagstaande winterzon geeft de hemel soms een dreigend aanzien. Gisteravond was er af en toe weer licht te zien van losse donderbuien die vanaf zee binnendreven. Na eei tijdelijke afname van de buugheid passeert de komende nacht een hoogtefront; de koudere bovenluch doet de onstabiliteit toenemen met wat stevige buien, mogelijk ook wei begeleid door hagel en onweer. Morgen overdag blijft het bewolkt met af en toe een bui. Het kwik komt tijdelijk een beetje in de buur van normaal; 8 tot 10 graden in de middag Op de oceaan ligt een mee we portie zachte en vochtige lucht klaar. Zaterdag breekt de milde zuidwester weer door; er zijn perio den met regen en met maxima van 12 tot 14 graden wordt het bijzon der milde novemberweer voortgezet HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. noorden op plaatsen droog, in het zui den kans op regen. Mid- dagtemperatuur vandaag ste noorden tot +8 i Malmö; morgen in de op beide dagen kans op enkel Vandaag nog winderig. Middagtempera tuur vandaag rond 8 iets Ié graden, morgen Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en vooral langs de westkusten buien, in het noorden moge lijk met hagel of onweer. In het oosten van Engeland vooral vandaag zonnige perioden en droog. Maximumtempera tuur ongeveer 10 graden. België en Luxemburg: Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. loop i morgen regen en tamelijk veel Middagtemperatuur ongeveer 10 Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag af en toe zon, ook hier en daar een bui. In de zuidelijke departementen eerst nog bewolkt en regen. In de loop van morgen in het noorden toenemende bewolking, gevolgd door regen. Middagtemperatuur 10 i 13 Rotterdam half béw Frankfurt half be Kopenhagen regenbui/ w 12/ 11 Zonnig, in het noorden misschien enke le wolkenvelden. Droog. Middagtempe ratuur rond 21 graden. Spanje: Langs de Golf van Biskaje en rond de Pyreneeën vooral vandaag wolkenvelden en af en toe regen. Elders droog en over wegend zonnig. Middagtemperatuur on geveer 20 graden, aan de Costa's in het oosten en zuiden en in Andalusië maxi ma rond 24 graden. Morgen in het noor- Canarische Eilanden: Veel zon. plaatselijk ook enkele wolken velden. Droog Middagtemperatuur on geveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Morgen droger en af en toe zon. Aan de Middellandse Zeekust waar schijnlijk op beide dagen droog en pe rioden met zon. In de omgeving van het Rhonedal waait de Mistral. Daling van temperatuur, mbrgen maxima meest tussen 12 en 16 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Mor gen mogelijk wat meer bewolking. Mid dagtemperatuur vandaag ongeveer 23 graden, morgen iets frisser. Italië: Vandaag flinke perioden met zon en droog, in het noorden ook wolkenvelden en toenemende kans op regen. Morgen Lissabon onbew ook in de rest van Italië meer bewolking Locarno licht bew/ en enkele buien, mogelijk met onweer. Londen regenbui In het uiterste noorden blijft het dan Luxemburg zwaarbew droog en klaart het op. Middagtempera- Madrid onbew. tuur meest tussen 16 en 21 graden, in de Po-vlakte enkele graden lager. Malaga onbew Griekenland en Kreta: Eerst droog en flinke perioden met zon. Mallorca lichtbew. Morgen met name in het westen van Malta Griekenland wolkenvelden en kans op Moskou sneeuvv buiige regen, misschien met onweer. München regen Middagtemperatuur vandaag 18 tot 21 hith graden, morgen in het noordoosten van p]° j r* het Griekse vasteland enkele graden la- Pra^ haifbew Duitsland: haifbew Wisselvallig weer met van tijd tot tijd re gen of buien, ook af en toe wat zon. Stockholm zwaar bew Maximumtemperatuur ongeveer 9 gra- Warschau regenbui den. Wenen haifbew. Zwitserland: Zürich zwaar bew. Overwegend veel bewolking en van tijd Bangkok onbew tot tijd regen, sneeuwgrens dalend naar BuenosAires haifbew. ongeveer 1300 meter. Aan de zuidflank Casablanca zwaar bew van de Alpen droger en vooral morgen Johannesburg zwaarbew. perioden met zon. Maximumtempera- tuur in de dalen van 9 graden in het kosA"f'85 noorden tot 15 bij Locarno. Oostenrijk: "K J*w' Overwegend veel bewolking en vooral aan de noordzijde van de Alpen nu en Tokyo onbew dan regen, sneeuwgrens dalend tot on- T0r0nl0 haifbew geveer 1200 meter. Maximumtempera- Turns iichtbew tuur vandaag rond 10 graden, morgen Vancouver regenbui enkele graden lager. WEERRAPPORTEN DONDERDAG 17 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.02 Zon onder 16.43 Maan op 16.22 Maan onder07.03 Waterstanden Katwijk Hoogwater02.38 14.51 Laag water 10.45 23.21 Weerrapporten 15 november 19 uur: 14 12 11.0 13 12 0.1 14 13 0.5 w 10 14 10 11.0 wl 10 5 .0.0 «5 10 1 11.0 35 25 0.0 28 18 0.0 26 14 0.0 25 17 00

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16