Uw P.L. kan veel voordeliger. Bel 06-0411. Noren hebben geen goede raad nodig Vanaf 1 januari koopt u automatisch een kaartje. Bank Buitenland Muiters bedreigen rust Zuid-Afrika Uitvoering herstelplan leidt tot spanningen in regering Brazilië Een prettige reis. We gaan ervoor. Suriname heeft keuze tussen sombere of pikzwarte toekomst DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 keraa negei 13,j jaai n 'eet an dt is eet ionelt belas >p be negeï 4 mil- Ex-strijders ANC vormen probleem JOHANNESBURG ACCADOGA CHILEDI Zuid-Afrika is voor 'ruim tweeduizend voormalige strijders van de militaire vleugel van het ANC, Umkhonto we Si- zwe ('Speer van de Natie') op een bittere teleurstelling uitge lopen. Ze zouden worden geïn tegreerd in het Zuidafrikaanse leger, maar al gauw ontstonden er moeilijkheden. Ze voelden zich achtergesteld en gingen in protest. Zuid-Afrika maakt zich nu grote zorgen over de moge lijke gevolgen voor de politieke ontwikkeling van het land. „Hoe kunnen we nog met op geheven hoofd lopen als we worden uitgemaakt voor huur lingen en voor alles wat mooi en lelijk is. En dat doen mensen die geen flauwe notie hebben van wat wij hebben doorge maakt, en wat we nog steeds doormaken, om ervoor te zor gen dat de overwinning die het volk nu heeft behaald niet ver loren gaat", zegt een voormali ge officier van Umkhonto die anoniem wil blijven. De Zuidafrikaanse minister Joe Modise (defensie) had de 'militairen die weigerden terug te keren naar hun legerbasis een ultimatum gegeven. Vorige week zondag moesten ze voor middernacht op de basis Wall- mannstal zijn teruggekeerd, an ders zouden ze worden ontsla gen. Dit ultimatum legden ze naast zich neer, met als gevolg dat ze niet langer deel uitmaken van het leger. Deze militairen behoren tot een groep van vijfduizend voor malige guerrillastrijders die hun kamp in de buurt van Pretoria hebben verlaten uit protest te gen een waslijst van problemen. Zo zou de integratie met het Zuidafrikaanse leger heel traag verlopen, zou er nog steeds on verholen racisme bestaan bij de blanke officieren en zou er geen kleding en fatsoenlijk onderko men beschikbaar zijn voor de zwarte voormalige guerrilla's. Tijdens de eerste golf van on rust eisten de deserterende sol daten het aftreden van Modise, nota bene hun voormalige com mandant tijdens de strijd tegen het apartheidsbewind. Ook eis- Ten ze een gesprek met presi dent Nelson Mandela. Maar volgens de bestaande militaire gedragsregels verdienen deze rebellen het niet een uniform te dragen, meent de legerbevel hebber luitenant-generaal Hat- tingh Pretorius. Volgens een parlementaire ad hoe commis sie die Wallmannstal bezocht, hebben de muiters wel enig recht van spreken. De c sie beval dan ook aan dat er een spoedige oplossing gevonden moest worden voor de grieven van de zwarte soldaten. De chaotische situatie op de basis Wallmannstal dwong Mandela om tussenbeide te ko men, waarbij hij aankondigde dat zijn regering bereid was om een onderzoek in te stellen naar het lot van de voormalige strij ders van de 'Speer der Natie'. Maar het geduld van de strijders is op. „We zitten sinds 1 mei in het kamp en er is niets ge beurd", stelde een hoge officier van de 'Speer der Natie'. „Voor dat we terug kwamen uit bal lingschap werd de indruk ge wekt dat we in dezelfde verza melpunten zouden worden on dergebracht als de militairen van de inmiddels ontbonden Zuidafrikaanse leger (SADF) en dat we een omscholing zouden krijgen in thuislandlegers. Nu worden we opgeleid door de zelfde mensen tegen wie we hebben gevochten", aldus