Silent Majority MAAK PLAATS VOOR 'N BAUKNECHT WASDROGER! meGCtëooL Werkverschaffing of de arrogantie van de macht? Haan Henk met kippen weer vogelvrij verklaard Gebruik van geweld bij arrestatie Schrijvende Lezers TV- Fun Party was wèl ouderwets swingfeest Muur Vrouwenkerkplein ruimen? (Bauknecht DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 N BRANDENBURG. C Is het voormalig koninklijk mili tair invalidenhuis (KMI) in het kader van de huidige wetgeving te beschouwen als een rijksmo nument? „Nee", oordeelde de minister in een besluit van 1992. Dit tot genoegen van het gemeentebestuur, dat andere plannen met dit huis had. Be houd was goed, maar dan maar ten dele. De serre was een aan bouw die de nieuwe bestem ming van het huis in de weg stond. Die moest dus worden gesloopt. Nu is zo'n besluit berede neerd. Wie het historisch karak ter van de stad aan het hart gaat, boog zich dus over de mo tieven. Die waren voor velen al lerminst overtuigend. Natuurlijk was de Stichting tot Behoud van het KMI ertegen. Maar ook het bestuur van Oud Leiden meen de dat het besluit geen recht deed aan de kwaliteiten van het gebouw. Beiden deden dus wat je van een oplettend burger kunt verwachten: zij vroegen het oordeel van de Raad van State. Die stelde hun in het ge lijk. Het besluit was ondeugde lijk en werd vernietigd, zoals het Leidsch Dagblad van 28 oktober meldde. Opnieuw vreugde bij het ge meentebestuur, zou je verwach ten. Want een goed bestuur stelt immers de hoogste eisen aan de kwaliteit van de beslui ten waarop wordt verder ge gaan. De reactie van de verant woordelijke wethouder Van Rij was heel anders. Hij sprak van 'een fake-procedure' en van 'werkverschaffing' (voor ambte naren). Blijkbaar was de zaak al leen maar verloren „door het schutterige optreden tijdens de zitting van die ambtenaar van WVC." Zo wordt een ongelukkig ambtenaar de zondebok. Geen woord over het feit dat het be sluit met de wet in de hand een voudig rammelde en dus niet goed te verdedigen was. Daar naast krijgen de opposanten impliciet de schuld. Die begin nen een fake-procedure, die zorgen alleen maar voor werk verschaffing. Ze zijn, zo lijkt, volstrekt.onzakelijk bezig. Bij de zitting van 30 augustus had Van Rij blijkbaar nog een andere mening. Want hij vond die be langrijk genoeg om er in eigen persoon aanwezig te zijn en het woord te voeren. Overigens zonder succes. Op die manier wordt, nu de uitspraak voor de gemeente ongunstig is, de zaak gebagatelliseerd. De vraag is wat Van Rij tot de ze reactie, dreef waarbij hij stadsgenoten die het beste met de stad voorhebben, in een kwaad daglicht stelt? Gegeven zijn eigen mislukte pleidooi is het moeilijk er iets anders in te zien dan de kille arrogantie van de bestuurder die zich gehin derd voelt de zaken naar eigen hand te zetten. Die een opposi tie, die de overheid toetst op zuiverheid en correctheid van handelen, dan ook maar sto tend vindt. Het is een houding uit het verleden, die de partij van de wethouder, dacht ik, sinds de jongste verkiezingen voor goed had afgezworen. Maar die bij tegenslagen blijk baar toch weer bovenkomt. Zelfs bij zoiets waardevols als de uitspraak van een onafhankelijk rechter. Er lopen nu twee procedures. Aan de ene kant de zaak van de al genoemde sloopvergunning. Die is er voor de voorstanders van sloop niet eenvoudiger op geworden nu de Raad van State in zijn uitspraak de serre als een integrerend onderdeel van het gebouw heeft aangemerkt. De tijd zal leren wat daaruit komt. Daarnaast hangt er een referen dum in de lucht. Over de wen selijkheid van een referendum in een kwestie als deze wordt verschillend gedacht en ik doe er als voorzitter van Oud Leiden geen uitspraak over. Maar het is in elk geval een uiterst, bij de democratie gegeven middel om bestuurders tot luisteren te dwingen. Tenslotte voor wie nog twij felt, loop zelf eens langs het KMI, neem het gebouw, een bij zonder landhuis in de stad, in u op en vorm zelf een oordeel. (van redactiewege ingekort) Naar aanleiding