Artsen weg uit kampen Oost-Zaïre 20% Buitenland Vanaf 1 januari is uw treinkaartje ook op het perron geldig. Een prettige reis. We gaan ervoor. ET Italiaanse parlement geeft vertrouwen aan Berlusconi Protest radicale Palestij nen WEU betreurt stap VS inzake wapenembargo Burundi balanceert op rand van burgeroorlog Indonesië laat meeste demonstranten vrij Eerste passagierstreinen rijden door Kanaaltunnel Vlootoefeningen drijven spanning in Egeïsche Zee op DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 7 HP) Man overleeft sprong van flat new york Een 24-jarige Amerikaan heeft zondag een sprong van het dak van een zestien verdiepingen tellend Newyorks flat gebouw overleefd. De man, die zelfmoord wilde plegen, kwam op het dak van een politieauto terecht nadat zijn val was gebro ken door twee bomen. Volgens de politie verkeert de man nog wel in levensgevaar. Voor tweede keer verkiezingen in Nepal Katmandu In Nepal zijn in verband met de verkiezingen die vandaag worden gehouden, 100.000 man ordetroepen ingezet. Bij het verkiezingsgeweld van de afgelopen weken zijn vijf men sen omgekomen. Als geen van de grote partijen er in slaagt een absolute meerderheid te halen, komt de stabiliteit in het land in gevaar. Het is pas de tweede keer dat er verkiezingen worden ge houden in Nepal. In 1990 zwichtte koning Birendra voor een volksopstand en voerde hij de constitutionele monarchie in. Major wil gesprek met protestanten londen De Britse premier Major wil nog voor Kerstmis met de (voormalige) protestantse terroristen praten. Major zei dit giste ren in zijn traditionele rede in de Londense City. De twee protes tantse terreurgroepen, de UVF en de UFF, kondigden vorige maand in navolging van de katholieke IRA een bestand af. Major had al eerder te kennen gegeven dat de IRA voor Kerstmis wel kom was aan de onderhandelingstafel. V-Raad handhaaft sancties Irak Washington Hoewel Irak het buurland Koeweit formeel heeft erkend, handhaaft de VN-Veiligheidsraad de economische sanc ties tegen Bagdad. Alle vijftien leden van de raad vinden dat de Iraakse leider Saddam Hoessein niet aan alle VN-eisen heeft vol daan. Het gaat daarbij vooral om herstelbetalingen aan Koeweit en een einde aan de produktie van massavernietigingswapens. Ruimteveer Atlantis veilig geland Het Amerikaanse ruimteveer Atlantis is gisteren veilig geland op de luchtmachtbasis Edwards in het Amerikaan se California. Aan boord bevonden zich zes astronauten, die tij dens de elfdaagse missie onderzoek deden naar de dampkring van de aarde en naar zonne-energie. Atlantis had in Florida moeten landen, maar week uit in verband met een tropische Franse politie slaags met Harki's parus De Franse politie is in de nacht van zondag op maandag in het Noordfranse Amiens slaags geraakt met jonge Harki's. Dat Zijn kinderen van de moslims die tijdens de Algerijnse onafhan kelijkheidsoorlog aan de kant van het Franse koloniale bewind vochten. Bij de rellen raakten zestien agenten gewond. De jon geren waren kwaad over de vrijlating van enkele verdachten, die in augustus een Harki hadden vermoord. Met ingang van 1 januari 1995 verandert NS de reisregels. Verderop in deze krant leest u er meer over. Duitse coalitie achter nieuw regeerakkoord BONN P.v.NUUSENBURG CORRESPONDENT De drie regeringspartijen in Bonn (CDU, CSU en FDP) heb ben gisteren hun goedkeuring gehecht aan het regeerakkoord dat hun onderhandelaars eind vorige week hadden gesloten. Het vijftig pagina's tellende stuk bevat weinig verrassingen. De hoofdlijnen van het akkooord