m Vanaf 1 januari wordt er minder zwartgereden. Langdurig werkloze krijgt minder dan minimumloon Nachtmerrie r Onze Top 5 van deze week. Binnenland Een prettige reis. We gaan ervoor. Miss Ganzenhoedster Metaal biedt werkloze jongere 'laatste kans' Borssele moet dicht BORSSELE DICH1 O 0 0 O 0 99 179 2.99 kiio ®«k» 1455 ö.yy Demonstranten zetten vliegtuig in de wielklem .DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 gpd gf.iswcwrdr pi Daar- prins nog bo- kei- tlijnig, le op- Bruidsjurk met alles eraan is weer in den haag De Nederlandse vrouw stapt in een steeds duurdere bruidsjapon in het huwelijksbootje. De jurk 'met alles erop en eraan' is weer populair. Voor een zijden japon met sluier, hand schoenen en sieraden heeft een bruid gemiddeld 2.200 gulden over. Dit blijkt uit een onderzoek van de Vereniging van Onder nemers in de Modedetailhandel (Mitex), dat gisteren is gepre senteerd. Het afgelopen jaar trouwden ruim 91.000 paartjes in het gemeentehuis. In 61 procent was de bruid gekleed in een traditionele bruidsjapon. De totale markt voor traditionele bruidsmode besloeg in 1993 ruim 133 miljoen gulden. Eindhovense raad wil van CD'er af eindhoven» De Eindhovense gemeenteraad wil dat het CD- raadslid R. H. Blonk opstapt. De raad nam een motie van afkeu ring aan omdat Blonk stiekem op kosten van de gemeente naar Curacao heeft gebeld. Het CD-raadslid weet nog niet of hij op stapt. Hij wil eerst met zijn achterban overleggen. Blonk heeft vorige week aangekondigd dat hij uit de CD is gestapt, maar om dat hij dat niet schriftelijk heeft gemeld, zit hij voorlopig nog voor de CD in de raad. CDA tegen verhoging aantal krasloten den haag Het CDA is fel tegen een verhoging van het aantal krasloten dat jaarlijks mag worden uitgegeven. De organisator van de krasloterij, de Sporttotalisator, heeft om een verhoging van 84 miljoen tot 200 miljoen stuks gevraagd. Het CDA zal de staatssecretarissen Schmitz van justitie en Terpstra van volksge zondheid, welzijn en sport vandaag vragen niet op dat verzoek Sb te gaan. Acht jaar voor brandstichting breda Een 20-jarige en een 21-jarige man uit Breda zijn giste ren door de rechtbank in Breda tot acht jaar cel veroordeeld voor brandstichting. Door de brand kwam een 71 -jarige man om het leven. Het tweetal had 's nachts spullen bij de man gestolen en naar de woning van de 21-jarige gebracht, die boven de be jaarde woonde. De 21 -jarige opperde vervolgens brand te stich ten om de sporen uit te wissen. Hij verkeerde zwaar onder in vloed van alcohol en heroïne toen hij de gordijnen en het bed- degoed van zijn buurman in brand stak. De buurman overleed dezelfde dag aan zijn verwondingen. Dief moet inkomen uit kraken opgeven assen Omdat hij niet alleen zijn inkomsten uit werk, maar ook zijn inkomsten uit een stel kraakjes had verzwegen, eist de soci ale dienst van Coevorden een ton van een cliënt. Alle inkomsten, ook die uit diefstal, vallen onder het hoofdstuk steunfraude, vindt de dienst. Tot 2012 moet de man maandelijks vijftig gul den aan de sociale dienst aflossen. Voor de vijftig inbraken en pogingen daartoe werd gisteren voor de rechtbank vier jaar cel geëist. Met ingang van 1 januari 1995 verandert NS de reisregels. Verderop in deze krant leest u er meer over. FNV vmdt pkin-Melkert schandalig De vakcentrale FNV is woest over het plan van minister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid om lang durig werklozen voor minder dan het minimumloon te laten werken. 'Schandalig', zegt CAO-coördinator van de FNV De Waal in een reactie. Bedrijven die langdurig werklo zen (langer dan een jaar zonder baan) in dienst nemen, krijgen een ontheffing. Ze mogen deze werknemers maximaal twee jaar maximaal dertig procent minder dan het wettelijk mini mumloon betalen. In die perio de kan de werkgever ook in aanmerking komen voor pre mievrijstelling krachtens de wet Vermeend-Moor. De maatregel wordt 1 januari 1996 van kracht. De Waal is ziedend: „Dit komt neer op afschaffing van het minimumloon voor iedere werknemer die langdurig werk loos is. In theorie kan iemand zelfs na twee jaar te duur wor den bevonden en moet hij ver