van de co lumn van de heer H. v.d. Post in het Leidsch Dagblad van 26 oktober inzake onze "Greatest Fun Party" in Noordwijk deze reactie. Allereerst willen wij vermel den dat de door u genoemde entreeprijs van f. 25,00 aan de zaal was, in de voorverkoop echter was de prijs f. 20,00. In verhouding met andere evene menten is deze prijs ons in ziens zeer redelijk. Tevens de verplichte aankoop van con sumptiebonnen berust op een onjuistheid. Eenieder was vrij in de aanschaf van deze bon nen en was dus tot niets ver plicht. lammer dat ons idee van een echte ouderwetse swingparty, welke wij reeds meerdere ma len (èn met succes) hebben ge houden afgeschilderd wordt als een door u zogenoemde 'hou separty'. Wij zien in dat u op deze avond zelf niet aanwezig was, als dit namelijk wel het geval zou zijn geweest dan zou uw column alleen positief zijn ge il vermeldt in uw column het woord 'pilletje'. Over pillen gesproken, deze avond is ver lopen op een manier waar wij als organisatie trots op mogen zijn. Zonde dat u dit vermeldt, zeker daar op deze avond, en in tegenstelling tot vele andere cafés, bars etc., géén handel was in pillen, poeders of ander soort 'verdovende' middelen. Hiervoor was de beveiliging te goed en te professioneel. In eerdere publicaties over het feest heeft u een lid van de vrijgezellenvereniging A.B.C. opgevoerd. Mevrouw De Key- zer, de voorzitter van deze ver eniging heeft ons'verzocht om informatie over het soort feest, muziek, kleding etc. Wij heb ben toen tegen naar gezegd dat deze avond in het teken stond van de jaren 60, 70, 80 en 90, waarin soul, swing en fun de sleutelwoorden zijn. Dat er toch mensen zijn die in hun gala tenue komen en verwach ten dat stijldansen aan de orde is. en dus gedupeerd zouden zijn, hebben wij als organisatie dan niet meer in de hand. Ons inziens is onze informatie naar buiten toe duidelijk geweest. The Greatest Fun Party, een ouderwets swingend feest voor iedereen die weer eens een avond écht uit wil! Overeen komstig onze aankondiging. Overigens waren er veel AB- C'ers die het wel naar hun zin hadden en gewoon lekker stonden te swingen. Voor wat betreft klachten over dit feest - tussen 1700 mensen zit altijd een groep mensen die het niet naar haar zin heeft of niet tevreden is over de gang van zaken, de muziek etc.. Vreemd dat deze groep dan wel de hele avond blijft. Als wij het niet naar onze zin hebben op een willekeurig feest, gaan wij naar huis. U niet? Doet u ons een plezier, schrijf een vervolgcolumn over deze door u zogenoemde 'hou separty', maar noem het dan gewoon bij zijn goede naam: "The Greatest Fun Party', want dat was het zeker, een leuke, gezellige en fantastische avond. Wij nodigen u alvast uit voor de volgende Fun Party, zodat u met eigen ogen kunt zien dat we niet overdrijven. Wij hopen u zeker te mogen begroeten in Hotel Oranje, vol gend jaar! Fun Party's bv Richard Neuteboom Leiden (van redactiewege ingekort) In een artikel in het Leidsch Dagblad van 16 sept. '94 stond, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) een onderzoek had gedaan onder de burgers. Daarin werd vermeld dat zeven van de tien ondervraagden vin den dat er teveel vreemdelingen ons land binnenkomen. Drie kwart wil de stroom asielzoe kers indammen en achttien procent wil de deur helemaal op slot. Positieve discriminatie van minderheden wordt door de meerderheid van de onder vraagden afgewezen. Als men dan bedenkt dat bij zo'n onder zoek een behoorlijk aantal men sen géén mening heeft dan be tekent dat, dat slechts zo'n tien procent wèl voor een ongelimi teerd toelatingsbeleid is. Dat is de groep die het hardst schreeuwt. Dat zijn de Jan Nico Scholtens, de Hedi d'Ancona's, de Jan Pronks en om dichter bij huis te blijven de Hans de la Mars. Een ander kranteartikel vermeldt dat drs. H. Wijffels, president van de Rabobank zijn grote ongerustheid uitspreekt over de enorme stroom asiel zoekers die ons land binnen komt. Hij vervolgt, dat binnen tien jaar Nederland opge scheept zit met 600.000 