Opheffen wapenembargo kan oorlog uitbreiden Onderwij s-trio staat fors karwei te wachten Feiten &Meningen NCB zet mestprobleem op scheip Eerzucht, twijfel en ego's in een vissenkom DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 WIM STEVENHAGEN Jo mocht blijven omdat niemand an ders wilde. Aad wilde wel, maar alleen als hij ook het leukere cultuur erbij kreeg. En Tineke wilde niets liever. Het paarse trio dat elkaar na de kabinets formatie aantrof op het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen (OCW) is zeer verschillend van karakter en politieke stijl. Deze week verdedigen ze gezamenlijk in de Tweede Kamer hun begroting voor 1995, het forse kar wei waartegen ze alle drie 'ja' hebben gezegd. Minister Jo Ritzen (48) bleef dus toch op zijn stek zitten. Ondanks de kritiek uit onderwijswereld en politiek op zijn pro- fessor-achtige wijsneuzerigheid, waar door hij menig advies in de wind sloeg en niet altijd even tactisch met de Kamer omging. „Ik zal het nog eens proberen uit te leggen", was een veelgebezigde uitdrukking van de oud-hoogleraar. De WD'er Jan Franssen werd gek van zijn stèeds wisselende ideeën en verweet hem 'stuurloosheid'. Hoe dan ook, Rit- zens politieke vernuft was niet erg groot. Hoe is het anders te verklaren dat hij zo werd verguisd terwijl zijn begrotingen toch sluitend waren en bovendien nog eens werden opgesierd met een extraatje van ruim 600 miljoen gulden voor de sa larissen van leraren? Dan moet je wel een politieke brekebeen zijn. Binnen en buiten het ministerie werd daarom bij de kabinetsformatie stevig ingezet op staatssecretaris Job Cohen als zijn opvolger. Maar die weigerde en ging met zijn gezin terug naar het rustige Limburg. Tot ieders verbazing bleek Rit zen wèl bereid de ondankbare klus als nog op zich te nemen. Alsof bovenmees ter Kok hem vanwege de onvoldoendes tot zittenblijver veroordeelde. Het maak te hem het 'lulletje rozenwater' van het kabinet. Dat geldt ook in een ander opzicht. Ga maar na: eerst hard roepen dat er op de studiefinanciering niet meer kan worden bezuinigd en dan toch de opdracht van het nieuwe kabinet overnemen om één miljard gulden te besparen. Ook het half miljard dat de universiteiten en hoge scholen de komende jaren moeten inle veren, was voor Jo best acceptabel. Wel wist hij de in het regeerakkoord ge schetste stelselherziening van het hoger onderwijs een standaard-studieduur van drie jaar en voor de allerknapsten een extra studie er boven op als con creet plan geschrapt te krijgen. Het is aan zijn adjudant Aad Nuis (61 jaar) de staatssecretaris voor het ho ger onderwijs, de wetenschap en de cul tuur om in overleg met 'het veld' een ander plan te ontwerpen én de bezuini gingen binnen te halen. Dat zal niet meevallen. De terrassen waarop hij deze warme zomer nog studenten met een pilsje en een goed verhaal wist te paaien, zijn inmiddels gesloten. De voormalige universitaire docent zal in saaie verga derzalen en joelende aula's in debat moeten met hogescholen en universitei ten. Het zal de intellectueel Nuis niet meevallen, gewend als hij is aan de door boekenwanden beschutte schrijftafel thuis. Zeker niet nadat de nieuwe staatssecre taris voor de snorrende televisiecamera's openlijk twijfelde aan de haalbaarheid van de 500 miljoen gulden aan bezuini gingen. Hij dacht naar de ministerraad terug te kunnen om daar als redelijke politici onder elkaar de afspraak wat te 'nuanceren' zoals D66'ers zijn ge wend. De bikkelharde werkelijkheid van paars is anders. Premier Kok heeft hem op het matje geroepen en Nuis ging door de knieën: Het lag allemaal aan de media, die het niet goed hebben weergegeven. Meestal gebruiken in het nauw gedreven politici dit pas in uiterste politieke doodsnood. Dat de onervaren staatsse cretaris treffend omschreven als 'twee meter twijfel' al zo snel aan deze noodrem trekt, doet het ergste vrezen. Ondertussen werkt, los van het geharre war, Tineke Netelenbos (50 jaar) rustig door. Ze bezoekt scholen, symposia en neemt rapporten in ontvangst. 