'De Stones zijn een slecht bandje' Wachten op een kaartje Cultuur& Kunst Fantastische heksen bij Visser 't Hooft Exposities in de regio regio in het Lissese centrum Artopa is nog tot 27 november werk te zien van het echtpaar De Munk, bestaande uit onder an dere sierraden van schelpen en olieverf-impressies van land schappen. In galerie De Pomp in Warmond zijn de potten en pannen van Stefan Sluyter én de schilderijen van Frans Willems vanaf 17 november te bezichtigen. Fina de Regt (schilderijen) en Noortje Schermerhorn (keramiek) exposeren van 2 december tot 6 januari in de hal van het Sassenheimse gemeentehuis. De hal van het gebouw van Zilveren Kruisverzekeringen in Noord wijk staat tot 6 januari in het teken van de stillevens en landschappen van Netty Beukers uit Leiden. Creatief met perkamentpapier jacobswoude» De Stichting Cultura Jacobswoude houdt deze winter de cursus 'perkamentpapier'. Er zijn werkgroepen voor beginners en gevorderden. De lessen worden in Ideine clubjes van maximaal vijf personen gegeven. Meer informatie: mevrouw Riek Schuitenmaker-Vinkenborg, 01721 -9251 Kaarten musical Hair bij K&O leiden In het Haagse congresgebouw geeft het Broadway Musi cal Compagny New York op zondag 20 november een reprise van Hair. De legendarische musical had als ideaal Make Love, not War. Voor de matineevoorstelling zijn nog kaarten te krijgen, bij het K&O Uitbureau, Oude Vest 45 in Leiden. Tel 071-141141 Fleetwood Mac in de Groenoordhallen leiden» Ter promotie van hun nieuwe album reist Fleetwood Mac door Europa. In een nieuwe bezetting begint de van oor sprong Britse groep op 2 december zijn toernee in de Leidse Groenoordhallen. De formatie is ook nog in Middenmeer te be luisteren (4/12). De voorverkoop is al gestart. De kaarten, 47,50 gulden, zijn verkrijgbaar op de gebruikelijke adressen. Death metal in Scum katwijk» De uit Florida afkomstige formatie Obituary treedt vrij dag 18 november op in het Randgroepjongerencentrum Scum in Katwijk. In het voorprogramma staat Pitch Shifter. Tijdens het concert laat Obituary onder andere nummers horen van hun vierde en laatste CD World Demise. De zaal is vanaf 20.00 uur en de kaarten a 20 gulden zijn verkrijgbaar in Scum aan de Noord- duinseweg in Katwijk. Pabo-studenten op de planken oegstgeest Proza, poëzie en zang wisselen elkaar af tijdens de voorstelling 'Narcissen in de herfst' van leerlingen van de Pabo uit Oegstgeest morgen en vrijdag 18 november. Beide uitvoerin gen beginnen om 20.15 uur in het Pabo-gebouw, Hazenboslaan 101 in Oegstgeest. GOED GAREN „Dat is niet van hetzelfde laken een pak", is een alledaagse uitdrukking. Dat dit gezegde afkomstig is uit de textielindustrie realiseren we ons al lang niet meer. In het kader van de tentoonstelling Leids Goed in het Stedelijk Museum de Lakenhal is nu een speciaal woordenboek uitge bracht dat beknopt een toelichting geeft op de herkomst en achtergrond van de zegswijzen afkomstig uit de textielnijverheid. Met circa 60 illustraties en de heldere teksten is dit boekje een handzame gids bij de tentoonstelling Leids Goed en tevens een interessant naslagwerk. r Kortingsbon van ƒ4,55 Lezers van het Leidsch Dagblad ontvangen tegen inlevering van deze bon 1 exemplaar van; „Goed Garen" van ƒ19,50 voor ƒ14,95 I 1 Deze bon kunt u inleveren bij uw boekhandel of bi] het J Stedelijk Museum de Lakenhal. Geldig gedurende de periode 8 november 1994 tot 31 december 1994. ISBN 90-6551-313-2/aktieno 839-003 Uitgeverij Goossens/Stedelijk Museum De Lakenhal •\uf. M r L)^L\i i'"6 %L rii L2W Onder de titel 'Leids Goed' brengt het Stedelijk