Leiden De Camp zucht onder vandalisme VVD: college minacht gemeenteraad Studenten zwijgen tijdens debat over bezuinigingen Oplichters voor negen maanden gevangenis in CD wil kansarmen niet tot de stad toelaten Leiden verlangt terug naar artikel 12-status Visser 't Hooft viert feest WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 Tasjesrovers van koude kermis thuis leiden Twee dieven zagen gisteravond hun poging om twee vrouwen te beroven van hun tassen, mislukken. Hun slachtof fers bleven hun bezittingen stevig vasthouden. De vrouwen, een 29-jarige Leidse en haar vriendin, fietsten over de Hooglandse Kerksteeg toen de twee mannen naast hen kwamen fietsen en een greep naar de tassen deden. De tasjesdieven gingen er van door via de Haarlemmerstraat en de Lombardsteeg. Bejaarde valt met snorfiets leiden» Hen 79-jarige Leidenaar is gistermorgen door onbekende oorzaak met zijn snorfiets onderuit gegaan op het Diamantplein. De man raakte bewusteloos en is naar het academisch zieken huis overgebracht. Man snijdt zich aan slijptol leiden Een 49-jarige man is gistermiddag ernstig gewond ge raakt bij een bedrijfsongeval in het magazijn van een super markt aan de Kopermolen. De man, die op een ladder stond, was bezig met slijpwerkzaamheden. Hij verloor zijn evenwicht en viel van de ladder. De nog draaiende slijptol raakte daarbij zijn arm en veroorzaakte een diepe snijwond; De man brak te vens zijn arm. Weer ongeluk op Lammenschans weg leiden De Lammenschansweg was gistermiddag opnieuw het toneel van een verkeersongeval. Ditmaal raakten een 80-jarige automobilist uit Noordwijk en zijn 82-jarige echtgenote gewond. De Noordwijker wilde vanaf de De Sitterlaan de Lammen schansweg oversteken maar verzuimde daarbij voorrang te ge ven aan een vrachtwagen, die van links kwam aanrijden. De be jaarde moest met inwendige kneuzingen naar het academisch ziekenhuis worden overgebracht, zijn vrouw liep een hoofdwond op. den haag/leiden Twee Leidenaars van 32 en 48 jaar oud zijn voor oplichtingspraktij ken veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De mannen gebruikten babbeltrucs en bedreigingen om in het bezit van auto's te komen. De Haagse rechtbank deed gisterochtend vonnis con form de eis van de officier van justitie. Beide mannen ontkenden twee weken geleden, tijdens de rechts- j zaak, alle schuld. Gedupeerde autoverkopers uit Noordwijkerhout en Rijnsburg zouden zich volgens hen bij de politie hebben gemeld uit onvrede over een lage verkoopprijs. Volgens de officier van justitie bleek uit de vele overeenkomsten in aangiften dat er wel degelijk sprake was van oplichtingspraktij ken. Diverse verkopers zouden geen cent voor hun wagen hebben ontvangen. Con Bravura y» —t De Leiderdorpse I muziek- en show groep Con Bravura is woe dend over het plan van de gemeente om de repetities te verplaatsen naar Leiden. Natuur Zuid hollandse land bouworganisaties en de provincie hebben gisteren afspraken ge maakt over agrarisch na tuurbeheer. Gewoon 'Doe maar gewoon' is de titel van een boekje van Hans Kalden- bach. Het is een handlei ding voor de omgang met Nederlanders. heeft gemaakt. De partij verwijt de rest van de raad 'selectieve verontwaardiging' en vindt dat de PvdA'er minstens net zo hard moet worden aagepakt als Van Bochove destijds. Vergeer ging zelfs nog een stapje verder: „Het onthouden aan de raad van gevraagde in formatie is een ernstig politiek feit waarover al menige wethou der is gestruikeld." Waarop hij een motie aankondigde. Wat daarvan de strekking zal zijn, is nog onduidelijk. Wethouder van Rij reageerde na afloop van de eerste ronde van de begrotingsbehandelin gen laconiek op de hevige kri tiek. Van minachting van de raad is geen sprake, vindt