Bezetting studenten 'Doodstraf was terecht geweest' Randstad 'Ouders van kind met Down syndroom staan in de kou' Nieuwe vragen over politie-onderzoek 'Portugal aansprakelijk voor schade Faro-ramp' Overval bij 'Chinees' in Ter Aar opgelost Illegalen opgepakt in Amsterdam "DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 I.Haagse en Amsterdamse HBO 's duMZo'n 200 studenten van hogescholen uit Den Haag en denjLeiden hebben gisteren in Den Haag enige uren het ge- van de HBO-Raad, de vereniging van hogescholen, protest tegen de bezuinigingen op het hoger ge:.'Onderwijs. De actie verliep zonder problemen. den haag anp tapt hijïQe actievoerders, afkomstig van 1 'pde Haagse Hogeschool en ge-'Haagse dependances van de Hogeschool, verlieten gebouw vrijwillig nadat ze een1 via de bemiddeling van HBO- voorzitter drs. A. van der Hek petitie hadden aangeboden van aan Kamerleden, Ook hun voorzitter toonde die'zich bezorgd: „De bezuinigin- uitfgen zijn slecht voor de studen- en hogescholen. Als de be- datizuiniging van 500 miljoen on- verkort wordt uitgevoerd tast dit ie_. de kwaliteit van het onderwijs eja aan, vormt dit een gevaar voor on-- de toegankelijkheid voor stu- denten, en komt de werkgele gde genheid van duizenden docen- in het HBO op de tocht te anf staan", aldus Van der Hek. Ook elders in het land kwa men studenten van hogescho ol len en universiteiten in actie te- de kabinetsplannen om 1 miljard gulden te bezuinigen op 'ide studiefinanciering en 500 miljoen op het hoger onderwijs. In Tilburg en Utrecht protes teerden enkele honderden stu denten op straat. In Amsterdam houden enkele tientallen stu denten sinds maandagmorgen de faculteit sociaal-agogische dienstverlening van de Hoge school van Amsterdam bezet. De Tweede Kamer debatteert morgen en overmorgen over de onderwijsbegroting. Met het oog daarop heeft de HBO-Raad gisteren nogmaals een dringend beroep gedaan op de Tweede Kamer om het kabinet te bewe gen een open overleg over de toekomst van het hoger onder wijs mogelijk te maken. Zinvol overleg kan volgens de hogescholen en universiteiten alleen als de bezuiniging van een half miljard van tafel gaat. Alleen op die voorwaarde zijn de instellingen bereid mee te doen aan de door het kabinet gewenste discussie over herzie ning van het hoger-onderwijs- stelsel, zo lieten zij vorige week aan minister Ritzen en staatsse cretaris Nuis van onderwijs we- teiten trokken maandag een uit nodiging aan staatssecretaris Nuis (hoger onderwijs) voor een informeel kennismakingsge sprek in. Dat gesprek zou aan staande zaterdag worden ge houden. „Praten met het mes op tafel heeft voor ons geen zin", aldus de rectoren. Studenten van de sociale academie aan de Amsterdamse Droogbak bevestigen spandoeken aan hun school, die ze bezet hebben uit protest tegen de bezuinigingsplannen van de regering. foto marcel antonisse/anp Leidse onderzoekers hielden enquête Ouders van een kind met het Syndroom van Down - geeste lijk gehandicapt en een mongo- loïde uiterlijk - voelen zich na de geboorte vaak in de kou staan. Regelmatig moeten ze zelf op zoek gaan naar hulpver lening. Met name artsen in zie kenhuizen schieten te kort in het verschaffen van informatie. Dat blijkt uit een onderzoek van de Leidse Wetenschapswinkel en de vakgroep Orthopedego- giek van de Rijksuniversiteit Leiden. Het onderzoek naar de erva ringen van ouders is uitgevoerd in opdracht van de Stichting Down's Syndroom. Onderzoek ster J. van der Kleij: „De stich ting wilde weten hoe het met de hulpverlening is gesteld na de geboorte. De hulpverlening zelf komt er niet slecht af in ons on derzoek. Het gaat meer om de wegen die daarheen voeren daarheen. En dan blijkt dat ou ders veelal zelf op zoek moeten gaan. Dat kost tijd." De onder zoekers hielden een enquête onder 723 ouderparen over hun ervaringen na de geboorte van hun kind. Met een