Muse um De Lakenhal de ge schiedenis van de Leidse textielnijverheid in beeld. Deze krant wijdt de ko mende weken een reek£ ar tikelen aan de verschillen de aspecten van deze ex positie. Vandaag over 'Goed Garen', een boekje dat ingaat op de herkomst en achtergrond van ter men, uitdrukkingen en ge zegdes afkomstig uit de textielnijverheid. Hij behoort tot de zelfkant van de maatschappij. Daarmee be doelden we aanvankelijk: hij is van lage komaf en hij is ook nooit verder gekomen. Tegen woordig heeft het woord 'zelf kant' een nog veel negatievere betekenis. Met dit woord be doelen we nu de rand van de maatschappij waar zich de 'randfiguren' ophouden: crimi nelen, junks en ander 'schorrie morrie'. In de vroegere textiel- nijverheid werd met de zelfkant van een stof de zijkant van het weefsel bedoeld. Het had een afwijkende samenstelling of structuur en was bij de stofver- werking vaak nutteloos. Net zoals randfiguren tegenwoordig vaak als nutteloos worden ge- Het is verrassend hoeveel ter men en uitdrukkingen, waarvan je dat op het eerste gezicht he lemaal niet zou vermoeden, af komstig zijn uit de textielindus trie. Bij de tentoonstelling 'Leids Goed' is een boekje verschenen waarin voor het eerst stofna men, technieken en handelin gen die betrekking hebben op de totstandkoming en bewer king van garens en weefsels op een rij zijn gezet, en waarin ook uitdrukkingen en gezegdes zijn opgenomen. Sommige uitdrukkingen zijn heel bekend, zoals: 'van hetzelf de laken een pak' of 'met hem is geen goed garen te spinnen'. Andere uitdrukkingen lijken daarentegen uit zwang geraakt of hebben in de ogen van de leek op het gebied van de tex tielindustrie, geen enkele relatie met deze nijverheid omdat de oorspronkelijke betekenis van sommige woorden onbekend is. De uitdrukking 'over de hekel halen' is bijvoorbeeld heel gangbaar. Maar wie weet nog wat 'hekelen' is? Het is één van de handelingen bij de verwer king van vlas tot linnen. De he kel is een plankje met rijen scherpe pennen waarop de lan ge en korte vlasvezels van elkaar worden gescheiden door ze te kammen. Het vlas wordt door een steeds fijnere kam getrok ken totdat het geschikt is om te spinnen. Vlas wordt bij het he kelen flink aangepakt. De fi guurlijke betekenis staat ook voor iemand onder handen ne men, op scherpe wijze, achter zijn rug om, kwaad spreken. 'Met zijn gat op de hekel zit ten' hoor je daarentegen nau welijks meer. Een aantal uit drukkingen is ronduit ouder wets geworden zoals 'die vrij wil zijn van vlas en vlok, die ga niet tussen wiel en rok' (wie niet nee besmet wil worden, niet mee omgaan), of i floers op het lijf doven 't vuur uit de keuken' (Wie zijn geld uitgeeft aan mooie kleren, heeft geen geld voor goed eten). En 'met een vreemd getouw weven', noemen we tegenwoor dig toch gewoon 'vreemdgaan'. ergens r 'zijde er leiden Youp van 't Hek komt naar Leiden en dat heeft de Leidse schouwburg geweten. De eerste gega digde voor een kaartje meldde zich gistermiddag al om half vijf. Om twaalf uur 's nachts waren het al en kele tientallen. Vanmorgen om half zes lagen driehonderd man op de stoep. Twee uur later was dat aan tal verdubbeld. Om acht uur ging de kassa open. Nu zijn de kaartjes echt helemaal finaal uitverkocht, vertelt schouwburg-directeur Pim Wallis de Vries. „Het is absoluut te gek maar ook heel gezellig. Geluk kig dat het vannacht niet al te koud was en het droog bleef." Cor Bakker, de man van de hapjes en drankjes in de schouwburg, stond de wachtenden bij. Vanaf middernacht verkocht hij koffie, soep en broodjes. „Die heeft een goede omzet gemaakt", aldus