waren al eerder bekend gewor den. Kanselier Kohl vatte ze giste ren nog eens samen: verminde ring van de bureaucratie; sane ring van de overheidsfinanciën; het scheppen van werkgelegen heid; de wederopbouw van het oosten; bestrijding van de cri minaliteit. Over de samenstelling van het kabinet wilde Kohl niets zeggen. De nieuwe regeringsploeg wordt donderdag gepresen teerd. Zeker is dat het aantal portefeuilles wordt ingekrom pen van achttien naar zestien. De liberale FDP, de grote verlie zer van de verkiezingen, zal ver moedelijk twee van haar vijf posten (onderwijs en woning bouw) moeten inleveren. her- iling acht van 15 t/m 19 november KORTING (behalve op merkschoenen) amsterdam rotterddm «den haag leiden utrecht w c. la vie) delft hilversum haarlem naaldwijk amersfoort 's-gravenzande maastricht almere «eindhoven schiedam arnhem den bosch breda info: 070- 320.91,0Q De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden (het parlement) heeft gisteravond met 321 tegen 134 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de regering van premier Berlusconi. De stem ming zou aanvankelijk 's mid dags worden gehouden, maar de linkse partijen wisten die ze ven uur uit te stellen, zodat tal van sprekers hun zegje konden doen. De stemming had betrekking op een onderdeel van de begro ting: de condono edilizio. Dat is een amnestieregeling voor Itali anen die in het verleden zonder vergunning een huis of een an der gebouw hebben laten bou wen. Deze mensen kunnen een veroordeling en de sloop van gaza Gemaskerde aanhangers van de Palestijnse fundamentalistische Jihad hielden gisteren in Gazaeen protestbijeenkomst bij het huis van Hisham Hamad. Deze 21-jarige Palestijn blies eind vorige week een con trolepost op bij de joodse nederzetting Netzarim in de Gazastrook. Bij deze zelfmoordactie kwamen drie mili tairen om het leven De Palestijnse politie is gisteren hard opgetreden tegen aanhangers van de Jihad. Tot dusver zijn 150 activisten opgepakt en is een demonstratieverbod van kracht. foto reuter het gebouw met een boete afko pen. De linkse oppositie be schouwt de condono edilizio als een stimulans voor illegale han delingen. Zij voelt zich in haar verzet tegen de regeringsvoor stellen gesteund door de massa le opkomst bij de demonstraties van afgelopen zaterdag in Ro me. De drie grote vakbonden wisten meer dan een miljoen betogers bijeen te brengen voor een protest tegen de bezuini gingen op de pensioenen die de regering in de begroting heeft opgenomen. De oppositie en de vakbonden waarschuwden de regering dat zij een 'harde' con frontatie met de arbeiders tege moet kan zien, als zij niet van dit bezuinigingsvoorstel terug komt. Een Rwandees vluchtelingetje probeert ii pen met een Japanse militair. het vluchtelingenkamp Kibumba (Zaïre) e NOORDWUK-SARAJEVO GPD-Rtr De Westeuropese Unie (WEU) betreurt het dat de Verenigde Staten hebben besloten het toe zicht op de naleving van het wapenembargo tegen de Bosni sche moslims te staken. Als het wapenembargo helemaal wordt opgeheven, moeten de VN-troe- pen worden teruggetrokken. Dat zeiden de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de WEU, die gisteren in Noordwijk bijeen waren. Het was voor het eerst dat ze geza menlijk met terugtrekking dreigden. Diverse ministers lieten zich zeer negatief uit over het Ameri kaanse besluit. Spanje vindt dat de VS 'de regels hebben overtre den' en Frankrijk noemt het vreemd dat 'uitgerekend een permanent lid van de Veilig heidsraad van de VN eenzijdig afspraken doorbreekt'. Ook