volgens als werkloze bij een nieuwe baas opnieuw onder het minimumloon beginnen. Bo vendien dreigt et waarin de uitkeringen nog ver der omlaag moeten omdat mensen anders niet worden ge prikkeld om een baan te accep teren." De vakcentrale wil alles in het werk stellen om de plan nen van Melkert tegen te hou den. De minister denkt met zijn plan vooral migranten aan werk te helpen in bijvoorbeeld de handel, de land- en tuinbouw, de horeca en de commerciële dienstverlening zoals de schoonmaakbranche. Verder wil Melkert alleen CAO's voor een hele bedrijfstak geldig ver klaren als ze voldoende kansen bieden voor werk aan langdurig werklozen. Daarmee zijn werk gevers en werknemers het niet eens. De werkgevers vrezen met de FNV dat Melkert de deur openzet naar maatregelen die Justitie zoekt botsing Larissa tot bodem toe uit rotterdam anp '1- De Rotterdamse officier v W. Elendriks heeft i strafrechtelijk onderzoek j_ i- naar de botsing tussen de Urker zijn kotter Larissa en de Maltezer bulkcarrier Hero. Volgens pers- de officier De Jonge is zo'n onder- ook zoek zeldzaam, j Na de aanvaring legde de ge- zagvoerder van de Hero de schuld bij de bemanning van de ine-' Larissa, die door een onver- i wachte stuurbeweging haar ien schip op een ramkoers zou heb ben gebracht. Scheepvaartdes- id. kundigen wezen er eerder op, oei- dat de Larissa mogelijk op de stuurautomaat koerste. Dat n maakt een plotselinge koerswij- ziging onwaarschijnlijk, Verkeer en waterstaat beves tigde dat de van rechts komen- i- de Larissa formeel voorrang had op de Hero. Wel hebben schip- tie> pers, ongeacht de voorrangsre- alt gels, altijd de plicht uit te wijken :zer: bij een dreigende botsing. Er is nog niet beslist of de kot- ter wordt gelicht. Volgens een ie- woordvoerder van Rijkswater staat moet er wel wat gebeuren omdat er boven het hoogste punt van de Larissa acht meter. water staat. Dat moet minimaal zestien meter zijn om een veili- de ge .doorvaart te garanderen. jit- Werknemer wil mondjesmaat flexibeler werk De helft van de werknemers in de dienstensector wil best vaker werken op avonden of zaterda- et gen in ruil voor meer vrije tijd. in- Maar het moet niet overdreven 3tl, worden: één extra avond per or- week of een zaterdag in de maand is genoeg. Dat blijkt uit een onderzoek naar flexibeler werken door de Dienstenbond FNV. Volgens Dienstenbond-voor zitter M. Spanjers zijn werkne mers veel minder conservatief over arbeidstijden dan 'vaak wordt gedacht'. Het was echter de vakcentrale zelf die tot voor ju_ kort altijd tegen onder meer verruiming van de winkeltijden was. Werknemers in hogere func ties (63 procent) staan positie ver tegenover flexibeler werken dan mensen met lagere functies (25 procent). In de detail- en groothandel zijn de meeste be zwaren, in de zakelijke dienst- verlening (banken e.d.) de min ste. j Volgens de FNV is er 'veel j rujmte' om met werkgevers af- spraken te maken over andere wqrktijden. Wel moeten werk nemers inspraak krijgen. Ook moet, met het oog op de ge zondheid, onregelmatigheid in arbeidstijden zoveel mogelijk worden tegengegaan. coevorden Op de traditionele ganzenmarkt in Coevorden is gisteren Miss Ganzenhoedster 1994 geko zen. Een beetje folklore, want de echte Ganzenhoedster bestaat allang niet meer. De handel in deze uitste kende 'waakhonden' is zo goed als uitgestorven. foto anp Raymond rutting de onderhandelingsvrijheid van vakbonden en werkgevers be knot. Door een CAO algemeen verbindend te verklaren wordt die van toepassing voor de hele bedrijfstak. Melkert wil dat in de CAO's staat dat voor eenvoudi ge functies het wettelijk mini mumloon als aanvangsloon geldt. Daarnaast moeten werk nemers met weinig kansen op de arbeidsmarkt in alle functies kunnen beginnen tegen een loon dat tijdelijk lager ligt dan de geldende loonschaal. Daarbij vormt het wettelijk minimum loon de ondergrens. De nieuwe beleidsregels wor den begin december vastgesteld na overleg met de Kamer. Ze kunnen dan nog worden gehan teerd in het komende CAO-sei- zoen. De FNV verwijt Melkert dat over het besluit van het ka binet geen overleg is gevoerd met de sociale partners. De fe