Wallis de Vries. foto henk bouwman 1 DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 Lonnie Donegan, grote inspirator van de Britse pop, op tournee Vlaming wint Prix Goncourt Trianon op tv Een wrange roman over de strijd van een immigrant om zijn plaats te veroveren in de Franse maatschappij heeft gisteren de Prix Gon court, de meest prestigieuze Franse literatuurprijs, gewonnen. Un Aller Simple (Een Enkele Reis) van Didier van Cauwelaert leest als een aanklacht tegen het recente regeringsdecreet waarmee immi granten worden opgeroepen 'terug te keren naar hun roots'. De 34-jarige van Cauwelaert zei dat een kranteartikel hem op het idee bracht om het boek te schrijven. „Er zit een boodschap in mijn boek", zei van Cauwelaert: „Hou eens op met dat gezeur over Aan de prijs is e den) verbonden, r noeg verzekerd va een kassucces. Van Cauwelaert neel. Hij is reeds eeuwige r een luttele 50 franc (16 gul- in de Prix Goncourt is nage- zijn boeken worden geheid geen nieuwkomer op het Franse literaire to- vooraanstaand recensent en heeft eerder drie literaire prijzen gewonnen voor andere werken. De Prix Renaudot, die jaarlijks wordt uitgereikt aan een jonge schrijver, viel dit jaar ten deel aan de 26-jarige Guillaume Le Touze voor zijn boek Comme Ton Pere (Als Je Vader), een roman over de relatie van een vader met zijn zoon in Zuid-Afrika. Le Touze schreef eerder drie romans voor jongeren. De Leidse bioscoop Trianon komt vanavond op tv. NOS maakte gisteren opna men in het theater aan Breestraat voor Kunstmest, een cultureel programma dat één keer per drie weken 'op locatie' wordt opgenomen. Tijdens deze aflevering komt de toekomst van Trianon aan de orde. Cobi Bordewijk, voorzitter van de vereniging Vrienden van Trianon, en Jan Boer, de huidige eigenaar, praten samen met presen tatrice Mieke van der Wey over de bestemming van de uit 1927 stammende bio scoop. De uitzending begint vanavond om 23.22 uur Nederland 3. Het boekje, geschreven door Els de Baan die al jarenlang als rondleidster werkzaam is in het museum, is een handzame gids bij de tentoonstelling 'Leids Goed'. Maar ook los van de ex positie is het een aardig boek waarin Leidenaars nu eens wat meer informatie kunnen vinden dan in de gebruikelijke boek werkjes over deze stad die niet verder gaan dan foto's uit de oude doos voorzien van een kort onderschriftje. Lakense pakken, baaien hemden, ket tingpappen zijn toch Leidse be grippen die niet helemaal verlo ren mogen gaan. Het boekje Is voor f 19,50 te koop in het Stedelijk Museum De Lakenhal en bij de erkende boekhandels. Tegen inlevering van de bon op deze pagina krijgen lezers van het Leidsch Dagblad een exemplaar van 'Goed Garen' voor f 14,95. Gitarist-banjospeler Lonnie Donegan (63) werd bekend als groepslid van Chris Barber Jazz-band. Echte roem verwierf de Schot zich echter met de uitvinding van de zogenaamde skifflemuziek in de jaren vijftig. Voor de ontwikkeling van popmuziek was de skiffle van essentieel belang. Zowel de Beatles als de Rolling Stones zeggen in hoge mate door Lonnie Donegan geïnspireerd te zijn. Zelf vindt hij zijn aandeel van bijzonder belang, maar van zijn volgelingen heeft hij een bijzonder lage pet op. ,,De Beatles, ach die zongen nog wel aardig. Die liedjes vond ik echter niets aan. De Rolling Stones heb ik altijd een slecht bandje gevonden. Absoluut niet origineel. Nee als we het dan toch over de Britse popmuziek hebben, geef mij Joe Cocker maar, of de Bee Gees". Donegan is op dit moment in Nederland voor een jubileumtoernee met de Chris Barber Jazzband in de originele bezetting