van familiebad Kans op behoud 'Een grote pestbende9 'All-oost tegelijk met aquaduct aanleggen' Rijn Veenstreek Vrachtauto schaart: lange files Massale steun voor behoud Regenboogschool Regio geïnteresseerd in verdeling huizen Alphen voetganger geschept Alphen Recycling krijgt gelijk in geschil over afvoeren breekzand DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 De kans is groot dat het familiebad van Sportcomplex De Tweesprong in Roelofarendsveen gehandhaafd blijft. Het openluchtbad hoeft van de provincie Zuid-Holland nog niet te voldoen aan de strenge eisen die de Wet Hygiëne ♦Veiligheid Zwembaden stelt. Buitenbaden Tweesprong vrijgesteld van strenge eisen roelofarendsveen marieta kroft Omdat de waterkwaliteit goed is, zijn gedeputeerde staten van Zuid-Holland bereid om die .'ontheffing tot 1999 ook voor de andere twee buitenbaden van het complex te verlenen. Toch is de kans dat die open blijven, een stuk kleiner. Sportfondsen Alkemade, de exploitant van De Tweesprong, is tegen het be houd van het 50-meter- en het peuterbad en zal B en W dan ook adviseren tot sluiting over 'te gaan. Volgens bedrijfsleider D. de Kuijer van De Tweesprong zou sluiting van dlle buitenbaden onvermijdelijk zijn als die ont heffing er niet was gekomen. ;',,Geld zou in dat geval het pro bleem zijn, want dan zouden we voor 1 januari 1995 voor en kele tonnen aan investeringen moeten plegen. Voor veel ge meenten is die wet de aanlei ding om buitenbaden te slui- Dat Sportfondsen Alkemade desondanks tegen instandhou ding van alle buitenbaden is, komt omdat het exploitatierisi co te groot is. De Kuijer: „De ex ploitatie van de buitenbaden is te afhankelijk van het weer. Af gelopen zomer bijvoorbeeld, was prachtig, maar ook uitzon derlijk. Daarbij komt dat de bui tenbaden pas op 24 juni open gingen en dat bleven tot begin augustus. Die zes weken heb ben we veel bezoekers gehad, maar je moet dat aantal wel uit- r vier maanden. En dan is het nog niet veel." In de maand juli ontving De Twee sprong 16.000 zwembadbezoe kers voor zowel de binnen- als buitenbaden. Hoeveel meer dat er zijn dan gebruikelijk in de zo mer, kan De Kuijer niet zeggen 'omdat er geen vergelijkingsma teriaal aanwezig is'. Het bin nenbad was vorig jaar zomer vanwege reparatie gesloten en de buitenbaden trokken vanwe ge het slechte weer bijna geen mensen. Dat jaar daarvoor was het huidige binnenbad er nog niet. Het gemiddelde zwembad- bezoek per maand voor De Tweesprong ligt momenteel op circa 11.000. De Kuijer hoopt dat nog deze maand het advies van de SFA over de toekomst van de buitenbaden naar de ge meente kan worden gestuurd. Daarna neemt de politiek een besluit. In elk geval is voor het komend zwemseizoen bekend of en welke buitenbaden defini tief dicht gaan. Emoties lopen hoog op bij hoorzitting dierenbegraafplaats roelofarendsveen Een ongeval bij het aquaduct in de rijksweg A-4 (Amsterdam-Rotterdam) heeft gistermorgen tot nogal wat vertraging ge leid. Rond negen uur botste een vrachtauto uit het Brabantse Hedel op enkele stilstaande auto's. De 25-jarige bestuurder remde voor de file, maar zijn vrachtwagen met oplegger schaarde en het gevaarte reed op de file in. In totaal waren er vier auto's bij het ongeval betrokken. Er vie len geen gewonden. Na de aanrijding ontstond in de richting van Amsterdam een file van ongeveer tien kilometer. Het verkeer werd door de po litie omgeleid via de Alkemadelaan in Roelofarendsveen. Rond half twaalf waren de obstakels opgeruimd en werd de rijbaan weer vrijgegeven. FOTO BEN DE BRUYN Discussie over sombere ti jden agrariërs De sombere tijden die de agra rische sector tegemoet gaat, staart donderdag centraal tij dens een discussie-avond in hei Dorpshuis, Kerkweg IB in Ter Aar. De organisatie is in handen van de WI.TO, kring Zuid-Hol land-noord. Aanleiding is het rapport 'De markt gemist' dpt onlangs door onderzoeksbu reau A. Kearny is gepresenteerd. Volgens het rapport dat is ge maakt in opdracht van het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij, gaat de agra rische sector in Nederland een sombere toekomst tegemoet door beperkte marktgericht heid. In een aantal bedrijfstak ken zoals tuinbouw, consump tie-aardappelen en visserij, gaat het nog wel. Minder goed gaat het echter bij sectoren als de