deratie stelt dat in een aantal CAO's al afspraken zijn gemaakt over het scheppen van werk en dat de minister dit doorkruist met een 'twijfelachtig paarde- middel'. Nuis maakt eind aan trucje met verlengde studie Staatssecretaris Nuis (hoger on derwijs) maakt een einde aan een truc die enkele honderden studenten een jaar extra studie financiering oplevert. Het gaat om de zogenoemde Schopen- hauer-route. Die houdt in dat studenten die vóór 1991 zijn gaan stude ren, zich voor de vorm inschrij ven voor een tweede studie, fi losofie van een wetenschapsge bied aan de Rijksuniversiteit Groningen. Daardoor krijgen ze een jaar extra studiefinancie ring. Studenten die zich na giste ren inschrijven, krijgen nu een lening die pas wordt omgezet in een beurs als zij ook echt in de filosofie van een wetenschaps gebied afstuderen. Melkert wil verder de Jeugd- werkgarantiewet (JWG) per 1 ja nuari 1995 openstellen voor de marktsector. JWG'ers zijn werk loze jongeren tot 21 jaar en werkloze schoolverlaters tot 23 jaar. Deze maatregelen moet een einde maken aan de leeg loop in de JWG. In het tweede kwartaal van dit jaar vielen 19.000 jongeren onder de wer king van deze wet. Ruim een kwart van hen ontving echter wel de bijbehorende beloning, maar had geen garantiebaan. Om te zorgen dat JWG-banen niet de echte banen verdringen, geldt als voorwaarde dat er in een bedrijf niet meer dan één JWG'er mag zijn op vijf werkne mers. In Ideinere bedrijven is slechts één JWG'er toegestaan. De nieuwe regeling wordt vol gende maand van kracht. Werkgevers gaan 4500 mensen 'adopteren Bedrijven in de metaalnijver heid zijn bereid om 4500 jon ge werklozen te 'adopteren' die nauwelijks nog een kans hebben op een normale wijze aan de slag te komen. Zo zou den ze geschikt te maken zijn voor een normale werkkring. De betrokkenen gaan aan liet werk met behoud van hun bijstandsuitkering. Naarmate bun produktivileit toeneemt, zal bet bedrijf een groter deel van het inkomen voor zijn re kening nemen. Dat is de kern van een voorstel dat de Federatie van Werkgeversorganisaties in de Metaalnijverheid (FWM) gis teren in Delft heeft gepresen teerd. FWM-voorzitter Evers spreekt van adoptie omdat het bedrijf de jongeren moet begeleiden bij het opbouwen van werkdiscipline, liet aan leren van vaardigheden en het omgaan met collega's. De bedoeling is dat een be drijf zich gedurende maxi maal drie jaar over een kan didaat ontfermt. In die perio de zal de ontwikkeling van de werknemer op verschillende momenten worden beoor deeld in een overleg tussen sociule dienst, werkgever en betrokkene. Op basis duarvan zal, als alles goed gaat, de bij standsuitkering geleidelijk aan plaats maken voor een normaal saluris. Hel voltooi en viui de 'opleiding' geeft echter geen garantie op een vaste baan. De Industriebond CNV heeft sceptisch gereageerd. De metaalwerkgevers hebben in hun CAO-voorstellen al leen maar verslechteringen voorgesteld. Deze omslag doet bestuurder Visser daar om vooralsnog af als een 'schijnbeweging'. 3^ *4 Jg^u IIIIKV murm MI N den haag Een meerderheid van de Nederlanders (43 procent) wil de Zeeuwse kerncentrale Borssele sluiten. Dat blijkt uit een NIPO-enquête onder 1.043 mensen die gisteren is gepresenteerd. 38 procent wil Borssele openhouden, 19 procent heeft geen mening. Het kamerdebat over Borssele is van- niddag. Langer openhouden tot 2007 kost 467 niljoen gulden. Van de PvdA-aanhang is 64 pro cent voor sluiting, bij de VVD Is 66 procent voor openhouden. Bij Groen Links en extreem-rechts is de meerderheid voor sluiten. Bij het CDA is de helft voor en de helft tegen. Greenpeace is voor sluiting omdat langer openhouden alleen maar leidt tot meer nucleair afval. De milieuorganisatie protes teerde vanmorgen nog in Den Haag. FOTO ANP KOFN SUYK 25 Asielzoekers bezetten centrum in Friese Burgum Ongeveer 25 asielzoekers uit Zaïre hebben vanmorgen vroeg het asielzoekerscentrum in het Friese Burgum bezet. Het per soneel mag niet naar binnen. De bezetters eisen een gesprek met het ministerie van justitie. Ze vinden dat de asielproce dures te lang duren en dat er te weinig voor hun wordt gedaan om een woning