aantal ou ders is uitgebreid gesproken. Uit het onderzoek blijkt dat kin derartsen. consultatiebureau^ en huisartsen zijn slecht op de hoogte van de mogelijkheden voor hulpverlening. Ze geven uiteenlopende informatie en hun feitelijke kennis over Down's Syndroom blijft vaak beperkt tot stereotypen waar ouders niets mee kunnen. „De meeste steun krijgen ouders van hun eigen familie, vrienden, bekenden, andere ouders en ouderorganisaties", aldus Van der Kleij. Als de diagnose Downs Syn droom is gesteld, blijft een in formatief gesprek vaak uit, zo blijkt uit het rapport. „Er wordt in 60 procent van de gevallen wel adressen en telefoonnum mers gegeven, maar concrete informatie blijft uit. Dat is jam mer want daar hebben deze ou ders toch behoefte aan: zij wil len toch weten hoe hun toe komst en dat van hun kind emit ziet. In feite moeten ze nu zelf op zoek gaan naar die informa tie. Wij vinden dat ouders snel ler en beter geïnformeerd moe ten worden zodat kinderen op jonge leeftijd kunnen worden geholpen." Uit het Leidse onderzoek blijkt dat er steeds meer vraag is naar hulpverlening op jonge leeftijd, zoals spraaklessen en bewegingstherapie. .Gezinnen met kinderen tot zes jaar heb ben veel ervaring met fysiothe rapie, logopedie en Pedagogi sche Gezinsbegeleiding. Veel ouders willen hun kinderen al op jonge leeftijd stimuleren. Je ziet ook steeds meer dat kinde ren met Down's Syndroom op gew ches sscholen gaan. Dat is een nieuwe tendens waar be leidsmakers rekening mee moe ten houden." Het onderzoek 'Uw kindje heeft Down's syndroom' wordt vanmiddag aan staatssecretaris E. Terpstra (volksgezondheid) in Rijswijk aangeboden. groot aantal telefoons opgevangen door de poli- Bij het gerechtshof stonden drie verdachten te recht, die deel uitmaakten van een bende die zich toelegde op import van hasj uit Marokko, de dis tributie in Nederland en doorvoer naar Engeland. In mei vorig jaar werd de organisatie opgerold bij een grootscheepse actie. De behandeling van de zaak bij het gerechtshof in Amsterdam wordt morgen voortgezet. De vragen over de gebruikte opsporingsmethodes van de politie in een grote hasjzaak stapelen zich op. Gisteren bleek voor het gerechtshof in Am sterdam dat de rechter-commissaris machtigin gen voor het afluisteren van mobiele telefoons had afgegeven, waarbij hij had bedoeld dat er ge richt nummers zouden worden afgeluisterd. In werkelijkheid werden er vele gesprekken van een De slachtoffers van de Faro- ramp in december 1992 kunnen mogelijk de Portugese staat aansprakelijk stellen voor de ge leden schade. Dat zeggen de advocaten van 260 slachtoffers, mr. H. Bunjes en mr. F. Vreede, naar aanleiding van het onder zoek dat het Portugese ministe rie van transport instelde naar de oor/aak van de crash. Uit de conclusies die zondag middag op Schiphol werden overhandigd aan een groep slachtoffers, blijkt dat het slech te weer de belangrijkste oorzaak is geweest van de ramp waarbij 56 mensen het leven lieten en tientallen gewond raakten. Er zijn echter bijkomende oorzaken. Eén daarvan is de in richting van de luchthaven van het zuid-Portugese Faro. Het vliegveld zou niet beschikken over goed instrumentarium en daarom de vliegtuigbemanning van verkeerde informatie over het weer hebben voorzien. De staat kan daarom mogelijk nala tigheid worden verweten. Volgens mr. Vreede worden er in het rapport meerdere aanbe velingen gedaan die betrekking hebben op de luchthaven. Zo wordt onder meer geadviseerd om de verlichting van de lan dingsbanen aan te passen. „Het is bovendien interessant voor de slachtoffers om de Por tugese weg te bewandelen, om dat het Nederlands recht geen smartegcld toekent aan mensen die een familielid hebben verlo ren. Volgens hel Portugese recht kan dat wal" Daarnaast onderzoeken beide advocaten in hoeverre de fabri kant van de verongelukte DC 10, McDonnel Douglas