de officier. Terwijl de militaire leiding de actie tegen de muiters verdedigt op disciplinaire gronden, is er onder politici en burgers be zorgdheid ontstaan over het ge vaar dat een grote groep gedes illusioneerde werkloze voorma lige soldaten kan opleveren voor huidige politieke situatie in Zuid-Afrika. De militairen zou den zich kunnen bewapenen met wapens uit geheime op slagplaatsen, zo vreest men, en vervolgens terroristische acties kunnen ondernemen. De bestrafte militairen zullen zich bij de naar schatting 14.000 ex-strijders van de 'Speer der Natie' voegen, die nog wachten op integratie in het nieuw ge vormde leger. „Deze groep heeft de potentie om de samen leving in ernstige mate te desta biliseren. Daarom is het pro bleem van criminele aard en niet politiek", meent Jackie Cil- liers, directeur van het Instituut voor Defensiepolitiek. Die zienswijze wordt onder steund door Laurie Nathan, die directeur is van het Centrum voor Conflictoplossing aan de Universiteit van Kaapstad en die mede-voorzitter is van een studiegroep voor militair onder zoek. „Voormalige soldaten zonder baan en zonder oplei ding kunnen vrij gemakkelijk overstappen op misdadige praktijken om te overleven, vooral gezien het grote aantal AK47's en andere wapens dat nog onder de bevolking moet zijn. Dit risico is enorm groot", aldus Nathan. RIO DE JANEIRO MARIO OSAVA Het economische herstelplan van Brazilië maakt een ernsti ge crisis door. De inflatie is de laatste maanden weer opgelo pen tot 3 procent en binnen de regering bestaan ernstige me ningsverschillen over de te vol gen koers. Tegelijkertijd is de minister van financiën Ciro Gomes in een hevig conflict verwikkeld met de onderne mers. De minister heeft hen uitgemaakt voor 'gespuis', 'boeven' en 'dieven'. Ook heeft de minister grote problemen met zijn team van economen dat hem van advies moet die- Hoewel de regering van presi dent Itamar Franco nog maar vijftig dagen in functie blijft, wordt toch rekening gehouden met de mogelijkheid dat' Ciro Gomes wordt gevraagd zijn ont slag in te dienen. Het team van economen dat het stabilise ringsplan heeft uitgewerkt van de aanstaande president en voormalig minister van financi ën Fernando Enrique Cardoso, is altijd loyaal gebleven aan Cardoso. Als er conflicten ont stonden met de zittende minis ter van Financien kozen de eco nomen de lijn van hun voorma lige baas. De nieuwe munt de real, een schepping van Cardoso, is een bron van conflict gebleken bin nen de nieuwe regering. Toen er over de real meningsverschil len ontstonden tussen Ciro Gomes en de economen, inter venieerde de toekomstige presi dent ten gunste van zijn voor malige medewerkers en koos de zittende president Itamar Fran co de zijde van zijn minister. Cardoso liet weten dat Ciro Gomes bezig was het 'Plan Real' om zeep te helpen. De laatste maanden is de inflatie weer toe genomen. De verschillende pei lingen geven voor de maand ok tober waarden aan die tussen de 1,82 procent en 3,54 procent liggen. Voor de laatste twee maanden van dit jaar worden eveneens hogere waarden ver wacht. Economische experts vrezen dat de prijsstijgingen aanleiding zullen geven tot verhoogde looneisen. Nu al is er arbeids onrust in bepaalde sectoren van de industrie en de dienstverle ning. In een aantal gevallen zijn er stakingen uitgebroken waar bij werknemers hogere lonen hebben geeïst. heeft echter een pakket maatre gelen opgesteld om de econo mie te stabiliseren. Volgens de 'Gazeta Mercantil' van vorige week donderdag zou een van de belangrijkste zijn de loskoppe ling van lonen