van 1954. Skiffle is volgens Donegan een mengsel van Amerikaanse folk muziek: blues, worksong, spiri tuals, gospels en country wes tern. Muziek die volgens hem in de jaren vijftig in Engeland nau welijks te horen was. „Ik was al tijd al geïnteresseerd in de wor tels van de jazz: blues, gospel en worksongs. In de pauzes van de concerten met Chris Barber in de jaren vijftig, speelden wij die muziek altijd. Eigenlijk gewoon om te illustreren hoe de jazz be gon. Dat had zo'n succes dat het een deel werd van het re pertoire van de band. Op een gegeven moment wilde iemand mij boeken met alleen die mu ziek. Hij wist niet wat hij op de poster moest zetten. Ik zei: ge woon zoals ik heet, The Tony Donegan Band. Dat was hem niet genoeg. Ik zei: noem het maar skiffle. Ik dacht daarbij aan plaat van een Amerikaanse feestband uit de jaren dertig". Diefstal Op de vraag hoe hij aan die Amerikaanse muziek kwam, die verder niemand kende, volgt een onverwacht woord. „Dief stal", zegt Donegan zonder blik ken of blozen. Hij legt uit: „Ik was geïnteresseerd in jazz. Ik kocht alles waar het woord 'jazz' op stond. Op veel van die jazzplaten kwam ik het woord blues tegen. Dat intrigeerde me. Ik ging op zoek naar bluespla ten. Ik bouwde een kleine col lectie op. Een platenzaakje in Londen ging speciaal bluespla ten voor me importeren uit Amerika. Maar op een gegeven moment kwam ik erachter dat men bij de Amerikaanse am bassade platen kon lenen van Amerikaanse muziek. Heel inte „Ik heb de hele platencollectie gestolen van de Amerikaanse ambassade,' ken of te verblozen. ressant. Successievelijk stal ik de hele collectie. Steeds trapten ze er weer in. Dan zei ik dat ik de plaat kwijt was geraakt en dan moest ik een kleine boete betalen". Blues is altijd een favoriete muziekstijl van Donegan geble ven. „Je hebt miljoenen blues zangers. Er er zijn er maar een paar die echt een heel eigen, herkenbare stijl hebben. Big Bill Broonzy, Leadbelly, Blind Le mon Jefferson, B.B. King, Albert vertelt Donegan zonder te verbllk- foto cpd Collins, dat waren de jongens. Alleen B.B. King leeft nog. Ver der zijn ze allemaal dood. Nu heb je iemand als Eric Clapton. Een goede bluesvertolker hoor, daar niet van. Bij hem hoor je keurig allemaal stukjes van de grote bluesjongens. Maar de man heeft heel weinig eigen identiteit. Er is niets origineels aan. Kijk, dan is Brain May van Queen een heel ander verhaal. Die heeft een volkomen eigen stijl. die helemaal nergens op gebaseerd is". Regenbuien Donegan praat nog steeds graag over gitaristen. Maar in Spanje speelt hij uitsluitend in huiselij ke kring. Vijf jaar geleden verliet hij na hartproblemen zijn wo ning in Californië op 8000 me ter hoogte. „Ik kreeg van de dokter het advies om beneden de zeespiegel te gaan wonen. Ik heb nog even overwogen om me in Rotterdam te vestigen. Maar toen kreeg ik ogenblikke lijk visioenen over verschrikke lijke regenbuien. Mijn vrouw en ik kozen toen voor Zuid-Spanje, Sierra Nevada. Ik heb het daar best naar mijn zin. Er is prachti ge muziek. Op elke straathoek hoor je wel een groep gitaristen die minstens zo goed is als de Gipsy Kings. En dat ik zelf niets doe? Ik voed drie zoons op, van elf, vijf en vlei jaai oud Noem dat maar niets". The Original Chris Barber Jazzband bestaat uit: Chris Barber (trombone), Ixmnie Donegan (gitaar, banjo), Mon ty Sunshine (klarinet), Pat Hal cox (trompet), Jim Bray (bas) en Bon Bowden (drums). De band staat vanavond in bet Utrechtse Vredenburg en is morgen te beluisteren In de .Schouwburg in Deventer. recensie susanne lammers Voorstelling: De vrouwen