aansprake lijk is. De vraag spitst zich toe op de richtlijnen voor het ge bruik van de autothrottle in slechte weersomstandigheden met valwinden, zegt mr. Vreede. De autothrottle is een soort au tomatische piloot die bij het na deren van de landingsbaan wordt gebruikt. Uit hel rapport zou volgens mr. Vreede blijken dat de co-piloot vanaf 150 voet hoogte, actief de gashendel heeft gehanteerd. Dat wijst erop dat de autothrottle in ieder ge val gedeeltelijk is uitgeschakeld. Mr. Vreede: „Iti dat geval is er minder aanleiding om McDon nel Douglas aansprakelijk te stellen." Met de derde partij, Martin- Air, worden de zaken geschikt. „Op basis van de gegevens die we nu hebben, is er geen sprake van grove schuld van de be manning", denkt mr. Vreede. De volledige vertaling van het rapport moet daarover definitief uitsluitsel bieden, omdat oe Portugese autoriteiten over de rol van de cockpitbemanning kritische! zijn dan de Neder landse Raad voor de Luchtvaart. De Raad voor de Luchtvaart geeft vandaag in Den Haag een toelichting op het rapport. taurant aan de Kerkweg woont, p< tieteam heeft met de aanhc is opgelost. Een landelijk poli- ding van elf verdachten in totaal zes overvallen op Chinese res tauranthouders waaronder die in Ter Aar, opgelost. Van de buit, bestaande uit geld en sie raden, zijn vooral sieraden te ruggevonden. Zeven verdachten moeten begin december voor de rechter verschijnen: de ande re vier verbleven illegaal in Ne derland en zullen uitgewezen worden naar China. Dat heeft een woordvoerster van de regio politie Gelderland-zuid bekend gemaakt. Vier of vijf overvallers drongen op de vroege zondag ochtend van 21 augustus het huis van het Teraarse gezin bin nen. De zes volwassenen wer den onder bedreiging van een vuurwapen vastgebonden aan hun bed. Intussen werd de hele woning en het restaurant door zocht en gingen ze er vandoor met een video< amera, sieraden en bankpasjes. De overvallen werden in de maanden juli en augustus ook gepleegd in Putten, Hoofddorp, Ter Aar en IJdenhout, Gronin gen en Wijchen. De overvallers, die in wisselende samenstelling opereerden, bedreigden de res tauranthouders en hun familie met vuurwapens en messen. Een aantal messen en vuurwa pens is door de politie in beslag genomen. Na de laatste overval op 28 augustus in Wijchen kon een goed signalement aan de politie worden gegeven, inclusief het kenteken van de vluchtauto. Daardoor slaagde de politie erin vijf mannen direct na die over val op de Al5 bij Deil aan te houden. De overvallers bleken steeds vanuit de woning van een 20-jarige 1 lagenaar te wer ken. Uit verhoren kwamen de namen van de zes andere ver dachten naar voren. De politic weet zeker, aldus de woordvoer ster, dat er nog meer mensen bij de overvallen betrokken zijn ge weest. Bij de huiszoekingen vond de politie ook sieraden die vermoedelijk afkomstig zijn van een overval op een restaurant in Gilze-Rijen in september vorig jaar. Bovendien werden nog meer spullen gevonden waar van de politie vermoedt dat zij van overvallen afkomstig zijn, maar daarvan zijn, aldus een woordvoerster, helaas geen aangiftes bekend. Eis twee jaar voor fatale mishandeling pony De parketpolitie haalde er toch maar even een metaaldetector i bij. Niemand minder dan 'Pistolen Paul' meldde zich gis teren om de rechtszaak bij te wonen over het droeve lot van ^een pony, de 16-jarige Welsch- Arabier 'Banjer'. Het dier stikte in de nacht van 23 juni door een touw om zijn hals nadat het in t paniek wilde vluchten. ~Berr 19-jarige jongen porde ■1 Banjer met een stok in de vagi- na. Hij hoorde gisteren voor dit vergrijp en een waslijstje dief- a stallen 24 maanden gevangenis straf tegen zich eisen, waarvan acht voorwaardelijk. nd Pistolen Paul kondigde eerder al represailles tegen de dader aan. Waar het recht zijn loop krijgt, wil de beruchte Amster- dammer, tevens strijder tegen dierenleed, nogal eens een.al- 1 - ternatieve afranseling toevoe- n.