hij. De CD wil mensen 'met een slechte positie op de arbeids markt' niet tot de stad toelaten. Volgens fractievoorzitter F. Hoogeveen berokkenen kansar men de Leidse gemeenschap al leen maar schade. Hij wil ook dat de gemeente ophoudt spe ciaal beleid te ontwikkelen voor minderheidsgroeperingen. Hoogeveen zei dit in zijn al gemene beschouwingen, gister avond tijdens de eerste ronde De wethouder is niet van plan drie ton aan een volkshuisves tingsplan te besteden. Zijn ei gen ambtenaren hebben het veel te druk dus hij.zou de klus moeten uitbesteden. „Leiden kan heus wel zonder zo'n plan. Als er maar een meerderheid is, die het eens is over het beleid. Dat is het geval. Zo niet, dan hoor ik dat vrij snel, neem ik Van Rij vindt ook een para graaf over zijn bestuurderspor tefeuilles in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegrotingen verspilde moeite en papier. „Al les wal ik daarover heb te mei den, stond al in het collegepro- daar absoluut geen genoegen van de begrotingsbehandelin gen. Hij vestigde met zijn be toogje een record. Nog niet eer der was een raadslid zo kort van stof tijdens de algemene be schouwingen. SP'ers wilden van de CD'ers weten hoe zij kansarmen den ken te kunnen weren. „Gaat u soms bij de gemeentegrens controleren of mensen een ar beidsdiploma of zoiets bij zich hebben?" Hoogeveen: „Bij wijze van spreken." mee. „Dat betekent dan zeker dat de heer Van Rij al zijn plan nen voor de huidige raadsperio de, die tot 1998 loopt, in 1995 gaat uitvoeren. Sinds wanneer hoeft deze wethouder, die zich zo ontzettend bijzonder vindt, geen prioriteiten meer te stel unf" Burgemeester Goekoop heeft wel een stuk geschreven over zijn beleidsterreinen maar dat is door een misverstand niet op genomen in de aanbiedings brief. De eerste burger was rij kelijk laat maar dat zou mede hebben te maken met een ver blijf in het ziekenhuis. Wethouder Walenkamp ont kent dat hij te laat is met de fi nanciële stukken. 'Groene' fracties: parkeerbelasting in de hele stad leiden wim koevoet (iroen Links en de Groenen/leiden Weer Gezellig pleitten gisteravond tijdens de eerste ronde van de begroting* behandelingen voor de invoe ring van parkeerbelasting in de hele stad. De fractievoorzitsters van beide partijen, R. Peeters en M. Vlasveld, vinden dat het niet langer is vol te houden dat al leen bewoners van de binnen stad moeten betalen voor het bezetten van schaarse ruimte. Ook elders in de stad is de ruimte schaars en kunnen kin deren nauwelijks spelen door het hen omringende blik. „De gemeente vraagt ook aan on dernemers precariorechten te betalen voor het gebruik van de openbare ruimte", vergeleek Ook Vlasveld wil de ruimte die stilstaande auto's innemen teruggeven aan mensen, bomen en dieren. De opbrengsten van de parkeerbelasting, die miljoe nen guldens kunnen bedragen, wil Vlasveld gebruiken om het openbaar vervoer te verbeteren en uiteenlopende faciliteiten voor fietsers te betalen. Wethouder J. Walenkamp (CDA) reageert vanavond offi cieel op de plannen van de frac ties. Hij liet gisteravond na af loop van de raadsvergadering al doorschemeren er weinig heil in te zien. Volgens Walenkamp is de schaarste aan ruimte in wij ken als de Merenwijk niet kei hard aan te tonen en vervalt daarmee de grond waarop zo'n belasting kan worden geba seerd. Prestaties college volgens alle partijen onder de maat Zowel de collegepartijen als de oppositie zijn ontevreden over de prestaties in 1994 van bui gemeester en wethouders. Alle woordvoerders somden gister avond tijdens de begrotings behandelingen een waslijst op van projecten en plannen die tot stilstand lijken te zijn geko men of waarmee nog altijd geen begin is gemaakt. Genoemd werden onder meer de Sleutelhof, de