a 700.000 mensen die grotendeels werkloos zijn en werkloos blij ven. Die man heeft honderd procent gelijk. Als jonge Neder landers met een goede oplei ding (mavo of havo is al het mi nimale wat je nodig hebt) al de grootste moeite hebben om een passende baan te vinden, wat moet dan een meneer uit bij voorbeeld Somalië met nul op leiding, nul spreken van de Ne- H derlandse taal, nul werkervariit) en nul papieren? Niets, hij blijf gewoon werkloos. Hij raakt desillusioneerd en is een ge makkelijke prooi voor het crimi-| neel circuit. Niemand, maar dan ook niemand is met de komst van al die buitenlanderjf gebaat. De buitenlanders niéii^ en de Nederlanders niet. Ik la<?^- in een Zuidafrikaanse krant (die mag weer gelezen worden) dat een groep Ruandezen driedubiZo' zend kilometer gelopen haddenjLei om in Zuid-Afrika asiel te vra'^0| gen. Dat zijn de echte asielzoe- kers. Maar niet de man die eeri véél te duur vliegticket heeft ge-'Om kocht (de criminele organisaties mogen toch ook wel wat verdie-'P£N nen) en op Schiphol uitstapt zonder paspoort. Dat heeft hijlDe gemakshalve maar even in 'f de vliegtuig door het toilet ge-'Ha: spoeld. Die moet gewoon terug-jlei' gestuurd worden met hetzelfde1 het vliegtuig. Drs. Wijffels is een v>a man naar mijn hart. Hij durfHv®° toch maar de waarheid te zeg-1 een gen als directeur van een varvaai1 Nederlands grootste banken. C Hij verwijt politici ook dat die z'c' nauwelijks voor hun mening uitfjg611 durven te komen over dit pro-1 ten bleem. Het is de hoogste tijd dat zu'' die 85 a 90 eens z'n mondje^ver gaat roeren. Ik roep dan ook ie-'de dereen op om net als Wijffels enNaar Pim Fortuyn en als ik ingezoomde den stukken naar de krant te'der sturen, waarin u uw bezorgd-! 8er heid uitspreekt. Op den duur'ten moet dat effect sorteren, want'sta: niets doen lost niets op. Leo van Hoogdalem- 'en Leiden- (van redactiewege ingekort) 1 r|11' i het koorgedeelte op het Vrouwenkerkple FOTO HIELCO KUIPERS Tot voor kort waren de kerkmu- vergroten. Het lijkt me een be ren van de Vrouwenkerk voor ter idee om 'n aantal bouwvalli- ieder zichtbaar. Helaas is door ge panden die ten noorden van de nieuwbouw hiervan niets het Vrouwenkerkplein staan en meer te zien, behalve 'n stuk die zich uitstrekken tot aan de muur van het koorgedeelte. Dit Dolhuissteeg te doen slopen. Zo stuk muur moet nu geruimd komt er weer 'n ruim plein en worden om het plein weer te wordt het Boerhaave-i beter zichtbaar. Bij festiviteiten kan dan tegen de resterende muur 'n podium worden ge plaatst. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woonplaats vermel den, evenals de datum waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant onderte kend met naam en woonplaats. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. In de krant van 3 september jl. heeft men kunnen lezen dat een haan (Henk) met kippen de gro te verstoorders waren voor en kele buren in de buurt Buiten- lust te Oegstgeest, buren die hier nog maar enkele maanden Deze paar buren hebben deze dieren 's nachts op brute wijze de boom uitgeslagen en de die ren gedumpt buiten de hekken van de Leidse Hout, waar deze dieren het gevaar lopen om doodgereden te worden door het verkeer. Er lopen hier bij mij nog drie kippen en een haan rond die met gratie van een paar buren mogen blijven. In middels hebben deze paar bu ren hun gratie weer in getrok ken en beramen weer een nieu we aanslag op de paar dieren die hier nog zijn. Negen van de tien buren vin den het erg dat de haan Henk en zijn kinderen weg zijn en vinden het leuk dat er nog een paar nakomelingen van Henk rondlopen hier in het park. De politie weet wat er gebeurd is met de dieren en doet niets, on danks dat deze buren te pakken zijn op stroperij, want de wet zegt dat men in de nacht niet mag jagen op dieren. De Die renbescherming is hiervan op de hoogte gebracht en vindt het niet goed, maar doet niks, zelfs als zij de uitgetrokken veren zouden zien die men achterge laten heeft als bewijs van die renmishandeling. Ik