ïd gen. Hij vond de geëiste straf gisteren dan ook niet hoog ge- nóeg. „Na zijn gevangenisstraf is'-'dit kreng van mij," zei hij dreigend. „Vierentwintig maan- ;r~ den voor zo'n schofterige streek iS*'niets." De 17-jarige Patricia Gons hoorde het gisterochtend allemaal aan, af en toe ontroost baar snikkend. Hoe de dader haar pony 's nachts om vier uur uit de wei haalde, verderop bij een volkstuinencomplex in Am sterdam-Noord vastbond aan een boom en tevens de achter poten met touw vastbond. En vervolgens een bezemsteel in de vagina stak. „Helemaal gek werd het dier," zou hij later te gen vrienden zeggen, daarbij ontkennend dat hij zelf de stok hanteerde. Benepen Maar de jongen opereerde ge heel alleen, gaf hij gisteren te genover de rechter toe. Meer dan een zeer benepen 'ja' en 'nee' kwam er overigens niet uit zijn mond. Op de vraag of hij spijt had, antwoordde hij 'ja'. Waarom hij het dier kwelde wist hij niet meer. Het was in ieder geval niet zijn bedoeling ge weest het dier te doden. In een gesprek met een psycholoog zei hij enige tijd geleden, Pistolen Pauls dreigementen indachtig: „Wat er is gebeurd, is verschrik kelijk. Het beeld van een stik kend paard blijft me voor ogen staan. Ik ben bang voor repre sailles." Voor Patricia Gons was het een martelgang te moeten ho ren dat de pijn die haar pony die nacht onderging, juridisch als 'vernieling' wordt aange merkt. Alsof het een ding betrof. Want vooral op het wegnemen, stelen van een paard staat een hoge maximumstraf: zes jaar. De 'vernielirtg' het dier had inwendige verwondingen zou de dader maximaal 2 jaar kunnen kosten. De jongen ontkende het dier ook te hebben geslagen, maar volgens officier van justitie mr. L. Nuis werden striemen die op Banjer zijn aangetroffen door stokslagen veroorzaakt. Boven dien is er een getuige die zegt te hebben gezien dat hij de pony ook sloeg. Uit rapporten van de reclas sering, een psycholoog en een psychiater kwam van de jongen een weinig verheffend beeld naar voren. Hoewel volledig toerekeningsvatbaar voor zijn daden is hij geestelijk niet vol groeid, erg onzeker en passief agressief. Hij heeft een onder ontwikkeld gewetensbesef en weinig vermogen tot zelfkritiek. Alles staat in het teken van zijn hang naar hasj, sterke drank en dure Nike-schoenen. Rangorde Zijn Marokkaanse komaf speelt hem ook parten, oordeelde de psycholoog. Als oudste jongen in een Marokkaans gezin van negen kinderen wordt van hem meer verwacht. Daarbij komt dat in de Marokkaanse samen leving, waar hij tot zijn zesde jaar opgroeide, dieren de laag ste plaats in de rangorde inne men en toch vooral als ding worden gezien. „Wat overigens in Nederland tot de jaren vijftig op het platteland ook nog wel voorkwam," voegde de psycho loog nog toe. In een brief aan de rechtbank vroeg Patricia Gons om een straf die de jongen verdiende. Zij wilde van hem geen cent schadevergoeding, schreef zij, want met hem wilde zij hele maal niets te maken hebben. Haar schoolopleiding ligt in duigen, een vakantie bezorgde haar geen plezier en dagelijks denkt zij nog aan het lot van Banjer, die zij de avond voor haar dood nog bezocht en in blakende gezondheid aantrof. Haar nieuwe pony, gekregen van iemand die zich haar leed aantrok, is zij bang alleen in de wei achter te laten, schreef het meisje. De officier van justitie sprak van een ontbrekend normbesef bij de dader, die de maatschap pij en de rechtsorde schokte. Naast de dood van de pony volgens de officier opzettelijk veroorzaakt acht de officier ook meerdere diefstallen van fietsen, autoradio's en flessen- geld bewezen. Aangezien de jongen nimmer werkte, niet naar school gaat en al vijf keer eerder voor diefstal werd ver oordeeld, zei hij een zware straf op zijn plaats te vinden. Boven dien moet hij na zijn gevange