varkens, zuivel en groente. Ir. A. Sjauw-Koen-l;a. agra risch econoom van Rabobank Nederland, gaat in op het rap port. Daarna wordt een discus sie gevoerd tussen het publiek en een forum. Het forum be staat uit de heren Krol. direc teur communicatie van Campi- na Melkunie en Vink, stafmede werker markt en produktont- wikkeling van de Bloemenvei ling Aalsmeer. De aanvang is 20.00 uur. hazerswoude-runduk ruud sep Over het belangrijkste punt zijn de aanvrager van de vergunning en de bezwaarmakers ertegen het roerend eens. De dierenbe- graafplaats van John de Wit moet niet vlak bij de huizen aan de Groenestein komen, maar T Veel verder naar achteren, tegen het spoor. Het idee van de ge meente dat de begraafplaats op niet meer dan vijftig meter van de huizen moet komen, moet van tafel. En toch vormden De Wit en de buurtbewoners gis teravond tijdens de hoorzitting over de dierenbegraafplaats al- lesbehalve één front tegen de gemeente. Sommige bewoners moesten zich zelfs flink inhou den om niet met buurman De 'Wit op de vuist te gaan. De bewoners zijn boos. Want had De Wit de wijk Groenendijk drie weken geleden in een kran- te-interview niet beschreven als 'een krottenwijk met vieze moestuinen'? Jan Schmale briest dat hij die uitlatingen op zijn minst „een beetje asociaal" vindt. Hij kookt van woede. De Wit probeert uit te leggen dat er bij het interview sprake-was van een misverstand. Hij had het niet over de wijk gehad, maar over de volkstuintjes even ver derop, meldt hij met een verle gen lachje. Maar voor Schmale - naast buurtbewoner ook volkstuinder - wordt het er daardoor niet be ter op. „Als ik over het Groenen- dijkse pad loop, dan zie ik een grote gore pestbende op jouw terrein. En dan zit jij te zeuren over onze volkstuintjes. Als ik naar dat huis kijk... Sinds je broer er uit is, is er nog nooit een raam gewassen." buren proberen de boel een beetje te sussen. Maar de bewo ners hebben nog wel meer te klagen over de ondernemende buurman, die achter de Groe nendijk een hoveniersbedrijf heeft. Sommigen ergeren zich groen en geel aan de berg boomstammen die al jaren lang illegaal op zo'n 25 meter van de woningen ligt. Anderen zijn boos over de hoge snelheid waarmee De Wit en zijn perso neel geregeld door de wijk scheuren. En iedereen kan mee praten over de jongen die iede re ochtend stipt om tien over half zeven op de scooter aan komt bij het hoveniersbedrijf. Niemand die er nog behoefte heeft aan een wekker. De ergernissen doen tijdens de hoorzitting heel wat meer stof opwaaien dan de eigenlijke bezwaren. Die worden eigenlijk zonder problemen uit de wereld geholpen. De bezoekers van de dieren begraafplaats buurt parkeren op het terrein van De Wit. Wethouder Gé Hoogendoorn wil graag weten of dat mogelijk is. De onderne mer - onderuit hangend in zijn stoel, de rechterhand in de broekzak - steekt zijn duim op. „Best." Geen verkeer over het Groenendijksepad maar alle au to's over de eigen oprit naar het hoveniersbedrijf? „Tuurlijk, geen punt." En hij heeft echt geen plannen om de begraaf plaats uit te breiden met een dierencrematorium? „Geef ik zwart op wit." Na ruim een uur wordt het de wethouder duidelijk dat De Wit heel wat heeft bij te leggen met de buurt, maar dat de kwestie van de dierenbegraafplaats re delijk simpel is. „Ik begrijp dat er toch een lichte voorkeur is om de begraafplaats te verplaat sen naar het spoor", conclu deert Hoogendoorn. Dan slui ten de rijen zich en buitelen alle aanwezigen over de wethouder heen. Wat nou lichte voorkeur? Iedereen wil per se dat de be graafplaats richting spoor gaat. „Zullen" we er over stemmen?" stelt De Wit voor. Dat weet Hoogendoorn nog net te voor komen. Maar de boodschap is duidelijk. nieuwe wetering Bijna iedere inwoner van Nieu we Wetering heeft de afgelopen week zijn steun betuigd tegen de dreigende sluiting van De Regenboog, de enige school in het 649 zielen tellende dorp. In het bijzijn van de leerlingen van de hoogste drie groepen, bood Ria Biemond van het Actieco mité De Regenboog moet open blijven, gisteravond in school De Kinderbrug in Rijpwetering bijna 500 handtekeningen aan aan voorzitter Jan van Bostelen van het overkoepelende Alke- madese schoolbestuur in op richting. „We hebben al geen dorpskern, geen kerk, geen win kels en geen kroeg. De