vraag mij af, hebben een drietal buren zoveel macht om dieren te mishandelen, en te ontvoeren onder het oog van de politie. Is er geen wet meer op dierenmishandeling, of mag een ieder maar doen waar men zelf zin in heeft? Ik vraag mij af zijn deze paar buren wel men sen? Want een mens doet deze dingen niet. Een mens heeft dieren lief en ziet hen als mede aardbewoners, die ook rechten hebben op een goed bestaan in vrijheid en veiligheid op deze wereld. Er is al genoeg leed in de dierenwereld en deze men sen helpen hier een handje mee om het de dieren nog ondrage lijker te maken. Iemand die niet van dieren houdt, houdt ook niet van men sen, vandaar burenruzie en on verdraagzaamheid. In deze buurt waar ik mijn hele leven al woon, is nog nooit voorgevallen wat nu gebeurd is met de dieren hier in dit parkje. Ik vraag mij af zijn deze mensen robots? Wer ken eten en slapen, geen gevoel behalve voor de materie? Mooie auto, caravan en eigenbehaging ten koste van al wat leeft. Is het mensdom al zover gezakt dat men zelfs een haan de mond snoert. Men denkt niet meer, men ziet alleen de hebzucht naar materie en de macht om j de rotzooi te bezitten, waar wij allen aan kapot gaan, liefdeloos, ongevoelig en onverdragelijk. Ik wil alleen maar zeggen in dit in- gezonden stuk: wie is een mens en hoe moet men dit worden?" Het antwoord is in ons zelf,' j Stemmen wij toe op dit ant- woord, dan gaat men pas eer- bied krijgen voor mens en dier j en al wat leeft op deze wereld. P.J. van Delft, Oegstgeest. Of u nu kiest voor een condensdroger (geen afvoer nodig!) of een luchtafvoerdroger, het is tijd om plaats te maken voor 'n Bauknecht. In alle stilte doen ze hun werk en u krijgt uw was zo droog als u wilt. De ovale, zéér R ruime vulopening en binnenverlichting maken 'n Bauknecht bijzonder comfortabel. BAUKNECHT BESPAART U VEEL MOEITE. 4 LUCHTAFVOERDROGER TRA 2250 Sensoren zorgen voor een electronische droogtemeting zodat uw wasgoed gelijk matig gedroogd wordt en het droogproces duurt exact zo lang als nodig is. De trommel draait afwisselend links en 'oorkoming van kreuken Druktoetsen voor o.a. halve belading en CONDENS DROOGAUTOMAAT TRK 2760 Ook uitgevoerd met electronische voch tigheidsmeting Vele extra programma's mogelijk Geen afvoer nodig dus overal te plaatsen De trommel draait afwisselend links en rechts ter voorkoming van kreuken Druktoetsen voor o.a. halve belading en extra drogen "4' )-► 1 n„v irnM ip vnnn ip p, P7ipu DAAR KOM JE VOOR JE PLEZIER ALKMAAR 072-110969 BROEK OP LANGEDIJK 02260-20891 DEN HELDER 02230-25353 HAARLEM 023-310079 HEEMSKERK 025 1 0-41131 HOOFDDORP 02503-16279 HOORN 02290-10389 IJMUIDEN 02550-37617 LEIDEN 071-132900 0N/E17M5 PELIKAANSTRAAT20-24,071-149410* PURMEREND02990-27041 «ZAANDAM 075-355060 d UK.V» vu Leidse Rechtswinkel De Leidse Rechtswinkel is een vrijwilligersorganisatie waar ongeveer tachtig medewerkers werken. Het Justitieel Klach tenbureau is één van de afde lingen binnen deze organisatie en behandelt voornamelijk klachten over justitie, politie, deurwaarders en advocaten. Daarnaast worden er vragen beantwoord die veelal betrek king hebben op het strafrecht en het strafprocesrecht. De regionale klachtenprocedu re van Leiden is één van de procedures die wij veel tegen komen. Hieronder kunt u le zen wat een gewone burger van Leiden zoal kan overko men bij contact met de politie. Daarna volgt een uiteenzetting van de gang van zaken bij het indienen van een klacht over de politie. 