nisstraf nog 140 uur dienstverle ning doen, de straf voor een ou de veroordeling die hij nimmer uitvoerde. Patricia Gons, haar familie en Pistolen Paul vonden 16 daad werkelijke maanden gevange nisstraf echter allerminst ge noeg. Patricia achteraf: „Ze kunnen toch niet net doen alsof Banjer een ding is. Als in Neder land de doodstraf nog had be staan, was die nu terecht ge weest." Uitspraak over 14 dagen. Kamer wil overleg over isolatieproject den haag De Tweede Kamer maakt zich zorgen over de voort gang van het isoleren van huizen rond Schiphol tegen vliegtuig lawaai. Op aandringen van het PvdA-kamerlid Rob van Gijzel heeft de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat een overleg over dit onderwerp aangevraagd met verkeersminister Jorritsma. Het is nog niet bekend, wanneer partijen rond de tafel gaan zitten. De reden voor het gesprek is het opnieuw vastlopen van het isolatieproject. Volgens de bewoners blokkeert het rijk de voortgang door zeer strenge eisen te stellen, terwijl ex-minis ter Maij-Weggen juist een versoepeling van de regels had toege- 'Tarieven adviseurs normaal' Den haag De 600.000 gulden die het Rijk, de gemeente Rotter dam, de provincie Zuid-Holland en de stadsregio samen aan twee organisatie-adviseurs uitgeven voor de ontwikkeling van de stadprovincie Rotterdam gedurende een jaar, is een gebruikelijk tarief. Dat schrijft staatssecretaris Van de Vondervoort van bin nenlandse zaken in antwoord op vragen van het kamerlid Poppe (Socialistische Partij). Deze had zich boos gemaakt over het ho ge tarief dat de adviseurs Felix en De Boer voor hun werk krij gen. Voor twee dagen werk per week gedurende een jaar ont vangen zij maximaal 600.000 gulden. Banenpool-conducteurs in vaste dienst Amsterdam De 170 tramconducteurs in Amsterdam krijgen v af 1 januari een vaste baan bij het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf. Dat heeft het plaatselijke college van Burgemeester en Wethou ders voorgesteld. Nu zitten de conducteurs nog in een banen pool. Volgens het voorstel gaan de conducteurs 38 uur werken en zullen ze maximaal 120 procent van het minimumloon ver dienen. De banen worden betaald van het geld (ruim anderhalf miljard) dat het kabinet onlangs heeft uitgetrokken om 40.000 langdurig werklozen aan de slag te helpen. De gemeente schept hiermee ook banen voor nieuwe conducteurs op de tram. Bin nen enkele jaren kunnen er conducteurs zijn op alle trams in de hoofdstad. Den Haag wil er zesduizend banen bij den haag De gemeente Den Haag wil tussen 1995 en 1998 zes duizend extra banen scheppen. Dat is mogelijk als het Rijk vele tientallen miljoenen guldens betaalt en gemeentelijke plannen niet doorkruist met wetjes en regels. Dat blijkt uit het actieplan Van Den Haag aan Den Haag','dat het stadsbestuur vanmiddag presenteerde. In Den Haag staan 31.000 mensen ingeschreven als werkzoekende. Van hen is 75 procent laaggeschoold. Omdat Den Haag vooral kantorenstad is, ziet de gemeente het aantrek ken van middelgrote en kleine handwerkbedrijven als oplossing. Wat de vestigingseisen voor deze bedrijven betreft, moet de overheid maar een oogje toeknijpen, vindt Den Haag. Amsterdam De politie van Amsterdam is gistermorgen begonnen met een grootscheepse actie tegen Ecuadoranen die illegaal in het land zouden verblijven. Volgens de politie gaat het over het algemeen om transseksuelen, die in Amsterdam in de prostitutie zitten. Aanleiding voor de actie is dat ze de openbare orde verstoren en zich schuldig maken aan criminele activiteiten, aldus een woordvoerder. Er zijn inmiddels tachtig mensen opgepakt. De actie is nog in volle gang. Volgens de woordvoerder wordt overleg gevoerd over de uitzetting van de Ecua doranen. Bij de actie wordt gebruik gemaakt van ongeveer tien ME-bussen en vier grote arrestantenbussen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17