autolu- we binnenstad, de sportnota, de scheidings- en vergistings- installatie, de Breestraat en de bussen, de marktennota, het verwijderen van winkeluitstal lingen, Groenoord Plaza en de vierde parkeergarage in de binnenstad. Vooral voor de wethouders I. Walenkamp (CDA/financi ën, economie, autoluwe bin nenstad) en II. de Goede (Dtiti/sport, welzijn) is 1994 een verloren jaar geweest, vin den de fracties. PvdA-fractie' Hillebrand toonde nog het meeste begrip voor het uitblij ven van concrete resultaten. Het college is nieuw, de twee D66-wethouders moesten zich nog inwerken en het ontwik kelen van een teamgeest krist ook tijd. Toch. neemt ook hij 'vanaf heden' geen genoegen meer met uitstel van plannen. De Leidse wijk de Camp (Lijsbethsteeg, Ceaciliastraat e.o.) gaat gebukt onder criminaliteit en vandalisme. Be woners hebben het stadsbestuur een ellenlange 'ellende- lijst' met klachten gestuurd. Burgemeester C. Goekoop en veiligheidswethouder T. van Rij (PvdA) hebben al aan gekondigd de problematiek in de wijk op korte termijn in de raadscommissies aan de orde te stellen. Op de ellendelijst zijn zo'n 35 incidenten opgesomd die de leefbaarheid in de wijk sinds 1990 zeer negatief beïnvloeden. Het jaar 1994 vormt een diepte punt. Er wordt dikwijls ingebro ken, ruiten van huizen gaan herhaaldelijk aan diggelen, au to's zijn doorlopend doelwit van vandalen, druggebruikers sla pen, spuiten, poepen en urine ren in portieken, er klipken na zi-liederen, vrouwen worden lastiggevallen en er is een keer een steekpartij geweest met een levensgevaarlijk gewonde. Verder is de graffiti volgens de bewoners niet te stuiten, scheu ren auto's diep in de nacht door de smalle straten en wordt er lukraak op ramen en deuren ge bonkt en zonder aanleiding aangebeld bij de bewoners. Meest recente voorvallen zijn het drie keer inslaan in twee weken tijd van de dubbele be glazing van een van de gezin nen in de Camp. Het bewuste gezin doet hierdoor al enige tijd geen oog meer dicht. De vrouw des huizes is in verwachting. De bewoners hebben hun woongedrag al aan de terreur aangepast. Ze schakelen 's nachts de deurbel uit, zetten hun auto in een andere wijk, spoeden zich naar huis zodra het donker is en verbieden hun kinderen op straat te spelen. „We accepteren dat wonen in de binnenstad nadelen heeft en dat de rust van vroeger mis schien niet meer terugkeert. Maar we verzetten ons tegen de mate en het tempo waarin de sfeer nu wordt verziekt. We ac cepteren niet dat we ons niet meer veilig voelen in onze eigen buurt en zelfs niet meer in ons eigen huis", aldus de bewoners. Een belangrijke oorzaak van de ellende is volgens de bewo ners de voetgangersbrug over de Oude Vest ter hoogte van de Lakenhal. Deze oeververbinding lokt een voetgangersstroom uit, dwars door de Camp. Met angst en beven ziet de buurt de ver huizing van de Koets-O-theek naar de Lammermarkt tege moet. De verwachting is dat nog meer mensen die te veel heb ben gedronken zich 's nachts een weg door het vroeger zo rustig wijkje zullen banen. De bewoners dringen aan op betere straatverlichting, meer politiesurveillance, verkeers drempels en meer schoon maakbeurten van de straten. leiden» Spijkerbroekhangen, karaoke, rappen en tafelvoetbal. Het zijn maar een paar voor beelden van de activiteiten die deze week op het 75-jarige christelijk lyceum Visser 't Hooft aan de Kagerstraat worden gehouden. Naast de spelletjes houden de circa 1200 leerlingen zich ook bezig met toneeluitvoe ringen en twee acties voor het goede doel. De school begon in 1919 aan het begin van de Witte Singel als christelijke HBS. Twee jaar later volgde een verhuizing naar het huidige onderkomen aan de Kagerstraat. In 1968 werd na een fusie met de Leidse