's Nachts komt er een bericht binnen op de meldkamer van het politiebureau. Er is zojuist een overval gepleegd op een restaurant genaamd 'Het Gulle Ei' in de binnenstad van Leiden. Er zijn drie mannen gesigna leerd in de omgeving van het pand. Eén van de signalemen ten luidt: man met normaal postuur, donker krullend haar, leeftijd tussen 20 en 30 jaar, lichte spijkerbroek en korte zwarte jas. Een aantal agenten vertrekt naar de plaats van het delict om een onderzoek in te stellen. Op dat moment verlaat meneer Dijkstra café "t Nacht- brakertje'. Halverwege zijn tocht naar huis merkt hij op dat hij nodig moet plassen en zoekt hij een bosje op. Hij wordt op geschrikt door de arriverende politieauto en draait zich ver baasd om. Er springen twee po litieagenten uit de auto die op hem af komen rennen. Ze grij pen meneer Dijkstra vast en gooien hem op de grond. Er wordt van alles geroepen maar meneer Dijkstra kan er geen touw aan vast knopen. Naar hem wordt echter niet geluis terd. Vervolgens wordt hij op hardhandige wijze in de boeien geslagen en in de auto gezet, waarbij hij verwondingen op loopt aan beide polsen. Boven dien scheurt zijn jas bij het in stappen. Op het bureau wordt hij in de ophoudkamer ge plaatst en ondanks zijn herhaal delijk vragen wordt hem niets medegedeeld. Na drie uur wordt hij verhoord en blijkt dat zijn arrestatie op een misver stand berust. Meneer Dijkstra droeg namelijk een lichte spij kerbroek en een zwarte jas, zo dat zijn signalement overeen kwam met dat van een van de daders. Meneer Dijkstra wordt naar huis gebracht met de me dedeling: u werd verdacht van een strafbaar feit. Zodoende mochten wij u aanhouden en meenemen voor verhoor. Me neer Dijkstra is het niet eens met deze vreemde gang van za ken en voelt zich behandeld als een crimineel. Hij komt op het spreekuur van het JKB. Hier ver telt hij zijn verhaal en wordt be sloten dat er een klacht zal wor den ingediend. Hiertoe wordt er een klachtbrief opgesteld met daarin het hele verhaal en de specifieke klachtpunten. Het gaat voornamelijk om het ge bruik van geweld bij de arresta tie. Deze brief wordt opgestuurd naar de korpschef van de politie in Leiden. Volgens de klachten procedure heeft deze in princi pe acht weken de tijd om de zaak uit te zoeken. Hij hoort dan de desbetreffende politie agenten en ook de klager wordt gehoord als deze hier behoefte aan heeft. Meneer Dijkstra wil gehoord worden, zodat hij zijn standpunt toe kan lichten en er gelegenheid is om duidelijkheid aan te brengen in de zaak. Hier bij waren twee medewerkers van het JKB aanwezig. Enige tijd na dit gesprek volgt de beslis sing van de korpschef. De klacht wordt in zijn geheel afgewezen. De heer Dijkstra is het niet eens met deze beslissing en gaat in hoger beroep. Dit gebeurt dmv een beroepsschrift aan de bur gemeester waarin de hele zaak opnieuw wordt beschreven. De burgemeester stelt een commis sie in die de klacht binnen tien weken zal onderzoeken. Meneer Dijkstra wordt op nieuw gehoord door een aantal leden van deze commissie om vast te kunnen stellen wat er die bewuste avond precies is ge beurd. Ook de politieagenten worden in de gelegenheid ge steld hun verhaal te doen. De commissie brengt advies uit aan de burgemeester. Na enige tijd doet de burgemeester uitspraak. De schade aan de jas van de heer Dijkstra zal worden ver goed, omdat hij onterecht aljs verdachte werd beschouwd. Het resterende van die klacht wordt afgewezen. De politie is name lijk inderdaad bevoegd om die personen aan te houden en mee te nemen voor verhoor, die als verdachten kunnen wordeb aangemerkt. In eerste instantie voldeed meneer Dijkstra aan het signalement en bevond hij zich op de juiste plaats op het verkeerde moment. Voor de heer Dijkstra is er nog een mogelijkheid om in ho ger beroep te gaan bij de Natio nale Ombudsman, maar omdat hij zich wel kan verenigen met de beslissing van de burge meester, wordt deze rechtsgang achterwege gelaten. Het bovenstaande is een voor beeld van de juridische proble men die door inwoners van Lëi- den e.o. aan de medewerkers van het Justitieel Klachtenbu reau worden voorgelegd. Mocnt u vragen van bovenstaande aard - of uiteraard andere vra gen - hebben, dan kunt u zich altijd wenden tot het Justitieel Klachtenbureau, tel. nr.: 071- 141516. Het Justitieel Klachten bureau houdt inloopspreekuur op dinsdagavond van 18.30 tot 20.30 uur en donderdagavond van 18.30 tot 20.30 uur. namens de Leidse Rechtswinkel. Afde ling Justitieel Klachtenbureau.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16