'Het op gewonden standje' (Netelenbos over zichzelf) doet eindelijk wat ze altijd al wilde en waar ze al die jaren langzaam maar zeker naar toe heeft gewerkt. Zorgvuldig heeft Netelenbos haar carriè re gepland. In tegenstelling tot haar collega Nuis heeft zij een 'makkie' aan haar takenpak ket: ze gaat over de basisscholen en het voortgezet onderwijs. Uitgerekend de in stellingen die niet hoeven te bezuinigen, maar er zelfs miljoenen bij krijgen. Voor al het middelbaar beroepsonderwijs wordt door het kabinet als een 'speer punt' van het onderwijsbeleid gezien. Toch is haar portefeuille niet helemaal politiek ongevaarlijk. Dat bleek bij een van haar eerste daden: het toedelen van een gymnasium aan een openbare school in plaats van aan een christelijke. Oppositiepartij CDA loert mee om het bijzonder onderwijs te beschermen. Daarnaast is er het probleem van het du re speciale onderwijs voor moeilijk le rende kinderen. Al jaren wordt gepro beerd zoveel mogelijk van die leerlingen op gewone scholen te plaatsen. Dat lijkt te mislukken: de wachtlijsten groeien fors. Zo zijn Jo, Aad en Tineke hoe ver schillend ook deze kabinetsperiode tot elkaar veroordeeld. Goed onderwijs én een sluitende begroting is hun opga ve. Als ze slagen, zijn ze het 'supertrio'. Maar de kans dat de zittenblijver, de twijfelaar en de op haar plaats gezette le rares falen, is vrij groot. En dan zal het met hun individuele ambities en mooië woorden snel zijn gedaan. den haag wilfred scholten NIEUWSANALYSE De Noordbrabantse Christelijke Boeren bond (NCB) heeft het conflict rond de mestverwerking op scherp gezet. Promest, de fabriek die overtollige mest verwerkt tot korrels, is met ingang van gisteren in sursé ance van betaling gegaan. Daarmee ver dwijnt de enige fabriek die de mest ver werkt. De sluiting van de fabriek werd giste ren bekendgemaakt door NCB-voorzitter A. I.atijnhouwers. De reden voor de surséance is de weige ring van het landbouwschap akkoord te gaan met een mestcentrale waaraan de boeren verplicht hun mest moeten leveren. Door de surséance dreigen de vijftig mede werkers van Promest hun baan te verliezen.- De aandeelhouders, onder meer de NCB, Encebe en de RABO-bank zullen voor ten minste honderd miljoen gulden het schip ingaan als de fabriek failliet gaat. Met de sluiting wil de NCB een signaal af geven naar het landbouwschap en de poli tiek dat de situatie zeer ernstig is. Nu het maar niet wil lukken de meststroom langs één centraal punt, de mestcentrale, te laten lopen, vreest I-alijnhouwers dat de veehou ders met een koude sanering krijgen te ma ken. Verwerking van mest is duur, zo'n 40 tot 45 gulden per ton. De mest afzetten bij een boer in de omgeving is de goedkoopste op lossing. Mestverwerking is alleen betaalbaar als de nieuwe mestcentrale ook de goedko pere mest krijgt. Op die manier kunnen de kosten over alle mest worden omgeslagen en blijft mestverwerking, die alleen voor het overschot geldt, betaalbaar. Dat was de reden voor de NCB om te pleiten voor een verplichte aansluiting bij een nieuwe mestcentrale. Buiten de vee houders had niemand in de landbouw daar echter behoefte aan. Akkerbouwers profite ren van het mestoverschot, omdat veehou ders geld meegeven om van hun mest af te komen. Als alle mest bij één centrale komt kunnen ze de veehouders niet meer tegen elkaar uitspelen. Ook de particuliere mest- distributeurs zijn fel gekant tegen een mest- monopolie, omdat zij ook verdienen aan het gesleep met de mest. De politiek sprak al eerder zijn bedenkingen uit tegen de ver plichte mestcentrale. Een nog groter probleem vormen de vee houders zelf. Ook binnen de eigen kring wordt verschillend gedacht over de nood zaak voor een mestcentrale. ..Sommige boeren kunnen hun mest kwijt bij de buur man en zijn niet bereid mee te betalen aan de mestverwerking. De