aan de macht en Ploutus, de god van het geld van Aristophanes Door leerlingen en mede werkers van het Visser 't Hooftiyceum Gezien: 14/11, Schouwburg Leiden Nog te zien: 15 en 16/11, aldaar Die leerlingen van tegenwoor dig zijn wel brutaal, maar nog niet brutaal genoeg. Niet voor Aristophanes, althans. De mei den van het Visser 't Hooft krij gen alle grofheden niet hele maal naturel uit hun strot. Ter gelegenheid van het vijfenze ventigjarig bestaan is Aristopha nes uit de kast gehaald. De leer lingen voeren een musical-ver sie van 'De vrouwen aan de macht' op. Zeker niet onver dienstelijk, de ongetwijfeld gie rende zenuwen in aanmerking genomen. Het vrouwvolk van Athene heeft besloten de puinhoop die de mannen maken aan te pak ken door zelf de macht te grij pen. Hun oplossing is een vorm van communisme, maar het einde geeft weinig hoop dat dit nu zaligmakend is. Vooral het communisme op erotisch ge bied (het komt er op neer dat mannen eerst een oud besje moeten bedienen vóór ze met een leuk blondje mogen) dreigt gigantisch te mislukken. De drie lelijke oude heksen zijn anders wel het hoogtepunt van de avond. Die gun je bepaald een eh, fanta. Zij leven zich ge weldig uit in hun rol, iets dat de 'jongere' dames, in netkousen en superkorte rokjes met een kanten geval erover, toch iets minder lukt. Misschien hadden ze wal minder bloot gemoeten, om zich werkelijk bloot te kun nen geven. De leraren scoren net wat ho ger met de toepasselijke bewer king van 'Ploutos, de god van het geld'. Een groot deel van de eer komt economie-docent Ruud Wessels toe. Hij regisseer de en bewerkte 'Ploutos'. En stopte dit cynische stuk met een hilarische draai vol effectieve vondsten en verwijzingen naar het schoolleven. De blinde Ploutos wordt door twee rechtschapen en dus arme leraren genezen van zijn blind heid. Zo kan hij eindelijk de rechtvaardigen, lees: arme lera ren, belonen met rijkdom. De godin van het sobere leven (wis icundelerares Cecile Heester mans, met een haast Conny Stuart-achtige alure) waar schuwt ze nog: geld corrum peert! en brengt, om haar be toog kracht bij te zetten, nog twee leergierige leerlingetjes mee. Maar ja, de leraren menen het toch weer beter te weten. Schets Rembrandt brengt 3,5 ton op AMSTERDAM ANP Een onlangs ontdekte tekening van Rembrandt heeft gisteren tijdens een veiling bij Christie's in Amsterdam 350.000 gulden opgebracht. Dat was aanzienlijk meer dan de richtprijs van 100.000 tot 150.000 gulden. Het werk, afkomstig uit het bezit van de Schotse markies van I^tnsdowe, werd eigendom van een anonieme koper uit Duits land. Christie's heeft dat be kendgemaakt. I Iet was de tweede keer in het bestaan van Christie's Amster dam dat een nieuw ontdekte te kening van Rembrandt werd verhandeld. De eerste keer was in november 1992 toen voor een tekening van de oude meester 414.000 gulden werd I neergeteld. Het verkochte werk toont een I lollandse langhuisstolpboerde rij in een landschap. Rembrandt maakte de tekening volgens de deskundigen tussen 1650 en 1655. De verkoop van het werk maakte deel uit van een inter nationale veiling van Hollandse, Vlaamse en Duitse tekeningen van oude meesters. In totaal brachten de werken bijna 1,9 miljoen gulden op. Een andere topper was een gezicht op Den Haag van Constantijn Huygens uit 1666 met een richtprijs van 25.000 tot 35.000 gulden. Een Amerikaanse verzamelaar had er uiteindelijk 218.500 gulden de technieken die wordt beschreven in het boekje 'Goed Garen'. foto de lakenhal Het spinnen met een spintol, één van

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19