school is het enige trefpunt van Nieuwe Wetering", betoogde Biemond. „Als de Regenboogschool weg moet, is Nieuwe Wetering geen dorp meer, maar een wormvor mig aanhangsel van Roelo farendsveen en dus een blinde darm." De 25 kinderen hadden spe ciaal voor deze gelegenheid een lied ingestudeerd en overhan digden het bestuur i.o. door henzelf gemaakte tekeningen. Dit in de hoop dat de bestuurs leden ervan zouden worden overtuigd dat alles op alles moet worden gezet om de school te behouden. De school dreigt op 1 augus tus 1996 de deuren te moeten sluiten omdat ze met 69 leerlin gen ver onder de opheffings norm van 115 zit. Een fusie met een andere school is momen teel de enig denkbare oplossing om sluiting te voorkomen. Het bestuur i.o. dat behalve de fusie tussen alle schoolbesturen in Alkemade voorbereidt, zich ook buigt over een oplossing voor De Regenboog, kwam gister avond weer in vergadering bij een. Volgens Van Bostelen duurt het nog wel enkele maan den, voordat er mogelijk een oplossing op tafel komt. „We moeten alles eerst zorgvuldig doorrekenen.", zei hij vanoch tend. Als er voor 1 februari aan staande geen oplossing is ge vonden, gaat de school dicht. Actiegroep Steekterweg optimistisch na bezoek kamerleden aan Zwammerdam Politie controleert verlichting fietsen alkemade dorith De politie zal de komende maanden verkeerscontroles houden, die vooral zijn ge richt op het gebruik van de (brom) fietsverlichting. Met name tijdens de ocntendu- ren wordt gecontroleerd. De actie is in eerste Instantie ge richt op scholieren. De politie zal afwisselend post vatten in Rijnwoude, Zoeterwoude, Leiderdorp. Alkemade en Jacobswoude. De controles beginnen vol gende week maandag. De politie begint met de actie, omdat een grooi aantal (brom)fietsen niet de juiste verlichting heeeft. Omdat veel scholieren in deze tijd van het jaar in het donker naar school rijden en het zicht door de weersomstan digheden slecht is. lopen fiet sers en bromfietsers grote ri sico's om te worden aangere den. Ouders van kinderen tus sen de 12 en 16 jaar krijgen een brief thuisgestuurd, als de verlichting van hun zoon of dochter niet deugt. De po litie gaat er namelijk vanuit dat een juist gebruik van de verlichting een zaak is die ook de ouders aangaat. Daar naast krijgen tie kinderen een bekeuring. De hoogte is afhankelijk van hun leeftijd. alphen aan den rijn 's zwammerdam» oldenbroek '•;,.We hebben goede hoop dat de All-oost (het deel van rijksweg 11 tussen Alphen en Bodegra ven-red.) er nu eindelijk komt", verklaarde C.W. de Jong van de Aktiegroep Steekterweg na een werkbezoek van Tweede-Ka merleden aan Zwammerdam. „Ikzelf ben optimistisch ge stemd, het ligt ook in de lijn van .de verwachting dat, wanneer het aquaduct er komt en in 1998 klaar is, die weg wordt doorgetrokken. Het mooist is natuurlijk wanneer de weg tege lijkertijd met het aquaduct wordt opengesteld. Voor zover ik dat kan beoordelen waren de kamerleden duidelijk overtuigd van de bittere noodzaak van een snelle aanleg." Het Eerste-Kamerlid Van Wijngaarden (Groen Links) en het PvdA Tweede-Kamerlid Van Gijzel werden gistermiddag in Zwammerdam ontvangen door een zware delegatie van belang hebbenden: vertegenwoordi gers van de verschillende actie groepen en de belangenvereni ging, vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat en verder uit Al phen aan den Rijn burgemees ter M. Paats en wethouder H.J. Habermehl en wethouder JA Karsen uit Bodegraven. Tijdens het werkbezoek werd nogmaals benadrukt hoe be langrijk de aanleg van dit deel van rijksweg 11 is. Sinds 1966 wordt er al gesproken over de weg, maar steeds volgde weer uitstel. Ook nu dreigt de aanleg van het stuk rijksweg tussen Bo degraven en Alphen aan den Rijn te worden verschoven naar de volgende eeuw. „De weg", vertelde K.J. Muller van de Belangenvereniging Zwammerdam, „wordt door de verkeerspolitie gerekend tot t n den rijn/regio» Er is een kans dat woningzoe kenden in de gemeenten rond Alphen binnen afzienbare tijd naar een woning kunnen 'solliciteren'. De regiogemeenten in de Rijnstreek hebben interesse ge toond in hel systeem van wo ningtoewijzing dat Alphen aan den Rijn al sinds anderhalf jaar hanteert. Binnenkort zal Alphen in het Intergemeentelijk over legorgaan Rijnstreek (IGOR) toelichting geven