veehouders willen alleen meedoen als ze zeker weten dat hun buurman er niet met een goedkopere op lossing van doorgaat. Een vrijwillige aan sluiting werkt dus niet in de praktijk", aldus A. Venneer, de voorzitter van de mestcen trale. Volgens hem zullen de weigeraars nog spijt krijgen van hun houding. „Als we de markt vrijlaten zal de prijs voor mestafzet gaan stijgen tot het niveau voor de mestver werking. I loe verder weg de mest moet worden afgezet, hoe duurder het wordt. Over twee tot drie jaar zullen de kosten voor de afzet zo hoog zijn dat een koude sane ring plaatsvindt onder de varkenshouders." De NCB gaat nu nog een laatste poging wagen de mestcentrale te redden. Nog deze week wil de hond met het landbouwschap om de tafel gaan zitten om alsnog een ver ordening voor de mestcentrale te bespre ken. „Wat we willen is iets soortgelijks als nu al geldt voor het GFT-afval. Ook dat wordt centraal tot compost verwerkt en daar doet niemand moeilijk over. We vra gen niet om geld, de kosten nemen de vee houders zelf voor hun rekening. Er moet wel een verplichte aanmelding komen, want anders kunnen we het mestprobleem niet oplossen", schetste iTitijnhouwers de situatie. Het mislukken van het overleg over de mestcentrale heeft de verhoudingen binnen het landbouwschap behoorlijk verslech terd. Toch is het NCB-bestuur nog niet van plan uit het landbouwschap te stappen. „Alhoewel het wel steeds moeilijker wordt de leden uit te leggen wat het nut is van het I-andbouwschap", aldus Vermeer. tilburg peet vogels „Den Haag is me enorm tegengeval len. Dat is een goudvissenkom. Meestal hoor je alleen maar: blub, blub. blub". Jacques Wallage, de in middels tot PvdA-kroonprinspeil ge stegen ex-wethouder van Groningen, ervaarde de overstap naar de nationa le politiek in 1981 als een bittere per soonlijke teleurstelling. De man die altijd haantje de voorste was, werd geacht achteraan in de Binnenhofse pikorde aan te sluiten en dat kon zijn ego slecht verdragen. Met zijn tomeloze eer zucht vocht Wallage zich echter in een mum van tijd weer naar de voorste rijen. Zodat de vraag in middels is: hoe lang blijft hij nog de twee de viool spelen achter Wim Kok? Jaap van Ginneken, publicist en psycho loog aan de universi teit van Amsterdam, denkt dat het niet lang zal duren. Walla ge is véél te ambitieus om met een tweede plaats genoegen te nemen, suggereert hij in zijn boek 'Den Haag op de divan'. En zoals deze tot het so cialisme bekeerde zoon van joodse on derduikers vooral door ijdelheid wordt voortgedreven, zo worstelen ook de an dere toppolitici met hun zieleleed. Faal angst, opstandigheid, schroom, twijfel, ver ontwaardiging en va- der-complexen zijn belangrijke drijfveren in hun alledaagse po litieke handelen en in hun gevecht om bo ven te komen drijven in de Haagse vissen kom. Op beslissende momenten geven niet de verstandelijke dos siers, maar basis-instincten de door- slag. 'Den Haag op de divan' is, zoals dat zo fraai heet, een psychologische ana lyse van onze politieke top. Van Gin neken bestudeerde daartoe zo'n dui zend interviews met onder anderen koningin Beatrix, de WD'er Frits Bol- kestein en de gevallen CDA-leider El- co Brinkman. Maar ook met Hans van Mierlo, diens door volmaaktheid geobsedeerde secondant Gerrit-Jan" Wolffensperger en de paarse vice-pre- mier van de lach, Hans Dijkstal. Daar naast analyseert hij de gespleten communiste Brouwer en de wrokkige racist Janmaat. Van Ginneken volgt het spoor naar het dorp waar hun wieg stond en de relatie met hun ouders tot aan het Binnenhof. Grote onthullingen over verborgen karakterafwijkingen levert het niet op, want sinds de ontdekking van de persoonlijke emotie als electo raal wapen zijn veel politici al onder de loupe genomen. Toch mag het re sultaat er zijn. De kersverse premier Kok is voor de psycholoog één van de ingewikkeld ste kluiven. Voorganger Ruud Lub bers ontrafelt Van Ginneken nog