Hout Ulo de naam veranderd in Visser 't Hooft. Ook werd een dependance in Leider dorp geopend. De lustrumviering is al een week aan de gang. Een reünie en een speciale dienst In de Hooglandse Kerk benadrukten het verleden van het lyceum. Deze week is het de beurt aan de huidige leerlingen. Iedere middag worden spelletjes gehouden die veel weg hebben van het oude tv-programma Zes kamp. De organisatie daarvan is in handen van leerlingen van 't Holtlant, die een stage maken van hun spelleiderschap. Leerlingen van Visser 't Hooft, spelen deze week in de Leidse Schouwburg ook klassieke eenakters van Aristophanes. Morgen in de vooravond Is er een bazaar waarvan de opbrengst be stemd is voor een project in Albanië en de Leidse manege Moedig Voorwaarts. Vrijdag is het afsluitende lustrumfeest. Minachting van de Leidse ge meenteraad. Daaraan maken burgemeester en wethouders zich volgens oppositieleider A. Geertseina (WD) schuldig. Vol gens de WD'er komt het colle ge zijn eigen toezeggingen veel vuldig niet na. De druppel die' bij de woedende Geertsema de emmer heeft doen overlopen is het uitblijven van de beschou wingen van burgemeester C. Goekoop en wethouder van ruimtelijke ordening en volks huisvesting T. van Rij in de aan biedingsbrief bij de gemeente begrotingen. Maar ook CDA-wethouder J. Walenkamp maakt er volgens Geertsema maar een potje van. Hij heeft zich niet gehouden aan de procedure die was afge sproken voor de behandeling van de gemeentebegrotingen. Walenkamp heeft niet één ver schijningsdatum van de finan ciële stukken gehaald. SP-fractievoorzitter C. Ver geer sloot zich aan bij de WD- kritiek. Hij memoreerde de ge beurtenissen rondom oud-wet houder A. van Bochove (CDA) eind 1992. Hem kwam het uit blijven van enkele nota's bijna op een motie van aficeuring te staan. Volgens de SP verdient vooral Van Rij niet veel beter. De SP neemt het de PvdA'er hoogst kwalijk dat hij nog altijd geen volkshuisvestingsplan tikel 12-status prima kerels die zich eerder opstelden als Leide naars dan als schraapzuchtige ministerieklerken. Hillebrand léidt hieruit af dat met Walenkamp net als met hemzelf valt te praten over een hernieuwde artikel 12-status. Leiden hoeft zich voor zo'n te rugkeer ook niet te schamen, meent Hillebrand. Toen Leiden zich twee jaar geleden van die status ontdeed, rekende het op een hogere uitkering uit het ge meentefonds. Niet te voorspel len was dat Leiden er door de nieuwe verdeelsleutel miljoe nen guldens op achteruit zou gaan. Hillebrand wil vanavond van de andere leden van het college horen of zij net als Walenkamp wat voelen voor artikel 12. Vol gens Hillebrand voldoet Leiden overigens op dit moment niet aan de criteria. Daarvooi' geeft de gemeente te veel geld uit aan onderwijs en welzijn. Toch sluit hij niet uit dat leiden op korte termijn weer rijp is voor de arti kel 12-status. Oud-wethouder De Vreeze, die Leiden financieel op eigen benen heeft gezet en nu nog als gewoon raadslid deel uitmaakt van het gemeentebestuur wilde gisteravond geen commentaar geven op het verhaal van zijn fractievoorzitter. De Vreeze vindt het niet kies om binnen een jaar na zijn vertrek als wetr houder zijn mening te geven over een beleidsterrein waar voor hij zelf direct verantwoor delijk was. iLL_ <na leiden wim koevoet De Leidse universiteit aan tafel bij de VPRO: (van links naar rechts): Prof. Toonen, dr. Koch, presentator G. Jo- Het Leidse verlangen om weer chems, Prof. Van Raan en collegevoorzitter L. Vredevoogd. foto hielco kuipers een artikel 12-gemeente te wor den is sterk gegroeid. Leiden staat in financieel opzicht pas twee jaar op eigen benen maar na de SP, de vorige fractievoor zitter van de PvdA, H. Baaijens en de huidige wethouder finan