op het sollici tatie-systeem. In het Alphense systeem krijgen woningzoeken den elke drie weken een over zicht van vrijkomende wonin gen. wie belangstelling heeft voor een bepaalde woning, meldt zich daarvoor aan. De woning gaat vervolgens naar de aanmelder die het langst staat ingeschreven. Door de nieuwe vorm van toewijzing heeft de woningzoe kende meer invloed op de keu ze van de woning waarin hij uil eindelijk terechtkomt. In Al phen is dan ook enthousiast ge reageerd op het systeem. Alleen woning worden geholpen, zijn niet blij met de nieuwe wijze van verdelen. Voor hen valt er nog altijd niets te kiezen. Bil het Al phense systeem zou een logisch vervolg zijn op de voortgaande eenwording van de Rijnstreek. Sinds 1 juli hebben woningzoe kenden uit de regio al een streepje voor als het gaal om het kopen van een woning in een andere Rijnstreekgemeente. Als er de eerste maanden dat een goedkopere woning te koop staat niemand uit de eigen ge meente heeft gereageerd, ko men de potentiële kopers uit de regio aan de beurt. Pas wanneer er zich ook uit de regio geen ko per meldt, mogen mensen van buiten het huis kopen. Een 85-jarige man uit Alphen is gisteren gewond geraakt hij een ongeval op de Prins Bomhard laan. De man werd ter hoogte van' het Bospark op een over steekplaats aangereden door een personenauto, die werd be stuurd door een 33-jarige plaatsgenoot. Het slachtoffer is met hoofdletsel overgebracht naar het Elisabeth-zlekcnhuis in Leiderdorp. Autokrakers actief' in Alphen Autokrakers hebben hel afgelo pen weekeinde veertien keer hun slag geslagen in Alphen. De diefstallen werden gepleegd iii de wijk Ridderveld in de omge ving van winkelcentrum De I Ie rennof. Er werden autoradio's, gereedschap en zonnebrillen ontvreemd. Kamerleden waren gisteren in Zwammerdam om hun oordeel te v werden onder anderen begeleid door burgemeester M. Paats. van de gevaarlijkste rijkswegen in Nederland. Tussen 1990 en 1993 hebben zich tussen Bode graven en Alphen aan den Rijn 198 ongelukken voorgedaan, waarvan 35 met letsel en 3 met dodelijke afloop. En dan de in Zwammerdam en dit worden er ieder jaar meer. Van deze passerende voertuigen rijdt een op de 472 door roodlicht. Per dag zijn dat met deze frequentie zo'n 44 overtredingen." belangenvereniging r de Steekterweg die al jarenlang als zeer gevaarlijk te boek staat. Zij FOTOGROEP HOLLAND huidige RW11. In de kamerde bat van 28 november komt de problematiek aan de orde, wan neer er gesproken wordt over de aanleg van het aquaduct over de Gouwe. mekant en de Pressiegroep Kin deren Voorrang! hebben de handen ineengeslagen en tre den gezamenlijk naar buiten in de discussie over de nieuwe weg. Zij hebben twee doelen: een versnelde aanleg van de All-oost en op zeer korte ter- cl 'j den rijn ruud SI Alphen Recycling hoeft het breekzand dat vrijkomt in de puinbreker van het bedrijf niet apart af te voeren. Dit heeft de Raad van State bepaald. De raad vernietigde de vergun ningsvoorwaarden waarin werd bepaald dat het bedrijf aan De Schans het breekzand als afval moet behandelen. Het bedrijf heeft steeds betoogd dat breek zand geen afval is, maar dat het juist een onlosmakelijk be standdeel is van het gebroken puin. In de puinbreker van Alphen Recycling wordt het puin uit de Alphense regio verwerkt tot een bruikbare grondstof. Voordat het wordt gebroken, wordt eerst het vuil dal met het puin mee komt eruit gezeefd. Dit zeef- zand is vaak vervuild en moest daarom altijd al apart worden gehouden Bij het breken zeii komt vervolgens schoon breek zand vrij. Dit breekzand vormt samen met de grotere stukken puin een grondstof die in de wegenbouw en de in de pro- duktie van nieuw beton wordt gebruikt. Volgens de vergunning die de provincie tweeënhalf jaar gele den aan het bedrijf verstrekte, moest Alphen Recycling het breekzand echter wel apart houden. Omdat gebroken puin zonder zand onbruikbaar is, zou dat betekenen dat het be drijf zelf schoon zand aan het puin toe moest voegen. De ver werking van het puin zou daar door extra duur worden. Omdat het bedrijf direct in beroep ging tegen de vergunning, kon het bedrijf nog gewoon op de oude blijven werken. Na de uitspraak van de Raad van State kan het bedrijf daar ook mee doorgaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15