als een simpel gevalletje van een ver wend jezuïtisch zondagskind dat nooit heeft leren verliezen. Superin telligent maar lichtgeraakt, gewetens vol maar eerzuchtig en zich miskend voelend. Een man die met zijn mis lukte Europese sollicitatie het Peters- principe in de praktijk bracht: ieder een maakt net zo lang promotie tot hij het niveau bereikt waarop hij niet meer voldoet. Dat Lubbers zijn eigenhandig aange wezen opvolger Brinkman weer kei hard liet vallen, is volgens Van Ginne ken een schoolvoorbeeld van leiders die onbewust niet kunnen verdragen e dat ze het veld moeten ruimen. Daar om wijzen ze een zwakke kroonprins c aan of leggen ze de opvolger alsnog J van achteren neer. Brinkman gaf bo- l vendien alle gelegenheid tot het kei- zersdrama: op het starre af rechtlijnig, perfectionistisch en daardoor gekun steld, een typisch voorbeeld van een protestantse burgemeesterszoon mét een overmatige dadendrang. Zijn ka rakter werd zijn noodlot. e Dan Wim Kok, dat is r pas een geval apart r voorde therapeut. Want de nieuwe pre- s mier wordt ver- scheurd door twijfel, c Hij is het kind van v een socialistische timmerman dat altijd j op zijn tenen moesf lopen. Het streng ge- t lovige dorp en de op- j leiding aan Nijenro- v de hebben hem een N 'terugggetrokken rei- s gertje' gemaakt. Kok - is in zichzelf gekeerd geen man van even talloze als oppervlak kige sociale contac- ten. Hij belichaamt het harmoniemodel [- en schuwt het con- 1 flict. Vandaar zijn 1 aarzelend PvdA-lei- derschap en zijn sue- ces als bestuurder nu I hij niet langer de 1 schaduw van Lub- bers voelt. De profielen zijn schitterend leesvoer. Nu de invloed van Haags beleid op de samenleving af- neemt, groeit de in teresse voor de per- soon van de politi- cus. Die wordt een symbool, iemand waarin kiezers zich willen herkennen. Van Ginneken profi- L teert van die belang- stelling en maakt aannemelijk hoe de1 stille drijfveren en verborgen verlangens van politici de zakelijke stellingnamen beïnvloeden. Maar in het boek blijven ook twee vragen onbeantwoord: hoe ver kan een politicus gaan met het blootge- r ven van zieleleed, en hoe voorspel lend zijn de karakterschetsen? De eer ste vraag vindt een antwoord in de t mislukte, want té gepolijste manne- s tjesmakerij rond Brinkman. En na- n tuurlijk ook in de manier waarop zijn k grote tegenspeler Kok in de verkie- b zingscampagne zijn diepgewortelde twijfels niet alleen overwon, maar ook z zijn soberheid en zoeken naar saam horigheid als aansprekende punten z wist uit te buiten. s Aan voorspellingen waagt Van Ginne- I ken zich nauwelijks. De verborgen ambitie van Bolkestein uit te groeien s tot de sterke man van Nederland heeft de WD'er niet zelf in de hand. Daarover beslist de kiezer. Nog moei- c lijker zijn de onderlinge relaties van s de politici als mensen. Dat Kok aan de prima ballerina Wallage nog een harde dobber krijgt, spreekt voor zich. Of de door zijn jeugd getekende t Wolffensperger (de door GJ bewon- c derde echte vader overleed voor zijn geboorte) het ooit zonder zijn politie^ ke vader Van Mierlo kan stellen, valt te betwijfelen. Eén troost rest de lezer: de verklaarde gekken en dwazen schrijven hun namen op ramen en t glazen, nog niet bovenaan de verkie zingslijsten. si o den haag peter de vriesp Zi Jaap van Ginneken: 'Den Haag op de g divan, een psychologische analyse van onze politieke top'. Aramith uit gevers. ISBN 90 6834 154 5. Prijs: I Fl.24,90 i Met steun Moskou kan Belgrado zich in de strijd werpen De Amerikaanse beslissing om de naleving van het wapenembargo tegen de door moslims geleide Bosni sche regering niet langer af te dwingen, zal de Serviërs alleen maar meer gebeten maken op een militaire overwinning. Het ligt het meest voor de hand dat de Serviërs de moslim-enclaves Srebrenica, Zepa en Go- razde in het oosten van Bosnië tot eerste doelwit zullen kiezen. Die gebieden hebben groot strategisch be lang voor