en prijzen. In het het huidige Plan Real zijn ver schillende vormen van prijsin- dexering opgenomen, hoewel die een inflatoir effect kunnen hebben. Daarnaast bestond er een of ficieel inflatiecijfer, dat als uit gangspunt diende om elk jaar de salarissen aan te passen. Vol gens Ibrahim Eris, de voormali ge president van de Centrale Bank, bevindt de regering zich 'op een doodlopende weg.' De dollar wordt ten opzichte van de real steeds minder waard. Het uitgangspunt was om de twee munteenheden de zelfde waarde te laten houden. Maar inmiddels is de waarde van de Amerikaanse munt ten opzichte van de real met 17 procent gedaald. Volgens Eris heeft deze situatie al tot protes ten geleid van de zijde van de ondernemers en zal dat volgend jaar tot grote problemen kun nen leiden. Maar aan de andere kant kan de regering niet veel doen. De rentevoet kan niet ver laagd worden, want dat zou weer kunnen leiden tot een ver hoogde consumptie, met een hogere inflatie als gevolg. Met ingang van 1 januari 1995 verandert NS de reisregels. Verderop in deze krant leest u er meer over. i duur vindt voordeliger Als u uw huidige lenir bent u bij de CVB Bank uit Vergelijk onze tarieven maar met het wettelijk maximum. Bovendien hebben wij gunstige ijn senioren ook har telijk welkom bij ons. Bel 06 - 0411 en u krijgt adres en telefoonnummer van de dichtstbijzijnde CVB Bank. In de meeste gevallen staat de directeur zélf u te woord. En hij kan u precies vertellen wat uw voordeel is. CVB BANK. UW IDEE VAM EEN BANK. Bewijzen van Inca-rijk in Amazone gevonden DDE JANEIRO. AP Grottekeningen en uitgehouwen paden in de ber gen van de Amazone geven aan dat het rijk van de Inca's veel groter was dan tot nu toe werd aan genomen en zich tot diep in het Braziliaanse re genwoud uitstrekte. Dit heeft Frederico Cruz, de deelstaatminister van milieu, wetenschap en technologie in de Amazone, zondag in de laant Jornal do Brazil verklaard. De grotten en paden werden in Pico da Neblina gevonden, het hoogste punt in Brazilië en in de Bauri-bergen in noord-Brazilie, op zo'n 800 kilo meter ten noordoosten van de gebieden die tradi tioneel als het hart van het Inca-rijk gelden. De grotten zijn wat structuur betreft gelijk aan de grotten in Machu-Picchu in Peru, de hoofd stad van de Inca's, en bevatten tekeningen van la ma's, die in de Peruaanse Andes leven en niet in de Amazone voorkomen, aldus Cruz. Deskundi gen nemen aan dat de Inca's in de Amazone op zoek waren naar goud, dat ze gebruikten om hun steden op te luisteren en waarmee ze rituele in strumenten maakten voor hun zonaanbidding. DEN HAAG FRANS BOTHOF „Met Suriname gaat het slecht. Dat is bekend, want dat gaat het al jaren. Maar zo slecht als nu is het nog nooit geweest. De koopkracht is momenteel maar 15 procent van wat die tien jaar geleden was. Het inkomen per hoofd van de bevolking be draagt, buiten de zwarte markt, nog geen 4.000 gulden per jaar. Dat is ruim 50 procent minder dan dat van Haïti". De Nederlandse econoom Marein van Schaaijk, die nauw gezet de ontwikkelingen in de voormalige kolonie volgt, is somberder dan ooit. Als minis ter Pronk (ontwikkelingssamen werking) deze week Suriname bezoekt in het kader van het halfjaarlijkse beleidsoverleg tus sen Den Haag en Paramaribo, treft hij volgens Van Schaaijk een verloederd land aan. „Het onderwijs en de gezondheids zorg dreigen volledig in te stor ten. Gebouwen rotten weg. We gen worden steeds slechter. Een werkend ambtenarenkorps be staat er niet meer. De mensen worden steeds wanhopiger. Als ze maar even de kans krijgen emigreren