NAVO-secretaris-gene- raal Claes was kritisch. ,,De NAVO staat momenteel voor één van zijn belangrijkste uitda gingen: het brengen van veilig heid en stabiliteit in Midden- en Oost-Europa. We hebben nu meer dan ooit behoefte aan transatlantische solidariteit. We moeten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan besluiten vermijden die deze solidariteit kunnen ondermijnen." Bosnisch-Servische troepen hebben gisteren hun offensief tegen de moslim-enclave Bihac in alle hevigheid voortgezet. Het Bosnisch-Servische leger heeft volgens een VN-woordvoerder inmiddels 80 procent heroverd van het gebied ten noordwesten van Bihac dat het twee weken geleden bij een offensief van het moslim-regeringslegerverloor. De gevechten gingen door ondanks een oproep van de Veiligheidsraad aan de strijden de partijen de gevechten te sta ken. De Bosnische premier Sila- jdzic noemde de verklaring van de Veiligheidsraad 'zonder be tekenis' en riep de NAVO op luchtaanvallen uit te voeren op Bosnisch-Servische troepen en rebellerende Serviërs in Kroatië. De speciale VN-afgezant Akashi wees een militair ingrij pen van de hand. De VN zijn zeer bezorgd maar zijn niet van plan op dit moment de NAVO te hulp te roepen, aldus Akashi. 'Hulp aan aanstichters genocide onethisch De Franse hulporganisatie Médeeins sans Frontières (MSF), de zusterorganisatie van het Nederlandse Artsen zonder Grenzen, heeft haar werk in de Rwandese vluch telingenkampen in het Oostzaïrese Bukavu gisteren ge staakt. MSF protesteert daarmee tegen de verslechteren de veiligheidssituatie in de kampen. De organisatie dreigt, als er niet snel een internationale operatie komt, al haar teams uit Zaïre terug te trekken. I let gaat om een zelfstandig be sluit van MSF. Het Nederlandse Artsen zonder Grenzen publi ceerde vorige week donderdag nog een rapport over de on houdbare toestand in de kam pen. Tientallen hulpverleners van AzG-Nederland werken in het kamp Katale in Oost-Zaïre. AzG zinspeelde weliswaar ook op terugtrekking, maar wil eerst afwachten of een internationale politiemacht de situatie in de kampen kan verbeteren. Van te rugtrekking is vooralsnog geen sprake, aldus een woordvoer ster. MSF stelt dat het 'ethisch on mogelijk is de hulp aan de aan stichters van de volkerenmoord in Rwanda voort te zetten. Le den van het voormalige Rwan dese bewind, het leger en I Iutu- milities oefenen totale controle uit over tienduizenden burgers in de kampen in Bukavu'. Ook AzG klaagde over de tirannieke houding van de Hutu-leiders in de kampen. Medewerkers van de organi satie hebben meegemaakt hoe in de kampen een politiesys teem is opgezet, waarbij recht banken en gevangenissen zijn opgericht en vluchtelingen de bewegingsvrijheid wordt ont zegd. Er is ook sprake van toe nemende intimidatie, arresta- lies en moorden van mensen die naar Rwanda willen terug keren, veelal leden van de Tutsi minderheid. In het gebied van Bukavu ver blijven naar schatting 150.000 Rwandese vluchtelingen. Meer dan een miljoen Rwandezen, de meesten van de ITutu-meerder- heid, ontvluchtten het land na de moord op honderdduizen den Tutsi's eerder dit jaar en de opmars van het door Tutsi's ge domineerd Rwandees Patriotti sche Front naar de hoofdstad Kigali Zeker 45 doden bij vloedgolf in Filipijnen Op het Filipijnse eiland Min- doro zijn vanmorgen (03.15 uur plaatselijke tijd) zeker 45 men sen omgekomen bij een vloed golf als gevolg van een zware aardbeving. Deze had volgens een Amerikaans geologisch in stituut in Colorado een kracht van 7,1 op de