de Serviërs en zijn ondanks dat ze onder VN-bescherming staan vrijwel weerloos. belgrado dusan stojanovic ap De Serviërs zijn reeds bezig hun troepen op te bouwen. Ook het feit dat ze beweren dat de moslims van plan zijn vanuit de enclaves offen sieven te ondernemen duidt erop dat de Serviërs zelf van plan zijn over te gaan tot de aanval. De Bosnisch-Servische commandant Zivanovic beweert dat de VN-vre- dessoldaten in de drie enclaves er niet in geslaagd zijn de door mos lims geleide regeringstroepen te ontwapenen. Hij zei dal 'als zij on ze verdedigingslinies blijven aan vallen', de Serviërs de enclaves zul- .len binnenvallen 'of ze nu be schermd worden of niet'. De beslissing van de VS om niet langer mee te werken aan de con trole op het wapenembargo heeft in praktisch opzicht niet veel ge volgen. Waarnemers zijn toch al nauwelijks in staat gebleken een eind te maken aan de wapensmok kel. Maar volgens Bosnisch-Servi sche leiders komt de beslissing neer op het opheffen van het wa penembargo, dat de VN-Veilig- heidsraad in 1991 instelde tegen alle voormalige Joegoslavische re publieken. De Bosnisch-Servische leider Ka radzic heeft gesuggereerd dat de Serviërs niet langer iets gelegen la ten liggen aan andere resoluties van de Veiligheidsraad over Bos nië, zoals die over de veilige gebie den voor moslims, als het wape nembargo tegen de moslims opge heven zou worden. I let is waar schijnlijk dat de NAVO eventuele aanvallen op de enclaves zal be antwoorden met luchtaanvallen. NAVO-luchtaanvallen hebben ech ter gewoonlijk een heel gericht ka rakter en zullen de Serviërs hun aanvallen waarschijnlijk niet doen staken. De verovering van de enclaves zou de Serviërs een groot deel van het aan Servië grenzende oosten van Bosnië in handen geven. Op grond van het door de Serviërs verwor pen internationale vredesplan zou den de Serviërs ongeveer een der de deer van het gebied dat ze nu in handen hebben, zo'n 70 procent van Bosnië, moeten afstaan aan een federatie van moslims en Kroaten. Het Servische gebied in het oosten zou in stukken worden gedeeld door corridors die Srebre nica, Gorazde en Zepa met elkaar en met Sarajevo verbinden. Karadzic heeft gezegd dat zijn veel beter bewapende troepen zullen proberen de moslims te verslaan voor wapenvrachten van enige omvang hen bereikt hebben. „Als de wapens de moslims bereiken zal er niemand meer zijn om ze te gebruiken", zo zei Karadzic on- langs. De Amerikaanse regering hoopt met haar onder druk van het Con gres genomen beslissing de Bosni sche Serviërs zodanig onder druk te zetten dat ze het vredesplan als nog accepteren. Maar afgaande op de stemming onder de Bosnisch- Servische troepen zou het effect wel eens averechts kunnen zijn. De beslissing van de VS zou ook een kettingreactie tot gevolg kun nen hebben, waardoor de oorlog zich verspreidt tot over de grenzen Bosnische Serviërs vuren een mortiergranaat af in de strijd met de moslims rond Bihac. foto Reuter van Bosnië. Rusland, van oudsher een bondgenoot van de Serviërs, zou ertoe kunnen worden aangezet het handelsembargo tegen klein- Joegoslavië eenzijdig op te heffen. Dat staakte in augustus de steun aan de Bosnische Serviërs om hen onder druk te zetten het vredes plan te accepteren, in de hoop daarmee de opheffing van de sanc ties tegen klein-Joegoslavië te be werkstelligen. Geholpen door Rus land zou het die koers makkelijker kunnen laten varen. Ook is het denkbaar dat klein-Joe goslavië, dat het vredesplan nu nog steunt, niet werkloos zal blijven toekijken als de Bosnische Serviërs de oorlog dreigen te verliezen. Zijn enorme leger zou zich wel eens openlijk in de strijd kunnen gaan mengen. O/WAT l/Vt CiEÊKl AIKIAIL^ WÉetöö/EW BtSPAART U pep. icebR AL SUEL 1 a 5L I /HWVTÊN WINKELEN— Sw--, MA E£M PAK J/Ylk HEEFT LI TO g* 7 TP <5)EN0&A V0°K- I een pAqje NAAR ve eprtijNq er gn weeree NMK. (fiwery

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2