ze. Het moreel van de achterblijvers is laag. De cri minaliteit neemt toe en je ziet het vertrouwen in de democra tie wegebben. Als er niets verbe tert, kunnen de sluimerende te genstellingen tussen creolen en Hindoestanen er weieens toe leiden dat Suriname een tweede Rwanda wordt." Van Schaaijk heeft een eco nomisch model gemaakt waar mee in Paramaribo momenteel driftig wordt gerekend. Maar zelfs zijn meest optimistische toekomstscenario is inmiddels allesbehalve rooskleurig. Dat komt voor een belangrijk deel omdat de regering bijna onge breideld geld is gaan bijdrukken om de financiële gaten te stop pen. Omdat tegenover dat extra geld geen extra produktie stond (integendeel, die verminderde alleen maar), kelderde de waar de van de Surinaamse gulden enorm. De inflatie (waardever mindering) is de afgelopen ja ren honderden procenten ge weest. Was ooit een Surinaamse gulden officieel hetzelfde waard als een Nederlandse, momen teel is de koers 270 tegen één. In alle economische analyses, ook in die van Van Schaaijk, is onveranderlijk aangedrongen op het stopzetten van de geld persen om de waardeverminde ring een halt toe te roepen. Maar zelfs dan zal het volgens Van Schaaijk lang duren voor dat de schade is hersteld: „Zelfs als het herstelprogramma ge heel wordt uitgevoerd, zal het land pas na vijftien tot twintig jaar weer terug zijn op het wel vaartsniveau van de jaren zes tig. Dus de kinderen van nu mogen blij zijn als ze ooit ko men te leven in de omstandig heden van hun grootouders." Vanwege het economische wanbeleid besloot Nederland in juli 1993 de geplande honder den miljoenen guldens voor een industrie- en een koersstabilisa- tiefonds niet- te geven. Den Haag wilde en wil de economi sche hulp pas hervatten als het Internationaal Monetair Fonds (IMF) positief rapporteert over de uitvoering van een door deze bank opgesteld saneringsplan. Hoewel dat plan geheim is, ma ken de invoering van een vrije wisselkoers, bezuinigingen op subsidies en inkrimping van het overheidsapparaat daar vrijwel zeker deel van uit. Paramaribo lijkt de bittere pil schoorvoe tend te slikken. Zo is in juli na lang aarzelen een min of meer uniforme vrije koers ingevoerd. Het IMF heeft Paramaribo in middels een schouderklopje ge geven zodat Nederland volgens Van Schaaijk zeer voorzichtig kan beginnen met de introduc tie van een industriefonds en het steunen van staatspensioe nen en de kinderbijslag. Een groot probleem en waar schijnlijk een belangrijk punt bij de besprekingen deze week is dat de regering sinds kort de geldpersen weer heeft aangezet om sociale onrust te voorko men. Door de invoering van de vrije wisselkoers zijn de energie prijzen enorm gestegen. Om aan geld voor de energiesubsi dies aan de armste Surinamers te komen, drukt de regering ex tra geld. „En dus begint alle el lende weer van voren af aan", constateert de econoom. Van Schaaijk benadrukt dat met de ze 'oplossing' ook de armsten uiteindelijk het slechtst af zijn: de economie blijft dan in een heilloze neerwaartse spiraal zit ten. Alleen als de economie zich herstelt, hebben ook de armen weer perspectief op een reële verbetering van hun leefsituatie. Volgens Van Schaaijk moeten de geldpersen en de energie- subsidies onmiddellijk worden gestopt en moeten in plaats daarvan de lonen worden ver hoogd. Dat kan ook, want dank zij de vrije wisselkoers en de daarmee gepaard gaande koers val van de Surinaamse gulden zijn de winsten in de exportsei tor enorm gestegen. De met ex port verdiende harde buiten landse valuta kan nu immers worden 'omgewisseld' in