schaal van Rich ter. Meer dan 130 mensen raak ten gewond. Het epicentrum van de aardbeving bevond zich net ten noorden van Baco op Mindoro, zo'n 130 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Manil la. Volgens waarnemers werden veel huizen langs de kust be schadigd. In het stadje Bong- abong stortte een plaatselijk ziekenhuis in, waarbij diverse patiënten gewond raakten. In het bijna met de grond ge lijk gemaakte vissersdorp Ma- laylay kwamen zeker 23 mensen om. Gewonden zeiden dat vlak na de beving een vloedgolf uit een nabijgelegen rivier het dorp overspoelde. Veel inwoners werden in hun slaap door het natuurgeweld verrast. CNDD richt militaire afdeling op NAIROBIFRANS V CORRESPONDENT De Nationale Raad voor de Be scherming van de Democratie in Burundi (CNDD) heeft gis teren in de Kenyaanse hoofd stad Nairobi een militaire af deling opgericht. Doel is het land te destabiliseren en de re gering van president Ntiban- tunganya ten val te brengen. Het etnische geweld dat Bu rundi al ruim een jaar in de ban houdt, zou hierdoor wel eens kunnen escaleren. De leiders van de Hutu-or- ganisHtie NI >ihebben laten weten dat hun strijders al be trokken zijn geweest bij bloe dige incidenten in de noorde lijke provincie Cibitoke. Daar braken gewelddadigheden uit tussen Hutu-militanten en het groolddeels uit Tutsi's be slaande leger van Burundi. De bedoeling van het nieuwe guerrilla-leger is in het hele land een dergelijke strijd te ontketenen. Voor dit doel be schikt de CNDD volgens eigen zeggen over 30.000 gewapen de strijders, die de komende tijd grote hoeveelheden nieuw militair materieel het land zul len binnenloodsen. De gewapende afdeling van de CNDD is bereid militair sa men te werken met Palipe- Hutu, een aloude verzetsbe weging die jarenlang heeft ge streden tegen het dominante optreden van de Tutsi's. Sinds vorig jaar juni zijn de Hutu's aan de macht, maar het leger wordt nog steeds gedomi neerd door T utsi's. Studenten in Dili weer slaags met politie Ongeveer zestig van de 72 Oost - timorezen die zondag bij rellen in het door Indonesië bezette gebied werden gearresteerd, zullen vandaag worden vrijgela ten. Dat maakte Sugianto An dreas, de chef van de politie van Oost-Timor (een voormalige aakter parus-londen ap-gpdzonder problemen aan, die van Londen naar Parijs vier minu ten te vroeg. Één reiziger was toch nog niet helemaal content met het tijd stip van aankomst. Het was Ri chard Low, de 66-jarige klein zoon van de Britse ingenieur onder wiens leiding al in 1881 een poging was gedaan om een Kanaaltunnel te graven. Toen Low in een persoonlijk briefje aan de president-commissaris van Eurotunnel een ticket vroeg voor de eerste trein naar Parijs, kon hij een kleine sneer niet na laten. Hij schreef: „Uw trein, *s 113 jaar vertraagd." De eerste passagierstreinen zijn gisteren door de Kanaaltunnel gereden met aan boord honder den reizigers uit Parijs, Londen en Brussel. Een Eurostar-trein verliet met 794 passagiers aan boord precies om 08.07 uur in de morgen het Gare du Nord in Parijs voor de rit van drie uur en zes minuten naar Waterloo Sta tion in Londen. Reizigers die vanaf het Londense station naar Parijs en Brussel vertrokken, kregen een herdenkingsoorkon de en een glas champagne aan geboden. Alle treinen kwamen Zowel de Griekse als de Turkse marine oefent deze week in de Egeïsche Zee met echte munitie. En dit terwijl de betrekkingen tussen beide landen uiterst gespannen zijn. De Turkse president Demirel waar schuwde dan ook voor 'provocatie' die tot een