ciën, CDA'er J. Walenkamp, was het gisteravond de beurt aan de nieuwe fractievoorzitter van de PvdA, R. Hillebrand om zijn hei melijke verlangens te openba- „In al die jaren van bezuinigin gen hebben universiteiten na gelaten vernieuwingen door te voeren. Daarom hebben ze de ze plannen deels aan zichzelf te danken." Professor Theo Toonen, Leids bestuurskundige, laat tijdens het VPRO-radiode- bat in Leiden over de bezuini gingen op het hoger onderwijs een heel ander geluid horen dan zijn collega's. De politici j moeten niet de schuld krijgen van de problemen, zo vindt hij. Nee, het zijn de universiteiten zelf die dat over zich hebben af geroepen. Veel is al gezegd over dat half miljard aan bezuinigingen op het hoger onderwijs. Vandaag wordt het plan in de Tweede Kamer behandeld. Maar de Leidse professoren laten geen gelegenheid onbenut opnieuw hun mond open te trekken. Ook j collegevoorzitter L. Vredevoogd wil nog wel eens voor de radio vertellen hoe het wetenschap- 1 pelijk onderwijs en onderzoek wordt verkwanseld en versja cherd. De gesprekken met onder wijsminister Ritzen van onder wijs en zijn staatssecretaris Nuis zijn afgebroken, maar de strijd tegen het 'onzalige' bezuini gingsplan gaat door. „Het is een ordinaire slachtpartij", zegt de Leidse universiteitsbestuurder in de radiomicrofoon. Het kleine zaaltje in het ge bouw van sociale wetenschap pen aan de Leidse Wassenaar- seweg is redelijk gevuld, dins dagmiddag. Op het podium zit ten naast Vredevoogd twee Leidse professoren en een hoofddocent: Ton van Raan, Theo Toonen en Koen Koch. Het publiek bestaat uit Leidse studenten en faculteitsmede werkers. De microfoons zoe- Toonen vindt dat de t teiten niet zo moeten jammeren maar iets moeten ondernemen om het tij te keren. Professor Van Raan gooit er nog een schepje bovenop door te wijzen op het weinig daadkrachtig management van de teiten. „Waar zijn de moderne managers? Het huidige univer siteitsbestuur is vleugellam: het is tè gedemocratiseerd." Colle gevoorzitter Vredevoogd ant woordt beleefd: „De universitei ten zijn zo platgeslagen door ja renlang bezuinigen en andere ellende. Dat maakt ons murw: de drang tot vernieuwing ver dwijnt." Het debat verloopt kalmpjes. Er wordt gepraat maar niks nieuws gezegd. Er is één opval lende afwezige: de Leidse stu dent. Hoewel de zaal gevuld is met Leidse studenten, zwijgen ze in alle talen. Alleen een jon geman uit Delft wil wel iets zeg gen over de korting op de stu diebeurzen. Maar hij is dan ook van de landelijke studenten- bond LVSB. In Den Haag en Amsterdam bezetten studenten gebouwen, in Utrecht houden ze een 'sit-in' maar in Leiden gaan ze niet zo snel de barrica des op. Op 20 december heb ben studenten een nieuwe kans van zich te laten horen: dan is er een volgepd VPRO-radiode- bat in Leiden. Artikel 12 betekent extra geld van het Rijk maar ook dat de gemeente in financieel opzicht onder curatele van de rijksover heid komt te staan. Onder aan voering van de vroegere wet houder financiën, PvdA'er S. de Vreeze, heeft Leiden zich nog maar kort geleden van 'het juk van de artikel 12-status' ont daan. Dat ging gepaard met een groots congres in de Pieters kerk. De vreugde hierover is klaar blijkelijk maar van korte duim Vooral de voor Leiden zeer on gunstige nieuwe verdeelsleutel die het Rijk "hanteert bij de ver deling van het geld over de ge meenten, wekt de heimwee naar artikel 12 op. PvdA'er R. Hillebrand noem de zo'n terugkeer gisteravond 'zo gek nog niet'. De PvdA'er verwees naar een recent inter view met Walenkamp in de Haagsche Courant. Hierin noemt de wethouder de rijksin specteurs die zich over Leiden ontfermden ten tijde van de ar- 1 -

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15