eigen land tegen veel meer Surinaam se guldens dan voorheen. Of Den I laag de economische hulp gaat hervatten, is onduide lijk. Ook voor Van Schaaijk. „Rond het gehele bezoek hangt een sfeer van geheimzinnig heid. Iedereen zwijgt. Pronk moet zeer voorzichtig laveren. Hij mag niet de indruk wekken dat het nieuwe kabinet Neder lands belastinggeld over de balk gooit. Maar ook Paramaribo re ageert vaag. Vcnetiaan en As sen, de minister van planning, willen blijkbaar voorkomen dat zij toezeggingen doen die ze vervolgens niet kunnen nako- tiansand in het zuiden in aanmerking neemt en bedenkt dat de vele kleine woonge meenschappen langs de kust tot voor enkele jaren een geïsoleerd bestaan hebben ge kend. De Noren zijn ge wend om hun eigen plan te trekken en de natuur heeft hen altijd die mogelijk heid gegeven. In vroeger jaren door dat de bestuurders in Kopenhagen en Stockholm maar weinig invloed kon den uitoefenen op hun Noorse onder danen en nu omdat de olie Noorwegen in staat stelt een zeer zelfstandige koers te varen. De Noren zijn trots op die onaf hankelijkheid, die staatsrechtelijk pas aan het begin van deze eeuw tot stand kwam door het op zeggen van de Unie met Zweden. Elke bedreiging daarvan wordt bevochten en van de Zweden wen sen de Noren zeker geen 'goede raad' meer. Van 'Brussel' wordt weinig heil verwacht. Veel Noren vin den dat het 'verre' Oslo vaak al moeite heeft om naar hun be- zwaren te luisteren. Wanneer een deel van de beslissingsbe voegdheid verhuist naar Brussel komt alleen maar meer ruis op de communicatielijnen. 'Brus sel' betekent in Noorse ogen ook een onaanvaardbare aan tasting van de zo zwaar bevofch ten soevereiniteit. Het zijn bezwaren die eerder ook in Finland en Zweden te horen zijn geweest, samen met de tegenwerpingen van boeren en vissers die niet zitten te wachten op concurrentie uit warmere streken. Maar Noor wegen, anders dan de twee an dere noordelijke kandidaat-lid staten, kent geen economische crisis noch een identiteitscrisis. Integendeel. Het succes van de dit voorjaar gehouden Olympi sche Winterspelen in Lilleham mer heeft Europa en de rest van de wereld nog eens nadrukkelijk aangetoond dat Noorwegen op eigen benen kan staan. Er zal een klein wonder nodig zijn om de Noren, die het lid maatschap van de Europese Unie in 1972 al eens verwierpen en die zich de afgelopen jaren steeds in meerderheid tegen stander van toetreding hebben getoond, de komende dagen van mening te doen vcrande- Driemaal is scheepsrecht. Na het 'ja' van Finland en Zweden wacht 'Europa' nu met spanning op de uitkomst van het Noorse referendum, eind volgende week. De klei ne, knusse en gesloten Noorse maatschappij aarzelt of zij de ramen en deuren wel wagenwijd wil openzetten voor invloeden van buiten. Noorwegen regelt zijn zaakjes lie ver zelf. Het hartje van Oslo onder scheidt zich op een willekeurige zaterdagmorgen niet van een ander stadscentrum in West- Europa. Het winkelende publiek schuifelt langzaam langs de eta lages van de welgevulde win kels. Het assortiment verschilt niet van dat van Amsterdam, al leen de prijzen zijn aanmerke lijk hoger. Van de vier Noordse landen is Noorwegen op dit moment duidelijk het duurste. Op straat de inmiddels in alle hoeken en gaten van Europa te vinden muziekgroepjes uit het Andesgebergte, die met hun vrolijke tonen steeds weer een warm onthaal krijgen. Straat handelaren proberen hun waar te slijten. Ook hier onderscheidt het aanbod zich in niets van Haarlem of Leiden, of het moe ten de teksten zijn op de T- shirts. Die refereren aan de kri tiek vanuit Europa op de walvis vangst en laten tevens zien dat in Noorwegen op dit moment een bijzonder fel debat wordt gevoerd tussen voor- en tegen standers van toetreding tot de Europese Unie. De opdrukken zijn niet altijd even subtiel. 