toegewezen te krijgen. Volgens een woordvoer ster zitten de Zaïrezen al een jaar in het centrum zonder enig vooruitzicht. De politie ziet geen noodzaak om in te grijpen. De actie heeft een vreedzaam karakter. In het asielzoekerscentrum in Burgum zitten 243 asielzoekers van vijftien verschillende natio naliteiten. Door de bezetting Beroep kan toch voor afgewezen asielzoeker den haag gpd Uit de diepvries: Ctl Bladspinazie, pak 450 gram .155 cn Roomboterstroopwafels, pak 8 stuks 2&S Nieuwe oogst: Chico Navelsinaasappelen, net 2 kilo Edet tissue toiletpapier, pak 12 rollen n qq met Sinterklaasrijmpjes A&T O.yy Rundergehakt, 500 gram JM 4.75 o fin Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 november a.s.. s Lands grootste kruidenier sneu. L/uur ue ue/.emne i««r. i i i aiic hiwini. is vnsiokrii blijft op do kleintjes letten. mand het gebouw in mag. Asielverzoeken van mensen die via een veilig geacht land naar Nederland komen, worden wel in behandeling worden geno men, maar binnen 24 uur afge wezen. Dat schrijft siaatssecre taris Schmitz (justitie) aan de Tweede Kamer. Zij komt hier mee legemoet aan de rcgerings- fracties van D66 en PvdA. Oorspronkelijk was Schmitz van plan deze categorie asiel verzoeken geheel buiten behan deling te laten. Een beroep op de rechter zou dan uitgesloten zijn. D66 en PvdA hadden grote moeite met dit plan. Wat Schmitz voorstelt, gebeurt nu al in de pas geopende aanmeld centra in Rijsbergen en /.eve naar. Asielzoekers krijgen daar binnen een etmaal te horen of zij kansrijk of kansloos zijn. De kanslozen worden het land uit gezet of de straat op gestuurd. Ze mogen bij de rechter in be roep gaan tegen hun afwijzing, worden niet meer opge vangen. 'Europa moet accijns heffen op kerosine rotterdam anp Ongeveer veertig leden van de Vereniging Milieudefensie heb ben gisteren op Rotterdam Air port verhinderd dat een vlieg tuig met Europarlementariërs naar Straatsburg vertrok. Ze leg den een klem om een wiel van het vliegtuig aan. Vier demon stranten werden aangehouden omdat ze het hek hadden ver nield. De kist steeg even later toch op. De actie was bedoeld als een pleidooi voor de invoe ring van kerosine-accljns in de Europese Unie. Milieudefensie wil dat er in Europa een accijns komt van zeker 52 cent per liter kerosine. Een liter vliegtuigbrandstof gaat dan 89 cent kosten, aldus Milieudefensie. Een vliegticket zou daarmee zo'n 20 procent duurder worden. Met hogere prijzen (een heffing van 1,40 gulden per liter over zeven jaar) hoopt Milieudefensie de ver wachte verdubbeling van het mondiale vliegverkeer in 2005 af te remmen. Het Europees Parle ment en de verantwoordelijke EU-ministers praten de komen de weken over accijnzen op bïandstof. Volgens Milieudefensie is een heffing op kerosine ook nodig om de concurrentiepositie van milieuvriendelijkere vervoers vormen als de (snelle) trein te verbeteren. Zij vindt het onbe grijpelijk dat er op kerosine geen enkele opslag wordt gehe- Uit onderzoek is volgens Milieudefensie gebleken dat Nederland de luchtvaart jaar lijks met 100 miljoen gulden di rect en indirect steunt. De be drijfstak geniet bovendien fisca le voordelen omdat het geen BTW over vliegreizen hoeft te betalen. Als al deze voordelen zouden vervallen voor vluchten binnen de EU zou dat de Ne derlandse staat jaarlijks 350 tot 400 miljoen gulden opleveren. Bij een mondiale invoering van heffingen zouden de inkomsten van de overheid kunnen oplo pen tot ruim 2,3 miljard gulden per jaar. Milieudefensie vindt dat de opbrengst van een Europese kerosinebeffing in een Europees fonds moet worden gestort. Hieruit zijn dan investeringen voor een schoner milieu te be kostigen. De Nederlandse overheid heeft overigens al eerder gepleit voor een kerosineheffing. Ook verscheidene fracties In de Tweede Kamer zijn voorstan der. Oud-milieuminister Alders heeft zowel in Europees als in VN-verband daartoe voorstellen gedaan. In mei nog opperde hij tijdens een ministersbiieen- komst in New York één milieu- dollar per vliegticket te gaan heffen. Alders' inzet bleef uit eindelijk zonder resultaat.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3