oorlog zou'kunnen leiden. Al eerder maande de Amerikaanse president Clinton in een brief aan beide landen tot voorzichtigheid. Het af gelopen weekeinde stuurde het Amerikaanse ministerie van defensie bovendien een oorlogsschip naar het ge bied om een oogje in het zeil te houden. Ook secretaris generaal Claes van de NAVO heeft beide landen opge dragen hun schepen bij elkaar uit de buurt te houden. De Turkse minister Soysal (buitenlandse zaken) heeft de laatste weken herhaaldelijk gedreigd met oorlog als Griekenland zijn territoriale wateren uitbreidt van 6 tot 12 mijl. Morgen wordt na jarenlange onderhandelingen de Internationale Overeenkomst voor Maritieme Rech ten van kracht, die de uitbreiding mogelijk maakt. Gezien de vele Griekse eilanden die verspreid liggen over de hele Egeïsche Zee, soms tot dicht onder de Turkse kust, zou deze maatregel de zee in de praktijk tot een Griekse binnenlandse zee maken. Hierdoor zou Griekenland de controle krijgen over de toegang tot de Turkse westkust, of de Zwarte Zee. Griekenland heeft zijn buurland meerdere keren verze kerd dat het zijn territoriale wateren niet zal uitbreiden. Een woordvoerder van de Griekse regering verklaarde gisteren echter nog dat 'dit ons soevereine'recht is, waar we gebruik van zullen maken als we dat willen'. Volgens Ankara is dat onmogelijk omdat in de overeen komst is vastgelegd dat uitbreiding van de territoriale wateren alleen kan op voorwaarde dat een ander land daarvan geen nadeel ondervindt. Dat is volgens Turkije in deze kwestie wel het geval. De wateren omvatten namelijk ook de territoriale zeebo dem, die in dit geval grondstoffen als aardgas en olie bevat. Die liggen in internationaal gebied, maar Turkije is bang dat Griekenland hier aanspraak op zal maken. In plaats van om de tafel te gaan zitten om de proble men te bespreken, verwijten beide landen elkaar dat de ander dit niet wil. Turkije is kwaad dat Griekenland de eilanden langs de Turkse kust bewapent, ondanks ge maakte afspraken in het Verdrag van I.ausanne (1924). Griekenland zegt dat het dit doet om zich te verdedigen tegen een onverwachte aanval van het Turkse leger, dat in de stad Izmir tegenover deze eilanden is gestatio neerd. Van de vlootoefening zeggen beiden dat de an der moedwillig de aanvankelijk geplande datum heeft verschoven naar dit tijdstip, om de spanning op te drij- De twee vloten oefenen overigens relatief ver uit elkaar. Alleen op 20 november komen ze bij elkaar in de buurt. Portugese kolonie), gister kend. In de hoofdstad Dili i gisteren zo'n zeshonderd stu denten voor de derde keer in twee dagen slaags met de Indo nesische politie, nadat die een student had opgepakt. De stu denten bekogelden de politie met stenen, maar uiteindelijk wist vicc-rector Maia de gemoe deren tot bedaren te brengen. De Indonesische autoriteiten hebben de Amerikaanse presi dent Clinton verzekerd dat zij de Oosttimorezen, die sinds eind vorige week de Amerikaan se ambassade in Jakarta bezet houden, niet vervolgen. Por tugal heeft gisteren laten weten bereid te zijn de 29 bezetters politiek asiel te verlenen. De actievoerders eisen een gesprek met Clinton of minister Christopher (buitenlandse za ken) over de 'volkerenmoord' op Oost-Timor. Volgens Ameri kaanse functionarissen wil de president dat niet. Clinton wil niet dat de conferentie van de APEC (Asia-Pacific liconomic Cooperation) waarvoor hij naar Jakarta is gekomen, wordt over schaduwd door de mensen rechtensituatie in Indonesië.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5