'Als hier dolfijnen waren, dan maakten we daar ook jacht op' luidt een weinig fijnzinnige tekst. Een ander stuk textiel toont een walvis: 'nog 86.400 te gaan'. De Noren hou den niet van kritiek en de cam pagne van de milieu-organisatie Greenpeace, die wil dat Noor wegen de walvisvangst staakt, heeft een gevoelige snaar ge raakt. De T-shirts laten tevens zien dat de Noren zich weinig gele gen laten liggen aan de rest van Europa. Dat blijkt ook uit het assortiment dat 'Brussel' tot on derwerp heeft. Van hemdjes met een simpel 'Ja' of '/Vei", of 'Folkestyre eller Unionsoeve reiniteit of de Unie, tot pikante re teksten en afbeeldingen, zoals een shirt met de kaart van Noord-Europa waarop buur land Zweden ontbreekt. Zwe den namelijk speelt een belang rijke rol in de Noorse discussie over 'Europa'. Het 'ja' dat de Zweden het afgelopen weekein de hebben laten horen in hun referendum over toetreding moet de Noren ervan overtui gen om op 27 en 28 november ook 'ja' te stemmen. De gedachte achter die rede nering is dat Noorwegen niet als enige van de noordelijke landen buiten de Europese Unie wil blijven. Maar veel Noren den ken daar heel anders over. Noorwegen kan juist heel goed buiten Europa. Dat Zweden nu 'ja' heeft gezegd, is eerder een reden om straks een duidelijk eigen, afwijkend geluid te laten horen. De wat moeilijke relatie met Zweden, die door het T- shirt nog eens wordt gedemon streerd, is daar mede debet aan. De Noren zijn trots op het geen ze de afgelopen decennia hebben bereikt. Dankzij de rijke vondsten aan Noordzee-olie en gas is het land in een stroom versnelling terechtgekomen, die de welvaart tot in de verste uit hoeken van het onvoorstelbaar uitgestrekte en dunbevolkte land heeft gebracht. De regering heeft ook heel bewust getracht de welvaart gelijkelijk over het land te distribueren. Daardoor kunnen de bewoners van de Lo foten of inwoners van het tegen Rusland aanschurkende Kirke- nes aanspraak maken op het zelfde voorzieningenpakket als hun landgenoten in Stavanger ofTrondheim. De trek naar de stad is daar mee niet geheel voorkomen. De bosbouw, de karige landbouw en de visvangst in het noorden De haven van Stavanger, het oliecentrum van Noorwegen. NOORWEGEN Hoofdstad: Oslo Aantal inwoners: 4,2 miljoen Oppervlakte: 323.878 km 2 (Nederland 41.785 km2) Bevolkingsdichtheid: 13 (Nederland 397) Talen: Noors (bokmal en ny- norsk) van Noorwegen bieden voor veel jongeren te wei nig perspectief. Oslo werkt voor velen van hen als een magneet, maar ook de import-inwoners van de Noorse hoofdstad houden vast aan hun banden met 'het platte land' dat in het geval van het bebergde Noor wegen natuurlijk niet zo kan heten. Op de vraag 'Waar kom je vandaan?' volgt als antwoord niet 'Oslo', maar de naam van een ver afgelegen woon gemeenschap in Finmark, met de toevoeging 'en nu woon ik in Oslo'. De moderne levenswij ze, compleet met satel liet-televisie, vliegende doktoren, verzorging van wieg tot graf, is als het ware een schil die verhult dat de Noren traditioneel zijn ingesteld. Het zijn van nature buitenmen sen, in zichzelf gekeerd en één met hun vaak adembenemende natuur, van bergen en fjorden. Dat is ook niet zo verrassend voor wie de enorme afstanden bijna drie duizend kilometer van de Rus- sisch-Noorse grens naar Kris-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7